Woedende reacties op Vanessa Redgraves Palestijnse sympathie i Russell-tribunaal: beroepsverbod bedreigt mensenrechten Cycloon treft Australië Nieuwe landbouw prijzen niet voor mei Ontvoerde Moro: niet veel tijd meer beschikbaar BU UITREIKING OSCARS STROP VOOR PALESTIJNSE KAPERS Anneliese Michel leed aan een hersenaandoening 1971 BUITENLAND LEIDSE COUR AN WOENSDAG 5 APRIL 1978 PAGINA 7 11 !.9 INS IS NU !.95 (Van onze corres pondent Hans Toonen) HOLLYWOOD - Bij de ingang van het feestelijk ver lichte theaterge bouw in Holly wood wordt een stencil uitgereikt door een Pales tijn wiens gezicht bijna geheel schuil gaat achter een zwartwit ge blokte theedoek. Het vlugschrift blijkt bedoeld als uiting van steun aan de 41-jarige Engelse actrice Vanessa Redgra ve. Naast de als beste acteur van 1977 gedoodverf de landgenoot Ri chard Burton heeft zij de laat ste tijd bijna da gelijks de voorpa gina weten te ha len van menig respectabel Ame rikaans dagblad. ke sympathie voor de Palestijnen het mik punt geworden van de militante Amerikaanse Joodse Defensie Liga. Vooral toen ze onlangs haar sympathie onder streepte met haar me dewerking aan een film-documentaire „The Palestinian", waarin ruim aandacht wordt besteed aan de PLO en haar leider Jasser Arafat, schreeuwde deze jood se gemeenschap moord en brand. On middellijk werd er boos aangeklopt bij filmgigant „20th Cen tury Fox". Voor deze maatschappij had Va nessa Redgrave, met haar vriendin en te genspeelster Jane Fon da, geschitterd in de nazi-thriller „Julia" voor welke rol ze nu was voorgedragen voor een Oscar als be ste bijrolspeelster. Dat Vanessa Redgrave in „Julia" de aangrijpen de rol speelt van een verzetsvrouw in het Duitsland van de ang staanjagende dertiger jaren liet de woedende Joodse Defensie Liga volslagen koud. De ironie wilde zelfs dat men van „20th Centu ry Fox" eiste om Red grave subiet op de zwarte lijst te zetten. Maar dat schoot de Palestijnen in en ron dom Los Angeles in het verkeerde keelgat. Niemand keek dan ook vreemd op, toen maandagavond beide partijen stevig met el kaar op de vuist gin gen, wat resulteerde in vijf ernstig gewonden en zes arrestaties. En terwijl de fine-fleur Richard Dreyfuss en Diana Keaton met hun Oscars, onderscheiding voor de beste acteur en actrice over het jaar 1977. van Hollywood amper was onderuit gezakt voor een ouderwetse glamour-achtige ver jaardag van Oscar, de machtigste „man" van de Amerikaanse film wereld, gooide Vanes sa Redgrave een sym bolische baksteen in de gouden verjaardag staart. Want nauwe lijks had ze als eerste in de lange rij van winnaars en winnares sen het gouden beeldje in ontvangst genomen, of ze betitelde de bui ten het gebouw protes terende joden als „zio nistische fanaten, die een belediging zijn voor de strijd van de joden waar ook ter wereld". Het boe-ge roep klonk echter har der dan het applaus. Met het verstrijken van de feestavond hield ik mijn hart vast. Want Jane Fonda was een geheide kandidate voor de Oscar als be ste actrice vanwege haar rol in „Julia". Af gezien dat Vanessa en zij boezemvriendinnen zijn, kan vriend en vij and zich nog herinne ren hoe Jane Fonda tot voor kort tekeer is gegaan tegen de Ame rikaanse inmenging in Vietnam en de verder felijke praktijken van een zekere Richard Milhouse Nixon. Toen Janet Gaynor, 50 jaar geleden de eerste ac trice die voor haar op treden in maar liefst drie films met een toen nog naamloos gouden beeldje werd bekroond, de envelop pe openscheurde was het dan ook doodstil in de zaal. Gejuich, ver mengd met zuchten van verlichting, klonk op toen Dyane Keaton als beste actrice te voorschijn kwam. En terwijl de tv-camera inzoomde op de voor slechts één moment te leurgestelde gezichten van Jane Fonda, Shir ley Mclain, Marsha Mason en Anne Ban croft, wist Dyane Kea ton zich geen raad met deze uitverkiezing, verdiend vanwege haar rol in de lachfilm „Annie Hall" Met de Oscar in haar linker hand geklemd verliet ze hoofdschuddend het podium. t (Van onze correspondent Ami van Vree) I FRANKFORT Zestien juryleden van I het Russell-tribunaal hebben gisteren aan J het einde van de eerste zitting zoals te J verwachten viel, eenstemmig „ja" geant woord op de vraag of burgers in de Bonds republiek op grond van hun politieke over- tuiging het recht wordt ontzegd een beroep n overheidsdienst uit te oefenen. Ze leaamden eveneens dat de praktijk van de beroepsverboden een ernstige bedreiging s van de rechten van de mens en dat deze op discriminerende wijze wordt uitgeoe fend tegen mensen met een bepaalde poli tieke (lees linkse) mening. Geen eenstemmigheid bestond over de vraag of ook andere instanties, met name vakbonden, beroepsorganisaties en kerken, met de beroepsverboden van doen hebben. Acht juryleden meenden dat hiervoor on voldoende bewijsmateriaal voorhanden was. In zijn voorlopige rapport stelt het tribu naal nadrukkelijk vast dat het optreden tegen mensen wier mening of partijlid maatschap als onaangenaam wordt erva ren, onverenigbaar is met de rechten van de mens. Deze discriminatie van bepaalde overtuigingen zou echter volgens het rap port ondenkbaar zijn zonder het inquisitie- en contróle-apparaat dat hiervoor in het leven is geroepen. Daardoor is een klimaat van angst geschapen: Veel jonge mensen plegen zelfcensuur of houden zich politiek op de vlakte. Zij worden in hun creatieve ontwikkeling geremd en neigen tot confor misme. Deze tendenzen zijn volgens het rapport echter uiterst schadelijk voor de maatschappij die het juist moet hebben van geestelijke vrijheid, vooral in een tijd van grote sociale en economische proble men. Het begrip „trouw aan de grondwet" wordt steeds rigoureuzer gehanteerd: het onder scheid tussen deze trouw en trouw aan de staat en degene die haar besturen, wordt steeds minder gemaakt. De inlichtingen diensten worden voortdurend uitgebreid en beginnen steeds meer een eigen leven te leiden. Als deze ontwikkeling doorgaat, alsdus het rapport, kunnen straks alleen nog diegenen een functie in de overheids dienst krijgen die zich geheel en al met de status quo vereenzelvigen. De jury geeft de schuld van alles aan het radicalendecreet van 1972 dat, ondanks het feit dat het geen kracht van wet had, met name voor de regeringen van de deelstaten al snel een officiële norm is geworden, zonder dat begrippen als „grondwetvijan- dig-gezind" ook maar enigszins werden gedefinieerd. De voorlopige conclusies van het derde Russell-tribunaal, waarin de Nederlandse hoogleraar Nauta als jurylid zitting had, zijn gebaserd op twaalf gevallen van be roepsverboden die de afgelopen week in Frankfurt aan een nauwkeurig onderzoek zijn onderworpen. Begin volgend jaar gaat het Tribunaal zich bezighouden met moge lijke censuur in de Bondsrepubliek en met de toestand van mensenrechten bij straf processen. Daarbij zal een speciale sub commissie onderzoeken hoe het is gesteld met de behandeling van „politieke gevan genen" (terroristen! Het Russell-tribunaal is in de Bondsrepu bliek op sterk verzet gestoten, niet alleen bij tie conservatieve oppositie, maar ook bij de regeringspartijen en bij de vakbon den. De burgerlijke pers heeft in hoofd zaak eveneens negatief op het tribunaal gereageerd. Een inwoner in het gebied Manjimup loopt door zijn huis om te redden wat er maar te redden valt. Het dak is door de hevige rukwinden afgewaaid. PERTH (Reuter) Een zware cycloon heeft dinsdagavond het westen van Australië getroffen, waardoor op grote schaal de stroom uitviel, bosbranden ontstonden en zware schade werd aangericht aan eigendommen en oogst. Geveesd wordt dat minstens twee mensen zijn omgekomen nadat hun jacht door krachtige winden de zee werd opgebla zen, nabij Bunbury, ten zuiden van Perth. Een reddingboot die uitgevaren is om de bemanning van het jacht te redden is sindsdien ook spoorloos. Premier Barre herbenoemd PARIJS (DPA) De Franse premier, Raymond Barre, is gisteren officieel in die functie herbenoemd door president Valery Giscard d'Estaing. Dit blijkt uit een officieel decreet van de president dat in Parijs openbaar werd gemaakt. De komende twee dagen zullen ook de overige posten in het Franse kabinet worden verge- El Al legt bedrijf stil TEL AVIV (AFP) - De directie van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al heeft naar anleiding van een wilde staking besloten het bedrijf stil te leg gen tot de raad van bestuur een definitieve beslissing heeft genomen over de toekomst van de maatschappij. El Al is ei gendom van de staat.-. verwachting Neutronenbom niet nu Washington in productie (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Verenig de Staten zullen voorlopig niet overgaan tot de productie van de omstreden neutronenbom. Dat is de stellige verwachting in Washington. "Waarschijnlijk nog deze week zal president Carter een degelijke beslissing bekend maken. Volgens de New York Times van gisteren zou Carter geheel van produktie van de neutro nenbom willen afzien, maar dat wordt in kringen rond het Wite Huis als hoogst onwaar schijnlijk betiteld. Zelfs een aantal tegenstanders in de om geving van de president zou de afschrikwekkende werking van dit nieuwe atoomwapen niet geheel verloren willen laten gaan. Van belang voor Carter's be slissing zou vooral de groeien de weerstand bij een aantal NAVO-parters zijn. Ook de uit spraak van het Nederlandse parlement tegen de N-bom zou daarbij een rol hebben ge speeld. Carter heeft steeds ge zegd de unanieme instemming van alle NAVO-partners met het nieuwe wapen van het al lergrootste belang te vinden. Carter zou met zijn beslissing ook de afronding van de twee de serie SALT-besprekingen met Rusland willen bespoedi gen. Deze besprekingen verke ren in een eindstadium Boven dien lijkt Carter te zijn ge zwicht voor de aandrang van Adrew Young, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, om voor het gro te ontwapeningsdebat, dat in mei in de Verenigde Naties zal plaatsvinden, een positief ge baar te maken. Van belang is voorts, dat de Amerikaanse de fensieminister Harold Brown, voorstander van de N-bom, on langs heeft verklaard invoering van het wapen wel wenselijk, maar niet strikt noodzakelijk te vinden. Critici in het Amerikaanse Congres zullen ongetwijfeld el ke actie tegen het wapen zien als een nieuw teken dat Carter terugdeinst voor de onverzoen lijkheid van het Kremlin. Het besluit van Carter vorig jaar om de produktie van de B-l bommenwerper stop te zetten ontlokte eenzelfde antwoord aan de voorstanders van de harde lijn. LUXEMBURG - Eind aprU zullen er nog wel geen nieuwe EEG-Ianbouwp ijzen zijn, want de tegenstelling tussen de lid staten zijn groter dan ooit. Mi nister mr. A. van der Stee van lanbouw en visserij verklaar de dit gisteren in de voor avond, nadat de EEG-minister- raad de hele dag bezig was geweest met de eerste grote prijsronde van dit jaar. Dat men er begin mei uit zal zijn is volgens de bewindsman nog een redelijk optimistische ver wachting. De delegaties van de Benelux- landen hebben alle drie wel zo ongeveer gesteld dat de prijs verhoging met gemiddeld twee procent die de Europese com missie wil onaanvaardbaar is. België zei er nog genoegen mee te willen nemen als de verho ging in nationale valuta gere kend in geen van de landen op meer dan twee procent zou uit komen. Erg serieus moet men die opmerking echter niet ne men, geloofde de heer van der Stee. Zelf had hij de commis sievoorstellen „uiterst moeilijk aanvaardbaar" genoemd en te genover de pers wilde hij wel kwijt dat dit een beleefde for mule was voor „onaanvaard baar". Die voorstellen, aldus de minister, betekenen het af slachten van de landbouw in de Benelux. Wel bespreekbaar zou een verhoging van enkele procenten meer zijn. houding tussen landbouw en inkomenssteun voor de land- andere beroepsgroepen slech- bouw nodig zou zijn, iets wat ter zou maken, Luxemburg Nederland en België niet vroe- meende dat misschien directe gen- ROME (Rtr) - In een brief aan de Italiaanse regering schrijft de ontvoerde ex-premier Moro dat er niet veel tijd meer rest. Moro doet een beroep op de regering-Andreotti zijn vrijlating te verzekeren: „Ik ben een politieke gevangene die in een onhoudbpe positie is terechtgekomen door uw bruuske besluit iedere dialoog met gevangen mensen te stoppen. Ik voel me door jullie, leiders van de christen-democratische partij, een beetje in de steek gelaten. Moge God uw geest verhelderen", aldus de brief, waarvan wordt aangenomen dat Moro hem zelf heeft geschreven. De Italiaanse regering heeft gisteren overigens duidelijk gemaakt dat zij niet van plan is op de eis van de ontvoerders in te gaan en gevangen leden van de Rode Brigades vrij te laten. De Rode Brigades verwerpen in een communiqué dat bij de brief is gevoegd iedere geheime onderhandeling. Gisteren zijn in Italië opnieuw arrestaties verricht. Momenteel zitten 150 leden van de Rode Brigades gevangen, evenals 150 leden van de „Gewapende proletarische kern". Gisteren is ook de 25-jarige Erica Ratti, dochter van een Milanese industrieel, ontvoerd toen zij met haar verloofde uit een winkel kwam. Het is de eerste ontvoering in Italië na de bloedige ontvoering van Moro. Baby krijgt kleinste pacemaker BIRMINGHAM (AP) Een hartstimulator (pace maker) die de kleinste ter wereld zou zijn heeft het leven gered van het negen maanden oude meisje Na talie Wild, in het kinder ziekenhuis in Birming ham. De pacemaker is ontwor pen in Australië, is 4,25 cm lang en 2,5 cm breed, weegt ongeveer 70 gram en kost 800 pond. Natalie werd vorige week woens dag al geopereerd maar de ingreep werd niet eerder bekend gemaakt. De baby werd geboren met een ge deeltelijk geblokkeerd hart. Frankrijk wil acties tegen zeevervuilers LUXEMBURG - Frankrijk wil dat de landen van de Europese Gemeenschap besluiten dat ze hun havens kunnen sluiten voor schepen die zich niet aan de veiligheidsvoorschriften houden. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG, moet voorts in snel tempo tech nieken gaan ontwikkelen om verontreinigingen ter zee be strijden. De Franse minister van buitenlandse zaken, Louis de Guiringaud, heeft gisteren in Luxemburg die verlangens op tafel gelegd tijdens de bij eenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de EG. Een van de twee veroordeelde Palestijnen, Samir Moha- med Khadar. maakt een V-teken, terwijl hij door een bewaker wordt geleid naar de rechtbank NICOSIA (Reuter) Een rechtbank in Nicosia op het eiland Cyprus heeft twee Palestijnen veroordeeld tot de strop wegens moord op de hoofdredacteur van het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Ahram, Youssef Sibai. Het incident in het Hiltonhotel in Nicosia leidde tot een overval van een Egyptische commando op een gekaapt vliegtuig op de luchthaven Larnaca bij Nicosia. De 28-jarige Mohammed Khadar en de 26-jarige Sayid Hoessein zullen op 1 juni worden opgehangen, tenzij het hoger beroep, dat zal worden aangetekend, de straf nog kan veranderen. De twee Palestijnen zeiden niet schuldig te zijn hoewel zij in februari in een DC-3 een aantal mensen in gijzeling hielden. Moskou: Hess mag niet vrij WEST-BERLIJN (Reuter) Het Kremlin heeft opnieuw de Wettelijke verzoeken om vrijlating van Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess afgewezen, omdat dat zou neerkomen op amnestie voor het fascisme. Dit is gisteren in West-Berlijn op een persconferentie voor buitenlandse journalisten verklaard door de Russische ambassa deur in Oost-Duitslarid, Pjotr Abrasimov. „Er zijn in de tweede wereldoorlog 20 miljoen Russen gesneuveld", zei hij, „en het Russische volk zou een vrijlating van Hess niet kunnen begrij pen". ASCHAFFENBURG (Renter) In het exorcismeproces in Aschaffenburg hebben dinsdag vijf artsen verklaard dat het slachtoffer, de 23-jarige Anneliese Michel, een hersenaandoening had die aanleiding kon xijn tot aanvallen van epilepsie (vallende ziekte). Het proces gaat tegen twee geestelijken die duiveluitdrijving hebben toegepast, en tegen de ouders van Anneliese, die geen medische hulp hebben ingeroepen. Het meisje is in juli 1976 aan ondervoeding gestorven. Dokter Siegfried Luethy ontkende dat hij de patiënte in overwe ging zou hebben gegeven een geestelijke te raadplegen, ofschoon zij hem verteld had te geloven dat ze door duivels was bieten

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7