Forse kritiek op nota regering over Molukkers ANNIE HALLVEROVERDE BELANGRIJKSTE OSCARS FNV: VAD dreigt dooie mus te worden Cholesterol-spook bedreigt Nederlandse kinderen Leiden hekelt besluitvorming studentenstops CFO wil geen acties tegen bezuinigingen ambtenaren-salaris Geen huisvesting - voor zigeuners Uitlevering RAF-leden gebillijkt Drie weken geëist tegen directeur bewakingsdienst BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 4 APRIL 1978 PAGINA (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Molukker- snota die de Nederlandse rege ring eind januari bij de Tweede Kamer indiende heeft het giste ren tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer flink moeten ontgelden. De zeventien instel lingen en personen die hun me ning aan de met de Molukse problematiek belaste Tweede- Kamercommissie kenbaar maakten waren merendeels boordevol kritiek op de rege ringsnota. De meest fundamentele kritiek was af- komstig van een werkgroep van Pax Christi Nederland en de Pemuda Masja- rakat (de Zuidmolukse jongeren), waar- van woordvoerder mr. H. W. J. Droesen I opmerkte, dat de regeringsnota veel uit nodigender had moeten zijn in het licht van het feit dat de verhouding in ons land vele jaren lang ernstig schade is toegebracht. Ook anderen, waaronder de werkgroep Indonesië van de Raad van Kerken, hadden kritiek op de toon waarin de nota is gesteld. Commissievoorzitter mevr. mr. A. Kap- peyne van de Coppello en oud-staatsse cretaris W. Meijer beklemtoonden tel kens weer, dat de regeringsnota nu nog als discussiestuk (voor het parlemnent) moet worden beschouwd en het uiteind elijke beleid pas tijdens het aan het eind van de zomer te houden Kamerdebat zal worden vastgesteld, nadat eerst ook nog gesproken zal zijn met het inspraakor gaan Welzijn Molukkers. „Uw opmer kingen hebben wel degelijk veel zin", zeiden ze telkens. Verscheidene Zuidmolukse groeperin gen bleken het maar dat was ook al uit de diverse tegennota's gebleken volstrekt oneens te zijn met de politieke paragraaf van de nota waarin de rege ring verklaart dat zij niet achter de proclamatie van de RMS kan staan. Drs. J. A. E. Vermaat van de RPF zei dat Nederland en Indonesië het interna tionaal Gerechtshof een uitspraak moe ten vragen over het al dan niet rechtgel- dig zijn van de proclamatie van de RMS. Naar zijn mening hoeft zo'n stap de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië niet te schaden. Niet alle bezoekers stonden zonder meer achter het RMS-streven. Gerakan Patti- mura bijvoorbeeld zei voorop te willen stellen dat de uitspraak over de toekom stige staatsvorm van de Molukken der gedaan moet worden. „Mocht daar dan blijken dat het Molukse volk de RMS wil, dan staan wij daarachter", aldus drs. E. Rinsampesse, de belangrijkste woordvoerder van de Pattimura bewe ging. De twee organisaties van Zuidoost-Mo- lukkers (waaronder de Federatie Mas- maira) benadrukten dat ze niet achter het RMS-streven staan. Volgens hen zijn veel Zuidoostmolukse jongeren bereid naar Indonesië terug te keren, maar dan moet er wel van bestaanszekerheid sprake zijn. „Tot dusver is dat blijkens mededelingen van de Indonesische am bassade in Den Haag, niet het geval", aldus de heer J. Ubro, lid van het hoofdbestuur van de vereniging tot be hartiging van de belangen Zuidoost-Mo- lukken-Indonesia. Nederland moet daar bij helpen. Niemand van de bezoekers van de hoorzittingen had een goed woord over voor het in de rege ringsnota vermelde voorstel om de Molukkers in ons land meer te spreiden. De heer H. D. Tunumury, secre taris van de Molukse wijkraad in Assen, verweet de Neder landse regering dat zij via de VN wel opkomt voor organisa ties als de PLO en de Baskische afscheidingsbeweging in Span je, maar niets doet voor het onafhankelijkheidsstreven van de Zuidmolukkers. Tijdens de openbare hoorzitting gisteren over de nota Zuidmolukkers bepleitte de oud-KNIL-officier Nanholy spoed bij de beloofde uitkering aan de ex-KNIL-militai- ren. Arrestant in Utrechtse moordzaak (Van een onzer verslag gevers) UTRECHT De Ut rechtse politie houdt de 45-jarige hoofdredacteur van het maandblad An tiek, J. B. in voorlopig arrest in verband met dé moord op de 33-jarige mevrouw Judith Kroon- bergs, afgelopen week vrijdag. De man had zich uit eigen beweging bij de politie gemeld. Hij bezorgde vrijdag om een uur 's middags een stapd an tiektijdschriften die Judith Kroonbergs samen met een. vriendin die dag daarop zou gaan uitventen op een antiek beurs in Zuidlaren. Zolang het laboratoriumonderzoek naar B's kleding nog niet is voltooid, blijft de man in arrest. De aan dacht van de politie gaat nu vooral uit naar een man die Jan B. vroeg om het adres van de vermoorde vrouw, vlak na dat de tijdschrifthoofdredac teur zijn bezoek aan Judith Kroonbergs had gebracht. Ministerie verbiedt VVDM'ers in uniform te demonstreren UTRECHT - Staatssecretaris Van Lent van Defensie en de bevelhebber landstrijdkrach ten hebben de Vereniging van Dienstplichtige Militaire (VVDM) per dienstbevel laten weten dat de VVDM-hoofdbe- stuurders hun uniformen moe ten thuislaten als ze vanavond bij de ingang van het Haagse Congresgebouw demonstreren tegen plannen om een tweede brigade Nederlandse militai ren in Duitsland te legeren. In het Congresgebouw houdt NAVO-opperbevelhebber Haig vanavond een speech voor de Atlantische Commissie. De WDM'ers wilden geünifor meerd aantreden om de gene raal te laten weten wat ze van deze uitbreiding van de Neder landse troepenmacht in Duits land denken. FOHN-HAL In' Amsterdam zijn gisteren de nationale kap-kampioenschappen gehouden.'Hier zijn de deelnemers bezig met het onderdeel „föhnen vrije stijl". (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN - De hoeveelheden cho lesterol die bij Nederlandse kinderen in de kleuter- en lagere schoolleeftijd in het bloed worden aangetroffen behoren tot de grootste ter wereld. Tot die conclusie zijn de Wageningse voedingsdeskundigen F. van der Haar en D. Kromhout gekomen na een onderzoek dat zij hebben gehouden onder een representatief geachte groep schoolkinderen in Heerenveen, Harder wijk en Roermond.- De resultaten van het onderzoek, waarop de twee heren morgen bij prof. J. Hautvast zullen promoveren, zijn beangstigend om dat uit eerdere onderzoekingen is komen vast te staan dat er een positieve relatie bestaat tussen het cholesterol-gehalte in het bloed en de sterfte aan-hartkransslaga- der-ziekten. Dat wil zeggen dat de kans op overlijden als gevolg van een dergelijke ziekte toeneemt naarmate het cholesterol gehalte hoger is. Het onderzoek van de promovendi Van der Haar en Kromhout heeft uitgewezen dat 19,5% van de onder zochte jongens en 24,8% van de meisjes een als „hoog" te kwalificeren cholesterol-ge halte heeft Maar liefst 7,2% van de jon gens en 9,8% van de meisjes vertoont een gehalte dat zonder meer „te hoog" is Metingen van het onderhuidse vetweefsel van de betrokken kinderen heeft voorts aan het licht gebracht dat ongeveer 5% van hen te vet is. Door in hun naspeuringen het opleiding sniveau van dc ouders te betrekken heb ben Van der Haar en Kromhout een ver band kunnen vaststellen tüssen vet- en cholesterolgehatel enerzijds en hët oplei dingsniveau van de ouders anderzijds. Ge bleken is namelijk dat een hoger opleiding sniveau van de ouders samen gaat met een geringer vet- en cholesterolgehalte bij de-> kinderen. Conclusie van de onderzoekers is dat pre-o ventieve maatregelen effectiever worden als er al .in de jeugd mee begonnen wordt. Volgens hen moet dan ook de vodrlichting over de voeding vooral gericht worden op jonge ouders met kinderen Die voorlich ting zal een sobere voeding moeten aanbe velen, gekenmerkt door weinig dierlijk ei wit, weinig verzadigd vet, weinig voeding- scholesterol en weinig suiker. In plaats daarvan zal meer zetmeel en plantaardig, eiwit in de vorm van peulvruchten, granen, aardappelen, macaroni, rijst e.d. geconsu meerd moeten worden en meer voedings vezel. De Wageningse onderzoekrs zijn er vast van overtuigd dat wanneer zo'n voe ding gebruikt zou worden door de gehele bevolking de hoge sterfte aan chronische ziekten zou afnemen. ENSCHEDE - „Van daadwerkelijke actie moeten we ons mo menteel verre houden. Ik ben er een fel tegenstander van dat de op handen zijnde bezuinigingen met betrekking tot de ambtenaren in de politieke sfeer worden getrokken". Dit zei de heer W. Wieringa, voorzitter van de Algemeen Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) gisteravond in Ensche de bij de oprichting van de plaatselijke federatie van de ambtenarenorganisaties ARKA en NCBO. Inhet licht van de onlangs uitgelekte taakopdracht van de zogenaamde commissie-Lamers, die het verzoek heeft gekregen I met voorstellen te komen om te bezuinigen op de salarissen van het overheidspersoneel, stelde Wieringa nadrukkelijk dat de CFO geen aantasting duldt van het trendbeleid en de pensioenvoorzie ning. „Ik tart iedereen om aan te tonen welke onzuivere elemen ten in de trend zitten en in de regelmatige verhoging daarvan. De trend is tot op het bot afgekloven, daar hoeft de commissie Lamers niet aan te komen." Ray Noble overleden SANTA BARBARA De Britse dirigent, musicus en componist Ray Noble is' giste ren op 74-jarige leeftijd in een Londens ziekenhuis aan kan ker overleden. Noble woonde in Santa Barba ra in Californië sedert hij zich enkele jargp geleden terugtrok, maar hij vloog enkele weken geleden naar Londen voor een behandeling. Ray Noble werd in Brighton in Engeland geboren en kreeg in het begin van de jaren dertig bekendheid als leider van het Londense Mayfairorkest. In 1933 vertrok hij naar de Ver enigde Staten. Hij componeerde liederen als „The very thought of you" en „Goodnight sweetheart", „The touch of your lips" en „I had n't anyone til you"-. (Van éen onzer verslag gevers) LEIDEN De Leidense universiteit is veront waardigd over de proce dure die de Academi sche Raad afgelopen vrijdag heeft gevolgd bij de opstelling van het ad vies aan de regering om voor elf studierichtin gen een studentenstop af te kondigen. Mr. K. Ca- th, voorzitter van het College van Bestuur van de universiteit, karakte riseerde deze procedure in de gisteren gehouden vergadering van de uni versiteitsraad als een „chaotische besluitvor ming" en hij verweet de Academische Raad „be stuurlijk onvermogen". De verontwaardiging van de Leidse universiteit richt zich op de eerste plaats op een veran dering die is doorgevoerd in de stemprocedure. Deze verande ring houdt in dat een universi teit die vóór een studentenstop .in een bepaalde richting stemt voortaan hoe dan ook gedwon gen wordt studenten in die sec tor te aanvaarden als de meer derheid in de Academische Raad tegen zo'n stop is. Op de tweede plaats verwijt de Leidse universiteitsraad sommige an dere universiteiten waaronder Nijmegen en Groningen dat zij geen juiste informatie hebben gegeven over het aantal stu denten dat zij kunnen opne men. Deze „manipulatie" zou hen in een relatief gunstiger •positie plaatsen ten opzichte van andere universiteiten DEN HAAG De Stichting Rom die zich beijvert voor het welzijn van zigeuners is ernstig verontrust over de opvang van 450 zigeuners aan wie door de regering Den Uyl vorig jaar onderdak is beloofd. „Uit het feit dat de Nederlandse samenleving niet in staat of bereid is een regeringsbesluit uit te voeren zou men bepaalde conclu sies kunnen verbinden aangaande de aard van die samen leving", zo stelt de stichting Rom in een schriftelijke verklaring. Men doelt met name op de gemeenten, Utrecht en Ede. geringe bereidheid van de ge- ^ïch bereid verklaard vijfen meenten om voor deze zigeu- twintig gezinnen woonruimte te ners standplaatsen te creëren, bezorgen. Dit ondanks het feit dat het rijk alle kosten voor Tot nu hebben slechts twee zijn rekening zal nemen. Door advocaat- I generaal Hoge Raad Den Haag(ANP) Volgens de advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. F.C. Kist hebben de Haagse en Maastrichtse recht banken juist geoordeeld toen zij de uitspraak deden dat de uitlevering van de RAF-leden Wackernagel, Schneider en Folkerts toelaatbaar is. De advocaat-generaal heeft de ze conclusie gisteren in de openbaarheid gebracht. De Ho ge Raad. bij wie de RAF-leden tegen de uitspraken van de rechtbanken in cassatie zijn ge gaan, zal op 22 mei uitspraak doen. De raadsleden van Wac kernagel, Schneider en Fol kerts hadden voor de Hoge Raad verdedigd dat de feiten waarvoor de Duitse Bondsre publiek de uitlevering vraagt, een politiek karakter dragen Volgens het Europese uitlever ingsverdrag is uitlevering in -het geval van politieke delicten niet toegestaan. Mr Kist ver klaarde zijn conclusie gisteren onder meer door erop te wijzen dat waar men zich beroept op een politiék delict het politieke karakter ook controleerbaar dient te zijn. Volgens hem is de enkele bewering van de dader van een gewoon misdrijf dat hij op grond van politieke mo tieven handelt, onvoldoende. HOLLYWOOD (AP) "Annie Hall", Woody Aliens wrange autobiografische liefdesge schiedenis met Diane Keaton, is maandagavond bij de 50ste jaarlijkse uitreiking van de Academy Awards uitgeroepen tot beste speelfilm van het jaar 1977. Hoofdrolspeelster Diane Keaton werd onder-, scheiden als beste actrice, ter wijl het scenario en de regie van Allen eveneens met een Oscar werden beloond. Richard Dreyfuss ontving als beste acteur een Oscar voor zijn rol in "The Goodbye Girl". Vanessa Redgrave kreeg een onderscheiding voor haar bij rol in "Julia", en voor de twee de achtereenvolgende maal kreeg Jason Robards een on derscheiding, ditmaal voor zijn bijrol van detectiveschrijver Dashiell Hammett in dezelfde film. "Star Wars" kreeg wel de meeste onderscheidingen, zes stuks, voor verschillende crea tieve prestaties, maar geen van de "grote" Oscars. De makers van de film kunnen echter ge noegen nemen met het feit dat him produkt nog het grootste kassucces tot dusverre is. "Star wars" was daarmee toch wel een van de grote verliezers in de jaarlijkse strijd om de gouden beeldjes. De als beste mannelijke acteur getipte Ri chard Burton voor zijn rol van psychiater in "Equus" was er nog één, terwijl niet "Una gior- nata .paticolare" met een Os- car-norrtinatie voor Marcallo Mastroianni in de prijzen viel, maar "Een heel leven voor je" van Moshe Mizhrahi als de be ste film in een andere taal dan het Engels. Niet in het minst door' de schitterende rol van Simone Signoret in deze film, die ook al enkele weken in Den Haag te zien is. Een onverwacht Nederlands succesje school in de serie Aca demy Awards voor korte films, waar onze landgenoot Co Hoe- deman zo'n beeldje veroverde voor de animatiefilm "Het zandkasteel" waarvoor hij al vorige zomer met "David" van Paul Driessen een gedeelde Grand Prix op het festival van Annecy had veroverd. T elef oonautomaten leeggehaald LEIDEN In een studenten huis aan de Pelikaanhof zijn gisteren vier telefoonautoma ten opengebroken. Uit de open gebroken toestellen werden de geldbakken meegenomen met een bedrag van naar schatting 500,-. De schade aan de appa raten was aanzienlijk. OAKLAND De Amerikaan se Martina Navratilova is win nares geworden van het Virgi- •j nia Slims toernooi. AMSTERDAM - De- Duitse grootmeester Lothar Schmid is' aangewezen als scheidsrechter voor de tweekamp tussen Kar- pov en Kortsjnoj, die op 16 juli op de Phillipijnen wordt ge houden. Hartoperatie John Wayne BOSTON De Amerikaanse filmacteur John Wayne heeft gisteren in een ziekenhuis in Boston een open hartoperatie ondergaan. Volgens een ver klaring van het ziekenhuis werd een van zijn hartkleppen vervangen. De operatie zou zopder complicaties zijn verlo pen en de toestand van de 70-jarige cowboy-held werd be vredigend genoemd. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM - De FNV vreest drastische wij zigingen in het plan voor de Vermogensaanwas- deling (VAD). De sombere berichten over die wijzigingen laten naar haar oordeel weinig van de oorspronkelijke plannen overeind staan. FNV-voorzitter Wim Kok zei gisteravond te be treuren dat de regering niet voor 1 april met de wetswijziging is gekomen. Hij constateerde dat verschillende uitspraken van minister Van Aardenne (Economische Zaken) en minister Al- beda (Sociale Zaken) zijn te beluisteren. Kenne lijk zijn zij het nog niet met elkaar eens. Er zouden twee wetsontwerpen komen volgens de vermoedelijke nieuwe plannen. Een wetsont werp dat beoogt een individuele overwinstrege ling voor de werknemers in afzonderlijke bedrij ven in te stellen. Deze gelden zouden voor de ondernemingen fiscaal aftrekbaar zijn, zodat uiteindelijk de belastingbetaler hieraan meebe taalt. De FNV acht zo'n regeling per afzonderlijk bedrijf totaal ongewenst. Uit het oogpunt van solidariteit zouden alle werknemers dezelfde rechten moeten hebben. Het stuit bij de vakbe weging tevens op grote weerstand dat de gelden voor de ondernemingen fiscaal aftrekbaar zijn. In een tweede wetsontwerp zou het collectieve fonds voor de vermogensaanwasdeling worden geregeld. Mogelijk zou boven de vennootschaps- belsting een extra heffing worden gelegd, waar van de opbrengsten dan in een collectieve pot worden gestopt. De vakbeweging meent dat in het beheer van dat fonds geen vertegenwoordi gers van de werkgevers moeten komen. Ook als er een „pottenkijker" van de overheid bij zou komen, zou die niet erg welkom zijn. Ongewenst vmdt de FNV het als de individuele overwinstdelingsregeling zou worden losgekop peld van de collectieve regeling. Dan blijft er van de oorspronkelijke VAD-plannen nog nau welijks iets over en lijkt het erop dat de werkne mers worden blij gemaakt met een dooie mus, aldus de heer Kok. AMSTERDAM De of ficier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank mr. L. de Beaufort heeft wegens mishandeling met dodelijke afloop te gen de 32-jarige direc teur van een particulie re bewakingsdienst P. S. drie weken voorwaarde lijk geëist met een proeftijd van drie jaar. De man raakte in september vorig jaar tijdens het wachtlo pen in de Bijlmer verwikkeld in een nazie tussen twee plaat selijke straatbendes. Daarbij zou hij met een mes bedreigd zijn. De bewaker zag kans zich heelhuids uit de voeten te ma ken, maar stuitte even later in een verlaten winkelcentrum op de leider van een der bendes, de heer R. van Schaik. Toen deze hem stevig in de kraag vatte en zijn kornuiten te hulp riep, had S. zich „in een reflex" omgedraaid en zijn belager een linkse directe toegediend. De klap kwam zo hard aan S is amateurbokser dat Van Schaik neerging en met zijn hoofd tegen de straatstenen sloeg. Enkele dagen later over leed hij aan een schedelbasis- fractuur. S. heeft zich sinds dien uit de actieve bewakings dienst teruggetrokken en be perkt zich nu tot bureauwerk. Zijn raadsman verzocht de rechtbank met een geringe boe te te volstaan. Zijn inziens han delde S. uit noodweer. Uit spraak 17 april.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9