B ollenstreekgemeenten moeten huizen inleveren Vuurwerk in raad Warmond Curium en Kannerschoo zijn uniek in Europa VOORHOUTSE JEUGDRAAD BLIJFT IN ,,'t HOK" Twee mille voor dieren Postbrug Weinig interesse voor hearing over Van Leeuwenpark ENQUETE BOl IN HAASWUK VOOR BOUW IN VOORHOUT KINDERPSYCHIATRIE: ERGER ZIEN TE VOORKOMEN Ook „Kontakt" uit de problemen OEGSTGEEST De penning- meesteresse van de afdeling Oegstgeest van de Dierenbe scherming ontving gistermid dag in het Gemeentecentrum uit handen van de penning meester van Oegstgeest Actief een bedrag van 2000 gulden, bestemd voor de verbouwing van het kattenverblijf van het Dierentehuis Postbrug. Dierenbescherming-voorzitter Reilingh dankte in zijn toe spraak de Oegstgeester mid denstand voor de financiële hulp, die door middel van een zegelactie bijeen werd gegaard. Ook is er een bijdrage in ver werkt van de Lions Club Oegstgeest. Na de overhandiging van het geld vertrok het gezelschap naar het Dierentehuis Postbrug aan de Haarlemmertrekvaart waar het inmiddels al ver bouwde kattenverblijf (tevens uitgebreid met 13 kattenhok- ken) in gebruik werd genomen. Dat gebeurde middels het doorscheuren van een affi die betrekking heeft op dej perking van het huisdier stand. Het dierentehuis Postbrug j zorgt de opvang van dier de gemeenten Oegstgeest,: senheim, Warmond en V\ hout. LEIDERDORP De gisteravond door het college van b. en w. in het Dorpshuis georganiseerde bijeenkomst van bewoners van het Van Leeuwen park over het nieuwbouwplan is slechts door een beperkt aantal bewoners bezocht. Hieruit mag wor den afgeleid dat het merendeel van de bewoners van de 24 te slopen woningen niet meer naar het Van Leeuwenpark terug wil keren. De ontruiming van de te slopen woningen verloopt zeer snel. De bewoners daarvan hebben tijdelijk een woning van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp in het Voorhof toegewezen gekregen. Verschillende hebben al te kennen gegeven de woon omstandigheden hier dermate aantrekkelijk te vin den, dat zij er geen behoefte meer aan hebben naar hun oude woonomgeving terug te gaan. Overigens heeft het gemeentebestuur de bewoners nog enig respijt gelaten alvorens de definitieve beslissing te nemen. De grens is gesteld op twee maanden voor de opleveringsdatum van de nieuwe woningen in het Van Leeuwenpark. Direct na de bouwvakvakantie hoopt men met de nieuwbouwwerkzaamheden te beginnen. Dick van Duyn ere-voorzitter bouwbond .VVV KATWIJK - De Katwijker Dick van Duyn is benoemd tot ere-voorzitter van de bouwbond-NW in zijn woonplaats. Dit op voorstel van de ledenvergadering, vanwege de grote ver dienste van Van Duyn voor de vakbeweging. „Je wordt natuurlijk niet zomaar ere voorzitter", aldus secreta ris L. v. d. Bent, „Van Duyn heeft er 20 jaar kei hard voor gewerkt",. Dick van Duyn, die on langs aftrad als voorzitter omdat hij al zijn tijd wil geven aan de plaatselijke politiek: „Ik heb dit ére- voorzitterschap vele malen liever dan een gouden hor loge". OEGSTGEEST De actiegToep Pro-1 wijk verspreidt vanavond in Oegst_ enquêteformulieren waarin de burgers| Oegstgeest wordt gevraagd hoe zij dei over de bouw van woningen in Haasi De actiegroep staat een spoedige bouw deze woningen voor. De actiegroep is tot deze handeling ovei gaan naar aanleiding van het beroep dat werkgroep Milieuzorg Oegstgeest en aantal Kennedylaanbewoners hebben getekend bij de Kroon tegen het gemeei lijke bestemmingsplan Haaswijk '76, wa; door de uitvoering aanzienlijk wordt r. traagd. De enquête wordt gehouden om indieners van het bezwaarschrift te overt gen van de noodzaak van de uitvoering v het plan. De actiegroep heeft geprobei voor het samenstellen van de enquête i tot een gesprek te komen met de werkgrc Milieuzorg Oegstgeest, maar de werkgrc weigert elk contact. Onbegrijpelijk volgi de actiegroep, mede gezien het feit dat van de bezwaren van de milieugroep is de noodzaak van de woningbehoefte niet aangetoond, iets dat uit de enquête i kunnen blijken. De enquêteformuliei worden donderdag weer opgehaald. BOLLENSTREEK Een werkgroep van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek gaat op verzoek van de gemeente Voor hout een studie maken over het inleveren van een gedeelte van het woningcontin gent van de afzonderlijke gemeenten ten behoeve van de bouwlokatie in Voorhout De gemeente Voorhout kreeg enige tijd geleden toestemming van de provincie om 1500 woningen ten noorden van het dorp te bouwen. 750 woningen daarvan komen ten goede aan de woningzoekenden van Voorhout en Warmond en de overige 750 woningen moeten worden opgebracht door omliggende gemeenten. Voorhout wil deze woningen „over het spoor" graag bouwen om in de nieuwe woonwijk ook de nodige voorzieningen te kunnen reali seren, hetgeen weer afhankelijk is van het aantal inwoners van zo'n woonwijk. „Voorhout heeft toestemming gekregen voor het maken van een bestemmingsplan, mits dit vergezeld gaat van een verklaring van andere bollenstreekgemeenten waaruit de bereidheid blijkt om de helft van het aantal te bouwen woningen van het eigen woningcontingent af te trekken. Dit zou dan moeten gelden voor de periode van 1980 tot 1990", zo stelde gisteravond de heer Dirkse namens het dagelijks bestuur van het overlegorgaan. „Die 750 woningen moeten „op tafel komen" om Voorhout de gelegenheid te geven om te bouwen. Het ligt natuurlijk voor de hand dat de huizen zullen worden toegewezen aan inwoners van de gemeenten die woningen hebben afgestaan. Zonder dit uitgangspunt zou de zaak politiek niet eens haalbaar zijn". Kabeltelevisie Ook valt op korte termijn wat zekerheid te verkrijgen in de totstandkoming van een kabeltelevisienet. Een werkgroep van het SOB sprak tijdens de gisteravond gehou den vergadering de voorkeur uit voor de bouw van één televisiemast voor de gehele bollenstreek. Het signaal zou dan zonder tussenkomst van gemeentelijke distributie direct aan huis geleverd moeten worden. De KEMA onderzoekt momenteel de moge lijke plaats en hoogte van de mast Dit onderzoek wordt op korte termijn afge rond, waarna offerte gevraagd kan worden voor de realisatie van een kabelnet dat zoveel mogelijk aansluit op de bestaande gemeenschappelijke-antenne-systemen Ook zal gepraat moeten worden over het aantal zenders en de tarieven. Er zijn verschillende mogelijkheden en combina ties van aanleg en exploitatie. De kabelte levisiewerkgroep is van mening dat de gemeenschappelijke bollenstreekgemeen ten op een of andere manier controle moet kunnen uitoefenen op de exploitatie. REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 11 APRIL 1978 PAGINA 4 De overhandiging van de twee mille. CDA MET PW IN DE CUNCH OVER KLINKENBERG-VIADUCT Warmond De fractievoorzitter van het CDA, de heer Tulp heeft gisteravond tij dens de begrotingsbehandelingen scherp gereageerd op verwijten van Progressief Warmond in de raad van Warmond. PW stelde in de algèmene bechouwingen dat er onvoldoende eenheid in de raad was geweest in de strijd tegen de bouw van het Klinkenberg-viaduct PW verweet de andere fracties ook gebrek aan visie t.a.v. de toekomstige ontwikkelingen aan de Oranje Nassaulaan (bouw landhuizen). De heer Tulp noemde de toon van de verwij ten „pedant" en de sfeer „je reinste stem mingmakerij". Dhr. Tulp stelde vervolgens dat het beter was van tevoren de juiste visie te hebben dan achteraf en door te gaan als despera do's met het risico van een proces en jaren financiële konsekwenties, zoals de PW fractie dat deed m.b.t de Schiphollijn. Hij noemde deze mentaliteit uiterst bedenke lijk. Dhr. Pauli (WD) had overwegende bezwa ren tegen het toevoegen van een half mil joen voor de renovatie en uitbreiding van het gemeentehuis. Hij vindt dat het plan dan maar moet worden aangepast aan het oorspronkelijk geplande bedrag van een miljoen gulden. Het CDA verschilde van mening met de WD en huldigde het stand punt dat het programma van eisen zoals dat in samenwerking met het personeel dat jarenlang in deze ruimte moet werken is opgesteld, verwezenlijkt moet worden als er dekkingsmiddelen gevonden kunnen worden voor anderhalf miljoen. Progessief Warmond stelde voor de beslissing niet overhaast te nemen en in de raadsvergade ring eind van de maand op het voorstel terug te komen. Aldus werd besloten. De brug over de Leede (en niet over de Grote Sloot zoals vrijdag werd vermeld) naar Koudenhoorn zal er wellicht toch nog in 1979 kunnen komen als de berekeningen van dhr. Tulp kloppen. Met de andere raadsleden drong hij aan op spoed. Spoed is ook dringend gewenst bij het oplossen van de gevaarlijke verkeerssitua tie langs de Haarlemmertrekvaart. Veilig Verkeer Warmond attenteerde op de situa tie in een brief aan de raad. Er wordt in Warmond gevreesd voor een toename van het verkeer door de gemeente bij gedeelte lijke afsluiting van de vaart. Leiden, Oegst geest en Sas senheim zullen morgen met GS overleg plegen over deze zaak. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/OEGSTGEEST - Ne derland is sinds vandaag een belangrijke voorziening op het gebied van de kinderpsychia trie rijker. Koningin Juliana opende vanmorgen het nieuwe kinderpsychiatrisch centrum „Curium" en de prof. dr. Leo Kannerschool voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen. Bei de instellingen beschikken over een ruim opgezette nieuwbouw op de grens van Leiden en Oegstgeest en zijn in meer dan één opzicht uniek te noemen voor Nederland en zelfs voor Europa. De kinderkliniek Curium met een totaal aantal van 54 bed den is in wezen een echt kin derpsychiatrisch ziekenhuis een van de weinigen in ons land, die zich speciaal richt op kinderen en jeugdigen met stoornissen in de persoonlijk heidsontwikkeling. Nog altijd kunnen deze kinderen en jeug digen in de leeftijd van 4 tot 19 jaar vrijwel nergens ge plaatst worden. Ze komen of in een inrichting voor volwasse nen terecht of ze worden ge plaatst in een Rijksinstituut dat zich eigenlijk louter richt op jeugdige delinquenten. Niet al leen is de sfeer voor deze moei lijke jongeren in dergelijke in stituten funest, ze zijn ook hele maal niet uitgerust op de be handeling van dergelijke jeug digen en kinderen. Als zodanig voorziet de kinderkliniek Cu rium sinds zijn ontstaan al in een leemte in de geestelijke gezondheidszorg in Nederland. In de vandaag geopende nieuwbouw is getracht de ade quate opvang van jeugdigen en kinderen met stoornissen in de persoonlijkheidsontwikkeling verder uit te bouwen. Volgens de geneesheer-direc teur van het kinderpsychia trisch centrum, de zenuwarts dr. J. Weinberg, is Curium een experiment. Een poging na rijp beraad met deskundigen, me dewerkers en bestuur om dat gene te realiseren wat noodza kelijk is voor kinderen en jeug digen in een klinische situatie. „Hoewel wij een ziekenhuis in de zin der wet zijn, is zo'n echt ziekenhuis niet geschikt om in de behoefte van problemati sche kinderen en jongeren te voorzien. Uitgaande van de ge dachte dat kinderen zich ont wikkelen in gezinnen, is opna me in een ziekenhuis altijd een min of meer ernstige traumati sche beleving, die wij trachten zoveel mogelijk te beperken", aldus dr. Weinberg. „Die trau matische beleving klemt te meer wanneer er sprake is van een ernstige belemmering in de geestelijke ontwikkeling van het kind. Zo'n kind is veel af hankelijker van zijn omgeving dan gezonde kinderen. Dorpsgemeenschap Dat is dan de reden waarom Curium er naar streeft zoveel mogelijk de gezinssituatie na te bootsen in plaats van een echt ziekenhuis te zijn. Curium moet fungeren als kleine dorpsgemeenschap en de kin deren moeten wonen in huizen die een weerspiegeling zijn van het gemiddelde huis waar het gemiddelde kind opgroeit. In elk huis moet een klimaat be staan dat streeft naar gelijke nis van een groot gezin. Ook in de bouw van het kinderpsy chiatrisch centrum is deze na bootsing van een dorpsgemeen schap zo veel mogelijk nage streefd. De kliniek heeft een uitermate open karakter en be schikt naast een afdeling woon huizen over een modern ge meenschapscentrum naast de polikliniek en de observatie- en behandelingsafdeling. Ter wille van de therapie zijn in het complex twee appartementen opgenomen waarin de ouders van een pupil gedurende enige tijd kunnen verblijven om hen intensief bij de behandeling van hun kind te betrekken en in samenwerking met de staf te leren hoe ze hun kind het best kunnen aanpakken. School Als tweede onderdeel van het kinderpsychiatrisch centrum werd vandaag de nieuwe naar de Amerikaanse kinderpsy chiater genoemde prof. dr. Leo Kannerschool in gebruik ge steld. Als enige school in Ne derland voor kinderen die zeer moeilijk opvoedbaar zijn heeft deze onderwijsinstelling zowel kleuter-, basis-, als voorberei dend wetenschappelijk onder wijs onder één dak verenigd. Deze unieke positie zorgt even als bij de kliniek voor pupillen van heinde en verre. Slechts 10% van de kinderen uit de naastgelegen kliniek volgt het onderwijs op de Kannerschool, omdat er zoveel mogelijk naar wordt gestreefd deze kinderen in het gewone onderwijsproces te houden. School en kinderkliniek wer ken al sinds 1968 intensief met elkaar samen. Gezamenlijk hebben zij intussen met de Rijksuniversiteit van Leiden overeenstemming bereikt over een intensieve coöperatie op het gebied van de kinderpsy chiatrische wetenschap en het onderwijs aan problematist kinderen. In de wetensch van de kinderpsychiatrie sti volgens geneesheer-directe Weinberg de preventie ct .traal. „Kinderen met stoorr sen groeien op tot volwasser met stoornissen als we hen r tijdig behandelen en in d ontwikkeling ingrijpen. De i reld van vandaag gaat ten der aan de ontzettende prob men die ontstaan in de jeui Ons ideaal is met een vrot1 diagnostiek en behandeling de kinderleeftijd de psychial sche inrichtingen en ziekenh zen in onze maatschappij ov bodig te maken, een toesta na te streven waarin erns gestoorden in onze same: ving iets zeldzaams word Een uitgebreid netwerk v hulpverleners en onderzoek! is daarvoor vereist, waardi beginnende symptonen in kinderleeftijd herkenbaar. spoorbaar en behandelba worden. Dat is trouwens n alleen de taak van de kinde sychiatrie: alle disciplines zich op het terrein van de k der- en jeugdzorg bewegen d nen hiertoe samen te werke aldus dr. Weinberg in zijn o ningsrede. „Kinderpsychiat is een menswetenschap-, t wetenschap over jonge menJ die de toekomst zullen hebb die moeten zorgen dat de v schrikkingen die nu onze reld teisteren zullen vermini ren en verdwijnen. Wij moet de voorwaarden scheppen zij datgene kunnen wat wij n gekund hebben. Daartoe is* vereist dat jongeren gezo* zijn, gezond van lichaam, m*- vooral gezond van geest. moeten we gezamenlijk inL kinderpsychiatrie zien te bei ken", is de wens van dr. WeÉ berg. VOORHOUT - De Voorhout- se jeugdraad verhuist in de volgende zomer niet mee naar het nieuwe multifunctionele centrum aan de Jacoba van Beierenweg. Dit zijn het ge meentebestuur en de jeug draad overeengekomen. Er bleek uiteindelijk niet genoeg geld te zijn voor de bouw van een centrum waarin naast de Volksuniversiteit en jongeren vereniging Kontakt, ook de jeugdraad gevestigd kon wor den. Ook voor de jeugdraad is de gevonden oplossing bijzon der acceptabel. Na de verhui zing van Kontakt krijgen de jeugdclubs (JVC, Paradise en Zonnestralen) het rijk alleen in clubgebouw 't Hok aan de Voorhoutse Boekhorstlaan. ,,'t Hok" wordt met hulp van de gemeente opgeknapt en in een later stadium is renovatie of nieuwbouw toegezegd. Ook het bijbehorende speelterrein krijgt een opknapbeurt. „Een goede oplossing", vinden de jeugdraadsleden F. Blomsma en A. Montanus. „In eerste in stantie was er sprake van dat we in het nieuwe pand het beheer zouden krijgen. Dit kon echter niet. De gemeente Voor hout wil het beheer zelf op zich nemen. In de praktijk betekent dit dat je de zalen van tevoren moet bespreken en dat er wei nig ruimte overblijft voor spe ciale evenementen. Als socië teit Kontakt weg is krijgen we veel meer ruimte en vrijheid". Het boompje verwisselen ron dom het plaatselijke jeugdwerk is begonnen toen de jeugdraad twee jaar geleden aan de ge meente Voorhout verzocht om een gedeelte van het houten clubgebouw, in steen te mogen renoveren. Omwonenden die voordien al klaagden over de luidruchtige bijeenkomsten van Kontakt zagen hiermee de kans op verhuizing van de so ciëteit vervlogen en protesteer den hevig bij het gemeentebe stuur. Hieruit ontstond het idee om het jeugdwerk wat meer de ruimte te geven „over het spoor". De jeugdraad die in hetzelfde pand gehuisvest was, voelde eigenlijk meer voor nieuwbouw op de oude plaats aan de Boekhorstlaan. „We wil den uiteindelijk toch wel mee gaan naar de Jacoba van Beie renweg omdat de jeugdraad de voornaamste peiler was voor de subsidie van het ministerie van CRM. Nu echter blijkt dat die subsidie er niet komt in de huidige opzet, willen we er Het bestuur van het Voorhoutse jeugdcentrum graag van af", zo stellen de jeugdraadsleden. Op langere termijn wordt de positie van de jeugdraad nog maals bezien. Als Voorhout straks 1500 huizen „over het spoor" gaat bouwen, verhuist de accommodatie ook. Een tra ject tussen het oude dorp en de nieuwe woonkern. De jeug draad is van mening dat jeugd werk zich zo centraal mogelijk moet afspelen. Intussen is het opknappen van het clubhuis dringend noodza kelijk geworden. Het hout van de buitenwand is op verschil lende plaatsen verrot. Met de opbrengst van de in mei te houden „Waterloopleinmarkt" kan een deel van de inventaris vernieuwd en aangevuld wor den. Verheugd Burgemeester Van de Wouw toonde zich gisteravond ver heugd met de gevonden oplos sing. „De hele zaak werd nogal bemoeilijkt door de deelname van de jeugdraad. Toen een maal bleek dat CRM geen geld had voor subsidie van het mul tifunctioneel centrum, kon voor de jeugdraad een oplos sing gezocht worden buiten de nieuwbouw aan de Jacoba van Beierenweg. Het probleem was dat de Volksuniversiteit da kloos zou raken en dat G. S. de jongerensociëteit Kontakt op een andere plaats gehuisvest wilden zien", aldus de burge meester. „Ik ben van mening dat jonge- renaktiviteiten zich binnen een woongebied moeten afspelen, je kunt die lui moeilijk op de prairie zetten. Aan de andere kant is het zo dat jonge mensen nu eenmaal wat lawaai plegen te maken met motoren en mu ziek en zo. 't Hok is niet veel meer dan een houten directie keet en is dan ook niet geschikt voor het spelen van muziek, er is geen enkele vorm van geluid sisolatie. Dankzij de hoge mo- biliteitsgraad van jonge men sen hoeft een jeugdcentrum echt niet pal tussen de huizen te staan". Door het afhaken van de jeug draad kan de accommodatie „over het spoor" gebouwd wor den voor de 1 miljoen gulden waarvoor het gebouw op de Voorhoutse begroting staat. Hiermee schijnt een einde te komen aan conflicten tussen Kontakt en bewoners van de Boekhorstlaan. De Volksuni versiteit kan ook opgelucht ademhalen. De niéuwe accom modatie kan nog net betrokken worden alvorens de slopersha mer in het BNS-gebouw deze mensen letterlijk en figuurlijk op straat zet. ED OLIVIER

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4