EN BEGELEIDERS ORANJE Ron Steens heeft geen spijt van Argentinië ipc WREVEL TUSSEN HAPPEL WINST VOOR OOSTENRIJK EN ZWEDEN VIER DEBUTANTEN IN ORANJETEAM TUNIS ,Mede door het afschrijven van een groot aantal „vaste" kandidaten voor het Nederlands elftal, zal de ploeg van Happel vanavond tegen Tunesië met vier debutanten spelen. In het Nederlands elftal spelen Piet Wildschut en Arnold Mühren van FC Twente en Dick Nanninga en Pierrea Vermeulen van Roda JC hun eerste officiële interlandwedstrijd De opstelling is: Jongbloed (Roda JC) Suurbier Krol Van Kraay (Schalke '04) (Ajax) (PSV) Wildschut (FC Twente) Willy van de Jansen Kerkhof (PSV) (Feyenoord) Nanninga Vermeulen Van Leeuwen (RodaJC) (RodaJC) (FC Den Haag) Mühren (FC Twente) TUNIS Ernst Happel heeft zijn vriendin Annemarie dit keer gewoon thuisgelaten. Even ging gisteren het gerucht dat de interim bondscoach van Oranje opnieuw vrouwelijk schoon had meegenomen, maar dat bleek bij nader inzien loos alarm. Deze beperkingen en de kritiek die hij krijgt te verdu ren, werken echter niet op de gemoedsrust van Happel. Het is daarom niet onwaarschijn lijk, dat wanneer hij Club Brugge heeft verlaten er harde woorden in het KNVB-cen- trum te Zeist zullen vallen. Geen Annemarie dus in Tunis en dat betekent dat het rapport dat Leo van der Kroft na afloop van de trip van Oranje naar Israël bij het sectiebe- stuur indiende toch succes heeft gehad. In zijn rapportage meldde Van der Kroft immers dat het volstrekt ontoepasselijk was dat Happel zich naar Tel Aviv liet vergezellen door zijn vriendin. Een handelwijze die niet alleen van der Kroft stoor de, maar ook bij enkele Oran je-klanten in het verkeerde keelgat schoot. Met name Rob Rensenbrink had zich er nogal aan geërgerd en vooral daar door is bij de KNVB een brief in de maak waarin Happel ver zocht wordt dergelijke escapa des voortaan in het belang van de ploeg maar achterwege te laten. Scherp geformuleerd wordt dt schrijven, dat Happel pas na terugkomst uil Tunesië zal be reiken, overigens niet, want de voetbalbond is als de dood dat de recalcitrante Happel er i la minute de brui aan geeft. En dat is op dit moment het laat ste wat de KNVB-leiders wil len, want alhoewel intern de kritiek op Happel groeit, wordt hem toch nog de hand boven het hoofd gehouden omdat een redelijk alternatief vooralsnog ontbreekt. COMMUNICATIE Desondanks wordt de kritiek op Happel steeds heviger. Vooral het ontbreken van elke vorm van communicatie tus sen Happel aan de ene en het duo Zwartkruis-De Vroet aan de andere kant baart de KNVB-top grote zorgen. En niet helemaal ten onrechte, want in feite bemoeit Happel zich helemaal nog niet met Oranje. Alles laat hij over aan Jan Zwartkruis, waarbij echter het storende is dat Happel dezelfde Zwartkruis als een onmondig kind behandelt zodra de Oos tenrijker er wel een keer hoogstpersoonlijk bij is, waar door de frustratie van Zwart kruis met de dag groeit. En niet helemaal ten onrechte. Happel zelf gaat inmiddels rus tig zijn eigen gangetje. Uit niets blijkt dat de groeiende opposi tie hem erg interesseert. Club Brugge staat nu nog centraal bij hem. Pas na de Belgische competitie en de afwikkeling van het Europa Cup-gebeuren is Happel bereid met wat meer Die desinteresse van Happel zou overigens best eens een stilte voor de storm vkunnen zijn. In de directe omgeving van Oranje wordt blindelings aangenomen dat er in mei, zo dra Happel zich losgemaakt heeft van Club Brugge, harde woorden zullen vallen in de Zeister bossen van het KNVB- sportcentrum. Tegen intimi heeft Happel al verkondigd dat het in zijn ogen onbenulli ge gedoe rond Oranje hem in het geheel niet zint. Happel doelt daarbij vooral opo de vele randfiguren rond Oranje. En omdat de eigenwij ze Wener nu eenmal een fer vent aanhanger is van het be faamde „Eén kapitein op een schip" ligt het voor de hand dat er straks in mei koppen zullen sneuvelen. Zwartkruis en de Vroet, maar materiaal- verzorger Warmenhoven en medisch verzorger Van den Akker zullen daarbij ongetwij feld door Happel in een minder vooraanstaande positie worden gemanoeuvreerd, opdat Happel in alle rust en alleen, kan wer ken met en aan Oranje. Interessante vooruitzichten derhalve, want kritiek of geen kritiek, Happel is er de man niet naar om met zich te laten sollen. Jacques Hoogewoning kan dat beamen, want hij werd tenslotte onlangs hardhandig door Happel hoogstpersoonlijk de kleedkamer uitgezet toen hij Sponsoring Oranje rond BREDA De Wastora- holding heeft gisteren in Breda met de Oranjeraad en met het bureau Inter- Football overeenstemming bereikt over sponsoring van het Nederlands voet balelftal voor de eindron de van het wereldkam pioenschap voetbal. Het Zaanse bedrijf zal 150.000 gulden bijdragen, net als de vier bedrijven die eerder accoord gingen met de sponsorvoorwaar- den. In feite wordt de „schade" gedekt die was ontstaan doordat Philips zich terugtrok omdat Wil lem van Hanegem, werkne mer van het Zaanse be drijf, reclame had gemaakt voor een Japanse concur rent. Wastora is van plan zijn eigen relamekrant te gebruiken als middel om publiciteit te maken met het Nederlands elftal. als voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal Oranje na afloop meende te moeten komen complimenteren. ROB HARTOG Selectie Duitsland ongewijzigd Berti Vogts weer in Duit se team. HAMBURG Bondscoach Helmut Schön experimenteert niet in de laatste oefenwedstrijd die de wereldkampioen 1974 in eigen land speelt. Voor de wedstrijd van morgenavond tegen Brazilië die in 23 landen direct op televisie wordt uitgezonden, heeft hij de elf speles aangewezen die op 16 juni ook meededen in de wedstrijd te Rio tegen Brazilia. Het Westduitse elftal bestaat uit: Maier (Bayern München), Kaltz (Hamburger SV), Vogts (Borussia M-G), Rüssmann (Schalke '04) en Dietz (MSV Duisburg), Bonhof (Borussia M-G), Beer (Hertha BSC) en Plohe (FC Köln), Abramczik (Schalke '04), Fischer (Schalke *04) en Rummenigge (Bayern München). De Braziliaanse coach Claudio Coutinho maakt zijn elftal pas morgen bekend. SPORTWERELD AALBURG - Jos Pennings, de 54-jarige trainer van Wilhelmi- na is gisteravond tijdens de training van zijn club overle den. DEN HAAG. De uitslagen van gisteravond in de eredivisie basketbal gespeelde wedtrijden zijn: Vastgoed Strijen-Parker Leiden 98-94 en Buitoni-Falcon 88-91. Aon Steens: „Zoals ik alles heb aangetroffen, maakte het een erg vredige indruk. :Dat kan natuurlijk schijn zijn", (archieffoto) IlllllIIIIIIIIIIII1IIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1II1I11IIIIII11I11II1111I1I1111III1I111111111IIIIIUIIIM SCHIPHOL Eenmaal in het ontvangst kamertje van Schiphol blijkt niemand van de Nederlandse hockeyploeg vermist. Twijfelaars als Paul Litjens en Hans Jor- ritsma, die toch naar Argentinië zijn ge gaan, kunnen hun familie begroeten. Ron Steens, die helemaal geen gewetensnood heeft gekend, is het spontaanst. De bloe men, die hij van de bond heeft omgehan gen gekregen, vallen al uit. Voor de aan voerder van het nationale team is er in de afgelopen weken niets veranderd. Niet door zijn verblijf in Argentinië, niet door de tweede plaats in het toernooi om de wereldbeker. „Graag een driewerf hoera", vraagt een official met gevoel voor senti ment. Het kleine gezelschap gehoorzaamt meteen en even later lijkt het de opening van de Staten Generaal. De Amstelveense burgemeester heeft het over „dat geweldi ge aanvallen" en het.meeleven in Neder land". Paul Litjens heeft iets kwasi-vermoeids over zich. „Ik wil m'n vrouw en dochter zien en dan zo snel mogelijk naar huis. Ik ben op". Hij draait zich om en staat een half uur later nog koffie te drinken met z'n dochtertje op de arm. Aarzelend en binnensmonds vraagt een middel bare scholier het woord. Het selecte gezelschap sist om stilte. „Voor zijn consequente houding in Argentinië", begint hij zichtbaar opbloeiend onder zoveel stilzwijgende belangstelling, „wil len wij onze leraar Hans Jorritsma iets geven, dat hij daar niet heeft gehad". Uit zijn binnen zak frommelt de jongen een lintje waaraan een gouden medaille bungelt. Jorritsma laat zich de ceremonie welgevallen. Een twijfelaar, die een uiterst zwak toernooi speelde. „Ik zeg niets", is het enige dat hij wel kwijt wil. Zijn mening zal het volk alleen in dagboekvorm in een weekblad mogen lezen. Ron Steens kende en kent geen problemen. Hij heeft zijn ogen en oren zo goed mogelijk de kost gegeven, maar het hielp allemaal niet veel. „Je leeft tijdens zo'n toernooi nu eenmaal sterk geïsoleerd. Je moet het tenslotte proberen te winnen. In twaalf dagen hebben we acht wed strijden gespeeld en daar tussendoor ook nog veel getraind. Zoals ik alles heb aangetroffen, maakte het een erg vredige indruk. Dat kan natuurlijk schijn zijn. Eén keer zijn we door militairen ergens weggestuurd, maar daar mochten we nu eenmaal niet komen. Van de buitenwereld heb ik weinig gezien. We hebben één boottochtje gemaakt en hoofdzakelijk de natuur gezien. Verder heb ik niets gemerkt, voor een deel waarschijnlijk ook wel omdat de taal nogal wat problemen geeft En je gaat natuur lijk met een zeer gericht doel naar Argentinië toe. En ik moet zeggen, dat ik helemaal geen spijt heb, dat ik gegaan ben". André Bolhuis geeft Steens een klap tegen z'n arm. „Misschien speel ik nog wel eens tegen je met de Batavieren". „Dat heb je al zes keer gezegd", antwoordt Steens. En dan weer wat serieuzer: „Ik kan er vrede mee hebben dat we tweede zijn geworden achter Pakistan. Achter een ander land zou ik niet hebben kunnen verdragen. Het is natuurlijk vervelend als je tweede wordt en nog meer als je uitgerekend tegen Pakistan twee keer je beste spel speelt en toch weer verliest". „Maar ik heb en had het naar m'n zin. We waren favoriet en we hebben de druk uiteindelijk toch aangekund. Dat vind ik erg positief. Wel hadden we natuurlijk het nadeel van die overwinningen tegen India. Ik bedoel, dat India nog altijd een magische klank in de hockeywereld heeft, maar sterk is teruggevallen. De ploeg laat je vrijuit spelen en dan komen we tot verrukkelijke din gen. Maar die drie wedstrijden zijn natuurlijk niet maatgevend geweest voor een toernooi. En juist daar zijn moeilijkheden door ontstaan. We konden die overschakeling in het begin niet aan". „Toen is de indruk gewekt, dat het tussen de spelers onderling niet goed ging. Dat is niet waar, het was zuiver een speltechnische zaak. De dingen, die we vooraf hadden besproken, kwamen er helemaal niet uit. Daarom ging het vaak moeizaam; de meesten kwamen spel tech nisch in moeilijkheden en speelden onder hun niveau. Ieder wilde voor zichzelf de moeilijkhe den oplossen, maar dat had een averechtse uitwerking. Een aantal oudere spelers is toen voor de halve finale tegen Australië bij elkaar gaan zitten en heeft de zaken doorgesproken. Dat heeft geholpen, de spelvormen, die we getraind hadden, kwamen er uit en we speelden eindelijk zoals het moet": Snel „Het is moeilijk geweest, maar uiteindelijk ben ik zeer tevreden. Momentcel ben ik hockeymoe, maar zondag speel ik echt wel weer competitie. Het gaat eigenlijk te snel achter elkaar". „Ik vind hockey nog altijd hartstikke leuk hoor. Ik kan alleen nooit slapen in die vliegtuigen, daardoor ben ik het nu zat Ik heb ambitie genoeg. In principe zou ik het volgende wereld- toernooi ook best willen meemaken. De vraag is alleen of dat maatschappelijk te verwezenlij ken is. Ik ben nu 25 jaar, studeer economie en ga daarna door met accountancy. Die laatste studie duurt twee jaar en dan ga ik werken. Dat is in 1980 en een jaar later is het wereldtoer- nooi, dus dan zal het waarschijnlijk wel voor mij zijn afgelopen". DICK HOFLAND llllllllllllllüllllllllllllllllllllllllll !l!llll!nilllllll!llllllllllllllll!lllllllllllll!llll!lll!!I!llllll!l!l Uitslagen buitenlandse competities LONDEN Voor de Engelse competitie heeft Coventry City gisteravond met 0-0 gelijk ge speeld tegen Newcastle Uni ted. Middles borough won met 2-0 van Chelsea. In de Schotse competitie ver sloeg Aberdeen het altijd moei lijke Partick Thistle met 2-1. In Frankrijk heeft lijstaanvoerder Nantes twee punten moeten prijsgeven aan Straatsburg, dat met 1-0 won. Nancy en Nice speelden met 1-1 gelijk. Cruijff met Barcelona naar Amerika NEW YORK Johan Cruijff speelt met zijn huidige werk gever Barcelona twee demon stratiewedstrijden in Amerika. Cruijff wees onlangs een con tract van vijf miljoen dollar (ongeveer elf miljoen gulden) met de Amerikaanse club de New York Cosmos af. Lanerossi Vicenza, een Ita liaanse eerste divisieclub, en het nationale team van Mexico zijn de respectievelijke tegen standers van Barcelona op 12 en 14 mei. Er zal worden ge speeld in het Yankeestadion in New York en op 14 mei in het Colisseum in Los Angeles. Neeskens geschorst door UEFA BERN Zoals verwacht zal Johan Neeskeas woensdag 12 april de thuiswedstrijd van zijn club Barcelona tegen PSV in de halve finale van het toer nooi om de UEFA-beker moe ten missen. De schorsing van een wed strijd, omdat hij in de eerste ontmoeting tegen PSV zijn tweede gele kaart wegens tei hard spel had opgelopen. Dezelfde straf kregen ook de spelers Andre Guesdon (Bas- tia), Kurt Becker (Grasshop pers Zurich) en Danny de Cub- ber (FC Brugge). PORT LEIDSE COURAN WOENSDAG 5 APRIL 1978 PAGINAL BAZEL - Het Oostenrijkse elftal heeft gisteravond de oefenwed strijd tegen Zwitserland met 1-0 gewonnen. Kurt Jara schoot in de derde minuut van twintig meter, waarbij de baan van de bal lichtelijk werd afgebogen door aanraking met een Zwitserse verdediger. Vanaf dat moment speelde Oostenrijk behoudend en behield het de voorsrprong. Op 20 mei speelt Oostenrijk haar laatste oefen wedstrijd tegen Nederland. Zweden, dat in het eindtoernooi te Argentinië uitkomt in groep drie, samen met Brazilië, Spanje en Oostenrijk heeft de vriend schappelijke oefenwedstrijd tegen Oost-Duitsland eveneens met 1-0 gewonnen. De matige wedstrijd werd beslist door Sanny Aslund, die in de 75ste minuut doelpuntte. Voor Björn Nordquist was dit de 107e interland, terwijl Ralf Edström vanwege een knieblessure aan de kant bleef. Het Nederlandse militair elftal heeft in Doetinchem de eerste wedstrijd voor het CISM-toernooi tegen de Algerijnse militairen met 3-0 gewonnen. Doelpunten kwamen van Bouma (Ajax), Melis (Feyenoord) en Houtman (FC Groningen). wartkruis en De Vroet, twee begeleiders wiens bevoegdheden interim-bondscoach p'erre Vermeulen van Roda JC is een van de spelers die vanavond een kans krijgt rnst Happel graag zou beperken. om zich waar te maken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15