WeK glZC wint vijfkamp In Leiden Happel acht voorbereiding vanaf 8 mei ruim voldoende Godyla zet eerste stap op weg naar Districtstitel ;Kerk en vakbeweging contacten gaan verstevigen ELIJKS r- 11 Peek&Cloppenburg DROOM OMSTANDIGHEDEN WERELDRECORD EGOÏSTISCH LEUVEN KRIJGT CENTRUM VOOR VREDESONDERZOEK Studieconferentie over onderdrukking op agenda Justitia et Pax "j j m jden Tijdens zwemwed- len in het kader van een imp met als deelnemende enigingen AZC, De Devel, S, VZC-Ritmeester en De l/LGB, die ditmaal de orga- itie op zich had genomen, iben verschillende deelne- rs zondagmiddag in zwem- De Zijl zeer goede tijden de klokken gebracht vestigde Helma van Brakel de 100 meter rugslag voor 'isjes onder 16 jaar een luw kringrecord voor Gouwe nstreek door deze afstand af leggen in 1.12.0. Op de 200 j|ter vlinderslag voor dames ram Ria Hassefras van De l-LGB tot een uitstekende en inende 2.33.9 en op de 100 schoolslag veroverde zij een peede plaats met 1.23.5, achter Wilma Cok van AZC die 0,7 sec sneller was. Overige uitslagen: 200 m vlin derslag heren: 1 Edward Maas dijk (Zijl/LGB) 2.14.6, 2 Gerard Bosman (AZC) 2.25.1, 3 Henk Bakker (De Devel) 2.27.6,100 m rugslag m.o. 10 jr,: 1 Herma v. 't Woud (AZC) 1.34.4, 3 Marga- reth v. Veen (Zijl/LGB) 1.39.0. Idem jongens, 1 Jimmy Las- sooy (AZC) 21.26.3, 3 Arnoud v. Velzen (Zijl/LGB) 1.41.7. 100 m vlinderslag m.o. 12 jr.: 1 Eugenie Merkx (De Devel) 1.21.9, 2 Annette v. Tol (Zij l/LGB) 1.25.8. 100 m schoolslag heren: 1 Henk Bakker (De De- vel) 1.09.9, 2 Edward Maasdijk (Zijl/LGB) 1.11.7, 3 Alex van Belkum (Zijl/LGB) 1.16.3, 100 m vlinderslag m.o. 10: 1 Herma v. 't Woud (AZC) 1.46.3, 2 Mar- gareth v. Veen (Zijl/LGB) 1.46.4,100 m schoolslag m.o. 12: T-shirt van 100% katoen. In talloze vooijaars kleuren. Mt 116 t/m 128 (4.-),Mtl40 t/m 152(4.50) en mt 164 t/m 176 (5.-). 1 Annemarie de Bruin (Zij l/LGB) 1.33.4, 3 Andrea Grim (Zijl/LGB) 1.35.4, 100 m rugslag j.o. 16 jr.: 1 Gerard Bosman (AZC) 1.07.4, 2 Robert v. Zijl (Zijl/LGB) 1.10.2. In de puntentelling eindigde AZC op de eerste plaats met 3944,1, De Zijl/LGB werd twee de met 4011,6 terwijl de Devel met 4138,3 op de derde plaats eindigde. In het sportfondsenbad in Be verwijk nam LZ'86 gistermid dag deel aan nationale zwem wedstrijden. Op de 100 meter vrije slag heren werd Pieter Mooy (KZC) winnaar in 1.00.6, Jan Pieter Heck van LZ'86 liet hier 1.01.1 noteren en verover de daarmee een tweede plaats. Op de 400 meter vrije slag kwam Ronald Bink tot een goe de prestatie: achter Tom v.d. Poll (Dolfijn) die 4.27.6 nodig had, eiste Bink met zijn 4.56.8 de tweede plaats op. Voornaamste overige uitslagen: 400 meter vrije slag dames: 1 Elly Spijker (KZC) 5.17.6, 3 Ma ria Haverkort (LZ'86) 5.50.0. 100 meter schoolslag meisjes: 1 Franca Zuddas (Dolfijn) 1.49.1, 2 Marianne Nieuwenburg (LZ'86) 1.53.1. Idem jongens: 1 Eeno Smits (Dolfijn) 1.48.7, 3 Twan Sibon (LZ'86) 1.50.1. 100 meter vrije slag dames; 1 Hans je Geyssen (Dolfijn) 1.02.4, 2 Jolanda Haverkort (LZ'86) 1.04.6, 3 Ellen Hoogeboom (LZ'86) 1.10.7, 200 meter vrije slag dames: 1 Hansje Geyssen (Dolfijn) 2.18.1, 3 Ellen Hooge boom (LZ'86) 2.41.9. Idem he ren: 1 Pieter Mooy (KZC) 2.15.8, 2 Jan Pieter Heek (LZ'86) 2.19.9. De zwem- en poloclub Alkema de leek dit weekeinde niet te kunnen verliezen. Zaterdag won het herenteam in de polo competitie van de lijstaanvoer der DKD met 9-3, terwijl het pupillenteam met 7-3 van Kat wijk won. De zwemclub legde aansluitend daaraan nog eens beslag op de eerste plaats in een vierkamp, waaraan ook de zwemclub Woerden, de Amstel en de zwemclub Aquarijn deel namen. Alkemade, dat al eer der drie wedstrijden voor de vierkamp zwom, werd met zeer groot verschil eind-overwin naar. De winst in de vierkamp kwam tot stand door goede persoon lijke zwemprestaties. Tweede plaatsen waren er voor Michel Bakker en Don de Jeu, resp. op de 100 school en de 100 rugslag. De 100 meter wissel slag onder 10 jaar werd door drie meisjes van Alkemade ge wonnen: Sylvia Bakker (1). Leonie v. Hameren (2) en In- grid Ludlage (3). Mariëlle Droögh zwom zaterdag naar een eerste plaats met een nieuw clubrecord (1.18.8) op de 100 meter vrije slag. Annemiek Wesselman werd met 1 seconde verschil tweede op deze af stand. Op de vlinderslag waren er een tweede en een derde plaats voor Jim v. Es en Ri chard de Jeu, terwijl Ellert Jansen derde werd op de 100' m schoolslag. Andere eerste-prijswinnaars- van de Z&APC waren zater dag: Ellen Schrama, Leonie van Hameren, Irma v.d. Hoorn, Jim v. Es en Mariëlle Droogh. Hugo Hovenkamp is niet de enige topvoetbalier die desnoods zelf geld mee zou willen nemen om aan het WK mee te mogen doen. Ook Jim Blyth, de jeugdige doelman van de Schotten, is iemand die de eer hoger in zijn vaandel draagt dan de centen. De doelman van Coventry: „Altijd droom ik tenminste éénmaal per week van het wereldkampioenschap. Dat doe ik al zo'n jaar of tien. Die droom lijkt nu uit te gaan komen, want het ziet er naar uit dat ik één van de drie doelverdedigers ben die mee mogen naar Argentinië. Argentina'78 Joe Jordan, de schietgrage spits van Manchester United, op wie Ajax te vergeefs heeft gejaagd, is overtuigd van een goed toernooi voor Schot land en voor zichzelf. Jordan: „De doelen in Argentinië zijn even groot als op Old Traffotd, het stadion in Manchester. Het maken van goals moet derhalve voor mij geen pro bleem opleveren. Ook in een klima tologische achterstand geloof ik niet Net als in Schotland kent ook Ar gentinië een dag en een nacht. Geen enkele reden dus voor ons om ons zorgen te maken. Dat zou anders zijn indien er in Argentinië 's nachts gevoetbald zou worden". De Duitse Bundesligaclub Schal- ke'04 levert maar liefst zeven spelers voor het wereldkampioenschap voet bal. Het bijzondere daarvan is dat Schalke in vier nationale teams ver tegenwoordigd is. Fischer, Abramc- zik, Russmann en Bongartz maken deel uit van de Duitse selectie, Suur- bier van de Nederlandse en Larsson van de Zweedse en Pirkner van de Oostenrijkse. Een internationale club dus, dat Schalke. Danny Mcgrain, de door een blessu re uitgeschakelde Schotse verdedi ger, vindt het jammer dat Cruyff niet naar Argentinië gaat. Om wel heel aparte reden, want Mcgrain ge looft dat Nederland zonder Cruyff sterker is dan met. „Natuurlijk is Cruyff een begenadigd voetballer, maar hij speelt alleen voor zichzelf. Hij vergeet de noden van zijn ploeg- makkers. Daarin verschilt hij met Pele. Die was ook briljant, maar speelde desondanks in dienst van de ploeg. Daarom is Pele veel groter dan Cruyff, want dat blijft een egoïstisch mannetje die alleen maar aan zijn eigen portemonnee denkt". Ernst Happel is met zijn gedachten weer bij Club Brugge, dat morgen avond voor de zware taak staat om zich via het Italiaanse Juventus te plaatsen voor de eindstrijd van het toernooi om de Europacup voor landskampioenen. Trouwens, de ko mende weken blijft de Oostenrijker zich erg nadrukkelijk afzijdig hou den van Oranje, want na Juventus volgt nog het slot van de Belgische competitie, alsmede de halve finale van de strijd om de Belgische voet balbeker. Pas vanaf 8 mei, de dag waarop de Oranjeselectie in Zeist in trainings kamp bijeenkomt op zich optimaal op het WK voor te bereiden, zal Happel zijn volledige aandacht schenken aan het Nederlands elftal. Vooruitlopend daarop nu al vast in onze wekelijkse WK-rubriek enige vragen aan bondscoach Ernst Hap pel, sinds de winst met 4-0 vorige week in Tunesië een stuk vaster in het zadel. Is het toch niet een zware belasting die dubbelfunctie? Happel: Valt wel mee. Temeer om dat Zwartkruis en De Vroet de lo-- pende zaken, zoals het bekijken van de geselecteerde spelers bij kunnen houden. De voetbalbond wist trou wens van 'tevoren dat ik mijn aan dacht moest verdelen tussen Club Brugge en het Nederlandse elftal. Zolang Club Brugge speelt is mijn aanwezigheid daar vereist en zal Oranje soms ook door anderen be mand moeten worden. Begin mei komen jullie op het KNVB-sportcentrum bijeen. Dan moeten er spijkers met koppen ge slagen worden. Happel: Inderdaad. Vanaf dat eerste trainingskamp heb ik mijn handen vrij voor het Nederlands elftal. We hebben dan nog een kleine maand om aan de ploeg te werken. Dat moet voldoende zijn. De praktijk is toch meestal dat de laatste fase van de voorbereiding het meest belang rijkst is. Dat zal ook nu zo zijn. Vanaf die 8ste mei is de ploeg vrij wel steeds bij elkaar. Tijd genoeg Ernst Happel: „Bij de bond wis ten ze dat ik ook mijn belangen bij mijn club zou hebben". De oefenduels die Oranje tot nu toe heeft gespeeld waren niet zo zinvol. Of zijn ze toch nuttig geweest? Happel: Ja, zowel Israël als Tunesië had toch enige waarde, alhoewel to taal verschillende. Tegen Israël was het, natuurlijk een slechte wedstrijd. Desondanks waardevol, al werd die waarde daar bepaald door het nega tieve. Maar dat hoort erbij. Je hebt een groep van 40 potentiële WK-gan- gers en daar moeten er nu eenmaal een paar afvallen. Als coach heb je het dan gemakkelijk indien sommi gen falen. Tunesië was een stuk positiever. De instelling van de ploeg was goed. Daarnaast bewezen Wild schut en Nanninga echte kandidaten voor Argentinië te zijn. Nanninga is toch een moeilijk te bespelen voet baller. Hij kan erg waardevol zijn in Argentinië. Wildschut is een begena digd voetballer. Echt een talent, met als grote voordeel dat hij niet plaats gebonden is. Dergelijke types zijn veel waard voor een ploeg. Is die overwinning op Tunesië in Nederland niet sterk overschat. Zo'n kunst was het nu ook weer niet om daar met ruime cijfers te win nen? Happel: Zelf hecht ik nauwelijks waarde aan die 4-0. Daar is Tunesië veel te zwak voor. De ploeg is tech nisch begaafd, maar van taktiek en van organisatie hebben ze daar nog nooit gehoord. Daarom is die 4-0 geen vrijbrief voor een goed toer nooi in Argentinië. Mijn voldoening over de reis naar Tunesië heeft dan ook vrijwel niets met het resultaat te maken, maar wel met de manier waarop de ploeg zich aan de lijnen heeft gehouden die ik uitgestippeld had. Half april moeten de namen bekend zijn van de 40 geselecteerden voor Oranje. Een maand later moet die groep zijn teruggebracht tot 22 spe lers. Is er al iets te zeggen over de samenstelling? Happel: In grote lijnen is de selectie rond. Het gaat nog om een paar hanggevallen. Mijn voorkeur gaat er naar uit om begin mei in Zeist bij elkaar te komen met de groep die naar Argentinië gaat. Daarom zullen er vermoedelijk niet meer dan 4- of 25 naar Zeist moeten komen. Bij de laatste test moeten er dan nog een paar afvallen. Verrassingen zullen zich vermoedelijk nauwelijks meer voordoen. Vervelende blessures bui ten beschouwing gelaten. De lucht rond Happel en Oranje lijkt enigszins opgeklaard. Klopt dat? Happel: Er waren wat wrijvingen. Die zijn opgelost. Ook wat dat be treft is Tunesië nuttig geweest. Er is een aantal goede gesprekken ge weest. Ik ga gewoon verder. Eerst nog Brugge en vanaf begin mei het Nederlands elftal. Precies zoals in eerste instantie was afgesproken. ROTTERDAM Het Lisser Godyla, zaalvoetbalkampioen van de Afdeling Leiden, heeft gisteravond in de Rotterdamse Alexanderpolder-sporthal de eerste stap gezet op weg naar de titel van District West 11 èn het daaraan verbonden recht van deelname aan de Nederlandse kampioenschap pen. In een nerveus duel bleef Godyla het Rotterdamse Phoe nix met 2-4 de baas. Grote animator in het Lisser team was gisteravond Theo Godyla. Als enige leek Godyla geen last te hebben van wat voor zenuwtrekjes dan ook, waardoor juist hij, dit seizoen minder opvallend, zijn ploeg cp de been kon houden. Direct na de misser van Jos Faas in de derde minuut al schonk de anders zo betrouwbare Faas Jos de Leeuw een niet te mis- sen kans (1-0) was Theo Godyla ook aanwezig om het defensief zwak spelende Phoe nix naar een 1-2 achterstand te schieten. Eerst na een fraaie combinatie tussen Harrie van der Zwet en Frans van der Laan, vervolgens na voorberei dend werk van Gerard van Beek en Johan Elfering. De daaropvolgende periode bracht Godyla via Elfering en Van der Laan nog enige goede kansen, maar elke rust ontbrak in de afwerking. Godyla zakte terug en Phoenix kwam nog voor rust via André Monteyn aan de, kort daarvoor zeker niet meer verwachte gelijkmaker: 2-2. Een moeilijke fase volgde, di rect na de doelwisseling voor de Lissenaren. Tempoloos ope rerend werd het zevental van coach Cees van der Zwet („In deze zaal viel door die veel te gladde vloer nauwelijks te voetballen") onder druk gezet, leek de nederlaag slechts een kwestie van tijd te zijn. Totdat Godyla, tien minuten voor het eindsignaal de normale vorm weer vond. En weer was het Theo Godyla die, nadat Elfe ring de Rotterdamse aanvoer der, ex-Excelsior-speler Gerrit den Butter nog op de lijn had zien redden, na een vloeiende beweging knap raak schoot Amper twee minuten later, in de achttiende minuut van dat tweede part, besliste Godyla de strijd definitief. Harrie van der Zwet buitte een man-meer-si- tuatie ijzig koel uit: 2-4. De eerste zege in deze halve com petitie met Phoenix, DKS, Ver zijl Sport en CéVé was binne- Er is de laatste jaren weinig contact tussen de kerken en de vakbeweging. Aan beide kanten wordt dat als een gemis gevoeld. Dat bleek in het Drentse Vledder waar het Nederlands Katholiek Vakverbond een studie weekeinde hield over het thema „ge loof en vakbeweging". Een van de inleiders, de bisschop van Groningen, mgr. J. P. Möller, schreef het losser worden van de contacten tussen kerken en vakbonden ten dele toe aan de omstandigheid, dat vooral de rk-kerk de laatste twintig jaar erg met zichzelf is bezig geweest. „Ten gevolge van het tweede Vaticaanse concilie zijn priesters en gelovigen overspoeld met problemen als oecume ne, vernieuwing van liturgie, polarisa tie, de theologische opleidingen en de ambtsproblematiek". Aan de andere kant bleek in de zesti ger jaren dat men in de vakbeweging minder behoefte had aan de manier waarop vanuit de kerk de sociale leer werd aangekaart. „De eenzijdigheid was, als ik het zo mag zeggen, dat de genade erg van boven kwam. Er was 'wel belangstelling voor sociale kwest ies, maar de richtlijnen moesten altijd van boven komen", aldus mgr. Möller. Het heeft lang geduurd voordat in de kerk het besef doordrong, dat de vak bonden de ruimte nodig hebben om zichzelf te zijn. Helaas heeft dat in veel gevallen tot gevolg gehad dat de kerk zich toen maar helemaal niet meer met maatschappelijke problemen bezig hield. Vanuit de vakbeweging is ook een tijd lang minder behoefte geweest aan ver sterking van de contacten met de ker ken. De groeiende welvaart heeft vol gens de Groningse bisschop een opti misme bewerkstelligd, en in zo'n perio de maakt de mens zich minder proble men. Vooral vanaf 1965 is dat optimisme in pessimisme. „De nade len van ons economische stelsel zijn steeds duidelijker voor iedereen zicht baar geworden: De toenemende machtsconcentraties, de gevaren voor mens en milieu van een ongeremde technische ontwikkeling, onrechtvaar dige verdeling van de welvaart over de wereld". De doeleinden van onze industriële samenleving en van de vak beweging moeten bijgesteld worden. Dat vraagt om bezinning, en dan kom je ook op vragen met een levensbe schouwelijke kant terecht. Mgr. Möller, die vertelde blij te zijn met de landelijke contactgroep tussen bisschopen en vakbeweging, wilde on derscheid maken tussen vraagstukken van maatschappelijke en persoonlijke aard. „Behalve technische problemen zijn er ook problemen die samenhan gen met ethiek, levensbeschouwing en geloof. De vakbeweging kan er niet omheen ook een visie op de betekenis van de mens en zijn arbeid te ontwik kelen, en daar ontmoeten kerk en vak beweging elkaar". Mgr. Möller onderstreepte het nut van het industriepastoraat en het gespreks- groepenwerk en bepleitte verdergaan de contacten tussen kerk en vakbewe ging, zowel op landelijk als regionaal en plaatselijk niveau. Tijdens de studiedagen in Vledder werd vanuit het kader van de vakbe weging gezegd, dat de kerk in verkon diging en pastoraat onvoldoende aan sluit bij de belevenswereld van de arbeider. Er zou heel wat gewonnen zijn, zo meende men, als de kerk in bepaalde maatschapelijke kwesties duidelijk stelling zou nemen. Vooral de leden die willen werken vanuit een gelovige achtergrond missen in dat opzicht de ruggesteun vanuit de kerk. Men formuleerde in Vledder enkele aanbevelingen voor intensiever contact tussen kerken en vakbeweging. DC In de bijeenkomsten van de streekparochie 't Eikske te Schaesberg (L) waar zondag de dichter Huub Oosterhuis voorging, is een brief voorge lezen van vicaris A. Caster mans van het bisdom Roer mond, waarin uit het organise ren van de samenkomsten werd afgeleid, dat de pastor van de parochie Ed Miedema zich niet wenste te houden aan een brief, die de bisschop on langs had geschreven. Het bis dom had gehoopt, dat de sa menkomsten geen doorgang zouden vinden en dat daar door verder ergernis en scha de aan de kerk zouden worden vermeden. De voorzitter van het parochiebestuur, de heer J. Vroomans, die de brief voorlas, tekende erbij aan, dat men best begreep, dat een ge huwde pastor onaanvaardbaar is voor het bisdom. Voor de streekparochie is hij dat ech ter niet. KORTE METTEN De Wereldraad van Kerken houdt deze week in Glion bij Montreux (Zw.) een interna tionale conferentie over ont wapening. De ongeveer zestig deelnemers, wetenschappers en kerkelijke vertegenwoordi gers, praten vooral over de bewapeningswedloop, de sa menhang tussen ontwapening en ontwikkeling en over ker kelijke mogelijkheden om de gedachte van ontwapening te versterken en te verspreiden. De conferentie is onderdeel van het studie- en actiepro gramma van de wereldraad over militarisme. In grote delen van het Indone sische eiland Flores heerst hongersnood, gevolg van lang durige droogte en de daarop volgende vroeg invallende moesson, die de rijstaanplant vernietigde. Vooral de toe stand van de bewoners van de onbereikbare berggebieden is uitzichtloos. In een oproep van het aartsbisdom Ende wordt gezegd, dat enorme inspannin gen zullen moeten worden ge leverd om te voorkomen, dat duizenden mensen verhonge ren. Zeer ernstig" is ook de toestand in het .bisdom Roe- teng, waar een wervelstorm grote schade heeft aangericht. De internationale katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft president Carter dringend verzocht af te zien van de produktie van het neutronenwapen. Deze stap zou volgens Pax Christi het begin kunnen worden van een wereldwijze en wederzijdse ontwapening die alle soorten wapens omvat. In het telegram juicht Pax Christi Carter's besluit om het in produktie nemen van het N-wapen uit te stellen toe. Het telegram was ondertekend door de Italiaanse bisschop Luigi Bettazzi, de nieuwe president van Pax Christi, namens de internationale bestuursraad van de beweging, die in Scheveningen bijeen was. Hoofdthema van de jaarvergadering, waaraan afgevaardigden van de dertien nationale afde lingen deelnamen, was veiligheid en ontwape ning. Een speciaal comité werd opgericht om hierover de contacten tussen de afdelingen te onderhouden. Ook inzake mensenrechten werd een werkgroep gevormd. Op verzoek van Pax Christi zal aan de kath olieke universiteit van Leuven een internatio naal centrum voor vredesonderzoek worden opgericht. Veel belangstelling kreeg de Neder landse campagne van het Interkerkelijk Vre desberaad: „Help de kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland". De bestuurs raad sprak de hoop uit dat ook de vredesorga nisaties in Oost-Europa hun inspanningen zul len versterken om op lange termijn de kern wapens uit te bannen in het kader van een Paneuropees veiligheidssysteem. In november houdt Pax Christi een internatio naal congres over vredesopvoeding. De pauselijke commissie „Justitia et Pax" zal in haar eerstkomende algemene ver gadering, waarvan de datum nog niet is vastgesteld, de er varingen bespreken, die het Braziliaanse episcopaat de af gelopen twee jaar heeft opge daan bij de voorbereidingen voor een internationale stu dieconferentie „voor structu ren zonder onderdrukking". Het internationale r.k. persa gentschap „CIC" te Rome meldt in een uit Brasilia geda teerd bericht, dat de president van de pauselijke commissie „Justitia et Pax", kardinaal Gantin, en de secretaris, pater Roger Heckel sj, op 23 en 24 februari op uitnodiging van kardinaal Lorscheider, voor zitter der Braziliaanse Bis schoppenconferentie in Brazi lië zijn geweest om zich daar te laten informeren over de stand van zaken in de voorbe reidingen voor de internatio nale studieconferentie. Bij deze bijeenkomst waren ook de voorzitter, respectieve lijk afgevaardigden aanwezig van de bisschoppenconferen ties van Canada, de Verenigde Staten en Frankrijk, die het initiatief der Braziliaanse bis schoppen hadden gesteund. Ook was bisschop Padin van Bauru in Brazilië aanwezig. Deze was door de Braziliaanse bisschoppenconferentie belast met de feitelijke voorbereidin gen. Op deze bijeenkomst werd be sloten aldus het CIC-bericht dat zou worden afgezien van de internationale studie dagen, welke in mei zouden worden gehouden. Daarbij werd de opvatting geuit, dat een internationale ontmoeting van gedelegeerden uit zoveel verschillende landen over een onderwerp van al te omvang rijke en complexe aard voor de vorming van het volk wei nig zin heeft.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11