Bewoners Maredorp worden ongeduldig /der wet Noordwijkerhoutse oud-huisarts De Groof werd bedacht door zijn patiënten Nader beraad over financieel ingrijpen door provincie Laat de rode haan maar kraaien met zo'n stel brandweerlieden ,A cool milliongrimmige kern in opgewekte verpakking Volstrekt enige aankondiging van geboorte dwerggeitj'es besloot De raad fA4 STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 4 APRIL 1978 PAGINAL 1 a ,,Ik zou me schamen voor zo'n ouderwets delict" Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDEN Op voorstel van het CDA- raadslid Vink heeft de gemeenteraad gis teravond besloten de consequenties van het inmiddels berucht geworden ingrijpen van de provincie in de Leidse begroting aan de orde te stellen in een vergadering van de financiële commissie uit de ge meenteraad. Daarin wil de CDA-fractie bespreken wat de gemeente te doen staat nu onlangs Gedeputeerde Staten voor 19 miljoen aan uitgaven afkeurde en het begrotingstekort voor 1978 met enkele miljoenen verminderd wilde hebben. Wethouder Van Dam (financiën) wilde gis teren een machtiging van de gemeenteraad hebben om een nieuwe dekking voor de afgekeurde bedragen te vinden op de be groting voor 1978. De motivatie van Van Dam was dat met de gewraakte uitgaven op deze begroting met het vinden van nieuwe dekking om de goedkeuring van de ministers van Binnenlandse Zaken en Fi nanciën te krijgen voor de begroting van 1978. Vink (CDA) wilde de redenering van de wethouder echter niet overnemen. „We zijn al eens eerder op het optimisme van de wethouder afgegaan en daar plukken we nu de wrange vruchten van. Laten we nu eerst maar eens in de commissie bekijken welke zaken er nog prioriteit hebben en hoe we de contacten met de hogere overhe den kunnen verbeteren om niet opnieuw voor voldongen feiten te komen staan". was de mening van Vink die door de raadsmeerderheid werd overgenomen Atletiekbaan Een van de door GS afgekeurde projecten, de verbetering van de atletiekbaan in de Leidse Hout, zal binnenkort toch kunnen worden uitgevoerd. Gezien de urgentie van deze werkzaamheden besloot de raad giste ren met algemene stemmen de benodigde 800.000 gulden voor deze sportaccommoda tie te putten uit de pot van 15 miljoen voor bovenwijkse voorzieningen. Gedeputeerde Staten hebben over dit speciale fonds geen zeggenschap, zodat een tweede ingrijpen op dit punt niet mogelijk is. LEIDEN Als er één ding is. waarin Engelse theatergroepen meesters zijn, dan is het in het maken van showtjes. Het vau deville zit de Engelse acteur zo ingebakken, dat hij er nauwe lijks buiten kan. Het Half Moon Theatre (Lon den) bevestigde het Engelse ge voel voor variété gisteravond in de Schouwburg voor de zo veelste keer Hun „A cool mil lion" bleek, leunend op het ou de genre, een anti-succes-story, waarin getoond werd hoe een Amerikaanse jongeman niet van krantenjongen millionair werd. Hoe de Amerikaanse maat schappij letterlijk iemand kreupel schopt, werd wel ge toond. De hoofdpersoon van „A cool millión" eindigt het stuk volkomen invalide; hij wordt tenslotte afgemaakt om dat hij gevaarlijk dreigt te wor den. Het aardige van „A cool mil lion" is dat het verhaal aanvan kelijk zijn harde kern m het geheel niet verraad. De oor zaak ligt mede in het vrolijke, opgewekte karakter van het ge heel. Herhaaldelijk onderbre ken grappige liedjes de hande ling. En het gebeuren zelf is .meer leuk dan tragisch. Maar achter al die vrolijkheid had het Half Moon Theatre een on aangename kern verborgen. Met het bekende enthousiasme en met veel verve vloog de kleine bezetting door de vele scènes en het uitgebreide scala rollen. Snelle verkleedpartijen waren soms bittere noodzaak. Toch maakt dit soort theater maar van een beperkt aantal rekwisieten gebruik Het ac cent ligt op het opgewekte spel. Daarmee is het genre sympa thiek en innemend zonder grandioos en hemelbestormend te zijn. Maar dat hoeft niet altijd Meer toeschouwers had het Halve Maantheater dan ook wel verdiend PAUL VAN DER PLANK Een beetje voorbereid was ik wel, maar toch kwam de vreugdevolle aankondiging me ver rassend op het dak De heer Nijssen uit Voorhout had me een maand of wat al in m'n hemd gezet, nadat ik vrij luchthartig met een paar „vroeggeboren" dwerggeitjes was omge sprongen In zeer heuse termen maakte de heer Nijssen me toen duidelijk, dat ik er met de pet naar had gegooid wat al dan niet een vroege geboorte van dwerggeitjes, eventueel berggeitjes, betrof. Bij hem stond iets derge lijks op stapel, maar bij de familie Nijssen was de geboorte van de toekomstige dwerggei tjes al helemaal bepaald. Gisteren kreeg ik via de post de geboorteaankondiging. Op 29 maart was het zover. „Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van vier dwerggeitjes. Ze kregen in volgorde van binnen (buiten)komst de volgen de namen: Arru, Jally, Gray en Lanoir. Eenie der is tevreden en alles is gezond" Was getekend: Familie Nijssen, Prinsenweg 11. Voorhout. De heer Nijssen heeft me met z'n moedergeit en gezonde verstand helemaal af getroefd. Hulde en nederig buigen mijnerzijds voor de natuurwetten. Bovendien waren het er maar liefst vier instede van twee (wat ik al bijzonder veel vond, in mijn oppervlakkki- ge denkwijze). Voortaan zullen dwerggeitjes m'n bijzondere aandacht hebben en als ik er niet meer uitkom, bel ik de familie Nijssen, die ik hierbij van ganser harte feliciteer met de volkomen berekende uitbreiding van haar menagerie. Ik zou bijna peetoom willen zijn van Arru, Jally, Gray en Lanoir. Erg treffende namen, waarvan ik best wel de herkomst zou willen weten. üe parate jubilarissen. Het blijde moment der ..overhandiging' links pastoor Hooymans en bij de kast mevrouw.en dokter De Groof, die al een plaatsje voor hun nieuwe bezit gevonden hebben Het zat er dik in. dat dokter H. de Groof in Noordwijkerhout niet zonder lege handen z'n huisartsenpraktijk zou beëindigen, ruim een maand geleden nam hij in „Het Wapen van Noordwijkerhout" ontwapenend afscheid van een grote verzameling patiënten. Dokter De Groof had enige tijd tevoren laten weten, dat hij om allerlei redenen die ik hier onbespro ken laat voor een verdere loopbaan geko zen had, als bedrijfsarts bij het Europees Ruimtevaartcentrum ESTEC in Noordwijk te willen doorgaan. Na vijftien jaar op de bres te hebben gestaan voor de gezondheid van vele honderden inwoners van Noordwijker hout en De Zilk. Na enige begrijpelijke onthutsing zeiden enke le Noordwijkerhoutse potentiële zieken, onder het regulerend beheer van dokter De Groof, tegen elkaar: „dat gaat zomaar niet Daar moeten we iets aan doen". Niemand wilde de geliefde arts en zijn vrouw nou helemaal tegenhouden (je moet iemands beslissing kun nen aanbiedigen en buitendien viel de dokter toch niet meer te bepraten), maar er moest een waarderende tegenzet volgen. In allerijl werd een „Comité Afscheidsgeschenk dokter De Groof," in elkaar getimmerd, waarin een paar actieve prommenten zitting namen Dat waren pater L. J. Hooymans, pastoor van de St. Victor-parochie, mr. J. C. F. Knapp (dacht ik), meneer J. Glas, directeur Leeuwenhorst Congrescentre, directeur van Zaza Confectie bedrijf b.v. in A'dam F. S. Kuhlmann en journalist J. L. Klint. De één nog gezonder dan de ander, en daar waren ze erg erkente lijk voor. Er kwamen bijdragen binnen voor een pas send geschenk, door de patiënten gezamenlijk bijeengebracht. Een geslaagde bliksemactie, die resulteerde in een onthullende overhandi ging, een paar dagen geleden. Bij ae dokter thuis. Daar stond dan het cadeau een uit het einde van de 18e eeuw stammende boerenbuf- fetkast, die, volgens het comité, vermoedelijk „in West-Duitsland is vervaardigd" Ik acht het comité volkomen bonafide in zijn bereke ning van het aantal jaren, maar in de 18e eeuw was er nog geen sprake van een West- Duitsland. Evenwel werd met het aanbieden van de buffetkast een hartewens van me vrouw en dokter De Groof vervuld. Zonder meer werd het „antieke" gebaar van de pa tiënten door het echtpaar De Groof op hoge prijs gesteld. een blauwkleurig glas-in-lood raad gekregen met de Davids ster er in verwerkt. Verder werd de nieuwe sa menstelling van de verkeers- commissie gisteren officieel door de raad bekrachtigd. In de commissie die in Leiden verkeersmaatregelen vaststelt, zitten naast raadsleden ook een aantal vertegenwoordigers van vervoersorganisaties en econo mische belangengroeperingen, zoals de A.N.W.B., Veilig Ver-' keer Nederland, de KNAC, het openbaar vervoer, het vracht vervoer en de Stichting Leidse Binnenstad. Ook de wijk ver enigingen hebben een afvaardi ging in de nieuwe commissie. Namens het wijkcollectief neemt de heer C. J. Revet uit de Kooi in de nieuwe commis sie zitting. Zijn plaatsvervan ger is Manie Borgerdring, eige naar van het gelijknamige taxi bedrijf aan het Kort Galgewa ter. Overtreding van leerplichtwet Leiderdorp heeft een uitstekend brand weerkorps. Mensen die zich bateloos in zetten als de eventueel brandende nood aan de man komt. Daarom al een pluim op de collectieve hoed der Leiderdorpse Vrijwillige Brandweer. Binnen dat voor treffelijke korps werd eind vorige week het één en ander gevierd. Tien leden van de Vrijwillige Brandweer Leiderdorp ju bileerden namelijk. Daar was allereerst de commandant J. J. Van Vliet (tweede van links op de foto), die door burge meester M. A. van der Have werd onder scheiden omdat hij 25 jaar in dienst was. De andere negen met eerbewijzen begif tigden waren koper van dienstkleur. Voor hun twaalfeneenhalfjarig dienstverband werden eveneens gehuldigd en onder scheiden de brandweermensen.' M. van der Berg (plaatsvervangend comman dant), links, en onderbrandmeester A. Bosman en de brandwachten eerste klas se J. H. P. Ludlage. J. J. de Wit, D. P. Kruidenier en W. J. den Hartog. In het zelfde zonnetje werden gezet de brand wachten tweede klasse H. Bosman, W. J. Nagtegaal en J. Scheurwater. Een en ander vond plaats in het brandweeron derkomen bij de Gemeentebedrijven aan de Simon Smitweg, bij het Elisabeth-zie- kenhuis. De fotograaf maakte een stra lende plaat van een stel parate jubilaris sen. Met enige restricties zou je kunnen stellen: laat de rode haan maar kraaien, met zo'n bezetting. r De 33- micus eider- verte- natio- Ie Eu- rijdag ehou- s als omen onde; andse geno- quiz jazz- ;mar- orwe- k. De ange- naar stival n het anuit >p 26 mma iding I LEIDEN De Leidse gemeen teraad besloot gisteren: Voor bijna 900.000 gulden aan credieten uit te trekken voor het maken van bestem mingsplannen voor de stadsde- rk- len De Kooi en het Noorder- ert kwartier. De kosten hiervan ïaf zullen worden gedekt door de oe- zogenaamde interim-saldorege- la- ling voor de stadsvernieuwing, nd Leiden heeft van dit kabinet ïrd I zoals bekend een kleine 50 mil- )r- joen hiervoor toegezegd gekre- ïrs gen. ag De vorige week geopende >en gerestaureerde Joodse Synago- de i ge van de Nederlands-Israeliti- sche gemeente blijkt voor een deel ook met Leidse gemeen schapsgelden te zijn opge knapt. De gemeenteraad ging akkoord met een subsidie van bijna 180.000 gulden hiervoor, die vorige week al door burge meester Vis was toegezegd. In ruil voor de Leidse goedgeefs heid heeft het gemeentebestuur van de Israëlitische gemeente LEIDEN Een Rijnsburgse kweker kwam er op bet kan tongerecht achter dat de justi tie niet bijster enthousiast aankijkt tegen overtredingen van de leerplichtwet. De kweker werd ten laste ge legd dat hij zijn dochter het zo noodzakelijke onderwijs op een Huishoudschool onthouden had. „Ja, maar daar kan ik niets aan doen. Ze werd ge woon geweigerd op die school. Ik moet wel toegeven dat ze niet makkelijk is, maar ze werd ook wel erg streng benaderd op die huishoudschool. Ze vroegen haar wat de beste cos metica voor je is, en toen ant woordde ze gevat „regenwater' en kreeg ze gelijk een week I straf', aldus veroordeelde dè onthutste kweker de pedagogi sche kwaliteiten van de huis houdschool. Rechter Van Dijke vond in zijn papiereen een wat andere le zing van het gebeuren. Volgens het verbaal zou de moeder van het leerplichtige kind door de directeur van de school zijn aangezocht om een gesprek te hebben over de humoristische en andere activiteiten van haar dochter De moeder kwam ech ter nooit opdagen. De mogelijkheid om het kind op een andere school te plaat sen was bij verdachte wel op gekomen maar dat bleek ook weer allerlei moeilijkheden met zich mee te brengen. De offi cier van justitie was er niet van overtuigd dat de Rijnsburgse kweker alle mogelijkheden had benut om zijn dochter weer op school te plaatsen. „Ik zou me schamen om voor een dergelijk ouderwets delict hier terecht te moeten staan", verzekerde hij de kweker, waarop hij 150 gul den boete eiste waarvan 75 gul den voorwaardelijk, dus alleen te betalen als het kind buiten de schoolbanken blijft. Verdachte zag dat allemaal erg somber in. „Ze wordt gewei gerd, wat kan ik daar nou aan doen", verklaarde hij tegen rechter Van Dijke Deze be sloot hem tot wat meer onder wijskundige dadendrang te in spireren door hem zonder meer 150 gulden boete op te leggen en bovendien een week hechte nis in het vooruitzicht te stellen als hij zijn dochter van onder wijs verstoken laat blijven. Wonen LEIDEN „Wanneer gebeurt er nu iets; wordt er nog gerenoveerd of hoe zit dat?", met deze uitlating van één hunner spraken de bewoners van Maredorp hun ongerustheid uit over de trage voortgang der renovatieplannen in het kader van het bestemmingsplan Maredorp. De projectgroep Maredorp moest gisteren op een door haar georganiseerde inspraakavond toegeven dat het proces minder snel gaat dan aanvankelijk werd verwacht „We zitten met het probleem dat een eenvoudige renovatie met wordt gesubsidieerd en een ingrijpende wel. Aangezien veel huizen in Maredorp nog in een goede conditie zijn wordt het een beetje een kwestie van een middenweg zoeken", aldus een vertegenwoordiger van de projectgroep „Het zal m ieder geval nog meer dan een jaar gaan duren alvorens er iets gebeurt". Als één van de meningen van bewonerszijde kwam gisteravond naar voren dat de uitbreiding van de HEMA bij de bewoners minder weer standen oproept dan bij de projectgroep De projectgroep verzekerde echter haastig dat de uitbreiding van de HEMA op zich niet probleem wordt ervaren, maar wel de manier waarop. „De Hema heeft eerst pandjes opge kocht en die laten verpauperen, om vervolgens met een uitbreidingsplan te komen. Dat vinden wij niet de manier. Wij zien bijvoorbeeld veel liever dat in de pandjes van de Hema aan de Jan Vossensteeg, waar een uitbreidmg is ge pland weer winkeltjes worden gehuisvest Bo vendien vrnden wij dat de Hema over relatief veel opslagruimte beschikt. Daar zou best wat verkoopruimte van kunnen worden gemaakt door een betere indeling van de opstallen", aldus een vertegenwoordiger van de project groep. Met deze steilingname kon het merendeel van de bewoners zich verenigen. Een andere vraag die gisteren opkwam was waarom de projectgroep zoveel kantoor- en winkelruimte heeft geprojecteerd in haar plan nen. Van de zijde van de projectgroep werd gesteld dat het hier grote panden aan de Mare en de Oude Vest betreft, die erg onvoordelig zijn als ze tot woonruimte moeten worden ge maakt. Een inwoner van Noordwijk kwam voor een onprettige ver rassing te staan toen hij na het verbouwen van kantoorruimte tot woonruimte van de gemeen te Noordwijk het verzoek kreeg om de boel maar weer even af te breken. Hij had deze ge meente namelijk in het geheel niets van deze woningbestand- vermeerderende plannen ver teld, en Noordwijk was daar erg teleurgesteld over. Behalve een hard gelag voor de kan toorombouwer die een forse in vestering in muurtjes, toiletten en keukens verloren zag gaan waren de nieuwbakken huur ders ook niet erg ingenomen met de vernietiging van hun woonruimte „Ik dacht dat dat zo kon", aldus de illegale Noordwijkse huizenbouwer. Het kantongerecht bracht hem echter ervan op de hoogte dat in het Noordwijkse bestem mingsplan voor het betrokken gebied volgens een bepaald be leid woonruimte wordt gescha pen, en dat het ombouwen van kantoren tot woonruimte ruet tot dat beeld behoort. Het kan tongerecht voegde aan de fi nanciële tegenslag die verdach te met de voortijdige ombou- werij had geleden nog eens 250 gulden boete toe om herhaling te voorkomen. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5