Mllfflilllw Minderheid raad tegen neutronenbom Samenwonenden krijgen sneller een woning DEMONSTRATIE VOOR STEUN GROFSMEDERIJ m Wedstrijd Parker-Falcon had rampzalig kunnen worden ALGEHELE GELIJKSCHAKELING NOG IN STUDIE Verkeersmaatregelen op de haven De Stichting Wijkcomité De Kooi heeft het gemeentebestuur gevraagd verkeersmaatregelen te nemen op de Haven. Het wijkcomité beklaagt zich erover dat onvoldoende parkeerge legenheid hier leidt tot het plaatsen van auto's op het trottoir, waardoor de voetgangers op de levensgevaarlijk drukke rijbaan moeten gaan lopen. Het wijkcomité vraagt de gemeente om in overleg met de verkeerscommissie de parkeeroverlast hier afdoende op te lossen. Transcendente Meditatie Morgen 5 april zal de Stichting Onderwijs in de Wetenschap der Creatieve Intelligentie (St.Ond.W.C.I.) afdeling Leiden in het museum voor Volkenkunde. S.teenstraat 1 in Leiden een speciale lezing organiseren over het Transcendente Medidatie Programma t.a.v. perfecte gezondheid - zowel lichamelijk als geestelijk - en groei van harmonie tussen individu en omge ving. Samen met zijn vrouw zal Drs. J. Janson aan de hand van dia's dit onderwerp behandelen. De lezing begint om 20.00 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. Jan van Govenkade Vandaag is het kruispunt Jan van Goyenkade/Witte Rozen straat voor ongeveer 14 dagen afgesloten voor alle verkeer. De reden hiervan is dat de werkzaamheden aan de riolering in de Witte Rozenstraat dan tot dat punt gevorderd zullen zijn. Door middel van bewegwijzering zal het verkeer tijdig via andere route's geleid worden. Jazz Ritme en improvisatie zijn de basiselementen van de jazz-mu- ziek. Dit en nog veel meer over de jazz is te horen op het concert dat Wim Overgauw en Jan Huydts woensdag 5 april om drie uur 's middags in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 geven. Naast het concert dat de musici geven op een uitgebreid instrumentarium, proberen zij ook een ant woord te geven op de vraag ,,wat is jazz?" De invloed van elektronische instrumenten die via de popmuziek hun intrede in de jazz deden, komt ook aan de orde. Wim Overgauw bespeelt de akoestische-, elektrische en basgistaar. Jan Huydts neemt de piano, de fender-piano, synthesizers, ritme modulator. echoplex en de string-melody voor zijn rekening. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar aan het K&O-ge bouw, Oude Vest 45, en kosten 2,50. De christelijk gereformeerde kerk uit Leiden heeft een beroep gedaan op dominee G. Bijkerk uit Enschede om in deze kerk een dienst te verrichten Bundel van Grafuit Ter gelegenheid van de inwijding en introduktie van de nieuwe literaire bundel van Grafuit, vindt er een grootse avond plaats, genaamd „De komst van Grafuit". De feeste lijke avond 8 april aanvang 20.15 uur. toegang gratis) zal bestaan uit: een diaserie over de totstandkoming van het boekje, de opvoering van het toneelspel „Weemoed met een hoofdletter" en de voordracht van een aantal Grafuitdich- ters. Omdat de verkoop van Grafuit 1977 zo vlot verliep, heeft de redaktie besloten de oplage met honderd exempla ren te verhogen. De oplage bestaat uit 350 genummerde exemplaren. Bij het boekje is een bijlage (Grafuitografie) van 30 pagina's gevoegd; een verantwoording van de redak- tie-selektie eo verwerking van de kopij. Bovendien bevat Grafuitografie enkele polemische geschriften pro en contra Grafuit. Wie niet het risico wil lopen op de feestavond al voor een uitverkochte balie te staan, kan nu al bestellen door 6 gulden over te maken op giro 11859 t.n.v het COS onder vermelding van „LAK Grafuit 1978" Wolf-prijs prof. Van Rood Aan prof. dr. J.J van Rood. hoogleraar in de inwendige geneeskunde met een bijzondere opdracht voor de immuno- haematologie aan de Medische Faculteit te Leiden, is samen met dr. George D. Snell uit de Verenigde Staten en prof Jean Dausset uit Frankrijk, de Wolf-prijs voor geneeskunde toegekend. Dl prijs zal op 10 april in Jeruzalem uitgereik worden door de voorzitter van het Israëlische Parlement allerleids Het is de eerste keer dat de Wolf-prijs wordt uitgereikt. Naast de prijs voor geneeskunde bestaan prijzen voor landbouwwe tenschappen. wiskunde, scheikunde en natuurkunde allerleids De prijzen worden toegekend als erkenning voor het werk van wetenschappers die een zeer grote bijdrage hebben geleverd voor het welzijn van de mensheid ongeacht hun nationaliteit, ras, godsdienst, geslacht of politieke kleur De prijs is per vakgebied 100.000 dollar groot. Prof. Van Rood ontvangt deze prijs voor zijn baanbrekende werk op het gebied van dé weefseltypering, waardoor het onder meer mogelijk is geworden dat transplantaties bij niet verwante donoren en ontvangers en grotere kans van slagen hebben Het comité voor het behoud van de werkgelegenheid bij de grofsmederij deed gisteren voor de aanvang van de raadsvergadering met succes een beroep op de raadsleden de mogelijkheden van de gemeente voor dit doel opnieuw te bespreken (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Opnieuw heeft het comité voor het behoud van de werkgelegenheid bij de Grof smederij bij het gemeentebestuur aangedron gen op een meer actieve rol om voor de KNG in Zoeterwoude voldoende toekomstmogelijk heden te bereiken. Gisteravond demonstreer den enkele leden van het comité voor de ingang van het stadhuis om kracht bij te zetten aan een brief die aan de raad is gezonden. In dit schrijven suggereert het comité de KNG in te schakelen bij het uitvoeren van publieke werken in Leiden. Met name wordt gevraagd het machinewerk voor de te bouwen Churchill- brug door de KNG te laten verzorgen. Daar naast suggereert het comité de Grofsmederij orders te laten uitvoeren ten behoeve van Rijks waterstaat waarbij de uitvoering van de Ooster- scheldedam en het toekomstige Westerschelde- project worden genoemd. Het gemeentebestuur van Leiden zou de rijksoverheid moeten vragen de KNG bij deze landelijke openbare werken in te schakelen, om zo de werkgelegenheid van de Grofsmederij voorlopig veilig te stellen. Inmiddels zijn zowel de AMRO-bank als de Nationale Investeringsbank akkoord gegaan met garantieverleningen aan de gereorganiseerde Grofsmederij. Het wachten is nu nog op de 2.5 miljoen steun van het ministerie van Economi- sch§ Zaken. Dit geldbedrag wordt als voorwaar de gezien het bedrijf voorlopig het hoofd boven water te laten houden. Een definitieve beslissing over deze steunaanvraag is een dezer dagen te verwachten. Op aandracht van raadsleden van WD, CDA en CPN zal nog deze week een extra commissie vergadering plaatsvinden over de steunverle ning aan de Grofsmederij en de rol die de gemeente Leiden bij het handhaven van de werkgelegenheid zou kunnen spelen. Donder dagmiddag om 17.00 uur start onder leiding van wethouder Van [Aken een beraad hierover met de leden van de commissie voor economische aangelegenheden. Daarin zal worden besloten welke actie de gemeente zal ondernemen. LEIDEN - Een minderheid van de Leidse ge meenteraad heeft gisteravond als zijn mening uitgesproken dat de neutronenbom niet in ont wikkeling dient te worden gebracht. Met 17 stemmen vóór. een tegen ert 17 onthoudingen nam de raadsminderheid een motie van de communist Hoeven van deze strekking aan. Gisteren werd voor de tweede keer over de N-bom gestemd. Zoals bekend verslikte de raad zich twee weken geleden grandioos in de bom- problematiek. Toen weigerden de fracties van CDA. WD en SGP/GPV consequent deel te nemen aan de diskussie en de stemmingen omdat zij het vraagstuk van de N-bom niet in de Leidse gemeenteraad thuis vinden horen. Door de afwezigheid van enkele raadsleden uit het linkse kamp, dat zich wel tegen de bom wilde uitspreken kon toen geen rechtsgeldig besluit worden genomen. Gisteren moest dus opnieuw worden gestemd Voor de tweede keer deed de oppositie er het zwijgen toe, maar volgens burgemeester Vis geldt de regel dat bij een besluit een raadsmeerderheid aan de stem ming moet deelnemen niet in het geval van herstemming. Hij verklaarde de CPN-motie on danks het verzet van CD A-leider Driessen hier tegen derhalve-aanvaard met 17 tegen 1 stem. De ene dissident in het progressieve kamp was het scheidende PvdA-raadslid J van der Horst. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Ongehuwd samenwonenden kun nen in de toekomst eerder voor een woning in Leiden in aanmerking komen dan tot nog toe het geval was. Van een algehele gelijk schakeling tussen gehuwden en paren die liever zonder boterbriefje willen of slechts kunnen wonen is echter nog geen sprake. De komende maanden zal hierover een nadere studie plaatsvinden. Dat zijn de voornaamste beslissingen die de gemeenteraad van Leiden gisteravond heeft genomen bij de verdere behandeling van de woonruimteverdelingsregeling voor 1978. Cen traal in de diskussies van gisteren stond even als enkele weken geleden het opnemen van de categorie „tweepersoonshuishoudens" in het gemeentelijk register van woningzoeken den en het toewijzingsbeleid dat tegenover deze ongehuwde paren dient te worden ge voerd. In de diskussies tekenden zich gisteren opnieuw twee kampen af. Enerzijds de pro gressieven, die een algehele gelijkschakeling van gehuwde en ongehuwde paren bepleitten en anderzijds ae oppositionele fracties van vooral CDA en SGP/GPV die op grond van christelijk-etische overwegingen de ongehuw de paren niet geheel gelijk wensten te schake len met de buiten het huwelijk om samenle- venden (zoals de overgrote meerderheid van het CDA) danwel helemaal niets van een registratie van samenwonenden wilde weten, zoals SGP'GPV-woordvoerder Van der Mey. Tussen deze twee kampen in bevond zich het college van burgemeester en wethouders. Wet houder Verboom (volkshuisvesting) kon schoorvoetend instemmen met de verlaging van de leeftijd die voor registratie van onge huwd samenwonenden is vereist, waardoor de verschillen met de gehuwden op dit punt ongedaan worden gemaakt, maar de wethou der gmg niet akkoord met de suggestie van zijn fractiegenoot Duivesteijn dat dan ook de tweepersoonshuishoudens in aanmerking zou den moeten komen voor dezelfde goedkope woonruimte als echtparen. „We moeten eerst de ervaringen met tweepersoonshuishoudens maar eens evalueren voor we ook de goedko pe huisvesting (beneden een huurprijs van 350 gulden per maand - red.) voor hen beschik baar stellen", aldus Verboom. Onverantwoord Voor CDA-woordvoerder M. Ham was de gelijkschakeling in leeftijd al een veel te grote stap. Ham wilde niet zover gaan als zijn collega Van der Mey (SGP/GPV) die de twee persoonshuishoudens helemaal niet wenste te registreren, maar een volledige gelijkschake ling vond het CD A-raadslid toch ook te ver gaan. Ham sprak zelf van „onverantwoord", doelend op het feit dat de gemeente de toewij zing van de 26.000 particuliere woonhuizen in Leiden niet in de hand heeft. Volgens Ham zouden de zo gemakkelijk geregistreerde tweepersoonshuishoudens juist hierin hun toe vlucht zoeken, waardoor de echtparen in het gedrang zouden kunnen komen. Ham bepleit te daarom slechts dan tot registratie over te gaan als beide partners tenminste 48 jaar zijn een van hen tenminste meerderjarig is (21 jaar). Duivesteijn (PvdA) betreed de argumenten van Ham. Volgens hem zou de keus trouwen of niet geheel moeten worden vrijgelaten. Dat anderen daardoor in de verdrukking zouden komen bij het zoeken naar een huis betwijfel de het raadslid. Een motie van Duivesteijn waarin de registratie-leeftijd voor tweeper soonshuishoudens op tenminste 18 voor de ene partner en 21 voor de andere werd gesteld werd met 22 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen verklaarden zich het CDA, de SG- P/GPV-combinatie en de WD-er Wessels. Als enige CDA-lid stemde mevrouw Van Akkeren- Straathof vóór dit voorstel. Eerder werd een motie van de CDA-er Ham, waarin de leeftijd samen op tenminste 48 gesteld en de voor waarde van meerderjarigheid was opgenomen verwerpen met 25 tegen 9 stemmen. Studenten De studerenden aan de Rijksuniversiteit na men gisteren een bijzondere plaats in de debatten in. Het college wilde in de woonruim teverdelingsregeling slechts de eis stellen dat ze 5 jaar ingeschreven zijn in het bevolkings register van Leiden. De PvdA kwam met het voorstel hieraan tevens de voorwaarde te verbinden dat slechts afgestudeerden voor registratie in aanmerking komén dan wel ex-studenten die tenminste twee jaar met hun studie zijn gestopt of als zij ouder dan 30 zijn Met 20 tegen 14 stemmen werd dit voorstel aanvaard. Tegen waren CDA, PSP, SGP/GPV en de WD-ers Van Duyn, Elzenga en Zonne- vylle. De laatsten zagen in dit voorstel een naar hun mening onterechte diskriminatie van de (ex)-studenten die naast vele lasten toch ook lusten voor Leiden met zich mee brengen. Het CDA wilde in de achterstelling van stu denten eigenlijk nog veel verder gaan. Fractie leider Driessen meende dat zij tenminte 7 jaar in het Leids bevolkingsregister ingeschreven moeten staan voor ze een registratiebewijs kunnen krijgen. In deze opvatting bleef de CDA-fractie echter alleen staan. Geloofsgenoten Wethouder Verboom weigerde gisteren de toe zegging te doen dat woningbouwverenigingen op levensbeschouwelijke grondslag nog een zekere invloed zullen houden in de toewijzing van de huurders van hun woningen. Het SGP'GPV-raadslid Van der Mey had hier op aangedrongen. „Juist aan die mogelijkheid geloofsgenoten in de huizen toe te laten dan ken deze verenigingen hun bestaansrecht", aldus Van der Mey. Volgens Verboom was het echter ondoenlijk deze wens blijvend te hono reren. Daarvoor is de woningnood veel te groot, aldus de wethouder DINSDAG 4 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 VEEL TE VEEL BEZOEKERS IN PROPVOLLE VUF-MEIHAL LEIDEN „Als er tijdens de basketbalwed strijd Parker-Falcon die afgelopen zaterdag 0ve werd gespeeld paniek in de zaal was uitgebro- van ken, dan spreek ik niet eens van brand, dan zou het niet uitgesloten zijn geweest, dat de mensen elkaar hierbij levend vertrapt zouden hebben. Er was sprake van méér dan een iaal overbezetting in de Vijf Meihal: normaal ge sproken is de zaal berekend op een capaciteit van 1200 toeschouwers, in dit geval waren er ^en maar liefst 2600 mensen, die naar de wedstrijd kwamen kijken. Dat waren er 1400 te veel en het had tot rampzalige gevolgen kunnen lei- B8t« den", aldus brandweercommandant J. Broek- man, die gisteren naar aanleiding van de onge meen spannende eredivisiewedstrijd persoon lijk in de Vijf Meihal poolshoogte kwam ne men, toen bleek dat de politie de situatie aldaar als een duidelijke bedreiging voor de veiligheid van spelers en supporters had geken schetst. Commandant Broekman heeft zijn ongenoegen en ongerustheid over de situatie in een brief aan burgemeester Vis uiteengezet. Eveneens heeft hij het Parkerbestuur en de directie van de Sportstichting, die de sporthal beheert, een co- pie van zijn brief gestuurd. Hij zet hierin uiteen, dat de Vijf Meihal maximaal berekend is op 1200 toeschouwers. „Er is dan wel de voorwaar de aan verbonden, dat alle vijf nooduitgangen in een panieksituatie onmiddellijk ontsloten kunnen worden en het publiek de vrije aftocht kan blazen. Dat was afgelopen zaterdag beslist niet het geval. Er zijn in het gebouw vijf nooduitgangen, waarbij elke uitgang ongeveer 250 mensen in een minimum van tijd in veilig heid moet kunnen stellen. Twee uitgangen van de sporthal waren echter duidelijk gebarrica deerd door bouwmaterialen die in verband met de aanleg van het naastgelegen zwembad hier tijdelijk waren opgeslagen Tevens is het 's avonds op het terrein aardedonker, omdat er hoegenaamd geen straatverlichting brandt. Er hoeft maar ruzie uit te breken op de tribunes en de mensen lopen zich te pletter tegen de vlak voor de uitgangen geplaatste bouwmaterialen en werkketen die daar staan opgesteld. Dus de toestand zou in geval van nood al voor het normale aantal bezoekers levensgevaarlijk zijn geweest, laat staan voor het dubbele ervan, zoals we tijdens de wedstrijd Parker-Falcon hebben kunnen constateren", deelde de heer Broekman desgevraagd mede. Dat de brandweer door de politie van de situatie in de tot de nok gevulde sporthal op de hoogte moest worden gebracht, is te wijten aan een sterke onderbezetting in eigen huis: de afdeling brandpreventie. Slechts één man draait deze dienst, terwijl er een behoefte aan zeven krach ten is. De brandweer is al jaren in de weer om deze broodnodige aanvulling via de gemeente gedaan te krijgen, maar het verzoek is telkens weer afgewezen. Een goede brandbeveiligings verordening is derhalve nog niet vastgesteld. In zijn brief aan de burgemeester dringt de brand weercommandant dan ook aan om hier verbete ring in te brengen. De heer G. J. Philipsen, de directeur van de Sportstichting, vertelde, dat hij de Vijf Meihal tijdens wedstrijden via de Basketbalbond aan de sportvereniging Parker verhuurt. „Ik heb ze al zo vaak gezegd, dat ze uit moeten kijken met de verkoop van kaartjes, maar ze weten zich hier maar moeilijk aan te houden. De club zit momenteel in de top en beleeft een ware hausse van basketbalsupporters. Ik begrijp dan ook wel, dat Parker iedereen tijdens zijn belangrijke wedstrijden tevreden wil stellen en niemand naar huis wil sturen. Ze hebben het volle seizoen met succes in de nationale top meegedraaid en hun enthousiasme is moeilijk te bezweren. We zitten in Leiden nu eenmaal krap met onze sportaccommodatie en dit soort toestanden als afgelopen zaterdag het geval is geweest, is vol gens mij haast niet te veranderen. Uiteindelijk zijn wij dan wel als Sportstichting deels verant woordelijk voor wat er in de Sporthal gebeurt, maar we verhuren aan Parker onze zaal en dan vind ik wel, dat zij wat voorzichtiger moeten zijn met de verkoop van kaartjes. Zoiets blijft voor ons natuurlijk heel moeilijk te controle- De sporthal waarin Parker z'n wedstrijden speelt te klein voor de liefhebbers van topsport.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3