Ik zie Duitsland niet in de finale komen' Hugo Hovenkamp wil geld mee brengen om naar Argentinië te mogen SPORT Bregman: „Ik stond op de nominatie om geselec teerd te worden. Daar ben ik absoluut zeker van. Jan Zwartkruis heeft indertijd contact met mij opgenomen over een eventuele selectie. Ook ben ik door Inter Football uitgenodigd voor het feest van Oranjekandidaten in het Cresthotel nadat Nederland zich tegen België definitief had gekwa lificeerd. Ik ben daar geweest, zelfs op de foto gegaan in het oranjeshirt. Redenen genoeg voor mij dus om aan te nemen, dat ik als tweede man, achter Ruud Krol, genoteerd stond. Precies in die belangrijke periode kreeg ik die schorsing. Weg aspiraties". „Ik neem tenminste aan dat ik Argentinië wel kan vergeten. Happel heeft naast Krol nu Van Kraay en Metgod in de selectiegroep opgenomen. Metgod zie ik helemaal niet als reserve-libero. Hij heeft geen routine. Ik heb Metgod een aantal keren op TV gezien. Ik begrijp niet hoe men hem in Nederland kan betitelen als een groot talent. Volgens mij beschikt hij alleen over een goede trap. De rest, vooral snelheid en wendvermogen, belangrijke eigenschappen van een laatste man, is beneden peil, zeker voor een Nederlands elftal". Bregman is in Duitsland populair. Hij bindt het publiek aan zich door zijn aanvallende spel. Maar ook in defensief opzicht is Bregman sterk. Hij steekt er vooral zo uit omdat hij werklust aan spelintellect paart. Steeds komt er iets origineels uit zijn voeten. Bregman: „Amusement, dat is het typische van het Duitse voetbal: niet slim maar geweldig attrac tief. Iedere Nederlander, die hier komt kijken, vermaakt zich uitstekend. Het spel heeft een hoge amusementswaarde bij de gratie van de fouten die gemaakt worden". „De taktiek in Duitsland is namelijk geënt op de mandekking. Die wordt tot in het idiote doorge voerd. Je man houden is hier tot heilige koe verklaard. Je ziet dan ook negen koppels over het veld gaan. Speelt iemand zijn man uit, dan krijgt hij een zee van ruimte, want niemand durft het aan zijn eigen man te laten lopen en die opkomen de speler af te stoppen". ..Dat liet ook opgesloten in de volksaard. De trainer heeft bepaald „man houden", en de Duit ser met zijn gedisciplineerde mentaliteit zal de laatste zijn om daarvan af te durven wijken. Iedereen speelt eigenlijk voor zichzelf: man uitge schakeld, trainer tevreden, plaats verzekerd. Die opkomende speler kan helemaal doorgaan tot aan de zestienmeterlijn. En dan tikt hij niet opzij, of legt weer de bal terug zoals in Nederland. Nee, dan wordt er geschoten. Prachtig voor het pu bliek, maar ik ben ervan overtuigd, dat een slimme trainer met een aantal spelers die het koppie er bij houden, achter mekaar kampioen wordt in de Bundesliga". ,Zo'n slimme trainer hebben wij gehad: Otto Knee- fler. Het was voor hem echter vechten tegen de bierkaai. Hij heeft er een maagzweer aan over gehouden. Nu hebben we Karl Ruhl. De man begrijpt er niets van. Maar het bestuur en de meeste spelers lopen met hem weg. Ik niet. Hij zweert bij blinde dravers. Jara, een geweldige voetballer, maakt hij kapot. Mij pakt hij niet. Als hij dat probeert, ben ik weg. Ik denk trouwens niet eens dat hij dat durft". Moeilijk Kees Bregman, ooit rechterspits, maar als laatste man ontdekt door Kneefler, heeft het momenteel moeilijk bij MSV. Of liever gezegd, met de leiding van MSV. Bregman verontwaardigd: Toen ik voor acht we ken geschorst werd, heeft FC VW onmiddellijk belangstelling getoond. Ik woon in Baarlo bij Venlo en men wilde mij voor die periode wel lenen. Ik blij natuurlijk. Kon ik toch in de kijker komen voor het Nederlands elftal. De leiding van MSV was akkoord, zei men. Men vroeg echter een onbetaalbaar bedrag. VW weigerde natuurlijk. Misselijk gewoon. Achteraf bleek de hele transac tie niet mogelijk. De schorsing van acht weken was gewoon blijven staan als ik in Nederland was gaan voetballen. Mijn alternatief was toen: tot het einde van de competitie in Venlo voetballen. De schorsing, die op weekbasis was, tijdens de vakan ties laten verlopen en het volgend seizoen weer in Duisburg beginnen. MSV wilde echter geen kant op. Ze gaven me zelfs 5000 DM disciplinaire boete. Ik zou het belang van de club geschaad hebben." Bregman wil weg bij Duisburg. Het bestuur heeft niet gereageerd. Geen transferbedrag bekend ge maakt. Bovendien heeft de kapper uit Baarlo nog een af te kopen contract van een jaar. Het zal dus moeilijk, zo niet onmogelijk voor Kees Breg man worden om weg te komen. Borussia Dort mund, FC Köln en Ajax hebben ooit geïnfor meerd. Maar verder is het nog niet gekomen." Belachelijk Kees Bregman: „Daarom is Argentinië zo belang rijk voor me. Als je daarbij zit, kom je in de picture. Dan komt die belangstelling van clubs vanzelf. Ik ben ervan overtuigd, dat een type speler als ik veel gevraagd is in Duitsland. Niet voor niets kampt de „mannschaft" met een laat- i ste man-probleem. Schün heeft Schwarzenbeck geprobeerd. Belachelijk. Ik zie Duitsland niet in de finale komen. Of ze moeten Beckenbauer alsnog terughalen." Ondanks alles ziet deze dertigjarige „lefgoser" zijn toekomst in Duitsland liggen. Financieel („Ik ver dien drie keer het salaris van een PSV'er"), speltechnisch („op deze plek kan ik nog vele jaren mee") en als populair figuur („in Holland kreeg ik één kaart als fanmail per jaar, hier wel tien per week") ziet hij in Duitsland nog steeds zijn j. werkgebied. Bregman ziet echter ook in, dat hij in Duitsland I ver buiten het brandpunt van de Nederlandse voetbalbelangstelling zit. Bovendien heeft hij wei- 1 nig connecties in het Nederlandse voetbal. Breg- i man: „Zonder kruiwagen kom je er niet. Een knaap als Hovenkamp is er tenslotte ook door toedoen van Willem van Hanegem bij gekomen. De jongens van FC Twente zien mij niet staan. Zo ligt het." Een eventueel ticket voor Argentinië is voor Breg man meer op hoop dan geloof gebaseerd. JOHN VOLKERS ALKMAAR Met pijn in zijn hart moest Hugo Hovenkamp zich kort voor het vertrek van het Nederlands elftal naar Tunesië geblesseerd afmelden. „Voor mij is Oranje nog een eer", legt de linkcrvleugelverdediger van AZ en het Nederlands elftal uit. „Trouwens, dat geldt voor de meeste spelers. Daar om snap ik zo'n Rijvers niet. Begrijpt die man dan helemaal niet dat die PVS-ers ook graag mee willen. Hoe was hij zelf twintig jaar geleden? Toen wilde hij toch zeker graag mee met het Nederlands elftal". Nog geen anderhalf jaar geleden was de toen al 26-jarige Hovenkamp een betrek kelijk naamloze speler in de eredivisie. Dat veranderde toen Hans Kraay hem op advies van Cees Molenaar omschakel de tot linksachter. Hovenkamp: „Eerst vond ik die plaats vreselijk. Het was op een gegeven moment zelfs zo erg dat ik weg wilde bij AZ, zo'n hekel had ik aan die positie. Achteraf gezien hebben de Molenaars echter gelijk gekregen. Ik zal hen altijd dankbaar blijven, want vooral aan hun inzicht heb ik het te danken dat ik straks mee mag naar Argentinië". Hugo Hovenkamp ligt er bij wijze van spreken nu al wakker van. „Al meer dan een 'jaar ben ik er dagelijks mee bezig", bekent Hovenkamp. „Voor mij wordt dit het absolute hoogtepunt. Desnoods zou ik bereid geweest zijn om geld mee te bren gen. Ik verlang zo ontzettend naar dat toernooi dat het me allemaal niet snel genoeg kan gaan". Een reactie die wel aantoont dat het Hovenkamp eigenlijk helemaal niet raakt of Inter-Football er nog in zal slagen enkele sponsors voor Oranje warm te" maken. „Dat geld is mooi meegenomen, verder til ik daar niet zo zwaar aan", meent Hovenkamp. „Daarom maak ik me ook niet druk over de garantie die IF nog altijd aan de spelers van het elftal moet geven. Weken geleden al is die garantie toegezegd, maar binnen is het nog steeds niet. Zorgen maak ik me daar niet om. Boos kan ik me wel maken over al dat gedoe rond die chef d'équipe. Daar kan ik me werkelijk vreselijk over opwin den". Een opmerking die verdere uitleg ver dient. Hovenkamp: .Ongeveer een maand van huis is niet niks. Ongetwijfeld zal de KNVB voor voldoende afleiding zorgen maar toch zou ik alsnog graag zien, dat er een begeleider aan de groep toege voegd wordt. Ik weet zeker dat er mo menten zijn dat wij de behoefte hebben om ons hart te luchten. En dan heb je zo'n praatpal nodig. Bij Happel en Zwart kruis kun je daarvoor niet terecht, want het moet iemand zijn die helemaal buiten de technische kant van het voetballen staat. Maar ja, in selectie zelf vond men het helemaal niet nodig. Ik vind dat stom, maar het is nu eenmaal niet anders. Ik hoop alleen niet dat straks blijkt dat we zo'n man er toch bij hadden moeten hebben". Vader Juist Hugo Hovenkamp zal tijdens het verblijf in Argentinië zo nu en dan een ruggesteuntje nodig hebben. In de eerste week van juni wordt hij voor de eerste maal vader en het spreekt voor zichzelf dat hij er toch wel een beetje tegenop ziet om bij die gebeurtenis zo ver van huis te zijn. Hovenkamp: „Het komt inderdaad alle maal beroerd uit. Maar ik kan moeilijk thuis blijven. Een punt van discussie is het met mijn vrouw ook niet geweest. Ze zei meteen dat ik gewoon naar Argentinië moest gaan omdat dat voor mij het hoog tepunt moet worden. Zo'n wereldkam pioenschap maak je misschien maar één keer in je leven mee. Maar er zullen straks best momenten komen dat ik het moeilijk heb. Alleen daarom al stemde ik voor een begeleider. Om eens lekker van me af te kunnen praten". Vanaf nu tot aan het vertrek naar Argen tinië dient nog veel te gebeuren wil het Nederlands elftal een redelijke kans heb ben tot een behoorlijk resultaat te komen. Hovenkamp realiseert zich dat: „Nu gaat het allemaal nog op zijn jan-boerefluitjes. Maar dat was vier jaar geleden in de voorbereiding ook zo. Het is misschien struisvogelpolitiek. Daar houd ik me maar aan vast. Onder Michels was het eerst ook een rommeltje. Alles kwam daarna toch op zijn pootjes terecht. Waarom zou dat bij Happel niet zo zijn. In mei moet het allemaal gebeuren. Van af de achtste komen we in Zeist bijeen. Dan gaat het spel echt beginnen, dan' moet de basis worden gelegd voor het succes in Argentinië". Voorpost en gevechten Hugo Hovenkamp heeft daar alle ver trouwen in. „Ik geloof gewoon in Hap pel. Van Willem van Hanegem heb ik zoveel goeds van die man gehoord dat het wat mij betreft niet meer stuk kan. Natuurlijk zijn er nu nog momenten dat ik twijfel, vooral omdat Happel zo ont zettend gesloten is, maar volgens Van Hanegem komt dat allemaal best in or de. Ook voor Happel gaat het spel pas in mei beginnen. Dit zijn allemaal nog voorpostengevechten". Waarmee Hovenkamp illustreert niet tot de groep van spelers te behoren die klaagt over de allesbehalve menselijke aanpak van Happel. Hovenkamp: „Ik heb ook gelezen dat er enige oppositie zou zijn. Van wie die af komt is mij echter niet duidelijk. Vast staat alleen dat van der Kroft na de trip naar Israël een rapport over Happel heeft gemaakt waar in staat, dat het onjuist was dat hij een vriendinnetje meegenomen had. Nou, wat mij betreft gaat Happel gewoon zijn gang. Ik stoor me daar niet aan. Dat zijn zijn zaken en niet de mijne. Ik zou het niet willen, maar dat is een heel ander verhaal. Ik' zie het zo: Happel is een vedette onder de trainers en die hebben nu eenmaal een streepje voor. Van Hane gem kan zich bij AZ ook iets meer permitteren dan een ander, net zo goed als Krol bij Ajax. Zo moet je dat met Happel ook zien. Het gaat om het uiteind elijke resultaat en dat zal best goed zijn. Niet voor niets heeft die man alleen nog maar successen gehad als trainer". Vervolg Successen die «paar de heilige overtui ging van Hovenkamp in Argentinië een vervolg krijgen. „Al die verhalen over het kwaliteitsarme Nederlandse voetbal. We vergeten dat een talent als Cruyff maar eens in de hon derd jaar geboren wordt. Ook andere landen hebben geen Johan in de ploeg. Daarom zie ik het zo somber allemaal niet in. Nederland barst van het talent. Ook na Argentiinië gaat dat gewoon door. Ik weiger te geloven in de stelling, dat de WK de laatste kans voor Neder land wordt om internationaal iets te pres teren. We hebben voldoende goede voet ballers om ook na Argentinië een toon aangevende voetbalnatie te blijven". ROB HARTOG DUISBURG Kees Bregman, de Nederlandse gastarbeider t bij M.S.V.-Duisburg, betreurt v nog het moment in de compe- titie 1977-78, dat hij een na trappende beweging maakte naar een aanvaller van HSV. Acht weken schorsing was zijn straf. Die periode kostte de laatste man van de Meide- richer Sportverein duizenden guldens en een door het be stuur opgelegde disciplinaire boete. Dat echter acht deze zeer materieel ingestelde voetballer niet het belangrijk- ste. Van meer gewicht was voor hem het verspelen van zijn kans op een selectie voor het Nederlands elftal, Kees Bregman is ervan overtuigd dat die gedwongen voetballo- ze periode hem zijn selectie gekost heeft. Kees Bregman (links vVim Suurbier): .Ik ben zelfs op de foto gegaan met het Oranjeshirt. Voor Hugo Hovenkamp moet Argentinië een hoogtepunt worden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10