Groeiend aantal over misstanden beschuldigingen bij Endegeest Mgr. Gijsen: missie alleen in trouw aan leiding van kerk te verwezenlijken Beschuldigingen zijn schromelijk overdreven91 kerk wereld Gereformeerde synode achter fonds van Wereldraad tot bestrijding van het racisme BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 APRIL 1978 PAGINA 4 i{E( GENEESHEER-DIRECTEUR DR. G. MOJET Psychiatrisch centrum Endegeest in opspraak NA DIEFSTALLEN NU OOK VERMEENDE MISHANDELINGEN LEIDEN/OEGSTGEEST - De beschuldi gingen over ontoelaatbare praktijken op het gemeentelijk psychiatrisch ziekenhuis Endegeest te Oegstgeest krijgen steeds meer het karakter van een olievlek. Had den de eerste beschuldigingen nog louter betrekking op de afdeling voor diep zwak zinnige jongens „Voorgeest", de laatste dagen doen ook steeds meer verhalen de ronde over misstanden op andere afdelin gen van Endegeest. Een aantal daarvan is ook binnengekomen op het postbusnum mer 1020 in Oegstgeest dat de actiegroep „Pet met de Z(wakzinnigenzorg)" heeft opengesteld voor allen die hun ervaringen over Endegeest willen spuien, werkne mers oud-werknemers, patiënten en fami lieleden. Daarmee is het psychiatrisch ziekenhuis van de gemeente Leiden opnieuw in op spraak gekomen. Zoals bekend kwamen de eerste berichten over misstanden bij Ende geest in deze krant kort na de bedreiging van de geneesheer-directeur, dr G Mojet. door een leerling-verpleegkundige Deze wilde de heer Mojet te spreken krijgen over vermeende misstanden op Endegeest, maar zou geen gehoor hebben gekregen toen hij zich tot de directie wendde Daar op toog hij begin maart op een midder nachtelijk uur naar de woning van dr Mojet om deze onder bedreiging van een pistool te spreken te krijgen. De jongeman werd daarop door de Leidse politie aange houden en is intussen in verzekerde bewa ring opgesloten in de strafgevangenis in Den Haag Nog diezelfde week meldde onze krant dat de politie overwoog naar aanleiding van de verklaringen van de verpleger een onderzoek in te stellen naar gepleegde strafbare feiten bij het gemeen telijk psychiatrisch ziekenhuis. Het besluit dit onderzoek in te stellen werd bespoe digd na een actie van de groep „Pet met de Z" die bij de poort van Endegeest een pamflet uitdeelde waarin concrete beschui digmgen stonden aan het adres van hoofd broeder S van Jongens Voorgeest, de af deling waar ook de aangehouden leerling- verpleger enige tijd gewerkt had De actie groep is intussen bezig zoveel mogelijk ürr*r|Hlt Als alle verhalen die thans de ronde doen zouden kloppen dan is r.u nog niet veel meer dan het topje van een ijsberg onthuld en zal binnenkort gesproken kunnen wor den van het opentrekken van een beerput maar of alle verhalen werkelijk kloppen kan pas gezegd worden na het op tafel komen van keiharde bewijzen, en in dat stadium is noch de politie van Oegstgeest. noch de actiegroep pet met de Z al geko men Toch zijn er al verscheidene verkla ringen van (ex)-personeelsleden van Ende geest die er gewag van maken met eigen ogen verschillende ontoelaatbare handelin gen te hebben gezien Deze verklaringen hebben betrekking op het ontvreemden op grote schaal van levensmiddelen en mate rialen van de technische dienst door vooral stafmedewerkers van Endegeest, maar strekken zich ook in belangrijke mate uit tot het beleid ten aanzien van de verple ging van patiënten en de opleiding en begeleiding van het personeel Het valt op dat er nogal wat terughoudend heid bestaat bij die mensen die zeggen het een en ander gezien te hebben, om deze verhalen ook aan de openbaarheid prijs te geven. „Men schroomt op Endegeest niet om repressailles te nemen als uitkomt wie belastend materiaal naar buiten brengt Er hangt nu al een sfeer van intimidatie en dreigementen", wordt er gezegd Zeker de leerling-verpleegkundigen. die verhou dingsgewijs de meeste kritiek hebben en ook eerder bereid zijn hiervan gewag te maken, zijn bang om hier open en bloot hun zegje te doen Vrijwel allemaal willen ze slechts praten in volstrekte anonimiteit „als leerling ben je ontstellend kwetsbaar op Endegeest. Als je je inzet voor verande ringen krijg je zo een slechte naam, wordt je merkbaar achtergesteld, gepest, soms ook overgeplaatst totdat je zelf je biezen maar pakt. Daarom heb ik mijn naam liever niet in de krant", is een geregeld terugkerende opmerking De beschuldigingen van sommige leerling verpleegkundigen liegen er niet om: op verscheidene afdelingen zouden patiënten schromelijk worden verwaarloosd. Som mige personeelsleden zouden niet aarzelen zeer hardhandig tegenover de patiënten op te treden, waarbij sprake zou zijn van mishandelingen. Maar al te vak zou op Endegeest nog gegrepen worden naar ou de middelen als platspuiten en isoleren van patiënten die het personeel te lastig vindt worden. De beslissingen daarover zouden in belangrijke mate door de ver plegende staf genomen worden. „De medi sche staf van psychiaters en psychologen wordt door de verpleging gedomineerd. Behandelingsplannen die tegen de zin zijn van de gevestigde verplegende staf wor den niet uitgevoerd", stelt een van de leerling-verpleegkundigen. Verder zou het verplegend personeel er bij tijd en wijle ook genoegen in scheppen de patiënten te jennen en te sarren om zo hun agressivi teit op te wekken. Dit zou vooral het geval zijn op de heren opnameafdelingen. Prr-onerlstekort Een steeds terugkerende klacht heeft be trekking op een enorme onderbezetting van het verplegend personeel. Met name op de afdeling Jongens Voorgeest (diep zwakzinnige jongens) zou dit tot onverant woorde situaties hebben geleid. Al eerder is er sprake van geweest dat een van de patiënten hier belast was met het uitdelen van de medicijnen, omdat er onvoldoende personeel aanwezig is. Inmiddels gaat ook het verhaal dat de patiënten zouden hel pen bij het verschonen van hun medepa tiënten en het uitdelen van het eten om dat de verpleegkundige staf onderbemand is, en zodoende ook min of meer hele nachtdiensten meedraaien. Overigens zou den ook op deze afdeling lastige pupillen regelmatig hardhandig worden aangepakt. Met dit soort verhalen lijkt het niet zo verwonderlijk dat de werksfeer door veel leerling-verpleegkundigen als slecht wordt bestempeld. De verhouding met de geves tigde stafleden van de verpleging lijkt nogal wat te wensen over te laten Een aantal hoofdverpleegkundigen wordt een autoritaire houding verweten, waar dan de leerlingen onderdoor zeggen te gaan Of schoon de hoofdverpleegkundigen voor ge maakte fouten de uiteindelijke verant woording dragen schijnen zij deze nogal gemakkelijk af te schuiven op de talrijke leerlingen in de verpleging. Zo zou een aspirantbroeder van Jongens Voorgeest zelfs de dood van een van de pupillen in de schoenen geschoven hebben gekregen door zijn hoofdverpleger, terwijl genees heer-directeur Mojet de jongeman juist heeft geprezen om zijn kordaat optreden om het leven van deze patiënt te redden Tekenend is in dit verband ook het feit dat twee afdelingen van Endegeest min of meer doorgaan voor strafafdelingen voor het personeel „Daar ga je naar toe als je je mond hebt open gedaan en je het de staf te lastig maakt. Die overplaatsing zal je dan wel afkoelen, wordt er dan gerede neerd" Volgens de leerling-verpleegkundi gen is het dan ook niet verwonderlijk dat het personeelsverloop op Endegeest enorm hoog is „In de opleiding zelf stopt meer dan 60% er al mee, 20% vertrekt direct na het halen van het diploma, 10% wacht dan nog een jaartje, terwijl van alle leerlingen die op Endegeest beginnen er uiteindelijk maar 10% in dienst blijft", aldus de leer ling-verpleegkundigen. die ook wijzen op een hoog ziekteverzuim vooral door de slechte werkomstandigheden „Het is ei genlijk een vicieuze cirkel. De slechte werkomstandigheden zorgen voor een on derbezetting, onderbezetting heeft weer ge volgen voor de verpleging en de werksfeer Er is gewoon iets fout in de structuur van Endegeest In de loop der tijden is er een systeem gegroeid met mensen aan de top die alles bij het oude willen houden uit een soort bedrijfsblindheid. Al jaren gaan er geruchten over misstanden bij Ende geest. Telkens zijn die weer in de doofpot gestopt. Het wordt hoog tijd dat deze zaken nu maar eens goed in de openbaar heid worden gebracht, in belang van heel „Endegeest zeggen de actievoerders van de „Pet met de Z-groep" „Schromelijk overdreven", is de reactie van geneesheer-directeur van Endegeest dr. G Mojet als hem om commentaar wordt gevraagd öp alle beschuldigingen die over dit gemeentelijk ziekenhuis thans de ronde doen. „Iedereen weet allerlei dingen alleen maar van horen zeggen Niemand heeft feitelijk gezien dat er on toelaatbare dingen zijn gebeurd. Er wordt nu een heel gemene en laffe campagne gevoerd tegen broeder S.. voornamelijk gestoeld op persoonlijke rancunes. Maar als je ziet wat deze man in 19 jaar tijd op zijn afdeling heeft kunnen bereiken, dat grenst aan het onmogelijke. Toen hij kwam lagen de pupillen als beesten naakt op de grond te kruipen en aten ze uit voederbakken. Nu zijn ze netjes gekleed en eten ze met mes en vork van een gewoon bord En dat is zijn werk geweest", aldus dr. Mojet. Volgens de geneesheer-directeur van Ende geest zijn de beweringen over het stelen door met name deze hoofdbroeder enkele malen onderzocht zonder dat van belas tend materiaal is gebleken „Ik geloof ook pertinent dat hij onschuldig is" zegt dr Mojet. Wat het optreden van hoofdbroeder S tegenover patiënten en personeelsleden betreft merkt hij echter öp: „De tragiek is dat deze man zichzelf een enorme inzet heeft getroost om van zijn afdeling wat te maken. Die inzet vraagt hij ook van ande ren en dat is teveel gevraagd We hebben dat onderkend en hem met ingang van deze maand een andere functie gegeven" Paradox Dr Mojet beweert zeker niet dat alles op rolletjes loopt om Endegeest. Dat er echt ontoelaatbare dingen gebeuren sluit hij ook niet helemaal uit, al voegt hij er aan toe dat hem daar nog nimmer zelf iets van is gebleken „Endegeest is een zeer oude instelling. Ik ben sinds mijn komst in 1975 begonnen deze inrichting wat op te peppen en te moderniseren De paradox is dat juist nu daar van de eerste resultaten zichtbaar worden er een golf van kritiek los komt. Ik kan alleen maar zeggen dat we allemaal ons best doen; maar ik kan nu eenmaal ook niet toveren. Naar mate ik hier langer zit zie ik ook steeds meer hoeveel er eigenlijk veranderd en verbe terd moet worden. Het ziekenhuisbestuur (het gemeentebestuur van Leiden-red) heeft Endegeest 20 jaar lang schromelijk verwaarloosd. De achterstanden die hier zijn opgelopen werk je in een paar jaar niet weg", zegt dr. Mojet Inbt* kend Tekenend voor deze verwaarlozing door het gemeentebestuur is bijvoorbeeld het feit dat bij de benoeming van dr. Mojet, maart 1975 in het vernieuwingsfonds van Endegeest voor enkele miljoenen aan niet uitgegeven geld zat, terwijl in het bouw- dossier van het ministerie de naam Ende geest totaal onbekend was. En dan te bedenken dat aan de toestand van de paviljoens van Endegeest 50 jaar lang nauwelijks een spijker was vertimmerd. Sanitaire voorzieningen waren volstrekt onvoldoende. De ratten liepen door de keuken en de patiëntenpaviljoens maar de gemeente deed niets.Hoewel de houding van het gemeentebestuur vandaag wat positiever is vecht dr. Mojet nog steeds regelmatig tegen een muur van kritiek en onwil in de raadscommissie voor gezond heidszorg, waar hij zijn vernieuwings plannen ter goedkeuring moet voorleggen. Van het door Mojet ingediende structuur plan voor de totale vernieuwing van En degeest (gedateerd voorjaar 1976) is dan ook nog nauwelijks iets goedgekeurd. En dat verbeteringsplan is vrijwel hetzelfde plan als de dienst gemeentewerken 25 jaar geleden maakte. Dat Endegeest met 560 patiënten en 600 man personeel door de gemeente jarenlang als stiefkind is behandeld lijdt dus geen twijfel en volgens dr Mojet wordt een deel van de onvrede bij het personeel met name ook door deze toestanden gevoed. Daar Geneesheer-directeur dr G Moje De resultaten van verbeteringe worden thans zichtbaar" Het is ee paradox dat er nu ook klachten kc men" manager komt bij dat Endegeest inderdaad heel extra personeel kan gebruiken „We zitte nog onder de landelijke normen van h< Centraal Orgaan Ziekenhuisvoorzieninger In drie jaar tijd mogen we ons personeels bestand in fases op peil brengen Voor d jaar hebben we dat extra aantal al i dienst genomen. Verder zijn sinds 1975 heel wat uitbreidingen in de medische e verpleegkundige staf tot standgebracht El zijn psychiaters en psychologen bij gek( men, we hebben een nieuwe dagbehandt ling geopend Zoiets kost allemaal tijd aandacht", aldus dr Mojet er Tot in de directie wordt het personeelsti kort gevoeld, want ofschoon dr. Mojt eigenlijk een zenuwarts is ontpopt hij zie bij Endegeest eerder als een bouwpastoo die van instantie naar instantie (en s ook van kastje naar de muur) rent goedkeuringen te krijgen voor de talrijk verbeteringen in de materiële sfeer die bi Endegeest nodig zijn. Mojet is naar eige zeggen zelf geen manager en zou dolgraa een economisch directeur bij zich hebber ware het niet dat de gemeente deze functi sinds drie jaar geblokkeerd houdt in z wachting van een nieuwe bestuursvor voor het ziekenhuis. Met de voorbereid) gen daarvan is al drie jaar geleden et begin gemaakt, maar geheel volgens d Leidse traditie is er nog steeds niets deze tot standgebracht Gezien de achterstanden en het temp waarin deze thans worden aangepak vreest de geneesheer-directeur van Ende geest dat er de eerste 5 jaar zeker n wel regelmatig van kritiek en onvredt onder het personeel sprake zal zijn. „II geloof dat we door deze storm heen moe ten. Ik kan en wil deze kritiek ook hele maal niet ontlopen: er móet veel verande ren en verbeteren. Maar ik ben bang da vooral deze leerling-verpleegkundigen t< ongeduldig zijn, ze willen veel te sne concrete resultaten zien. Ik wil echt hele maal niets in een doofpot gestopt hebben Laat ieder die klachten heeft gerust bi mij komen, dan kunnen we zien wat e aan gedaan kan worden", benadrukt dr Mojet. Over de concrete beschuldigingen ove misstanden zoals mishandelingen zegt hij „die verhalen kom?n mij zeer onwaa schijniijk voor. Volgens mij zijn ze schri melijk overdreven. Sommige dingen kui nen ook helemaal niet gebeurd zijn zoal) men zegt. Isoleren bijvoorbeeld moet sinds meer dan een jaar van te vorei worden goedgekeurd door een arts en lijsten worden bijgehouden. Het enige dal ik over deze verhalen kan zeggen is dal ze eerst bewezen moeten worden. Ik kar ze hooguit nog een keer laten onderzoe ken". ARJEN BROEKHUIZEN Bisschop dr. J. M. Gijsen van feit, dat ik mij in geweten BIS steunen. Missiecomitees Roermond beeft de priesters, ertoe verplicht acht als bis- en priesters in het Limburgse diakens en religieuzen van schop - en wij allen in de kerk bisdom, Pauselijke Missiewer- zijn bisdom opgeroepen één te heldere beslissngen van de ken en Vastenaktie bleven ook blijven in de kerk. „Begeeft u heilige stoel, ook als zij niet via BIS opereren. Mgr. Gijsen niet op wegen die u meer en van strikt-dogmatische aard ziet in deze samenwerking van meer vervreemden van paus zijn, te moeten volgen, acht ik Limburgers met BIS de wil en bisschop", schrijft hij in het met toelaatbaar de lande- om hun eigen weg te gaan. een brief naar aanleiding van lijke Week Nederlandse Mis- „Desnoods los van de Heilige zijn breuk met de landelijke sionaris te steunen - hoe lof- Stoel en de eigen bisschop" „Week voor de Nederlandse waardig ik haar doelstellingen Omwille van de eenheid van Missionaris". ook vind". In zijn brief gaat de kerk heeft de bisschop ge- Het bisdom organiseert een ei- de bisschop in op het conflict vraagd het missie- en ontwik gen week, omdat de landelijke met BIS, dat in 1975 door mgr. kelingswerk in de dekenaten organisatie het Bureau voor Gijsen werd opgeheven, om- en parochies te doen in nauwe Internationale Solidariteit dat de verantwoordelijken verbondenheid met het dioce- (BIS) wil blijven vermelden, sterk met de bisschop van me- sane bureau. „Zo met, dan dat door mgr. Gijsen en door ning verschilden. verdiepen wij de kloof ten op- Rome als onwettig is afgewe- Op 22 december 1976 schreef zichte van de kerk zelf, die zen. kardinaal Rossi dat BIS, als toch al op vele punten dreigt Volgens mgr. Gijsen gaat de niet door de bisschop goedge- en ook reeds zichtbaar is", landelijke „week" wetens en keurd, met legitiem kan func- Volgens mgr. Gijsen zien ook willens in tegen het verbod tioneren en geen steun mag de andere Nederlandse bis- van kardinaal Agnelo Rossi, ontvangen van welke interdio- schoppen, met wie hij herhaal- hoofd van het Romeinse de- cesane missie-organisatie ook. delijk over deze zaken sprak, parlement voor de Evangelisa- In feite - zo constateert de niet hoe de eenheid van de tie van de Volkeren, om BIS bisschop - bleven velen, zowel kerk op dit terrein snel en te steunen. „Omwille van het landelijk als in het bisdom, afdoende kan worden her steld. Ook stelt hij dat kardi naal Willebrands in juni 1977 verklaard heeft dat de Neder landse bisschoppen steun aan BIS niet kunnen sanctioneren. In zijn brief schrijft mgr. Gij sen dat op het vlak van missie- en ontwikkelingswerk aan de dag treedt wat op vele andere terreinen reeds langere tijd zichtbaar en voelbaar was en is: „het al dan niet in de kerk werken en staan vanuit een onlosmakelijke verbondenheid met en trouw aan de leiding van die kerk, die in feite altijd geconcretiseerd is in deze paus - en zijn medewerkers - en in deze lokale bisschop en zijn medewerkers. Natuurlijk spelen ook andere kwesties mee (van visie op missie en van praktisch-organisatori- sche aard), maar de kern is toch de kerk-kwestie". Mgr. Gijsen hoopt dat eenheid en verbondenheid de „weer- strevers" tot het inzicht bren- gen, „dat zij slechts in trouw aan de leiding van de kerk de missie van de kerk kunnen realiseren". Overigens hebben bestuur en kapittel van de Nederlandse minderbroeders-franciskanen zich uitdrukkelijk gedistan- cieerd van de inhoud, de wijze van publiceren en de wijze van verspreiden van de bro chure, „waarheid over een moedig bisschop", geschreven door de drie Maastrichtse pa ters franciskanen dr. Remi- gius Dieteren, Gilbertus Lo- huis en Carolus Tesser. Hier toe besloten zij deze week tij dens hun vergadering in Wij- chen. De brochure (zie Kerk en We reld van vrijdag) handelt in hoofdzaak over de conflicten rond het Diocesaan Missiebu reau van Roermond en over de moeilijkheden tussen bis schop Gijsen en de landelijke Bisschoppelijke Vastenaktie. De gereformeerde synode heeft met een onver wacht grote meerderheid (53 voor, twaalf tegen, drie onthoudingen) besloten zich volledig ach ter het speciale fonds tot bestrijding 'van het racisme (PCR) van de Wereldraad van Kerken te stellen. De meerderheid van de synode bleek ervan overtuigd, dat met het speciale fonds geen gewa pend verzet wordt gesteund. Dat was het grote vraagpunt op de vorige synode, toen was beslo ten voorlopig geen propaganda voor dit fonds meer binnen de kerken te maken Wel blijft iedereen vrij in de gereformeerde kerken al of niet steun aan het fonds te geven via een speciaal gereserveerd gironummer Verscheidene sprekers gaven er in de discussie blijk van hun afwijzende mening van enkele jaren geleden te hebben gewijzigd. Dit vooral als gevolg van de overvloedige documentatie die nu ter beschikking was en de verhevigde ont wikkelingen in met name Zuid-Afrika, waar bevrijdingsorganisaties werden verboden, tal van personen (onder wie dr. Beijers Naudé) huisarrest kregen en verzetsmensen (Steve Biko) om het leven kwamen Vier achtereenvolgende synodes hebben zich met het PCR bezig gehou den. De synode heeft zich ook volledig achter de Raad van Kerken gesteld in de afwijzing van de neutronenbom. De regering zal daarvan me dedeling worden gedaan. Dat gebeurde na lan ge, moeizame discussies over het gehele oorlogs- vraagstuk. waarover de synode tot een uit spraak trachtte te komen Er kwam daarover wel een uitspraak, maar deze bevredigde eigenlijk niemand. Uitgesproken werd slechts, dat de huidige huiveringwekkende bewapeningswedloop ingaat tegen wat Christus blijkens de bijbel wil en dat christenen dat in woord en daad als hun overtuiging moeten uitdragen Vooral ook, als het gaat over de afschaffing van massavernietigingswapens Er bleef een duidelijk verschil van mening over verdere uitspraken Enerzijds was er de wens tot een radicaal „neen" tegen met name massa vernietigingswapens (prof. dr J. Verkuyl), an derzijds was er de mening, dat dit „neen" nog niet kon (prof. mr. I. A Diepenhorst), omdat het een inbreuk betekent op het streven naar militair machtsevenwicht, hetgeen alleen maar verwarrend zal werken. In de afwijzing van de neutronenbom zag de synode het begin van een proces, waarin de kernbewapening wordt terug gedrongen. De katholieke bisschoppen in Ierland hebben een wat soepeler houding aangenomen tegenover een wettelijke regeling inzake anticonceptiemiddelen. Hoewel zij verklaarden dat het gebruik van deze middelen volgens de leer van de katholieke kerk moreel onjuist is, hebben zij in een verklaring ook gezegd van mening te zijn, dat het niet de taak van de staat is dat gebruik te beletten. Zij waarschuwen echter, dat een gebruik op grote schal van anti-conceptiemiddelen kan leiden tot „verval van de sexuele normen en een bedreiging voor het gezin". De kwestie is in Ierland actueel, omdat de regering zich wil beraden over de wetgeving. KORTE METTEN In een brief aan dom Helder Camara heeft dr A H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de hervormde kerk, zijn droef heid en verslagenheid uitgesproken over de reisbeperkingen, die aan de bisschop vanwege het Vaticaan zijn opgelegd Hij spreekt in zijn brief onder meer de hoop uit, dat de stem van dom Helder Camara nu nog helderder dan ooit zal worden gehoord Met droefheid moeten we vaststellen, dat u zelf nu lid geworden bent van de grote menigte-, die geen stem heeft, aldus dr. Van den Heuvel. De Amerikaanse Missionary Aviation Fellowship (MAF) heeft er sinds het begin van deze maand een Nederlandse vestiging bij. De stichting MAF Nederland gaat projecten uitvoeren van zendings- en ontwikkelingswerk en kan daarbij beschikken over een vloot van tweehonderd één- en tweemotorige vliegtui gen, waarmee zendings- en medisch personeel kan worden vervoerd naar onbereikbare gebieden in Afrika. Azië en La- tijns-Amerika. In ons land volgen momenteel zes onbetaalde vrijwilligers een training voor .Junglepiloot". Bijna dagelijks voeren deze toekomstige MAF-piloten oefenvluchten uit boven Nederland. Een groot aantal Nederlandse zendelingen en ont wikkelingswerkers maakt gebruik van de diensten van de MAF Bij opgravingen in de villawijk Rechavia in Jeruzalem hebben archeologen een wijnpers, in een rots uitgehouwen, gevonden die nog dateert uit oud-testamentische tijden. De druiven werden in een langwerpige gleuf gestort en daar met de voeten uitgeperst Het druivesap liep naar een „vat", uitgehouwen in de rots, vanwaaruit het in aarden kruiken werd overgeschept

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4