QiaïQSöOm Fusieclub Sanocel/Saturnus nu toe aan de „vette jaren" OP ZOEK NAAR „NIEUWE MOGELIJKHEDEN" Teylingen Cl hoog op ladder leidse courant-bal nüiSPORT/GEWESTleidse co o,rzaterdag 8 april 1978 pagina 11 Nederlands jeugdkampioen John van der Wiel: Van onze schaakmedewerker LEIDEN Opnieuw heeft de Leidse grossier in schaakkampioenschappen toegeslagen. Na dat hij al een keer het Nederlandse kampioen schap voor jongeren tot 16 jaar gewonnen had, heeft John van der Wiel nu ook een eerste plaats weten te veroveren bij hetNederlandse kampioenschap voor jeugd tot 19 jaar. Gezien zijn vorm van de laatste maanden kwam dit voor niemand als een verrassing. Nee dan zijn de problemen waarmee de vereniging waar hij lid van is, Philidor Leiden, veel opvallen der en deze problemen zouden na een eventu ele degradatie nog wel eens groter kunnen worden, want John van der Wiel gaat er dan toch over denken over te stappen naar een hoofdklasseploeg. Voor een schaker met zijn capaciteiten is en blijft het belangrijk om zich zoveel mogelijk te meten met spelers van een hoog niveau. Daarom gaf hij er dit jaar bijvoorbeeld <jle voorkeur aan om mee te doen aan de voorron den voor het Nederlands kampioenschap en liet hij het verdedigen van zijn titel bij hetNo- teboom-toernooi achterwege. Achteruitgang Die tegenstand van niveau is hier in Leiden echter steeds moeilijker te vinden. „Ik heb het idee dat het peil bij Philidor een beetje aan het zakken is. De kans dat we degraderen is nu wel erg groot en in de interne competitie scoor ik tot op heden honderd procent. Daarom ook ben ik nu gaan zoeken naar eventuele nieuwe mogelijkheden. Ik zou bijvoorbeeld graag mee willen spelen in het Open kampioen schap van Rotterdam, dat altiid zeer sterk be zet is. Ik krijg dan alleen problemen met het vervoer. Of ik volgend jaar yoor een andere vereniging ga spelen weet ik nog niet, ik blijf er over denken maar beslis voorlopig nog niet". Rotterdam Weet hij hier in Leiden de ene schaker pa de andere met gemak tot overgave te dwingen in Rotterdam, waar de strijd om de jeugdtitel plaats vond, had John van der Wiel het heel wat moeilijker. Weliswaar verzamelde hij daar ook niet minder dan 7'/2 punt uit negen wedstrijden maar daar was heel wat bloed, zweet maar ook geluk voor nodig. „Inderdaad was het niet eenvoudig. In veel wedstrijden heb ik minder zo niet verloren gestaan. Elke keer weer lukte het mij echter om de tegenstander te beschwindelen". Meteen de eerste ronde al kreeg John een van de zwaardere jongens te bevechten. „Tegen Milo Scheerenliephetmakkelijkerdan ik had verwacht. Hij gaf al snel een pion weg waarna het een kwestie van techniek was. Heel wat lastiger was het tactische gevecht tegen Rudy Douven in de tweede ronde. Op een bepaald moment had Rudy zelfs winnend voordeel kunnen krijgen. Hij zag de beslissende zet echter niet waarna ik het alsnog uit kon ma ken". Gert Jan de Boer was de naam van de volgende opponent."Opnieuw kwam John als gelukkige winnaar uit de strijd te voorschijn. Gert-Jan verzuimde namelijk in tijdnood re mise te maken. „Zo bleef het nog twee rondes doorgaan. Han Jansen nam tegen mij remise aan toen hij dui delijk beter stond, maar wel in tijdnood was. Fritz van Dooren stond lange tijd gewonnen, kon op de vijftigste zet nog remise maken maar gaf toen pardoes de zaak cadeau". Daarna kwam de grote kentering in de strijd. De tweede Leidse deelnemer, Rini Kuiff, werd opgezadeld met een sterk nieuwtje. Het niet al te sterke antwoord werd zonder pardon door John afgestraft en Erik Brouwer kon in de zevende rond helemaal niets in brengen. „En toen kwam de voorlaatste ronde. Ik was eigenlijk bezig Maurits Wind van het bord weg te vegen, maar werd toen te optimistisch en kreeg ae eerste en gelukkig ook de laatste nul uitgekeerd. Deze nederlaag hield echter wel in dat de strijd weer open werd. Ik stond tenslotte maar een half punt voor op Gert-Jan de Boer. Otto ter Haar, mijn laatste tegenstan der, liet zich gelukkig mat zetten". De zoveelste triomf voor John van der Wiel, die de laatste tijd geweldig vooruit lijkt te gaan". Zelf merk ik daar in mijn spel nog niet zo veel van maar gezien de resultaten denk ik inderdaad dat ik sterker gaan spelen". Het zou dan ook jammer ziin als dit talent voor de Leidste schaakwereld en Philidor in het bij zonder, verloren zou gaan maar het zou wel dwaas zijn om te proberen hem tegen te hou den... FOLKERT JAN GEERTSMA Ruud Dobbelaar PRESTATIE Die Jan van Baaren. Noemde dat duel bij Quick Boys „aantrekkelijk" en succesvol voor het door hem getrainde Spijkenisse. Wilde middels door hem zelf bijgehouden no tities zelfs doen geloven dat Spijkenisse de wedstrijd dan wel niet helemaal zelf had „ge maakt", maar dat de Rotterdammers wel hard hadden meegewerkt aan het nul-nul-spekta- kel. Van Baaren ging zelfs nog verder. Stelde ook nog maar even aat Spijkenisse minstens drie maal had moeten scoren, gunde Quick Boys en passant ook nog drie treffers en kwam ver volgens tot de verbijsterende conclusie dat niet het uiteindelijk bereikte0-0 gelijkspel, maar een remise van 3-3 de juiste uitslag zou zijn geweest. Hij werd ook nog kwaad, die Jan van Baaren. De suggestie alleen al dat niet zijn Spijkenisse, maar Quick Boys toch maar vijfentachtig mi nuten in de aanval was geweest, wekte grote woede op bij de Rotterdamse trainer. „Waan zin", het was de enige reactie voor de gesch rokken journalist. BLIND En op zo'n moment ga je je toch wat af vragen. Ga je twijfelen aan s mans capaciteiten, ogen ook. Dat een trainer tot in het absurde de ei gen ploeg verdedigt valt niet goed te praten, maar kan nog enigszins worden aanvaard. Maar dat zo'n trainer bewust blind wil zijn, bewust opmerkingen gaat maken die kant, wal, nog voetbalveld raken, is toch eigenlijk te dwaas om los te lopen. Een duel dat door de ei gen ploeg zo is verknald, een wedstrijd die zo negatief defensief werd gespeeld van Rotter damse zijde, op die manier van commentaar te voorzien - je kan er alleen maar om lachen. Het wordt alleen maar des te triester als dan, na negentig minutenvergeefsploeteren blijkt dat het welwillende Quick Boystoch een punt heeft verspeeld aan zo'n club. Aan zo'n trai- DOBBELAAR Ruud Dobbelaar mag zich voor een jaar Leids schaakkampioen noemen. Een verrassende ti telhouder, dat wel. Gunstige lotingen - het toernooi om het Leids kampioenschap brengt niet iedere deelnemer als tegenstander achter het bord - en een watgelukkkige laatste ronde, brachten Dobbelaar die niet verwachte eerste plaats. Een eerste plek die nog niet direct zijn defini tieve doorbraak inhoudt. Er zijn gewoon ster kere schakers in Leiden en Ruud Dobbelaar weet dat ook. Maar op één punt is Dobbelaar wel degelijk vooruit gegaan - zijn optreden. Nu neemt er een gewone Dobbelaar plaats achter de schaaktafel, en vroeger... Enfin: de foto spreekt voor zichzelf. Zonder aevecht- spet, schedel, whisky en opgezet eekhoorntje kwam Ruud Dobbelaar toen niet aan schaken toe... UDO de clubleiding toevertrouwd zijn laatste jaar aan de Haagse Sportacademie te laten prevaleren boven het veldvoetbal. Slechts in de zaal zou Manuputty, bij Glasbergen de Best, nog actief zijn. Maar sinds zondag is hij weer terug. Als een „verlosser" - akkoord, de vergelijking met de Spaanse El Salvador aaat niet geheel op - maakte Manuputty tegen Ber- nardus zijn rentree. Tweemaal scoorde hij, met die treffers een erg groot aandeel heb bend in de uiteindelijk bereikte 3-2 zege. Toch wel prettig als je als club in nood zo'n spelér achter de hand hebt. Nog prettiger dat de ab solute klasse van die ene speler er dan ook weer direct uitkomt. Resteert nog een pro bleem: dat UDO in de vierde klasse thuishoort is in de loop der jaren wel duidelijk geworden. Maar in welke klasse hoort ex-Blauwwitter Manuputty nu eigenlijk? Van onze sportredactie SASSENHEIM En opnieuw is de door Sporthuis Wout Bergers beschikbaar ge stelde Leidse Courant-Bal terecht gekomen bij een „prestatief" elftal. Een team 'dat dan nog geen kampioen mag zijn, maar al wel erg hoog genoteerd staat op de 'competitieladder. Teylingen C1 is deze week de gelukkige. De Sassenheimse hoop van de toekomst heeft de titel binnen bereik en voetbaltin iedergevalaleen leuke partij weg. „Een leuk elftal", stelt bestuurslid Aandewiel dan ook. „Een elftal met perspectief voor de toekomst". Dit elftal nu kreeg de Leidse Courant Bal. Als vervroegd kampioenscadeau mis- jschien... Op de foto, staand v.l.n.r.: leider Noordermeer, Kees Langerak, Paul Roozen, Vin cent Alkemade, Robert Hooymans, Paul Wolvers en Ronald Simmelirik. Knielend Tic Postma Bert de Vries, Theo Handg raaf, Frans Mugie, Mark Kraan en aanvoer- ':m Beuling. Van onze handbalmedewerker) LEIDEN Voor de Leidse handbal vereniging Sanocel/Saturnus, in 1975 ontstaan uit een fusie tussen HVL en Apollo, lijken de magere jaren voor bij. Het eerste herenteam is in de zaal competitie gepromoveerd naar de af- delings eerste klasse en is nu in de re gio (tenminste voor wat betreft de heren) de hoogst spelende ploeg. Mede door de successen van dit team mag de vereniging zich de laatste tijd verheu gen in een groeiend ledental. Voorzit ter Wim Kok: „Het gaat de vereniging inderdaad aardig voor de wind. Naast de ledenaanwas (we gaan het ko mende seizoen zelfs starten met jeugdleden vanaf 9 jaar) en de spor tieve resultaten wil ik in dit verband toch ook noemen het feit datSaturnus sinds kort in het bezit is van een eigen clubgebouw, waardoor nu aan de soci aal-culturele functie van de vereni ging, een functie die vaak wordt on derschat, de nodige aandacht kan wor den besteed". De tijden van weleer lij ken terug. In de Leidse regio was HVL jarenlang de meest toonaangevende handbal vereniging. De Leidse heren hebben in hun glorietijd zelfs tegen het Haagse Hellas (toendertijd grossier in Nederlandse kampioenschappen) een beslissingswedstrijd moeten spelen om uit te maken welk team het district West B zou vertegenwoordigen in de kampioenspoule (in die tijd streden de districtskampioenen in toernooivorm om de landstitel). De Hagenaars won nen dat gedenkwaardige duel overi gens nipt met 13-11. De successen van de Leiase ploeg werkten ook inspire rende op de prestaties van de hand bal clubs uit de omgeving. Vooral op da mesniveau heeft het handballen in de Leidse regio een hoge vlucht geno men. Forenolte, HVS, Northa en Jong Ade zijn daar duidelijke voorbeelden van. Bij de heren verliep het ontwik kelingsproces door de concurrentie van voetbal (in de omliggende ge meentes was handbal eigenlijk alleen bedoeld voor dames, de heren voetbal den immers) wat moeizamer. Pas de laatste jaren beginnen de heren „door te breken". ROUTINE Jarenlang heeft HVL zich deels door routine op een behoorlijk peil weten te handhaven. Men had echter ver zuimd tijdig een verjonging door te voeren. Daardoor en zeker ook door interne moeilijkheden (in 1969 verliet zo'n 30% van de leden de vereniging om als Apollo verder te gaan) ging het met de prestaties bergafwaarts. Van districtsniveau zakte de vereni ging af naar de tweede klasse van de afdeling. De fusie met Apollo, die na een aantal succesvolle jaren ook in de afdelings tweede klasse was blijven steken, leek de oplossing om hethand bal lpn in T .piHpn wppr nn ppri hncrpr n i- SBw» Wim van Leeuwen, een van de talenten van Sanocel/Satur nus, stijlvol in actie. veau te brengen. De fusie ging, zoals van'het zaalhandbal in Nederland ligt zo vaak, gepaard met de nodige aan- zonder meer hoger dan zo'n drie, vier passingsmoeilijkheden en met moeite jaar geleden". kon de nieuwe combinatie zich op het Heeft Saturnus wel voldoende achter tweede klasse niveau handhaven. Nu de selectie om de stap omhoog te doen? lijkt er dan eindelijk een kentering in de zaak te zijn gekomen. Onder meer verantwoordelijk voorde JONGE PLOEG opbloei is ongetwijfeld trainer Frank Bonte die de roodwitte formatie nu Frank Bonte daarover: „Zeker, maar zo'n twee seizoenen onder z'n hoede over vervanging hoef ik nu nog niet heeft en die erin is geslaagd om van direct te denken. We hebben een een stelletje (weliswaar getalen- jonge ploeg, waarin niet zoals vroeger teerde) individualisten een hecht de oudere spelers de boventoon voe- team te smeden. Een gesprekje met ren. Neem bijvoorbeeld jongens als hem (wie Frank Bonte kent begrijpt Wim van Leeuwen, Steven Schrader, dat dit verkleinwoord eigenlijk niet op Anton Klok, Hans Zwaan, Peter Waal- z'n plaats is) leert al gauw dat hij voor wijk en Alwin Jansen. Dat zijn alle- wat betreft het herenteam van Satur- maal spelers die hun handbalcarriëre nus nog veel meer van plan is. eigenlijk nog maar net zijn begonnen, „Ik beschouw het kampioenschap en al spelen ze natuurlijk al een aantal ja de promotie een stimulans om verder ren. te gaan. We zijn er namelijk nog lang niet. Met de kwaliteit die we nu in Sa- En met de oudere spelers, zoals Benno turnus hebben, moeten we beslist re- Nieuwenhuysen, Sander Laj gionaal niveau kunnen halen. Voorlo- Henk Verwey en Wolf Weber, kunnen pig zie ik als doel: het bereiken van de we ook nog wel even vooruit. Maar is regionale tweede klasse. Dan wordt er ook nog belofte bij de jeugd. Ik kan hpf nas ppht mnpiliik. wanthetniveau zplfs wp! «ttpllpn errnto bolnfto RpK Spiekerman (naar mijn mening de be ste doelverdediger die de Leidse regio in jaren heeft gehad) en hetnatuurta- lent Hans Blansjaar zijn voor mij twee zekere kandidaten voor de groep, waarmee ik me voorstel door te stoten". Hoe staat het met de versterking van de groep van buitenaf? „Iedere speler met kwaliteit en vooral prestatiedrang is bij mij welkom. Sinds kort zijn twee Joegoslaven de gelederen komen versterken, name lijk Sergo Vrabanac. die naast Cor Bakker als doelverdediger fungeert, en veldspeler Marion Deak (een noom vaneen vent), aan wie je het wel kunt afzien dat hij heel hoog (in een eerste Liga-ploeg in Belgrado) heeft ge speeld. Dergelijke versterkingen zijn in de harde eerste klasse meer dan nuttig". Wordt het kampioenschap in de zaal nu gevolgd door een kampioenschap in de veldcompetitie? „Nou dat geloof ik niet. In de opbouw fase voor ae zaalcompetitie hebben we op het veld teveel punten verloren. Ik vind de veldcompetitie toch ook niet zo belangrijk. Zelfs als oefening voor de zaal is de veldcompetitie niet eens zo geschikt. Als je niets anders hebt moet je het daar wel mee doen, maar ik hoop dat het NHV de zaalcompetitie in de nabije toekomst zal uitbreiden". Voorzitter Wim Kok denkt hier iets anders over: „Zolang er niet vol doende sporthallen zijn, valt er aan bedoelde uitbreiding niet te denken. al zo aat het zaalprogramma van deze categoriën juist door het gebrek aan sporthallen flink wordt „geknepen". Wij blijven voorlopig sterk pfeiten voor handhaving van veldhandbal. Overigens lijkt ons veldhandbal uiter mate geschikt voor de zogenaamde re creatiesporters, een groep sporters waaraan de laatste tijd ruime aan dacht is besteed. In vergelijking met zaalhandbal zijn de kosten voor ae be oefening op het veld betrekkelijk ge- ring.". Wat zijn de plannen voor het komende seizoen? Frank Bonte: „Het is de be doeling dat we voor de aanvang van het komende zaalseizoen een reeks oefenwedstrijden tegen sterkere regi onale ploegen afwerken. Ik meen dat de Stompwijkse handbalvereniging HVS dat al jaren zo doet en gesteld kan worden dat de successen daar niet zijn uitgebleven. De aanpak zal voorts harder moeten worden omdat je er met kwaliteit alleen vandaag niet meer komt. Er moet gewoon gewerkt worden en dan niet alleen fysiek maar ook met het „koppie". Nu wordt er door de spelers zelf nog te weinig ge dacht. Zaalhandbal is te vergelijken, al klinkt dat gek, met schaken. Zet en tegenzet. Het verschil is echter dat de denktijd is teruggebracht tot fracties van een seconde". Misschien een tip voor het in degradatiegevaar verke-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11