Rosewall lijkt bezig aan afscheidstoumee Gemengde gevoelens beheersten DPR bij bespreking „Breed Overleg" HOLLANDSE DOMINEE NAAR HERDENKING IN AMERIKA JIMMY CONNORS STEELT DE SHOW Resultaten Hilversi Programma loopt uit Uitmuntend concert van Rory Gallagher DELEGATIE GOS BIJ SYNODE VAN GEREFORMEERDE KERKEN .HI LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 APRIL 1978 PAGINA ljj (Van onze verslaggever) ROTTERDAM Het publiek in Ahoy heeft Jimmy Connors aan 't hart gedrukt. De ooit zo wispelturige Jimbo, die in het nog niet zo verre verleden nog wel eens kwajongensachtige ku ren vertoonde, legde in zijn allereerste optre den op Nederlandse bo dem zo'n geweldige, nauwelijks te evenaren vergeldingsdrang aan de dag, dat tegenstan der Dick Crealy daar binnen de kortste keren onder bezweek, 61, 6—3. Maar tevens zorgde de 25-jari- ge tennismiljonair voor een waarschijnlijk niet eerder ver toond spectakel door op de hem bekende, agressieve wijze kreunend en steunend elk punt zelf te willen scoren. En dat kan, vooral met de ver richting van Tom Okker een avond eerder in het achter hoofd, niet van iedere tennis ser worden gezegd. Doordat de Amerikaan ook het showe lement niet schuwt, daarbij natuurlijk geschraagd door zijn onmiskenbare superiori teit. beleefde het overvolle Ahoy, zelfs de looppaden wa ren bezet, een uiterst onder houdende avond. De prestatie van Connors be looft veel, zo niet alles voor de voorziene finale tegen Bjom Borg, de Zweed die hem vorig jaar op Wimbledon beentje lichte, maar daarna op Forts Hills een revanche, moest toe staan. Connors en Borg ont moetten elkaar dit jaar twee maal, waarbij de buit werd gedeeld. Gisteravond bood overigens een goede vergelij kingsmogelijkheid, want na Connors-Crealy gaf de Zweed tegen Loek Sanders een voor proefje rond zijn bedoelingen. De Nederlandse kampioen kreeg geen vat op het sterkste wapen van Borg, diens wisse lende tempo. Sanders kwam in de eerste zet al snel met 20 achter, vocht nog wel te rug tot 22, maar had daar mee zijn kruit verschoten. Zonder eenmaal in moeilijkhe den te zijn greep Borg in 22 minuten de zet met 6—2. Ook 'n de tweede race had Sanders reen antwoord op Borgs spel. De Nederlander kon slechts drie games op zijn naam bren gen, doordat hij zijn goede slagen te veel afwisselde met onnozele fouten. De druk te gen een van 's werelds top pers te moeten spelen was Sanders (nog) te machtig. Vooral zijn backhand bleek té onbetrouwbaar om Borg tot meer dan minimale inspannin gen te brengen in de 45 minu ten durende partij. Afscheidstoernee De kleine meester Ken Rose- wall lijkt bezig aan zijn af scheidstoernee. Uit bijna lou ter sentimentele overwegin gen was Ken Rosewall nog eenmaal naar Europa geko men, een oversteek die hij de laatste jaren niet meer had gemaakt. „Het reizen is zo langzamerhand te vermoeiend geworden", verklaarde de 43- jarige Australiër nadat hij gisteren in de eerste ronde van het proftoemooi in Rot terdam was uitgeschakeld door invaller Vladimir Zed- nik. De Tsjech had geen enke le consideratie met de gelau werde Rosewall en schoof hem in vijf kwartier met 76, 62 aan de kant. Wat spijtig constateerde Ken Rosewall later dat hij tegen- (Van onze verslaggever) ROTTERDAM Organisato risch verloopt het proftennis- tournooi in Rotterdam niet op rolletjes. Van het programma blijkt op de speeldag zelf door verschillende oorzaken weinig te kloppen. Belangrijkste reden is daarvoor dat de sessies in elkaar overlopen, doordat par tijen langer duren dan voor zien. Zo kon gisteren het publiek van de middagvoorstelliung gratis de avondsessie bijwonen, omdat de organisatie het niet aandurfde kijkers voor de avondwedstrijden nog langer buiten te laten wachten. De naar schatting vijfhonderd be zoekers van gistermiddag kon den daardoor 's avonds blijven kijken, maar dienden wel hun zitplaats af te staan aan men sen die na hen een kaartje hadden gekocht. Dat betekende een schadepost voor het toer nooi, maar bleek in de praktijk de beste oplossing. Want voor je dure geld wacht je tenslotte maar één keer buiten de poor- t. IILVERSUM De uitslagen van de draverijen die gisteren zijn gehouden op de baan van Hilversum, zijn: Nicky Norton-prijs (2000 me ter): 1. Pori Mariza (G. Uiten- daal) 1.24.1, 2. Petite Hollandia, 3. Patrijs Belwin. Toto: winnend 17,20, plaats 4,40, 4,90, 2,40, koppel 108,90, trio 2135,70. Nathan Olivier-prijs (2000 me ter): 1. Roel (H. J. Pools) 1.29,6, 2. Paquita, 3. Pieter D. Toto: winnend 4,90, plaats 2,30, 3,30, 4,80, koppel '27,70. Niels Zuidvelde-prijs (2440 me ter): 1. Pepiton (H. Pol) 1.26,0, 2. Othello Donne, 3. Oke. Toto: winnend 6,00, plaats 2,50, 1,90, 3,90, koppel 12,60, trio 644,80. I Nevada K-prijs (2000 meter): 1. Orient Ashton (W. Gerritsen) °7,0, 2. Prinses Alkestis, 3. I Pi irie Girl. Niet gestart nr. 6 alieWood. I T' .o: winnend 3,30, plaats j 1,20, 1,40, 1,80, koppel 10,00. Nicole H-prijs (2000 meter): 1. Nestor Volann (H. Slagter) 1.23,6, 2. Pallieter, 3. Olinda. Toto: winnend 6,30, plaats 2,40, 2,80, 5,20, koppel 18.40, trio 220,80. woordig eigenlijk te weinig speelt om in het toemooitennis van de bovenste plank nog tot optimale prestaties te komen. „Dit was mijn tweede toernooi in zes weken", vervolgde de kleine Australiër. „En doordat je bovendien erg weinig gele genheid hebt om te trainen tijdens zo'n evenement, kom je met te weinig zelfvertrouwen op de baan". Rotterdam kent wat dat be treft problemen. Enige jaren geleden had de toernooi-direc- tie in één van de andere hallen van het Ahoy-complex een tweede kunststofmat uitge legd, waarop de spelers kon den oefenen. Dit keer is deze voorziening niet getroffen, zo dat het gisteren zelfs voor kwam dat de winnaar van vo rig jaar, Dick Stockton, al om zeven uur 's ochtends op de speelbaan stond om te trainen. Parten Deze ongelukkige situatie heeft ook Ken Rosewall par ten gespeeld. Na zijn aan komst in Nederland had hij slechts zeer kort op de baan gestaan voor hij moest aan treden tegen de Tsjech Zed- nik, die afgelopen maandag het deelnemersveld was ko men completeren. Zoals Rosewall de laatste ja ren vrijwel alleen in de Ver enigde staten speelt, beperkt Zednik zich tot Europese evenementen. En daarin komt de uit de kluiten gewassen Oosteuropeaan doorgaans tot niet eens zulke onaanzienlijke resultaten ondanks zijn acht ste positie op de nationale ran glijst, hoewel hij op de wereld ranglijst nog verrassend ver rijkt: 85ste. Ken Rosewall be zet op dit moment nog de ne gentiende positie in het mon diale klassement, maar giste ren was van dat verschil niets te merken. Toen de Australiër, die in zijn lange loopbaan „alles" in de wacht sleepte, wat er maar te winnen was met uitzondering van Wimbledon („Dit jaar zal ik er waarschijnlijk ook weer niet komen"), de eerste set in leverde met een dubbele fout tot slot, was zijn zelfvertrou wen gebroken. De tweede set was daardoor min of meer een formaliteit. Met 76, 62 kwam een eind aan het tweede optreden van Ken Rosewall in Nederland, nadat hij zestien jaar geleden in Noordwijk voor het eerst acte de'presen ce had gegeven. „Ik had gehoopt hier een paar ronden te kunnen overleven", zei Rosewall na afloop van de partij. „Ik vond het prettig om Jimmy Connors weer eens naar Europa te ko men. Dat was nu goed te reali seren, omdat ik na Rotterdam in Monte Carlo ga spelen. Voor één week is zo'n trip niet de moeite meer, voor veertien dagen leek het net plezierig. Afscheid Ken Rosewall is na zijn uit schakeling in Rotterdam met gezwinde spoed afgereisd naar Zuid-Frankrijk om daar nog enige trainingsarbeid te verrichten voor hij in actie moet komen. Want om zijn mogelijk allerlaatste bezoek aan de oude Wereld tweemaal in de eerste ronde te zien eindigen, is voor de Oude Meester een té sober afscheid. Dat heeft de man, die als eni ge van zijn generatie, en zelfs daaropvolgende editie, nog een opvallende rol vertolkt in het wereld-tennisgebeuren niet verdiend. In het enkelspel namen giste ren nog enige grote namen afscheid. Oud-Wimbledon win naar Stan Smith werd in drie kwartier geëlimineerd door Vitas Gerulaitis erf Bob Lutz schakelde Wojtek Fibak uit. Connors en Nastase comple teerden de tweede ronde door respectievelijk Crealy en Ste wart de weg te versperren. FRANK WERKMAN De uitslagen Wojtek Fibak (Pol.)Bob Lutz (Am.) 46, 6—2; Jaime Fillo (Chi.)Chris Lewis (NZ) 7—5, 06, 7—6; Raul Ramirez (Mex)—Tomas Smid (Tsj.) 62, 7—6; Sandy Mayer (Am.)—Tom Leonard (Am.) 67, 7—6, 62; Vladimir Zednik (Tsj.) Ken Rosewall (Aus.) 76 (7—3), 6—2; Vitas Gerulaitis (Am.)—Stan Smith (Am.) 6—2, 64; Jimmy Con nors (Vst.)—Dick Crealy (Aus.) 6—1, 6—3; Björn Borg (Zwe.>—Louk San ders (Ned.) 62, 6—3; Ilie Nastase (Roe.)Sherwood Stewart (Am) 6-1,6-1. Grote prijs der zes-jari; (2020 meter): 1. Nolivyr AF tis (P. Petersen) 1.22,9, 2. Nic< H., 3. Nathan Olivier. Niet start nr. 4. Nenuphar. Toto: winnend 7,20, plai 2,80, 3,00, 2,00, kopi 17,90. Nora Hanover-prijs (1600 ter): 1. O Lala (mej. M. Poort) 1.21,1, 2. Jonker Vit ria, 3. Norman Elburg.Ni gestart nr. 6. Nino Song. Toto: winnend 6,00, pla; 2,70, 2,40, 5,00, kop] 21,30, trio 518,60. Nimrod R-prijs (2900 meter): Miltiades (W. J. Swart) 1.27, 2. Mack Wickesteyn, 3. M< Noordlandia. Toto: winnend 8,70, pl; 1,80, 1,30, koppel 12,00. Nubar van Echten-prijs (2f meter): 1. Okos (L. Schooi ven) 1.22,3, 2. Orma Pride, Jerolimo. Toto: winnend 8,80, plaaj 4,00, 2,30, 3,00, kop) 23,90, trio 202,90. Nar Buitenzorg-prijs (2440 ter): 1. Rien Arctic (W. Stoi I.27,4, 2. Osaki, 3. Poseidon Niet gestart nr. 7. Rowold. Toto: winnend 5,40, plaati 1,90, 1,60, 1,30, kopp^v 27,20. De totale omzet van de totalisa was 433.500 gulden. Jeugddamtitel naar Knoop s LEEUWARDEN - Door in de elfde en laatste ronde van het toernooi om de nationale jeugddamtitel gisteren in Leeuwarden remise te spelen tegen Pieter van Splunter heeft Nico Knoops de eindzege binnengehaald. Zijn naaste concurrenten, ju nioren wereldkampioen Bauke Bies en Jos Stokkel, wonnen weliswaar beiden. maar Knoops had voor deze ronde twee punten voorsprong, zodat de overwinningen nauwelijks invloed hadden op de eind stand. De eindstand van het toernooi is: 1. Nico Knoops 16 punten; 2 Bauke Bies en Jos Stokkel 15 4. Tjeerd Harmsma 12; 5. Inge Greveraars, Eran Binenbaun en Hans Vermin 11; 8. Arie var de Weteringh 10; 9. Henk Gro tenhuis 9; 10. Geert Prinsen er Evert Dollskamp 8; 12. Pieter van Splunter 6. Rory Gallagher was zon der nog maar één noot gespeeld te hebben de held van de avond. Na het tweede nummer was iedereen in de stemming en aan het einde van het concert wist niemand van ophouden het pu bliek niet en Rory Gal lagher niet. Gisteravond gaf hij in een bomvolle Prins Willem Alexan- der-zaal van het Nederlandse Congresgebouw in Den Haag een concert, waarop het pu bliek twee jaar kan teren voor dat hij moet terugkeren om ze opnieuw een muzikale kick te geven. Hij was in vorm en het publiek ook, dat al meezin gend, meestampend en klap pend te kennen gaf, dat ze hem niet vergeten waren. Op zijn oude gitaar gaf hij veel solo's waarvan de een nog mooier was dan de ander. Hij werd terzijde gestaan door drie uit muntende musici. Lou Martin, piano, gaf o.a. tijdens het num mer „Souped up Ford" een uit stekende solo, maar was ook met het oregel een goede on-, dersteuning, Gerry McAvoy was er met basgitaar en Rod De'ath op drums. Rory Gallagher was goed bij stem. Hij was gekleed in een; spijkerpak, liep veel over het toneel, maakte hoge sprongen en stak zoals altijd zijn duim op om het publiek te bedanken voor het applaus. Het hoogte punt van de avond werd be reikt met het nummer „Bull frog Blues" waarin hij zulke prima solo's gaf, dat de koude rillingen over je rug liepen. Dat zijn gitaarspel niets te ma ken heeft met de geluidsinstal latie bewees hij met een aantal akoestische nummers, waaron der „Too much alcohol", wat! hij normaal elektrisch speelt.' De belichting was eenvoudig met een aantal gekleurde lam- lil pen op het toneel en één spot' in de zaal. Het paste echter wonderwel bij de sfeer die hij creëerde. Het publiek kreeg er maar geen genoeg van en riep hem twee keer terug en smeekte i met hem mee te mogen toen hij als een van zijn toegiften „Co- ming to my home town" zong. Met een staande ovatie nam hij na tweeëneenhalf uur afscheid, handenschuddend zeggend dat hij snel zou terugkomen. Hans Piet We hebben twee avondvullen de punten en maar één avond." Aldus tekende voor zitter dr. B. Meulenbroek plastisch de opgave, waar voor de Diocesane Pastorale Raad Rotterdam stond toen hij maandagavond aan zijn vergadering begon met op de agenda de punten: behande ling jaarstukken en rapporta ge „Breed Overleg". Een op gave, die vergadertechnisch toch nog geklaard werd, zij het door van het eerste punt een belangrijk brok naar een volgende vergadering te schuiven en het tweede punt een behandeling in zeer alge mene zin te geven. „Breed Overleg", is, zoals be kend, de naam van de brede commissie uit het bisdom, die ingesteld is naar aanleiding van financiële steun van de bisschop aan het seminarie Rolduc van het bisdom Roer mond, zich langdurig bezig heeft gehouden met het vraag stuk van de ambtsopleiding. Dit overleg, van nagenoeg alle betrokkenen bij het vraagstuk, is inmiddels afgerond en ge volgd door een standpuntbe paling van mgr. Simonis, waarin hij de Katholieke Theologische Hogeschool Am sterdam voorlopig niet zonder meer als een geëigend insti tuut voor priesteropleiding ten behoeve van het bisdom Rot terdam kon doen gelden, maar het wel hield op een „gedistan- cieerde participatie" Kennelijk nam de raad bij zijn bespreking deze stadpuntbe- paling voor kennisgeving aan, waardoor de discussie min of meer „vanuit de tweede lijn" werd gevoerd. De leden van de raad die in de commissie zitting hadden (dr. Meulen broek en mevrouw Van den Toorn-Jansen) werden be vraagd op hun standpuntenbe paling, eigen voorkeuren wer den uitgesproken ten aanzien van de alternatieven, die de commissie Breed Overleg voor een ambtsopleiding in zijn ui teindelijk rapport had gefor muleerd en kanttekeningen werden gemaakt. Maar tot uit gesproken duidelijke conclu sies leidde een en ander niet, omdat er kennelijk toch te veel gemengde gevoelens de raadsleden individueel beheer sten. Dit kwam het duidelijkst naar buiten toen gestemd diende te worden over het al of niet verzenden van een brief aan studenten en docenten van de KTHA, opgesteld door acht le den, bedoeld om genoemde studenten en docenten een hart onder de riem te steken en waarin hen onder meer ge vraagd werd zich niet te laten leiden door teleurstelling al leen, maar de band vast te houden van de katholieke kerk van Zuid-Holland. Een aantal leden wilde er wel achter staan, mits wijzigingen konden worden aangebracht maar daar was geen tijd voor. Uiteindelijk bleken tien leden voor en twaalf leden tegen het versturen van de brief, zoals hij er lag, te zijn. Ergens toch wel een graadmeter voor de ambivalente gevoelens, die de raad ten opzichte van het ge hele vraagstuk beheersten. Eerder had de raad zich bezig gehouden met de jaarstukken van het bisdom. Behalve een aantal concrete vragen, die te voren al schriftelijk door de econoom van het bisdom drs. H. v.d. Ven waren beant woord, waren een aantal dis cussievragen opgesteld over wezenlijke zaken, zoals de ver houding reserveren-investe ren, het stellen van prioritei ten, criteria voor beleggingen, verband tussen begroting en Pastorale Beleidsschets en centralisatie in het financiële beleid. Omdat een goede behandeling te veel tijd zou vergen werd besloten tot vorming van een commissie of werkgroep, waarin vertegenwoordigers van het Diocesaan Bestuurs college, van het Diocesaan Fi nancieel Beraad en van de Diocesane Pastorale Raad, sa men de genoemde vragen zul len bespreken en voor de sep- tembervergadering van de DPR een advies aan de raad zullen uitbrengen, zodanig, dat besluit- en bespreekbare voor stellen voor de raad eruit zul len voortvloeien. Dominee J. J. F. van Melie uit de gemeente Hem en Venhuizen is vandaag naar Amerika gegaan om morgen aanw ezig te kunnen zijn bij festiviteiten, die zijn georga niseerd, omdat op 6 april 1628 (350 jaar geleden dus) dominee Jonas Michaelis uit het Noordhollandsè Hem de eerste gereformeerde kerk in de nieuwe wereld heeft ge sticht. Deze kerk is de Mar ble Collegiate kerk in New York, waarvan de bekende dr. Norman Vincent Peale Bij haar bezoek aan Zuid- Afrika heeft de interpretatie commissie van de Gerefor meerde Oekumenische Synode (GOS) gestreefd naar verzoe ning en niet naar een confron tatie. Ze heeft daartoe een oproep gedaan tot verzoening aan de lidkerken van de GOS in Zuid-Afrika. Dit zeiden vertegenwoordigers van de commissie deze week in Lun- teren, waar zij de synode van de gereformeerde kerken in Nederland bezoeken. De delegatie heeft een duide lijk andere ervaring opgedaan dan de delegatie van de Ne derlandse gereformeerde ker ken, die in januari Zuid-Afri- ka bezocht: waar deze pessi mistisch terugkeerde, sprak de GOS-delegatie zich optimis tisch uit over een brede basis voor gesprek tussen de blan ke, zwarte, kleurlingen en In diase kerken in Zuid-Afrika. Men benadrukte, dat niet was getracht om zich in de Zuida- frikaanse problemen te men gen. Dit zou niet aanvaard zijn, aldus de delegatie. Com municatie is het voornaamste probleem en de voornaamste taak van de christelijke kerk is verzoening, zo meent de de legatie. De delegatie zegt ook te stre ven naar eenheid van de ker ken in Zuid-Afrika, zodat de kerk als geheel zelfs de Zuida- frikaanse overheid kan aan spreken op haar fouten. De delegatie meent, dat de tijd bepaald nog niet voorbij is om elkaar te overtuigen, ook al menen sommigen in Zuid- Afrika en daarbuiten, dat er pas geluisterd wordt naar de onderdrukten na incidenten als de onlusten in Soweto. Tenslotte zegt de delegatie, dat haar standpunt neergelegd in een rapport over het algemeen goed is gevallen, zowel bij de veelrassige kerken als in de Engelstalige en Afrikaanstali- ge pers. Een uitvoerig rapport aan de lidkerken van de GOS en aan de vergadering van de GOS in 1980 te Nimes zal door de commissie worden voorbe reid. Naast de rapportage van deze gesprekken met de gerefor meerden in Zuid-Afrika (zowel de Nederduitse gereformeer den als de Dopperkerken), sprak de GOS-delegatie met de gereformeerde kerken in Nederland over het omstreden lidmaatschap van deze kerken van de Wereldraad van ker ken. De -Nederlandse gerefor meerden zijn de enige GOS-le- den, die lid zijn van de wereld raad, naast enkele Indonesi sche kerken, die de Neder landse kerk steeds hebben ge volgd. Dit lidmaatschap is vooral om streden wat betreft de Neder landse gereformeerde kerk in Zuid-Afrika vanwege het Anti- Racisme Fonds (PCR) van de Wereldraad. De gereformeer de kerken in Nederland zullen deze week beslissen of zij dit fonds opnieuw zullen gaan steunen en de kans is groot, dat wanneer dit gebeurt de Nederduitse gereformeerde kerk haar banden met de Ne derlandse gereformeerden breekt. De GOS-delegatie wil de overigens niet ingaan op vragen van de pers betreffen de de gesprekken over deze predikant is. Dominee Van Melle, die op uitnodiging van het Nationa le Bureau voor Toerisme naar de Verenigde Staten gaat, zal preken op de stich tingszondag. Uitgenodigd voor deze bijzondere kerk dienst zijn onder meer: bur gemeester Edward Koch van New York, ds. Arie A. Brou wer, secretaris van de gere formeerde kerk in Amerika- en de ambassadeur voor Ne- derlartd in Washington, mr. A. Tammomoms Bakker. Voorts heeft dominee Van Melle invitaties ontvangen om te spreken op het New Brunswick theologisch semi narie, op de Rutger universi teit in New Yersey, het Hope College en het westerse theo logisch seminarie in Holland in de staat Michigan. Een andere activiteit, waar ook het Nationaal Bureau1 voor Toerisme sterk bij be trokken is, is een herden- kingsreis naar Nederland van 350 Amerikaanse predi kanten. Tijdens dit bezoek, - dat in oktober zal plaatsvin den, staat onder meer een dienst in Hem op het pro gramma.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14