Ze moeten geweld gebruiken om ons eruit te krijgen Australiër Jan de Roo na 23 jaar even terug in veranderd Leiden A Eigen boom voor Wassenaarse gemeentevoorlichter Gemeente wil (nog) niet ontruimen IN4 STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 APRIL 1978 PAGINA Het zal waarlijk een uitzonder ing zijn, dat een gemeentelijk voorlichter in het geestelijk bezit van een zijn eigen naam dragende boom wordt gesteld. In Wassenaar kan zoiets wel degelijk. Vorig jaar bestond de plaatselijke Vereniging van 'Vrienden van Wassenaar tien jaar. Tijdens een feestelijke 'bijeenkomst ter viering van dit heuglijke feit kreeg ge meentelijk voorlichter Piet «Zonneveld (die ook al zoveel Wassenaars nieuws en nieuw st jes aan onze bloedeigen krant •-heeft doorgegeven gedurende -lange tijd) symbolisch een *.boom aangeboden die zijn tnaam zou dragen. De symb- woliek is thans in realiteit omge- wzet. f.Dezer dagen werd de „Piet «■Zonneveld boom" afgeleverd K.en door de gemeentelijke plantsoenendienst geplant dicht bij het huis van het echt paar Zonneveld aan de Bur- manlaan. Dat het een echte Zonneveld-boom is staat dui delijk en klaar te lezen op de rand van de stevige boombe schermer. Niemand die aan de authenticiteit nog zou kunnen twijfelen. Het bleef niet bij planten alleen. Daar waren ook de chef van de afdeling Groenvoorziening van de Was senaarse gemeentelijke techni sche diensten, de heer W. Westgeest, en mr. Tj. Halberts- ma, voorzitter van de „Vrien den van Wassenaar", die bei den rond de boomplanting een woordje spraken en het had den over hun waardering voor het werk, dat Piet Zonneveld, als voorlichter van de gemeen te, maar ook uit hoofde van andere activiteiten doet voor de plaatselijke Wassenaarse gemeenschap. Piet Zonneveld kon daarbij slechts deemoedig het hoofd buigen, zoals men hem op de foto ziet doen na dat hij, in tegenwoordigheid van zijn vrouw (rechts) en mr. Halbertsma (links) zijn eigen boom had „onthuld". Het was één der zeldzame keren, dat de heer Zonneveld niet zelf een boom kon opzetten. De ..grootse onthulling" Je mag dan een doorgewinter de Australische chartered ac countant zijn geworden, ge wend aan wijd se verten en afstanden van 200 kilometer niet tellend, toch moet er iets door je heen gaan als je na 23 jaar als oud-Leidenaar weer eens een blik kunt wer pen op de meelfabrieken ter wijl je met je bejaarde moe- der-uit-een-Leiden-Noordse-re- novatiewoning en een paar zusters en zwager (die je nooit gezien had) op de plek staat waar eens het povere ouderlij ke huisje stond op een plek waar nu de basisschooljeugd je bijna van de sokken rijdt met een fiets. Dit moet Jan de Roo zijn overkomen. Zaterdag kwam hij uit Brisbane aan. Een maandje terug op het ou de nest, moeders verjaardag meevieren, schoonfamilie in het Brabantse Heusden opzoe ken, overal in Leiden kiekjes maken en herinneringen weer levend zien worden. Australisch staatsburger („an ders kon ik m'n beroep - een soort register-accountant met deels notariële bevoegdheden - niet uitoefenen") Jan de Roo stond in Hoek van Holland, waar hij aankwam per boot via London Airport, een ogen blik perplex. Er waren ruim dertig afhalers. Veruit de meesten kende hij niet, z'n zusters en broers haalde hij door elkaar wat de namen be treft. Good heavens, wat wa ren die mensen veranderd. Praten ging best; al spreekt Jan thuis weinig Nederlands - z'n kinderen verstaan het wel, maar spreken het niet - toch vergat hij z'n moedertaal niet. Het was een enkele keer naar een woord zoeken, maar op een paar Engelse uitdrukkin gen na leek het alsof Jan nooit was weggeweest. Z'n moeder straalde. Jan de Roo, 53 jaar, getrouwd met een Brabantse vrouw, va der van vier meisjes en twee jongens, woont in noordoost Australië, in de subtropen van Queensland. Z'n huis staat in het stadje Stanthorpe, met een duizendje of vier inwoners. Buiten die „agglomeratie" van 7000 mensen breekt de een zaamheid los. Dat tref je land genoten aan wier naaste buren 40 kilometer verderop wonen. Tot Queenslands hoofdstad Brisbane is het 210 kilometer: „daar gaan we af en toe 's zondags bij onze dochter Maureen een kopje koffie drinken". Dat is naast de deur. Een andere dochter woont in Adelaide, 2000 kilometer zuid elijker en weer een ander leeft 2000 kilometer noordelijk in Townsville. Dat is dan weer net iets te ver voor een zon dags bezoekje. Niet dat het Jan's business is, Jan de Roo (rechts), met z'n moeder, zussen en zwager op de plek van z'n laatste Leidse woonstee, het huis dat nu weg is aan de eens zo smalle Schoolstraat bij de Herensingel en het voormalige „spoortje". maar bij hem in de buurt is de grond vruchtbaar: „de Be tuwe van Queensland, waar praktisch al het Australische fruit wordt geteeld op zo'n duizend meter hoogte. Daar vriest het een paar nachten per jaar; dat is goed voor de appels en peren". Moeiteloos komt het eruit in het gesprek. „Er zijn in Australië veel Ne derlanders die een stuk korter daar wonen dan ik, maar hun eigen taal al zowat vergeten zijn, omdat ze niet in staat zijn twee talen tegelijk te beheer sen". Toen Jan de Roo 23 jaar geleden uit Leiden vertrok was hij boekhouder; in Aus tralië heeft hij nog twaalf jaar moeten studeren en 17 exa mens moeten doen eer hij zich chartered accountant mocht noemen. Moeder De Roo straalt nog steeds van trots: „en dat uit arme ouders. Jan is voor de eerste keer weer terug, samen met een dochter die vorige week in Australië trouwde en nu in Heusden logeert bij de andere oma. Maandag trok Jan weer door Leiden en het was een openbaring voor hem: „Toen ik hier nog woonde zag ik niets, ik had geen waardering voor die oude stad. We zaten op het „armenschooltje" bij de Pelikaanstraat en liepen op klompen, de kinderen van de „middenstandsschool" hadden schoenen aan, herinner ik me". Jan lacht nu, met een brede grijns. „De hele ochtend heb ik foto's lopen maken van oude geveltjes. Ik vond het prachtig. Australië kent geen oude monumenten, het is een jong land met een prachtige natuur. Ik keek in leiden m'n ogen uit op de massa auto's, er waren veel minder fietsers dan in mijn tijd, de tram was weg en overal 'eenrichtingver keer, opbrekingen en ongeken de parkeerproblemen. Ik heb Leiden in last gezien, maar ik vond het toch allemaal gewel dig om Leiden op m'n 53ste te ontdekken. Ook stond ik er van te kijken hoeveel winkel zaken er nog zijn die er 23 jaar terug ook al waren". De Nederlandse maand be steedt Jan aan reizen tussen Leiden en Heusden. Na een paar dagen was het alsof hij nooit was weggeweest; De Roo wist de straten, de fabrieken nog op z'n duimpje, beter dan zijn eigen zus uit Warmond. Even was hij de kluts kwijt toen hij bij het Kort Leven daal de gracht miste, ook de verdwenen Vergulden Turk aan de Breestraat speelde hem parten toen hij zonder jas stond te kleumen in de vader landse mist. Eind april is hij weer thuis, ruim 18.000 kilo meter van de Leidse Bem- hardstraat, waar moeder De Roo nog een jaartje moet wo nen tot haar huis aan de Lust hoflaan gerenoveerd is. Dan gaat Jan weer de Australische winter tegemoet. „Jammer, dat hier de zon niet schijnt Dat ben ik wel anders gewend. Soms hebben we in geen maanden regen; dan verlang je er weieens naar. Het is vaak elke dag de tuin sproeien en dan een half jaar lang of zo. Onze winter? Och, het enige opmerkelijke is, dat ik dan met in korte broek loop en dat we 's avonds de verwarming aanzetten om het een beetje behaaglijk te hebben. Een winterjas hebben we in elk geval niet". Straks is Nederland weer erg ver weg. Dan weet je nooit of je elkaar nog terugziet. Vogel Jan is ooit uitgevlogen en hij heeft een goede vlucht gehad. Nederland helemaal vergeten doet hij nooit, al is het maar op die Limburgse carnavals avond in Brisbane, waar iede reen Engels spreekt maar waar de Hollandse club zich toch onder elkaar voelt. Motto corso: Elke feestdag een bloemendag RIJNSBURG De voorzitter van het corsocomité de heer. C. Leeuwenburg heeft gister avond het motto van het nieuw te rijden corso bekend gemaakt. Het is geworden: „Elke feestdag een bloemen dag". De tekenaar van de praalwagens. Joop Visser uit Leiden heeft 13 op dit idee geënte tekeningen gemaakt. Hetgeen wil zeggen, dat er 13 praalwagens in de stoet meer ijden. Na het bekend maken van het motto, werden de wagens ver loot. Iedere deelnemer, die een praalwagen wil bekostigen trekt een nummer en wie het eerste lootje trekt mag kiezen. Zo gaat het verder in volgorde. De heren Visser en Niek Hem mes P-R-man van Flora en be stuurslid van het corsocomité begeleiden degene, die geloot hadden. Onder de deelnemers waren de V.V.V.'s van Noordwijk, Kat wijk, Leiden enz. en o.a. de Rabo-bank, PI. van Egmond bouwmij. Er bleven twee wa gens over, maar daar wordt wel een sponsor voor gevon den. Het is de bedoeling, dat het corso, wat altijd de eerste za terdag van* augustus rijdt nu ook in Noordwijk gaat rijden. Het rijdt van Rijnsburg, Oegst- geest en Leiden nu naar en door Noordwijk en zal daar weer op de boulevard tentoon gesteld worden. Op 26 augustus gaat het corso in Den Haag rijden. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Dieuwke, dr v. J. D. van Rooijen en M. Oostveen. Denise Marietta, dr. v. N. S. W. Hijdra en J. C. H. J. van der Kroft, Dennis. zn v. 8. van Houten en L. Weeda. Petronella, dr. v. P. J. van Slingerland en P. Ouwehand. Hendrik, zn. v. D. Bol en S. van den Burg, Janneke, dr. v. C. H. Stouten en B. van Voorst. Eva Marita, dr. v. L Brandenburgh en A. van der Burg. Overleden: W. Nieboer, geb. 3 sep. 1895. man. P. W E. Grol. geb. 30 jun 1936. man. T. Groen in 't Woud, geb. 12 nov. 1904. man. Gehuwd: P. R. J. Mooiweer en C. Verkerk. J. M van Dijk en C. N. M WASSENAARSE KRAKERS: Enkele (anonie me) krakers van het huisje van Staats Bosbe heer in Wasse- WASSENAAR - „Wanneer de gemeente Negatief Wassenaar ons uit dit huis wil hebben, zal men ons er met agressie uit moeten halen. En dan gaan we voor het raadhuis in hongerstaking. Als dat ons laatste redmiddel is, moet het maar". Met deze niet mis te verstane beantwoor ding geeft een van de leden van het komitee Jongerenhuisvesting Wassenaar die, een huisje van Staatsbosbeheer aan het Wassenaarse Slag hebben gekraakt dat op de nominatie stond om te worden gesloopt, te kennen dat het komitee niet zal toestaan dat haar nieuwe onderkomen tegen de vlakte zal gaan. Drie leden van het komitee, die anoniem wensen te blij ven in verband met gerechtelijke stappen van de kant van de gemeente, hebben hun intrek in het huis genomen. Met hulp van vrienden zijn zij druk doende het pand van binnen op te knappen. „Wij willen dit huis niet uitleven, maar leef baar maken" aldus een van de krakers. Het Komitee Jongerenhuisvesting is tot de actie overgegaan omdat het huisves tingsbeleid voor jongeren in Wassenaar, zo verklaart men, „erbarmelijk" is. „Je kan in Wassenaar niet terecht als je naar woonruimte zoekt. Er is een grote lijst van mensen die als woningzoekenden staan ingeschreven. Je moet mede daar door zeker zeven jaar wachten voor je een keer aan de beurt komt. „De gemeen te Wassenaar is voor het komitee de gebeten hond. „De gemeente heeft voor ons niets anders dan zoethoudertjes. Het gaat enorm bureaucratisch aan toe. En dan is er weer die wachtlijst, terwijl er een aantal panden gewoon leeg staat. Huizen die nog bewoonbaar zijn worden gesloopt en waarom? Waarschijnlijk grondspeculaties", adus een van de actie voerders. De krakers zijn van mening dat er aan het huis niets valt te ontdekken, waarom het gesloopt zou moeten worden. Het valt volgens hen allemaal best wel mee en er zou best in zijn te leven: „Voor de maat schappelijke normen is dit huis misschien niet meer bewoonbaar, voor ons wel". Voorlopig is het huis echter niet voorzien van belangrijke voorzieningen als water, gas en elektriciteit. Het komitee heeft naar haar eigen zeggen al twee keer een verzoek bij de gemeente ingediend om de voorzieningen aangesloten te krijgen, waarop echter evenveel zeer negatief werd gereageerd. Het argument van de gemeente was volgens de krakers „de onbewoonbaarheid van het huis en het feit dat het gesloopt moet worden" Het komitee stelt echter dat die onbe woonbaarheid juist door de gemeente Wassenaar wordt veroorzaakt omdat „de gemeente ons saboteert door die voorzie ningen niet aan te sluiten". Die voorzie ningen worden ons gewoon onthouden", aldus bet komitee' En van die voorzieningen hangen voor een groot deel de toekomstige werkzaam heden van de krakers af. Zij vinden dat zij mede door hun opleiding (onder meer academie voor beeldende kunsten) geen. werk kunnen vinden dat bij hen past en leven nu van een uitkering. Zij voelen er, zo zeggen ze zelf, niets voor om in een fabriek te gaan werken en dan bijvoor beeld „plastic wegwerp-aanstekers te gaan maken". Zodra het pand eenmaal is opgekanpt wil men een productieve functie gaan vervul len, men wil in het eigen levensonder houd gaan voorzien. Daarvoor wordt on der meer gedacht aan het gebruik van het pand als expositie-ruimte, kaarsenfa briek, oefenruimte voor bandjes, een bio- logisch-dynamisch eethuis en een fietsen makerij. Dit laatste met het oog op de vele fietspaden die de duinen bij het Wassenaarse slag doorkruisen. „Als dat nog niet genoeg is, gaan we desnoods in de zomer zelf gemaakt ijs verkopen aan de automobilisten die dan bij ons voor de deur op de strandweg in de file staan", zo zeggen de leden van liet komitee Jon geren huisvesting Wassenaar. Maar zover is het nog lang niet. Momen teel is men nog druk doende om alsnog -bij de gemeente en het GEB gedaan te krijgen dat het water en het licht worden aangesloten. Verder wordt er bij de So ciale Dienst op aangedrongen dat men de zaak van het komitee onder de aandacht van het gemeentebestuur brengt. Een van de krakers: „Er moet wat ge daan worden aan het probleem van de jongerenhuisvesting in Wassenaar. De ge meente heeft acht miljoen gulden over van de saldi-reserves. Wij hoeven daar niets van te hebben, wij vragen alleen dat wij geaccepteerd worden. Maar met die miljoenen guldens is wel wat aan de situatie van de huisvesting te verbete ren". Als er binnenkort besloten zou wor den het pand te ontruimen kan er (zo verzekert het komitee) gerekend worden op grote weerstand van de bezetters. „Als we weten dat bijvoorbeeld de politie komt, dan zullen wij zoveel mogelijk mensen in huis halen. Ze zullen ons er met agressie uit moeten halen". „En ook als we dan misschien ons onderkomen aan het Wassenaarse Slag zouden verlie zen", aldus een van de krakers, „we geven niet op, er komen nog meer acties". JOS TIMMERS WASSENAAR Het college van B en W van Wassenaar beeft besloten dat men bet pand van staats bosbeheer aan bet Wassenaar se Slag, dat door een aantal jongeren van het Komitee Jongerenhuisvesting Wasse naar is gekraakt, niet zal la ten ontruimen, hoewel aan de eigenaar van het pand een accoordverklaring voor de Er zal met ontruimen worden gewacht op mogelijke gerech telijke stappen die de eige naar, Staatsbosbeheer, zal ne men en de gevolgen daarvan Bij deze beslissing heeft het feit dat het huis al in januari 1954, ruim vierentwintig jaar geleden dus, onbewoonbaar is verklaard, maar tot voor een half jaar werd bewoond, waarschijnlijk een belangrijke rol gespeeld. Men kan zich natuurlijk ook afvragen in hoeverre het huis in 1954 on bewoonbaar was. als er nog Nalatigheid Hierbij komt dan nog dat het bekende bordje met de tekst „onbewoonbaar verklaarde woning" niet aan de gevel van het huis zat bevestigd bij het begin van de kraakactie en mogelijk nooit aan het huis is aangebracht. Door deze nala tigheid van de kant van de gemeente vervalt waarschijn lijk de mogelijkheid voor de gemeente om, uitgaande van die verklaring van 1954 waar bij het huis onbewoonbaar werd verklaard, op te treden tegen de krakers. Verder was het Wassenaarse politiekorps van mening dat een ontruiming van het pand aan het Wassenaarse slag wei nig zinvol zou zijn, omdat men zo naar een ander leegstaand pand in de gemeente Wasse naar zou kunnen verhuizen. Brahmslaan wordt smaller LEIDEN De gemeente Lei den heeft besloten het rijge- deel te van de Brahmslaan te versnallen. Aanleiding biertoe zijn volgens de gemeente de klachten van de bewoners over het vele verkeer in hun straat. Op drie manieren zal de ge meente de verkeersdrukte pro beren te minderen. Ter hoogte van de uitrit naast Brahmslaan 237 wordt aan twee kanten een fietspad aangelegd. Aan de rechterkant van het fietspad zal een twee meter brede bloembak geplaatst worden. Dit zorgt voor een versmalling van de weg tot drie meter. De Brahmslaan nabij de Max Regeerlaan zal ook versmald worden. Hier wordt echter al leen een fietspad aangelegd. De derde maatregel is dat de voor rangskruisingen bij de Kenne- dylaan en de Apollolaan wor den opgeheven. Dit worden dus normale kruisingen, waardoor het verkeer van de Brahmslaan minder, snel kan doorstromen. Economisch wel en wee Aan de Lage Rijndijk 36 is aan de reeds gevestigde winkel in dierbenodigdheden van F. Veltman een hondentrimsalon toegevoegd. Aan de Lammermarkt 43 is Aircon B.V. Installatiebedrijf, in staat van faillissement ver klaard. Aan het Levendaal 30-42 is de vestiging van de Kon. Zeep fabriek Sanders en Co ver plaatst naar Vlijmen (groten deels produktie) en Haarlem (kantoor en klein gedeelte van de produktie). Het bedrijfscomplex van San ders aan het Levendaal bij de Plantage zal door de huidige huurder-gebruiker de Fa. Citin in de loop van het jaar worden verlaten. Het is nog niet bekend waar de Fa. Citin (32 werknemers) zich zal gaan vestigen, wel zal de nieuwe vestiging in de Leidse regio blijven. Aan de Dwars Bolwerk- straat 2a is „De-Er", groothan del in automaten en accessoi res. gevestigd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5