Raad Katwijk heeft het moeilijk met cultuur LISSERBROEKERS BUIGEN ZICH OVER NIEUWBOUWPLANNEN Installatie van verkeersschout Woningen Warmundastraat onder de slopershamer Raad Noordwijkerhout kiest partij voor De Zilk VOORLOPIG GEEN SUBSIDIE VOOR JUBILATE „ZO SPOEDIG MOGELIJK VERKEERSMAATREGELEN OP HAARLEMMERTREKVAART" Zoeterwoude bouwt scholen in Westeinde EQ REGIO LEIDSE COURANT PAGINA 4 §T Oegstgeestse gemeenteraad boos op GS: KATWIJK De Katwijkse muziekver eniging Jubilate bestaat dit jaar een kwart eeuw. Een heuglijk feit dat de vereniging op passende wijze meende te moeten vieren in het Amsterdamse concertgebouw, alwaar een uitvoering gegeven zou worden. Voor dit doel had de vereniging zelf al het nodige geld bijeengebracht, maar uiteindelijk bleek er nog vijftienduizend gulden tekort te zijn. Daarom verzocht het verenigings bestuur de gemeente Katwijk, of naast de jaarlijkse subsidie van achtduizend gulden een eenmalige extra subsidie van zevenduizend gulden kon worden toegekend. En juist over deze eenmali ge subsidie raakte men in de gemeente raad van Katwijk gisteravond niet uit gepraat. Diverse raadsleden bliezen de loftrom pet over de activiteiten van de vereni ging en stuk voor stuk gaven ze aan wat het voor Jubilate betekent om in het Amsterdamse concertgebouw te kunnen spelen. Argumenten die wet houder Haasnoot echter niet konden vermurwen. De wethouder vond dat de vereniging de ter ere van haar uit te brengen jubileumplaat maar moest gaan verkopen en dat Jubilate op zo'n manier achtduizend gulden zou kunnen verdienen. Het CDA-raadslid Timmer mans was het daar helemaal niet mee eens en toonde aan dat de aanmaakkos- ten van een dergelijke langspeelplaat veel hoger liggen dan de wethouder dacht. Nadat er ongeveer een uur stevig vergaderd was werd een compromisop lossing bereikt: Jubilate moet in princi pe zelf voor de benodigde zevenduizend gulden zorgen, maar mocht de vereni ging hierdoor in moeilijkheden komen dan is de gemeente onder bepaalde garanties bereid bij te springen. Bibliotheek Een andere financiële aangelegenheid die de gemoederen in de gemeenteraad danig bezighield, betrof het door het Katwijkse college opgestelde biblio theekplan. Overeenkomstig de door de provincie gelanceerde ideeën om „de boeken meer naar de mensen te bren gen" worden in Katwijk naast de hoofd bibliotheek een tweetal filialen uit de grond gestampt. In 1980 éën in Katwijk aan den Rijn en in 1982 één in het plan Rijnsoever. Een ontwikkeling die voor een deel door de provincie wordt gesub sidieerd en voor een deel door Katwijk betaald zou moeten worden. Wethouder Van Raai te, die als enige binnen het college tegen dit plan was zei dat deze plannen ongeveer anderhalf miljoen per jaar zullen gaan kosten en dat vond hij beslist te gek. Vooral in aanmerking genomen, dat werd overwogen in over leg met het provinciaal bibliotheekbe- stuur, om de hoofdbibliotheek behalve op maandag ook maar op donderdag te sluiten vanwege de hoge kosten. Een zaak die ook het PvdA-raadslid Van Oosten te ver ging en hij diende dan ook een motie in om sluiting te voorko men. Tevens wilde Van Oosten weten of het niet mogelijk was de filialen in reeds bestaande gebouwen te huisves ten, zoals leegstaande scholen. Een sug gestie die wethouder Haasnoot niet overnam omdat Katwijk nu eenmaal nauwelijks de beschikking heeft over dergelijke gebouwen. Ook zei Haasnoot nog dat na de bouw van het eerste filiaal een gunstige subsidieregeling van de provincie kan worden verkregen. Van het geld dat voor het eerste filiaal door de provincie beschikbaar wordt gesteld kan mogelijk een deel gebruikt worden voor de hoofdbibliotheek. Voor het tweede filiaal ligt de subsidierege ling aanmerkelijk minder gunstig. Haasnoot kon wel meegaan met Van Oostens suggestie om de filialen in ge bouwen met een meervoudige functie te huisvesten. Omdat er bij diverse raad sleden, nog grote onzekerheid bestond over de wenselijkheid van de twee filia len en de motie van Van Oosten om technische redenen niet in stemming kon worden gebracht werd besloten de zaak uit te stellen tot de volgende raads vergadering. OEGSTGEEST - De Oegst geestse gemeenteraad heeft gisteren een motie aangenmen waarin verkeersmaatregelen voor de Haarlemmertrekvaart worden afgedwongen per 13 paril. Ontsteltenis heerste er gisteravond tijdens de raads vergadering over het feit dat voor de zoveelste maal het ge sprek tussen GS, en de verte- Spanning terug DEN BOSCH Door een ne derlaag van lijstaanvoerder Falcon/Den Bosch tegen Vast goed Strijen (105-91) is de span ning in de Neder,andse basket balcompetitie, zo kort voor de play-offs, weer helemaal terug. De Bosschenaren hebben nu nog twee punten voorsprong op NN Groningen, terwijl Strijen weer in aanmerking komt voor de vierde plaats, die ook recht geeft op deelneming aan de strijd om de Nederlandse titel. genwoomigers van de gemeen ten Oegstgeest, Leiden en Sas- senheim over de gevaarlijke situatie op de weg was uitge steld. In de motie geeft de raad te kennen dat zij verder uitstel van behandeling onaanvaard baar acht. Direct na 12 april, wanneer de onderhandeling op het provinciehuis is, moeten maatregelen worden genomen. Deze zijn: 1. de weg afsluiten voor snelverkeer dan wel 2. de weg slechts voor snelverkeer komende uit Warmond toegan kelijk te houden dan wel de weg op werkdagen tijdens spit suren af te sluiten voor snel verkeer dan wel in de berm een fietspad aan te leggen Een mogelijke uitbreiding van ambtelijke ruimtes zit er niet m. Wel zal het gemeentehuis zodanig worden verbouwd dat er een herindelihng kan plaats vinden. Iedere ambtenaar krijgt inspraak in de verbou wingsplannen. In de rondvraag werd de ter- reinennood van ASC aan de orde gesteld. De voetbalvereni ging krijgt een nieuw complex benoorden Haaswijk. Wethou der Thorn stelde dat het nog te vroeg is plannen voor het complex uit te werken, zolang het bestemmingsplan Haaswijk nog niet is vastgesteld en goed gekeurd WK kunststote in februari (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het is de ver wachting dat de wereldkam pioenschappen biljart artistiek (kunststoten), die in het con gresgebouw te Den Haag plaatsvinden, in de derde week van februari 1979 worden ge houden. De verzekeringsmaatschappij Ennia heeft zich bereid ver klaard dit evenement voor zeker bedrag te sponsoren. LISSERBROEK De gemeente Haar lemmermeer gaat in Lisserbroek onge veer driehonderd huizen bouwen. Er wordt gestreefd naar een gevarieerde woningbouw in de woningwet-, de pre miekoop- en de vrije vestigingssector. In principe wordt een verhouding van 40—40—20 in de respectievelijke secto ren aangehouden. Tijdens een bijeenkomst konden de bewoners van Lis serbroek gisteravond kennis maken met de plannen van Haarlemmermeer. De voor zitter van de dorpsraad, de heer G. Nederveld, stelde het probleem van de Lisser- broekse woningzoekenden aan de orde. Er staan 61 woningzoekenden ingeschre ven in Lisserbroek. Daarvan willen er 45 in de deelge meente van Haarlemmer meer blijven wonen. De heer Nederveld vroeg wethouder Hofman of er voor degenen die niet in Lisserbroek willen blijven toch elders in de ge meente woonruimte kan wor den gezocht. Tevens werd het probleem van het bouwverkeer aan de orde gesteld. Wethouder Hof man stelde dat er gezocht zal worden naar een mogelijk heid om het bouwverkeer buiten de bebouwde kom van Lisserbroek om de lei- Behalve voor gezinnen wil Haarlemmermeer in Lisser broek ook bouwen voor één- en tweepersoonshuishou dens. In dit verband deejde wethouder Hofman mee dat in het bouwplan ongeveer vijftien tweekamerwoningen zijn opgenomen. De heer Nederveld stelde vervolgens de parkeerruimte bij de velden van Kagia aan de orde. Wanneer er ge bouwd gaat worden zal het parkeerterrein worden ver kleind. Anderzijds krijgt Ka gia er binnenkort twee vel den bij, waardoor het bezoe kersaantal zal kunnen stij gen. De Lisserbroekers namen te gelijk de gelegenheid te baat wethouder Hofman vragen te stellen over andere zaken die in de dorpsgemeenschap le ven. Zo werd de nieuwe weg bij Lisserbroek aan de orde gesteld. Het ontwerp werd niet met veel gejuich ontvan gen. De bewoners van Lisser broek wezen de wethouder op de hoek van 90 graden die in de weg komt. Zij voorspel den dat er op dat punt een gevaarlijke situatie zal ont staan. Een eventuele uitbreiding van het dorpshuis zit er vol gens wethouder Hofman voorlopig niet in. „We zijn druk doende met het stellen van prioriteiten. En als ik dan kijk wat Lisserbroek te bieden heeft, blijkt dat ruim voldoende te zijn", aldus de wethouder. In een speciale zitting van de Haagse rechtbank is donder dagmiddag de heer J. van der Ham geïnstalleerd tot Ver keersschout in het arrondisse ment 's-Gravenhage. In zijn toe spraak merkte de rechtbank president, mr. J. A. J. M. van Goethem.-op dat de functie van Verkeersschout tot dusver in ons land nog onbekend is. Hij behandelt vrijwel uitsluitend overtredingen op verkeersge bied in het kader van het werk van de kantonrechter. De toe komst zal leren hoe zijn taak zich gaat ontwikkelen Na verbonden te zijn geweest bij de marechaussee en diverse rangen te hebben doorlopen, volgde de heer Van der Ham de bijzondere studie in het ver keerswezen en deed hij onlangs zijn candidaats-examen voor meester in de rechten. De hoofdofficier van justitie. mr. A. W. Rosingh, wees erop dat het instituut van Verkeers schout in 1972 Zijn intrede heeft gedaan. Er waren enkele veel vouden van kandidaten, waaruit er zes voor ons land werden geselecteerd. De tweede groep zal uit twaalf kandidaten be staan Een Verkeersschout is niet toegevoegd aan een Kan tonrechter. doch treedt zelfstan dig op zoals de officier van jus titie. Verkeerszaken vormen thans ongeveer negentig procent van de strafzaken die voor een kantonrechter komen. De heer Van der Ham zal werkzaam zijn in de kantons Den Haag en Leiden. Met een speciale erva ring en opleiding, zal hij een belangrijk aandeel kunnen leve ren in de behandeling van ver keerszaken Namens de balie sprak dr. C. D van Boeschoten, deken in de Orde van Advocaten, welkomst woorden tot de heer Van der Elf woningen in de Warmundastraat gingen tegen de vlakte WARMOND Een deel van de 31 woningwetwoningen aan de Warmundastraat vielen giste ren onder de slopershamer. Er werd een begin gemaaakt met de sloop van elf leegstaande woningen. Hiermee is een einde gekomen aan elke twijfel om trent het mogelijk toch blijven voortbestaan van de woningen. Over een eventuele renovatie van de 31 goedkope huurwonin gen is veel te doen geweest. De woningstichting Warmunda, die de huizen exploiteert, liet aanvankelijk een renovatieplan opstellen. De kosten voor reno vatie zouden volgens dat plan ruim 70.000.— per woning be dragen. Omdat dat volgens de toen geldende normen veel te hoog was, werd besloten ver vangende nieuwbouw te realise- icu. i*;ii acuegiüCH van oewo- ners kwam daartegen in ver weer en maakte met het Lande lijk Ombudsteam Stadsvernieu wing (LOS) een nieuw renova tieplan waarin bedragen werden genoemd van rond de 40.000 per woning. Door de woningstichting en het gemeen tebestuur werden de voorzienin gen in het LOS-plan onvoldoen de geacht. Na eindeloos vergaderen door woningstichting, gemeenteraad en bewoners met het LOS ont stond er zoveel verwarring dat er geen overleg meer mogelijk was tussen de verschillende par tijen. Na een afkoelingsperiode werd het gesprek heropend en kwam het voorstel ter tafel een gedeelte van het aantal wonin gen te verkopen aam de huidige bewoners. Het bestuur van de woningstichting en de gemeen teraad zijn echter van mening dat in principe geen enkele wo ningwetwoning van de stichting Warmunda moet worden ver kocht omdat men dan iedere volgende aanvraag om koop door een bewoner van een wo ningwetwoning zou moeten ho- Bovendien zou het stedebouw kundig gezien niet verantwoord zijn een klein aantal oude wo ningen in de Warmundastraat te laten staan en de rest nieuw bouw ernaast te bouwen. Van de 31 huizen die moeten worden afgebroken zijn er nu nog 14 bewoond. Een aantal be woners heeft een woning in En depoel II geaccepteerd die in augustus zullen worden opgele verd. De woningstichting denkt dat alle huizen in het najaar leeg zullen zijn waarna zo snel mogelijk met de bouw van het zelfde aantal nieuwe woningen begonnen kan worden. De bewoners hebben de toezeg ging dat zij na het gereed ko men van de nieuwe Warmunda straat naar hun eigen straat te rug kunnen keren als zij dat dan nog wensen. De leden van het aktiekomité gaven als reak- tie op de afbraak dat zij voorlo pig alles maar af zullen wachten maar nog eens ernstig zullen nadenken over het accepteren van een andere woning. Over de hele gang van zaken rond de nieuwbouwplannen zijn zij niet zo erg te spreken. „Er zijn veel misverstanden tijdens het over leg geweest die voor een groot gedeelte zijn opgelost, maar nog niet allemaal", aldus het aktie komité. AKKOORD MET BOUW GEMEENSCHAPSHUIS Een tekening van het te bouwen dorpshuis De Zilk NOORDWIJKERHOUT - De raad van Noordwijkerhout is gisteravond unaniem akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een gemeenschapshuis in De Zilk. Ondanks de goedkeuring van de raad, maakte een aan tal raadsleden zich wel zorgen over de hoge stichtingskosten. Akkoord ging men in ie der geval toen wethouder Van der Klauw in antwoord op vragen uit de verschillende fracties, stelde, dat met de bouw van het gemeenschapshuis rekening zal worden ge houden met ruimte voor eventuele andere activiteiten in de toekomst. Met de bouw van het gemeenschapscentrum is een kleine een miljoen gulden gemoeid. Wat meer problemen hadden de raadsleden met het voorstel van het college om in het kader van de bibliotheekvoorziening eerst Noordwijkerhout en dan pas De Zilk (na 1982) van een eigen bibliotheek te voorzien. Het college wilde in de periode 1980/1982 het oude bibliotheekgebouw in Noordwijkerhout vervangen door een nieuw. Met het oog op de kosten zou De Zilk derhalve moeten wachten tot na 1982. De raadsleden vonden het voorstel van burgemeester en wethou ders discriminerend en besloten dan ook de aanvragen voor subsidie in de bibliotheek- bouw voor zowel De Zilk alswel Noordwij kerhout gelijktijdig bij het ministerie van CRM in te dienen. De raadsleden stoomden besluitvaardig ver der. De problemen die ontstonden naar aan leiding van de expansiedrang van de tennis vereniging werden nagenoeg probleemloos opgelost. Aanvankelijk was in de raadsver gadering besloten de nieuwe tennisvelden op het hoofdveld van de voetbalvereniging WSB aan te leggen. Voor de laatstgenoem de vereniging zou dan een nieuwe accommo datie op het huidige bijveld worden gescha pen, dat op zijn beurt naar de voorzijde van de speelweide zou verhuizen. Tegen deze plannen kwamen evenwel de bewoners van de Troelstralaan in verzet Zij voelden meer voor een plan waarin de gehele tennisac- commodatie naar het achterste deel van de speelweide zou worden overgebracht. Voor delen volgens de bewoners waren het weg vallen van de in het eerste plan te verwach ten parkeerproblemen en de mogelijkheid tot een snellere aanleg van de tennisvelden, omdat in hun nieuwe plan niet behoefde te worden gewacht op verhuizing van de voet balvereniging. Evenals het college was ook de raad verdeeld over de alternatieve plan nen. De fracties van de EZP en de PPNZ waren voor de plannen uit planologische overwegingen. De fracties van WD en CDA hielden vast aan de oorspronkelijke plan nen. Maar nog voordat een matstelling de raadszaal dreigde binnen te varen, werd op voorstel van de WD-er Knapp besloten het nieuw te creëren bijveld van de voetbalver eniging niet op het voorste maar op het achterste deel van de speelweide te projecte ren. De meerderheid van de raad schaarde zich opgelucht achter dit laatste alternatief dat derhalve op korte termijn zal werden uitgevoerd. ZOETERWOUDE In het nieuwe bouwplan WeSt- einde III, gaat Zoeterwoude een nieuwe lagere school alsmede een kleuterschool bouwen. Dit besloot de raad in zijn vergadering van gisteravond. De nieuwe school gaat gebouwd worden op de hoek begrensd door de Westeindseweg en de nieuwe secundaire weg 17. Deze plaats ligt het meest centraal tussen de nieuwbouwwijken Westeinde II en Westeinde III. De nieuwe basisschool zal gaan bestaan uit zes lokalen, terwijl de aangebouwde kleuterschool drie lokalen te weten twee werklokalen en een speellokaal zal bevat ten. Door de bouw van dit nieuwe complex wordt het mogelijk de St. Aloysiusschool en de Sjaloomschool, die beide momenteel acht lokalen hebben terug te brengen tot ieder zes lokalen Door het ontstaan van de nieuwe kleuterschool, zal in de slechte staat verke rende kleutschool de Hummelhof aan het onderwijs kunnen worden onttrokken Inzake het recreatiegebied 's-Gravenwoude. was de raad unaniem van mening, dat Zoeterwoude niet lan ger moet participeren in de totstandkoming van dit recreatielandschap. Tijdens de mogelijkheid voor het publiek om na de vergadering het woord te voeren tot het college en de raad, vroeg landbouwer Van Nierop, of het mogelijk was, dat de bevolking gehoord kon worden wanneer de gemeente genoemd recreatie gebied naar eigen inzicht gaat inrichten. Tijdens de rondvraag, vroeg het raadslid Van der Heijden (CDA) het college de aandacht voor het feit. dat het trainingsveld van Meerburg in een allerbelab berdste toestand verkeert. „Men loopt letterlijk in een modderpoel", aldus Van der Heijden. Wethouder De Jong deelde mee dat voor „het volgend baggerseizoen" de zaak geregeld zal zijn. RIJNSBURG De raad van Rijnsburg is gisteravond ak koord gegaan met de gemeen telijke aansluiting bij het Sa menwerkingsorgaan Bollen streek. De raadsleden waren van mening dat aansluiting bij de Bollenstreekcombinatie be duidend meer voordelen bood ten aanzien van land- en tuin- bouwvraagstukken, dan een eventuele aansluiting bij de Leidse agglomeratie. „Of de aansluiting ook daadwerkelijk vruchten zal afwerpen zal de toekomst moeten uitwijzen", meende wethouder De Mooy. „In ieder geval doen we tot ieders tevredenheid al veel an- Raad Rijnsburg akkoord met aansluiting bij samenwerkingsorgaan dere dingen samen, zoals de vuilophaaldienst, de schoolbe geleidingsdienst en de geza menlijke logopedist" In de af vaardiging zullen de burge meester en nog drie te benoe men raadsleden zitting nemen De raad hechtte gisteravond ook zijn goedkeuring aan de aankoop van een pand aan de Oude Vlietweg. Na een verbou wing zal hier de al jarenlang begeerde Rijnsburger oud heidskamer worden ingericht Mogelijk zal in de toekomst een naastgelegen pand eveneens voor dit doel worden aange kocht.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4