ËeicUe (Bo Carter gaat daling van dollar aanpakken Casino's staan op pringen Opzet postbank wordt gewijzigd Nederland geeft VS klopje op schouder Helicopter brengt RAF-leden bij elkaar waals motie kP HUUR Let op prijs van kopje koffie rookschade-uitverkoop halve prijzent GEEN TOEKOMST VOOR KARTONNEN HUIZEN ori Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtewe^. dvertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezoraing: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) bonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 12 april 1978, 68e jaargang no. 21015 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Anderlecht— Twente De voetbalwedstrijd Ander lecht—Twente op Ned. I om 19.55 uur. Ned. II om 19.00 uur „Iemand zoals jij" om 19.24 uur Ken merk over breuk kerken Zuid- Af rika - nederland en om 21.22 uur „Antiek: Made in Napoli". Buien Wisselend bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot zwakke wind uit ui teenlopende richtingen, maxi- mumtemp. 6 graden. Morgen zon: 6.49 - 20.33. Maan: 10.31 - 1-31. Scheveningen hoogwater: 7.28. 19.50. laag wa ter: 342. 15.05. wente iirect op elevisie ban onze radio- en L-redactie) IILVERSUM De HOS-tv zal van- Ivond op Ned. I om [9.55 uur een direct Eeeldverslag uitzen den van de halve Knale van de Cup jroor bekerwinnaars lussen Anderlecht |n FC Twente. iervoor komt de ingekondigde leelfilm „Home ireet home" te ver dien. au de halve finale de UEFA-cup ssen Barcelona en SV zijllen in Stu- Sport flitsen orden uitgezonden Ned. I om 22.40 WASHINGTON (AP/RTR) President Car ter heeft gisteren geprobeerd de strijd te gen de inflatie in de Verenigde Staten nieuw leven in te blazen door een dringend beroep te doen op werkgevers en werkne mers om zich bij loons- en prijsverhogingen te matigen. Tegelijk deelde Carter mee dat salarisverhogingen van de ongeveer 3,5 -mil joen bhrgerlijke eii militaire ambtenaren van de federale regering dit jaar tot 5,5 procent beperkt dienen te blijven. In een toespraak op een bijeenkomst van hoofdredacteuren van Amerikaanse kranten in Washington kondigde Carter maatregelen aan ter beperking van de olie-invoer in de Verenigde Staten voor het geval het Con gres blijft weigeren zijn voorstellen voor bezuinigingen op "het gebruik van energie aan te nemen. Van alle olie die de Verenigde Staten nodig hebben komt vijftig procent uit het buitenland. Tien jaar geleden, aldus de president, kostte dat ongeveer twee mil- jard dollar per jaar. pe rekening'hiervoor zal dit jaar naar verwachting meer dan 45 miljard dollar bedragen. Bovendien zei hij maatregelen ter bevordering van de Ameri kaanse export in overweging te hebben. De enorme olie-invoer van de VS en de inflatie, die in de afgelopen weken tot zeven procent op jaarbasis is gestegen, zijn vol gens Carter de voornaamste oorzaken van de voortdurende koersdaling van de dollar op de internationale wisselmarkt. Ze vor men tegelijk de voornaamste belemmerin gen voor een aanhoudende groei van de Amerikaanse economie. Ook de beoefenaren van vrije beroepen, als artsen en advocaten dienen zich bij de verhoging ^van hun honorarium beperkingen op te leggen, aldus Carter, terwijl schoolgel den, verzekeringspremies en de tarieven van de dienstverlening al evenmin onbeperkt mogen worden verhoogd. RUK SCHIET TE HULP (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De casino's in Zandvoort en Valkenburg moeten op grond van de wet op de kansspelbelasting zoveel belasting afdra gen, dat zij eraan ten gronde dreigen te ^aan. Bet kabinet heeft daarom besloten een wets ontwerp voor te bereiden om de wet op de kansspelbelasting te wijzigen voor zover het iet roulettespel betreft. ie casino's moeten nu op prijzen boven de liizend gulden 25 procent belasting betalen an de schatkist. Deze regeling heeft, als zij iet veranderd wordt, sluiting van de casino's iet hun ongeveer 500 werknemers tot gevolg, lant de af te dragen belasting loopt op tot veel ïeer dan de bruto winst van de casino's. Om it te voorkomen wil de fiscus voortaan het iruto-spelresultaat van het roulettespel, name- ijk het verschil tussen de door het casino intvangen inzetten en de uitbetaalde prijzen net een tarief van 33 en een derde procent aan belasten. lit kan worden bereikt door in de wet voortaan e casino-exploitant in plaats van de individue- e roulettespeler als belastingplichtige aan te mjzen. Bij de nieuwe regeling zal de jaarlijkse lelastingopbrengst van de casino's 10 a 20 niljoen gulden zijn. Bij de bestaande regeling noeten de casino's jaarlijks vijf maal zoveel ifdragen. let kabinet heeft besloten om de nieuwe rege- ing met terugwerkende kracht in werking te aten treden, wat betekent, dat de belasting- ichuld, die is ontstaan wordt kwijtgescholden, Uitgezonderd het bedrag, dat volgens de nieuwe ■egeling verschuldigd zou zijn geweest als zij ran de aanvang af van kracht zou zijn geweest. Set kabinet heeft voorts besloten dat de explpi- tatievergunning van de stichting binnenkort in die zin zal worden gewijzigd, dat de maximum inzetten op de tien-gulden-tafels met 25 procept worden verminderd. Het kabinet vindt het wen selijk mogelijkheden tot grof spelen' jte beper ken. Natuurramp Madurodam Voelde iedereen zich gisteren knap in de kou gezet'met de ver rassend dikke sneeuwlaag medio april: wat te denken van de - in verhou ding - metersdikke witte deken waar de bewoners van Madu rodam mee te maken kregen? Wij mensen weten ons wel te handhaven in het vlokkenpakket of - la ter bij dooi - in de grauwgrijze smelt- blubber, maar voor de Madurodamezen die onlangs uit hun win- terresidentie zijn te ruggekeerd in de kleinste gemeente van Nederland, bete kent een en ander een ware natuurramp. Het ziet er echter naar uit dat de eerst volgende golf toeris ten die het komende weekeinde onder aan zienlijk betere weers omstandigheden ver wacht wordt, niets meer zal merken van Madurodam's sneeuwcatastrofe. Minister Van der Klaauw in gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance (rechts) Uitstel neutronenbom WASHINGTON (AFP) De Nederlandse rege ring is „zeer tevreden" over de beslissing van president Carter om de produktie van de neutronenbom uit te stellen, zo he^eft minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw in Washington verklaard. De Nederlandse minister die een niet-officieel bezoek brengt aan de Amerikaanse hoofdstad, heeft een gesprek en een werklunch gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance. Men liet een reeks internationale vraagstukken de revue passeren, zoals de ontspanning tussen Oost en West en de economische betrekkingen tussen de Verenigde Staten en West-Europa. Op een korte persconferentie zei minister Van der Klaauw, dat ook gesproken was over de Amerikaanse beslissing inzake de neutronen bom. Hij verklaarde tevreden te zijn over het Amerikaanse standpunt ten aanzien van zowel deze kwestie als van de versterking van de NAVO en de onderhandelingen met de Sovjet- Unie over beperking van de strategische bewa pening (SALT). Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) zal morgen in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over de besprekingen op de eind vorige week in Kopenhagen gehouden Europe se topconferentie. Het is evenwel niet de bedoeling dat minister Van der Klaauw in zijn verklaring de Urenco- ontwikkeling aan de orde zal stellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat het door de vorige minister van Financiën Duisenberg ingedien de wetsontwerp tot oprichting van de Postbank (staatsbank) aanzienlijk gewijzigd wordt. Dat werd gistermiddag duidelijk gemaakt door minister An- driessen (Financiën) bij de behandeling van het wetsontwerp „toezicht kredietwezen" in de Eerste Kamer. De bewindsman zei, dat bij de „heroverweging" van "het Postbank-wetsontwerp de factor van de concur rentie in het bankwezen een belangrijke rol speelt. De gelijkheid in concurrentiepositie van Postbank en particuliere.bankinstellingen is voor Andriessen een essentiële zaak. Verder moet opnieuw overwo gen worden in hoeverre tot kredietverlening door de Postbank aan bedrijven moet worden overge gaan. Volgens de minister is de heroverweging van het wetsontwerp tot oprichting van de Postbank (waar- zoals bekend, de Post chèque- en Girodienst t de Rijkspostspaarbank zullen samengaan) van zeer groot belang omdat het hierbij gaat om de verhou ding tussen overheid en bedrijfsleven en om het functioneren van het Nederlandse bankwezen. Zoals gemeld is door CDA en WD en vanuit het bankwe zen al forse kritiek op Duisenbergs wetsontwerp uitgeoefend. De door Andriessen gedachte wijzigin gen zullen mede nodig zijn om CDA en WD iets gunstiger te stemmen. Bij dë behandeling van het wetsontwerp „toezicht kredietwezen" in de Senaat werd vanuit de fracties van CDA en WD veel kritiek geleverd op de „overweldigende reclame" van de zoeven genoemde PTT-instellingen. Ook werden vraagtekens geplaatst bij het voorstel om de minister van Financiën een toezichthoudende rol te geven bij onder meer fusies\ en deelnemingen van kredietinstellingen. Met name de WD-er Voute betoogde dat deze toezichthouden de rol door De Nederlandsche Bank tot nu toe' „voortreffelijk" wordt vervuld. De WD-fractie stem de tegen het wetsontwerp. Kaartenhuis toekomst van kartonnen hui ten in Nederland is uiterst twijfel achtig... -ook al leek de belangstelling aanvankelijk vrij groot. I fe DAT We hebben de zomertijd nog niet ingevoerd... [WlHTESspoKT GEWEEsO (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. - De Justitie onderhoudt per heli kopter contact tussen de huizen van bewaring in Scheveningen en Maastricht voor het over- bretigen van de Duitse Raf-terroristen Folkerts, Wackernagel en Schneider. Iedere week wordt een helicoptervlucht ondernomen om de drie gedetineerden in de gelegenheid te stellen on der toezicht contact met elkaar te hebben. Zo'n drie weken geleden heeft staatssecretaris Haars (Justitie) aan de advocaten van de drie Duitse verdachten toegezegd, dat onderling con tact zou worden toegestaan, op voorwaarde dat de verdachten een einde zouden maken aan hun hongerstaking. Dat gebeurde en de staatssecre taris deed haar toezegging gestand. De Duitse verdachten waren hun hongerstaking begonnen, omdat ze mede door de scherpe, bewaking zich zeer geïsoleerd voelden. Zij blij ven echter op twee verschillende plaatsen onder gebracht. Iedere drie weken wordt er verandering aange bracht in de huisvesting van de gedetineerden. Twee van hen verblijven in Maastricht, de ande re is ondergebracht in Scheveningen. Bij de laatste helicoptervlucht is Wackernagel in Sche veningen achtergelaten. Ook dit wordt toegepast uit een oogpunt van veiligheidsoverwegingen. ADVERTENTIE nawiWrH j&$ 1\ met recht von hoop Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Marcel van Dam (PvdA): DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne van économi sche zaken moet het prijsver- loop van de kopjes koffie en/of thee in horeca-bedrijven scherp in de gaten houden. Dat vindt het PvdA-Tweede Kamerlid Marcel van Dam die de minister schriftelijk heeft gevraagd om een overzicht van het prijsverloop van verpakte koffie en thee enerzijds en de prijs van koffie en thee in ho recabedrijven anderzijds. Als tussen de twee prijzencurven verschillen zijn opgetreden wil hij dat de minister daarvoor een verklaring geeft. In het ge val de horeca de prijzen wel heeft verhoogd, toen de verpak-, te koffie en thee in prijs stegen, maar nu de grondstoffenprij- zen zijn gedaald niet tot een prijsverlaging overgaat, vindt Van Dam dat de minister moet ingrijpen. Opnieuw arrestatie gijzeling Assen EDE (ANP) De politie in leverd die gebruikt zijn bij de de 23-jarige J. A. uit Lunteren De politie in Barneveld arres- aangehouden, die ervan wordt teerde zoals gemeld, maandag verdacht wapens te hebben ge- een inwoner van die gemeente. ADVERTENTIE Wij van Waals houden alléén deze*week nog onze deuren open voor de spektakulaire waarin wij onze gehele kollektie aanbieden tegen Profiteer snél hiervan, want zaterdag 15 april om 3 uur 's middags gaat Waals voor minstens 14 dagen sluiten. Dan wordt onze zaak deskundig rookvrij gemaakt en kunnen wij onze afdelingen voorzien van de gloednieuwe kollekties die we nu aan het selekteren zijn. Daarna gaan we starten met een grandioze zomerverkoop. ATTENTIE! Onze boetiek Mirelle blijft normaal geopend. Voor klanten die kledingkorrekties toegezegd zijn, is onze coupeuse op 12 en 14 april in Mirelle aanwezig. HAARLEMMERSTRAAT 114t120 - LEIDEN GRONINGEN (ANP) Kartonnen huizen in Nederland lijken niet exploitabel. Een kortgeleden afgesloten marktonderzoek wijst uit dat het kartonnen huis als wisselwoning in ons land een veel te geringe markt heeft om er een productiesysteem voor op te bouwen. Het onderzoek is verricht in opdracht van ondermeer de Noorde lijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM). Bij de introductie van het kartonnen huis leek de belangstelling aanvankelijk vrij groot. Naar de afzetmogelijkheden van dergehjke huizen in het buiten land zal binnenkort eveneens een onderzoek worden ineesteld. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1