Jubileum weds trijd SJZ met en voor oudste speler Toon Kleijweg (60) J. Imthorn verlaat Noordwijkse politie BEJAARDENWONIN GEN OEGSTGEEST GEREED Het Boek van de Tulp laat niets meer aan de verbeelding over STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 MAART 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. »tei De tulpenpracht op de Keukenhof Al sinds onheugelijke tijden heet april de „grasmaand". Ook in de eeuw der verdwazing rond de tulp, het kleurrijk gewas dat „Hol land" samen met z'n boter, kaas en eieren als typische eigenhei mers bij het buitenland in „the picture" heeft gebracht. In onze dagen zouden we nog kunnen le ren van die 17e eeuwers, dat gou den tijdperk dat een Rembrandt voortbracht die z'n „Anatomische les" laat verrichten door ene pro fessor Tulp. Dat is nog eens Hol land-promotie: onbetaalbaar zelfs. Geen bloem is er ooit zo tegenaan gegaan als de fabuleuze tulp. Daar kan Canada, bijvoorbeeld, met z'n maple-leaf ofwel het nationale es doornblad, niet aan tippen. Onze blik werd gevangen door een af beelding uit 1669, een bladversie ring uit „De verstandige Huyshou- der" met als noemer de „Gras- Maendt". Op de prent wordt april gesymboliseerd in de aanbieding van een bloem aan een dame, de verpersoonlijking van Venus. Laat die bloem nu een tulp zijn! Een van de meest exclusieve gewassen in die jaren. Maar nog steeds is Nederland als tulpenland uniek. In dit opzicht bekleedt ons land zo'n uit zonderlijke plaats, dat er eindelijk een boek is verschenen dat aan de tulp alle recht doet wedervaren: Het boek van de tulp, een soort „het Beste" van de tulp, een „Larousse", een lexicon - zwaar en kleur rijk geïllustreerd - dat de tulp ontleedt in al z'n facetten. Het is bijna een „bijbels" verhaal, dat werd geschreven door Tom Lodewijk en uitgegeven door A. W. Sijt- hoff in Alphjen a.d. Rijn. Een boek, dat eindelijk geschreven moest worden, want geslachten lang had men er al op zitten wachten. Althans, dit maken we op uit een bijgaande schriftelijke verantwoording. Tulp vaji de maand, maand van de tulp: april. Ais er tenminste niet al te veel uitgestelde maartse buien zijn geweest. An ders kon het weieens begin mei worden. Afgezien hiervan, heeft Tom Lodewijk aan het tulpenfront er iets heel moois van gemaakt. Zijn lezersvoer biedt hij aan in drie delen: Tulpen om ons heen, De tulp in de historie en Tulpen, kwekers en koop lieden (vooral dit laatste moet zoden aan de internationale dijk zetten). En terecht: de tulp mag er zijn. Je mag het geloven of niet. maar er is in de hele wereld - volgens degenen die het weten kunnen - geen bloem te vinden waaraan zo'n fascinerend stuk historie is verbonden als aan de tulp. De tulp heeft zich in de loop van bijna vier eeuwen ontwikkeld van een luxe bloem tot één die bereikbaar is voor iedereen over vrijwel de hele wereld. Het Boek van de tulp laat niets onver bloemd. Het beschrijft de Nederlander die zich in deze tijd van het jaar louter met tulpen schijnt te omringen, of hij nu een tuin heeft of niet Maar eigenlijk zit het al veel dieper. Tom Lodewijk is erachter gekomen, dat ten tijde van Lodewijk XIV, de Franse Zonnekoning, de „dames uit de betere klingen" hun „fikse decolletées plachten te gameren met kostbare bol bloe men", hetgeen een stuk fleuriger is dan de garnering van één en ander met bloembol len. De tulp bleef een siermotief in kunstui tingen en gebruiksvoorwerpen, als zinne beeld op daken en gevels van huizen, maar ook in het interieur, bijvoorbeeld op wand- Nu het Boek van de tulp uit is, mag iedereen wéten dat de Hollander verknocht is aan zijn bolbloemen. Dat mag blijken uit duizend-en-één dingen. Uit de schilder en tekenkunst, zeg maar, die de fraaiste werkstukken heeft op-geleverd, waarvan er verscheidene in dit boek zijn afgedrukt. Het blijkt ook uit de namen die de kwekers aan hun produkten geven. Daarbij zijn tal van beroemdheden vernoemd, zoals gene raal (president) Eisenhower, naar wie een tulp werd gedoopt toen hij in een verloren uurtje een bezoek aan de Keukenhof bracht. Het boek van de tulp volgt de geschiedenis van deze bolbloem op de voet, vergezeld van de meest boeiende reprodukties. Vanaf de oorspronkelijke „tulpenhof van Eden", in Turkije, waar de bloemen in het wild groeiden tot aan de grenzen van China. Dat was al in de 16e-eeuw. Sultans ver-, maakten zich met de tulpen die bijna onbetaalbaar waren, en er werden lustho ven mee aangelegd. In die mate zelfs, dat de schatkist erdoor geruïneerd werd. Via de Vlaming De Busbecq, gezant van de keizer van het Heilige Roomse Rijk aan het hof van de sultan in Constantinopel, kwam de tulp omstreeks 1560 in de Neder landen terecht. Niet lang daarna werd deze bolbloem, door z'n uitzonderlijke kostbaar heid, een begeerd object voor de welgeste!- den. Er werd via de bloembol „tulp" gespe culeerd bij het leven. Niet te geloven, maar zo'n bol bracht zelfs honderdduizenden guldens per stuk op. Toen deze windhandel in 1637 ineenstortte, waren duizenden ver mogende lieden bankroet. Maar de tulp ging niet ten gronde. Het boek van de tulp schrijft verder over het land van de tulp, de nijvere kwekers, de bollendoordrijvers, de wereldverover aars die samen zorgden voor een müj oene naffaire. Van Turkse zijn het Nederlandse bloemen geworden, die tot in Rusland en in Afrikaanse olielanden de show stelen. De tulp is in de loop der laatste decennia een Hollandse ambassadeur geworden, ef fectiever dan een staatsbezoek van onze monarch. Met Volendam, Madurodam en alle andere Hollandse dammen zijn onze bloemboilenvelden in de Bollenstreek uit gegroeid tot meer dan kneuterig, tot veel meer dan het plezier van Lilliput. Neder land heeft er een kapitaal in geïnvesteerd dat van formaat is. Aardig is, dat Tom Lodewijk één van de meest verrassende ontdekkingen voor de buitenlandse bezoeker heeft gesignaleerd: in en om praktisch elk Nederlands huis zijn bloemen en planten aanwezig. On danks de Britse uitwassen is het waar wat hij schrijft: wat dit betreft is Nederland uniek. „Het Hollandse huis leeft niet als bloemen ontbreken". En dat alles tegen een redelijke prijs. De Nederlander ver slindt bollen. Hij plant ze in z'n tuin, maar ook in bakken, potten of schalen in huis of op het balkon. De wereld kijkt daarbij duidelijk geïmponeerd toe. In een hoofd stuk (IV) wordt uiteengezet hoe men met de bollen moet omgaan; hoe diep men de bollen moet zetten, welke grondsoort het best gebruikt kan worden, hoeveel water men moet geven, maar ook welke soorten en kleurencombinaties men in allerlei toe passingen kan hanteren. „Het feit, dat er zoveel tulpensoorten zijn is slechts voor een deel te danken aan Moeder Natuur. Het overgrote deel van de uitbreiding van het sortiment is te danken aan het werk van de teler, soms van de ondernemer zelf, soms een „hybridisateur" die in zijn dienst is. Wie iets op dit gebied wil presteren, moet het „in de vingers" hebben". Een hybridisateur die via kmi- sing een bloem trachtte te krijgen die zowel geschikt zou zijn voor de tuin als voor het boeket, bereikte pas na vijftien jaar het gewenste resultaat. Een ander teelde uit een kruising van twee variëteiten 250.000 stuks, waaruit hij er duizend selec teerde en tenslotte niet meer dan zeven van de allerbeste uitkoos. De eerste bollen van zo'n nieuwe variëteit worden soms dik betaald. Een prijs van rond de 2500 gulden per stuk behoort tot de mogelijkheden". Hieruit moge blijken, dat de tulp door de eeuwen heen nog steeds z'n leven zo duur mogelijk verkoopt. Het is een plant waar „avontuur" in zit. Tom Lodewijk, talentvol bollendeskundig journalist en „Fanfan la Tulipe", heeft een en ander duidelijk en genoegzaam vastgelegd. Vanuit Hillegom -en daar weet men erg veel van tulpen. Men wordt helemaal „tulpwaardig" voor een bedrag van 29,50, na 31 mei betaalt men vijf gulden meer voor Het boek Trofee voor Noord wijks filmechtpaar NOORDW1JK - De Noordwijk- se Filmclub besloot het film seizoen met de jaarlijkse wed strijd om de wisselbeker. Naar de trofee dongen elf films mee, alle van hoge kwaliteit, die door een Amsterdamse jury werden beoordeeld. De film „Goed begrijpen" van het jon ge filmechtpaar Ank en Ben Teeninga kwam als de beste uit de keuring. Het filmverhaal gaat over een jongetje, die wél wist hoe de kinderen geboren werden, maar die toch ook wilde weten hoe een en ander tot stand kwam. In een voorlichtingsge- sprek met zijn moeder werd een en ander op subtiele wijze in beeld gebracht. Behalve de beker ging ook de zaalprijs'naar de voorbeeldige film. Deze zomer gaan de NFC- leden op pad met de opdracht een film te maken over het onderwerp „Zimmer frei". Berend Boudewijn directeur van Stadsschouwburg AMSTERDAM - B en W van Amsterdam zullen de raad voor stellen de 41-jarige B. B. van der Woude, beter bekend als Berend Boudewijn, te benoemen tot di recteur van de Stadsschouw burg. Hij moet de op 1 januari vertrokken E. Smit opvolgen. De spelers van SJZ rond hun oudste collega ZOETERWOUDE - „Gewoon eten, drinken en roken," ant woordt Toon Kleijweg op de vraag wat de formule is om tot je zestigste in staat te blij ven elke zaterdag een partijtje te voetballen. De aanleiding voor deze vraag is de jubi leumwedstrijd die gisteravond op het eerste veld van SJZ voor, en ook door, Toon ge speeld werd. Het bestuur van SJZ organiseerde de wedstrijd ter ere van het feit dat Toon Kleijweg zich al 33 jaar actief voor de voetbalvereniging in zet. Je kan het toch op z'n minst een opmerkelijke prestatie noe men dat, de deze maand zestig geworden Toon, nog elke week zijn mannetje staat in „zater dag 4" van SJZ. „Ik vind voet bal gewoon leuk. Tegenwoor dig is het voetbal op zich mis schien wat harder, maar je speelt wel op een goed veld. Vroeger toen we nog op de Loethe voetbalden moest je eerst met een emmer het water van het veld scheppen. Over de koeienmest heb ik het dan nog maar niet eens. Waar ik mee wil zeggen dat het voetbal zelf wel zwaarder is geworden, maar de omstandigheden waaronder je speelt duidelijk verbeterd zijn. Ik heb me er aan aangepast" Toon, van beroep gemeen teambtenaar, is nog op meer fronten actief. Hij volleybalt, hij helpt mee aan de verwezen lijking van de jaarlijkse sterrit en last but not least is hij medewerker op de uitvoerin gen van de plaatselijke fanfare. Een lijst van activiteiten die menige zestiger met enige te rughoudendheid bekijken zou. „Een mens moet met zijn tijd mee gaan, daar heb je profijt van. als je eenmaal in het ver enigingsleven gerold bent, dan blijf je er altijd mee bezig. De mensen die zich, buiten hun werk. met andere zaken willen of kunnen bezighouden zijn nog steeds dun gezaaid. Zo draai je, ook in dit dorp, mees tal op een kleine vaste kern." Nog even over het voetbal: „In de loop der jaren heb ik weinig last van blessures gehad, wat dat betreft blijf ik optimistisch. Verder ben ik nooit geschorst geweest of zelfs maar opge schreven. Er staat mij dus niets in de weg om op mijn voetbal schoenen met pensioen te gaan." De uitslag van lichtwedstrijd tegen SVOW-7, de plezierigste tegenstander door de jaren heen volgens Toon, was trou wens 4-1. Toon scoorde ook. NOÓRDWIJK Na ruim vij fendertig jaar het Noord wijk- se korps te hebben gediend, gaat'de heer J. imthom bin nenkort de politiedienst ver laten. Hij heeft dan de leeftijd bereikt voor het gebruikelijke functioneel leeftijdsontslag. Ter gelegenheid van dit af scheid wordt hem vandaag in „De Rank" aan de Golfbaan een receptie aangeboden. Van half vijf tot zes uur bestaat daar voor iedereen gelegen heid om de heer en mevrouw Imthom nog vele goede en gelukkige jaren toe te wensen. De scheidende politieman trad in 1940, na de ontbinding van het Nederlandse leger door de Duitse bezetters, in dienst bij de Koninklijke Marechaussee. Als üd van dit korps was hij ruim twee jaar werkzaam in Brabantse contreien, onder meer ter bestrijding van de smokkelhandel. Zijn aspiraties in die richting bleken trou wens al eerder, toen hij in z'n vrije tijd het diploma voor be lastingkommies behaalde. NA VIJFENDERTIG DIENSTJAREN Hoewel hij het met de gemoe delijke bevolking in het Bra bantse land best kon vinden, trok het hart van de geboren Katwijker toch naar de dui nen, de zee en het strand. Bovendien wachtte daar een dorpsgenote, uitziende naar de trouwdag. Daarvoor had de jonge marechaussee echter toestemming nodig van zijn commandant en toen Imthom zonder dit fiat toch in de hu welijksboot stapte, betekende dit tevens het einde van z'n dienst bij het „Wapen". Hij solliciteerde daarop bij het Noordwijkse politiekorps, waarna op 1 oktober 1942 zijn benoeming volgde tot agent van politie. Geen computer die het Imt hom verbetert. Zijn interesse voor het plaatselijk gebeuren en zijn bijzondere taken, die hij in de loop der jaren binnen het korps heeft vervuld, maak ten hem tot een vraagbaak en J. Imthorn. informatiebron voor zijn colle ga's. Daarnaast gold hij als expert in allerlei financiële za ken, voor wie een rekenmachi ne als een luxe kon worden beschouwd, want berekenin gen maakte hij even snel uit het hoofd. Jarenlang was Imt hom in het korps de man van de „verhoor-verbalen", of wat nauwkeuriger aangeduid, de politieambtenaar die ingezete nen bij proces-verbaal ver hoorde omtrent elders ge pleegde feiten. OEGSTGEEST De officiële opening van 43 bejaardenwo ningen in de flat aan de M. H. Tromp laan vindt vanmiddag plaats. De bouw van de wonin gen die eigendom zijn van de woningbouwvereniging „Bui- tenlust" heeft dan in totaal 3,5 miljoen gulden gekost. Van de 43 bejaardenwoningen zijn er drie aangepast voor invaliden. De bejaardenflats op de bega ne grond en de eerste verdie ping bestaan uit een woonka mer met open keuken, een slaapkamer, douche en toilet en een berging. Op de tweede etage hebben deze dezelfde in deling op de berging na, maar beschikken weer over een gro te zolder. De aangepaste wo ningen hebben een kamer ex tra en ook de douche is groter. De huur van de flats bedraagt 650 gulden per maand. De aan gepaste woningen zullen iets duurder worden. In de huur prijs is inbegrepen de aanslui ting op de Centrale Antenne voor kabeltelevisie en de stook- en electriciteitkosten. De galerij die afgesloten is, wordt centraal verwarmd. Ui teraard is het mogelijk door middel van individuele huur subsidie de huurprijs te druk- In de raadsvergadering van maart 1976 werd tot de bouw van deze bejaardenwoningen besloten. Juni vorig jaar werd het bouwplan door Gedepu teerde Staten goedgekeurd en kon met de bouw begonnen worden. In februari 1977 plaat ste de woningbouwvereniging een advertentie, waarop ge schreven kon wórden door be langstellenden voor de bejaar denwoningen. Een indicatie commissie heeft er zorg voor gedragen dat de woningen zo eerlijk mogelijk werden ver deeld onder het grote aanbod van gegadigden. Nu de wonin gen gereed zijn is de vraag naar dit soort woningen bij de woningbouwvereniging enorm toegenomen. Na de officiële opening van vanmiddag is er „open huis" van vijf tot zes T. v. Eysinga tien jaar burgemeester OEGSTGEEST - Burgemeester T. A. J. van Eysinga is morgen tien jaar burgemeester van de gemeente OegstgeesL Gedu rende zijn ambtsperiode wer den de Oegstgeestse bestem mingsplannen Centrum en Noord-Oost min of meer afge rond. De totale afronding zal pas plaats kunnen vinden als het bestemmingsplan Haas- wijk "76 gelegen aan de over zijde van het Oegstgeester Ka naal, in uitvoering komt. Op cultureel gebied heeft bur gemeester Van Eysinga zich bijzonder onderscheiden van- l wege zijn bemoeienis bij de l totstandkoming van een uniek I orgel in de Groene- of Willi- ibrordkerk. Ook het paardrij den voor gehandicapten „Moe dig Voorwaarts" geniet zijn volle belangstelling.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5