£ZeZGek Meer k tussen 't Hippeastrum-koren dan steeds gedacht Stijgende belangstelling voor bloemen in ons land 'UIT ONDERZOEK PRODUKTSCHAP BLIJKT TOT NU MINDER TOMATEN DAN VORIG JAAR TULPEN VAN BETERE GENRE NU BEWAARD RIJNSBURG: NU AL MILJOEN MEER OMZET (ND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 10 APRIL 1978 n Een bijna dagelijks te beluisteren vraag in tuinderskringen is, „heb je gehoord wat de tomaten vandaag deden". Het is een vraag die thuishoort bij de aanvang van een nieuw oogstseizoen. Deze vraag is thans extra in de belangstelling, omdat veel be drijven tot op heden minder geoogst heb ben dan vorig jaar. Het is geen uitzonder ing als er per bedrijf 6 ton minder geoogst is in vergelijking met vorig seizoen. Deze hoeveelheid had toen al een geldbedrag opgebracht van zo'n kleine 30.000 gulden. Het ligt dus voor de hand dat de prijsont wikkeling op de voet geyolgd wordt. Uit gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat de oppervlak te tomaten per 1 maart 1392 ha. bedroeg. In 1977 was deze oppervlakte 1443 ha groot, er is dus sprake van een inkrimping van 4%. Deze 4% kleinere oppervlakte (51 ha.) heeft er niet toe bij kunnen dragen dat de prijzen gelijk bleven aan die van vorig jaar. Het is haast afgezaagd, maar er moet waarschijnlijk toch weer in de richting van Marokko gezocht worden. Dit vermoeden blijkt niet geheel ongegrond, want in de periode van 13 maart tot en met 1 april exporteerde dit land 2978 ton naar West-Duitsland, tegen 466 ton over dezelfde periode in 1977. Het is een kwestie van aftrekken om te zien dat de export 2512 ton groter was dan vorig jaar. Daarbij komt nog dat de export naar Frankrijk beslist niet kleiner is dan vorig jaar, dit werd aanvankelijk wel verwacht. In dezelf de periode (dus van 13 maart t/m 1 april) werd er 6933 ton naar Frankrijk geëxpor teerd. De totale export van Marokko naar deze twee landen, over de reeds genoemde periode, bedroeg dus zo'n 10.000 ton, dit is beslist geen kleinigheid. Op donderdag 5 april kwam er op Veiling Westland Noord voor de A I tomaten een gemiddelde prijs van ƒ3,64 per kilo tot stand. Deze prijs bleef twee kwartjes on der de prijs van vorig jaar. Het ligt voor de hand, dat de aanvoer groter wordt. Het is daarom zeer twijfelachtig of de prijs een redelijk niveau kan behouden. Het is daar om ook zeer begrijpelijk dat er van dag tot dag met grote spanning naar de resul taten van de veilingklok wordt uitgekeken. Vooral ook omdat veel bedrijven een ach terstand opgelopen hebben in vergelijking met vorig jaar. Hetzelfde laken een pak Voor de komkommers is er bijna sprake van eenzelfde situatie. Met opzet wordt er niet gesproken van eenzelfde situatie, om dat de aanvoer van komkommers duidelijk groter is dan vorig jaar, namelijk zo'n twee miljoen stuks per week meer. Dit wordt gedeeltelijk veroorzaakt door de areaaluit breiding die er bij dit gewas heeft plaats gevonden. Per 1 maart 1978 bedroeg de oppervlakte komkommers 555 ha, in 1977 was dit 528 ha, een verschil dus van 27 ha. Als er gekeken wordt naar de situatie op de West-Duitse markt (onze grootste afnemer), dan is het opvallend dat Grie kenland veel aktiever is dan vorig jaar. Ook hier kan er een vergelijking gemaakt worden over de periode van 13 maart tot en met 1 april 1978 en 1977. In 1978 bedroeg de export van Griekenland naar West-Duitsland 2115 ton en in 1977 was dit i 1147 ton, een verschil dus van 968 ton. Het is waarschijnlijk duidelijk dat de twee genoemde faktoren een duideliijke invloed op de prijsontwikkeling hebben. Afgelopen week werd er voor de sortering 41/51, 45 cent per stuk betaald (vorig jaar 72 centv Voor de komende week wordt er op een verdere groei van de aanvoer gerekend, de prijs zal daardoor meer onder druk ko men. Prijsontwikkeling paprika Hoewel de prijzen bij de aanvang van hei seizoen tegenvielen, (er was toen sprake van een prijsverschil van 1,75 per kilo; is er de afgelopen week toch enige veran dering ten gunste opgetreden. Voor de groene sorteringen neemt de aanvoer we kelijks regelmatig toe. De totale aanvoer is ongeveer gelijk aan die van vorig jaar 4 Voor de sortering 65/75 werd er donderdag 5 april gemiddeld ƒ4,35 per kilo betaald (vorig jaar 3,76). Dit betekent per doos van 5 kilo een gunstig resultaat van 2,95. Daar de geveilde hoeveelheden thans gro ter zijn als bij de aanvang van het seizoea kan de matige start toch weer snel goedge maakt worden. Voor de sortering 75/85 pakte het prijsver schil nog gunstiger uit, de gemiddelde prijs lag 88 cent per kilo hoger als vorig jaar De aanvoer blijft groeien, de prijs zal als gevolg hiervan op een lager niveau komen. Chrysanten DEN HAAG De belangstel ling voor bloemen en als ge volg daarvan het kopen van bloemen, stijgt. Dat blijkt uit het feit, dat in het afgelopen Onderzoek jaar door de Nederlandse ge zinnen in totaal 308 miljoen gulden aan bloemen werd be steed tegen 259 miljoen in het voorgaande jaar, hetgeen dus bijna 20 procent méér is. Produktschap voor Sierge wassen, afdeling Marktonder zoek. Nog nimmer heeft een derge lijke stijging in de bloemen- aankopen in ons land zich gedaan. Vermoedelijk zullen de welvaart en moge lijkheden tot ruimer bestedin gen hierbij een rol hebben gespeeld al zal de slogan: „Bloemen houden van men- sen" er toe hebben geleid, dat vaker een bloemetje mee naar I huis wordt genomen. Dit I blijkt uit cijfers van het pane- acht 246* l°nc*erzoek kigesteld door het wil Sinds 1972 vindt genoemd on derzoek plaats. De gemiddel de prijs van de bloemen is met 11 procent gestegen na melijk in 1976 3,33 en afge lopen jaar 3,93. De gekochte hoeveelheid nam met 7 pro cent toe, tot 781 miljoen stuks bloemen hetgeen een vijfde van de totale bloemenproduk- tie door de Nederlandse kwe kers betekent. In 1975 werden 800 miljoen bloemen gekocht. In 1976 waren dat er 771 mil joen hetgeen een verminde ring betekende met vier pro cent. In 1966 werden 732 mil joen bloemen gekocht en steeg de vermindering tot vijf procent. Maar het afgelopen jaar waren het 781 miljoen en dat betekende een stijging met zeven procent zodat we weer de goede richting uit Hierbij moet worden opge merkt, dat in 1977 het aantal gezinshuishoudingen met bij na drie procent toenam het geen uiteraard op de aankoop van bloemen invloed uitoefen de. Bovendien is het aantal alleenwonenden die een bloe metje mee nemen, gestegen. Naast de bloemen werd in 1977 voor een bedrag van ruim 147 miljoen gulden aan potplanten gekocht door de Nederlandse gezinnen, het geen een stijging betekent met negen procent. In 1976 werd 135 miljoen aan potplanten besteed. Het betekende in 1977 aankoop van 34 miljoen potplanten hetgeen neerkomt op acht potplanten per huis houding. De gemiddelde prijs steeg tot gemiddeld 4,36 per plant. De totale besteding aan bloe men en potplanten steeg van 359 miljoen gulden in 1974 tot 455 miljoen in het afgelopen jaar. Tuincentra Het marktaandeel van ver koopplaatsen bleef in die ja ren vrijwel gelijk. Van de bloemisten bedroeg dat 39 procent, de vaste standplaat sen 17 procent, de weekmark ten 15 procent, levensmidde- lenbedrijven 12 procent. Er zijn mogelijk minder zogehe ten „venters", in elk geval loopt hun aandeel terug tot 5 procent terwijl het aandeel van tuincentra is gestegen tot 7 procent. Wanneer men de gemiddelde prijzen beziet welke afgelopen week voor de bloemen aan de CCWS werden betaald dan blijkt wel, dat er nogal wisseling in zat zowel wat betreft de prijzen van het vorig jaar als die van voorgaande week. Er waren slechter maar ook wel beter prijzen met als totaal beeld een iets hoger totaal omzetbedrag, waarbij dan weer re kening moet worden gehouden met de devaluaties. De weersomstandigheden wa ren standvastig en dat heeft invloed op de aanvoeren die geen top te zien hebben gegeven. Wel kan worden gesteld dat de bloemenstroom in de bollenstreek vooral wat narcissen en hyacinten betreft, toch wel de totale handel beïnvloedt, waarop de CCWS geen uitzondering maakt. Als ge heel waren de prijzen over de hele linie Daarbij komt dat de aanvoer van buiten landse bloemen ook niet geheel zonder invloed is op de binnenlandse markt. Wel is bekend dat als gevolg van de slechte weersomstandigheden, de produktie van rozen, gladiolen en trosanjers in Israël momenteel matig is en daardoor de con currentie niet al te zwaar maakt. Ondanks de koude weersomstandigheden beginnen de narcissen en dergelijke in de bollen streek zich te presenteren hetgeen ook is te zien bij de handel. In Rijnsburg ligt de veiling al een miljoen gulden boven het bedrag van vorig jaar. Het omztcijfer van de CCWS bedroeg over de afgelopen week 9.871.730,47 tegen 9.232.106,88 zodat het verschil niet groot is, want er werd ruim dertig miljoen bos sen of stuks bloemen aangevoerd tegen ruim 27 miljoen in dezelfde week van het vorig jaar, zodat in feite hetzelfde bedrag werd bereikt. Minder potplanten Opvallend is dat er zelfs minder potplan ten werden aangevoerd namelijk 372.078 stuks en vorig jaar 469.645 en ook hier gaven de prijzen een vrijwel gelijk beeld. Toch was er een redelijke prijsvorming en de bloeiende planten draaiden redelijk Er kan echter wel een stijging in het' aanbod tegemoet worden gezien. Het aan bod van perkplanten was aanzienlijk min der dan vorig jaar maar het totaal bedrag van ruim ƒ32.000 lag op gelijke hoogte Het koude weer zal het in orde brengen' van de tuintjes nog wel sterk blijven af remmen. Van de gemiddelde prijzen ver melden we de volgende met tussen haakje^ die van dezelfde week in het vorig jaar Amerikaanse anjers 27 (32), trosanjers 3 (29), anthurium 2,30 (1,60), snijgroen 22 (20-? jaarrond troschrysanten 60 (54), idem gt plozen 68 (66), fresia 19 (19), gerbera (33), gladiolen 25 (36), irissen 18 (23), lelie kelken 46 (49), lelietakken 43 (52), grot cambidum 58 (64), idem klein 29 (25), grol rozen 42 (37), klein 31 (25), sonia 38 (36.. beiinda 28 (24), tulpen 22 (16). Regelmaat Na de paasweek is er dus regelmaat gel. men in het veilingbeeld. Sommige bloent. deden het echter nog beter dan voor pasen en dat viel eigenlijk nog wel n De bijna tien miljoen bossen fresia ha haven zich zowel wat hoeveelheid als betreft. Van Amerikaanse anjers wa aanbod iets groter dan vorig jaar h«" een druk op de prijzen veroorzaakte BU taand ou °°)T°'NAALDWIJKS PROEFSTATION Xy ijST UIT ->Zen Naaldwijk/Hillegom - Hip- coffieshoppeastrums nog altijd hard- i nekkig Amarylissen genoemd stijgen voortdurend op de vaderlandse bloembollen-top- ndorhors tien. Mét lelies zijn Hippea- strums de snelst groeiende ar tikelen. Ook in de bloemen- handel vinden de fraai gemo delleerde kelken gretig aftrek tpgen goede prijzen. Alles koek en ei dus met de Hippeastrums? Was het maar waar! Er zit veel meer kaf tjissen het Hippeastrum-koren 8an men tot nu toe had aange komen. Dat blijkt uit een ge bruikswaarde-onderzoek dat tforig jaar op gang is geko- amen, dit jaar doorloopt en in 1979 zal worden afgesloten. Het onderzoek gebeurt in de kassen van het Proefstation te Naaldwijk. Leiders van het project zijn ing. T. Dijkhuizen van het Proefstation die van ne 1 Hippeastrums en Freesia's zijn specialiteit heeft gemaakt, en ing. J. Stuurman van de Kon. Alg. ver. voor Bloembol- Ing. T. Dijkhuizen (rechts) en ing. J. Stuurman leiden het gebruikswaarde-onder- lencultuur te Hiliegom. zoek van de Hippeastrums in de kassen van het Naaldwijks proefstation. oning; 8 stof; 14 in werk;: ogelpro- manier: Kief; 37 igteeen- re stijl);i noot; 15 enz.; 16| azongen taal; 28 iplitsinp-' chip dn Janboel Het was aanvankelijk de be doeling alleen op het gebied van de nomenclatuur orde op zaken te gaan stellen. Het was een complete janboel, waar niemand een touw aan vast kon knopen. De belangstelling van de zijde der kwekers bleek groot: 73 producenten standen 233 verschillende culti- vars in. Toen men die forse collectie eenmaal in de kassen had, bleek dat men met een linieke situatie te doen had. Zo veel rassen zou men nim mer meer bij elkaar krijgen. Waarom, zo vroeg men zich tóen af, zullen we niet een stap verder gaan en er meteen een gebruikswaarde-onder zoek van maken? Het kan im mers vrijwel allemaal in één moeite door gebeuren? 'C-n-jkswaarde een gebruikswaarde-onder zoek. Het Proefstation stelde kasruimte plus de heer Dijk huizen beschikbaar, de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur gaf een subsidie en schakelde ir. J. Stuurman voor dat werk in, het Labora torium voor Bloembollenon- derzoek te Lisse ging voor de bewaring en de preparatie van de bollen zorgen, terwijl het Proefstation in Aalsmeer de houdbaarheidsproeven voor zijn rekening nam. De kleurbeschrijving werd ook in Hiliegom verzorgd aan de hand van de Horticultural Colour Charts. Een groot aan tal rassen is al doorgelicht en als men het project volgend jaar afsluit zal er een eindrap port komen plus een Classi fied List. Noodzaak dit onderzoek? Het antwoord van de heren Dijkhuizen en Stuurman is kort maar krach tig: als ergens de noodzaak van een dergelijk onderzoek is aangetoond, dan is het hier. Er was niet alleen sprake van een onjuiste nomenclatuur, maar er zitten ook veel dwa lingen in de partijen, de uni formiteit liet te wensen over, we kwamen heel wat rassen tegen met een matige produk tie enz. De oude Westlandse rassen in het Westland wordt veruit het grootste deel van de Hip peastrums geteeld! hebben vaak maar twee bloemen per stengel. Dat is vooral nu een handicap. Vroeger werden Hippeastrums per tak ge veild, maar nu per kelk. De kwekerij moet dus rassen hebben die veel kelken per stengel produceren en mini maal twee stengels per bol Intussen is al gebleken dat er een duidelijk gebrek is aan goede witte rassen, al zullei\ rood en oranje bij dit bolge was wel de meest favoriete kleuren blijven. Onderzocht wordt ook welke rassen gunstig reageren op de bekende zes weken dertien graden C voor vroegbloei. De meeste rassen blijken er zich happy bij te voelen, maar er zijn er ook die een aangepaste behandeling prefereren. De Hippeastrums zijn ook bij de liefhebbers populaire arti kelen omdat ze zich zo gemak kelijk in de vensterbank in bloei laten trekken. Als de bollen goed zijn behandeld, zullen ze de eindgebruiker nooit teleurstellen. Ze komen altijd volmaakt in bloei. Die eindgebruiker heeft ook wen sen. Eén daarvan is: Hippea strums met kortere stengels, Ook aan dat punt wordt in het onderzoek aandacht geschon ken. Herinnert U zich nog? .De prijzen van de tulpebollen hebben in het afgelopen najaar niets anders gedaan dan stijgen. En een veel gehoord geluid was dan ook dat de broeiers met zulke prijzen zich wel tweemaal zouden bedenken om honderd duizenden bollen te gaan broeien. Je stopt immers voor een volwassen kapitaal aan bollen in de grond en geen sterveling kan vertellen of twee maanden later dat bedrag weer met rente uit die grond zal komen. Theorie klopt niet Hoewel de theorie dat er minder tulpen gebroeid zouden worden niet onaanneme lijk klonk, kan nu worden geconstateerd dat de werkelijkheid een tikje anders is. Tot half maart registreerde het Produkt schap voor Siergewassen in Den Haag een groter aanbod van bolbloemen dan in de vergelijkbare periode van het vorige sei zoen. Dat mééraanbod was niet zo kinder achtig ook, nl 8%. De gemiddelde prijs over deze periode was dit jaar 6% hoger dan verleden jaar. Over de gehele linie genomen zullen de broeiers wel tevreden zijn. Men kan nu balans opmaken, omdat het seizoen 19771978 snel naar de finish gaat. Zeker de kistenbroei is nu een aflo pende zaak. Uit de koude warenhuizen zullen natuurlijk nog de nodige honderd duizenden tulpebloemen gaan komen. En als straks de weersomstandigheden en de prijzen! meezitten, dan gaat men er ook nog heel wat van het vrije veld optrek ken. De eerste winst is vaak het beste. Onrijp oogsten Hoe zit het nu met het te onrijp oogsten van tulpebloemen? Dat euvel is ook in deze rubriek meerdere malen gesignaleerd. Drie jaar geleden begon de Vereniging Bloe menveilingen Nederland, de VBN, er iets tegen te doen. Dat gebeurde in samen werking met andere instanties, organisa ties en instituten. Hoewel men aanvanke lijk niet kon jubelen, kon na verloop van tijd toch worden gesteld dat men het kwaad in ieder geval tot staan had ge bracht en geleidelijk aan zelfs had terugge drongen. Het was vooral de rode cultivar Apeldoorn die veel te onrijp werd geoogst. Men zag toen vele partijen voor de veiling- klokken komen, waar men met het beken de lantaarntje naar een rood puntje op de groene knoppen moest zoeken. Dat waren bloemen die de consument geen cent ple zier schonken, maar die wel heel gauw als een minder frisse vaatdoek over de rand van de vaas gingen hangen Weer klachten Leek het erop dat men het ergste kwaad dus had bezworen, na half februari van dit jaar kreeg men bij de VBN opnieuw klachten. Het gebeurde vooral na Valen- tijndag, zo vertelde ing. J. Breebaart van de VBN op een vergadering van de groep Bolbloemenkwekers van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Klachten kwa men uit Amerika maar ook van de zijde Afgebroeide bollen van het betere genre worden niet meer vernietigd, maar opgeplant. van de inkopers van Duitse grootwinkelbe drijven. Die lieten weten wel prijs te stel len op zendingen tulpebloemen, maar daarin zou zich geen Apeldoorn meer mo gen bevinden. Als men deze tulp verwerkte in de in Duitsland zo populaire Bunte Strauss, dan kreeg men daar klachten over. Het schadelijk effect van te onrijp oogsten wordt nu nog versterkt omdat men in deze tijd van het jaar te maken heeft met bloemen afkomstig van partijen bollen waarvan kleinere maten zijn opgeplant. En Apeldoorn is nu eenmaal een tulp die grote en zware bollen vraagt. Voor de heel vroe ge bloei nog liever zifting dertien dan twaalven. Als men nu elven gaat gebruiken mag men zich afvragen of dat wel wense lijk is, om over tienen helemaal maar te zwijgen. Afgebroeide bollen bewaren Intussen hebben de hoge prijzen ook van het tulpenplantgoed geleid tot een ontwik keling die men enkele jaren geleden nau welijks voor mogelijk had gehouden. In de broeierij werden de bollen als ze een bloem hadden geproduceerd, prompt ver nietigd. Dat is nu vooral voor de tulpen van het betere en dus duurdere genre kennelijk verleden tijd. De afgebroeide bollen worden bewaard en in de loop van dit jaar buiten weer opgeplant. Dat is mede een gevolg van gewijzigde broeimethoden. Er zijn heel wat kwekers die hun bollen in gaasbakken planten, ze eerst in de koelcel plaatsen en vervolgens in de kas brengen. Is de eerste trek achter de rug dan worden de gaasbakken niet meer naar buiten ge bracht. Die blijven staan en men zet er. eenvoudig de bakken van de tweede trek bovenop. Zo gaat dat door tot de laatste (meestal de vijfde) trek geoogst is. Dan gaat alles in een keer naar buiten. De fa. Van Dam in het Noordhollandse Niedorp is hiermee begonnen en kreeg al spoedig vele navolgers. - Als men de tulpen niet uittrekt, maar bi.; het oogsten vlak boven de bol afsnijdt en dat kan bij langstelige variëteiten heel gemakkelijk dan blijft de bol dus in dt bak met grond staan. Wanneer men nu regelmatig blijft gieten, dan blijft de groei er ook nog in. In april kunnen er dan al aardige klisters aan zitten. Een bijkomend voordeel is dat men bij het oogsten van de bloem in de kas ook duidelijk kan zien of er soms viruszieke exemplaren in zitten en die kan men meteen verwijderen. Men gaat dus zuiver plantgoed „opzetten". Zweden volgen voorbeeld De Hollandse broeiers krijgen voor dez» methode nu ook Zweedse collega's in hun. kielzog. In Zweden zijn diverse zeer grote, bolbloemenbedrijven gevestigd die miljoe nen tulpen broeien. Drie van deze giganten die samen minstens dertig miljoen tulperi per winter verwerken, gaan de afgebroeide bollen ook bewaren. Deze tulpen wil men in de loop van dit jaar uitplanten in d€> buurt van Malmö. Of ze daar ook willen groeien is vers twee. Maar mocht dat inderdaad het geval zijn, dan zullen de bollenexporteurs op Zweden stellig niel van uitbundig genoegen de vlag in to| gaan hijsen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11