MILIEUSCHIP JON A TON MORGEN IN LEIDEN VOOR ANKER I I I der uvet Dirigeren kun je niet leren; maar René Verhoeff redt het een eind met 25 K O-cursisten Oegstgeestse scholier als chef huisvesting van bont vogelbestand STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 11 APRIL 1978 PAGINA 5 31 - V| Dirigenten in de dop en in de maak. Daar heeft Noordwijkse koor- en orkestdirigent René Ver hoeff voor gezorgd. Op verzoek van K&O-direc- teur Tjitte Weber draai de Verhoeff een dirigen tencursus in elkaar die nu, na twintig werkzame zaterdagochtenden, aan een slotconcert toe is. Zondagmiddag om 3 uur, in de Leidse Harte- brugkerk, kan men (in tiem erbij betrokken, of nieuwsgierig binnenlo pend) daarvan een in druk beleven. Het is een vrij uitzonderlijke ge beurtenis geweest, die cursus voor amateuristi sche dirigenten, begin nend of aankomend. Na een eerste opzet kwa men er meteen een stuk of 25 deelneemsters en deelnemers op af. Bijna evenveel vrouwen als mannen, uit de hele om geving, tot uit Den Haag toe. Mensen die nooit hadden gedirigeerd, maar ook lieden met al een eigen ensemble of cantorij. Uit de groep werd meteen een koortje geformeerd dat wer ken begon in te studeren uit Ars Musica: Chorbuch für ge- mischte Stimmen, een soort gemengd fruit uit de koorlite- ratüur. Steeds kwam er weer een kandidaat-dirigent vóór te staan, met op de flank Ver hoeff die deskundig de dirigis tische lakens uitdeelde. Maat- slaan met inzicht. Afgelopen zaterdagmorgen kwam ik in de Kaoel van K&O- een fiine na-sacrale ruimte voor iemand die zich dirigistisch en ook solistisch wil bekwamen - in een motetten-psalmenmixture terecht, als een vreemde eend in de bijt. Daar stond een gemengd koor als materiaal,, met een cursist-dirigent er vóór. Opslag, neerslag, takte- rende motortjes van vlees en bloed. „Hou vast, hou vast...., en noü afslaan. Okeé. Rene Verhoeff zat erop als een bok op de haverkist, oren, ogen en handen te kost gevend. „Geef het koor meer gelegen heid om te fraseren, om de ademen.... Te groot, te groot (was het gebaar), eerst deze beweging". En René rolde met beide handen naar een aanzet, waarop de kandidaat-maestro z'n directie overnam. Een tweede cursist. Verhoeff: „Waarom sloeg je af?" Cursist gaf een verantwoording. „Juist, dat „pó" van Pater Noster moet minder explosief. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244;'u kunt dan naar toestel 18 vragen. Dat is goed gezien, pardon gehoord". De ebe dirigent na de andere kreeg een beurt. De vrouwen vaak met meer zeg gingskracht. „Je ne l'ose dire", maar ze durfde het best zeg gen, die ene dirigente, die met een gedurfde vrouwelijke overgave tot een warmklin- kende samenhang uitlokte. Iets dergelijks nam ik ook waar in „Cor generosa", edel moedig hart; en dat op een tijdstip dat overal in de stad al weer de basis werd gelegd voor een halve dag bood schappen doen. Rond 12 uur werd de groepsfoto gemaakt, met Verhoeff aan de stemheb bende touwtjes bij de twee, drie-, vier-, vijf- en zeskwarts- maat „met accent", geslagen door een cursistenbezetting in dubbele frontlinie. Doorslag gevend voor het enthousiasme, na twintig inspannende zater dagochtenden. „Je zingt je te pletter", volgens een vergrijsde bas, die de slag van het takte ren bijna in z'n vestjeszak had - ofschoon nie mand een vest aan had. Ruim twee uur lang. Cursist Hans Roskam, amateur-instrumen- tentalist op de hobo: ,,'s mid dags ben ik behoorlijk moe, want je bent intensief met iets bezig geweest. Ik heb hooguit ooit in een schoolkoortje ge zongen, maar nooit serieus. Als hobóist heb ik de nodige orkestervaring, zeker als or kestlid, maar je moet als repe titor of plaatsvervangend diri gent ook je muzikale kennis op een ander kunnen over brengen. Nu doe ik technische koorervaring op, wat totaal iets anders is dan orkestdirec tie. Takteren, aangeven, van die technische vaardigheden, daar gaat het nu om; je moet je bedoelingen kunnen over dragen op andere mensen". Verhoeff: „Als ze zo zouden doorgaan, een paar jaar, zou den er bij zijn die een heel eind konden komen bij een gerenommeerd koor, een kerk koor op niveau. Dirigeren kun je niet leren", wilde docent René Verhoeff nog vertellen, „maatslaan wel. Dirigeren heeft met een grote persoon lijkheid te maken. Zet drie mensen naast elkaar, voor eenzelfde werk, en je krijgt drie verschillende opvattingen te horen.Het ligt er helemaal aan: ben je emotioneel, ben je nuchter, althans rationeel, introvert of extrovert". Ros kam gooide er een schepje bovenop: „je moet wel gevoel voor theater hebben". In elk geval: een dirigent moet klankkleur kunnen maken, de zuiverheid van toon handha ven, muzikaal boven de zaal staan. Verhoeff: „ik geloof wel, dat deze cursus veel suc ces heeft gehad. Het is de bedoeling volgend jaar een vervolgcursus te geven, het verder uitdiepen van de slag techniek in eenvouwige kanta- tes bijvoorbeeld. Belangstel lenden daarvoor kunnen zich •nu al laten voorlichten door K&O. Ib Huysman bij een van zijn kastjes in het Bos van Wijckerslooth Je moet maar van vogels houden en dan nog op je stuk blijven staan ook. Dat heeft de Oegstgeestse Havo-leer ling (vierde klas Agnes Scholenge meenschap) Huysman - luisterend naar de Deense voornaam Ib - ge daan. Ib Huysman („mijn vader werkt veel in Denemarken en daarom heb ben mijn broer en ik Deense voorna men") is 16 jaar oud, maar hij staat z'n mannetje en is een doorzetter. Het vorig jaar liep hij zich al te ergeren aan de vogelbehuizing in het Bos van Wijckerslooth; „verwaarloosde nest kastjes hingen er, slecht verzorgd en na een jaar of vijf al vaak helemaal beschimmeld en onder de pissebed den. Drie verschillende nesten boven elkaar, een enkele keer. Nou vraag ik je toch. Daar komt toch geen vogel op af." Sinds Ib zich actief met het tierende vogelbestand in het Bos van Wijckerslooth heeft bemoeid, is er op het punt van vogelhuisvesting heel wat verbeterd: twee weken geleden installeerde Ib Huysman 26 gloednieu we nestkastjes in het Bos, een geste die aanvankelijk in sommige kringen van Gemeentewerken met argwaan werd begroet, maar door de vogels met bijzonder veel waardering in dank werd afgenomen. Een jaar geleden vroeg Ib bij Gemeentewerken al of-ie wat aan die nestkastjes aan de bomen in het bos mocht doen. Z'n contacten liepen toen vast. Een maand of wat terug probeerde de knaap Huysman het nog eens. De heer L. Landesbergen van Sportzaken vond het best een leuk idee en wees de weg naar Gemeente werken. „Maar op de werkplaats kreeg ik niet veel medewerking. Ik kreeg geen verf of wat, ook geen ladder. Toen ben ik op eigen houtje maar vast begonnen, met van oud afvalhout kastjes te maken. Dankzij meneer Landesber gen heb ik de zaak toch kunnen afmaken. Hij maakte een afspraak voor me met wethouder J. Thorn van Openbare Werken en toen mocht ik op rekening van de gemeente verf, vernis, haakjes, spijkers kopen." Voor 40 gulden was de gemeente Oegstgeest er van af. Ook de ladder kwam beschikbaar. Sinds december maakte Ib elke week zowat twee nestkastjes. Dat was zaagwerk, boren, scharnieren bevestigen, bruine buitenbeits erop en een laag vernis erover. En nummertjes erop, want Ib maakte een lijst van de kastjes en houdt in de gaten wat er allemaal in komt. Na twee weken is het resul taat al best aardig. Er zitten nogal wat brutale spreeuwen in die in de kleinste kastjes al een prachtig paradijsje aantreffen. Die beestjes wringen zich overal in. Inmiddels zijn zo'n 18 kastjes bezet, met eieren erin. Zo werd o.a. onderdak gevonden door pimpel- en koolmezen en een boomkruiper. Ib maakte ook twee grote kasten voor de roffelende kleine en grote bonte specht. Ib Huysman doet dan wel erg nuchter, maar hij zit echt te genieten als hij aan het loon van zijn arbeid denkt. „Er zitten veel meer vogels in het Bos van Wijckerslooth dan de meeste' mensen aannemen. Ik zou bijvoorbeeld ook een nest willen maken voor die bosuil, maar die verlangt een grote nestkast die hoog moet worden opgehangen. Jammer, maar volgens mij zijn er al nestkastjes door deze of genen opengemaakt Jongenswerk waarschijnlijk. Het is een klein bos, waar het veel te druk is; men maakt er teveel een park van, de vogels zitten er niet rustig. Er heeft een ijsvogeltje gezeten en er zijn nog hele zooien winterkoninkjes die ritsen nesten bouwen, maar slechts in één ervan broeden. Net heb ik weer een komvor- ming nest van de tjiftjaf ontdekt. Je moet stilzitten, dan zie je genoeg rond die eiken, berken en beuken. Tuinfluiters bijvoorbeeld." Ib heeft een plattegrond getekend, waarop de iokaties staan vermeld. Hij hing de kastjes in de bomen, flink verspreid om zoveel mogelijk vogels binnen hun eigen territorium te kunnen bedienen; „en dan natuurlijk niet aan de regen kant." Ib kan me nog meer vertellen en heel wat leren. „Ik zou best nog wat meer jongens van mijn leeftijd bij elkaar willen krijgen om uit liefhebberij voor die vogels te zorgen. Maar ik heb ze nog nauwelijks ontmoet. De meesten gaan liever naar een feestje toe en daar hou ik helemaal niet van," aldus Ib Huysman, die verder graag vist, in de tuin werkt en kranten leest om "bij te blijven". Wie Ib's ideeën zou willen delen (en vanzelfsprekend zijn er nog meer van die jongelui) kan hem bereiken op z'n ouderlijk adres: Prinses Beatrixlaan 51, tel. 15.25.88, Oegstgeest. Zo ontdekt een stel jonge- mensen al gauw dat ook het Bos van Wijcker slooth een Hof van Eden kan zijn als je de natuur een beetje helpt Gereserveerde parkeerplaats duur xi betalen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Invaliden en dokto ren moeten binnenkort aan zienlijk meer betalen voor de aanleg van een gereserveerde parkeerplaats. Voor het aan brengen van witte diagonalen op het wegdek en het laten plaatsen van een speciaal par keerverbodsbord gaat een in valide voortaan 75 tot 120 gul den kosten. Niet-invaliden die toch recht hebben op een der gelijke voorziening moeten 325 gulden gaan betalen. Artsen zijn helemaal duur uit: het be-' drag dat hen door de gemeente voor een dergelijke voorzie ning in rekening wordt ge bracht stijgt van 325 gulden naar 600 gulden. Met name de laatste verhoging schoot enkele leden van de ver- keerscommissie, die gisteren voor het laatst in zijn oude samenstelling vergaderde in het verkeerde keelgat. Slager Van der Zon en huisarts Kort- mann vonden beide dat de art sen op deze wijze onterecht op extra hoge kosten worden ge jaagd. Ook principieel was de ze verhoging naar hun oordeel onterecht gezien het belang van de gemeenschap dat met het inrichten van een gereser veerde parkeerplaats is ge diend. Beide heren wisten slechts het SGP/GPV-raadslid Van der Mey voor hun stand punt te winnen. De rest van de verkeerscommissie vond de 600 gulden geen overdreven eis, ze ker niet waar dit bedrag voor een arts volledig aftrekbaar is van de belastingen. LEIDEN Morgen varen ze Leiden binnen met hun binnenvaartschip Jo- naton: „Energie anders", zo staat er achter op het dek te lezen. En het behoeft nauwelijks uitleg bij het zien van deze mooie schuit, dat er niet van stad naar stad wordt gevaren om graan of een partijtje houten klom pen af te leveren. Met molentjes lo pen is een bekend spreekwoord, maar ermee varen, dat is heel andere koe- kDe Jonaton is één van die weini ge schepen met molentjes op het dek, wellicht het enige schip in Nederland met zonnekollektoren en zeker uniek in Europa als men weet dat een warmtewisselaar aan stuurboordzij de voldoende energie levert voor vier flatwoningen. „Energie anders" is een varende tentoonstelling, die de komende drie weken aan de kade van het Kort Rapenburg, op het Galgewa ter, te bezoeken is. Deze expositie levert alle informatie over de ener- gieproblematiek, die is uitgesplitst in twee hoofdgroepen, namelijk in ener giebesparende maatregelen en de toe passing van (alternatieve) stromings energiebronnen. De bemanning van de Jonaton telt vijf koppen. Jippie Lenstra en Fred Schellenberg zijn de initiatiefnemers van de tentoonstelling en tevens eige naars van de boot, terwijl Marijke Bijl (studente), Henk Batelaan (landmeet kundige) en Karei Uittien (sociaal eco noom) als vrijwilligers een groot deel van het voorüchtingswerk aan boord verzorgen. 12 jaar geleden zijn Jip en Fred, twee gelx>ren Rotterdammers, via de des- Het milieuschip, een vaartuig met molentjes tijds bekende Kabouterbeweging het voor alternatieve landbouw). Hierna Brabantse stadje Boxtel ingerold, gingen ze schippershuisjes bouwen waar zij op de onlangs afgebrande v00r de belangenvereniging voor bin- Van Cooth-hoeve vorm gaven aan het nenscheepvaart. Werk, dat door de milieuvriendelijke project van De me* ervaring handig geworden Jip Kleine Aarde (een soort proefstation (ex-filosofie student) en Fred (ooit marconist op de grote vaart) met bij zonder vakmanschap werd geklaard. Als loonderving tijdens hun architec-, tonische diensten kregen zij het voor malig werkschip, van de binnenschip pers cadeau. De Jonaton Zo'n twee jaar geleden vatten het duo het idee op met het schip het land in te varen en in hun levensonderhoud te gaan voorzien middels het geven van een tentoonstelling over het ener giegebruik, wat gezien hun achter grond in Boxtel en hun speciale le vensovertuiging niet zo vreemd is. Overigens moet vermeld worden, dat zij hiermee beiden ongeveer het derde verdienen van wat de modale werkne mer verdient. Als subsidies van het ministerie voor wetenschappen, het comi'te-zomerze- gels en het Anjerfonds ontvingen zij een bedrag van 22.000 gulden, waar mee de Jonaton kon worden ingericht In december '77 sloegen zij aan het verbouwen en op 24 januari van dit jaar hielden ze hun eerste expositie in het Rotterdamse Delfshaven. „Energie anders" werd een groot suc ces. Inmiddels hadden Marijke, Henk en Karei zich te Rotterdam inge scheept en na twee weken zette de varende tentoonstelling koers naar Gouda, vervolgens Delft en tenslotte naar Den Haag. In genoemde steden waren het of het gemeentebestuur en/of het GEB die het entreegeld van 1000 gulden per week voor de gemiddeld 400 bezoe kers afkochten. De gemeente Leiden is de eerste gemeente, die de Jonaton bezoekt, waar geen subsidie wordt verleend. Met het GEB-Leiden is Jip pie Lenstra nog in onderhandeling. „Ik denk toch dat het een beetje komt door de financiële positie van Leiden, dat de gemeente hier het entreegeld niet heeft willen afkopen. Als het GEB ons ook niet zou steunen, dan schakelen we over op de verkoop per kassa. Dat vormt dan wel een belem mering, want we hebben gemerkt, dat het heffen van een entreeprijsje van 2,50 gulden, alleen al om het idee, er een heleboel mensen van weerhoudt om aan boord te stappen. Wat de scholen betreft hebben we een subsi dieregeling gedaan gekregen van 2,50 per leerling", aldus Jip Lenstra. Het interieur van de Jonaton is inge richt met een aantal tekstborden waarop het onderwerp van de ten toonstelling in zijn diverse aspecten aan de orde komt Het is allemaal erg overzichtelijk en begrijpbaar ge maakt Het leukste van de hele ten toonstelling is eigenlijk de kennisma king met de vijf bemanningsleden zelf. Ze weten bijzonder veel van de energiematerie af en aarzelen niet dit op een heldere en vriendelijke manier in alle facetten met de bezoekers van de tentoonstelling te bespreken. Op vrijdag 14 april is de expositie „Ener gie anders" voor het publiek geopend. De tijden zijn van 11.00—17.00 uur op alle dagen van de week. De Jonaton ligt in Leiden ongeveer drie weken voor anker. VERDACHTE REED WEDEROM IN WRAK ,,Ze waren me aan het zoeken' LEIDEN Kantonrechter Van Dijke zag gistermorgen op de zitting van het kantonge recht weer eens een oude be kende voor het hek verschij nen, dat wil zeggen een beken de in een wat ongunstige zin. Deze Leidse verdachte wordt namelijk regelmatig op de zit tingen van het kantongerecht uitgenodigd om eens met de justitie van gedachten te wis selen over de kwaliteit van de automobielen waarin hij ge woonlijk rijdt. Ook dit keer had de werkloze Leidenaar een vehikel uitge zocht waarvan het bouwjaar herinneringen oproept aan tij den waarin het nog mogelijk was om een auto in de Leidse binnenstad te parkeren. Een paar agenten hadden de jeug dige Leidenaar en zijn auto, sterk aangetrokken door het verraderlijke nummerbord, aangehouden en feilloos een spiegelgladde band ontdekt. „Die politieagenten waren dui delijk aan het zoeken. Ik stond achter ze bij het stoplicht en ze zagen toen dat mijn lichten iets te hoog stonden, waarop ze mij aanhielden en gelijk de he le auto gingen onderzoeken", verklaarde verdachte op een toon waaruit duidelijk bleek dat hij het hele gebeuren geen stijl.vond. „U hebt toen ook gezegd: „Geef maar een bekeuring, daar zit toch alleen de Sociale Dienst mee", geloof ik", citeerde rech ter Van Dijke uit het proces verbaal. „Ja, dat klopt, want ik ben nog steeds zonder werk", verklaarde verdachte. „Het is de zoveelste keer dat U hier staat omdat U met een wrak hebt gereden. Zullen we dan maar met hechtenis beginnen, dan kost het de Sociale Dienst niets", stelde Van Dijke de Lei denaar voor. Verdachte bleek weinig gecharmeerd van dit voorstel. „Waar hebt U als wer keloze eigenlijk een auto voor nodig?", wilde verkeersschout Van Ham weten. „Ik heb een vrouw en twee kinderen, en die willen er wel eens uit", was de reactie van de werkloze Leide naar. De verkeersschout gaf hierop aan dat er nog andere wegen van vervoer openstaan die tot recreatie kunnen leiden en eiste voor de gladde band 60 gulden boete. Verdachte liet als verweer nog weten dat de boete komt bij het bedrag dat hij nog bij de Leidse politie heeft staan (een soort bekeu ringenpotje) en dat hij lang zaam afbetaalt. Rechter Van Dijke besloot het dit keer nog bij maar 40 gulden boete te laten, maar voorspelde hechte nis bij de eerstvolgende keer dat de Leidenaar voor het kan tongerecht komt te staan zich na in een wrak over de openba re weg te hebben begeven. Biochemie Een Leidse biochemicus werd het kwalijk genomen dat hij achter het stuur in slaap was gevallen bij het binnenrijden van Leiden vanaf de snelweg. Een en ander was ten koste gegaan van zijn weggedrag en de biochemicus was pas weer volledig ontwaakt toen hij merkte dat hij een geparkeerde auto over twaalf meter had meegenomen. Zijn echtgenote was bij deze dubieuze manier om een auto tot stilstand te brengen aan het been gewond geraakt Rechter Van Dijke wist te vertellen dat de bioche micus zes flesjes pils ophad, hetgeen hij rijkelijk veel achtte om vervolgens nog aan het ver keer deel te nemen. „Ja, maar ik was vermoeid omdat ik de hele week lange autotochten had gemaakt Ik heb nog op een pijpje geblazen, en daaruit bleek dat van overmatig alco holgebruik geen sprake was", aldus de biochemicus. Ver keersschout Van Dam meende dat verdachte er toch wel flink de vaart in gehad moest heb ben om het mogelijk te maken een geparkeerde auto over twaalf meter mee te slepen en eiste 125 gulden boete. Rechter Van Dijke deed daar, ge schrokken van het bier, nog een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de duur van vier maan den bij. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5