Brandweer wil ependance in ieiden Zuid-West Een bekentenis9 somber document Jniversiteit wil faculteiten in nieuw jasje steken ;NOG GEEN SCHOT IN 'ONDERZOEKSCOMMISSIE VOOR ENDEGEEST Politieoptreden in Vrouwencafé laakbaar Dinsdag ii april 1978 "'S iUISVESTINGSPLAN KOST 300 TOT 400 MILJOEN STRATENMAKERS HELPEN MELKHANDELAAR LEIDSE COURANT JODIDEN - De Leidse universi- its raad heeft gisteravond het wond lisvestingsbeleid op langere ^nnijn van de universiteit (astgesteld. De raad keurde en nota goed, die onder meer fent om teSenover de gemeen- s Bui Leiden duidelijk te maken elke opties de universiteit in ïa idachten heeft voor haar toe- imstige huisvesting. Het is bedoeling dat de gemeente- ad nog voor de zomer een ructuurplan voor de binnen- ad vaststeld, waarin ook de lisvesting van de universi- ursu8(bt verwerkt moet zijn. huisvesting van de faculteit sociale wetenschappen iforma speelt al lang een gróte rol bij de plannen voor de binnenstad. De universiteit wil deze facul teit op één plaats onderbren- gen in nieuwbouw. Zij denkt daarbij aan bouwen in de bin nenstad, namelijk op het Schuttersveld of aan de Lange- gracht, of aan de Wassenaarse Weg. Het gebouw van psycho logie aan de Hooigracht zou dan gebruikt kunnen worden als woonruimte voor studenten. Mr. W. Koppelaar, lid van het College van Bestuur, zei dat het niet wenselijk was de socia le faculteit onder te brengen in de paviljoens die leegkomen door de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis, omdat de universiteit volstrekt niet in de hand heeft wanneer die nieuwbouw betrokken kan worden. Het Kamerlingh Onnes Labo ratorium wil de universiteit be houden. Hierin kan natuurkun de blijven zitten, hoewel de voorkeur uitgaat naar nieuw bouw aan de Wassenaarse Weg, bij de andere beta-faculteiten. In dat geval zou het lab be stemd kunnen worden voor het Rijksherbarium. De hortus moet in de binnen stad blijven, vindt de universi teit. Omdat de hortus echter te klein wordt, zal een gedeelte hiervan namelijk de proeftuin en samen met de subfaculteit biologie uit de binnenstad ver dwijnen. De subfaculteit komt langs de Wassenaarse Weg; ten westen van de rijksweg Am sterdam-Den Haag worden proeftuinen en een natuurlijk waarnemingsterrein aangelegd. De gebouwen die langs het Ra penburg vrijkomen door de bouw van het Witte Singel-Doe lencomplex, wil de universiteit gebruiken voor de centrale uni versitaire diensten. Ook is hier mogelijk onderdak voor de groeiende rechtenfaculteit te vinden. Nog wat andere punten uit het plan: het gebouw aan de Ga- renmarkt wil de universiteit blijven gebruiken voor geolo gie; daarnaast kan het Rijks museum voor Geologie en Mi neralogie daar bepaalde taken onderbrengen. Met het com plex Schelpenkade-Herenstraat heeft de universiteit op langere termijn geen plannen. Ten aan zien van de oude Sterrewacht werd het idee geopperd hier een Volkssterrenwacht van te kunnen maken. Het rijksherba rium zou ondergebracht kun nen worden in de biologiege- bouwen aan de Kaiserstraat, in het Kamerlingh Onnes Labora torium of langs de Wassenaar se Weg. De Leidse universiteit heeft met deze nota duidelijk willen maken welke mogelijkheden minimaal noodzakelijk zijn voor een verantwoord huisves tingsbeleid van de universiteit op langere termijn. Zij hoopt in overleg met de gemeente binnen een half jaar principe besluiten te kunnen nemen ovr de huisvesting van de afzon derlijke onderdelen. De totale kosten van het plan de univer siteit in een nieuw jasje te ste ken worden geraamd op 300 400 miljoen gulden. Rond 1990 zou de hele operatie voltooid moeten zijn. JEHALVE HOOFDVESTIGING IN LAF-COMPLEX ■klankl naai; Erer«ian een onzer verslaggevers igranÏEIDEN De brandweer heeft de i en jemeente gevraagd te bevorderen dat snel mogelijk een dependance van Ie kazerne zal kunnen worden geves- jgd in Leiden Zuid-West. Een split- van de huidige kazerne aan de jebrug in twee brandweerkazer- wordt noodzakelijk geacht in ver- id met de tijd die anders gemoeid iu zijn met het bereiken van vuur- irden in veraf gelegen stadsdelen, leker wanneer de brandweer zal ver- miien naar het voormalige LAF com plex aan de Os- en Paardenlaan (Lei- En ptfen-Noord) wordt een dependance pe»''«aii de kazerne in Zuid-West bijzon- l'.Blïer urgent. Maar zelfs al zou de dweer elders in de stad een nieu- 'e kazerne betrekken zou met name de stadsrand een deelkazerne no- '-"V dig zijn gezien de stadsuitbreidingen l\J|ian de laatste tijd. In combinatie met toegenomen verkeersintensiteit in iden wordt het voor de brandweer :eds moeilijker binnen zes minuten plaats des onheils te bereiken, als officieel door de brandweerin- iectie is voorgeschreven. e ^brandweercommandant ing. J. Broekman legde wens voor een brandweerdependance gister- kond op tafel in de commissie voor bestuursza- ten van de gemeenteraad. De brandweercom- 1limandant gaf daar een toelichting op de nood- Azinaak van een spoedige verhuizing van de brand- kleutejweerkazerne aan de Langebrug naar het LAF- :omplex in Noord. „De verkeerssituatie in de tinnenstad en met name in de omgeving van Langebrug maakt het ons steeds moeilijker mei uit te rukken. Daar komt bij dat de be lande kazerne volstrekt verouderd, veel te lein en absoluut ontoereikend is", aldus de Genjing, Broekman legde de raadsleden uit dat het jeugijrayon van de Leidse brandweer (de gemeente liden en Zoeterwoude) een hoog brandweerri- heeft. De Leidse binnenstad, de universitai- complexen en het AZL hebben het op één hoogste brandweerrisiko dat in Nederland ►gelijk is. Dat betekent dat tenminste twee nt-\Atëauk>spuiten binnen zes minuten na binnenkomst gevfvan een melding op de plaats des onheils moe- je ugcj ten zijn, hetgeen het splitsen van de brandweer in twee kazernes absoluut noodzakelijk maakt. Naast het LAF-complex, van waaruit de brand weer al een aanzienlijk groter deel van haar rayon binnen die zes minuten kan bereiken dan nu aan de Langebrug het geval is, dacht ing. Broekman daarbij aan een steunpunt in Zuid- West. Van daaruit zouden met name de woonge bieden Zuid-West en Zoeterwoude alsmede de hier gelegen industrieconcentraties binnen zes minuten bereikt kunnen worden. Overigens geldt dit verhaal niet alleen voor de brandweer auto's zelf maar ook voor de Eerste Hulpdienst, die zoals bekend bij de Leidse brandweer is ondergebracht. Overigens is het nog steeds niet helemaal zeker dat de brandweer inderdaad naar de LAF zal verhuizen. Formeel moet deze verhuizing nog door de raad worden goedgekeurd. Thans wor den metingen verricht en berekeningen gemaakt die .betrekking hebben op de gevolgen van de voorgenomen verhuizing. Volgens de eerste be richten blijkt de gevreesde geluidsoverlast voor de buurt met de komst van de brandweer erg mee vallen. Het lawaai zou daar door één tiende procent toenemen. Ing. Broekman noemde dat getal gisteren „te verwaarlozen". Het voormalige LAF-complex is in feite nog de enige aanvaard bare alternatieve vestigingsplaats voor de kazer ne. Andere mogelijkheden als het voormalige LBF-terrein en de Krantzfabrieken aan de Lan- gegracht zijn al in een eerder stadium afgeval len. Verkiezingen De tel-ellende bij de statenverkiezingen en wat daar mee samenhangt krijgt in de eerst volgen de vergadering van de bestuurscommissie uit de Leidse raad opnieuw een staartje. De commissie zal dan op verzoek van enkele raadsleden ophel dering krijgen over alle mistellingen bij de laatste verkiezingen en over de suggesties die er zijn dit voortaan te voorkomen. Op aandrang van de WD zal de wildplakkerij van de CPN en de PSP aan de orde worden gesteld. Het liberale raadslid Schoute wil verder het com mentaar van wethouder en PvdA-lijsttrekker Hans van Dam op de tel-ellende aan de orde stellen. Van Dam gaf op de verkiezingsavond burgemeester Vis de schuld van de gemaakte fouten en suggereerde desgevraagd tegenover een verslaggever van onze krant dat de verkie zingszaken dan maar uit de portefeuille van burgemeester Vis gehaald moesten worden. Het raadslid Schoute noemde deze uitlatingen van de wethouder gisteren „verregaand onbehoor lijk". )oor afwezigheid wethouder Oosterman (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er zit nog geen schot in het vormen van een onderzoekscommissie die zich bezig, houdt met de klachten die geuit zijn over de gang van zaken bij het gemeentelijk psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest in Oegstgeest. Ondanks de toezegging van wethouder Oosterman (gezondheidszorg) dat er vorige week vrijdag al over deze commissie in een vergadering van het college van B. en W. zou worden ge sproken is dit niet gebeurd- Wethouder Van Aken (perso neelszaken) is nog evenmin op de hoogte gebracht van de si tuatie rond Endegeest en de wijze waarop de raadscommis sie vorige week besloot deze geuite klachten te onderzoe ken. Op de dag dat een en ander ln het college aan de orde zou komen (vrijdag) bleek wethou der Oosterman helemaal niet °P het stadhuis te zijn en ook gisteren is over het vormen van de door de raadsleden gewen ste commissie niet gesproken. Blijkens een mededeling van het gemeentelijk bureau voor lichting zal niet eerder dan 14 april tussen de wethouders Van Aken en Oosterman over deze onderzoekscommissie ge sproken kunnen worden. Op die dag (aanstaande vrijdag) zal de vorming van deze com missie ook mogelijk in het col lege van burgemeester en wet houders aan de orde komen. Over de taak, de werkwijze en de samenstelling van de com missie, die een subcommissie zou moeten zijn van de groep raadsleden die zich gewoonlijk met de zaken in de portefeuille van wethouder Oosterman be zig houdt, is ook nog niets be kend. Wel worden als mogelij ke raadsleden die in deze com missie zitting zouden moeten nemen de namen van de CDA- er De Geus en het FVdA-raad- slid dr. Bordewijk genoemd. Muurkrant Op verzoek van de CDA-frac- tievoorzitter mr. H. Driessen zal Endegeest binnenkort ook in de commissie voor politione le aangelegenheden van de ge meenteraad worden behandeld. Mr, Driessen wil dan met name ingaan op het feit, dat de muurkranten in Leiden de eer der door de actiegroep Pet met de Z geuite beschuldigingen aan het adres van hoofdbroe der S. van de afdeling Jongens Voorgeest met naam en toe naam hebben uitgesponnen. Mr. Driessen wijst er op dat de politie in deze proces-verbaal op heeft gemaakt wegens smaad. In de commissie voor politionele aangelegenheden wil Driessen de suggestie doen dat de gemeente als werkgever van broeder S. deze financieel zal steunen in een mogelijk proces tegen de schrijvers van deze pamfletten en van de muurkrant, of dat de gemeente deze muurplakkaten door de reinigingsdienst zal laten wit kalken of anderszins onlees baar zal laten maken. „Ik wou ze toch wel allemaal een pluim op hun hoed steken, die jongens van Stuifzand, Zo lang als hier in de Morsstraat aan de riolering en het nieuwe straatdek door hen gewerkt wordt, helpen ze mij met het versjouwen van mijn kratten. Als de grote melkauto of de leverancier van frisdranken hierheen komt, dan kunnen ze niet verder dan de Morspoort rijden om hun kratten uit te laden. Nou en in mijn eentje kan ik mijn handel natuurlijk niet over dertig meter opgebro ken straat naar mijn winkel toe slepen. Dus helpen de straten makers van Stuifzand me een handje door de kratten op hun "laadschop" te zetten en dan rijden ze met het vrachtje zo naar mijn zaak toe". Melkhan delaar P. H. Steyn is met deze vriendendienst uitermate tevreden (kijk maar naar zijn lachend gezicht op de foto). Waarschijnlijk zal in de loop van de volgende week het karwei in de Morsstraat ge klaard zijn. Onder de grond ligt een nieuwe riolering en erbo ven prijken rood-bruine paaltjes om de trottoirparkeerders te weren, op sommige plaatsen in de straat staan fietsklemmen opgesteld en de vakverdeling van het nieuwe plaveisel maakt een promenade-achtige indruk. In mei zal de feestelijke ope ning van de Morsstraat worden verricht. Men zegt, dat dit een daverend buurtfeest zal gaan worden. LEIDEN Terwijl Centrum één van de toon aangevende gezelschappen in Nederland is op het gebied van het Nederlands toneel, blijft de Leidse Schouwburg doorgaans te leeg bij stuk ken van dit gezelschap. Gisteravond was het weer eens raak bij 'Een Bekentenis', de bewerk ing door Ton Vorstenbosch van 'Een nagelaten bekentenis' (1894) van Marcellus Emants. Men kan zich afvragen wat de zin is van het in scène zetten van zo'n van binnenuit geschre ven boék. In een roman is die "subjectiviteit" veel directer weer te geven dan in een kunst techniek als drama, dat toch primair gericht is op communicatie, omgang, gedrag. 'Een bekentenis' geeft op die vraag in zoverre antwoord, dat de bewerking en enscenering alleszins meevallen en zeker geen afbreuk doen aan het boek. De macabere, nachtmerrieachtige sfeer wordt door de zeer gerichte belichting - totaal licht wordt nauwelijks gebruikt - en de uit het duister zeer dreigend opkomende figuren voortreffelijk weergegeven. Op die manier blijft alles zich in het hoofd afspelen van Willem Termeer, een beheerste hoofdrol van Jacques Commandeur, Deze bleek ook goed in staat de overgangen van monoloog interieur naar gespeelde scène helder weer te geven. 'Een bekentenis' werd zodoende een fraai, natu ralistisch document. Dreigend en somber, troos teloos en psychopatisch. Maar daar kunnen we heden ten dage toch wel tegen? Misschien zegt de naam Emants wel niemand meer iets. PAUL VAN DER PLANK Aquaria De Leidse vereniging van aquariumbouwers „De Natuur vriend" geeft vanavond een demonstratie van haar kun nen. Dit vindt plaats in de kantine van de Adlerfabriek aan de Rooseveltstraat. De gebroeders Mahieu, die beide banketbakker van beroep zijn, zullen de demonstratie verzorgen. Zoals zij uit slagroom en deeg de heerlijkste gebakjes kunnem toveren, zo zullen zij die avond uit glas en lijm de prachtigste aquariums samenstellen. Om acht uur 's avonds begint de demonstratie. Augustinus De studentenvereniging Augustinus bestaat 85 jaar. Ter gelegenheid hiervan houdt de vereniging een receptie in haar tijdelijke verblijf „Het Gulden Vlies" aan de Bree- straat 125. Dit gebeurt dinsdag 18 april van vijf uur tot half zeven in de namiddag. Tiresias „De Borsten van Tiresias" is de titel van het toneelstuk dat de groep Kiss vanavond vanaf kwart over acht in de Leidse Schouwburg brengt. Onder regie van Jean Pierre Voos is dit stuk, dat door schrijver-dichter Apollinaire in 1916 is geschreven tot een spectakel geworden met alle mogelijke vadeville- en circuselementen. Apollinaire ridiculiseert met „De Borsten van Tiresias" op onnavolgbare wijze zaken als chauvinisme en repopulatie, terwijl ook feninisme het stuk niet vreemd is. De hoofdper soon, Thérèse besluit haar traditionele rol in te ruilen voor en politieke carrière: zij bekrachtigt dit besluit door haar borsten als ballonnen op te laten. De reactie van haar echtgenoot heeft trouwens ook allure: hij wordt op en dag vader van 40.049 kinderen. In de voorstelling van Kiss speelt de tekst een ondergeschikte rol. Icing De groep Lumiere Son geeft vanavond in het LAK-thea ter een voorstelling begint om kwart over acht. Het stuk handelt over vier vrouwen die een verwilderde jongen vinden die niet kan lopen of praten. Zij leren hem lopen en op hen reageren. De jongen wordt levendig maar veeleisend. Hij wil niet meer bij hen vandaan. De vrouwen raken op hem uitgekeken en beginnen hem te kwellen, tot de jongen uiteindelijk sterft. Eerst zijn de vrouwen opgelucht, maar dan beginnen ze hun onvermogen voor de jongen te zorgen, te betreuren. Bloemschikken Het clubhuis „In de vrolijke arke" aan de Pieterskerkkoor- steeg 15 geeft vanaf donderdag 13 april een cursus bloem schikken, die uit acht lessen bestaat Deze worden telkens op de donderdagavond gehouden, van acht tot tien uur. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij een bloempotje van huis mee nemen. Het overige materiaal is in het clubhuis aanwezig. Kosten voor de gehele cursus bedragen 60,-. Belangstellenden kunnen bellen naar het clubhuis, telefoon 123271. Opknapbeurt De Noorderstraat zal van de gemeente een opknapbeurt krijgen. Wat er precies gaat gebeuren, hangt voor een deel af van de bewoners van de straat Zij kunnen 11 april om aebt uur 's avonds reageren op de plannen van de gemeente, in de kantine van de reinigingsdienst Vragen zullen hier ook beantwoord worden en ideetjes van de bewoners worden besproken. De gemeente is van plan de straat op de boek van de Langegracbt te versmallen tot zeven meter. Hierdoor krijgt bet buis dat daar staat ruimte voor een tuin. Er komt een stoep voor de buizen van 1,50 meter breed. Parkeerplaatsen worden aangelegd en voor de fietsen kunnen bergingsbokken aangelegd worden. Dit zijn de plannen van de gemeente. Voor dringende vragen kunnen bewoners naar bet stadhuis bellen, telefoon 769241, toestel 116. „Imperium" Scène uit het stuk: „Deze vrouw mag niet branden" van Imperium. Toneelgroep „Imperium" is in februari begonnen met uit voeringen van het poëtische bhjspel „Deze vrouw mag niet branden" van Christopher Frij. Het zal de laatste maal zijn dat de groep Imperium een stuk in het eigen theatertje brengt. Het laatste optreden vindt plaats op 6 mei. De voorstellingen worden op zaterdag en zondag gehouden (aanvang half negen) in het theater Vestestraat 40. Toegang sprijs zes gulden, c.j.p.-houders en vijfenzestig plussers vier gulden. Reserveringen op donderdagavond van acht tot tien uur (tel. 071-141035) PSP-RAADSLID IN VRAGEN AAN COLLEGE: LEIDEN - Het gemeenteraadslid mevrouw H. Pas- schier heeft in een aantal vragen aan het Leidse college van b en w het optreden van de politie in het Vrouwencafé in Leiden veroordeeld. Het raadslid vraagt het college of het bekend is dat enige tijd geleden tijdens het feest van het Progres sief Vrouwen Overleg in het Vrouwencafé de politie om half een 's nachts binnendrong met het verzoek om de muziek wat zachter te zetten. Tevens infor meert mevrouw Passchier of het bekend is dat anderhalf uur later de politie wederom het café binnenstapte, net toen de muziek was afgezet en de vrouwen met opruimen waren begonnen. Naar aan leiding van de eerste twee vragen verzoekt het PSP-raadslid het college er zorg voor te dragen dat in geval de politie er aanleiding toeziet het Vrouwen café aan te doen er óf vrouwelijke agenten worden gestuurd óf dat de agenten in de gang van het café blijven en de leiding op de gang roepen. In een toelichting bij de vragen wijst het vrouwelijk raadslid erop dat het optreden van de politie in de bewuste nacht agressie heeft opgewekt. „De aanwe zige vrouwen vroegen zich af of de politie bij andere cafés waarvan bekend is dat ze veel overlast geven ook zo uitgebreid controleert en voelden zich geno men, omdat er geen duidelijke aanleiding was voor dit optreden en de agenten er duidelijk op'uit waren om op kinderachtige wijze hun macht te laten gelden in het Vrouwencafé", aldus het gemeente raadslid.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3