Pancras-Oost ook in saldoregeling brieven vn\\\ „Stop International Continental Drift-Societybegint sensationeel project in Leiden AKTIEGROEP WETHOUDER WAAL: VRAAGT MEDEWERKING ENDEGEESTPERSONEEL PPR wil opheldering over fouten in stembusuitslag Brief aan minister Het bestuur van de Vereniging voor Pieters- en Academiewijk heeft afgesproken géén partij politiek uit naam van de ver eniging te bedrijven. In de af gelopen bestuursvergadering van de wijk is afgesproken de brief aan minister Beelaerts van Blokland inzake de inte rim-saldoregeling NIET te on dertekenen. Enkele partijpoli tiek gerichte bestuursleden hebben dit vervolgens wel op eigen houtje gedaan. Het eerste bericht in de Leidse Courant hierover was dus juist. Uit het gedraai in het tweede bericht Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. bleek duidelijk dat er iets niet klopte. Mevrouw M. Bosch-Gans Bestuurslid Pieters- en Acade miewijk VRIJDAG 31 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Er bestaat nog geen 100%-wetenschappelijke zekerheid maar aangenomen kan worden dat er grote din gen gaan gebeuren op het ge bied van de aardbevingbe- strijding. Zoals bijvoorbeeld te zien was in de bioscoopfilm „Earthqua ke" kan een aardbeving tot rampzalige gevolgen voor de mens leiden. Daarom is er een wetenschappelijk team conti nu bezig met het ontwikkelen van nieuwe theorieën en prak tische apparaten die van be lang kunnen zijn voor de be heersing van de geologische beweging der aardmassa. Vroeger waren geleerden uit verschillende landen ieder op hun eigen manier bezig met onderzoek, maar sinds enkele jaren hebben zij zich verenigd in de Stop International Conti nental Drift-Society om zo tot een efficiëntere aanpak te ko men van wat misschien zal leiden tot een van de grootste triomfen der mensheid in de laatste tien eeuwen. Omdat Leiden door zijn geolo gische gesteldheid en ligging bij uitstek geschikt is voor on derzoek, is het hoofdkantoor van de SICDS in Leiden ge vestigd, aan de Garenmarkt lb. Hier komen elk jaar alle geologische kopstukken van Europa samen om de vorde ringen te bespreken. Meestal betreft het dan kleine ontdek kingen die in beperkte weten schappelijke kring bekendheid krijgen. Maar dit jaar heerste er op de Universiteit een aan tal hardnekkige geruchten over een sensationele uitvin ding. Daarom vroeg een van onze verslaggevers toestem ming om de gisteren gehouden vergadering bij te wonen. En inderdaad bleek er een harde kern van waarheid in deze ge ruchten te zittel. Na een inlei dende toespraak van de Duitse bodemgel eer de prof. dr. A. Wegener over de Pangea-theo- rie van de platen-tectoniek kwam hij met groot nieuws. Het resultaat van jarenlange research door tal van geleer den in Leiden werd bekend gemaakt. Het team was onder leiding van de heer Wegener gekomen tot de ontwikkeling van een apparaat dat aardver schuivingen kan voorkomen. Een ongelooflijke zaak. Een simpele machine om grote natuurrampen te voorkomen, door mensen bedacht en ont wikkeld. De uitleg over de werking van dit apparaat is voor een leek erg moeilijk te begrijpen. Het heeft in ieder geval iets te maken met het beheersen van de binnnenste aardstralen in het geologisch middelpunt der aarde. De machine wordt momenteel aan een aantal praktische tests onderworpen, dat naar ver luidt de eerstvolgende weken zal voortduren. Het is de be doeling dat morgen deze sen sationele ontwikkeling aan we tenschap en pers zal worden getoond Een officieel commentaar van de SICDS spreekt bovenstaan de bewering niet tegen. Inte gendeel. Hoewel zij niet in wil gaan op de feiten van de ont dekking, geeft de SICDS te kennen dat pers en belangstel lenden welkom zijn als de ont dekking officieel openbaar wordt gemaakt Rector Magni ficus dr. J. B. Kuenen zal vol gens het commentaar in een toespraak de werking van het apparaat uit de doeken doen. Voor nadere informatie kun nen belangstellenden contact opnemen met de Leidse afde ling van de SICDS. Geologisch instituut Garenmarkt lb. Te lefoon 148333, toestel 7392. De Duitse professor instrueert zijn collega's LEIDEN Geboren; Danielle Ger- maine, dr. v. J. M. Roosenbrand en A G. Bronk, Margaretha Antoinet te, dr. v. R G. Gooszen en Y. R. van Amerongen, Miranda Claudia Corrine, dr. v. P. A M Loos en M. P. M. van der Meer, Jacoba Johan- ne Maria, dr. v. J. D. Heemskerk en M. C. van der Putten, Jacob Antonie Pieter, zn. v. A. Hoek en P. van Welie, Timothy Laurens Vic tor Leopold, zn. v. N. F. M Lange- veld en M. P. J. Duijndam, Arendje Maartje. dr. v. N. W Ouwehand en G. van Duijn, Maarten Comelis, zn. v. H. J. Dorsman en A. Zwaan, Robin, zn. v. R Starre en M G. K. Janssen, Pirn Hubertus Antoine Marie, zn. v. P. R A M Perqum en W. A. M. Gielisse, Leendert Jo hannes. zn. v. J. W. Vink en G. C. van Dijk, Patricia Johanna Elisabe th. dr. v. M Heemskerk en R M Geuke, Johanna Anna Adriana, dr. v. E. Lindhout en J. Héemskerk. Marijnus, zn. v. D. C. Rijken en A. J. A. van den Berg, Johannes, zn. v. J. Glasbergen en R van den Oever, Kester Bury. zn. v. T. A. Meaker en A J. E. Snel, Timothy Thomas, zn. v. T. A. Meaker en A J. E. Snel, Nicolaas Arthur, zn. v. R. F. van Mee teren en E. C. Krott- nauer, Cynthia, dr. v. A. Stouten en P. J. Jagel, Jolanda, dr. v. D. C. Hou waart en J. van Klaveren, Gus- taaf, zn. v. A. Kerkvliet en A P van der Veeken, Alison Louise, dr. v. B. E. Melton en M A Shepherd. Monique, dr. v. W. van der Hoogt en J. M van Berkel. Karohna Erica, dr. v. H. H. B. Ravensberfien en W. van der Voort, Annemane. dr. v. R. Beurse en P. M. C. Kienjet, Arjen, zn. v. C.SMensinga en H. M van Hemmen, Colombine Sophie Flori- ne, dr. v. J. J. Stok en C. M E Zumpolle. Gehuwd: P. Huisman en A. van den Berg, K. Mehra en H. Holtappel, A A. M Winckens en C. Vogelenzang. G. Heijnekamp en M Dubbelaar, G. J. de Jong en W. C. M. Wolters, F. M Plezier en M A. van Wijk, C. Zandbergen en R Philipse. LEIDEN - Enkele leden van de actie groep „Pet met de Zfwakxinnigen- rorg) hebben gisteren opnieuw pam fletten uitgedeeld aan de poorten van het gemeentelijk psychiatrisch zie kenhuis Endegeest in Oegstgeest. In de pamfletten doet de groep een be roep op het personeel van Endegeest mee te werken aan het openbaar ma ken van ontoelaatbare praktijken die op het ziekenhuis zouden heersen. De groep verwijst daarbij naar de actie van vorige week toen in een pamflet Filmavond De Werkgemeenschap De Ratel houdt morgen een culturele avond in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. Toegang is gratis, introducé's zijn toegestaan. Op het programma staan de films Korean Folk Dance, The Little Angels, De Boschplaat en Staaftingen. Na afloop is er een loterij Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 worden in april vier klassieke films vertoond. Deze voorstellingen vinden op de maandagavond plaats en beginnen om acht uur. De toegangsprijs bedraagt f 4,-. Maandag 3 april wordt "The birth of a nation" gedraaid. Deze film uit 1915 werd geregisseerd door D. W. Griffith. Hierna volgt op 10 april De blauwe engel van Fritz Lang met Mariene Dietrich in de hoofdrol als blauwe engel. Deze film werd in 1930 gemaakt. De lachfilm "A day at the races" van de Marx Brothers komt 17 april in het Kijkhuis. Deze humoristische klassieker is uit 1937. Tenslotte maandagavond 24 april "Alexander Nevski" van Sergei Eisenstein. Deze Russische film werd in 1938 gemaakt. L. V.L. De Leidse lesbische vrouwen blijven aktief om meer begrip te kweken voor hun gevoelens en de daarmee gepaard gaande problemen. De werkgroep L. V.L. houdt maandag 3 april weer een zogenaamd open buis bij een van de leden. Meer inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij Cathy Knuyt, telefoon 12264& Heilige mis Pastoor J. A. van Kleef is de voorganger in de heilige mis voor de overledenen die dinsdag 4 april vanaf negen uur 's morgens in de kerkhofkapel aan de Zijlpoort gehouden wordt. Toneel Het Half Moon Theatre uit Londen brengt in het kader van bet Mickerey-circuit maandag 3 april "A Cool Million" in de Leidse Schouwburg. Het gaat om twee uur briljant toneel tegen een grimmige achtergrond. Aanvang 20.15 uur. Autopuzzehit De Stichting Meerburg organiseert zondag 2 april een auto- puzzelrit door de Leidse regio. Het clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat 126 is het vertrekpunt van de tocht, waar de deelnemers zich om 11.30 uur moeten verzamelen. Om 12.00 uur vertrekken de auto's voor een attractieve route door de regio. 's Avonds wordt er een nabeschouwende avond met dia's in klein Matilo gehouden met allerhande gezellige activiteiten, zoals het Rad van Avontuur etc. Dat begmt om 20.00 uur. Inschrijfgeld is 7,50 per auto, opgeven bij het clubhuis of op het adres Drechtstraat 8. Gouden priesterfeest Ter gelegenheid van het 50-jarig priesterfeest van pater A. Vermeulen wordt in de Hartebrugkerk op zondag 2 april een plechtige hoogmis opgedragen. Het gemengd koor onder leiding van Jan Scbmitz zal met medewerking van het Leids Toonkunstorkest de "Messe in g" van Franz Schubert uitvoe ren. Na de H. Mis is er gelegenheid om een kopje koffie te drinken in de RomanuszaaL Aanvang 10.30 uur. Steineravond Voor ouders die een school zoeken voor hun zes- of zevenjari ge kind houdt de Rudolf Steinerschool woensdagavond 5 april een open kennismakingsbijeenkomst. Alle leerkrachten van het „Steinonderwijs" zijn hier aanwezig om de ouders over hun school in te lichten. De deuren van de school gaan om 20.15 uur open en sluiten om 22.15 uur. Het adres is César Franckstraat 9 te Leiden. met naam en toenaam de handelwijze van een hoofdbroeder van de afdeling Jongens Voorgeest aan de kaak werd gesteld. Zoals wij gisteren meldden was dit voorval mede aanleiding voor de Officier van Justitie in Den Haag om een politieonderzoek bij Ende geest te gelasten. De actiegroep heeft een speciaal post busnummer (1020 in Leiden) openge steld waar medewerkers en oud-mede werkers van Endegeest hun ervarin gen naar toe kunnen sturen. De groep wil deze in een zwartboek bundelen om zo een beter inzicht te krijgen en te verschaffen over de toenemende geruchtenstroom over misstanden bij het gemeentelijk psychiatrisch zieken huis. Naar aanleiding van de resulta ten van de actie wil de groep ,Pet met de Z" in een later stadium een bijeen komst beleggen om over de situatie bij Endegeest te praten. De actie bij de poort van Endegeest verliep gisteren zonder incidenten. Zoals bekend werden vorige week donderdag vijf jongelui aangehouden omdat de pamfletten die toen werden uitgedeeld beledigende opmerkingen zouden bevatten aan het adres van een hoofdbroeder van Jongens Voor geest. De actievoerders zijn toen 5 uur lang op het politiebureau van Oegst geest vastgehouden, waarna proces verbaal werd opgemaakt. Onderzoek Inmiddels heeft het gemeenteraadslid voor de PPR, Frits van Oosten aan het college van b. en w. gevraagd een grondig onderzoek in te stellen naar de achtergronden van de incidenten rond Voorgeest en de problemen bij deze zwakzinnigenafdeling. De frac ties van PvdA en PSP overwegen de verantwoordelijke wethouder Ooster man maandag in de gemeenteraad te interpelleren over de ontwikkelingen rond Endegeest. LEIDEN De opschudding over de ernstige fouten die ge maakt zijn bij het tellen van de Leidse stemmen voor de ver kiezingen van woensdag heeft gisteren onverminderd voortge duurd. Vrijwel alle kranten in Nederland (inclusief uw eigen krant) publiceerden gisteren de uitslag zoals die woensdag avond door burgemeester Vis rond half tien in de Stadsge hoorzaal bekend werd ge maakt. Zoals wij gisteren al meldden bleek later op de avond een nieuwe uitslag te circuleren, waarin met name D'66 en de PPR aanzienlijk meer stemmen hadden gekre gen dan eerder officieel was meegedeeld. De voortdurende verwarring over de Leidse uit slag en de onjuiste publicaties die dit tot gevolg heeft gehad zijn voor het PPR-gemeente- raadslid drs. L. Beijen anlei- ding geweest het college van burgemeester en wethouder schriftelijk om opheldering te vragen. Beijen wil weten hoe het moge lijk is geweest dat er bij het tellen van de Leidse stemmen zulke ernstige fouten zijn ge maakt. Hij memoreert daarbij dat met name PPR en D'66 aanvankelijk ernstig tekort zijn gedaan in de uitslag en dat juist deze uitslag als de officie- Ie Leidse stembusuitkomst aan het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) is doorgege ven. Beijen wil weten hoe het komt dat de uitslag al om half negen ten stadhuize bekend was, terwijl het officieel door geven van het eerste resultaat nog tot half tien op zich liet wachten. De PPR-fractievoor- zitter wil voorts van het college vernemen waarom niet onmid dellijk na het constateren van de fouten in deze uitslag naar het ANP is gebeld om dit door te geven en dat er later verbe teringen zouden volgen. „Is er niet van het standpunt uitge gaan beter een foute uitslag dan geen uitslag?", vraagt Beij en zich af. Het PPR-raadslid wil verder weten waarom de tweede her ziene uitslag na de nodige her tellingen niet onverwijld naar het ANP werd gestuurd, opdat er in de kranten de volgende dag geen foute cijfers zouden worden afgedrukt, zoals ook door onze krant abusievelijk is gedaan. Volgens Beijen was het ANP gisterochtend toen hij daarna navraag deed nog steeds niet van de nieuwe Leidse uitslag op de hoogte gesteld. Alvorens de vraag te stellen wat het college denkt te doen om deze ergerlijke blunders in de toekomst te voorkomen wil Beijen ook weten of het aan de fouten en de verwarring ten stadhuize heeft gelegen dat burgemeester Vis als voorzitter van het hoofdstembureau het grootste deel van de verkie zingsavond om „onduidelijke redenen" afwezig was. Om te voorkomen dat onze le zers straks van alle herstem mingen de uitslag niet meer zien vermelden wij hier de her ziene tweede Leidse stembu suitslag zoals die woensdag avond wel de Stadsgehoorzaal bereikte, maar niet de Neder landse persorganen. In deze uitslag zijn ook verwerkt de bijna 5000 stemmen die pas later op de verkiezingsuitslag door de tellers werden „ont dekt" en die in belangrijke ma te ten goede kwamen aan D'66 en de PPR en in mindere mate ook aan de CPN, SGP, GPV en de Boerenpartij. Groen licht (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Bij de besprekingen die het gemeente bestuur van Leiden de komende maanden nog zal voeren met de minister van Volkshuisvesting zal worden gepoogd de zogenaamde interim-saldore geling voor de stadsvernieuwing ook van toepas sing verklaard te krijgen op de Leidse binnen- stadswijk Pancras-Oost. Wethouder mr C. Waal (stadsontwikkeling) zei dit gisteravond in een ver gadering van zijn raadscommissie. Als het verbete ringsplan voor Pancras-Oost in de ogen van het rijk genade kan vinden zou dit een aanmerkelijke bespoediging van de stadsvernieuwingsactiviteiten in dit stadsdeel kunnen betekenen. Wethouder Waal moest gisteren van verscheidene raadsleden het verwijt aanhoren dat de voortgang van de stadsvernieuwing met name in Pancras- Oost toch wel wat te wensen overlaat Waal excu seerde zich door te wijzen op personeelsproblemen op zijn afdeling, waardoor een aanzienlijke vertra ging was opgetreden. De kritiek op de trage gang van zaken spitste zich ook toe op de moeilijkheden die naar aanmleiding hiervan zijn gerezen tussen de bewoners van Pancras-Oost en de gemeente. De bewoners zijn demonstratief uit het overleg met het stadhuis gestapt omdat zij vonden dat van ambtelijke zijde veel te weinig ernst met de gewen ste verbeteringen werd gemaakt. Ook het ondanks herhaald aandringen niet plaatsen van paaltjes aan de Groenesteeg om de verkeersoverlast te bestrijden was in Pancras-Oost verkeerd gevallen. Onlangs zijn de bewoners er zelf toe overgegaan om paaltjes te zetten op de plaatsen die met de gemeente waren overeengekomen. Volgens de wet houder waren de paaltjes voor Pancras-Oost op en is het wachten op een nieuwe levering door de fabriek. Dit excuus deed het PPR-raadslid Beijen naar de microfoon grijpen. „Een vreemde zaak dat deze wijk al een jaar lang op z'n paaltjes moet wachten terwijl er elders in de stad steeds meer van deze dingen het straatbeeld sieren," aldus Beijen die verwees naar de gereconstrueerde Morsstraat die ook een zoom van staal heeft gekregen. Van de zijde van het CDA en de WD werd aandacht gevraagd voor de talloze bedrijven die nu nog in Pancras-Oost zijn gevestigd, maar die volgens het verbeteringsplan hun biezen zullen moeten pakken. Kuijers (WD) vroeg zich af of de gemeente deze bedrijven wel een alternatieve vestigingsplaats kan bieden en drong aan op een inventarisatie van vraag en aanbod van bedrijf sterreinen voor binnenstadsbedrijven. Zijn opmerkingen werden ondersteund door het CDA-raadslid Van Zijp, terwijl Ranner (PvdA) zich afvroeg welke middelen de gemeente denkt aan te wenden om ook daadwerkelijk te bereiken dat de betrokken bedrijven deze wijk in het kader van het herstellen van de woonfunctie zullen verlaten. voor fietstunnel onder W. de Zwijgerlaan LEIDEN De raadscommis sie voor ruimtelijke ordening is gisteravond in principe ak koord gegaan met de aanleg van een tunnel voor fietsers en voetgangers onder de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Kooilaan. De tunnel die bekostigd moet worden uit het fonds voor bovenwijkse voor zieningen zal een veilige ver binding moeten worden voor fietsers en voetgangers tussen de Meren wijk en het noorde lijk deel van de binnenstad. Het tunneltracé sluit direct aan op het terrein ,,'t Spoortje" waar in de naaste toekomst nieuwbouw zal verrijzen. Vol gens de eerste tekeningen gaat de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van het tunneltje onge veer anderhalve meter de lucht in, terwijl het fiets/voetpad een meter naar beneden zal moeten om de hoogteverschillen aan vaardbaar te laten zijn. De bouw van de tunnel zal voor de Willem de Zwijgerlaan een periode van werkzaamheden tot gevolg hebben omdat alle leidingen die ter hoogte van dit punt onder de hoofdrijbaan lig gen verplaatst moeten worden naar de parallelwegen. Alleen al hiermee is een bedrag van 8 ton gemoeid dat ook uit het fonds voor bovenwijkse voor zieningen zal worden gehaald.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3