£eidóc6omcmt^l V, V L h Jongen (17) zwaar gewond bij overval Twijfel in VS aan nut nieuw ontwapeningsakkoord Brand in slagerij BROMFIETSBENDE OPGEROLD Urenco-overleg in Kopenhagen zonder resultaat KRITIEK OESO OP KABINET DEN UYL j Wild-west bii I achtervolging Ontvoerde baron Bracht dood Hl <ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Maandag 10 april 1978, 68e jaargang no. Zliii De Vikingschepen „De Vikingschepen" speelfilm uit 1964 met Richard Widmark en Sidney Poitier op Ned. I om 20.35 uur. Om 19.00 uur „Song festival". Ned. II om 20.27 uur „Verbond van de haat" en om 22.07 uur Brandpunt over neutronen bom. Plaatselijk een bu Veel bewolking met plaatselijk een bui. Later enkele opklarin gen. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest Maximum temp. 6 graden aan de kust tot 10 graden elders. Morgen zon: 6.54-20.30. Maan 9.06-0.39. Scheveningen hoogwater: 6.22 18.43. Laagwater: 2.07, 14.34. cher-S 523681 Secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns tijdens een persconferentie, waarop hij onder meer gezegd heeft, dat de NAVO begrip heeft voor het be sluit van president Carter om de pro- duktie van de neu tronenbom uit te stellen. NA BESLUIT CARTER N-BOM OP TE SCHORTEN: WASHINGTON (AP) De Amerikaanse senaat zal waarschijnlijk een nieuw ver drag met de Sovjet Unie over de beper king van strategische atoomwapens, een z.g. Salt-akkoord, niet goedkeuren. Dit verwacht de leider van de Democratische meerderheid in de Amerikaanse senaat, Robert Byrd, nu president Carter heeft besloten de produktie van de neutronen granaat op te schorten. geen gelijkwaardige toegevingen zijn afge dwongen. Het dreigen met de produktie van de neutronengranaat kan volgens Byrd een machtig onderhandelingsinstru ment in de SALT-besprekingen zijn. Ik vind het ironisch en alarmerend dat onze bondgenoten bereid schijnen te zijn één van onze troefkaarten niet uit te spelen in het hoog spel over de internationale veilig heid, aldus Byrd. Inmiddels heeft Sovjet Unie het besluit van Carter om de produktie van de neutro nengranaat op te schorten, een manoeuvre genoemd die het mogelijk maakt door te gaan met de verdere ontwikkeling van neutronenwapens. In het gezaghebbende internationale' politiek overzicht van het blad werd gezegd dat Carter de wereld een nieuwe ronde in de bewapeningswedloop opdringt. Het Chinese persbureau Nieuw China in Peking zei dat het besluit van Carter is ingegeven onder druk van de heftige pro pagandamachine die de Sovjet Unie tegen het wapen heeft gevoerd. Nederlandse economie (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - De internationale Organisatie voor Economische Samenwerking (OESO) voorspelt in zijn vandaag verschenen jaarlijkse overzicht dat het Nederland economisch gezien dit jaar iets beter zal gaan dan in het afgelopen jaar. De uitvoer die in 1977 met 2,6 procent is teruggelopen, zal dit jaar met 3,75 procent stij gen. De inflatie zal nog verder afnemen, name lijk van 6,7 tot 5 a 5,5 procent in het lopende ;n het overschot op de batalingsbalans zal ;stijgen van een tot twee miljard gulden. De grote toeneming van de bedrijfsinvesteringen (vorig jaar ruim 16 procent) zal dit jaar evenwel beperkt blijven tot drie procent. De werkloos heid, zo verwacht de OESO, zal dit jaar weer toenemen. Omdat de omvang van de uitvoer toch maar weinig zal groeien vindt de OESO het van belang, dat de regering de economie blijft stimu leren. De groei van het nationaal produkt met ongeveer 3 procent (iets meer dan vorig jaar) is eigenlijk te weinig om verdere stijging van de werkloosheid te voorkomen, zo vindt de OE SO. De Nederlandse regering heeft zelf reeds laten weten, dat de werkloosheid in de toekomst gevaar loopt te verergeren als de groei van het nationaal produkt veel beneden de vier procent blijft. De OESO legt dan ook de nadruk op het belang van stimulering van het binnenlands verbruik. Als maatregel om de economie aan te vuren geeft de OESO de voorkeur aan belastingverla ging, omdat dit bijdraagt tot matiging van de looneisen. De OESO baseert zijn minder optimistische ver wachtingen over de omvang der bedrijfsinveste ringen op de sterk gedaalde winstmarges en de vrij bescheiden verkoopvooruitzichten van het Nederlandse bedrijfsleven. Als een van de oorzaken van de achteruitgang van de Nederlandse export in 1977 ziet de OESO de daling van het rendement in de Nederlandse industrie, dat als gevolg van de waardestijging van de gulden in bepaalde bedrijfstakken reeds is gedaald tot onder een aanvaardbaar niveau. De OESO heeft kritiek op de wijze waarop de Nederlandse regering van 1974 af de economie heeft gestimuleerd met de opbrengsten van het aardgas. Naar de mening van de OESO zouden belastingverlagingen, die leiden tot kostprijsver lagingen in het bedrijfsleven of tot verhogingen van het besteedbare inkomen van de bevolking de voorkeur hebben verdiend boven een uitbrei ding van het sociaal programma. Op die manier zouden gunstiger omstandigheden zijn gescha pen voor terugkeer tot een groei die sterker en beter vol te houden zou zijn geweest, aldus de OESO. IJ (Van een onzer ver- aii-I slaggevers) Tirf OSSENDRECHT - Na een wilde ach- I tervolging, waarbij tientallen automo bilisten de schrik I van hun leven kre gen, heeft de rijk- spolitie in West- Brabant gistermor- gn gen twee mannen a(y aangehouden, die J in het bezit waren )0 van zestig valse briefjes van hon derd gulden, een pas gestroopt ree en en hoeveelheid munitie. De auto waarin zij reden trok onder Ossendrecht de aandacht van de rijkspolitie wegens het rijgedrag van de bestuurder. Na het negeren van een stopteken ont- kwam de bestuur der richting Bergen op Zoom, levensge vaarlijk zig-zag- gend tussen het an dere verkeer. Na een slip kwam de wagen door de af rastering op een parallelweg terecht, waarna de inzitten den alsnog tracht ten te ontkomen door tegen de poli- tie-auto te rijden. Na een korte scher mutseling koti het tweetal worden in gerekend, Een hun ner verkeerde on der invloed en was de rijbevoegdheid ontzegd, de ander stond bij de politie gesignaleerd we gens zware mishan deling. ADVERTENTIE ANTWERPEN De Belgische baron Charles-Victor Bracht is door zijn ontvoerders gedood. Het stoffelijk overschot van de baron is vannacht in de ge-, meente Oelegem' bij Antwer pen gevonden na een aanwij zing van de ontvoerders aan de familie. Baron Bracht werd 7 maart ontvoerd. Volgens de bood schap zou het stoffelijk over schot al een maand op de vind plaats hebben gelegen. LEIDEN Een felle uitslaan de brand heeft zaterdagmor gen een kamer achter de slage rij aan de Haarlemmerstraat 246 in de as gelegd. De brand is vermoedelijk ontstaan door overhitting van een gashaard. De bewoner van de kamer, een 39-jarige in Leiden wonende Marokkaan, was op het mo ment dat de brand uitbrak niet thuis. Ook de bewoner van de bovenverdieping waren niet aanwezig. De brandweer had het vuur binnen enkele minu ten onder controle. De slagerij liep, als gevolg van de rookont wikkeling enige schade op. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer1 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. BROEKHUIZEN (ANP) - De 17-jarige Her man Aerts uit het Limburgse Broekhuizen is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaar gewond bij een overval op de bun galow van zijn ouders. De jongen werd door kogels in arm en kaak getroffen. Hij is inmiddels geopereerd, maar verkeert nog in levensgevaar. De familie lag net in bed, toen kort na middernacht werd aangebeld bij de wo ning van de landbouwer Aerts. Nadat zoon Herman de deur had open drongen drie gemaskerde en be wapende jongelui het huis binnen en eisten geld. Twee van de overvallers drongen de slaapkamer van de ouders binnen waar weer om geld werd gevraagd. Om hun eisen kracht bij te zetten losten de overval lers enkele schoten in de slaapkamer. De heer Aerts wist de overvallers echter de slaapkamer uit te werken, waarna op de gang een handgemeen ontstond waarbij de overvallers gericht op de heer Aerts scho ten, maar daarbij zijn zoon raakten, die achter hem stond. Herman werd in de armen en het hoofd geraakt. Sprong over veertien dubbeldekkers Eenzaam zweeft de Britse stuntrijder, Eddie Kidd (18) over veertien naast elkaar opgestelde Londense dubbeldekkers. Hij kwam goed terecht en heeft daarmee een nieuw wëreldrecord gevestigd. KATWIJK/WASSENAAR De Katwijkse politie heeft in sa menwerking met de Wassenaarse politie tien jongens in de leeftijd van 16 en 17 jaar uit Utrecht aangehouden die er van worden verdacht een groot aantal bromfietsdiefstallen op hun naam te hebben staan. Zondagmiddag werd er bij de Katwijkse politie aangifte gedaan van een gestolen bromfiets uit het Tennispark in Katwijk. Men had de daders richting Wassenaar zien vertrekken en de politie zette een achtervolging in. Op de secundaire weg richting Wassenaar kon de politie in samenwerking met de Wassenaarse politie de groep van tien jongens aanhouden. Politici met de hockeystick In Soest hebben een aantal bekende Nederlanders deel genomen aan een hockey wedstrijd waarvan de op brengst bestemd is voor het Baron Bentinck Fonds dat sport voor gehandicapten steunt. Bas de Gaay Fort man toont zich hier sneller dan de bal, terwijl links ach ter hem de heer Lubbers als een ijshockeyer met de stick omhoog komt aanstor men. (Van een onzer verslaggevers) KOPENHAGEN Premier Van Agt en minister Van der Klaauw zijn er in Kopenhagen niet in geslaagd de zogenaam de Urenco-zaak bevredigend te regelen. Engeland en West- Duitsland blijven bij hun wei gering om aan de levering van verrijkt uranium aan Brazilië extra veiligheidsvoorwaarden te verbinden. Van Agt, die hierover afgelo pen vrijdag en zaterdag tijdens de Europese top-conferentie in de Deense hoofdstad bespre kingen voerde met de Engelse premier Callaghan en de West- duitse bondskanselier Schmidt, Voorschotenaar mishandeld LEIDEN Een 16-jarige in woner van Voorschoten is za terdagavond door twee leef tijdsgenoten mishandeld. De jongen liep op het Station en werd zonder reden aangeval len door het duo, dat hem te gen de grond sloeg. Waarna zij hem trapten en sloegen. De jongen moest het vege lijf redden door over de rails een veilig heenkomen te zoeken. Hij liep enkele lichte verwon dingen op. De twee aanvallers zijn bekenden van de politie. Zij maken deel uit van een bende van zes man. De politie heeft de daders nog niet kun nen aanhouden. heeft nu aangekondigd dat hij de twee regeringsleiders een brief zal schrijven. Daarin zal hij de voorstellen die hij heeft gedaan nogmaals uiteenzetten. Schmidt en Callaghan zullen hem hierop ook schriftelijk antwoorden. Of in het Urenco- consortium samenwerkende partners Nederland, West- Duitsland en Engeland het nu überhaupt nog eens worden over de voorwaarden waaron der tot de levering van verrijkt uranium aan Brazilië kan wor den overgegaan, is uiterst onze ker geworden. Premier Van Agt zelf zei dit weekeinde over de kans dat West-Duitsland en Engeland alsnog zullen zwich ten voor de veiligheidseisen die het Nederlandse parlement in de motie Van Hou welingen heeft neergelegd: „Ik zeg niet dat de oplossing onvindbaar is, maar ik moet wel tot de bodem van mijn grote reservoir van optimisme gaan". Het Tweede Kamerlid van Janssen (PPR) wil de regering nog deze week interpelleren over de nu ontsta ne situatie in de Urenco-zaak. Ook de PvdA-fractievoorzitter Joop den Uyl en de D'66-er Brinkhorst willen van de rege ring opheldering over de huidi ge stand van zaken. Ht CDA- Tweede Kamerlid Van Houwe- lingen heeft laten weten dat hij vooralsnog blijft vasthouden aan de door hem ingediende en door het parlement aanvaarde motie over de veiligheidseisen. de lamp SALLAS Oud-we reldrecordhouder op de sprint en tweevoudig Olym pisch kampioen Bob Hayes is in Dallas tegen de lamp gelopen toen hij cocaine aan de man trachtte te brengen. Een poli tiewoordvoerder verklaarde dat de beschuldiging is gebaseerd op een onderzoek van drie maanden. Oud-at leet Hayes, die op borgtocht (65.000 gulden) werd vrijge laten, noemde het geval een „vergis sing". EINDHOVEN Direct nadat Gerrie Deijkers de stand voor PSV op 2—0 had gebracht, schalde de stem van de speaker door de luidsprekers in het volgepakte stadion: „Wil meneer Wouters zich bij de kassa melden om af te rekenen". Hij is eigenaar van een handel in bouwmaterialen en had voor de competitie beloofd de spelersgroep een premie van twintig mille te betalen als er vijfentachtig doelpunten zouden worden gemaakt, waarbij die tegen Ajax, Foyenoord, AZ'67, FC Twente en Roda JC dubbel zouden tellen. Tot acht uur zaterdag avond had PSV eenentachtig doelpunten vergaard: 68 plus 13 „extra". Het aantal van vijfentachtig was dus bereikt toen Deijkers de stand op 2—0 had gebracht in de kampioenswedstrijd tegen FC Twente (3—1). PSV sleepte de zevende titel in het vijfenzestigjarig bestaan ongeslagen nog wel in de wacht. In 1929, 1935 en 1951 werd PSV landskampioen en na de invoering van het betaald voetbal in 1963, 1975, 1976 en 1978. Feest in Eindhoven waar etablissementen van verschei dene aard nachtpermissie kregen en de stad een mini- Carnaval vierde voor een titel die al lang vaststond maar toch nog leek te worden uitgesteld tegen FC Twente. SB®» |Jjtj Een tram die het doelwit was van de „supporters,, STENEN DEN HAAG Dertien voetbalsupporters van 14 tot 24 jaar zijn gistermiddag aangehouden in Den Haag. Al tijdens de wedstrijd FC Den Haag—Ajax veroorzaakten aanhangers in het stadion moeilijkheden. Er werd onder meer met stenen geworpen. Na afloop werden ruiten van een tram kapot gegooid en vanaf een viaduct werden allerhande projectielen naar de trein van de Amsterdamse supporters gesmeten. Zeven Amsterdammers en zes Hage naars werden gearresteerd. Na een uitermate succesvol seizoen was het gisteren eindelijk zo ver. Bij VUC konden de armen in triomf in de lucht worden gestoken, want de titel in de Hoofdklas se A was binnen. Reden voor de spelers om trainer John van der Lubbe op de schouders te nemen. WOUDSTRA NAAR LEIDEN DELFT/LEIDEN De sterspeler van de Delftse basket balclub Punch, Jim Woudstra, speelt zo goed als zeker volgend seizoen voor de Lefdse eredivisieclub Parker. Hoewel betrokkenen daarover geen bevestiging willen geven zouden tussen de international van Punch en de Leidse club al contracten zijn getekend. Met nog drie wedstrijden te gaan is PSV ongeslagen kampioen ge worden. Onderaan is het nog steeds span nend omdat zowel Amsterdam als de Deventer Adelaars wonnen... .feH .Dp»* Voorje-PLE^ nrpir het c VoeTBfiLUEHO 'UNPFieis y VERPESTJ ...en VVV en FC Den Haag de punten lieten liggen. DEN HAAG Jaap Akkerhuis heeft met onmiddellijke ingang voor zijn functie van trainer/coach bij het eerste damesteam van de Voorburgse volleybalclub Roswell bedankt. Akkerhuis, die tevens bonds coach is bj de Neder landse selectie, acht te beide taken niet langer met elkaar te verenigen. Al enige tijd boterde het niet tussen de da mes van Roswell en de leraar lichamelijke op voeding uit Waddinx- veen. Het passeren van enkele Voorburgse speelsters voor het Oranjeteam is hem on langs niet bepaald in dank afgenomen. Een en ander heeft jongst leden vrijdag geleid tot Akkerhuis' plotselinge vertrek. Anhelies Vis ser, geblesseerd, nam zaterdagmiddag in de ontmoeting met Longa de coaching op. zich.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1