Pedagogische Academie uit ongenoegen over gemeentelijke laksheid Noordeinde in moeilijkheden j door nieuwbouw Rotogravure ALLE GELDZAKEN Monumentenzorg maakt bezwaren tegen bestemmingsplan De Camp at dt Brieven om schadeloosstelling onbeantwoord TE WEINIG AANDACHT KWIJNENDE MIDDENSTANDj LEIDSE SPAARBANK Psoriasispatïénten in Leiden bijeen IN^OENSDAG 5 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAGINAJ BffliwfafhiüiqgSi jzellei en ml van cEIDEN - De Rijksdienst der donumentenzorg heeft in een trief aan de Leidse Gemeente- 11 Edraad enkele bezwaren geuit te- e speken het gewijzigde ontwerp- of Edtestemmingsplan De Camp. net R)e wijzigingen in het ontwerp- i Pehestemmingsplan bevatten rolgens de Rijksdienst aspec- en die niet in overeenstem ping zijn met de strekking ran het te beschermen stads gezicht van Leiden. fsrounj)e bezwaren van Monumen- !- TQcnzorg richten zich onder 0 Jc»4ieer tegen de geprojecteerde 18foetgangers/fietsersbrug tus- rograrjen de Stille Mare en Waag- loofd en een geplande meer of tfi rechtstreekse fietsverbinding tussen de noordelijke van de Rijn gelegen binnenstad en de Pieterswijk. „Het situeren van een brug is in strijd met het als Zone A gewaardeerde stadsgezicht ter plaatse, niet in het minst omdat de ruimtebeschrijving van het water aanzienlijk wordt ver kleind en de historische en ruimtelijke betekenis van deze plek wordt aangetast", aldus Monumentenzorg. De Rijks dienst wijst er op dat in het ontwerp-bestemmingsplan voor het aansluitende Maredorp er juist naar gestreefd wordt de ruimtelijke structuur te verbe teren door de Stille Mare als watergang te herstellen. De Dienst twijfelt aan het effect van een korte doorsteek tussen Haarlemmerstraat en de Bree- straat over de rivier op het kernwinkelapparaat (een ver sterking hiervan). Ook het be lang dat deze brug zou kunnen hebben voor het fietsverkeer van de Mare naar de Pieters wijk wordt door Monumenten zorg betwijfeld. Voorts acht de Rijksdienst en uitbreiding van het kernwinke lapparaat aan de Stille Rijn ten oosten van de Goe Gerritsteeg bezwaarlijk. „Dit gedeelte van de Stille Rijn wordt nog geken merkt door een overwegende woonbebouwing met enige kleinschalige be winkeling, en in deze wand is een aantal woonhuismonumenten gelegen. Een bestemmingswijziging in winkels met bovenwoningen ware te overwegen", aldus Mo numentenzorg. 'gram LEIDEN - De Christelijke Pe dagogische Academie in Oegstgeest heeft bij het ge meentebestuur van Leiden aangeklopt met een schade claim voor de gemaakte kos ten aan het voormalige school- gebouw aan de Paul us Buys- straat. De school heeft het pand jarenlang voor de ge meente Leiden ter beschikking gehouden, na een verzoek van het gemeentebestuur een optie te krijgen op het pand in ver band met de mogelijke huis vesting van de christelijke LOM-schooI. Het gebouw werd intussen door de jeugd geplun derd en is inmiddels op last van de gemeente gesloopt om dat het langer handhaven te gevaarlijk werd gevonden. Op de plaats van de voormalige school wil de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren een aantal flats neerzetten. Plannen daartoe verkeren thans in een gevorderd sta dium. Drie jaar geleden vroeg het gemeentebestuur echter nog het schoolgebouw te mogen ko pen om er de Christelijk LOM- school in te kunen huisvesten. Enkele maanden later ging de Pedagogische Academie daar mee akkoord en sinds die tijd (april 1975) heeft het schoolbe stuur het oude pand voor de gemeente ter beschikking ge houden. Alles wees er ook op dat de gemeente het pand in derdaad zou kopen, gezien het feit dat de raad hiertoe een voorbereidingscrediet te be handelen kreeg. De Pedagogi sche Academie ging er zelfs toe over de tijdelijk gebruiker van het schoolgebouw de huur op te zeggen per augustus 1975. Daarna kwam het gebouw leeg en stond al die tijd ter beschi king van de gemeente, die ech ter niets meer van zich liet horen. Een reeks van vernie lingen begon en het schoolbe stuur zag zich genoodzaakt kostbare maatregelen te ne- Een archieffoto van het voormalige schoolgebouw van de Kweekschool aan de Paulus Buysstraat. De ge' meente Leiden heeft officieel nog steeds een optie op het inmiddels al volledig verdwenen pand. men. Het inschakelen van de gemeentepolitie bleek niet het gewenste resultaat te hebben en om de vernielingen te be strijden moesten ramen en deuren worden geblindeerd. Dat belette echter niet dat on verlaten er in slaagden de hele inventaris van het schoolge bouw geleidelijk aan weg te slopen, waarna de jeugd kans heeft gezien het pand in enkele maanden tijds goeddeels te slopen. i Boze brief Het bestuur van de Pedagogi sche Academie heeft nu een boze brief aan de gemeente geschreven waarin hij zijn be klag doet over de gang van zaken. „Wij zijn door het on voorwaardelijk ter beschikking houden van het schoolgebouw ten behoeve van de gemeente in een uiterst moeilijke situatie gebracht", schreef het bestuur al in februari 1976. Toen was er al sprake van onaanvaard bare financiële consequenties door alle gemaakte kosten, nog afgezien van de waardevermin dering door de aangerichte ver nielingen, waarvoor van de ge meente geen enkele financiële vergoeding werd ontvangen. Enkele weken geleden is de sloop van het gebouw vol tooid, maar nog steeds heeft het schoolbestuur geen ant woord gekregen op alle brie ven die het gemeente Leiden stuurde naar aanleiding van de gevraagde optie voor de huisvesting van de LOM- school. Evenmin werd wat ge hoord op de verzoeken om ver goeding voor de gemaakte kos ten. Vandaar dat het schoolbe stuur zich uiteindelijk tot de raad heeft gewend die wethou der Waal intussen heeft ge vraagd de financiële conse quenties van deze laksheid in een commissievergadering aan de orde te stellen. Informatie herstel walm aren Rapenburg LEIDEN - De gemeentelijke voorlichtingsdienst van Lei den geeft dinsdagavond 11 april in het Academiegebouw aan het Rapenburg een infor matie-avond aan de bewoners uit de omgeving van de Doe lenkazerne over de werkzaam heden die met het herstel van de walm uren aan de westelij ke zijde van het Rapenburg te maken hebben. Tijdens deze voorlichtingsbij eenkomst krijgen de bewoners meer te horen over de voorlopi ge plannen die kort samenge vat op het volgende neerko men: Het Rapenburg - De werk zaamheden zullen in fasen wor den uitgevoerd; begonnen wordt met het stuk Academie- gebouw-Doelenbrug. Het plan om in etappes te werken is vooral bedoeld om de bevoor rading te vergemakkelijken van de bedrijven en instituten die geen achteringang hebben. Vervolgens zullen ten behoeve van de brandweer op de Doe- lenbrug uitneem bare paaltjes geplaatst worden, zodat de brandweer in geval van nood door kan rijden. Er wordt aan gedacht gedurende het werk een dam te leggen in de Groen- hazengracht ten behoeve van het bevoorradingsverkeer en de brandweer. De Nonnenbrug. - Tijdens het herstel van deze brug zal het autoverkeer aan beide zijden van het Rapen burg waarschijnlijk gestremd zijn. De bijeenkomst vindt plaats in zaal 10 van het Aca demiegebouw om 20.00 uur. Stankoverlast Apollolaan LEIDEN - Drie belangenver enigingen spreken namens de bewoners van de flats aan de Apollolaan in een brief aan het Hoogheemraadschap van Rijnland hun ongenoegen uit over de stankoverlast afkom stig van het Riool waterzuiver ing^ bedrijf Allemansgeest aan de Voorschoterweg in Leiden. De verenigingen stellen dat het voor de bewoners van de flat niet mogelijk is een raam open te houden of op het balkon te zitten vanwege de penetrante geuren die hen bereiken van het zuiveringsbedrijf. „De be woners, die via de aanslag ver ontreinigingsheffing moeten meebetalen aan de waterzui vering mogen toch verwachten dat ze in plaats daarvan niet door luchtvervuiling worden geplaagd", aldus de brief. De verenigingen dringen bij het Hoogheemraadschap aan op maatregelen tegen de stank overlast. ADVERTENTIE LEIDEN. Een groot aantal bewo ners van het Noordeinde en omge ving heeft in een open brief aan de Leidse gemeenteraad zijn ongenoegen geuit over de bouwplannen van de Westland/Utrecht Projektontwikke- ling b.v. op het voormalig Rotogravu re-complex tussen het Noordeinde en Galgewater. De bewoners verwijten i de gemeente, dat zij haar fiat aan de bouw van 76 nieuwbouw wooneenhe den (liggende in de premiekoopsfeer en vrije sektor) heeft gegeven voorna melijk omdat het er allemaal „zo leuk" uit komt te zien. Volgens de 127 ondertekenaars van de brief zou de gemeente wat al te makkelijk voor de WUPO door de knieën zijn gegaan, omdat dit bedrijf haar wensen hard kon maken wegens het onbreken van een bestemmingsplan op het Rotogra vure-terrein. Te weinig aandacht zou de gemeente in dit opzicht besteed hebben aan: „een kwijnende midden stand op het Noordeinde, de verkrot ting aldaar en een verslechterde woon- en leefsituatie van alle bewo ners in dit gebied". „Feitelijk heeft het ertoe geleid, dat de gemeente haar handen van deze buurt heeft afgetrokken met alle gevolgen van dien. Naar onze mening spelen er veel meer zaken dan alleen een „leuk uiterlijk" een rol bij het maken van dergelijke plan nen. De gehele leefsituatie in het Noord einde en omgeving wordt drastisch gewij zigd. Op dit moment kijken de omwonen den en met name de middenstand tegen een verkrottende en leeglopende buurt aan. Het is de vraag of de winkeliers het uithouden tot de eerste bewoners van het WUPO-complex gearriveerd zijn". „Ook in dit plan is er weer sprake van sociale woningbouw. De heer Verboom (wethouder van volkshuisvesting - red.) noemt het toch een goed plan omdat het de doorstroming zou bevorderen; naar on ze mening betreft dit een doorstroming van duur naar duur. In ieder geval lijkt het tot nu toe geen doorstroming te zijn waar de huidige bewoners iets aan heb ben" Het is voor de gemeente „een morele plicht", aldus de buurt, dat de huidige bewoners van het Noordeinde op de num mers 4 tot en met 28 tegen de WUPO-plan- nen in bescherming worden genomen, om dat een deel van hen rechteloos in de huizen woont aangezien de vroegere huis eigenaren geen zwart op wit huurcontract met hen hebben afgesloten. Tevens zou het lot van de op sommige adressen vertoeven de krakers eveneens ter harte moeten wor den genomen. Hetzelfde geldt voor de al daar gehuisveste gastarbeiders en enkele mensen met een woonvergunning, die op het Noordeinde al jaren wonen en geen enkele zeggenschap hebben over de wijze waarop hun huizen over enige maanden gerestaureerd gaan worden. Ten slotte vra gen de ondertekenaars de gemeente wat te doen aan de brandgevaarlijke situatie in de verkrotte straat en duidelijkheid te verschaffen over de gemeentelijke plannen inzake de verkeerscirculatie, de parkeei- voorzieningen en het winkelbestand. Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en 'verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren .waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. il' i Het cabaret Tekstpierement brengt morgen het programma „Deusjevoo" in de Leidse Schouwburg. „Deusjevoo" is opge bouwd uit Lucie de Lange, Jos Brink en Frank Sanders, met muzikale medewerking van Henk Bokkinga. Het pro gramma biedt een aaneenschakeling van vrolijke maatschap- pij-visietjes, en verder na de pauze een doorgecomponeerd verhaal over de schepping, waarvan de mens zo nadrukkelijk deel uitmaakt. Aanvang 20.15 uur. Mr. Burger op 1 mei-feest De Partij van de Arbeid viert maandagavond 1 mei haar traditionele 1 mei-feest. Dit zal gebeuren in het Antonius- clubgebouw aan de Lange Mare. Sprekers zijn die avond de heren mr. J.A.W. Burger en Hans van Dam. Het amuse ment wordt verzorgd door de zangvereniging De stem des Volks, het cabaret „met zonder met" en een big band. De feestelijke bijeenkomst begint om 8 uur 's avonds. Wandeling In het landgoed „Oud Poelgeest" wordt zondag 9 april een wandeling gehouden. Dit op initiatief van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie. De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur en staat onder leiding van een natuurgids. Het begint om twee uur aan de Laan van Oud Poelgeest. Zomerzegels Het plaatselijk comité voor de zomerzegels in Leiden geeft weer zomerzegels uit. Burgemeester Vis koopt de eerste zegels op dindsdag 11 april, 's morgens om half negen in het hoofdpostkantoor aan de GerestraaL Het is dan de eerste dag van de verkoop van deze verzameling postzegels. Zij zijn ook te koop in het postkantoor Bevrijdingsplein en in de Kopermolen in de Merenwijk. Behalve postzegels verkoopt het comité ook ansicht- en correspondentiekaar- ten. Zangkoor Ex Animo Het jeugdkoor van de christelijke oratoriumvereniging „Ex Animo" uit Leiden verzorgt donderdag 6 april een uitvoering van de zangspelen „poppenvreugd" en „jeugd moet jong zijn". Het vindt plaats in het Antoniusclubgebouw aan de Lange Mare 43 en begint om half acht 's avonds. Het is deze keer ook de laatste keer dat het koor onder leiding staat van dirigent Herman de Wolff. Buiten spel, da's geen tierk" Onder het motto „buiten spel, da's geen werk" werd gister middag van twee uur tot vijf uur een „open middag" gehouden om werklozen kennis te laten maken met talrijke cursussen die speciaal voor hen in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 gegeven worden. Dit in samen werking met de Leidse Volksuniversiteit en het adviescen trum voor werklozen. Een groot aantal mensen was aanwezig, niet alleen om te kijken, maar ook om mee te doen met de demonstratie van de cursussen. Zij kregen de gelegenheid hout te bewerken, zeefdrukken te maken, te tekenen of te schilderen. Maar het zijn niet alleen de creatieve activiteiten waarmee het Vrijetijdscentrum de Leidse werklozen bezig wil houden. Ook worden cursussen Frans, Duits of Engels gegeven, voor beginners en gevorderden. De beginnerslessen zijn op maan dagmiddag, de cursussen voor gevorderden worden op de woensdagmiddag gehouden. In alle gevallen van twee tot vier uur. De overige werkmiddagen zijn bestemd voor het creatieve onderricht. Leiden De Psoriasis Patiëntenvereniging Den Haag en om streken houdt in Leiden een voorlichtingsavond op dinsdag 18 april om 20.00 uur in een van de zalen van het SL Antonius clubhuis aan de Lange Mare 43. Dr. D. Suurmond, als chef de clinique van de afdeling Dermato logie verbonden aan het Academisch Ziekenhuis in Leiden en een van de medische adviseurs van de vereniging, zal spreken over de huidziekte „Psoriasis Vulgaris" en de huidige stand van zaken met betrekking tot de behandelingsmogelijkheden. Naar schatting lijdt 2 1/2 4 3% van de Nederlandse bevolking aan deze aandoening, dat zijn zo'n 200.000 4 300.000 Nederlan ders. Psoriasis is een niet besmette lijke, wel erfelijke en (nog) on geneeslijke huidaandoening die ontstaat door een te snelle cel deling in de opperhuid. Er ont staan aangetaste plekken op de huid. Zolang de plekken nog door kleding bedekt kunnen worden, zal de patiënt zich nog betrekkelijk „safe" voelen. Het is een ziekte waarvoor men zich schaamt en daarom is zij veel te lang in de taboesfeer gebleven. Wanneer de plekken zichtbaar worden dan komt de patiënt in een onzekere positie to.v. zijn omgeving te verke ren, ook al door de dikwijls negatieve reakties. De patiënt gaat zich afzonderen en raakt in een isolement, waar hij moeilijk uitkomt De Psoriasis Patiëntenvereni ging Den Haag en omstreken ijvert al ruim twee jaar voor de mensen die deze aandoening hebben. Er worden o.m. voor lichtingsavonden gehouden, er wordt financiële ruimte ge schapen voor behandelingen, etc. Sedert november van het vorig jaar verschijnt er een contactblad, waarin voorlich ting wordt gegeven en waar de leden en belangstellenden op kunnen reageren. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot het adres van de vereniging: Postbus 95950, 2509 CZ Den Haag of tot de secretaris, mevr. M. Tilroe, tel. 070-941750 of tot de voorzit ter, de heer G. v.d. Haak, tel. 070-860964 (bij tel. informatie graag na 19.00 u.).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3