Braziliaanse bisschoppen trekken zich terug uit studiedagen onderdrukking Tal van arrestaties wegens ontvoering van Aldo Moro België bouwt een tweede Atlanticwall Chaban-Delmas voorzitter Frans parlement CARTER DREIGT ZUID-AFRIKA INZAKE NAMIBIË Cardoso chef staf in Portugal Ook Bulgarije heeft zijn dissidenten TOERISME AAN KUST STERK TERUGGELOPEN ARAFAT MOGELIJK NAAR BOEKAREST BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 4 APRIL 1978 PAGINA 7 (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - De politie heeft maan dag in Rome tussen de vijf en dertien jongelui gearresteerd die worden verdacht van me deplichtigheid aan de ontvoe ring van Aldo Moro op 16 maart. Onder hen bevindt zich de journalist Stefano Lepri, zoon van de directeur van het Italiaanse persbureau Ansa en oud-redacteur van het boule vardblad Paese Sera. j Ook een medewerker van de 1 regionale radiozender Radio Citta Futura, de 34-jarige Fa- bricio Grillenzoni, werd gear resteerd. Twee andere radio- medewerkers werden na ver hoor vrijgelaten. Ruim duizend politiemannen Anneliese stierf een „offerdood" ASCHAFFENBURG, (DPA) - De 23-jarige studente Annelie se Michel is volgens de exor cist-geestelijke Ernst Alt (40) een „offerdood" gestorven. Zij j heeft bewust geboet voor uit het ambt gezette katholieke priesters, voor Duitsland, voor politici en vooral voor de Duitse jeugd, aldus de paro chiepriester Alt uit Klingen- berg die met de priester Wil helm Renz (67) en de ouders van de studente in Aschaffen- burg terecht staat op beschul diging van dood door schuld. Het meisje overleed nadat men langdurig had gepoogd „de duivel bij haar uit te bannen". Op 1 juli 1976 stierf Anneliese Michel aan „zeer sterke verma gering". Sinds 1969 leed zij aan vallende ziekte. Vanaf 1973 leidde deze kwaal tot neer slachtige buien en het waan beeld dat zij door de duivel bezeten zou zijn. In de tenlaste legging wordt gesteld dat „met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid de dood van de studente tot een week voor haar overlijden door medisch ingrijpen had kunnen worden voorkomen". Schilderij van Poussin vernield LONDEN (Reuter) Een be zoeker heeft in de Londense „National Gallery" een 17de- eeuws schilderij van de Franse kunstenaar Nicolas Poussin in stukken gesneden. Deskundi gen moeten nog uitmaken of het doek, "De aanbidding van het gouden kalf" te herstellen is. De waarde wordt op twee miljoen gulden geschat. Treurnicht ook onderminister Afrikaanse zaken KAAPSTAD (AFP) - De Zuida- frikaanse minister voor onder wijs en opvoeding voor Afrika nen, dr. Andries Treurnicht, is ook benoemd tot onderminister van „pluriforme betrekkingen" (de nieuwe naam van het vroe gere ministerie van Bantoeza ken). Treurnicht geldt als de voorman van de uiterst behou dende vleugel in de regering. hebben maandag deelgenomen aan een grootscheepse razzia onder studenten en ex-studen ten, die de laatste jaren hebben deelgenomen aan de ultra linkse activiteiten of die lid wa ren van de Movimento Studen- tesco. Sommigen van hen staan be kend als meelopers van de Ro de Brigades. Hun gedrag viel de laatste tijd op omdat ze tientallen fotocopieën ver spreidden van de manifesten van de Rode Brigades inzake de ontvoerde Aldo Moro. De razzia concentreerde zich voor namelijk in de Camillucia-wijk op de Monte Mario, waar Moro woont en waar 16 maart de schietpartij en ontvoering plaats hadden. Honderden van de jongelui werden onder vraagd op het politiebureau van San Vitale. Sommigen wa ren in de leeftijd van zestien en zeventien jaar. De meesten werden weer vrijgelaten op de genen na die in voorlopige hechtenis werden gehouden. Tegelijkertijd werden soortge lijke razzia's gehouden in Ge nua, Milaan, Pescara, Turijn en Bologna. Bij huiszoekingen heeft de poli tie ook drie I.B.M. schrijfma chines met verwisselbare schrijfkoppen gevonden van dezelfde soort, waarmee de manifesten van de Rode Briga des zijn getypt. Experts trach ten thans uit te zoeken of deze machines inderdaad voor dit doel zijn gebruikt. Begeleid door politiemensen worden de aangehouden jongeren in Rome het hoofdbureau van politie binnenge leid. HOOG EN DROOG Nu het peil van het water van de Seine in Parijs door dagenlange regenval zo hoog is gestegen dat de kaden zijn overstroomd, heeft de eigenaar van deze Eend, een schipper, zijn vervoermiddel naar een hoge en droge plaats kunnen optakelen. De platanen op de kade dienen daarbij als onmisbare steunpilaren. MONROVIA (Rtr) President Carter heeft Zuid-Afrika giste ren opnieuw opgeroepen te streven naar een internationaal aanvaardbare regeling voor zwart meerderheidsbewind in Na mibië (Zuidwest-Afrika). Volgens de Amerikaanse president zullen er ernstige meningsverschillen met de Verenigde Staten ontstaan als Zuid-Afrika het toezicht van de Verenigde Naties op verkiezingen in het gebied negeert en de Zuidwestafrikaanse volksorganisatie SWAPO van deelname aan deze verkiezingen uitsluit. Carter, die tijdens zijn Afrikaanse reis een uiterst krachtig standpunt heeft ingenomen tegen blanke minderheidsregeringen, maakte zijn opmerkingen tegen verslaggevers tijdens de vheg- tocht naar Monrovia, de hoofdstad van Liberia, die hij vier uur bezocht. Gisteravond vloog Carter terug naar Washingtorï. Het Amerikaanse staatshoofd kwam in Monrovia aan vanuit Lagos, waar hij en zijn Nigeriaanse collega, luitenant-generaal Olusegun Obasanjo, zeiden dat ze vastbesloten zijn „het kwaad en het onderdrukkende systeem van apartheid" in Zuid-Afrika uit te roeien. Maar de president ging niet mee met de oproep van Obasanjo aan de Verenigde Staten, dat grote zakenbelangen in Zuid-Afrika heeft, economische sancties op te leggen ter ondersteuning van zwarte nationalistische bewegingen die naar beëindiging van de apartheid streven. Hij liet weten dat althans voorlopig de Verenigde Staten niet verder gaan dan het inachtne- men van het wapen-embargo van de Verenigde Naties tegen Zuid-Afrika en het toepassen van politieke en morele druk. Zwendel met uitkeringen SYDNEY (Reuter) In het Australische Sydney zijn giste ren 81 mensen, onder wie vijf artsen, voor de rechtbank ver schenen die ervan worden be schuldigd te hebben medege werkt aan een zwendelpartij die de sociale dienst in het land miljoenen dollars heeft gekost. Volgens de politie kan het ver- liesbedrag de regering wel 40 miljoen Australische dollars (bijna 100 miljoen gulden) belo pen. Tenminste 1.200 mensen heb ben hierdoor uitkeringen ge had waar zij geen recht op hadden. Van hen wonen er 300 in Griekenland. Alle verdachten werden in het afgelopen weekeinde gearres teerd in wat werd genoemd de grootste operatie in de Austra lische geschiedenis. Volgens hoofdinspecteur Don Thomas, die de actie leidde, beperkte de zwendelarij zich tot de Griekse gemeenschap in Sydney en om geving. LISSABON (AFP) De Portugese president, Antonio Ramalho Eanes, heeft generaal Pe dro Gomes Cardo so benoemd tot chef-staf van het Portugese leger. Hij is daarmee de opvolger geworden van generaal Vasco Rocha Vieira die afgelopen donder dag door Eanes werd ontslagen. Dit is bekendgemaakt in een officiële ver- klaring. Generaal Gomes Cardoso was tot op heden de leider van een werkgroep die tot taak heeft een inlichtingendienst op poten te zetten. De generaal heeft een specialistische opleiding genoten in de Verenigde Staten en Enge land. WENEN (AP) - In Bulgarije is voor het eerst een dissidente groep naar voren getreden met de publikatie van „Verklaring '78", gericht tegen inbreuk op de mensenrechten, zo heeft het Weense nieuwsblad Die Presse gemeld. De verklaring was niet onder tekend. Zij werd uitgegeven door een groep die zichzelf „ABD" noemt, en het was gea dresseerd „aan allen". Na de dissidente bewegingen in BRASILIA (ANP) Onder druk van het alle landelijke bisschoppenconferenties en Volgens bisschop Padin komt het verzet Vaticaan trekt het Braziliaanse episco- aan alle kerken en godsdienstige richtin- tegen het project niet alleen van de militai- paat zich terug als organisator van de gen in heel de wereld. Het doel was „sa- re regimes van Zuid-Amerika of van de internationale studiedagen tegen onder- men te zoeken naar de wortels van over- sociale bovenlaag, die zijn comfortabele drukking, die van 21 tot 28 mei in Afrika heersing in de hedendaagse wereld en zo levensomstandigheden bedreigd ziet, maar zouden worden gehouden. De voorzitter tevens te zoeken naar mogelijkheden om 0ok uit de r.k. kerk zelf. van de Braziliaanse bisschoppenconferen- deze te boven te komen". tie, kardinaal Aloisio Lorscheider, zal dit Het Braziliaanse episcopaat had voor deze Achtergrond van de Vaticaanse bezorgd- officieel meedelen aan de bisschoppencon- internationale „analysering van de structu- hekl zou de Zuidamerikaanse bisschoppen- ferentie, wanneer deze van 18 tot 25 april ren, waaraan onderdrukking verbonden" conferentie zijn, die in oktober bijeenkomt in een speciale vergadering bijeenkomt. is, de financiële steun gekregen van acht in Puebla in Mexico. Volgens de „Catholic Dit blijkt uit een rondschrijven, dat de bisschoppelijke vastenacties, waaronder Herald" wil het Vaticaan niet dat het Braziliaanse bisschop Candido Padin van die van Nederland, van de actie „X-Y", van behandelde op de studiedagen in Parijs Bauru, leider van het project der interna- de interkerkelijke organisatie „Solidari- terecht zal komen in de Zuidamerikaanse tionale studiedagen, gestuurd heeft aan dad" en van de Wereldraad van Kerken, bisschoppenconferentie. Het Vaticaan zou hen, die zich voor de studiedagen hadden Medio maart hadden zich 1500 deelnemers bang zijn, dat dergelijke protesten zullen aangemeld. uit negentig landen voor de studiedagen uitmonden in een volledige politieke aan- Het project is een uitvloeisel van een uitno- aangemeld. Uit tal van landen zijn al gelegenheid, die meer gebaseed is op pro- diging, die de Braziliaanse bisschoppen- rapporten over vormen van onderdrukking testen van buiten dan van het Zuidameri- conferentie in september 1976 stuurde aan binnengekomen. kaanse volk zelf. de Sovjet-Unie, Polen, Tsje- r choslowakije en Oost-Düits- land, is het de eerste keer dat een dergelijke groep in Bulga rije te voorschijn komt. In te genstelling tot de andere com munistische landen hebben de Eulgaarse dissidenten hun na men onder de verklaring weg gelaten. De afkorting „ABD" is een raadsel. In de verklaring wordt „een einde aan de schendingen van de mensenrechten en aan in menging in de privé-sfeer, vrije pers en kunst, vrijheid van ver kiezingen en kritiek, vrijheid van godsdienst en afschaffing van censuur" geëist. Proces wegens omkooppoging ROME (UPI) - Een rechter in Rome gaat 36 personeelsleden van het chemische concern Montedison vervolgen. Tweeëndertig van hen wegens het verrichten van betalingen aan politici en anderen uit een fonds, dat buiten de boeken van de onderneming is gehou den. Omkoping is niet ten laste gelegd, omdat er geen bewijs is dat de politici wederdiensten hebben verleend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als men een jaar lang de Belgische kust niet meer heeft gezien, dan krijgt men wel de schrik van zijn leven als men weer eens terugkomt. Wat zijn de Belgen aan het doen met hun pakweg 70 km. lange kust? Zoveel betonnen appartementen gebouwen neerzetten dat het lijkt of ze aan een tweede Atlanticwall bezig zijn. Nog even en de duinen zijn totaal overbodig geworden: de rijen „buildings", zoals de taaltoeristische ingestelde Vlamingen ze zo graag noemen, nemen de taak van zeewering compleet over. Voorzichtige schattingen van deskundigen spreken van 55 tot 80 procent bebouwd oppervlakte langs de Belgische stranden. Geen kust meer te zien, alleen maar beton. Het kusttoerisme is voor de Belgen bijzonder belangrijk. De heer P. Boerjan, econoom ver- bondén aan het Wèstvlaams economisch stu diebureau, zucht: „Op basis van recente ra mingen kon 1976 het omzetcijfer vdn het verblijfs- en eendags-toerisme aan de kust op circa 16 miljard frank worden geraamd. De toeristische activiteit aan de kust is een ty pisch voorbeeld van een stuwende activiteit; dit in tegenstelling tot de activiteiten van het verzorgende type. De productie van de verzor gende activiteit wordt bepaald en is afhanke lijk van de grootte van de plaatselijke markt, terwijl de productie van een stuwende sector als het kusttoerisme onafhankelijk is van de grootte van de locale markt". De betekenis van invloed van het kusttoeris me kan worden geïllustreerd met de vaststel ling dat het per hoofd netto belastbaar inko men aan de kust in 1973 circa 9 procent hoger ligt in vergelijking met de rest van West- Vlaanderen. De weerslag van qle toeristische activiteit vindt men ook terug in de beroeps structuur. Het aandeel van de primaire (inclu sief visserij) en de industriële sector is resp. vier en dertien procent). Een preciese raming van de werkgelegenheid in de toeristische sector is vrijwel onmogelijk. Een indirecte raming wijst erop dat de te werkstelling in de toeristische sector aan de kust op circa 25.000 eenheden mag worden geraamd. Dit cijfer houdt geen rekening met de tijdelijke tewerkstelling van bijvoorbeeld studenten, waar een cijfer van 4.000 eenheden als aannemelijk mag worden beschouwd". Des te vreemder is dat de Belgen zelf bezig zijn hun toerisme de grond in te boren. De prijzen vliegen de pan uit. Een normaal kopje koffie of een eenvoudig pilsje dat overal elders in België voor maximaal 1,50 te krij gen is, kost in de kustplaatsen tussen de twee en drie gulden. Dan is er nog een punt waarop de Belgen zich duidelijk hebben verkeken: het sociaal toerisme, zoals zich dat uit in kam peerders, caravanbezittersenz. De Belgische kust heeft nauwelijks gelegenheid voor decen te kampeerders om hun tenten op te slaan. De toiletgelegenheden op de te eenvoudige en overvolle kampeerplaatsen zijn bijzonder slecht. Door het duurder maken van het Belgisch toeristisch product wordt de Belgische vakan tieganger aangezet om het buitenland op te zoeken en wordt het internationaal toerisme naar België afgeremd. Daarnaast wordt de prijsverhoging nog geaccentueerd door de waardevermindering van de munt in enkele belangrijke concurrenten-landen: Frankrijk, Spanje, Italië. De „prijzenslag" onder de Bel gische touroperators bracht verder bijzonder scherpe prijzen voor buitenlandse reizen met zich mee. Tenslotte mag men verwachten dat het „prijs-imago" van de koffie en de pils aan de kust ongunstig zal doorwerken en dat de slechte weersomstandigheden van vorig jaar een negatieve invloed zullen uitoefenen op het .appartementstoer isme' Als extra dreun heeft het Belgisch kusttoeris me dan ook nog eens de concurrentie gekre gen van de casino's in Nederland. De direc teur van het casino in Oostende spreekt zelfs van een terugval met twintig procent sinds het Zandvoort-casino zijn poorten heeft geo pend. Over het algemeen, zo is de mening van toeristische specialisten in België, gaat het de toeristische sector in de Belgische kuststrook trouwens slecht. 1978 geeft een duidelijke terugval te zien ten opzichte van de jaren daarvoor (1977). Nu is het voor wat Nederland betreft in dit opzicht een kwestie van de pot, die de ketel verwijt dat ie zwart ziet. De directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Neder» land, de heer J. N. Strijkers, zegt in de vakbondskrant van Nederland: „De promotiet activiteiten in landen als Frankrijk en België, de activiteiten uit Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten, rijn vele malen groter dan de onze, in Frankrijk en België is de bevordering van het toerisme helemaal een staatszaak. Daar vind ik vanuit budgettair oogpunt veel voor te zeggen, maar in ons land is nu eenmaal voor het profijtbeginsel gekozen. In feite hebben wij een hoogst merkwaardige constructie die nergens, behalve in Ierland, in enigszins vergelijkbare vorm bestaat. In het algemeen gebeurt de promotie van het toeris me in het buitenland ook grootschaliger dan bij ons". In de eerste helft van het vorig jaar hadden wij zelfs minder overnachtingen van buiten landers dan in het eerste halfjaar 1976. Niet alleen kwamen er minder buitenlanders naar ons land in de eerste helft van dit jaar, maar ze bleven gemiddeld ook nog korter. Over heel 1977 kan gezegd worden dat veertien Europe se O.E.S.O.-landen gemiddeld 25 procent meer inkomsten uit buitenlands toerisme hebben gepeurd. Dit percentage, dat werd gemeten in dollars, bleek in Nederland maar op 8,4 pro cent te zijn gekomen. Door de koersdalingen van de dollar en door de harde gulden bete kende deze stijging in guldens omgerekend echter een verlies met 0,3 procent Niet duide lijk is of hierin ook al het inflatieeffect dus de waardedaling van de gulden ten opzichte van de gulden in 1976 is verrekend. Zou dat niet zo rijn dan zou de teruggang natuurlijk veel forser rijn. En dit terwijl 70 procent van het buitenlands toerisme in de wereld zich in Europa afspeeld. Waarom hebben en België en Nederland die toeristenboot gemist? Het lijkt een duidelijke zaak: België en Nederland rijn te duur gewor den en hebben zich daarom uit de markt geprijsd. Gelukkig geldt dit wat België betreft prak tisch alleen voor de kust \ftaanderen heeft echter in het achterland nog zoveel te bieden, tegen normale prijzen dat geen andere conclu sie mogelijk blijkt dan de toerist te adviseren: blijf niet te lang aan die Belgische kust, ga naar het achterland, naar die wondermooie steden als Brugge, Gent, Yperen, Damme, Poperinge en het fraaie landschap daar ron dom. Laat u daar verwennen tegen matige prijzen. Maar doe het snel, vóór daar de prijzen ook weer abnormaal hoog worden. Een wat die kust betreft ga er pas heen over vijf jaar. Dan hebben ze daar inmiddels ont dekt wat de fout was. Een toeristisch failliet brengt lage prijzen mee. Gerard Croné PARIJS (AP) De gematigde Gaullist Jacques Chaban-Delmas is gisteren gekoxen tot president van Frankrijk's nationale parlement. Dit betekent een nieuwe en overduidelijke overwin ning voor president Valéry Giscard d'Estaing. Chaban-Delmas, 63 jaar oud, was eerste minister onder president Georges Pompidou. Hij was zeker van zijn overwinning toen de rechtse kandidaat Edgar Faure zich terugtrok na twee stemmin gen. Bij de derde stemming verkreeg Chaban-Delmas de absolute meerderheid met 276 stemmen. In de strijd om het voorzitterschap van het parlement werd Chaban-Delmas indirect gesteund door Giscard d'Estaing. Faure werd echter door de Gaullistische leider Chirac bijgestaan. De laatste, vroeger eerste minister, is zowel politiek als persoonlijk een vijand van Giscard d'Estaing. BEIROET (AP) De Palestijn se leider Jasser Arafat zal spoedig naar Boekarest gaan om daar met de president van Roemenië, Ceausescu, manie ren te bespreken waarop een eind kon worden gemaakt aan het conflict tussen Israël en de Arabische landen. Dit meldde gisteren het dagblad An Nahar. Op het ogenblik vertoeft de Israëlische minister van buiten landse zaken Dajan in Boeka rest. Hij brengt aan die stad een officieel bezoek van drie dagen en zal met president en partijleider Ceausescu praten over de toestand in het Mid den-Oosten. Roemenië, dat als enige Oost-Europees land con tacten onderhoudt met zowel Israël als de Arabische landen, speelt een bemiddelende rol tussen beide partijen. In overeenstemming met EEG Ministerie stelt vangsthoeveelhe- den vast DEN HAAG - Minister Van der Stee (Landbouw en Visse rij) heeft de hoeveelheden zee- vis vastgesteld die onze vis sers in 1978 in bepaalde gebie den maximaal mogen vangen. De regering met betrekking tot tong en schol werd reeds eerder bekend gemaakt De thans door de minister geno men maatregelen, waarover overleg is gepleegd met het visserijbedrijfsleven rijn over eenkomstig de voorstellen van de Europese commissie. De belangrijkste maatregelen voor haring behelzen een vang- verbod in het Skagerak, het Kattegat, de Sont en Belt, het Engels Kanaal, het Bristol Ka naal, de wateren ten zuiden van Ierland en - vooralsnog - in de Noordzee. Ziekenfondsen vragen opnieuw om fluoride-behandeling Utrecht(ANP) De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen heeft in de jongste editie van het blad „Inzet" van de vereniging opnieuw een pleidooi gehouden voor het opnemen van fluoride behandelingen in het ziekenfondspakket. Bij deze behandelingen, ook wel aangeduid als fluoride-applicar tie, gaat het om periodiek opbrengen van fluoride op tanden en kiezen. De methode wordt als een geschikt alternatief be schouwd voor de door het parlement verworpen drinkwaterfluo- ridenng. Als de behandeling eens per half jaar wordt toegepast, kan ongeveer 50 a 60 procent van het effect worden bereikt dat fluoridering van het drinkwater heeft. In „Inzet" wordt eraan herinnerd dat de Ziekenfondsraad eind 1976 al heeft geadviseerd fluoride-applicatie op te nemen in het verstrekkingspakket van de ziekenfondsen. Nog steeds is over het advies geen beslissing genomen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7