t r— deTijd ACCENT Christendemocraten bevreesd «■dat Moro uit de school klapt HP Carter nam nog geen besluit over produktie N-bom Vergeefse vliegtocht naar Rusland om vrouw op te halen MIIJOENENZWENDEL MET AANDELEN Geen ingrijpende wijzigingen in Franse regering i;isti£Rs di&ENE te ^BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 APRIL 1978 PAGINA 7 Van onze correspondent P. Tummers) SOME - Drie weken na de ontvoering van Aldo Woro op 16 maart j.l. ontbreekt nog elk spoor van le leider der Italiaanse christendemocraten. Wel wordt duidelijk dat de Rode Brigade met Moro als onderpand een psychologisch spel speelt, om de christendemocraten in verwarring te brengen. Opnieuw heeft Moro uit zijn onbekende gevangenis naar duidelijk onder druk een brief geschreven, ditmaal aan de secretaris de Democrazia Christiana' Zaccagnini, maar over diens hoofd heen ook aan premier Andreotti en zes andere kopstukken van de christendemocraten. In deze brief, de vierde in een of tien, schrijft Moro dat Zaccagnini eigenlijk in zijn plaats gevangen diende te zitten. De kopstukken van de christendemocraten zijn on middellijk na ontvangst van deze brief in geheime vergadering bijeen geweest. Naar verluidt zou onder hen de vrees hebben post gevat, dat Moro in volgende brieven uit de school der Italiaanse politiek en in het bijzonder die der christendemocraten zal gaan klap pen met alle gevolgen vandien. Intussen gaat er bijna geen dag voorbij of ergens in Italië wordt iemand ontvoerd, meer om criminele dan om politieke redenen. Gisteren werd in Milaan de 25-jarige Erika Ratti, dochter van een Italiaanse modekoning, bij het verlaten van een levensmiddelen winkel tegenover haar huis door twee gewapende en gemaskerde mannen vastgepakt en in een oranje kleurige auto geduwd, die vol gas wegreed. De vader van het meisje is een der belangrijkste fabrikanten van zijden stoffen in Italië. Zijn drie dochters hebben de 63-jarige fabrikant al heel wat zorgen bereid. Ten huize van Erika's 25-jarige zuster in Parijs, heeft de Franse politie onlangs een in Italië van terroristi sche aktiviteiten verdachte man gearresteerd, maar hij werd vrijgelaten omdat Frankrijk het uitleverings verzoek van Italië wegens onvoldoende motivering afwees. Een ander meisje van 20 jaar, Daniela Mastromaro, dochter van een rijke spaghetti-fabrikant uit de buurt van Bari, is gisteren naar huis teruggekeerd. Zij was op 29 januari ontvoerd. Haar vader heeft een losprijs betaald, maar het is niet bekend hoe hoog deze is geweest. Gisteren is in Turijn de dertiende zitting gehouden in het proces tegen leden van de Rode Brigade. In een ijzeren kooi lezen enkele leden de krant, ze zijn niet geïnteresseerd in de rechtszitting, daar ze zich beschouwen als waarnemers bij het proces en weigeren aan de procedures deel te nemen. De Rode Brigades worden beschuldigd van ontvoeringen en andere terroristische daden. SS Japanse mode in Parijs. Twee Japanse haute couturiers hebben gisteren in Parijs hun herfst-winter collectie getoond. Van fchiro Kimijima is het ontwerp van een breed vallende blouse over een pantalon, dit alles in fluweel uitgevoerd, afkomstig. Jun Ashida liet een groen fluwelen jasje met linnen kraag zien. De rechte pantalon is ook vervaardigd van groen fluweel, (onder) '9 WASHINGTON/BONN De Amerikaanse president Carter heeft verscheidene leden van het Congres gisteren medegedeeld, dat hij nog geen beslissing heeft genomen over de produktie van de neutronenbom. Het onderwerp kwam ter sprake tijdens een gesprek van Carter met Congresleden op het Witte Huis, dat volgde op berichten als zou de president voorlopig besloten hebben van de produktie af te zien. Nederlaag Indira Gandhi NEW DELHI (UPI) De Janata-partij, die in India aan de macht is, heeft gisteren een belangrijke tussentijdse verkiezing gewon nen. Janata-kandidaat Mohinder Singh Lather versloeg met grote meerderheid de kandidaat van oudpremier Indira Gandhi's Congrespartij in het district Kamal bij verkiezingen voor het centrale parlement in New Delhi. Mevrouw Gandhi had voor de kandidaat van haar partij intensief campagne gevoerd. Onze correspondent in Bonn, Ami van Vree meldt, dat de Westduitse regering gisteren geweigerd heeft in het open baar de produktie van de neu tronenbom te ondersteunen, ondanks geruchten, dat minis ter van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher in Washington bij president Car ter erop heeft aangedrongen het wapen niet bij voorbaat af te wijzen. Een regeringswoord voerder herhaalde het officiële standpunt van de regering, dat de beslissing over het wel of niet aanmaken van dit wapen uitsluitend en alleen een zaak is van president Carter. Deze beslissing zal volgens de woordvoerder binnen afzienba re tijd te verwachten zijn. Inmiddels worden de beraad slagingen over de neutronen bom binnen de NAVO voortge zet. Verschillende kranten in de bondsrepubliek schreven gisteren echter, dat Carter via zijn plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken al vori ge week aan de Duitsers had laten weten, dat zijn besluit ten aanzien van de produktie van de neutronenbom negatief zou uitvallen en dat Genscher spe ciaal naar Washington is ge gaan om de Amerikaanse pre sident op andere gedachten te brengen. Intern zou het West duitse kabinet namelijk al ge ruime tijd een positieve hou ding tegenover de invoering van de neutronenbom hebben ingenomen. De houding van West-Duitsland is daarom zo bepalend voor de NAVO, om dat het nieuwe wapen onget wijfeld in de Bondsrepubliek zal worden gestationeerd. Hoe belangrijk het thema is, bewijst het feit, dat ook de fraktie- en partijvoorzitters van zowel de regeringscoalitie als van de op positie over de regeringscoali tie als van de oppositie over de resultaten van de verschillende gesprekken met betrekking tot de neutronenbom door Helmut Schmidt worden geïnformeerd. JIRI HAJEK GEEFT HET OP WENEN (Reuter) Jiri Hajek, de vroegere Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse za ken en een van de belangrijk ste figuren achter het manifest voor mensenrechten Charta-77 heeft besloten zijn rol als woordvoerder daarvan op te. geven. Dit is gezegd in Tsje choslowaakse emigrantenkrin gen in Wenen. Volgens deze kringen staat de 64-jarige dissidentenleider bloot aan geweldige spannin gen sedert het Charta werd gepubliceerd en wil hij meer tijd besteden aan zijn persoon lijke zaken. Hajek zou echter wel van plan zijn de dissiden ten te blijven helpen bij hun inspanningen voor betere men senrechten in Tsjecho-Slowa- kije. STOCKHOLM (AFP) In Finland zijn twee Zweden gearres teerd wegens illegale passage van de Fins- Russische grens. Het zijn Karl-Goeran Wic- kenberg (33) en Gun nar Nystroem (23), die het afgelopen week einde met een in Zwe den gehuurd vlieg tuigje naar de Sovjet- Unie zijn gevlogen om daar de vrouw van een naar Zweden uit geweken Rus op te ha len. Ludmilla Agapova, die tot 1975 als ingenieur in Kalingrad heeft ge werkt. Ze is in dat jaar ontslagen. Haar man verliet in 1974 in een Zweedse haven een Het plan is niet gelukt. Wickenberg heeft in de Sovjet-Unie met Russisch schip, vissers en boeren ge- Sovjet-overheid sproken, maar koos onverrichterzake De De Russische vrouw is Wickenberg is al eens eerder gepakt voor een soortgelijke daad, In 1971 is hij in Tsje- choslowakije aange houden toen hij daar clandestien naar toe was gevlogen om een meisje van zes jaar op te halen, wier ouders in 1968 waren uitgewe ken. Hij werd, evenals jaar veroordeeld, maar ze zijn in 1972 vrijgelaten. Politieke gevangenen in Chili moeten het land uit SANTIAGO (AP) Het Chi- leense staatshoofd generaal August o Pinochet heeft gister- i avond meegedeeld dat alle j thans gevangen zittende men- i sen, wegens overtredingen te- gen de veiligheid van de staat j het land moeten verlaten. "Van nu af aan kan niemand vivciiiwiici nel u\ak icnifi im lc mi lil tel i wciu, cvcuaia tf j luchtruim toen hij een laten gaan, omdat ze een landgenoot, tot zes l J?ni -f MÜNCHEN (DPA) De Westduitse politie heeft twee mannen gearresteerd die zijn betrokken bij een grote internationale zwendelarij met gestolen en vervalste aandelen. Volgens een woordvoerder van de politie in München, is de operatie opgezet door de Amerikaanse maffia. De zegsman zei voorts dat bij de zaak ook een Nederlander is betrokken die onlangs in ons land is gearresteerd. De arrestanten worden ervan verdacht de valse aandelen aan de man te hebben gebracht. Het ging hierbij om een miljoenen zaak. De politie schatte op zijn minst 13 miljoen mark. Vijfling in Zwitserland (DPA) Zurich Een Zwitserse van 36 jaar heeft in een ziekenhuis in Ztirich het leven geschon ken aan een vijfling. Naar gis teren is meegedeeld maken de vier jongens en een meisje het, de omstandigheden in aanmer king genomen, uitstekend. kinderen had, had op haar ver zoek een hormonenbehande ling ondergaan. De laatste Zwitserse vijfling was in april 1975 geboren in Bern. Deze, Karin, Adrian, Barbara, Daniela en Beat Win terberger worden volgende De jonge moeder, die nog geen, woensdag 3 jaar. Boete voor boycotoproep tegen Shell PARIJS (UPI) Een recht bank in Parijs heeft een consu mentenorganisatie veroordeeld tot een boete van 5.000 gulden voor het schade toebrengen aan het olie-concern Shell. De organisatie had na de ramp met de Amoco Cadiz" opge roepen tot een boycot van Shell. De tanker Amoco Ca diz", die voor Bretagne in tweeën brak, voer in opdracht van Shell. De consumentenorganisatie had samen met milieu-groepe ringen opgeroepen tot een boy cot van Shell omdat deze maat schappij zou moeten betalen voor de enorme schade aan de natuur. zijn in Chili die geen vrijheid meer genieten aan de hand van vroegere politieke gebeurtenis sen", zei de generaal in een toespraak die werd verspreid via radio en televisie. In Chili wordt niet gesproken over "po litieke gevangenen" maar over "schenders van de veiligheids wetten zoals die zijn opgesteld door militaire tribunalen". Sun: Ultimatum aan Margaret LONDEN (DPA) Volgens het Britse boulevardblad „The Sun" van woensdag heeft ko ningin Elizabeth haar zuster prinses Margaret een ultima tum gesteld. Óf de prinses geeft haar zeven tien jaar jongere vriend Roddy Llewellyn op, óf zorgt ervoor nooit meer met hem in het openbaar te worden gezien, óf zij trekt zich terug uit het open bare leven met opgave van haar koninklijke plichten. Het hof heeft geweigerd com mentaar op het bericht te ge ven. „Geen haar op mijn hoofd dat eraan denkt de koninklijke familie te polsen over haar pri- végesprekken", zei een woord voerder. PARIJS (AFP-Reuter) De Franse premier, Raymon Barre, heeft gister avond de samenstelling van zijn derde kabinet bekendgemaakt. De meeste sleutelposten zijn niet gewijzigd maar Barre zal niet langer optreden als mi nister van financiën. Deze functie zal verdeeld worden in twee nieuwe porte feuilles: economische zaken en begro tingszaken. De minister van buitenlandse zaken, Louis de Guiringbaud, behoudt zijn por tefeuille. Dat is ook het geval met Chris tian Bonnet van binnenlandse zaken, delijk de overwinning behaalde op de Yvon Bourges van defensie en Alain socialistisch-communistische oppositie. Peyrefitte van justitie. Het aantal ministers is met drie uitge- Er zijn twee vrouwelijke ministers die breid tot 19. Er zijn negen nieuwe minis- ook deel uitmaakten van de vorige rege- ters, onder wie André Giraud, voorma- ring. Het zijn Simone Veil, die gezond- lig hoofd van de Franse autoriteit voor heidszorg behoudt en Alice Saunier-Sei- atoomenergie, die minister van industrie te, die minister van universitair onder- wordt, Jean-Philippe Lecat, voormalig wijs blijft. Barre, die in augustus 1976 presidentieel woordvoerder, die minis- premier werd, werd twee weken geleden ter van cultuur en verbindingen wordt, opnieuw als minister-president aange- en de voormalige onderminister van wezen na de algemene verkiezingen economische zaken en financiën, Robert waarbij de centrumrechtse coalitie dui- Boulon, die als minister van arbeid ook Kort na de verkiezingen had president Giscard d'Estaing gezegd dat de nieuwe regering zijn beleid zou weerspiegeleh van het elimineren van de felle politieke confrontatie tussen links en rechts. Hij deelde toen mee dat hij het kabinet de taak zou geven van voorbereiding van een „bredere nationale unie". Hij pleitte voor een meer ontspannen werkverhou ding tussen regering en oppositie. Elsevier laat Steenkamp het geheim van het CDA onthullen. „Oecumene mentaliteit, pro gram en Dries. Gerechtigheid, verantwoordelijkheid en ver zoening, die typisch bijbelse normen, dat spreekt de mensen aan. De voortdurende verkette ring, de polarisatie, het elkaar in de hoek jagen - de CDA- mensen willen daar niet aan meedoen. Bij de keus tussen dappere Dries en sluwe Joop kiezen onze mensen, met alle ^respect voor Joop, toch voor Dries". Het blad analyseert wat een olie'ramp als die in Bretag ne voor Nederland (kans eens in de veertien jaar) zou beteke nen. „Er zijn zelfs nog geen pogingen ondernomen om de beschikbare hulpmiddelen te inventariseren, die bij een om vangrijke nationale oliecata strofe zouden kunnen worden ingezet". Voorts een interview met prof. Lou de Jong. „Als ik nu schrijf dat ik iets niet weet, betekent dit dat wij het ver moedelijk nooit zullen weten, ondanks voortgaand onder zoek". De Haagse Post analyseert de verkiezing aldus: „Wie is de politieke leider van het CDA? Persoonlijk houd ik het erop dat het Aantjes gelukt is over te brengen, dat na de partner ruil van het CDA er eigenlijk toch niet zoveel veranderd is in het kabinetsbeleid. Daarmee heeft hij deze keer de linkse aanhang van het CDA weten te behouden. Maar hij heeft daar mee tevens een enorm risico aanvaard. Want kan hij dat volhouden? Het uur van de waarheid nadert". Elders zegt WD-er Vonhoff: „De WD raakt via de regeringssamen werking en wat betreft aan hang meer in het midden, en het CDA heeft naar mijn oor deel uitsluitend toekomst als een conservatieve partij. Je hoeft alleen maar te kijken naar de ontwikkeling van de Christen-Democratie overal el ders in Europa". Vrij Nederland trekt uit de ver kiezingsuitslag deze conclusie: „In de belangrijke strijd om wie de grootste partij is (een strijd die het CDA nu dankzij de lagere opkomst op het nip pertje heeft gewonnen), zal de ze partij bij volgende Kamer verkiezingen ongetwijfeld weer door de PvdA worden over vleugeld". Voorts een profiel van minister Albeda. „Nog nooit zat er een minister van Sociale Zaken, die de bestrij ding. van de werkloosheid zo bagatelliseerde". Ook een artikel over het twij felachtige nut van dierproeven. „Het beste model voor de mens is de mens zelf. Het publiek zal er aan moeten wennen, dat er in een vroeger stadium dan thans wordt aangenomen, met proeven op menselijke vrijwil ligers zal worden begonnen. Slechts tien percent van de aan mensen toegediende stoffen beantwoordt ook maar enigs zins aan wat er op grond van dierproeven van werd ver wacht". De Tijd over de verkiezingen: „De oude machtspositie van het CDA is zeker niet herwon nen. Maar aan het voortgaande proces van afbraak, dat leek samen te vallen met een socia listische en liberale doorbraak in het zuiden, is een einde ge komen. De electorale basis van Van Agt is solider dan zijn tegenstanders willen aanvaar den". Ook een beschouwing over de Italiaanse Rode Briga des. Het omslagartikel gaat over de nieuwe levensstijl. „In het type maatschappij als de onze lijken de mensen misschien veroorza kers, maar in elk geval slach toffers te zijn van een massale vertrossing. Dat gevoel van machteloosheid is het grootste gevaar dat de beweging als nieuwe levensstijl bedreigt. Het proces van bewustwording, dat uiteindelijk de verandering moet opleveren, gaat uiterst langzaam". Het blad heeft een boekenextra. De Groene Amsterdammer in terviewt Ed van Thijn. „Ik houd er sterk rekening mee, dat de strategie van het mik ken op de linker vleugel van het CDA inderdaad mislukt is". Maar ook: „Ik sluit niet uit dat het kabinet Van Agt-Wiegel ten onder gaat, want het ken merk van een partij als het CDA is, dat ze niets zal nalaten om haar behoudende karakter te verbloemen, dus te pas en te onpas zal proberen de WD progressieve oren aan te naaien, en zich even onbere kenbaar te tonen tegenover de WD als vroeger vanuit rechts tegenover de PvdA. Maar daar kun je geen zinnige politiek meer op baseren. De huidige christen-democratie is geen prettige coalitiepartner, noch voor de WD noch voor de PvdA. En ik. zie daar binnen kort geen verandering in ko men". Het dubbelartikel gaat over de één- en tweepersoons huishoudens, die over tien jaar een overgrote meerderheid zul len vormen en over de ijzeren greep van de familie Doorsnee op de woningbouw. hervo/md Hervormd Nederland over de verkiezingen: „De deconfessio nalisering lijkt definitief een halt te zijn toegeroepen en in D'66 heeft ons land er een ge zonde liberale stroming bijge- kregen". Een ander artikel stelt, dat het onderwijs ten on der dreigt te gaan aan machts structuren. Bas de Gaay Fortman schrijft over de vulgarisatie van de po litiek. „Zouden we Van Agt voortdurend laten merken dat wij hem slechts in staat achten tot kleine, misselijke politiek - dan moeten we niet verbaasd zijn als aan het einde van zijn ambtsperiode zou blijken dat hij aan dat verwachtingspa troon heeft beantwoord. Het karakter van de politicus als ambtsdrager is het produkt van de persoonlijkheid die hij zelf inbrengt, en de verwach tingen die de burgers van hem hebben". Het omslagartikel van Accent beschrijft het nieuwe vrouw beeld dat de wereld verovert. „Ze stralen gezondheid en sportiviteit uit. Het zijn geen uitgesproken sexsymbolen, die met uitzonderlijke fysieke kwa liteit koketteren, maar meer ranke zeilschepen op een wit gekuifde zee bij windkracht ze ven. Blozende bellefleuren, waarin men vergeefs naar een wormsteek zoekt". Aandacht tenslotte voor het linker been van Johan Cruyff „Daarom en om niets anders, gaat Johan Cruyff niet naar Argentinië. Blijvend invalide is hij nog niet. De kans dat te worden, wil hij tot het uiterste beperken. Eventueel onherstel baar lichamelijk letsel is voor hem een te hoge tol voor nog meer roem en nog meer geld. Er is maar één oplossing, en dat is opereren en nooit meer aan voetballen beginnen. Door zich toch maar steeds weer te laten oplappen, neemt Johan veel te veel risico's".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7