Image provincieclubje voorgoed van ons 9 Route eerste etappe Tour Hall var Thoresen en de vorderingen van een Noor Bos en Wildschut zijn vraagtekens Tips voor Duindigt SPORTWERELD Jan van Beveren daags voor duel met Barcelona: SPORT LEIDSE COURAN1 DINSDAG 11 APRIL 1978 PAGINA ijP (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tips voor de rennen en draverijen die morgen (eerste start 14.00 uur) op de Wassenaarse baan Dnin- digt worden gehouden. Westduinprijs: Peter Harves ter, Robin H en Pitt Star. Capriprijs: King's Eagle, Miss Jolly en Lucienne. Zorgvlietprijs: Paljas Hanover, Our Gentleman en Mary S. Annekeprijs (eerste afdeling): Magic Power, Moon River en Alwiene. Annekeprijs (tweede afdeling): Prins Adri, Remember en Maarschalk. Kijkduinprijs: Neelijan, Olaf Fez en Kaballus. Waalsdorpprijs: Nuttert Nor ton, Nancy Baker en Lion Vic tory. Sachaprijs: High Wave, Jewel en Regency Tune. Ockenburghprijs: Revanche S, Okelli en Phaedra D. LEIDEN Na de proloog van vijf kilometer op 29 juni te Leiden zal de karavaan van de Ronde van Frankrijk op vrijdag 30 juni ongeveer 150 kilometer door Nederland rijden in het eerste gedeelte van de eerste etappe, die van Leiden (Oegstgeest) naar St. Willebrord voert. Van St. Willebrord volgt het tweede gedeelte naar Brussel (Heizelstadion) over 90 kilometer. Het etappeschema voor de rit van Leiden naar St. Willebrord ziet er als volgt uit voor de renners: 08.45 uur start Leiden (Groenoordhal) geneutraliseerd naar: 08.55 uur Oegstgeest naar: 09.00 uur oprit autoweg a 44 richting: (officiële start) 09.08 uur Wassenaar (km 5) langs onder andere Landscheidingsweg en Oude Waalsdorperweg naar: 09.23 uur Den Haag (km 15) langs Oude Waalsdorper weg, Van Alkemadelaan, Zwolsestraat naar: 09.27 uur Scheveningen (km 18) langs Gevers Deynoot- weg, Strandweg (premiesprint), Westduinweg, Houtrust- weg, Segbroeklaan naar: 09.31 uur Den Haag (km 21) langs Sportlaan, De Savornin Lohmanplein, Groen van Prinstererlaan, Ley- weg naar: 09.43 uur Wateringen (km 29) naar: 09.44 uur Rijswijk (km 30) Rijswijk langs Schaapweg, provinciale weg richting: 09.51 uur Delft (km 35) langs Provincialeweg 15, Doenkade richting: 10.09 uur Berkel (km 47) langs Sctyeweg naar: 10.21 uur Rotterdam (km 56) langs Coolsingel (premie sprint), Westzeedijk, Maastunnel, Zuidplein naar: 10.39 uur Heynenoordtunnel (km 68) naar: 10.49 uur Mijnsheerenland (km 75) naar: 10.56 uur Klaaswaal (km 80) naar: 11.01 uur Numansdorp (km 83) naar: 11.10 uur Haringvlietbrug (km 90) richting: 11.23 uur Heijningen (km 98) naar: 11.40 uur Oud Gastel (km 110) naar: 11.54 uur Kruisland (km 120) naar: 11.56 uur Roosendaal (km 121) langs Marktstraat, Stationsstraat, Beethovenlaan richting: 12.10 uur Rucphen (km 131) naar: 12.14 uur Sprundel (km 133) naar: 12.16 uur St. Willebrord (km 135) Noorderstraat, Dorpsstraat, Finish. In St. Willebrord wordt om 14.00 uur gestart voor het tweede gedeelte van de etappe, 90 kilometer naar Brussel over onder andere Zundert. AUGUSTA De Zuidafrikaan Gary Players is. winnaar ge worden van het Masterstoer- nooi om dé golftitel. Winnaar van vorig jaar Tom Watson werd tweede. AMSTERDAM - De Amster damse atletiekclub AAC gaat een aanval doen op het wereld record 1000 kilometer. De start is donderdagavond acht uur. Het record staat op naam van AV Edam met 66 uur, 47 minu ten en 48 seconden. Plaats van handeling is de sintelbaan Ook- meer. ALMA ATA De Russin Kha- lida Voroyova verbeterde het wereldschaat^record op de 1500 meter tot 2.07.18. Het re cord stond op naam van Tatja- na Averina met 2.09.90. PRESTON Engeland is Eu ropees teamkampioen badmin ton geworden door in de finale met 32 te winnen van Dene marken. Nederland werd vier de na verlies met 41 van Zweden. Joke van Beusekom, alleen in het dubbel ingezet, zorgde met Marjan Ridder voor het enige Nederlandse punt. BARCELONA De vreugdetranen van het landskampioenschap zijn opge droogd en het kampioensfeest heeft bij PSV geen kater nagelaten, want trainer Kees Rijvers heeft zijn ploeg weer met de neus op de feiten gedrukt. Tijdens de medische behandeling, die de PSV-ers gisteren moesten ondergaan, zijn de wonden van het duel met FC Twente gelikt. Alleen het meespelen van René van de Kerkhof, die zijn knie had ver draaid, is nog onzeker. Rijvers heeft echter goede hoop, dat de snelle vleugel speler, die onmisbaar is voor de Eindho- vense ploeg, er morgenavond in de UE- FA-Cup-ontmoeting met FC Barcelona weer bij zal zijn. Vanochtend is de Eindhovense ploeg, samen met honderddertig supporters, in alle vroegte vanaf het Zuidlimburgse vliegveld Beek naar de Catalaanse hoofdstad Barcelona vertrokken. Vanuit Eindhoven vertrokken nog eens tweeduizend PSV-supporters. In het machtige Nou-Campstadion, waar plaats is voor ruim tachtigduizend toeschouwers, zullen de 1 elf „toreadors" van Rijvers de finale moeten trach ten te bereiken. De tegenstander in de halve finale van het UEFA-Cuptoernooi heeft nog steeds de drie „banderillas" (3-0) in de nek zitten en het lijkt vrijwel zeker, dat FC Barcelona de strijd niet zal „overleven". Doelman Jan van Beveren, die in 1975 aan de vooravond van de interland tegen Polen als kemp haan tegenover Johan Cruijff stond, vreest de ontmoeting in het Nou-Campstadion niet. Morgen avond botsen Van Beveren en Cruijff opnieuw op elkaar, maar dit keer liggen de tegenstrijdige belan gen op het sportieve vlak. Wie mocht denken dat de „oktober-revolutie van 1975" een extra emotio neel tintje aan Barcelona-PSV geeft, zit er goed naast. Jan van Beveren is de onderlinge ruzie met Jan van Beveren de grootste Nederlandse voetballer aller tijden al weer vergeten. De doelman zegt: „Johan Cruijff en ik hebben al lang weer met elkaar gesproken. We zijn weliswaar geen vrienden van elkaar, maar in het veld blijven we toch sportvrienden. De ruzie heeft heel wat emotie teweeggebracht. De affaire in het KNVB-sportcentrum van Zeist heeft mijn instelling wel veranderd. Hét Nederlandse voetbal publiek heeft Willie van der Kuijlen, die partij voor mij trok en ook het KNVB-sportcentrum had verla ten, en mij keihard veroordeeld. Willie en ik werden uitgemaakt voor zeikertjes en verwende jongens. Een veroordeling, die nergens op sloeg, want de buitenwereld heeft nooit precies geweten wat zich in Zeist precies had afgespeeld". Veel geleerd Jan van Beveren heeft veel geleerd. Hij leerde dat de charme rond het Nederlandse topvoetbal een schijnwereld is. Lange Jan, zoals hij door de PSV-supporters wordt genoemd, blijft met beide benen op de grond. De realiteit is voor hem doorslaggevend. „Als ik onrecht zie dan doe ik mijn mond open. Dat heb ik in Zeist gedaan en ook later toen Willie en ik weer beschikbaar waren voor het Nederlands elftal. Nadat trainer Jan Zwartkruis ons weer had gevraagd ben ik vier keer geselecteerd voor het Nederlands elftal. Maar even zoveel keer zat ik op de reservebank. Dat vond ik onrechtvaardig. Ik speelde goed en beschouwde me als een volwaardig kandidaat voor Oranje. Na een gesprek heb ik, weer samen met Willie van der Kuijlen, bedankt voor het Nederlands elftal. Ik was het gedoe rond het wereldkampioenschap in Argentinië beu", aldus de PSV-er, die in Deurne een winkel heeft in Oosterse tapijten. „Die beslissing heb ik niet zo maar genomen. Ik ben prof en wil het hoogste bereiken. De bonds coach heeft het recht om mij op de reservebank te zetten, maar dan behoud ik het recht om daar voor te bedanken. Dat is toch reëel? Ik wil ook goed betaald worden. Daar ben ik prof voor. Ik heb ook een beroepseer, die niet betaald hoeft te worden", aldus Jan van Beveren, die na het behalen van het kampioenschap tot de overtuiging is geko men, dat hij een bijzonder goed seizoen achter de rug heeft. Juist daarom betreedt Jan van Beveren morgen avond met groot zelfvertrouwen het veld. De PSV- (Van onze verslaggever) ENSCHEDE - Het is nog niet bekend wie morgen de positie van rechterspits zal bezetten in het team van FC Twente, dat met een achterstand van 1-0 aan de return tegen Anderlecht be gint. Jaap Bos, die vorige week door zijn enkel ging, en Piet Wildschut, die zaterdag tegen PSV ook al een gekwetste enkel opliep, zijn beiden namelijk nog lang niet honderd procent fit. Piet Wildschut: „Het gaat nu in ieder geval een stuk beter dan zondag. Ik loop weer vrij nor maal, voel mijn enkel alleen met het draaien. Misschien dat fysio therapeut Wim Snellenberg het zaakje vast kan zetten, hij is daar namelijk een kei in, en dat het dan eventueel zal lukken. Wat mezelf betreft maakt het me wei nig uit of ik rechterspits sta of verdediger, ik zal al lang blij zijn als ik mee kan doen." Oefenmeester Spitz Kohn, die de definitieve opstelling pas vlak voor de wedstrijd prijs zal geven, hoopt dat in ieder geval één van beiden van de partij zal kunnen zijn. Omdat hij maar een minima le voorraad wisselspelers heeft: Theo Pahlplatz, Ron van Ooste- rom, Paul Krabbe en doelman Eddy Pasveer. Ondanks de pro bleempjes ziet Kohn de zaken niet al te somber in, want zegt hij: „We hebben het er met z'n allen over gehad, en iedereen was hi erover eens dat we nog wel deg! lijk kansen hebben om de fina te bereiken. Ik weet dat Ande lecht ons niet zal onderschatte maar aan de andere kant ben i er van overtuigd, dat die Beige banger voor ons zijn dan wij vool hen. Zij hebben iets te verhezei a wij in feite niet meer." Jan van Beveren bewees dit seizoen een solide sluitstuk van de defensie van PSVf1'1 doelman is ervan overtuigd, dat de Eindhovense club de finale van de UEFA-Cup zal bereiken. ToppL oeg „Door het behaalde kampioenschap is er een psy chische druk van ons afgevallen. Frank en vrij treden we FC Barcelona tegemoet. Bovendien heeft PSV een riante 3-0 voorsprong. Ik sta bekend als een eigenwijs mannetje met een grote bek, maar ik weet wel wat ik zeg: PSV is een topploeg". „In Barcelona hebben we de kans om dat te bewijzen. Het Nederlandse voetbalpubliek heeft PSV te lang gezien als een provinciaal clubje. Deze image moeten we dit seizoen van ons afgooien. Voorgoed. Amsterdam en Rotterdam hebben met Ajax en Feyenoord te lang het Nederlandse en internationale voetbal geregeerd en beheerst. Eind hoven bestaat ook nog". „In vier jaar tijd heeft PSV driemaal de landstitel behaald en éénmaal werden we tweede. Zoiets kan toch niet aan het grote publiek voorbij gaan? Bovendien behaalden we in deze periode óók een maal de KNVB-beker en nu is de finale van de Europa cup binnen ons bereik. Mag ik dan stellen dat PSV een topploeg is?", aldus Jan van Beveren, die emotioneel kan reageren als hem en zijn pP®® onrecht wordt aangedaan. „De grote kracht van PSV ligt in de bescheid heid. Rijvers is daar een goed voorbeeld van] trainer is in staat om iedereen te motiveren enf bepaalde verantwoordelijkheid in het elftal tel ven. De inspraak bij PSV ligt op het terrein r de verantwoordelijkheid. Samen spelen we beti voetbal en samen proberen we de top te bereil Ik heb waardering voor Kees Rijvers. Hij heeftf Twente ook in enkele jaren naar de top gebral Ik ben ervan overtuigd, dat PSV, wanneer de grj bij elkaar blijft, nog veel kan bereiken. Moré avond zullen we tegen FC Barcelona vechten \j. onze internationale erkenning. Tegen FC Twa hebben we dat zaterdagavond al gedaan". „Het zal morgenavond geen gemakkelijke wedstt worden. Rinus Michels zal Barcelona ervan prd ren te overtuigen, dat PSV een bescheiden clJ is en niet de naam heeft van Ajax of Feyenod Dan vergist hij zich. FC Barcelona moet aanvallï spelen om de achterstand van 3-0 weg te werlj De grote kracht van PSV ligt in aanvallend sj vanuit de verdediging. Als FC Barcelona ons} ruimte geeft, dan kunnen we toeslaan", aldus,) van Beveren. WIL VAN DER Pil na de pauze gaan counteren, net zoals Anderlecht dat dus bij ons deed. Lukt dat niet en krijgen we al snel een goal tegen, ja, dan kunnen we het inderdaad wel vergeten, dan zijn we helemaal weg". Indien FC Twente morgenavond bij de voorlaatste halte de rit moet beëindigen hoeft de ploeg niet bang te zijn voor verstrekkende gevolgen. Mentaal niet omdat ieder weldenkend mens die uitschakeling wel min of meer ingecalculeerd heeft, financieel niet omdat er in de vier thuiswedstrij den goed is geboerd gemiddeld kwamen er 16.000 kijkers in het Diek- manstadion en omdat ook voor het komende seizoen voetbal op Europ|ees niveau nagenoeg lijkt verzekerd. Heimwee Namelijk in het toernooi om de UE FA-Cup en met Hallvar Thoresen, die onlangs zijn verblijf in Enschede met een jaar continueerde. FC Twente had hem graag voor een langere pe riode gestrikt, maar de jonge Noor legt uit waarom hij een korte verbin tenis wenste. „Vorig jaar, vlak voor de Kerstdagen, was er een periode dat ik een beetje heimwee had, dat ik graag naar Noor wegen terug wilde. Ik ben bang dat ik zoiets weer krijg, vooral als ik bijvoorbeeld een blessure op zou lo pen en daarom durfde ik niet langer dan voor een jaar te tekenen. Dat is de enige reden, want het is echt niet zo dat ik persé aan het einde van het volgende seizoen weg wil. Dat is, ze ker op dit moment, niet de bedoeling. Bij FC Twente heb ik het nog steeds uitstekend naar mijrfczin, daar ligt het dus niet aan, maar als ik weer een keer heimwee zou krijgen wil ik de zekerheid hebben dat ik binnen niet al te lange tijd weg kan gaan. Daar om". Hallvar Thoresen, die in vergelijking met een jaar geleden grote vorderin gen heeft gemaakt eerst de elfde man, die schroomde veel initiatieven te nemen, nu een zelfbewuste voetbal ler die het spel durft te zoeken en dat ook vaak doet heeft zich ontwik keld tot één van de betere linkerspit sen in Nederland. Maar ook in Noor wegen bleven zijn verrichtingen niet onopgemerkt Liileström, de regeren de landskampioen en tegenstander van Ajax in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup I, hunker de er naar om hem in te lijven en de Noorse bondscoach Andreassen in viteerde hem drie keer voor de natio nale ploeg voor spelers tot 21 jaar. Zelfs had hij de bedoeling om Thore sen op 20-jarige leeftijd te laten debu- Hallvar Thoresen groeide in seizoen uit tot één van de be linkerspitsen van ons land. teren in de A-formatie, maar dat g destijds, mede op advies van Twente's oefenmeester Spitz Ko niet door. Schutter Het ziet er nu naar uit dat Thorea die na Ab Gritter en Arnold Mühif- met negen doelpunten de meest s cesvolle schutter is van de Enscl dese eredivisionist, dit jaar nog z eerste echte „cap" zal verdienen, kans is namelijk bijzonder groot hij zal worden opgetrommeld vol het duel tussen Noorwegen en Oo tenrijk in de voorronde van het toe nooi om het Euopese kampioensch voor landenteams. Een ontmoeting, die hij graag i meemaken, want zegt hij: „Het is w weer iéts aparts om voor je vaderlai te mogen spelen, bovendien eigenfi het hoogste wat je kunt bereik* Daarna kun je niet verder, maar beter. Je moet er gewoon naar strev om elke keer betere resultaten te 1 halen. En om dat te bereiken train twee keer per dag. Eén van mi j tekortkomingen is namelijk dat ik ri veel te wisselvallig speel. De ene k doe ik bijna alles goed, maar I volgende wedstrijd lukt het gewo niet, terwijl ik weet dat ik het ka Daar moet een bepaalde regelmaat komen en die wil ik door veel train te pakken zien te krijgen". Hij is dan ook vast van plan i morgenavond flink wat ondernemii slust aan de dag te leggen. Niet zoze om zijn verjaardag luister bij te z* ten, maar veel meer om te laten z» dat hij geen enkele vrees koest* voor een tweede confrontatie met a directe tegenstander Gilbert van Bil „Want die", zegt Hallvar Thores* veelbetekenend, „had geloof ik tv weken geleden wel een gemakkeli avondje. KYO TEUSIN BRUSSEL Het voorwoord van de inmiddels bijna vol tooide avonturenroman over FC Twente in het toernooi om de Europa Cup II werd eigen lijk al geschreven op 19 mei van het vorige jaar. Op die dag namelijk, een Hemel vaartsdag, deed de Ensche- dese club voor de eerste keer in zijn historie een geslaagde greep naar de KNVB-beker en met het veroveren van die trofee werd de toegang ver schaft tot het op één na be langrijkste Europese Cupe venement. Op dit moment, bijna zevenenveertig weken later, kan Hallvar Thoresen terublikken op bijna zeven volledige Europese bekerduels (alleen de laatste zestien minuten van de tweede con frontatie met Vejle Boldklub uit de kwartfinales stond hij niet tussen de lijnen omdat oefenmeester Spitz Kohn vond dat hij al genoeg energie had gebruikt) met als persoonlijk hoogte punt het fabriceren van een puntgaaf doelpunt. Dat deed hij in Noorwegen, op vaderlandse bodem dus, vier minu ten voor het einde van het treffen met Brann Bergen. Zijn ervaringen, opgedaan m tien uur en veertien minuten voetbal op Euro pees bekerniveau, vat hij nu samen met: „Die eerste wedstrijd, tegen Glasgow Rangers, was wel leuk, het was voor mij een meuwe belevenis. Daarna hebben we een paar zwakke tegenstanders gekregen en de ontmoe tingen met die ploegen kun je zo'n beetje op dezelfde lijn plaatsen als de toppers voor de vaderlandse competi tie, dus tegen AZ, PSV en AJAX. Voor mijzelf was Anderlecht het mooist, die hele sfeer en alles er omheen is toch wel leuk. Alleen jam mer dat we juist toen niet zo goed speelden en met 1-0 verloren. Erg jammer". Morgen speelt Hallvar Thoresen zijn achtste Europa Cupwedstrijd, weer tegen Anderlecht, uitgerekend op de dag dat hij eenentwintig jaar geleden in Larvik geboren werd als zoon van de 64-voudige Noorse internatioal Gunnar Thoresen. En naar het ant woord op de vraag, welk cadeau hij het liefst voor zijn verjaardag zou willen hebben, hoeft dan ook beslist niet vaker dan één keer te worden geraden. Het aanstaande feestvarken zelf: „Een plaats in de finale, dat spreekt vanzelf'. Een wens, die vermoedelijk niet in vervulling zal gaan. De mogelijkheden om op 3 mei in Parijs tegen Austria Het moment waarover in het Twentse kamp nogal eens is gespro ken. Hallvar Thoresen maakt een buiteling in het strafschopgebied van Anderlecht, waarna Arnold Mühren de elfmetertrap niet zou verzilveren. Wien of Dynamo Moskou te kunnen spelen mogen immers bepaald niet al te hoog worden aangeslagen na de nederlaag op eigen bodem tegen de club, die de afgelopen twee jaar ook al in de eindstrijd duelleerde. „Onze kansen", mijmert Hallvar Tho resen dan ook, „zijn natuurlijk een stuk minder geworden nu, belangrijk minder zelfs. Toch geloof ik wel dat er, als we een tijdje op de nul kunnen spelen, mogelijkheden voor ons zul len zijn om iets goeds te bereiken. Komen we de eerste helft namelijk ongeschonden door dan kunnen we

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10