Oranje blijft ploeg zonder echte ziel FLUITCONCERT VOOR DUITSE TEAM ^Michel Valke's maakt Sparta's weergaloze doelpunt half dozijn vol EVENTO AANWINST VOOR DRAFSPORT ONDANKS WINST OP MIDDELMATIG TUNESIE to Barcelona uitgeschakeld voor landstitel Verdiende zege Brazilië na SPORT LEIDSE COURAN. DONDERDAG 6 APRIL 1978 PAGINA 11 >49 J99 Tl'NIS Ernst Happel is niet veel wijzer geworden van de oefeninterland tegen Tunesié. Hooguit kan hij opnieuw een rstreep halen door de namen van enkele potentiële WK gangers. Het gehavende Ne derlandse team dat het tac tisch povere, maar technisch wel bekwame Tunesië met 3-0 versloeg, overtuigde allermin st. De afwezigheid van Ren- senbrink. Van Hanegem, Ho- venkamp en Rep werd door de nieuwelingen Mühren, Wildschut, Vermeulen en Nanninga allerminst goed ge maakt, alhoewel Nanninga dan nog het genoegen smaak te te debuteren met twee tref fers, waarvan een hele mooie Trouwens niet alleen Oranje, maar ook Tunesië zelf kwam gehavend binnen de lijnen. Van de in de Arabische we reld befaamde as Attouga-Ta- rek-Temine ontbrak Tarek en dat was een gevoelig verlies voor de ploeg van coach Che- tali, want spelbepaler Tarek .wordt in Tunesië gezien als de plaatselijk Cruijff. Zo'n spel bepaler kende het Nederland se team ook niet, omdat zowel Van Hanegem als Rensen- brink ontbrak Dat hield in dat Arnold Mühren de spelbe- palende taak binnen Oranje op zich moest nemen. Een lo gisch vervolg van de positieve prestatie die Mühren begin dit jaar in Alkmaar leverde in de oefenwedstrijd tegen de in Ne- Henk van Leeuwen schiet de bal langs verdediger Jendoubi en brengt het tweede doelpunt voor Oranje op zijn naam derland voetballende buiten- landers. Mühren startte ook nu goed Al in de openingsfase lanceer de hij Van Leeuwen op rechts, maar de Tunesische defensie corrigeerde knap nadat Van Leeuwen zich van verdediger Dhouib had ontdaan. Ondanks die bekwame reactie bleek toch al snel dat Tunsië verde digend nog een heleboel te leren heeft. Vooral het overne men van de man ging nog al eens verkeerd omdat de tacti sche vaardigheid van Chetali's ploeg veel te wensen overliet. Profijt kon Oranje's voorhoe de, met Van Leeuwen, Nan ninga en Vermeulen er pas na dertien minuten van trekken, want toen zorgde Nanninga met een simpele kophal na een goede actie van Henk van Leeuwen voor 0-1. PLANKENKOORTS - Een aardig binnenkomertje voor Oranje-debutant Dick Nanninga, die nogal moei zaam door de openingsminu ten heenkwam omdat zijn be waker Jendoubi een lastig te nemen hindernis vormde. Ook de start van Twente-debutant Piet Wildschut was allerminst groots. Door zijn planken koorts verslikte hij zich enke le malen in Temine, een van de Tunesische peilers waar coach Chetali in Argentinië vast op rekent. Averij liep Oranje door de aarzelende start van Wildschut niet op, want het koppel Krol- Van Kraay verleende goede assistentie. -Dat was wel nodig pok, want op het middenveld acteerden de Tunesiérs beslist niet slecht. Vooral Hasmi is een naam om te onthouden Zowel met de bal aan de voet als in de lucht een uiterste gevaarlijke speler, die de Oranje-verdediging dan ook een aardige portie werk be zorgde. Samen met de beweeg lijke spits Akid stond Hasmi aan de basis van enkele knap pe tegenstoten die slechts met moeite door de Nederlandse afweer, waarin de wisselwerk ing Krol-Van Kraay nogal eens hiaten vertoonde, bezwo ren konden worden. Zo nu en dan met enig geluk, want erg overtuigend was de manier waarop Jongbloed akties van Debutant Dick Nanninga hadmet twee doelpunten een groot aandeel in de zege van Nederland. Deze poging om doelman Attou- ga te passeren zal echter mislukken. Labidi en Akid kon verijdelen, niet. Van enig verband in en tussen de linies, was nauwelijks in dit Oranje sprake, waardoor slechts zelden acceptabele combinaties tevoorschijn werd getoverd. Vijf minuten voor rust kwam eindelijk het twee de doelpunt Nanninga stelde na een goede pass van Wild schut Van Leeuwen in staat 0-2 aan te tekenen. Bijna werd het zelfs vlak voor rust 0-3, maar Nanninga wilde het te mooi doen toen hij oog in oog met de populaire Tunesische keeper Attuga verscheen. Zoals aangekondigd haalde bondscoach Ernst Happel aanvoerder Ruud Krol in de rust naar de kant. Krol's posi tie werd ingenomen door Wim Rijsbergen, waardoor Adri van Kraay laatste man werd. Veel veranderde daardoor niet. want het Nederlands elf-' tal bleef een ploeg zonder een echte ziel. Vooral op het mid denveld stokte het allemaal lelijk omdat Arnold Mühren te weinig echte leiderskwali teiten heeft en omdat nie mand anders zich aandiende om Oranje naar een goede prestatie te stuwen. Eigenlijk viel er meer plezier te beleven aan Tunesië dan aan Oranje. Vooral op het middenveld werd er zo nu en dan aantrekkelijk gecombi neerd. Na rust onderscheidde ook Tenine zich daarbij Steeds vaker week hij van de vleugel af om naar binnen te trekken om daar samen met Hassi en Ahid voor verwar ring te zorgen in de Neder landse afweer. Die verwarring kwam ook. want slechts met heel veel moeite en mede dank zij Jan Jongbloed hield Oranje de poort achter gesloten, al hoewel Ben Aziza en Labindi bijna tegenscoorden Dat Tunesische overwicht was tekenend voor de middelmati ge kwaliteit van Oranje. Daar kwam ook geen verandering in, toen Boskamp halverwege de tweede helft de plaats in kwam nemen van Willy van de Kerkhof. Het bleef sukkelen met Oranje, dat de grootste moeite had zich de Tunesiérs van het lijf te houden. De schitterende treffer, waarmee de verder onopvallende Nan ninga kort voor tijd na een pass van Van Leeuwen de eindstand op 0-3 bepaalde doet aan die conclusie geen afbreuk ROB HARTOG Score verloop 12e Nanninga. 4W Van Leeuwen. 80e Nanninga Tunesie: Attuga Dhouib. Kaadi Jendoubi. Kamel Ghomidh. Ten; ne. LadibiAhid. Hassi en Ben Nederland: Jongbloed Suurbiei Van Kraay. Krol (Rijsbergeni Wild schutJansen. Muhren. Willy van de kerkhof. Boskamp Van Leeu wen. Nanninga en Vermeulen k. Rotterdam Michel Valke ^»heeft bij Sparta een driejarig AA contract, waarvan het eerste «eizoen afloopt. Als er geen •ki „koper" komt die een groot salaris biedt, blijft het enorme talent bij de Rotterdamse rij ploeg die in hem een vedette bezit zoals destijds een Coen ~^?LVfoulijn of een Van Hanegem T-fof zelfs een Johan Cruijff. Een verrukkelijke voetballer, lie Michel Valke, die gister- ivond in de inhaalwedstrijd te gen FC Amsterdam het toch i liet geringe gehalte van de Rotterdamse treffers met Spar a's zesde doelpunt nog om- ïoog stuwde. Het zag er voor de Amsterdam iers het eerste half uur niet eens zo slecht uit. Sparta legde wel het geringe technisch logen van FC Amsterdam iloot maar vergenoegde zich net rustig voetbal dat de oppo tent nog wel kon bijsloffen 'egen de rust werd dat anders Sparta wilde er meer aan doën Uit een hoekschop van Valke zette Balkestein zijn ploeg op 1-0 in een situatie dat alle Am sterdammers, inclusief de (weer goede) Van der Meeren, onthutst stonden toe te kijken In dezelfde minuut nog werd het 2-0 toen Van Staveren met een verre pass Peltzer had be reikt. FC Amsterdam wendde zich wel woedend - vermeend buitenspel - tot Van Ettekho- ven maar deze scheidsrechter groeit razendsnel naar de top en zeer rustig, maar ook zeer resoluut, kalmeerde hij de ge moederen. Omdat de defensie van Sparta het wat te "Simpel opnam, en Amsterdam driftig in de aan val ging, ontstonden er kansen Wiggemansen schoot tegen de paal, de bitter tegenvallende Otto tegen de lat. Vi at «ezegrl Trainer Cor Brom had in de rust wat gezegd over sportieve plicht doen en het publiek - hoe ter wereld is het mogelijk dat dit attractief spelend Spar- ia weer niet meer dan driedui zend kijkers trok - waar leve ren. Dat heeft FC Amsterdam geweten. Met snel en „snedig" spel, werd FC Amsterdam weggespeeld In een ronduit geweldige twee de helft had Sparta de score tot in de dubbele cijfers kun nen laten oplopen. Maar wat er allemaal gebeurde! De Goey schoot tegen een Amsterdam mer aan, Clarke joeg de bal van dichtbij hoog over, Peltzer omspeelde na een lange rush Van der Meeren, maar de bal sprong tegen zijn scheenbeen en had geen vaart genoeg het lege doel te bereiken. Sweris- sen kon de bal achterhalen. De Goey haalde nog eens vernieti gend uit en Swerissen, die zich op de doellijn had teruggetrok' ken wist van niets toen hij de bal keihard tegen zijn borst voelde stuiten waardoor hij driftig naar adem moest hap- FC Amsterdam was nergens. vooral niet op rechts in de defensie waar De Jong com pleet zoek werd gespeeld. Hij had de enorme pech dat Van Staveren zijn oude snelheid weer terug heeft. Toen hij door Meutstege werd bediend, rende hij De Jong voorbij en liet v.d. Meeren kansloos. Een minuut later was De Jong nergens te bekennen toen Bert Jansen met een verre pass Van Stave ren op volle snelheid bracht. 4-0. Clarke kopte tegen de paal en de Amsterdamse doelman kon toen nog net de bal met een slap handje buiten het doel duwen. Sensatie maar ook hoogstaand voetbal van Sparta dat de smaak volop te pakken had. De Goey snelde langs de uitlopen de v.d. Meeren en wachtte, iet wat treiterend, voor hij de bal in het lege doel schoof: 5-0. Innavolgbaar Maar de mooiste treffer moest nog komen, op slag van het eindsignaal. Michel Valke, die een aangeboren balbehande ling heeft, voerde weer zijn onnavolgbare beweging uit. Het lijkt, ook als hij de bal voor zich uit speelt, of hij er niet meer bij kan. Dat verwart de tegenstander die meent de zaak rustig te kunnen klaren. Maar opeens versnelt Valke en bereikt hij de bal toch. Zo ook met Sparta's zesde doelpunt, weergaloos mooi. Van der Meeren zag het gevaar, kwam uit zijn doel maar werd be heerst met een lob geslagen. Als, wie zich voetbalminnaar noemt, zelfs niet naar dit talent - in deze vorm - gaat kijken, kan Nederland er beter mee ophouden. Barry Hughes, zondag met Haarlem op het Kasteel, zat vellen vol aantekeningen te maken. Hem werd toegeroe pen: „Je mag wel vijf doelman nen meenemen." Als Sparta zo speelt als in de tweede helft tegen Amsterdam is dat niet eens overdreven HERMAN VAN BERGEM De uitblinker in het duel SpartaAmsterdam, Mi chel Valke, die ook nog het zesde doelpunt maak te. eredivisie PS\% 30 19 11 0 49 68 16 FC Twente 30 18 8 4 44 58-21 30 18 8 4 42 30 17 8 5 42 30 13 11 6 37 30 9 12 9 30 Feyenoord 30 9 11 10 29 NAC 30 9 10 11 28 Volendam 30 10 8 12 28 FC Utrecht 30 8 11 11 27 NEC 30 10 7 13 27 Den Haag 30 11 5 14 27 Vitesse 30 7 12 11 26 Haarlem 30 7 11 12 25 FC VW 30 7 10 13 24 Amsterdam 30 8 7 15 23 GA Eagles 30 8 5 17 21 Telstar 30 2 AZ'67 Sparta Roda JC 65-27 48-27 34—33 46—41 34—45 .44-56 35-42 35-51 44-51 41-59 35-46 39—60 37—fi« 21 11 MADRID Zonder Cruijff en Neeskens heeft Barcelona gis teren in de uitwedstrijd tegen Real Madrid zijn kansen op het Spaanse kampioenschap grotendeels verspeeld. Real won met 4—0 en bracht daar mee zijn voorsprong op de Ca talaanse ploeg op vier punten. De uitslagen van de Spaanse competitie zijn: Atletico Bilbao Rayo Vallecano 6 ,.-0: Elche—Valencia 0—2: Gijon Betis Sevilla 1—0: Real Madrid FC Barcelona 4—0 Espanol—Atletico Madrid 1 3: FC Salamanca San tander 3 0 De stand: 1 Real Madrid 29 39: 2 Barcelona 29 -35; 3 Valencia 29 34 (41 25) Door de overwinning (1—0) van Nottingham Forest bij Aston Villa en de nederlaag (01) op eigen veld van Everton tegen Liverpool kan de Britse titel Nottingham Forest nauwelijks nog ontgaan De ploeg van Brian Clough heeft vier punten voorsprong op Everton en drie wedstrijden minder gespeeld Er resten Nottingham nog ze ven punten uit acht competitie duels. De uitslagen van de Engelse eerste divisie zijn: De uitslagen van de voor de Franse competitie gespeelde wedstrijden zijn: Bastia Lens 3 1 Bordeaux Ni mes 4 -4. Marseilles Roues 4 I Valenciennes—Lyon 1 -0. Saint Etienne Troves 1 -O. Paris Saint Germain Sochaux 3 1: Monac» Laval 4 0 De stand: 1 Marseille 33 43: 2 Monaco 33 43 3 Nantes 33 43: 4 Strasbourg 33 41:5 St Etienne 32 39 'Invaller Nunes van Brazilië bezorgt zijn team de verdiende overwinning. HAMBURG De generale repetitie van West-Duitsland voor de verdediging van de wereldtitel, die over 57 dagen in Bue nos Aires begint, viel beroerd uit. De oefenwedstrijd tegen de drievoudige we reldkampioen Brazilië, voor 62.000 toe schouwers in Hamburg, werd met 0-1 ver loren. Het winnende doelpunt werd een kwartier voor tijd door Nunes gemaakt. West-Duitsland voerde tegen Brazilië een matige vertoning op. De wedstrijd zou zelfs het dieptepunt in de reeks oefenwed strijden voor het wereldkampioenschap worden. De eerste nederlaag in eigen land sinds 1974 (tegen Oost-Duitsland eveneens in Hamburg tijdens de WK) ging gepaard met een fluitconcert en boegeroep. Alleen voor rust werd er beter gespeeld als in de gewonnen wedstrijden tegen Engeland (2- 1) en Rusland (1-0). Spits Fischer kreeg in' die periode een mooie kans, maar faalde jammerlijk. Hij kopte naast uit een voorzet van Abramczik. Brazilië daarentegen speelde in Hamburg heel wat beter als tegen Frankrijk toen met 1-0 werd verlo ren. De Brazilianen speelden slimmer en meer doelgericht, alles gebaseerd op hun uitstekende techniek. Het had niemand verwonderd als zij bij rust met 2-0 hadden voorgestaan. Rivelino en Edinho knalden buiten bereik van doelman Maiër tegen de lat. Die "spetters" waren geen waarschu wing voor de Duitsers, die in de vleugel backs Vogts en Dietz zwakke pionnen had den. De Brazilianen grepen de verdiende winst een kwartier voor het einde toen de voor Reinaldo ingevallen Nunes een terugsprin gende bal inschoot. Bondscoach Hemuth Schön probeerde door de wissel van de middenvelder Beer voor spits Worm nog een gelijk spel te redden, maar dat had geen zin. Het Duitse publiek was al lang ontevreden en liet dat duidelijk blijken. Alleen voorstopper Ru'ssmann had een goede vorm geëtaleerd en was doelman Maier niet tegengevallen Overduidelijk bleek dat Duitsland op dit ogenblik een ster van het kaliber Beckenbauer ontbeert Iran In de eerste oefenwedstrijd in een reeks van acht voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap heeft Iran gisteren een aardig resultaat behaald. Joegoslavië, door Spanje geelimfi neerd, werd voor 30.000 toeschouwers op 0-0 gehouden. Iran is in Argentinië' in groep vier ingedeeld met Nederland, Schotland en Peru. De kwaliteiten van Iran bleken, net als tijdens de kwalificatiewedstrijden, hoofd zakelijk in de hechte verdediging te zitten. In aanvallend opzicht bleken de pupillen van ocach Mohadjerani net zo ongevaarlijk als Joegoslavië, dat tijdens het laatste toer nooi om het Europees kampioenschap op de vierde plaats eindigde. Mexico, ingedeeld in groep twee van de eindronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal, heeft in Gua dalajara in een oefenwedstrijd Bulgarije met 3-0 verslagen. De ruststand was 2-i). Doelpuntenmakers waren Cristobal Orte ga, Giullermo Mendizabal en Gerardo Lu- go. Polen heeft de oefenwedstrijd tegen Grie kenland met 5-2 gewonnen. De schotvaar- dige Polen hadden bij rust al een voor sprong van 4-0. De doelpunten werden gescoord door Lato, Deyna (2-2), Zmuda en Boniek voor Polen en Karayikis (straf schop) en Navros voor Griekenland Het Ierse elftal heeft met 4-2 gewonnen van Turkije. Bij de rust hadden de Ieren een voorsprong van 4-0. Het Russische voetbalelftal heeft gisteren in Jerevan een vriendschappelijke wedstrijd tegen Fin land met 10-2 gewonnen. Ivic heeft een contract voor twee jaar getekend. Ivic terug naar Split AMSTERDAM - Tomislac Ivic keert aan het einde van het seizoen definitief terug naar zijn oude club Hajduk Split. De huidige Ajax-trainer. du- kortgeleden nog een aanbod van Willem-II naast zich neer legde, heeft bij de Joegoslavi sche club een contract van twee jaar getekend, aldus maakte het bestuur van Haj duk gisteren bekend (Van onze sportredactie) WASSENAAR De Neder landse draf sport heeft weer versterking gekregen. Gister middag maakte de vierjarige hengst uit Italië, Evento, zijn opwachting bij het Duindigt- publiek en won gelijk onder leiding van Leo Schoonhoven de Oegstgeestprijs. Het paard bleef echter maar een neusje voor op Lex Areta met Jan van Dooyeweerd. Maar Leo Schoonhoven heeft, wel het gehele parcours over de 2040 meter rustig aange daan en zelfs even opgesloten gezeten in het peloton. In de laatste paar honderd meters sloeg de hengst enorm toe en was er een stukje snelheid te zien waar de drafsportliefheb bers nog lang over zullen spre ken. Evento, een zoon van de oud Prix d'Amérique-winnaar Upsalin, is een duidelijke ver sterking voor de internationa le klasse. De eerste ren van de middag werd een prooi voor Chris Vandeuren. Erg verrassend bracht hij de driejarige Duitse import Pfalztaler over de eind streep. Lichtgewicht Mario van Gisteren was heer en meester in de Igorprijs met Topsie. De zevenjarige merrie deed gelijk van zich spreken tijdens het eerste seizoenoptre den. Een ander vlieggewicht Toni Treanor sloeg met Let Me Go hard toe in de Dvicop- rijs. De uitslagen: Leiden prijs (2040 m): 1. Pele Star (J. Wagenaar) 1.26.4, 2. Orwyn Bush, 3. Pronto Laguna. Toto: winn. 2,30; pl. 1,80, 1,70, 2,80; kopp. 9,40; tno 134,30. Niet gestart: Poolster B. Minja prijs (2000 m): 1. Pfaltztaler (CXJd. van Deuren) 2.11.0, 2. Ral- do, 3. Carrera. Toto: winn. 13,40; pl. 3.50, 2,50. 1,50; kopp. 141,90. Niet gestart: Running EulL Rijswijk prijs (1600 m): 1. Petra Kid (J.J. de Wit) 1.21.6, 2. Pepi H. 3. Oscar Star. Toto: winn. 17,40; pl. 5,00, 3,20, 5.50; kopp. Voorschoten prijs (2100 m): 1. Re- marquable W (A. v.d. Blonk) 1 26.4, 2. Paula Antje, 3. Roidur. Toto: winn. 5,40; pl. 2,10, 2,00, 2,70; kopp. 23,70. Igor prijs (1200 m): 1. Topsie (M. v. Gisteren) 1.14.3, 2. Phantom Ma jor, 3. Panthon. Toto: winn. 5,60; pl. 1,60, 1,70, 3,40; kopp. 15,70; trio 359,60. Niet gestart: Beldale Goddess en Baby Ben. Wassenaar prijs (2040 m): 1 Rapid Buitenzorg (M.A. Pools) 1.26.5, 2. Radja, 3. Robin H. Toto: winn. 10,40; pl. 5.80. 5.80, 7,00; kopp. 87,50. Niet gestart: Patri cia Rumelaar en Patricia Vera. Oegstgeest prijs (2040 m): 1. Even to (L. Schoonhoven) 1.21.6, 2. Lex Areta, 3. Mac Buitenzorg (buiten weddenschappen), 4. Lea Bond. Toto: wmn. 1,10; pl. 1,20, 1,60; kopp. 2,00; trio 4.00. Ilvico prijs (1800 m): 1. Let me go (A Treanor) 1.58.2, 2. King Morrie, 3. Balancoire. Toto: wmn. 3,20; pl. 1,60, 5,70, 9,40; kopp. 78,50. Rijnsburg prijs (2040 m): 1. Oroli- ne (mej. Y. Wagenaar) 1.23.8, 2. Lukie B, 3. Martina Norma. Toto: winn. 3,40; pl. 1,30, 1,60. 1,60; kopp. 10,20; trio 77,80. Niet gestart: Matchless. Katwijk prijs (2520 m): 1. Pearl Olivier (W.P.M. v.d. Pijl) 3 33.6 1.24.8, 2. Mary S, 3. Luuk K. Toto: winn. 2,40; pl. 1,50, 1,60, 1,80; trio 10,10. Totalisatoromzet: 390.441,—.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11