Happel met een gehavende selectie naar 1 unesie Slechts 30 seconden goed boksen Jan Huybregts: „Draaiboek voor w.k. is helemaal klaar" Worstelsucces in Amerika HP Tips voor Duindigt SPORr Lr.nJbt CÜÜrtAKi DINSDAG 4 A^ltlL Lit'iti ^AGiiNrt. (Van onze speciale verslaggever) TUNIS Bondscoach Ernst Happel is gistermiddag met een zwaar gehaven de selectie in Tunis aangekomen, waar het Nederlands elftal morgen avond oefent tegen Tunesië, net als Oranje een van de zestien deelnemers aan de eindronden van het Wereld kampioenschap voetbal in Argentinië. De interland tegen Tunesië vormt voor Happel net als het duel eind februari in Tel Aviv tegen Israël op nieuw een gelegenheid om driftig te sleutelen aan het Nederlands elftal. Noodgedwongen moet Happel nu trouwens nog meer experimenteren dan hij in eerste instantie al van plan was, want de selectie waarmee Oran je naar Tunesië vloog, week sterk af van de groep die Happel oorspronke lijk in zijn hoofd had. Nadat eerder Rensenbrink en Rep (blessures) en Van Hanegem (rust) waren afgevallen kreeg Happel gisteren opnieuw twee mutaties, want kort voor het vertrek naar Tunesië meldden ook Hugo Hovenkamp en Johnny Dusbaba zich in de ziekenboeg. Hovenkamp tobt met een dikke knie, opgelopen in het duel AZ -PSV en Dusba ba heeft een liesblessure. Weliswaar niet ernstig, maar met het oog op de Europacup-belangen van Anderlecht verbood de Brusselse clublei ding Dusbaba met Oranje mee te reizen omdat Anderlecht met Dusbaba geen enkel risico wil nemen. Het afhaken van Hovenkamp en Dusbaba was er de oorzaak van dat de Twente-speler Piet Wildschut op het laatste nippertje alsnog aan de selectie werd toegevoegd, de andere open plaats vulde Happel niet in, waardoor Oranje slechts met vijftien spelers in Tunis arriveerde. Aanmerking Opvallend is overigens dat Ernst Happel de PSV 'ers Jan Poortvliet, Ernie Brandts niet aan de selectie heeft toegevoegd. Het lag immers voor de hand dat dit tweetal het meest in aanmerking kwam om Hovenkamp en Dusbaba te vervangen. Happel is echter kennelijk geschrokken van de reactie van PSV-trainer Kees Rijvers die het afgelopen weekeinde verkondigde dat hij vraag tekens zette achter het meereizen van de gebroe ders van de Kerkhof en Adry van Kraay naar Tunesië om de verstandhouding met PSV niet verder te vertroebelen heeft Happel een beroep gedaan op Poortvliet en Brandts. Inmiddels is de trip van Oranje naar Tunesië min of meer zinloos geworden, want het Neder lands elftal dat morgenavond binnen de lijnen TOPPERS Topscorer aller tijden in de wëreld- toernooien is de Fransman Just Fon taine, die in het w.k. 1958 dertien maal doelpuntte. Na hem volgen Kocsis (Hongarije) in w.k. 1954 met elf treffers, Ademir (Brazilië) in 1950 met negen, Eusebio (Portugal) in 1966 eveneens met negen en Muller (West-Duitsland) in 1970 ook met ne- YELL Als gebruikelijk zullen-ook in Argen tinië de yells klinken waarmee de ploegen worden aangemoedigd. In dien er Zweden zijn op de tribunes zullen ze een yell van een mondvol roepen: Heja Sverige, friskt humori, det ar des som susen gor. Het ge makkelijkst hebben de Spanjaarden het. Die doen het af met Espana, Espana. gen. Pal daarop volgt Leonidas (Bra zilië) in 1938 met acht doelpunten. De scheidsrechters die de meeste wedstrijden viec in één wereldtoer- nooi leidden, waren de Belg Lange- nus in 1930 en de Fransman Guigue in 1958. Waarbij dient opgemerkt dat het totaal aantal scheidsrechters in 1930 elf was en toen de' Fransman zijn vier „caps" haalde, in 1958, tweeëntwintig. SCOUT Hovenkamp liep in het duel AZ—PSV een dikke knie op en bedankte voor de reis met het Nederlands elftal naar Tunesië. komt vormt maar een slap aftreksel van het team dat over twee maanden in Argentinië op jacht gaat naar het wereldgoud. Het afhaken van een aantal vaste Oranje-klanteVi is vooral triest voor de Roda-speler Dick Nanninga, die nu onder vrij ongunstige omstandigheden zijn kandidatuur voor Oranje moet stellen. De volledige selectiegroep van Ernst Happel ziet er als volgt uit: Schrijvers en Krol (Ajax), Jongbloed, Nanninga en Vermeulen (Roda JC), Suurbier (Schalke), Rijsbergen en Jansen (Feye- noord), Van Kraay, Rene en Willy van de Kerkhof (PSV), Mühren en Wildschut (FC Twente), Boskamp (Molenbeek) en Van Leeu wen (Den Haag). ROB HARTOG De scout die het intensiefst zal speu ren naar spelers tijdens het toernooi in Argentinië is de Amerikaan Bob Kap. Hij is afgevaardigde van liefst vijf profclubs in de Verenigde Sta ten die nieuwe attracties voor hun publiek zoeken. Hij kan over miljoe nen beschikken, als hij maar met spelers van naam terugkomt. Anders kan hij er wel mee „kappen". CONDITIE Mexico, dat nooit verder kwam dan de kwartfinales en dan nog wel in 1970 toen het wereldtoernooi in ei gen land werd gehouden, wil wel eens verder komen. De selectie wordt dan ook geducht onder han den genomen. Elke dag wordt liefst driemaal getraind want trainer Roca gaat er allereerst vanuit dat conditie in het slopende toernooi nummer één moet zijn. KATTEGESPIN Voor wie bijgelovig is: er zijn nogal wat finales - of finaleronden zoals in het begin van het wereldkam pioenschap - geweest waarin de ploeg die het eerst scoorde, verloor. In 1934 doelpuntte Puc voor Tsje- cho-Slowakije maar de ploeg verloor met 2-1 van Italië. Het opvallende lijstje vermeldt voorts: 1950 Uru- guay-Brazilië 2-1, eerste doelpunt van Friaca (Brazilië); 1954 West- Duitsland-Hongarije 3-2, eerste doel punt Puskas (Hong); 1958 Brazilie- Zweden 5-2, eerste doelpunt Lied- holm (Zw); 1962 Brazilie-Tsjecho- Slowakije 3-1, eerste doelpunt Maso- pust (Tsj); 1966 Engeland-Duitsland 4-2, eerste doelpunt Halier (W.Dld); 1974 West-Duitsland-Nederland 2-1, eerste doelpunt Neeskens. Eerste ge win dus ook hier kattegespin. TOESTEMMING Vreugde in Brazilië. Van zijn vereni ging Atletico Madrid heeft Luis Pe- reira toestemming gekregen om zich eind april - nog voor de Spaanse competitie eindigt - bij de selectie te voegen. Pak van het hart van trainer Claudio Coutinho die de Ausputzer niet kan missen. Tot het begeleidend team dat de selectie voor Argentinië gaat verge zellen, behoort Jan Huybregts, secre taris van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Behalve de medische en technische staf gaat nog een klein aantal functionarissen mee. Wat bondsarts Frits Kessel en zijn staf (masseur, verzorger, fysiotherapeut) doen, spreekt voor zich, evenals de taak die de technische staf (coach met assistenten) heeft. Maar wat doen die anderen, en vooral ook wat heeft Jan Huybregts in zijn functie van secretaris betaald voetbal reeds gedaan. Hij is ook de man die zich jaarlijks geruime tijd opsluit in een kamertje in zijn woonhuis waar hij het competitieprogramma betaald voetbal nauwkeurig in elkaar zet. rekening houdend met vele wensen van de clubs. Welke is de taakverdeling van het begeleidend team, uitgezonderd me dische en technische staf? Huybregts: „Wim Meuleman, de voorzitter van de KNVB, gaat naar Argentinië maar maakt geen deel uit van de begeleidende équipe. Hij gaat voor de FIFA. Meuleman zit in een commissie van de wereldvoetbal bond en uit dien hoofde gaat hij naar Argentinië. Dat hij voor Neder land tevens het FIFA-congres mee maakt, is meegenomen. Voorts gaan Hogewoning en Choufoer, als leden van het sectiebestuur betaald voet bal dat natuurlijk aldaar vertegen woordigd moet zijn. Hogewoning is delegatieleider. Hans Hamstra en ik vormen het zogenaamde wk-bureau dat ondergebracht wordt in het hotel Porterillos, waar de spelers, medi sche en technische staf verblijven. Dat bureau behandelt alle zaken die niet direct met voetballen hebben te maken: reis en verblijf van spelers maar ook van hen die elders wed strijdanalyses moeten maken, re creatie, contact met de pers enz. We hebben een draaiboek om alle zaken vanuit dat wk-bureau te regelen. We krijgen in Argentinië nog een ver bindingsman van het organisatieco mité toegewezen maar er zal daar toch nog het nodige geïmproviseerd moeten worden, daarvan ben ik overtuigd." In het begeleidend team ontbreekt een chef d'équipe, maar die wilden de spelers tenslotte zelf niet meer. Is er nooit meer over gesproken? Huybregts: „nee, nooit meer. De offi cials en/of het wk-bureau regelen alles. De ploeg die ik heb opge noemd, staat vast en daarin komt geen verandering meer." De keus van de sparring partners is niet opzienbarend. Waren er geen andere ploegen beschikbaar om te gen te oefenen? Huybregts: „Nee, die waren er inder daad niet. Wie zegt dat West Duits land sterkere óf meer interessante ploegen als tegenstander heeft, heeft gelijk. Maar West Duitsland was als wereldkampioen zeker van deelne- ihing en is al twee jaar geleden begonnen de oefencampagne voor te bereiden. Wij pas vorig jaar oktober. We hebben namelijk ten minste tweemaal per jaar een bespreking met clubs die spelers voor Oranje leveren. Vorig jaar september wil den de clubs nog niet dat een oefen campagne werd voorbereid. Eerst kijken of we het halen, zeiden ze, laten we voorlopig maar afwachten. Daardoor kon ik pas op 26 oktober van het vorig jaar aan de slag om tegenstanders te zoeken en die lagen niet meer voor het opscheppen. Voorts moest ik er rekening mee houden dat oefenwedstrijden in ei gen land financieel onaantrekkelijk, zijn, verliesgevend. We oefenden te gen Rusland en dat was geen succes. We moesten het dus ook nog in het buitenland zoeken. Dan hoeft er ten minste geen geld bij." Door afgelastingen, waardoor door deweekse wedstrijden moesten wor den gespeeld, staat vooral PSV met ook nog Europa Cup-besognes, voor een uiterst zwaar programma, wat in mindere mate voor FC Twente geldt. Beide ploegen hebben spelers in de „grote selectie". Nooit reacties gekregen op dat zware programma? Huybregts: „We houden zo veel mo gelijk rekening met de belangen van de clubs. Toen bekend werd dat PSV was doorgedrongen tot de hal ve finales van het Europa Cuptoer nooi heb ik contact gehad met Ben van Gelder, de manager van PSV. Hetgevolg is geweest dat Sparta- PSV van Paasmaandag werd ver vroegd tot Paaszaterdag omdat PSV 's woensdags weer moest spelen. Er zijn nooit klachten binnengekomen. Trouwens, in heel Europa is het zo dat landen die naar Argentinië gaan, krap in hun tijd zitten. Wat denk je van Bastia? Dat moet in de periode van 22 maart tot 13 mei zestien westrijden spelen voor competitie, beker en Europa Cup. Het viel een beetje tegen dat uitgerekend in dit seizoen twee speeldagen verloren gingen door afgelastingen en er ook nog eens individuele afgelastingen waren. En ook uitgerekend in dit seizoen zijn er voor het eerst dubbe le wedstrijden voor de KNVB-beker. Maar klachten? Nee, geen enkele." Hoe staat het met de voorbereiden de werkzaamheden voor Argenti nië? De medische staf is op papier klaar, het wk-bureau ook? Huybregts: „Op papier is alles prak tisch rond. Organisatorisch is alles voor elkaar. Dus ook bijvoorbeeld dat er voor sommige spelers bedden van twee meter moeten zijn. Ook wat de recreatie betreft zijn we rond. Wekelijks komen we twee keer met de hele groep op vaste tijden bijeen. Dan volgen en controleren we of alles gebeurt en is gebeurd zoals we ons dat voorstellen. Nie mand hoeft zich zorgen te maken dat onze zaken niet zullen kloppen. Tijdig is alles in orde en niets ge beurt op het laatste nippertje. Als we in Argentinië nou ook nog spor tief succes boeken, hebben we niet voor niets gewerkt. En daarop moe ten we dan maar hopen." WH DEN HAAG - Slechts dertig seconden was er uitstekend boksen te zien, gisteravond in het Haagse gebouw Amici- tia. Dat is natuurlijk veel te weinig voor der tien partijen die op het programma stonden. Geen enkele A-partij, slechts één B-partij - en die was om te huilen - en voor de rest C-klas- sers, nieuwelingen en ju nioren. Maar het ap plaus was voor John Ling. In het halfzwaargewicht C-klasse. had hij voor zijn tegenstander De Vries uit Drachten maar twee goede stoten nodig. Jammer voor het talrijke publiek dat nu Ling zag zegevieren door inter ventie. Het duurde te kort. Maar bokspubliek is snel tevreden en nam voor de rest van de avond het programma voor lief. Heerlijk lachen om de wonderbaarlijke handelingen van de bok sers. Terug in de ring - voor de zoveelste keer - de zoon van de bekende Haagse bokser uit het verleden Harry de Wolf. de ex- voetballer van ADO, RVC, De Ooievaars en SVPTT Meyer de Wolf Hij boekte meteen een zege. Maar fraai waren zijn prestaties en van tegenstander Just Weezer van de vereniging Oorschot (R'dam) in het zwaar- weltergewicht niet. Meyer de Wolf heeft meer in zijn mars en daar moeten zijn supporters dan maar naar uitkijken. Want hij blijft voorlopig doorgaan. Het optreden van Ling mag dan een lichtpuntje zijn ge weest, het lijf-aan-lijf-gevecht in het zwaargewicht B-klasse tussen Aad Biesot (Kristalijn, Den Haag) en H. de Man was niet om aan te zien. Weezer kreeg in de tweede ronde een waarschuwing wegens te laag inkomen. De enige waarschu wing in dit duel. De scheids rechter had er echter mee kun nen strooien. De uitslag was onbeslist. De Haagse boksliefhebbers kij ken nu reeds uit naar de inter land van Jong Oranje tegen Noorwegen op maandag 24 april in de Sporthal De Houtza gerij aan de Hobbemastraat. De uitslagen: N-klasse: zwaarwelter F. Hofman (Oorschot, Rotterdam) w.o.p. van B v.d. Heijden (DTS, Leiden); Welter: E. Craanen (Huize naar. Rotterdam) w.o.p. van P Groenendijk (DTS); zwaarwelter R. van Van Weerden (Oorschot): zwaargewicht Boeters (Kristalijn) winnaar door opgave van P. vd Kroft (Hilversum); weiter Brence (Gouda) wint door interventie in de derde ronde van V d Broek (Bre da); C-klasse: zwaargewicht A. Biesot (Kristalijn) onbeslist tegen H. de Man (H. A. B. Helmond), zwaarwel ter E Langeveld (Kristalijn) w.o.p. tegen E. Vastenburg (Hilversum); zwaargewicht R. v. Drunen (Oor schot) winnaar door interventie in derde ronde van C Kooyman (Nico- laas, Rijswijk), halfzwaargewicht R. Schrader (Kristalijn) onbeslist te gen P Hofstede (Gouda); Junioren halfzwaargewicht C. Kue- pers (Helmond) w.o.p. van D Bos (Hilversum), zwaarwelter S Jonker (Drachten) winnaar door interven tie van H v.d Lans (Westland) ARTHUR VAN RIJSWIJK .Van onze sportredactie) Thijs Frederiks, initiatiefnemer en organisator van de trip, begeleidde de groep met de heren J. Augustinus, penningmeester van de Kon. Ned. Krachtsportbond, en Piet van Slingerland. Krantenknipsels, zelfs hele pagina's, staafden de successen. Aan een tóernooi in Chicdgo namen liefst achthonderd jeugdworste- laars deel. Peter van Slingerland behaalde de zesde plaats bij de superzwaargewichten. In het toernooi van de Kansas City High School sleepten Harry Steinmetz en Jan Augustinus prijzen weg. Mede uoor hun successen zegde de voorzitter van de Internatio nale Worstelfederatie - de grootste sportbond ter wereld - toe ervoor te zullen zorgen dat de Nederlandse worstelaars zich meer in het buitenland zullen kunnen manifesteren. Internationaal worstelscheidsrechter Wim Takke verwierf in Amerika het predi kaat tweede klas met de mededeling dat hij zo snel mogelijk bevorderd zal worden tot eerste klas internationaal. Takke werd, temidden van scheidsrechters uit tien landen, tot de beste uitgeroepen. Een succesvolle trip dus van een Nederlandse groep worstelaars. En tot dat succes hebben niet weinig bijgedragen de jeugdige worstelaars van het Haagse Simson/KDO die overigens ook in eigen land tot de besten behoren. ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (8) Nu blijk ik ccu oom in Amerika gehad ie hebben. En die heeft me een erfenisje nagelaten. Kan ik dal op ril 'n Amro Erivcrckcning laten overmakenf Zeker, meneer. Ontvangsten uit het buitenland regelen wij ook Kan ik als Amro Pnv(rekening houder nu ook met m 'n Eurocheques in een restaurant betalen? Ja hoor. Overal in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in Frankrijk en Duitsland. Amro Privérekening KQ bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar Sportwereld LEEUWARDEN Na de tien de en voorlaatste ronde van het damkampioenschap voor ju nioren gaat Nico Knoops aan de leiding met twee punten voorsprong op Bies en Stokkel. PARIJS De Belg Steylaerts is eerste geworden in het Euro pees kampioenschap kunststo ten. Tweede en derde werden de biljarters Corin (Bel.) en Almerich (Spa.). PARIJS - Het UEFA jeugd-, team, dat van 3 tot 15 mei. deelneemt aan het UEFA eind-,, toernooi is ingedeeld in groep J twee tesamen met Griekenland, Rusland en Noorwegen. LONG BEACH De Grote Prijs van Amerika is gewonnen, door de Argentijnse coureur. Carlos Reutemann, die nu in het algemeen klassement sa men met de Amerikaan An-, dretti aan de leiding gaat. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Zeven draverij en en drie rennen staan er morgenmiddag op het pro gramma van de Wassenaarse baan Duindigt. De eerste start is om twee uur. Ome tips: LEIDENPRIJS: 11 Peter Voor- ne, 2. Orwyn Bush en 3. Rèxi. MINJAPRIJS: 1. Carrera, 2. Raldo en 3. Holly Red. RIJSWIJKPRIJS. 1 Penny Wi se, 2. Olten Victory en 3. Prins Hazelaar. VOORSCHOTENPRIJS: 1. Ro- sella W, 2. Robert Belwin en 3., Pepijn. IGORPRIJS: 1. Orion, 2 Phan tom Major en 3. Fanthon. WASSENAARPRIJS: 1. Ruby del Sol, 2. Pergana en 3. Radja. OEGSTGEESTPRUS: Hom- blower, 2. Mac Buitenzorg en 3. Lea Bond. ILVICOPRIJS: 1. Bra, 2. Alba tros en 3. Let Me Go. RIJNSBURGPRIJS: 1 Orange Bowl, 2. Oroline en 3. Martine Norma. KATWIJKPRUS. 1 Pearl Oli vier. Nenry Buitenzorg en 3. Narko Buitenzorg.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10