Gom [evangenen 7een linimum- oon voor Volgende week begint uitbreiding UC-fabriek Almelo Rapport-Van Gorkum waardeloos stuk Van der Klaauw meteen in diepe gegooid 9 9Rechter moet alimentatie na vijf jaar opnieuw overwegen 99 schoonhouden multi-onderhoud MOEILIJKE START VAN BEKWAAM BEWINDSMAN PTT neemt proef met nieuw communicatiesysteem EN LAND leidse courant dinsdag ii april 1978 paginaT [integriteit en vriendelijkheid van de minister van |cen worden alom geprezen. Mensenrechten in het bedrijfsleven 'Z'W&tU- Commissie brengt rapport uit aan minister- DEN HAAG (ANP) De ver plichting om alimentatie te be talen moet periodiek herover wogen worden. Elke vijf jaar moet de vrouw de rechter vra gen om de alimentatie voor een volgende periode opnieuw vast te stellen. Dit voorstel heeft de commissie alimentatie-normen vastgelegd in een rapport dat gisteren is aangeboden aan minister mr. J. De Ruiter van justitie. Tot de instelling van deze commis sie is besloten in april 1975. Zij had tot taak verfijningen voor te stelllen in het bestaande sys teem van alimentatie. Tot het tijdstip dat hij minister van justitie werd stond de commis sie onder voorzitterschap van mr. De Ruiter zelf. Nadien is het voorzitterschap overgeno men door mevrouw mr. M. Bröcker. In het rapport aan de minister wordt voorgesteld voor de vaststelling van de hoogte van de alimentatie een ander systeem te hanteren. Daarbij zou men dienen uit te gaan van het besteedbaar inko men van de man. Een deel daarvan, aldus de commissie, heeft de man zelf nodig. Dit is de zogenaamde alimentatie- vrije voet. Na aftrek van dit bedrag resteert een voor verde ling beschikbaar bedrag, de „draagkrachtruimte". Dit inko- mensdeel dient volgens een be paalde sleutel verdeeld te wor den over de man, de alimenta- tiegerechtigde vrouw, even tueel de nieuwe partner van de man en tenslotte de kinderen voor wie de man alimentatie plichtig is. Bij vaststelling van het bedrag dat de man voor zichzelf nodig heeft moet vol gens de commissie een redelijk bestaan voor de man gewaar borgd worden. De alimentatie mag dus nooit zodanig zijn dat de man voor zichzelf aangewe zen zou zijn op de bijstand. De Stichting Organisatie Ge scheiden mensen heeft inmid dels positief gereageerd op het rapport. De SOGM kan zich geheel vinden in het voorstel dat de vrouw de rechter ieder vijf jaar moet vragen het ali mentatiebedrag opnieuw vasl te stellen. In Leiden hebben wij plaats voor ENIGE SCHOONMAKERS(STERS) Werktijden van 18.00-20.00 uur. Alle telefonische inlichtingen kunt u tijdens kantooruren verkrijgen bij onze vestiging Prinses Mariannelaan 278 A, Voorburg, telefoon 070-986568. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zelden of nooit is het in de Nederlandse politiek voorgekomen, dat een minister van Buitenlandse Zaken zó snel in het diepe werd geworpen, als de huidige be windsman dr. Christoph van der Klaauw. Deze historicus-beroepsdiplomaat, die half decem ber vorig jaar tot veler verrassing in de Neder landse politiek terechtkwam, heeft bijzonder moeilijke maanden achter de rug, niet het minst omdat hij een belangrijke rol moest spelen tijdens enkele bijzondere complexe en emotionele debatten in de Tweede Kamer: de discussies over de produktie en introductie van de neutronengranaat en de uitbreiding van het ultracentrifugeproject in Almelo. Ook de komende tijd zal voor de minister van Buitenlandse Zaken bijzonder moeilijk worden. Van der Klaauw zal in een bijeenkomst van ministers van West-Duitsland, Groot-Brittannië en Nederland (de Urenco-partners) de voor waarden moeten verdedigen die de Tweede Kamer stelde voor de levering van verrijkt uranium aan Brazilië en bovendien zal hij leiding moeten geven aan de standpuntbepaling in het kabinet over de introductie van de neutronenbom, een zaak waarover de Tweede Kamer inmiddels in meerderheid een duidelijk standpunt heeft ingenomen, dat afwijkt van het resultaat van de voorlopige oordeelsvorming in het kabinet. ,,Als Van der Klaauw dat redt, mag je van een wonder spreken", zeggen insiders in Den Haag. Van der Klaauws voorgangers (Schmelzer in het kabinet-Biesheuvel en Van der Stoel in het kabinet-Den Uyl) konden bij hun ambtsaan vaarding bogen op een langdurige parlementai re ervaring, maar Chris van der Klaauw kende het Tweede Kamer-gebouw bij wijze van spre ken slechts als bezoeker. Hij studeerde geschiedenis in Leiden en promo veerde op een proefschrift over de Nederlands- Belgische betrekkingen tussen de beide werel doorlogen. Als diplomaat was hij werkzaam in o.a. Boedapest, Oslo, Parijs, Rio de Janeiro, New York (Verenigde Naties) en Genève (Euro pees kantoor van de VN). In de loop van 1977 haalde minister Van der Stoel zijn vroegere studiegenoot uit Leiden naar Den Haag voor de belangrijke post van directeur-generaal Eu ropese samenwerking. Toen in december vorig jaar duidelijk werd, dat de WD de nieuwe minister van Buiten landse Zaken zou moeten „leveren", werden heel wat liberale namen genoemd, alvorens die van Van der Klaauw aan de orde kwam. „Zoveelste keus", werd hij al direct in opposi tiekringen spottend genoemd. „Een onbeschre ven blad", zeiden meer welwillende mensen. Personen die hem kenden vertelden dat Van der Klaauw een typische beroepsdiplomaat is, mogelijk wat conservatiever dan zijn voorgan ger. Een man met grote belangstelling voor humanitaire zaken, zoals hij getoond had op zijn post in Genève. Niet zonder bezorgdheid merkte men op het departement op, dat hij een vreemdeling in het parlementaire Jeruzalem was en na vele jaren pas weer sinds kort in Den Haag woonde. Verder wist men van hem te vertellen, dat hij een enthousiast waterspor ter is. Minister Van der Klaauw kreeg niet de kans om zich rustig in te werken. Direct werd hij geconfronteerd met de Urenco-problematiek, die om een beslissing vroeg. Ook de neutronen bom-zaak vroeg zijn aandacht. Rond dit pro bleem daagden ook onmiddellijk meningsver schillen op tussen hem en de andere meest betrokken bewindsman, minister Kruisinga van Defensie. Niet onvermeld mag blijven dat de moeilijkheden al in december begonnen waren, toen het CDA bij hem een kandidaat-staatsse cretaris voordroeg (Van der Mei) die door de ambtelijke top van het departement niet be paald enthousiast begroet werd. Maar die storm ging gauw liggen. Van der Klaauws ontmoetingen met de Tweede Kamer waren tot dusver niet bepaald een succes. Niet inhoudelijk, maar wel qua presen tatie ging hij nogal eens de mist in. Hij bleek de ins en outs van het parlement nauwelijks te kennen en werd meermalen door ingrijpen van voorzitter Vondeling gered. Verder bleek hij allesbehalve een vlot spreker te zijn; in het debat gebruikte hij (te) vaak het beruchte woordje „eh". Ook op de televisie maakte hij geen sterke indruk. Oppositieleider Den Uyl zei onlangs dat Van der Klaauw zich „onzeker en stuntelig" gedraagt. Daar staat tegenover dat zijn integriteit en vriendelijkheid in politiek Den Haag algemeen geroemd worden. Op het departement wordt hij een deskundig bewindsman genoemd. Vorige week doken er geruchten op als zou Van der Klaauw de tweede minister in het kabinet- Van Agt zijn, die zou moeten aftreden, maar dinsdag maakte vice-premier Wiegel aan die geruchten een einde door als WD-politicus met nadruk te verklaren dat alle bewindslie den het volste vertrouwen in Van der Klaauw hebben. Duidelijk is al dat het door hem geleide buiten lands beleid bij voorbeeld op gebieden als mensenrechten en Zuid-Afrika nauwelijk van dat van zijn voorganger afwijkt. Op den duur zal hij het wel redden, zegt men. Zeker als hij voor de presentatie beter wordt geadvi seerd dan tot dusver het geval was. E. J. MATMES HUISHOUDBEURSPENNING m een onzer verslaggevers) N HAAG „Een waardeloos rapport". Zo schrijft het Verbond van Nederlandse On- nemingen (VNO) het dezer dagen door het PPR-Tweede Kamerlid Van Gorkum in de iliciteit gebrachte rapport „Mensenrechten het bedrijfsleven". Van Gorkum, die het ormatiecentrum Ondernemingsraden leidt, veerde, dat in de afgelopen vijf jaar bijna werknemers die lid waren van een onderne- ngsraad zijn ontslagen en dat slechts in vijf gevallen de kantonrechter een verzoek om ont slag van de hand wees. Volgens Van Gorkum bewijst dit, dat de ontslag bescherming van onderneminsraadsleden „zo lek is als een vergiet" en dat het lidmaatschap van een ondernemingsraad een uiterst riskant beroep is. Het VNO wijst er evenwel op, dat er in Neder land ongeveer 30.000 ondernemingsraadsleden zijn. Als daarvan in ruim vijf jaar achthonderd zijn ontslagen, betekent dat gemiddeld per jaar minder dan één procent. Bovendien, aldus het VNO, heeft een OR-lid zich bij de kantonrechter erover beklaagd, dat hij vanwege zijn lidmaatschap van de onderne mingsraad is benadeeld in zijn positie als werk nemer. Volgens het VNO valt hieruit geen andere con clusie te trekken, dan dat de cijfers van Van Gorkum precies het tegenovergestelde aantonen van wat hij heeft beweerd. „Hooguit heeft Van Gorkum aan de hand van de jurisprudentie aangetoond dat de rechtsbe scherming die de wet op de ondernemingsraden biedt, afdoende is en niet behoeft te worden uitgebreid tot een ontslagverbod dat bovendien onbillijk zou zijn tegenover werknemers die geen ondernemingsraadslid zijn", zo schrijft het VNO. Ook heeft Van Gorkum aangetoond dat er in het bedrijfsleven zeer onzorgvuldig .wordt gehandeld als de positie van ondernemingsraad sleden in het geding is, zo voegde het VNO er aan toe. HAAG (ANP) Er komt voorlopig geen ium-loon voor de arbeid die gevangenen ver- Iten in de gevangenis. Dat is gisteren gebleken ie openbare vergadering van de vaste Tweede- ïercommissie voor justitie. Staatssecretaris is van justitie vindt dat het werk dat gedeti-' len verrichten niet te vergelijken is met wer- in het vrije bedrijf, omdat een gedetineerde alleen werkt maar ook aan andere activiteiten als sport en scholing. Verder meende zij dat een eventuele invoering van het minimum-loon administratieve kosten zijn verbonden. Op rukkelijk verzoek van het PvdA-Kamerlid me- iw Haas-Berger zegde zij wel toe te zullen lan of een experiment ermee mogelijk is en 'eel geld dat zou kosten. name de Coornhert-Liga, ireniging voor strafrechts- orming heeft op invoering het minimum-loon aange- igen omdat zij vindt dat traf-element bij gevange- raffen uitsluitend gelegen zijn in vrijheidsberoving, [edetineerde zou zich moe- cunnen handhaven in al indere hoedanigheden, bij-, >eeld als gezinsverzorger 'aatsburger. Als het mini- -loon in de gevangenissen worden ingevoerd, zou mee de bijstands-uitkering het gezin van een gevan- nu ontvangt, kunnen ver at de vaste Kamercommis- an justitie werden 22 mo- ingediend op het beleid dat sprak uit de nota dsvraagstukken gevange- ezen. De moties behelsden rmeer de opvang van sverlaafden en het inlich- an de Tweede Kamer over ikkelingen in het beleid ten aanzien van het gevange niswezen. Het CDA-Kamerlid Van Dam drong er in een motie op aan dat nog voor het eind van dit jaar 86 bewaarders extra wor den aangetrokken voor de pe nitentiaire inrichtingen. Hij vroeg verder om een onderzoek naar de personeelssterkte en de ontwikkelingen in het werk van de bewaarders de laatste jaren. De staatssecretaris ver telde dat voor dit jaar nog 150 bewakers aangetrokken mogen worden binnen de begroting en zei te hopen dat daarnaast nog eens de 86 bewakers extra in dienst genomen kunnen wor- .den. Tijdens de vergadering van de vaste Kamercommissie voor justitie is gistermiddag door ongeveer 30 personen van de Belangengroepering Wets overtreders (BWA) op het Bin nenhof een demonstratie ge houden. De demonstranten drongen ondermeer aan op minimum-loon voor gedeti neerden, kiesrecht en ophef fing van de briefcensuur. En kele RAF-sympathisanten slo ten zich met spandoeken bij de BWA-demonstranten aan, maar werden later door de politie verwijderd. Mariniers Medio september zullen tamboers en pijpers van het Korps Mariniers een reünie houden. Men kan zich wenden tot het bureau van de Mari- nierskapel, Van Ghentkazerne in Rotterdam tel. 010-113120. Heineken ligen acties TERWOUDE (ANP) De zen leden van de onderne- 'sraad bij Heineken heb- gisteren het overleg met lirectie opgeschort. Vol- een woordvoerder van de striebond NVV heeft de rnemingsraad hiertoe be- n uit ontevredenheid over standpunt van de Heine- iirectie, die geen afspra- wil maken over de werk eenheid. Daarom liep eer- al het cao-overleg bij deze irouwer vast. ens de woordvoerder' is de itie nu duidelijk grimmiger orden en blijven de bonden 's voorbereiden, leineken, die ook eigenaar an Amstel, Bokma en Coe- i, werken 5000 personeel- <n. De grootste brouwerij Heineken staat in Zoeter- ide bij Leiden. 0/PuvX wereldbekend aroma Acteur Henk Molenberg (links), ontving gisteren voor zijn voorlichten de activiteiten op culinair gebied uit handen van de directeur van de Internationale Huishoudbeurs de heer J. Cobelens de Huishoud beurspenning 1978. DEN HAAG De PTT gaat een praktijkproef telefonisch bepaalde informaties opvragen bij nemen met een nieuw tekstcommunicatiesys- een computercentrum. De gegevens worden teem, waarbij het publiek informatie uit gege- daarna via het normale telefoonnet toegezonden vensbanken kan opvragen en laten weergeven aan de abonnee en kunnen bij hem op een op het beeldscherm van een aangepast tv-toe- beeldscherm zichtbaar worden gemaakt. De ge stel. De ministerraad heeft maandag besloten gevens verschijnen op het scherm in de vorm in te stemmen met de proef, aldus heeft pre- van pagina's tekst. In een toelichting op de mier Van Agt meegedeeld tijdens de dinerpau- komende proefneming is meegedeeld, dat, zoals ze van de ministerraadvergadering. bij de telefoondienst het geval is, de bemoeienis Het tekstcommunicatiesysteem, waarmee een. van PTT met het viewdata-systeem zich uit proef wordt gedaan, is het zogenaamde viewda- strekt tot het gehele technische apparaat, inclu- ta-systeem. Bij dit systeem kan een abonnee sief het beheer ervan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgende week maan dag gaan in Almelo de spades in de grond voor de uitbreiding van de ultra-centrifuge fabriek. Men begint dan met het bouwrijpmaken van het terrein voor de nieuwbouw die de verrijkingsfabriek in 1983 een capaci teit moet geven van zeshonderd ton per jaar. Momenteel ligt de capaciteit no op 150 ton verrijkt uranium per jaar. Minister-president Van Agt heeft gisteravond na de vergadering van de ministerraad verklaard, dat geen definitieve, ongeclausuleerde beslissing over de uitbreiding van de UC-fabriek is geno men. Weliswaar is een vergunning verleend voor de bouw, zo zei hij na afloop van de vergadering van de ministerraad, maar er moet nog kapitaal voor de financiering van de uitbreiding op tafel komen. Mr. Van Agt heeft gisteren in de vergadering van de ministerraad verslag uitgebracht van de besprekingen die hij in Kopenhagen met de Duitse bondskanselier Schmidt en de Engelse eerste minister Callaghan heeft gevoerd over de voorwaarde, die de Tweede Kamer gesteld wil zien aan de uitvoer van verrijkt uranium naar Brazilië. Het kabinet wil een daartoe in de Tweede Kamer aangenomen motie van Van Houwelingen (CDA) zoveel mogelijk uitvoeren. West-Duitsland, dat met Engeland en Nederland in de UC-fabriek in Almelo deelneemt, heeft bijzonder veel moeite met de door de Tweede Kamer gestelde voorwaarden. Minister-president Van Agt verklaarde gister avond dat Nederland niet van plan is het ver drag van Almelo, gesloten met West-Duitsland en Engeland, op te zeggen. Hij acht de kans wel aanwezig dat met name Duitsland van het verdrag afwil. Aanwijzingen vanuit Bonn wijzen in die richting. Ik. zeg niet, zei Van Agt, ze zullen er wel mee kappen, maar de vraag heeft wel reden van bestaan. Als Duitsland niet meer in het Urenco-ver drag zou meedoen, ontstaat voor Nederland een nieuwe situatie. Leven werd 0,8 procent duurder DEN HAAG (ANP) Het le- ven voor het gemiddeld werk nemersgezin is van midden fe bruari tot midden maart 0,8 procent duurder geworden, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. Vooral de tarieven van medi sche verzorging in ziekenhui zen stegen, met een invloed van 0,3 procent op het indexcijfer. De prijzen van kleding droegen aan de stijging 0,2 procent bij en de prijzen van sigaretten en shag 0,1 procent. Verder stegen onder meer de prijzen van vlees en vleeswaren, eieren, da-' mes- en kinderschoeisel en au toreparaties, verse groenten en bloemen en kamerplanten. Het prijsindexcijfer voor de ge zinsconsumptie liep op van 117,9 medio februari tot 118,8 medio maart. De cijfers van januari tot en met maart heb ben nog steeds een voorlopig karakter, omdat er nog geen inzicht is in de ontwikkeling van diverse ziekenfondstarie ven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9