Carter ontvangt veel kritiek op besluit N-bom Britten gunnen prinses Margaret een pleziertje Rode Brigades: geen geheim beraad over vrijlating van Moro Baron Bracht overleden kort na ontvoering Neogaullisten staan voor moeilijke keuze Oliesjeiks rijden wellicht in gestolen Rolls-Royces buitenland" NA LEIDSE COURANT DINSDAG 11 APRIL 1978 (Van onze correpondent Roger Si mons) LONDEN - De meeste Britten schijnen prinses Margaret (47) van Engeland, nog wel een ple ziertje te gunnen. Nu Margaret's huwelijk met lord Snowdon defi nitief als mislukt beschouwd Imoet worden, mag de prinses van de Britten troost zoeken in haar relatie met playboy en popzanger Roddy Llewellyn (31). Dit schrij ven veel Britten in brieven aan de kranten. Slechts een kleine minderheid van de dag bladlezers vindt dat Margaret zich niet fatsoenlijk gedraagt. Het belangrijke leef tijdsverschil tussen de prinses en haar vriendje wordt door vrijwel niemand als een ernstig euvel beschouwd. De extreem linkse Lagerhuisleden, die dezer dagen verkondigden, dat aan prinses Margaret geen staatstoelage meer uitbetaald zou mo gen worden, genieten maar weinig steun. Hoewel de Britse Koninklijke familie afge lopen weken een loonsverhoging yan 9.2 percent gekregen heeft, staat nog niet vast hoeveel dit in klinkende munt zal beteke nen voor prinses Margaret. Afgelopen jaar moest ze rond komen met 55.000 pond (245.000 gulden). Het jaar tevoren bedroeg haar toelage 50.000 pond. Een opslag van 9.2 percent zou dit salaris nu op 61.000 pond (275.000 gulden) kunnen brengen. In het besef, dat ze voor die 6.000 pond extra toch ook iets harder zal mogen wer ken is de prinses gisteren voor het eerst sedert haar langdurige vakantie met „mijn liefste engel", Roddy Llewellyn, weer aan de slag gegaan. Ze heeft een liefdadig heidsconcert bijgewoond in de katholieke kathedraal van Westminster. Afgelopen week moest Margaret in het kasteel van Windsor het bed houden wegens een forse aanval van de griep. Hoewel volgens het laatste roddelpraatje Roddy Llewellyn een zware zenuwcrisis nabij is, was hij gisteren toch druk in de weer om zijn nieuwe nachtclub „Bennett's" zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Ze wordt volgende week officieel geopend met een grote fuif en prinses Margaret als eregaste. De nieuwe nachtclub bevindt zich in Battersea, een niet bepaald aantrekkelij ke volkswijk van Zuidoost-Londen. Som mige inwoners zijn gekant tegen de aanwe zigheid van een luxueuze nachtclub in hun wijk. Zij overwegen een protestdemonstra tie. De populaire Londense „Daily Mirror" tracht inmiddels munt te slaan uit de romance van Margaret en Roddy. Vanaf gisteren publiceert dit blad het verhaal van een Engelse journalist, Chris Hutchins, die net met zijn vrouw en twee kinderen een paar weken vakantie doorgebracht heeft op het warme privé eiland Mustique. Hut chins huurde daar voor 740 pond per week de luxueuze villa van prinses Margaret, inclusief haar kokkin en een dienstbode. Uit het verhaal van Chris Hutchins in de Daily Mirror blijkt, dat het handvol inwo ners van Mustique de Britse prinses en haar vriendje goed kent. De eilanders ver tellen, dat telkens wanneer Margaret van het strand komt, Roddy achter haar aan loopt met een emmertje water om het zand van haar koninklijke voeten te spoelen. De prinses heeft namelijk een hekel aan gol ven en zand. Ze draagt geen bikini, wel een tamelijk Victoriaans aandoend bad pak, dat een corselet verbergt. Zelfs op het strand verlangt hare konin klijke hoogheid dat iedereen met slaafse onderdanigheid voor haar buigt als een knipmes. In het openbaar spreekt Roddy de prinses ook altijd aan met het gebruike lijke „Ma'am", wat een Engelse verbaste ring is voor het Franse madame. Chris Hutchins schrijft, dat volgens de andere bewoners van Mustique het moeilijke en hautaine karakter van prinses Margaret haar vriendje Roddy al meerdere zenuw-, crises bezorgd heeft Afgelopen maand heeft hij er een maagbloeding van gekre- I BRUSSEL (ANP) De ontvoerde Belgische baron Charles Victor Bracht is al vrij snel na zijn kidnapping overleden. Dat is vastgesteld bij een autopsie. Het lijk van de baron, die op 7 maart in een parking aan de Korte Clarensstraat te Antwerpen uit zijn auto werd gesleurd, is zoals gisteren gemeld gevonden op een vuilstortplaats in Oelegem. Dat is een plaatsje op ongeveer twaalf kilometer ten noorden van Antwerpen. De baron is hoogstwaarschijnlijk bij de vecht- partj tussen hem en zijn ontvoerders, in een ondergrondse parkeergarage nabij het centrum van Antwerpen, al zo erg gewond geraakt, dat hij snel daarna is overleden. Na de ontvoe ring werden op de plaats van de misdaad bloedsporen aangetrof fen. Het stoffelijk overschot werd gisteren, even na middernacht gevonden, door functionarissen van het Antwerpse parket en de rijkswacht. Een anoniem telefoontje aan de zoon van de baron, zondagavond, gaf voldoende aanwijzingen. Deze zoon, Theo Bracht, had zaterdag voor de Belgische televisie een dramatische oproep aan de ontvoerders gedaan om nieuws over zijn vader te geven. Die oproep werd herhaald in een radio-uitzending zondagochtend. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Jacques Chirac, leider van de neo gaullisten, heeft de onlangs tegen zijn wens gekozen Kamervoorzitter Jacques Chaban-Del- ims en de tot de partij behorende ministers van het derde kabinet-Barre uitgesloten van bestuursfuncties in de beweging. De uitgeslote- nen zijn nu nog maar gewone partijleden. Chi rac kreeg voor de beslissing een overgrote meerderheid van het in buitengewone vergade ring bijeengeroepen partij-congres, waarop hij ook de houding van president Giscard d'Es- taing heeft veroordeeld en wel op de meest direkte wijze; een houding, die een coalitie vah het centrum en zekere linkse groeperingen pro pageert en de neogaullisten als hinderpalen zou willen beschouwen. De eerste indruk van een aanval en van een mogelijke breuk is schijn; in werkelijkheid ko men de beslissingen uit een houding van zelfver dediging voort en de neogaullisten willen zeker geen breuk in de regeringsmeerderheid. Dit neemt niet weg dat een en ander zekere gevol gen zal kunnen hebben, maar wél minder dra matisch dan op het eerste gezicht lijkt. Om te beginnen zijn alle reakties van de gaullisten altijd bepaald geweest door opwellingen en hartstochtelijke emoties. Indien een zogenaamd verraad aan de beginselen en aan de doctrine van De Gaulle verondersteld wordt, reageren zij fel. Nu hebben zij de overtuiging, die misschien niet eens onjuist is, dat hun onrecht is aange daan, omdat zij die voor een groot deel en volgens henzelf voor het allergrootste deel de verkiezingszege van rechts in de wacht gesleept hebben, niet voor vol aangezien worden. Van daar dat zij zich veroorloven hun vrijheid van handelen te hernemen en kritiek te uiten. Dit alles komt uit de eerder genoemde defensieve houding voort die stamt uit 1976 toen Chirac heen is gegaan als premier. Nu vrezen zij dat zij opzij geschoven worden ten gunste van een coalitie van socialisten en de zogeheten centris- ten, en deze vrees is zeker niet geheel onge- Dit is vuilnisstortplaats, waar het stoffelijk overschot van de bij een ontvoering omgekomen Belgische baron Bracht, gevonden is. Monsterproces tegen terreurgroep in Berlijn (Van onze correspondent) BERLIJN In Berlijn is van daag een monsterproces begon nen dat qua omvang alleen kan worden vergeleken met dat te gen de leden van de Baader- Meinhof groep in Stuttgart- Stammheim. In de voormalige hoofdstad gaat het om zes leden van de zogenaamde „Beweging 2-de juli". Zij worden beschuldigd van moord, ontvoering, afper sing en ernstige beroving. In de beklaagdenbank zitten de uit Nederland afkomstige Ralf Reinders (29), Fritz Teufel (34), Andreas Vogel (22), Till Meyer (34), Gerald Klopper (24) en Ronald Fritsch (26). Transkei breekt met Zuid-Afrika UMTATA (Reuter-UPI) Transkei heeft gisteren de di plomatieke betrekkingen ver broken met Zuid-Afrika, het enige land waarmee de ander half jaar geleden onafhanke lijk geworden „bantoestan" di plomatieke betrekkingen on derhield. De breuk is ontstaan door een geschil .over territoriale aan spraken van Transkei, en over de burgerschapsrechten van de leden van de Xhosastam die niet in Transkei maar in Zuid- Afrika wonen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON President Carters's beslis sing om de produktie van de neutronenbom voor onbepaalde tijd uit te stellen heeft hem in eigen land een golf van kritiek van Republi keinse zijde opgeleverd. Onderwerp van kritiek is niet in de eerste plaats de beslissing zelf, maar de manier waarop de beslissing tot stand is gekomen. Gebrek aan leiderschap en beslui teloosheid zijn daarbij opnieuw de meest ge bruikte termen om de weifelende houding van de president te kenschetsen. Met name tussen vorige week dinsdag, toen de New York Times wist te melden dat de presi dent had besloten geheel van produktie van de N-bom af te zien, en de daaropvolgende vrijdag, toen de president officieel liet weten de produk tie voor onbepaalde tijd te zullen uitstellen, waaide er een storm van protest uit alle hoeken. Intussen zijn de Democratische gelederen al weer aardig gesloten en wordt van die zijde gesproken van „de onder de huidige omstandig heden meest verantwoorde beslissing." Defen-, sie-minister Brown, die beschouwd werd als een van de felste opposanten binnen de regering,' heeft inmiddels publiekelijk gas teruggenomen door o.m. te verklaren dat de N-bom niet het enige wapen is om de Russische tankovermacht eventueel tot staan te brengen. De invloedrijke democratische leider in de Se naat, Robert Byrd, voorstander van productie van de bom, meent thans dat president Carter niet anders heeft kunnen handelen, omdat de NAVO-partners niet unaniem met produktie en vooral onderbrenging van de N-bom akkoord gingen. Met name de Westduitse houding heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld. Een en ander is het gevolg van twee tegengestel de gezichtspunten inzake de politiek op langere duur. En hoewel het zeker overdreven is van een offensief tegen de neogaullisten te spreken, kan toch niet ontkend worden, dat president Giscard d'Estaing en zijn medestanders in Chi rac en de zijnen een hinderpaal zien voor deze politiek op langere termijn. Giscard meent, dat sedert de jongste verkie zingsuitslag een nieuwe politieke periode aange broken is en hij wil de grote problemen van Frankrijk in een soort Europees kader oplossen zonder dat dit evenwel af mag doen aan het vermogen van het land om de beslissende vraag stukken zelfstandig en onafhankelijk te regelen. En in dit gezichtsveld zijn de kansen dat Gis card over drie jaren voor een tweede maal tot president van de Republiek gekozen wordt zeker niet onaanzienlijk. De neogaullisten zien in deze Europese oplossin gen een verzaken aan een aantal beginselen van De Gaulle die zij als onaantastbaar en bijna als heilig beschouwen. Als zij de politiek van Gis card steunen of zich althans niet daartegen verzetten, plegen zij naar hun mening verraad, aan de nagedachtenis van hun grote inspirator en ondergraven zij daarmee hun eigen bestaans reden. Maar als zij deze politiek bestrijden zijn hun kansen al niet veel beter, want tegenover een mogelijke coalitie van het centrum en een deel van links lopen zij gevaar bakzeil te halen. Met andere woorden: ófwel de neogaullisten scharen zich achter Giscard waar zij niets posi tiefs kunnen doen en waar zij evenmin iets kunnen winnen. Ofwel zij vormen een soort oppositie binnen de meerderheid om beslissin gen die hun funest voorkomen tegen te houden. En dan zal hun houding door velen niet begre pen worden en zij lopen gevaar hun geloofwaar digheid, hun invloed en hun aanhang te verlie zen. Hun strategie is op het ogenblik emotioneel, maar minder gevaarlijk dan op eerste gezicht lijkt en veeleer onzeker. Een en ander is het gevolg ervan, dat zij zich er niet bij kunnen neerleggen dat het gaullisti sche tijdvak definitief achter ons ligt. Laatste wens: met raket de lucht in PORTMADOC, (Reuter) Sir*Clough Williams- Ellis, een internationaal bekende architect en stedenontwerper die za terdag op 94-jarige leef tijd is overleden, heeft vijf jaar vóór zijn dood een openbaar gemaakte brief geschreven waarin hij vraagt dat zijn stof felijk overschot op een volksfeest in een raket de lucht zal worden in geschoten. De „lancering" zou moeten plaatshebben op het „fiesta" van Port- meirion in Noord-Wales, een in Italiaanse stijl door sir Clough ge bouwd dorp. Maria Fida Moro, dochter van de ontvoerde christendemocratische leider Aldo Moro, stapt in een auto, die haar met onbekende bestemming heeft weggebracht. Haar moeder, Eleonora Moro, heeft gisteren een vijfde brief ontvangen van haar man. ROME (AP) In een aantal Italiaanse steden is gisteren een nieuwe brief ontvangen, die zou zijn geschreven door de ontvoerde politicus Aldo Mo ro. De brief ging vergezeld van een boodschap van de guerrillabeweging de Rode Brigades, die de verantwoor delijkheid voor de ontvoering heeft opgeëist. In de boodschap sluit de guerrillabeweging ge heime onderhandelingen voor de vrijlating van Moro uit. De oud-premier zou nog steeds een „volksproces" ondergaan, aldus berichtte het Italiaanse persbureau Ansa. Verder zou in de boodschap gezegd zijn dat „niets voor het volk verborgen moet worden gehouden". Volgens het dagblad „II Messaggero" is het mogelijk dat de Rode Brigades in ruil voor de vrijlating van Moro eisen dat voedsel of geld wordt uitgedeeld onder de armen. De linkse Italiaanse advocaat Giovan Battista Lazagna heeft gisteren tijdens het proces tegen 15 leden van de guerrillabeweging „Rode Briga des" in Turijn ontkend dat hij een van de theoretici van de extreem-linkse groepering zou zijn. „Ik heb altijd een kritische houding ingenomen tegenover de rode Brigades omdat hun acties een schadelijke invloed zouden kunnen hebben op de revolutionaire zaak in Italië," zo verklaar de Lazagna tegenover de rechtbank. i Ongeboren 4 tweeling gescheiden STOCKHOLM (Reuta) - Zweedse artsen zijn erin ge slaagd om bij een aanstaande moeder de zieke helft van een tweelingvrucht weg te halen, terwijl de andere helft achter bleef en 10 weken later gezond ter wereld is gekomen. Volgens de artsen, verbonden aan het universiteitsziekenhuis van Lund, is het de eerste maal dat een dergelijke operatie is uitgevoerd. De operatie is al in december van het vorige jaar gebeurt. Proces tegen voormalige FBI-chef WASHINGTON (AFP) De voormalige directeur van de Amerikaanse federale recher che Patrick Gray en twee van zijn toenmalige medewerkers moeten zich wegens onwettige activiteit voor het gerecht ver antwoorden. Volgens een federale „grand jury" die dit gisteren heeft be sloten, heeft Gray ingestemd met illegale acties van FBI- agenten tegen vrienden en be kenden van voortvluchtige le den van de links-radicale „Weathermen". Door deze ac ties waren de burgerrechten van de betrokken burgers aan getast Barnard moet ophouden met opereren NEW YORK (UPI) - Dr. Christiaan Barnard uit Zuid- Afrika, die in 1967 als eerste met succes een harttransplan tatie heeft uitgevoerd, moet de chirurgie opgeven vanwege een reumatische aandoening aan zijn handen. Dit zei hij maan dag in een interview. „Soms heb ik er zo'n last van dat ik een operatie aan mijn assistent moet overlaten", aldus Bar nard. WOLFPRIJS VOOR PROF. VAN ROOD De Leidse hoogleraar dr. J. J. van Rood heeft gisteren in Jeruzalem de „Wolf-prijs" in ontvangst genomen. Prof. Van Rood, die in Leiden immunologie doceert, is de prijs toegekend vanwege zijn grote bijdrage aan „het welzijn van de mensheid", en met name voor zijn werk aan Eurotransplant. De voorzitter van het Israëlische parlement Yitzhak Shamir (m) overhandigde hem de oorkonde. Geheel rechts dr. Ricardo Wolf, die de prijs ter beschikking stelde. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De schatrijke oliesjeiks, die hun kameel ingeruild hebben voor een Rolce-Royce of een Mercedes, vermoeden misschien niet eens dat hun dure slee gestolen zou kunnen zijn. Interpol is er achter gekomen, dat een handige interna tionale dievenbende gestolen luxe wagens importeert naar het Midden-Oosten en de Verenigde Staten. Zij zijn bestemd voor ongeduldige Arabieren en Amerikanen, die niet graag lang op de wachtlijst staan voor een normale leverantie. De Britse politie heeft in het graafschap Surrey een landhuis doorzocht en er twaalf gestolen auto's van het merk Rolce- Royce en Mercedes-Benz ontdekt. Twee ervan waren samen 72.000 pond waard. Scotland Yard kent nu de leider van de autodieven. Het is een Libanese zakenman, wiens persoonsbeschrijving inmiddels ver spreid is door Interpol. Twee leden van de bende worden nu ondervraagd door de Franse politie. De Britse collega's hebben in het Engelse landhuis beslag gelegd op een aantal valse Duitse en Italiaanse registratiedocumen ten. Tevens kon uitgemaakt worden, dat van de 75 in Engeland aangekomen- luxe wagens er 17 gestolen zijn en 18 voorzien zijn van valse papieren en nummerplaten. De bende werkt hoofdzakelijk in Parijs. Daar heeft men in het afgelopen jaar tenminste dertig Rolce-Royces gestolen. Sommige van die wagens verdwenen al nadat ze pas geleverd waren. Een ervan werd gestolen en de volgende dag terugge vonden. Daarna verdween hij opnieuw en ditmaal definitief. In het begin werden de gestolen wagens via Joegoslavië rechtsstreeks naar het Mid den-Oosten gereden. Na verloop van tijd werkte dit de achterdocht op van doua niers, die het vreemd vonden dat zoveel Rolce Royces vertrokken, maar nooit meer terugkeerden. Toen de bende gewaar werd, dat er gevaar dreigde, begon ze de gestolen auto's te exporteren via Spanje. Sedert afgelopen jaar past ze echter veel een andere taktiek toe. De gestolen auto's worden nu eerst naar Engeland gereden en vervolgens geëxporteerd naar Saoedi- Arabië, Libanon, Katar en de Verenigde Staten. Iedere Rolce-Royce of Mercedes is vrijwel gloednieuw. Rolce-Royces worden gestolen op het vasteland omdat de klan ten van de internationale bende het stuur aan de linkerkant willen. Scotland Yard en Interpol spannen zich hard in om deze bende autodieven volledig op te rollen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7