aneringsoperatie zal slagen lis pijn geleden zal worden Tom Okker zet zelf streep onder carrière Rvee favoriete gaarden voor fan Wagenaar yVER ACHTJAARMOETBETAALI^OETBA^EZONDHJN taleigenaar wil hadevergoeding a aanrijding ^ORT LEIDSE COURANT DINSDAG 4 APRIL 1978 PAGINA 11 Haag De Stuurgroep Betaald Voetbal onder uitgeoefend zodat deze buiten beschouwing wordt Jaren 1981 en 1982 worden genoemd) terug worden op de lonen en loonkosten Haag De Stuurgroep Betaald Voetbal onder idtterschap van drs. Jan van Gorsel, hoofd- tenaar van CRM, acht met het in de openbaar- brengen van het definitieve rapport „Gezon- Detaald Voetbal" zijn taak als voleindigd. Een die de stuurgroep zelf beschrijft als een fcierige bezigheid maar „de saneringsoperatie ilechts kunnen slagen als „de pijn" inderdaad den zal worden en de betrokkenen bij het lid voetbal de discipline zullen opbrengen om voor zich en gezamenlijk het marktbeleid te èn." Stuurgroep loopt niet over van optimisme over jitkomst van de saneringsacties hoewel tevre- fceid heerst over de positieve wijze waarop de rse, bij het betaald voetbal betrokken organisa- hebben gereageerd tijdens de inspraakperiode 10 tot en met 22 maart die volgde op het chijnen van het conceptrapport. Maar er moést lieden worden in deze bedrijfstak waarin de ltste fout is dat betaald voetbalorganisaties fë) meer geld uitgeven dan ze ontvangen. Stich- Nationale Sporttotalisator en Rijk willen een i impuls geven ter stimulering van het gezond ;en van het betaald voetbal maar dan dient igênd te worden voldaan aan de voorwaarden in het rapport worden gesteld. Zo niet, aldus uit het lijvige en doorwrochte werkstuk van de irgroep, dan „zullen de externe geldgevers zich iel uit het betaald voetbal moeten terugtrekken en1 door het beleid van een overwegend aantal 's de gezondmaking van het betaald voetbal ïogelijk wordt gemaakt. „Wordt hieraan door de ^okkenen wel met hart en ziel gewerkt, dan én miljoenen toevloeien in een - en dat wordt idrukt - tijdelijke stimuleringsactie die tot doel t over acht jaar het betaald voetbal gezond te ben gemaakt alve het beneden kostprijs beschikbaar stellen accommodaties brengen gemeenten zeven mil- pgr jaar in, maar dit is een post waarop door ïxterne geldgevers geen invloed kan worden uitgeoefend zodat deze buiten beschouwing wordt gelaten in het rapport „Gezonder Betaald Voetbal." Als voldaan wordt aan de voorwaarden die de ministers van Financiën en CRM stellen, zal de laatste gelden ter beschikking stellen voor zowel investeringen als exploitatie, beide gericht op ge zondmaking van het betaald voetbal. De Stichting 'Nationale Sporttotalisator zal boven de bedragen die reeds in 1977 en 1978 aan het betaald voetbal zouden worden uitgekeerd extra middelen verstrek ken. De Stuurgroep meent er rekening mee te mogen houden dat de SNS in het vierjarenplan over 1978-1979 5.6 miljoen plus 2.5 miljoen extra beschikbaar zal stellen. Voor de volgende jaren zal dat zijn: 1979-1980: 5.6 miljoen plus 2 miljoen; 1980-1981: 5.6 miljoen plus 1.7 miljoen en voor 1981-1982: 5.6 miljoen. CRM zou over 1977 een miljoen, over 1978 2.5 miljoen, over 1979 3 miljoen, over 1980 eveneens 3 miljoen en over 1981 3.6 miljoen willen fourneren. Terug naar nering Bij dit alles staat voorop dat - na nog eens een periode van vier jaren waarover het rapport nu nog geen oordeel kan en wil uitspreken - het betaald voetbal na maximaal acht k negen jaren selfsupporting moet zijn. Er worden in het rapport ten aanzien van het betaald voetbal harde noten gekraakt. Zo wordt opgemerkt dat het betaald voetbal niet op grond van „vermeende" functies als daar zijn passieve recreatie en stimulator van het amateurvoetbal aanspraak kan maken op steun van externe geldge vers als de sector de kosten zelf niet kan opbren gen. Het betaald voetbal, zo meldt het rapport, zal in eigen vlees moeten snijden ten aanzien van bijv salarissen, en zich moeten richten naar het normale bedrijf waar ook „de tering naar de nering" moet worden gezet. Er moet ook rekening mee gehouden worden dat de gemeentelijke subsidies in de exploitatietekorten t.z.t. (de jaren 1981 en 1982 worden genoemd) terug zullen lopen. De Stuurgroep meet zich niet het odium allesweter noch minder betweter aan. Letterlijk: „Een belang rijke begrenzing van het plan van de Stuurgroep betreft de autonomie van de sectie betaald voetbal en elke bvo op zich. Geen organisatie hoeft zich iets gelegen te laten liggen aan de voorstellen van de Stuurgroep. Het is zellfs aan te nemen dat een aantal bvo's de vrijheid om naar eigen inzicht te budgetteren, niet zal willen opgeven en daar het verlies van geld van de externe geldgevers voor over zal hebben." Niet geregeld Inmiddels constateert de Stuurgroep wel dat de sector betaald voetbal sinds de start een maat schappelijk gebied is geweest waarin veel NIET was geregeld. Daarin dient dus verandering te komen. Na de periode van inspraak is de Stuurgroep tot de volgende voorwaarden voor subsidiëring door de externe geldgevers gekomen, er van uitgaand dat het betaald voetbal in Nederland een maatschappe lijk gegeven is waarvan de instandhouding gewenst is: de speeldag wordt zaterdag invoering van kunstlicht op niet al te lange termijn bijdragen SNS en CRM maximaal 6.900.000,- inkrimping van de ruimte waarbinnen de speel tijden kunnen vallen (bijv. beginnen t-ussen 16.00 en 19.00 uur) twintig contractspelers en 10 a 12 amateurs, handhaving van het C-team dat men de naam „toekomst-team" wil geven. in de eredivisie zal ten minste een gemiddeld salaris ter hoogte van het wettelijk minimumloon en in de eerste divisie van het halve wettelijk minimumloon moeten worden betaald het geld van SNS en CRM zal niet gericht worden op de lonen en loonkosten alleen voor nieuwe lichtinstallaties zal geld be schikbaar komen en reeds gemaakte kosten voor aanschaf zullen niet gecompenseerd worden het aantal werkuren per week (beschikbaar zijn) zal voor de fullprof veertig en semiprof twintig bedragen het seizoen 1978-1979 wordt begonnen met de thans bestaande zevenendertig bvo's een contract van ten minste drie jaar met de trainer en dat zou ook van toepassing moeten zijn op trainers in dienst van de KNVB vóór 1 april 1979 laten onderzoeken in welke mate het betaald voetbal zijn ondersteuningsappa raat (trainers, verzorgers, artsen, managers, admini strateurs) verder kan professionaliseren competitiefluctuatiecompensatie 850.000) voor niet te voorspellen tegenslag in de competitie (weersomstandigheden, motivatie publiek, mate van attractiviteit van het competitieverloop) verdeling van „stuurgeld"; het geld waarmee de gezondmaking gestimuleerd kan worden. De bvo, die het meest consequent zijn uitgaven afstemt op de inkomsten zou percentueel het hoogste bedrag moeten krijgen saldofinanciering; met gelden van CRM en SNS wordt met een gelijk percentage bijgedragen in de dekking van het exploitatietekort van de bvo's, erop gericht om de tekorten te elimineren en het goed afstemmen van uitgaven op inkomsten te bevorde ren premiefinanciering: 3.100.000); het belonen van een gering exploitatietekort in verhouding tot de baten instelling van een budgetbewakingsinstituut vóór 1 juni 1978, dat een budgetteringssysteem moet ontwikkelen en begeleiden dat erop gericht is het betaald voetbal zonder bijdragen van externe geld gevers in de exploitatie en zonder tekorten binnen acht a negen jaar mogelijk te maken. Dit BBI telt vijf zetels. 1 FBO/sectie betaald voetbal, 1WCS/V- VON, 3 externe geldgevers Jan van Gorsel verhoging veiligheid in stadions (o a verbeteren afvoerpaden, afscheiden vakken, zit voor staan plaatsen, gesloten tv-circuit), beschikbaar 2.4 mil joen. vóór 1 januari 1979 moeten die stappen zijn genomen die nodig zijn om tot arbeidsvoorwaarden overleg te komen zoals een basis-CAO; indien geen resultaat dan zullen de externe geldgevers zich op maatregelen bezinnen rechtspersoonsvorm van de bvo regelen; in te stellen commissie zal voor 1 augustus 1980 sugge sties doen Het rapport besluit met het stelles van een aantal sancties door de externe geldgevers. Zo zal de bvo die zich stelt buiten de richtlijnen van het aange nomen saneringsplan geen bijdrage of subsidie ontvangen noch investeringsgelden. Indien het be leid van een overwegend aantal bvo's de gezond making van het betaald voetbal onmogelijk maakt, zullen de externe geldgevers zich geheel uit het betaald voetbal moeten terugtrekken. Sancties zullen ook volgen indien o.m. de begroting niet volgens de richtlijnen van het BBI wordt opgesteld, het maximum aan contractspelers (lopen de contracten moeten worden „afgemaakt") wordt overschreden, niet op zaterdag wordt gespeeld ter wijl de omstandigheden dat wel toestaan, niet adequaat wordt vastgehouden aan de door het BBI goedgekeurde budgetten tijdens het seizoen. Als stok - beter luiots - achter de deur volgt de uitsmijter: het terugtrekken van de externe geldge vers zou, zeker indien dat de eerste jaren zou gebeuren, leiden tot het beëindigen van het betaald voetbal in Nederland. Het betaald voetbal weet waaraan het toe is. Het zou op 15 april in Zeist wel eens een roerige vergadering van de sectie kunnen worden HERMAN VAN BERGEM ig jaar werd Jan Wagenaar na het behalen van het opees kampioenschap door het gemeentebestuur Alkmaar gehuldigd. Of ditzelfde weer~zal gebeuren gezien de loting te betwijfelen. (Van onze sportredactie) HAAG Op het kantoor van de stichting Nederlandse 7- en Rensport (NDR) is gisteren door notaris mevrouw A. Lonkhuyzen de loting verricht voor het derde onderdeel het Europees kampioenschap voor pikeurs, dat op 11 april llversum wordt gehouden, de Nederlands en Europees kampioen Jan Wagenaar viel loting slecht uit. Slechts twee duidelijke kanspaarden en aan hem toegewezen, namelijk Orlena Princess en La la. In de andere drie onderdelen zal hij moeten rijden met Bond, O'lala en Noeki Spencer. dit kampioenschap, dat vrijdagavond in Milaan van- start It, zullen de volgende pikeurs deelnemen. Konrad Spaderna is). Hans Petter Tholfsen (Noor), Piere Marie (Fr), Fernec Istok In), Preben Kjarsgard (Den), Nello Bellei (It), Gilbert Martens 1 tl), Heinz Wewering (Did), Jim Frick (Zwe), Pekka Allan Koppi ji) en Jan Wagenaar (Hol), programma ziet er als volgt uit: vrijdag 7 april Milaan (It), lag 9 april Recklinghausen (Did), dinsdag 11 april Hilversum roersen, aanvang 17.30 uur), woensdag 12 april Oslo (Noor), lerdag 13 april Helsinki (Fin), vrijdag 14 april Romoe (Zwe), dag 15 april Billund (Den) en de finale is op 16 april in ;n (Oos). N HAAG De eigenaar S. H. Kings ma van het paard - rcyna wil van eigenaar Piet Meijn (Speedy Volita) een iadevergoeding van 75.000 gulden. Dit omdat een pikeur i de Zaanste stal Meijn, Gerard Gommans met Speedy Volita oorzaak was van een aanrijding op tweede Paasdag op iadigt, waardoor de Franse merrie Hercyna (Leo Schoonho- i) een beenblessure opliep waardoor het paard enige tijd niet d de start kan verschijnen. igsma is de mening toegedaan dat zijn merrie, in deze tijd het internationale draffront niet kan winnen. Dat kost de enaar zo'n 75.000 gulden. Als Piet Meijn niet tot betaling sr gaat, stapt Kingsma naar de rechter. ceur Gerard Gommans werd voor zijn handeling tweede asdag op Duindigt door de Stichting Nederlandse Draf en nsport voor acht dagen geschorst. Cees Berg perschef van NDR: „Dit is nog nooit eerder gebeurd. Wij blijven als NDR ar gewoon buiten. Voor onze pikeurs hebben wij natuurlijk W.A. verzekering en daarnaast zijn er een hoop eigenaren hun paarden hebben verzekerd. Maar voor de rest gaat het r'pn rr»«>t poeHVonp of duro oparden on eipen ririrn ROTTERDAM Het foldertje dat elke bezoeker gisteren op zijn zit plaats in Ahoy aantrof, vertelde het nog zo leuk. „Dit jaar weer sterker tennissen?", luidde de suggestieve kop boven het drukwerkje, waarop de afbeelding van Tom Okker als opsiering was gebruikt. Hoewel bij nadere lezing van het epistel bleek dat de sponsor van het prof tennis toernooi in Rotterdam deze tekst en plaat louter gebruikte om hun (niet al te goedkope) cursus aan te prijzen, leek de vraagstelling van toepassing op het optreden van de voormalige Nederlandse tennisvedette. Die doet er trouwens goed aan langzamerhand zelf weer enige lesjes te nemen, want wat de ex-Haarlemmer gisteravond in de eerste ronde van zijn „eigen" toernooi liet zien, grensde aan het ongelooflijke. In negatieve zin wel te verstaan. In welgeteld eenenzestig minuten zette Okker zelf een hele dikke streep on der zijn carrière als topspeler door op een bijna hartverscheurende wijze het strijdtoneel te verlaten. Tegen de don kere Vijay Amritraj leverde de Neder lander een dermate povere prestatie, dat de nauwelijks sterkere Indiër met de alleszeggende cijfers van 6-2, 6-3, glimlachend de volgende ronde be reikte. „Ik was wel erg opgelucht", vertelde Amritraj, de middelste van drie ten nissende broers, die in januari nog een operatie aan de speel arm had ondergaan en in Rotterdam pas zijn derde toernooi afwerkt, „dat Okker zo weinig agressief speelde. Ik had ver wacht dat hij sterker zou zijn, maar hij heeft nauwelijks aangevallen". Geen commentaar Vijay Amritraj bleek van horen zeg gen op de hoogte te zijn van de voorbereiding van Okker op het Rot terdamse toernooi, dat de Nederlan der aandoet na zijn skivakantie van enige weken in Zwitserland. Okker, die na afloop weigerde enig commen taar te geven op zijn onthullende optreden, had zelfs afgezien van deel neming aan het toernooi in Milaan, dat aan Rotterdam voorafging. Het was dan ook eigenlijk nauwelijks verwonderlijk, dat de Nederlander, die in dit seizoen tot dusver op een uitzondering na overal in de eerste ronde uit de strijd was gekegeld, te gen Amritraj een ondermaatse ver richting op het tapijt legde. In alles schoot Okker tekort, tempo, balcon trole, kortom op elk onderdeel van het spel. Doordat de Indiër, die na zijn sterke opmars van een aantal jaren geleden ook nauwelijks meer enige vooruitgang boekte, maar wel tien jaar minder ballast met zich mee tor st, eigenlijk ook zelden kon impone ren, was het des te schrijnender om Okker te zien stumperen. Zeer spora disch schemerde er nog iets van de kwaliteiten die hem nog niet zo lang geleden tot gevreesde tegenstander voor iedereen maakte, door, maar die opflikkeringen kwamen te zelden aan de oppervlakte om hem in de race te houden. ,Jk was even bang, dat het in de tweede set nog verkeerd zou gaan", vertelde Amritraj later, over het sco reverloop waarbij Okker van 1-4 op- hsnlrfo tot 3-4 M*Pr oVPn cnoj rfn hoop in de harten van de 5000 kijkers terugkwam, was die ook weer vervlo gen, want de Indiër, die na afloop verklaarde op nauwelijks zestig pro cent van zijn mogelijkheden te spelen als gevolg van zijn armoperatie, trok de zaken simpel weer recht. Hij incas seerde dankbaar de eenvoudigste mis sers van Okker, die zijn bijnaam „Flying Dutchman" definitief naar de vergetelheid hielp. Na zijn zege in het Rotterdamse evenement in 1974 en de finaleplaats in 1975 daarin, lijkt het doek ook in eigen land definitief voor hem te zijn gevallen. De speler die in 1968 de tenniswereld verbaasde door in zijn eerste jaar als prof de Italiaan se titel te veroveren, voorafgegaan en gevolgd door het toen ook nog in aanzien staande Zuidafrikaanse kam pioenschap, bestaat niet meer. Meetellen Vijay Amritraj was zuiver in zijn oordeel over de situatie van Okker, die vorig jaar in Roterdam in de eerste ronde van Cox verloor en in middels is afgezakt naar de 73ste plaats op de wereldranglijst. „Okker kan nog steeds tot de beste spelers ter wereld behoren", aldus Amritraj. „Als hij zich maar zou realiseren dat hij daarvoor elke dag een paar uur moet trainen. Hij heeft kennelijk die ambitie niet meer. Ik zie Okker geen Wimbledon meer winnen, maar hij kan nog wel degelijk ondanks zijn 34 jaar meetellen als hij er maar wat voor wil doen. Dan zou hij alle grote jongens nog kunnen verslaan..." Tom Okker heeft ondanks het feit dat leeftijdgenoten nog wel degelijk tot de internationale elite kunnen behoren, die drijfveer niet meer. Hij wil nog wat graantjes meepikken in het dub- belspel, waarvoor hij in Rotterdam bijvoorbeeld aair de zijde van de Pool Fibak als tweede is geplaatst. Als de oud-Haarlemmer dit onderdeel even tueel wint, strijkt hij het naar tegen woordige maatstaven gemeten armza lige sommetje van negenduizend gul den op. En daar moet Okker dan wel een hele week voor in de slag. Het dubbeltoernooi in Rotterdam is overi gens ernstig gedevalueerd door de weigering van een aantal toppers, zoals Connors, en Borg in dit onder deel uit te komen. Zo mag, ondanks het feit, dat de organisatie dat onlangs nog pertinent ontkende, alsnog een Nederlander in de persoon van Wouter Fok aantre den. Hij is gekoppeld aan de volslagen onbekende Amerikaan Raymond Pas- cale, die na zijn vorig jaar beëindigde studie inmiddels tot de 326ste plaats op de wereld-ranglijst is opgeklom men. Pascale was op weg naar het kwalificatietoernooi van Monte Carlo volgende week, en streek op goed geluk neer in Rotterdam. „Mooi, dat ik hier nog een graantje kan meepik ken", aldus de 22-jarige Amerikaan. Louk Sanders speelt in het dubbel- De Indiër Vijai Amritraj bracht de tennis vedette van weleer een vernietigende nederlaag toe. toernooi met de Zweed Ove Bengts- son. Zij ontmoeten in de eerste ronde Ramirez en McNair. Okker en Fibak treffen de Australiërs Ball en Warwi- ca. FRANK WERKMAN De uitslagen: Mark Cox (Eng) - Antonio Zugarelli (Ita) 1-6 4-6 Terry Molor (VS) - Mike Fishbank (VS) 5-7 5-7 Kim Warwick (Aus) - Ray Moore (Zaf) 6-7 (tie-break 3-7), 7-6 (7-1), 6-3. John Lloyd (Eng) - Fred McNair (VS) 6-3, 6-4 Vijay Amritraj (Ind) - Tom Okker (Ned) 6-2, 6-3 Kjell Johansson (Zwe) - Ove Bengtsson (Zwe) 6-7 (5-7), 7-6 (7-4), 6-1 Dick Stockton (VS) - Bill Scanlon (VS) 6-3,6-1. Tom Okker oino Gisteravond tiidens de eerste ronde van het ABN tennistoernooi zowel letterlijk als fiquurlijk onderuit.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11