Tientallen adhesiebetuigingen voor bezetters van Grofsmederij Koningin opent „Curium" PvdA wil met PPRenD'66 Geslaagde hommage Shaw in college Woon Ideaal beurs Groenoordhallen Eerste paal plan Zeeburg ui TON KOOPMANS: ORIGINEEL EN OUDERWETS ^.STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 APRIL 1978 PAGINA 3. J ZOETEKWOUDE lAG Tientallen adliesiebetui- j gingen zijn binnengeko men bij de nv Koninklij ke Nederlandse Grof smederij die sinds don derdagmorgen zes uur door het personeel vooïwordt bezet. Hoewel door de raad van com missarissen de actie als „onverantwoord" is be stempeld, oogst zij toch lagalin den lande veel sympa- J^'jtiiie. Niet in de laatste oen t| plaats omdat de werkne- n 45jmcrs van de Grofsmede rij „gewoon" doorwer ken. De voorzitter van de actie groep, die de bezetting uitvoer de en nu de leiding in het bedrijf heeft overgenomen, na- 1 rollldat de direkteur ir. H. P. Schut 3rs V»de toegang tot het bedrijf werd 1 02 Igewcigerd. F. Mentzij: „We wil- meC°nl-'cn 'aten z'cn we het zon" jach^der Schut ook kunnen. Vooral 'in de staf bestaan er wel wat bedenkingen tegen de bezet- ting, maar ook de stafleden werken loyaal mee om de pro- ductie op gang te houden. Het is ons er niet om te doen om ,het bedrijf naar de knoppen te helpen. Integendeel, we vinden juist dat het bedrijf er moet blijven met zijn huidige ar beidsplaatsen. Dat is alleen te verwezenlijken, wanneer Schut uit zijn functie wordt onthe ven". En daarmee is meteen het spe cifieke karakter van de bezet ting aangegeven. De meeste be zettingsacties richten zich te gen maatregelen van de rege ring of hebben het doel dat er overheidssteun wordt verleend. „De bezetting van de Grofsme derij richt zich tegen het beleid dat jarenlang is gevoerd. Juist op het moment dat het ministe rie van Economische Zaken een ondersteuningskrediet van een miljoen gulden aan de Grofsmederij had toegezegd, kwamen de gemoederen in op- stand".p „Het wanbeleid is er niet van de ene dag op de andere, maar we hebben het tot nog toe niet aan de orde gesteld om te voor komen dat het ministerie de financiële steun zou onthou den", aldus de heer Nederveen van het CNV. Nu de krediettoe zegging, ook na de bezettings actie, van kracht blijft, willen de werknemers de handelwijze van directeur Schut aan de kaak stellen. Dit zal gebeuren middels het uitgeven van een zwartboek waarin concrete za ken worden aangehaald. Een tipje van de sluier wilden NW- bestuurder D. ter Wisscha en actiecomité-voorzitter F. Ment zij gisteren al oplichten: „Het beleid werd gevoerd volgens een algemene theorie, die vol strekt buiten de realiteit was. Van hogerhand werden de per soneelsleden overstelpt met dictaten. Aan de andere kant werden de chefs te vrij gelaten. Wanneer een vertegenwoordi ger bij zijn chef aanklopte om hulp te krijgen teneinde een belangrijke order niet te mis sen, kreeg hij vaak nul op re kest. Het ontbrak aan een fun damentele vertrouwensrelatie met de directeur om langs de chef heen naar Schut te stap pen om de order alsnog te be machtigen". In een reactie op het commen taar van de raad van commis sarissen op de bezettingsactie (zie LC van gisteren) stellen de industriebonden: „Het doel van deze bezetting is niet een prin cipiële aantasting van het rechtmatig eigendom en be heer. In dat verband nodigen wij de raad van commissaris sen uit het dagelijks beheer van de onderneming in handen te nemen. Wij blijven echter de weigering van de bezetters om de vertegenwoordiger in het dagelijks beheer in de persoon van de heer Schut in zijn huidi ge functie te aanvaarden, on dersteunen". Als een grote handicap wordt het door de bonden ervaren dat zij geen enkele zeggen schap hebben over de wijze waarop een ondersteuningskre diet van de omvang dié thans door de overheid aan de KNG is toegezegd, wordt aangewend. "Het gaat hier om gemeen schapsgelden. Wij ervaren het als een onrechtmatige daad te genover de werknemer wan neer het geld door slecht mana gement niet op de juiste ma nier wordt besteed", aldus de heer J. van Stekelenburg van het NW. Het einde van de bezetting is voorlopig nog niet in zicht. De heer Van Stekelenburg acht een terugkomst van directeur Schut bijna onmogelijk. „Ik ken de zieleroerselen van de heer Schut niet, maar ik stel me voor dat, wanneer het per soneel je zo duidelijk maakt je niet terug te willen, het zinloos is om het toch weer te probe ren". Actievoerder Mentzij is daar nog niet helemaal van overtuigd. „Schut is vroeger marineofficier geweest. Ik heb zo'n officiersopleiding van dichtbij meegemaakt en ik weet hoe gehard die jongens worden. We zijn een weg inge gaan waarop geen terug meer mogelijk is, maar ik moet er niet aan denken hoe het met de Grofsmederij moet gaan, wanneer hij toch terugkomt". ,düj Psychiatrische De nieuwbouw van Curium op de grens van leiden en Oegsgeest. if kinderkliniek met school uniek voor Nederland OEGSTGEEST - H.M. Konin gin Juliana opent aanstaande dinsdag het nieuwe aanzien lijk uitgebreide donderdag dat het kinder-psychiatrisch cen trum „Curium" en de hieraan verwante dr. Leo Kanner- school voor kinderen met gro te opvoedingsmoeilijkheden op de grens van de gemeenten Leiden en Oegstgeest hebben gekregen. Daarmee is de Le/dse regio dan ook officieel een kinderpsychiatrisch cen trum rijk dat in tal van op zichten uniek genoemd mag worden voor Nederland en Eu ropa. Afgezien van het feit dat er op het terrein van de kinderpsy chiatrie toch al bar weinig goed geoutilleerde erkende ver pleeginstellingen in Nederland te vinden zijn, dankt dit nieuwe kinderpsychiatrisch centrum zijn unieke karakter vooral aan de nadruk op het gezinsleven dat in beleid en bouw van Cu rium centraal staat. Alles is er op gericht de pupillen die poli klinisch wordent behandeld dan wel opgenomen zijn zo snel mogelijk weer in het gezin sleven terug te laten keren. De behandeling is dan ook niet alleen gericht op de patiënt zelf, maar ook het milieu waar hij vandaan komt wordt door de staf van Curium therapeu tisch begeleid om deze terug keer mogelijk te maken. Ook tijdens de behandeling van de kinderen, wier leeftijd varieert van 4 tot 19 jaar moet Curium zo veel mogelijk fungeren als een kleine dorpsgemeenschap met woonhuizen die een na tuurgetrouwe weerspiegeling zijn van het gemiddelde huis waarin het kind opgroeit. In het kader van de begeleiding van de ouders zijn in het nieu we onderkomen van Curium aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest ook twee flats opgenomen waar de ouders ge durende korte of langere tijd kunnen verblijven om hen te leren hoe ze het best met hun kind kunnen omgaan. Naast de kinderpsychiatrische kliniek, met een capaciteit van 54 kinderen, die door de over heid als zodanig is erkend staat op de Leids-Oegstgeestse grens ook het nieuwe pand van de naar de Amerikaanse kinderp sychiater prof. dr. Leo Kanner genoemde school. Het is de eni ge onderwijsinstelling voor zeer moeilijk opvoedbare kin deren in Nederland waarin be halve kleuteronderwijs voor kinderen vanaf 3 jaar ook het basis- en voorbereidend weten schappelijk onderwijs gegven wordt. Hoewel beide instellin gen historisch al in de oude zeer gebrekkige huisvesting nauw met elkaar verbonden waren, volgt toch maar 10% van de kinderen uit de kliniek onderwijs op deze school. Zo veel mogelijk wordt getracht de pupillen het gewone onder wijs te laten volgen om op die wijze ook een optimaal contact met de maatschappij zeker te stellen. De 90% andere leerlin gen van de Kannerschool ko men evenals de patiënten van de kliniek uit heel Nederland, al is de provincie Zuid-Holland gezien de ligging van het kin derpsychiatrisch centrum uite raard het sterkst vertegen woordigd. LEIDEN De Partij van de Arbeid in Leiden wenst in samen werking met D'66 en de PPR het gemeentebeleid, dat de afgelopen vier jaar gevoerd is, voort te zetten. Daartoe dient tussen deze partijen onmiddellijk na de uitslag van de verkiezin gen op 31 mei een gesprek te worden geopend. Wat D'66 betreft zijn er in de gelederen van de PvdA toch wel wat vraagtekens gerezen, omdat de democraten een te afhankelijke opstelling ten aanzien van de VVD hadden laten zien. D'66 geeft, zoals bekend, de voorkeur aan een collegevorming op brede basis en sluit een eventuele samenwerking met de WD in de komende jaren niet uit De houding van D'66 vormde gisteravond tijdens de ledenvergadering van de PvdA echter geen beletsel voor de leden om in te stemmen met een politieke intentieverklaring waarin de voortzetting van het huidige beleid wordt geadviseerd. De heer Hans Glaubitz (D'66) moest gisteren op de PvdA-vergade- ring het gerucht wegnemen, dat de WD alleen met zijn partij in zee wilde gaan als het CDA zich hierbij zou kunnen aansluiten. Glaubitz zei hierover, dat de reactie van de WD hem had verbaasd en dat hij in zijn gesprekken met de liberalen niet de indruk had gekregen, dat zij zich zo strak aan het CDA zouden vasthouden. Zoals wij gisteren in deze krant al schreven, heeft de WD bij monde van de heer F. Kujers gezegd, dat de verschillen tussen D'66 en de WD niet kleiner zijn dan die tussen het CDA en D'66 bij een zogenaamde programvergelijking. D'66 geeft in tegenstelling tot de WD weinig hoop op een samenwerk ing met het CDA, omdat de christen-democraten zich eerder dit jaar duidelijk tegen de D'66 politiek hebben afgezet Een voorstel van enkele PvdA-leden om met de PSP in onderhan deling te gaan, werd gisteravond door een meerderheid van de aanwezigen in het ontmoetingslokaal van 't Parlement wegge stemd. ren. De sopraan Marjanne Kweksilber, die' de Cantates 202 en 209 zong, kon het met de opvattingen van Koopmans zo te horen zeer goed vinden, en maakte van „Non sia che sia dolore" een ware glansrol. Iets minder gelukkig waren wij met het concert in d klein voor clavecimbel en orkest, een van Bach's populairste concerten. Hier klonk de partij van Ton Koopmans wat al te nadrukke lijk ritmisch, wat al te vlot en daardoor soms wat slordig. Fouten die door de strijkers helaas maar al te grif werden overgenomen. Hoeveel plezier men aan deze uitvoering kon beleven, een strakker ritme, zonder echter de grote nadruk op de eerste tel van iedere maat zou naar onze mening beter hebben geklonkea TON HARMSEN LEIDEN Het Amsterdamse muziekgezelschap Musica An- tiqua, dat gisteravond in de Leiderdorpse Dorpskerk een programma van werken van J. S. Bach ten gehore bracht, ont leent zijn naam uitsluitend aan de aard van de muziek die het speelt. De manier van uit voeren daarentegen is hele maal niet oud of ouderwets, maar bezield door een frisse, moderne geest, die zeer goed bij de tweehonderdvijftig jaar oude muziek blijkt te passen. Het enthousiaste, opgewekte ritme en tempo van de musici onder leiding van clavecinist Ton Koopmans maken de mu ziek van Bach, voor zover dat nodig is, springlevend. Wanneer Koopmans de conti- nupartij speelt, is zijn methode z^er plezierig om te beluiste- LEIDEN - Het lijkt erop, alsof het Nederlandse beroepstoneel zich bij vlagen concentreert rond één van de grote toneel schrijvers uit de geschiedenis. Was enige tijd geleden het werk van Anton Tsjechow erg in trek, thans lijken er gunstige- 'tijden voor de Engelse groot meester George Bernard Shaw (1856-1950) te gaan aanbreken. In de Leidse Schouwburg •speelden Paul Steenbergen en Ellen Vogel gisteravond het i stuk „Lieve leugenaar" voor een uitverkochte zaal. Het stuk is niet van Shaw zelf maar een biografisch spel van Jerome Kilty, geheel gebaseerd op de briefwisseling tussen Shaw en Mrs. Patrick Campbell. Wie Shaw was weten we vol doende; maar wie was Stella Patrick-Campbell? Welnu: aan het einde van de jaren 1890 was Shaw zeer on der de indruk geraakt van het toneelspel van mevrouw Camp bell in het stuk „De tweede mevrouw Tanquery", zodat er enige tijd later een ontmoeting tussen die twee plaatsvond, die eindigde in een jarenlange vriendschap. Namelijk tot de dood van mevrouw Campbell in 1939 in Zuid-Frankrijk. Voor haar speciaal schreef Shaw zijn wereldberoemde „Pygma-, lion" („My Fair Lady"), waarin Stella Campbell de rol moest vervullen van het bloemen meisje Eliza Doolittle; aanvan kelijk tot haar ergernis - van wege het plat Londense accent - maar naderhand in ieder ge val met geweldig veel succes. Veel later schreef Shaw „De keizer van Amerika", waarin hij de relatie tussen hemzelf en zijn vriendin Stella op subtiele wijze gestalte gaf. Ook dat stuk heeft Kitty, naast de correspon dentie tussen deze twee thea terfenomenen, in zijn „Lieve leugenaar" verwerkt. Toneel als dat van Kitty, van het gevestigde genre en met een historisch-romantische achtergrond, is beproefd talent als dat van Ellen Vogel ep Paul Steenbergen natuurlijk goed op zijn plaats. Niemand anders dan die twee zouden zo'n amu sant stukje theatergeschiedenis dan ook zo goed hebben neer gezet. De regie was in handen van Steenbergen zelf en de Ne derlandse vertaling was van een grote deskundige op dat gebied: Max Schuchart. Ge noeg antecedenten dus voor een interessant en geslaagd theatergebeuren. JOS NIJHOF LEIDEN Vierduizend vier kante meter beplant met meu bels en andere zaken die met wonen te maken hebben; dat staat degenen te wachten die van woensdag 19 april tot en met zondag 23 april een bezoek brengen aan de Leidse Groe noordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan, waar de Woon Ideaal Beurs gedurende die tijd resideert Het is de eerste keer dat in Leiden een dergelijke doelge richte beurs wordt gehouden. Het is ook de eerste beurs die door het organisatiebureau Drie Plus wordt georganiseerd, en het is de bedoeling van het bureau om elk jaar omstreeks deze tijd met een doelgerichte beurs in de Groenoordhallen te komen, zij het dan steeds met een ander thema. Voor dit jaar zijn de Groe noordhallen veranderd in een gigantische huiskamer. De 35 deelnemers zullen de hun toe gemeten ruimte zo volledig mo gelijk willen benutten. Er zijn deelnemers ut Leiden, Lisse, Katwijk, Alphen en Noordwij- kerhout, maar ook van ver bui ten de regio. Hoewel de beurs hoofdzakelijk een enorme hoe veelheid gevarieerd meubilair omvat (ook echt antiek) zijn er ook standhouders met de voor het wonen ook onontbeerlijke artikelen als tapijten, vloeren, open haarden, verf en encyclo pedieën, (om de meubels mee te vullen) en is er ook een stand aanwezig van de Leidse Courant. Tevens kan men ook een echte meubelmaker en een vervaar diger (of vlechter) van rieten stoelen aan het werk zien. Opening De meubelbeurs gaat gepaard met een aantal secundaire acti viteiten, die het sterkst op de voorgrond zullen treden bij de opening op woensdagavond 19 april. Dan zullen namelijk Rita Corita en Bueno de Mesquita op een dit illustere gelegen heidsduo geheel eigen wijze het begin van de beurs aangeven.. Hoe ze dat precies gaan doen is een beetje een verrassing. Wel staat vast dat ze tijdens hun openende handelingen de gehele hal zullen doorkruisen en aan diverse gelukkige toe schouwers een aardig geschenk zullen overhandigen, waarvan de geaardheid begrijpelijker wijs in de geest van de beurs zal liggen. Rita Corita en Bueno de Mesquita openen de beurs. Aan de beurs zijn een loterij, een rebus en een kleurwed- strijd verbonden. Een verhaal apart is de loterij, waarvan de opbrengst is be stemd voor het aankoopfonds van het Molenmuseum De Valk. Zoals bekend beschikt dit museum amper over geld om in het onderhoud van de monumentale molen te voor zien, laat staan dat er iets over schiet voor aankopen die be trekking- hebben op de rijke Hollandse geschiedenis der mo lens. De Woon Ideaal Beurs gaat daar iets aan doen. Bezoe kers van de beurs krijgen per paar een lot, en om de kans op één van de mooie prijzen te verhogen (waaronder een kleu rentelevisie) kunnen loten 50 cent worden bijgekocht. Nota ris Karstens trekt op 25 april de winnende loten. De toegangsprijs van de beurs is 4,50, voor kinderen 2,50. Openingstijden: woensdag van 19.00 tot 23.00 uur, donderdag en vrijdag van 12.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 23.00 uur, za terdag van 10.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 23.00 uur en op zondag 23 april tenslotte van 10.00 tot 16.00 uur. Wethouder Heemskerk in de jeep die hem naar de heistelling bracht. -Wet- P. C. Heemskerk sloeg de eerste paal "Zeeburg" aan de Dorps- de wethouder in jeep van de bouwer Spaar- neveste BV uit Haarlem op zijn bestemming was aange land, werd begonnen met het karwei dat tot 1985 duurt. In het plan worden 800 woningen voor Noordwijkerhout ge bouwd. De moeizame onderhandelin gen tussen gemeentebestuur en Spaarneveste BV zijn tot een' goed einde gebracht. De prij zen van 640 sociale sectorwo ningen werden aanvankelijk te duur bevonden door de ge meenteraad van Noordwijker hout, terwijl het college van B en W stelde dat „het onderste al uit de kan was gehaald „en dat het ethisch niet verant woord zou zijn om weer een prijsverlaging te bedingen". Ui teindelijk kon de bouwprijs van de premiewoningen nog verlaagd worden door in het plan tien woningen in de vrije sector, (met éen hogere kavel- prijs) meer op te nemen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3