Alles doen om snel te bouwen in Haaswijk Leiden wentelt weer verkeersoverlast af op Leiderdorp Ik vind prestatie geen vies woord Progressief Warmond voor welzijn en milieu BLOEDAFNAME IN STOMPWUK OPDRACHT AAN BESTUUR OEGSTGEESTSE WONINGBOUWVERENIGING: KORTWEG Volop belangstelling voor verjaardag WSV Noordwijk REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 APRIL 1978 PAGINÜ Wethouder Drenth over verkeerscirculatieplan: LEIDERDORP - „Ik word volstrekt gek le mentaliteit van het plan blijkt duidelijk voor het vrachtverkeer niet ontvankelijk van de Leidse verkeerscirculatieplannen. Het bevat weer een aantal maatregelen waardoor de verkeerslast op Leiderdorp wordt afgewenteld", aldus een veront waardigde wethouder Drenth (PvdA) tij dens de gisteravond gehouden vergade ring van de commissie verkeer en vervoer over het dezer dagen uitgebrachte tweede deel van het verkeerscirculatieplan van de gemeente leiden. Ambtelijke verkeersdeskundige M. v.d. Berg viel zijn wethouder bij: „Uit de gehe- dat uitsluitend naar de Leidse binnenstad wordt gekeken. We moeten voorzichtig zijn dat er geen Sumatrabrug-achtige besluiten worden genomen, waardoor Leiderdorp wordt opgezadeld met een surplus aan Leids verkeer", stelde de heer v.d. Berg. De heer Drenth voegde er nog aan toe, dat het in het verleden aan ieder overleg had ontbroken. Hij zei voorts de uitspraak van de Raad van State, waarbij het bezwaar schrift van de gemeente Leiderdorp tegen de beslissing van het Leidse college de Sumatrastraat met paaltjes af te sluiten De commissie had geen moeite met de werd verklaard, te betreuren. „Deze uit spraak maakt ons duidelijk dat b en w dingen kan doen op verkeersgebied die volstrekt oncontroleerbaar zijn", aldus de heer Drenth. De bespreking van het Leidse verkeerscirculatieplan werd overigens uit gesteld, teneinde de commissieleden in staat te stellen de plannen zorgvuldig te bestuderen. Busbaan aanleg van een busbaan op de Persant Snoepweg in de richting van de Hoge Rijndijk. Verwacht wordt dat reeds dit jaar in het kader van het experimenteer- Vandalisme project Leidse Baan ter bevordering van het openbaar vervoer met de aanleg wordt begonnen. Ook de reconstructie van het kruispunt Persant Snoepweg/Acacialaan, een dringende wens van Leiderdorp, is daar een onderdeel van. De kosten van dit project worden geheel door het Rijk gedra gen. Van de gewenste verbreding van de Leiderdorpse brug, die 650.000 zou moe ten gaan kosten, kan vermoedelijk niets Het afgelopen weekend is er zeker voor 10.000 schade ontstaan door baldadig gedrag waarvoor de Leiderdorpse jeugd verantwoordelijk wordt gehouden. Dit bleek aan het slot van de commissieverga dering naar aanleiding van een opmerking van het raadslid J. Tieken (CDA), dat er in de Hoofdstraat een wijkbord was ver nield. Volgens de heer v.d. Berg liep er een spoor van vernielingen aan lanl palen en verkeersborden van het jeugdej trum „De Sjelter" van de Poelgeestlaj via de Laan van Ouderzorg naar het pq kantoor. In de nacht van zaterdag zondag is personeel van de gemeente urj lang in de weer geweest om de uit v keersveiligheid noodzakelijke borden plaatsen. „Wat is hier aan te doen", vroeg de heer Tieken zich wanhopig Wethouder Drenth dacht dat de politiec trole beslist onvoldoende was. Ook aan kleine kwaad moet aandacht worden steed, was zijn standpunt. OEGSTGEEST Tijdens de algemene ledenvergadering van de woningbouw vereniging „Buitenlust" werd gister avond een motie ingediend waarin één der aanwezigen voorstelde het bestuur te machtigen „met alle ten dienste staande middelen de realisering van het bestemmingsplan Haaswijk te be vorderen". Dit voorstel werd met alge mene stemmen en applaus aanvaard. Een en ander is het gevolg van acties van de milieugroep Oegstgeest en van bewoners van de Kennedylaan die, door een beroep bij de Kroon tegen Haas wijk, de realisering van dit plan aan zienlijk vertragen. Voorzitter Zaalberg van Buitenlust noemde dit „a-sociaal" omdat degenen die beroep aantekenden zelf goed wonen en zich niet voldoende de woningbehoefte van anderen, zoals gezinnen met kinderen in flatwoningen, kunnen indenken. De woningbouwver eniging telt 734 leden, die niet-bewoners zijn. Men is enkele dagen geleden ge start met een kleine enquête onder deze leden en gisteravond hadden daarop reeds 455 gereageerd met een aanvraag om woonruimte en maar liefst 299 daar van gaven te kennen een woning in Haaswijk te willen hebben. Intussen leeft de hoop dat Den Haag spoedig op de bezwaarschriften zal reageren, want men vreest dat langdurig uitstel van de bouwplannen de kosten van de woning bouw omhoog zal jagen. Bijna dagelijks komen bij de woningbouwvereniging Buitenlust verzoeken om woonruimte binnen. Ook in het jaarverslag wordt melding gemaakt van toenemende be hoefte aan woonruimte als gevolg van het feit dat men al sedert enige jaren niet meer kan bouwen in Oegstgeest. Tijdens de ledenvergadering trad de heer J. A. P. Moonen af als secretaris. Vanaf 1964 heeft hij de woningbouwver eniging door dik en dun gediend en dit had tot gevolg dat hij met algemene stemmen benoemd werd tot erelid. „Ik heb het bij Buitenlust altijd erg prettig gevonden", verklaarde de heer Moonen, „maar als ik de velen die om een wo ning kwamen vragen keihard „neen" moest verkopen, deed mij dat veel pijn. Dit was de nare kant van het bestuur slid zijn". De echtgenote van het nieuwe ere-lid werd intussen in de bloemen gezet. De heer Moonen werd benoemd tot leden raadslid, vertegenwoordigende het com plex aan de M. H. Tromplaan. Hij wordt opgevolgd door mevr. Medendorp-Glijn. Voorts werd benoemd mevr. J. W. Scholten-Brouwer als vertegenwoordig ster van complex 12. Tijdens de rondvraag deelde de voorzit ter mede dat er besprekingen met de gemeente zijn omtrent Haaswijk. Voor wat betreft het toewijzingsbeleid van de woningwetwoningen stelde men dat de gemeente terdege rekening moet hou den met het ledenbestand van Buiten lust en hoopte men dat de vereniging de toewijzing zoveel mogelijk in eigen hand kan houden, behoudens „extreme gevallen". Moerbeiboom van Rotary De beplanting aan het Ge zondheidscentrum aan de Hofcampweg, die geheel - bestaat uit giften van het Wassenaarse publiek, is gistermiddag uitgebreid met een jonge moerbei boom. Deze boom werd door de Lionsclub ge schonken aan de Rotary- club. Op zijn beurt schonk deze club de boom aan het Wassenaarse Kruiswerk. Het graafwerk werd ver richt door de heer mr. S. Leenstra, voorzitter van de Rotaryclub, terwijl de voor zitter van het Kruiswerk, ir. G. A. Meyer (links) toe keek. Oegstgeest Actief voor dierenasiel Oegstgeest De winkeliersver eniging „Oegstgeest Actief" gaat de Dierenbescherming af deling Oegstgeest/Sassenheim verblijden met een som geld bestemd voor het dierentehuis aan de Haarlemmertrekvaart. Volgende week maandag zal de voorzitter van „Oegstgeest Ac tief", de heer L. M. Trijzelaar, een bedrag overhandigen aan de voorzitter van de dierenbe scherming, de heer Reijlingh. Vanwege een eerder gedane toezegging was het mogelijk een nieuw kattenverblijf in te richten. Na afloop van de bij eenkomst gaat men naar het dierentehuis Postbrug om dit nieuwe onderkomen in ogen schouw te nemen. Winds ingel Rijnsburgerweg Voorhout De Rijnsburger weg inVoorhout zal binnen kort worden voorzien van een rij bomen. Deze windsingel wordt noodzakelijk geacht om het Overbos, dat zwaar door boomziektes wordt geteisterd, te beschermen. De bomen moe ten er staan voordat het grote NS-gebouw, dat nu enige be scherming biedt, is afgebroken. De gemeente zal tweeduizend gulden beschikbaar stellen voor de aanschaf van honderd jonge boompjes. Lisse Wandelsportvereniging DJO houdt op zaterdag 15 april de traditionele Keukenhof- tocht. Deelnemers kunnen kie zen uit tochten met een afstand van 7 tot 30 kilometer. Gestart kan worden vanuit de CNB-hal aan de Lissese Hyacintenlaan, van tien tot twee uur. Het in-, schrijfgeld bedraagt 3,50 gul den. informatie en aanmelding bij de heer G. Lubbers, Narcis- senstraat 34, tel. 02521-15359. WARMOND. Het verkiezing sprogramma van Progressief Warmond is gisteren vastge steld. Uiteraard staan welzijn en milieu hoog genoteerd in het vaandel van PW. De bejaarden moeten volgens PW zo lang mogelijk in hun eigen omge ving zefstandig blijven wonen als zij dat wensen. Extra voor zieningen zoals aanpassing van de woning, huishoudelijke hulp e.d. moeten dat mogelijk ma ken. Met betrekking tot verbe tering van het leefmilieu stelt PW o.m. het volgende voor: het gescheiden inzamelen van huis vuil ten behoeve van herge bruik van bijv. glas, papier e.d., het opzetten van een ge meentelijke boomkwekerij voor aanplant binnen de ge meente, bij het maken van be stemmingsplannen moeten bo men worden beschermd en voorts zou zo spoedig mogelijk de aanstelling van een milieu rechercheur verwezenlijkt moeten worden in samenwerk ing met de gemeente Alkema de. PW is tegen het gebruik van kernenergie. De weg langs de Haarlemmer trekvaart zou op zeer korte ter mijn gerekonstrueerd moeten worden zodat het doorgaande verkeer daar gebruik van zal, kunnen maken. Een vrijliggend fietspad wordt dan zeker nood zakelijk. Emancipatie is een apart punt in het verkiezing sprogramma. PW stelt het zo sterk dat er voorlopig bij solli citanten naar een baan op het gemeentehuis de voorkeur moet worden gegeven aan vrouwen. De bevoordeling van de man bij het toewijzen van een woning dient te verdwij nen. Met de nog beschikbare grond in Warmond wil PW ui terst voorzichtig omspringen en uitsluitend gebruiken voor woningbouw in de sociale sec tor voor de eigen bevolking. Lisse Wethouder mevrouw drs. J. Meulemans-Seelen is voor de komende gemeente raadsverkiezingen gekozen tot lijsttrekker van de WD. Op de volgende plaatsen staan: de heer Robert us, mevrouw Mi- chels-Bouman en de heer Riet kerk. Op de vijfde plaats staat de heer De Vos die tevens kan didaat is voor de provinciale verkiezingen. Het momenteel zittende raadslid J. Osephius heeft zich om prive-redenen niet herkiesbaar gesteld. Lisse De plaatselijke CDA afdeling vergadert mandag 10 april in café restaurant De Beurs aan de Lissese Haven. Op de agenda staat ondermeer: de kandidatenlijst, het verkie zingsprogramma en een over zicht van de aktiviteiten. De bijeenkomst begint om acht uur. Lisse De recreatiecommissie van het gemeenschapscentrum De Poel houdt een ruilbeurs op zaterdag 8 april in het Lissese Poelhuys. Voor verzamelaars is de zaal van tien tot vier uur geopend. Toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 1 gul den, kinderen betalen een kwartje. Noordwijk Zaterdagmiddag, 8 april vindt de officiële ope ning plaats van het nieuwe vo gelasiel aan het Dompad. Het bestuur van de Stichting Voge lasiel en de genodigden komen om twee uur bijeen in de be drijfshal van de firma Alkema de, Pickéstraat 72A. Voorzitter Cees Verweij zal dan een inlei ding houden, gevolgd door een dia-presentatie door Hein Ver kade. Om drie uur wandelt het gezelschap naar het asiel, waar burgemeester mr. J. M. Bonni- ke de opening zal verrichten. Daarna bestaat er gelegenheid het vogelasiel te bezichtigen. Een gezellig samenzijn in de bedrijfshal Alkemade besluit het gebeuren. Rijnsburg Op initiatief van veilingvereniging Flora wordt zaterdag 8 april een „Open Dag" gehouden door tien kwe kers uit de bollenstreek. Van tien tot vijf uur worden rond leidingen met tekst en uitleg gegeven over verschillende bloembedrijven. De bedrijven die bezocht kunnen worden zijn: Van Holstein-Noordwij- kerhout, Humak o-Warmond, Duyvestein en Fijn term an- Voorschoten, Pauw en Van Eg- mond-Rijnsburg, Van Klave ren-Rijnsburg, Den Haan en De Koning-Rijnsburg, Van der Mey-Valkenburg. Onder grote belangstelling uit de watersportwereld werd gisteravond de eerste verjaardag .van de watersportvereni ging Noordwijk gevierd in het Lido. Onder de aanwezigen bevonden zich mensen van de zeilvereniging „De Dompzei- lers", van de Noordwijkse Reddingsbrigade, van de Rijk spolitie te Water uit Warmond en van de hengelsporvereni- ging „De Sportvisser". Zelfs de schipper en bemanning van de reddingsboot „Knut Karlsen" waren gekomen om de verjaardag te vieren. Het begon officieel. Voorzit ter Huybers kwam naar vo ren onder het doordringen de geluid van een scheep stoeter. Na deze toepasselij ke entree vertelde de voor zitter aan de aanwezigen hoe de vereniging het in het afgelopen jaar gedaan heeft. Ook hier bleef hij toepasse lijk met uitdrukkingen als „we hebben de wind goed in de zeilen gekregen" en „we. zullen ondanks stromingen en getij een rechte koers proberen te varen," Na de toespraak ging de aandacht naar het echtpaar Hoekmeyer. Dit echtpaar heeft in de afgelopen zes jaar vele zeeën en oceanen bevaren met hun zeilboot „De Kleine Elisabeth". Hier bij hebben zij hun belevenis sen vastgelegd op film. Het resultaat hiervan werd gis teravond in het Lido ver toond. Het werd een boeien de vertoning die afgesloten werd met een daverend ap plaus en een boeket bloe men voor mevrouw Hoek meyer. Muziekles van „meester" G. Crama BOVENMEESTERCRAMA 45 JAAR VOOR DE KLAS: NOORDWIJK - „Ik heb op het gebied van basisonder wijs nooit voorop gelopen. Vernieuwingen zijn in de 40 jaar dat ik hoofdonderwijzer ben geweest van de „Witte School", pas ingevoerd als bleek dat ze goed waren. Ik vind prestatie geen vies woord. Het vormen van kin deren mag niet uit het oog verloren worden. Maar zo lang het voortgezet onder wijs niet verandert, blijft het noodzakelijk om de kinderen hiervoor klaar te stomen. Dan heb je ook nog ouders die in hun eigen uil een valk zien. Het belang van een kind gaat hier nog alti jd voor". Deze woorden zijn typerend voor G. Crama die al 40 jaar de scepter zwaait op de open bare lagere school van Noord wijk. Daarvoor gaf hij 5 jaar les op een BLO aan de Leidse Ceciliastraat. „In de crisistijd was ik kwekeling met acte, met een salaris van 40 gulden per maand les moest geven. Voor mij geen probleem want ik was al lang blij dat ik aan de slag kon. In 1939 werd het hoofd van de lagere school in Noordwijk afgekeurd en kon ik in zijn plaats beginnen". De heer G. Crama is nu 64 jaar en gaat met ingang van 1 januari 1979 met pensioen. Een beetje spijtig vindt hij dat wel: „Ik ben nog erg vi taal, maar er zijn 8500 jonge mensen die in het onderwijs geen werk kunnen vinden. Het is gewoon tijd geworden om er mee op te houden. Ik vind het leuk dat mijn kinde ren in mijn voetsporen tre den. M'n dochter Loeki staat op deze school voor de zesde klas en m'n zoon geeft ge schiedenis op een Mavo- school in Zoetermeer. De der de zoon zit ook op de Pedago gische Academie". Goochelen Crama staat niet model voor het instituut „schoolmeester" en daar gaat hij dan ook prat op: „Ik vind het leuk dat nog Reünie voor oud-leerlingen De feestcommissie van de Wit te School houdt naar aanlei ding van het 45-jarig jubileum van „meester" Crama een reü nie voor oud-leerlingen op za terdag 29 april in het Noord wijkse Lido (je weet wel van het Sinterklaasfeest). Aan oud leerlingen zijn 1600 brieven verzonden. Van een aantal mensen is het adres onbekend en ook gehuwde vrouwen zijn erg moeilijk te bereiken. De feestcommissie (Ellen Roock tel. 13528, Karei Marijt tel. 13319 en Loek Bruin tel. 10193) zijn nog op zoek naar een aan tal oud-leerlingen die natuur lijk welkom zijn op het feest in Lido van 13.00 tot 16.00 uur. niemand buiten Noordwijk mijn beroep heeft kunnen ra den. Een onderwijzer moet niet op een voetstuk gaan staan. Als je gewoon gezellig omgaat met de leerlingen, er vaar je vanzelf dat ze het leuk vinden om naar school te ko men. Ik hoop na m'n pensio nering" meer tijd te kunnen besteden aan m'n grootste hobby: goochelen. Maar dan wel voor kinderen". In de veertig jaar dat bovenmeester Crama zijn stempel zette op het basisonderwijs in Noord wijk is er natuurlijk veel ge beurd. Naast gymlessen, zwemmen en recreatieve vak ken is naar de mening van de onderwijzer die drie genera ties Noordwijkers zag op groeien, veel gebeurd op het gebied van taalonderwijs. „Het Nederlandse taalonder wijs op de basisscholen is een goede voorbereiding op het onderwijsprogramma van de middelbare scholen. Door kringgesprekken, rollenspel len en spreekbeurten lijkt het of de kinderen zich veel beter leren uiten. Misschien komt het daardoor dat de mensen denken dat kinderen veel slechter geworden zijn. In fei te zijn de leerlingen veel lijker dan vroeger, ze komen gewoon voor hun mening uit. We doen tegenwoordig ook veel aan ouderparticipatie, met de nodige beperkingen, dat wel". Ouderparticipatie Ouderparticipatie kom je op de „Witte School" tegen in het Documentatiecentrum en in de redaktie van de school krant. Verder zijn er moeders die zich bezig houden met de planten, helpen bij de hand werk- en handenarbeidlessen en de kinderen begeleiden van- en naar de gym en zwemlessen. Er zijn moeders die de kinderen helpen bij het lezen. Tenslotte komen er wel eens ouders iets in de klas vertellen over hun beroep. De heer Crama staat niet zelf voor een klas, besteedt veel tijd aan administratieve be zigheden, valt in bij ziekte en onderwijst zelf muziek, zin gen en geeft sexuele voorlich ting, aan de dertien klassen van de school met een totaal van 372 leerlingen. Geen keurige werkkamer voor de vaderlijk-ogende bo venmeester. Hij is wars van welke vorm van status dan ook, hierbij hoort ook het ont breken van een spreekuur. „Ouders en kinderen kunnen altijd bij me terecht, ook 's- avonds bij mij thuis. Al veer tig jaar staat ook mijn vrouw met raad en daad klaar. Een schoolhoofd moet flexibel zijn en uit hoofde daarvan interes seer ik me voor de achter grond van de kinderen. Ik probeer ook nooit een autori taire houding aan te nemen. In de klas hoeven de schriften echt niet netjes op een rijtje te liggen. Aan een volgekalkt schoolbord en rommel, kun je zien dat er gewerkt wordt". ED OLIVIER Stompwijk/Leidschendam De Leidschendamse afdeling van he,t Ned. Rode Kruis orga niseert binenkort weer bloedaf- name-a vonden. In Stomp wijk op 12 april en in Leidschendam op 5, 6 en 7 april. Het Rode Kruis heeft over het hele land verspreid circa 300.000 donors die regelmatig bloed afstaan maar dit is nog steeds niet genoeg. Juist met de toenemen de kennis kan met bloed steeds meer worden gedaan en kun nen steeds meer mensen wor- den geholpen, met bloed maar voor donor opgeven bij An var ook met daaruit bereide ge- Bohemen, Prinses Annalaar neesmiddelen. Men kan zich 31, Leidschendam, tel. 278164.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4