economie stimuleren Afrikaanse boer is doorgaans vrouw Britse conservatieven willen niet-blanken weren pp Deining i nieuwe b] Jat - Palestijnse actie blijkt loos alarm Meneba leed ƒ8,6 min verlies Koreaan schuldig aan omkoping in VS BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 10 APRIL 1978 PAGINA 7 LEICESTER (AP) Margaret Thatcher, de leidster van de Britse conservatieve partij, heeft de Labour regering op niet mis te verstane toon laten weten dat het du maar eens afgelopen moet zijn met het geleuter over de immigratie kwestie. Zij riep het kabinet op een einde te maken aan de grote stroom van niet-blanken die zich in het verenigd koninkrijk vestigen. Laat de minister inzien dat goede raciale betrekkingen in Engeland alleen mogelijk zijn als een einde wordt gemaakt aan de immigratie zoals we die in de afgelopen twintig jaar hebben gekend, zo verklaarde zij op een conferentie van haar partij in Leicester. Mevrouw Thatcher zei dat in het immigra tiebeleid van de regering van premier Ja mes Callaghan geen rekening wordt ge houden met de wensen van vele Engelsen. De uitspraken van mevrouw Thatcher kwamen een dag nadat William Whitelaw, de vice-partijleider van de conservatieven, het lang verwachte programma van zijn partij bekend had gemaakt waarin wordt voorgesteld om de immigratie, en in het bijzonder die van niet-blanken, op drasti sche wijze te beperken. Het harde standpunt van de conservatie ven ten aanzien van de immigratie kwestie heeft geleid tot een groeiende controverse over dit netelige probleem en dreigt vol gens sommige commentatoren de campag ne voor de dit najaar verwachte algemene verkiezingen een grimmig karakter te ge ven. De labour minister voor sociale zaken, David Ennals, beweerde zaterdag dat de conservatieven proberen verkiezingsmunt te slaan uit de verontrusting van vele Engelsen over de niet-blanke immigratie. Er wonen op het ogenblik ongeveer 1,9 miljoen niet-blanken in Engeland, hetgeen neerkomt op om en nabij de 3 procent van de bevolking. De meesten van hen zijn immigranten. De raciale betrekkingen in het land zijn in de afgelopen drie, vier jaar mede in verband met de Britse economische crisis ernstig verslechterd. Ultra rechtse groepe ringen, zoals het extremistische nationale front dat niet-blanken wil repatriëren om de werkgelegenheid voor blanken te ver groten, hebben raciale spanningen en spo radische uitbarstingen van gewelddadig heid veroorzaakt Als de.conservatieven de komende verkiezingen winnen, zei White law, zal de partij een quoteringssysteem invoeren ter beperking van de immigratie van personen uit alle landen buiten het gebied van de europese gemeenschap. De precieze omvang van de quotas zou later moeten worden vastgesteld. ROME (UPI) In Rome is fisteren op schudding ontstaan door een geheime brief van de ruim drie weken geleden ontvoerde christendomocratische oud-pre mier Aldo Moro aan zijn vrouw. De bij het ondersoek betrokken autoriteiten heb ben geweigerde inhoud van het schrijven j| Dit is de 26-jarige Massimo Maraschi, een van de leiders van de Italiaanse Rode Brigades Hij is onlangs gearresteerd in verband met de ontvoering van de christendemocratische lei der Aldo Moro. maar heeft nu verklaard dat hij deze ontvoering afkeurt en dat hij met de terreurorganisatie zal breken mee te delen, maar volgens politiekringen bevatte deze vijfde brief die de 61-jarige politicus sinds zijn ontvoering heeft ge schreven, een „zeer ernstig ultimatum". De autoriteiten kregen de brief in handen, kort nadat een koerier van de familie Moro zaterdagavond in de Romeinse wijk Tras- tevere het stuk had opgehaald. De koerier werd aangehouden en de boodschap in beslaggenomen. Na korte tijd werd de koerier vrijgelaten. In politiekringen werd het vermoeden uitgesproken, dat de justi tie de telefoon van het huis van de familie Moro had afgetapt en zo op de hoogte was gekomen van de komst van een nieuwe boodschap van de ontvoerde. Daarin zou zijn aangekondigd dat de familie binnen kort een videoband krijgt waarop Moro in zijn „volksgevangenis" te zien is. KOPENHAGEN, (ANP/AP) De regeringsleiders van de negen EEG-landen hebben zich zaterdag voorgenomen een gezamenlij ke strategie te voeren ter bestrijding van de internationale economische recessie en er bij de Verenigde Staten en Japan op aangedrongen hen in dit streven te steunen. In een verklaring die werd uitgegeven aan het einde van de Europese topconferentie in Kopenhagen, zeiden de Negen dat de strategie die zij in de komende drie maanden zullen ontwikke len, ten doel heeft om de huidige, onbevredigende ontwikkeling in de economische en sociale situatie van de gemeenschap tegen te gaan en bij te dragen tot algemeen, internationaal optreden ter bevordering van het economisch herstel in de gehele wereld. De negen richtten zich met een dubbele waarschuwing tot de Verenigde Staten en Japan. In de verklaring werd gezegd dat de internationale economische stabiliteit staat of valt met krachti ge pogingen in alle geïndustrialiseerde landen om de afhankelijk heid van geïmporteerd olie te verminderen. En de Deense premier Anker Jörgensen, die de conferentie voorzat, voegde hier in gesprekken met verslaggevers aan toe dat het Amerikaanse olie- en energieprobleem Europa's meest vitale kwestie is, omdat die bijdraagt tot de wankele positie van de dollar. De Europese waarschuwing aan het adres van de regering in Tokio was in nog krachtiger bewoordingen gesteld. Japan, aldus de EEG-leiders, dienst snel maatregel te treffen om zijn inkom sten uit export te verminderen. In het fiscale jaar dat in maart afliep, overtroffen deze inkomsten die uit de Europese export naar Japan met 13 miljard dollar. De Europese leiders stelden zich verder ten doel om tegen half juli het gemiddelde economisch groeipercentage voor de negen landenstaten op 4,5 te brengen. Op het ogenblik ligt dat cijfer nog onder de 2 procent. Prins Charles van Engeland is hier in gesprek met de actrice Farrah Fawcett-Major, een van „Charlie's Angels" in de gelijknamige televisieserie. Navon kandidaat president Israël Jeruzalem (REUTER) De socialist Jitzjak Navon kan zeker zijn van zijn verkiezing tot president van Israël. Toen de termijn voor het stellen van kandidaten gisteren was afgelopen, was hij de enige gegadigde op de lijst die de 120 leden van de Knesset voor de verkiezing op 19 april heeft opgesteld. De 57-jarige Navon is vijf jaar geleden met slechts enkele stemmen verschil verslagen door de tegenwoordige president prof. Ephraim Katzir, toen de socialistische partij haar kandidaat koos. Katzir stelt zich niet herkiesbaar omdat hij zich weer wil \yijden aan zijn wetenschappelijke werk. Opvolger Geisel: „liberale politiek" BRASILIA (DPA) De toekomstige president van Brazilië, Joao Baptista Figueiredo, heeft verklaard voor een vrije econo mie en een „liberale politiek" te zijn. Voor het Congres van de regeringspartij „Arena" zei Figueiredo dat hij de persvrijheid 8 Wil herstellen. Op het partijcongres van de „Arena" werd hij door 698 van dë 700 gedelegeerden gekozen als presidentskandidaat als opvol- ger van Ernesto Geisel, die op 15 maart aftreedt. Geisel heeft zich persoonlijk ingezet voor de aanwijzing van Figüeiredo. Toen Geisel Figueiredo aanwees als kandidaat was al duidelijk dat hij lde nieuwe president zou worden. AARDBEVING IN CALABRIE BOVA MARINA (UPI) Een krachtige aardschok heeft zondag iir'Calabrië, de zuidwestpunt van Italië, duizenden mensen in c' paniek hun huizen uit doen vluchten. In veel grote gebouwen ontstonden barsten in de muren. Éérder op de dag waren twee aardschokken gevoeld in l'Aquila itf Midden-Italië. Daar deed zich geen paniek voor. Ook werd geen melding gemaakt van schade. Israëlische soldaten in hinderlaag in de buurt van Ashkelon in Israël na. achteraf gebleken loze. geruchten, dat Palestijnse guerrilla's aan land waren gegaan om een actie uit te voeren. TEL AVIV (Reuter-UPI) Onbevestigde berichten over een landing van Palestijnse guerrillastrijders op de'Israëli sche kust hebben gisteravond geleid tot grootscheepse veiligheidsmaatregelen, waarbij het leger, de politie en eenheden van de bescherming burgerbevolking waren be trokken. Na enige uren kwam men tot de conclusie dat het een loos alarm was geweest. Aanleiding tot het alarm was een mededeling van een jonge vrouw aan de politie, dat zij een boodschap had ontvangen, klaarblijkelijk afkomstig van een radio in een landbouw voertuig, dat deze vrachtauto was gekaapt door zeven of acht guerrillastrijders, die een meisje hadden gedood en vier mensen hadden gegijzeld. Dit zou zijn gebeurd bij de plaats Risjon Le-Zion, op 10 km ten zuiden van Tel Aviv. Vervolgens zouden de terroristen met het gekaapte voertuig in zuidelijke richting naar Asjkelon, op enkele kilometers van de strook van Gaza, zijn gereden. Alles bleek achteraf op onwaarheid te berusten. Israël heeft gisteren officieel toegegeven bij de invasie in Libanon gebruik te hebben gemaakt van de zogenaamde „cluster-bom" ofwel fragmentatiebom. Deze bom werd door de Amerikanen gebruikt in Vietnam. De bom schiet „naar alle kanten" met talloze granaten. Israël en de Verenigde Staten waren in 1952 overeengekomen een dergelijk wapen alleen te gebruiken bij een „volledige oorlog" of tegen „louter militaire objecten". Hiermee heeft Israël dit akkoord geschonden. De Verenigde Staten hebben Tel Aviv al laten weten dat Israël zich niet heeft gehouden aan de destijds gesloten overeenkomst. De bom wordt door deskundigen gezien als een zeer gemeen wapen tegen troepenconcentraties. Vakbondsadvocaat vermoord BUENOS AIRES (AP) Een Argentijnse vakbondsadvocaat die twee jaar gevangen heeft gezeten zonder dat een aan klacht tegen hem was inge bracht, is doodgeschoten door ontvoerders die hem overrom peld hebben toen hij verleden maand uit de gevangenis kwam. Dit is vernomen in kringen van de Argentijnse be weging voor de mensenrech ten. De advocaat, Juan Carlos Deg- hi, was de vijfde persoon die dit jaar na zijn ontslag uit de federale gevangenis van La Plata, 50 km ten zuiden van Buenos Aires, verdween. Deg- hi's lijk werd drie dagen later, op 24 maart, gevonden, door zeefd met meer dan 20 kogels, zo werd vernomen. Amnesty International heeft het militaire bewind in Buenos Aires verzocht de vier andere vermisten op te sporen, die op 31 januari zijn verdwenen. Am nesty zei over inlichtingen „uit betrouwbare bron" te beschik ken dat ook deze vier zijn ver moord. RIJSWIJK Meneba heeft het boekjaar 1977 afgesloten met een nettoverlies na belastingcompensatie van 8,6 min tegen een winst in 1976 van 0,2 min. Een bedrag van ruim 5 min werd ten laste van het resultaat gebracht voor al getroffen en nog te nemen reorganisatiemaatregelen. Het verlies is in hoofdzaak te wijten aan tegenvallende resultaten van de dierproduktendivisie, de verbrandingsschepen en de zoetwarensector. Het bedrijfsresultaat was in het tweede halfjaar 10,2 min positief) minder ongunstig dan in het eerste halfjaar 4,1 min negatief). De financiëring met lang vreemd vermogen is inmiddels voor de komende jaren zeker gesteld door de afsluiting van een achtergestelde lening van 25 min, een zgn. A-krediet, bij de Nationale Investeringsbank, en door verlenging van de looptijd van een eerder elders getroffen arrangement van 20 min. Overeenkomstig eerdere uitspraken verwacht Meneba ook voor 1978 nog een verlies, zij het kleiner dan in 1977. WASHINGTON (AP) Een federale jury heeft zaterdag de in Korea geboren zakenman Hancho C. Kim schuldig bevonden aan samenzwering met het doel leden van het Amerikaanse Congres om te kopen en het plegen van meineed. De jury in dit eerste strafproces in verband met het Koreaanse omkoopschandaal had iets meer dan zeven uur van overleg nodig alvorens tot zijn uitspraak te komen. Kim zal op 19 mei worden veroordeeld door districtsrechter. Voorlopig moest de zakenman, die al 24 jaar in de Verenigde Staten woont, zijn Amerikaanse paspoort inleveren. Kim kan op elk van beide punten van de aanklacht worden veroordeeld tot een maximale gevangenisstraf van vijf jaar en een boete van 10.000 dollar. Volgens de aanklacht had Kim 600.000 dollar besteed om daar mee leden van het Amerikaanse Congres om te kopen zodat die bij militaire en economische kwesties hun stem ten gunste van de Zuidkoreaanse regering zouden uitbrengen. Oostduitsers vluchten met zweefvliegtuig De twee Oostduitsers zetten hun toestel aan de grond op een Britse militaire luchthaven aan de rand van West-Berlijn. Zij toriteiten in hechtenis genomen. Deze brug over de Loire, ter hoogte van Tours is, als gasontploffing in gestort, waarbij twee auto's in de rivier terecht zijn gekomen. De brug ligt op de route van Parijs naar Spanje. Ontvoerder zoon Kyprianou gearesteerd NICOSIA (Reuter-AFP) De Cypriotische politie heeft mee gedeeld dat zij Bassos Pavli- des, leider van de Eoka-B- groep die de zoon van presi dent Spyros Kyprianou vorig jaar ontvoerde, gearresteerd heeft. De daders lieten hun slachtof fer, de 21-jarige Achilles Ky prianou, op 18 december onge deerd gaan in ruil voor een belofte dat zij niet zouden wor den vervolgd. Aanvankelijk hadden zij getracht vrijlating van guerrillastrijders van Eo- ka-B te verkrijgen die gevan gen zitten voor hun onder grondse strijd om vereniging van Cyprus met Griekenland te bewerkstelligen. (Van onze correspondent Harford Thomas) DAR ES SALAAM De vrouw, de werkende vrouw is altijd in het Afrikaanse landschap aanwezig. Vrouwen die met houwelen de aarde bewerken, vrouwen die zaaien, onkruid wieden, oogsten en plukken; vrouwen die de dieren verzorgen. Vrouwen die voor hun huis het eten aan het malen zijn. Vrouwen die over de dorpspaden altijd wat te dragen hebben: water, brandhout, de oogst om naar huis mee te nemen, of wat groente naar de markt. Vrouwen die binnen het eten aan het koken zijn, met een half oog op de kinderen. Soms vraag je je af waar de mannen dan wel zijn. De sociologische onderzoekers beginnen zich die vraag ook te stellen, behalve dan de meer dringende vraag wat de vrouwen precies aan het doen zijn. Want de vrouw in Afrika is meer dan een spectaculair kleurrijk versiersel. Zij is het economisch aspect waarmee nooit rekening is gehouden. Maar men is nu begonnen met dat rekenen en er begint zich een duidelijk beeld af te tekenen. In de landen ten zuiden van de Sahara woont ongeveer negentiende van de bevolking op het land. Volgens een nieuw rapport van het Kenia- se centrale bureau voor de statistiek doen bijna alle plattelandsvrouwen het werk op de kleine boerenbedrijfjes, die gewoonlijk een of twee hectare beslaan. Het grootste deel van het dagelijks voedselpak ket van elk gezin wordt door de vrouwen op deze kleine boerderijen verbouwd. Wel een kwart van de mannen is gedurende lange tijd weg van huis om geld te verdienen. Het meeste betaalde werk wordt door mannen gedaan. De vrouw wordt, praktisch gesproken, gezinds- hoofd en wordt als zodanig aanvaard. Zelfs op grotere boerderijen kan de vrouw in feite de positie innemen van bedrijfsleidster. Zo'n vrouw ben ik tegen gekomen in Kenia. Ze was zeer indrukwekkend, en leidde een klein groepje rond op haar boerderij. Ze had de hele show in handen, haar man had een kleine handelsonderneming op touw gezet in een stad, zestig kilometer verderop. Ondertussen had zij met veel beleid de leiding van de boerderij in handen genomen. Ze was al begonnen ons rond te leiden, toen haar man ten tonele verscheen. Op dat moment trok de vrouw zich terug op de achtergrond. Dat is de grote tegenstelling. De produktie van de kleine Afrikaanse boerde rijen is laag. Hoe komt dit? Tweederde van het werk wordt gedaan door vrouwen, en vrouwen blijven, in Afrika grotendeels ongeletterd en ongeschoold. De Keniase cijfers tonen aan dat zeven op de tien vrouwen daar onalfabeet zijn, en dat is tweemaal zoveel als de mannen. Hoe wel de situatie aan het verbeteren is, zijn er op de middelbare scholen nog veel meer jongens dan meisjes, ongeveer tweederde, en op de universiteit is maar één op de vijf studenten een vrouw. Nog slechter is de situatie op de cursussen voor landbouwtechnieken die door de regering gege ven worden. Die zijn namelijk strikt voor man nen. Virginia Hazzard, hoofd van het vrouwenpro gramma van de UNICEF voor Oost-Afrika is erg verstoord over deze situatie. „Zou het niet logisch zijn", zegt ze „als de bijscholing in eerste instantie gericht zou zijn op de mensen die het meeste werk doen en de meeste beslissingen nemen over wat er verbouwd wordt? Maar de bijscholingscurssussen zijn voor de mannen. Als ik „boer" zeg, ziet u dan een man of een vrouw voor u? De ministeries hebben het over de boer als een. „hij", maar als je het land op gaat moet je wel blind zijn om niet te zien dat de boer een „zij" is." Over het werk dat volgens de statistieken door vrouwen verricht wordt zegt Virginia Hazzard: „Een veld omploegen met een tractor telt wel als werk, een 20 kilo wegende pot met water dragen niet." De lage Afrikaanse landbouwproductie is voor een deel ook het gevolg van overmatig werk. Een andere Keniase studie ging namelijk precies na wat een vrouw deed tijdens haar werkdag van zonsopgang tot bedtijd en het bleek dat ze geen moment rust had. Vorig jaar had ik een gesprek met een dokter in Oostelijk Zaire, die zich nogal triest uitliet over de vicieuze cirkel van armoede en onder voeding. De Afrikaanse vrouw werkt op de gezinsboerderij met alleen een korte onderbre king van een paar weken voor iedere zwanger schap en bevalling. De vrouw neemt haar jongste baby mee'naar het werk op het veld. Als de volgende baby komt, blijft het één jaar oude kind achter in de gezinshut, met niet meer te eten dan het dagelijks dieet dat bestaat uit melige manio- kwortel van de gezinsboerderij. Zo werkt de uitputtingseconomie van oververmoeide moe ders en ondervoede kinderen. Dit gaat gepaard met een rampzalige onwetend heid. In Zaire zag ik ook twee vrouwen die op een steile heuvel de bovenste laag veen aan het Weghakken waren om een stuk land vrij te maken om te bebouwen. Aan de andere kant van de heuvel was de grond helemaal kaal, met diepe geulen waar de erosie van de regen toegeslagen had. Die zou ook al het werk van die vrouwen ongedaan maken. Men weet in afrika zeer goed wat goede en slechte landbouwtechnieken zijn. Er is veel on derzoek verricht op het gebied van werkbespa- ring. Het enige wat nu nog moet gebeuren is de vrouwen van Afrika een kans te geven ook wat te leren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7