Dame biedt aan... Metgod scherprechter tegen stug Excelsior Angstig Ajax wint van laf Roda JC Hylkema voor drie jaar voorzitter wielerunie AZ '67 STELT IN SLOTFASE ORDE OP ZAKEN Nederland wint toernooi Bedford Peru niet op toernee Resultaten toto en lotto Shell helpt,deel6 Ali opnieuw tegen Spinks SPORTWERELD Shell helpt SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 MAART 1978 PAGINA 13 ROTTERDAM Johnny Metgod bepaalde giste ren het wedstrijdverloop van het bekerduel tussen Excelsior en AZ '67 in de halve finale om de KNVR-beker. Lang heeft het er naar uitgezien dat de Alkmaarse eredivisio- nist nog een zware dob ber zou krijgen aan Ex celsior. De Rotterdam mers troffen in de eerste helft eenmaal roos, nadat Metgod een buitenspel- val verkeerd taxeerde. De jonge libero maakte in de tweede helft deze fout goed door tweemaal te scoren, waarmee hij alsnog de zege van AZ'67 bewerkstelligde. Metgod's start was uitermate slecht Hij taxeerde de snelheid van de tegenstander enkele ma len verkeerd en gaf onvoldoen de rugdekking. Zo kon Waslan- der wasl ander al na acht minu ten vrij doorlopen na weifelend optreden van Metgod. Waslan- der treuzelde echter te lang. En kele ogenblikken later scoorden de Rotterdammers wel. John van der Spek speelde op het middenveld Tonny Pattinama aan, die de bal even ophield en daarna sprintende Van der Spek bereikte. Metgod bleef niet staan, maar liep met Van der Spek mee. De voorzet van Van der Spek werd in het centrum door Leen Swanenburg ingetikt: 1-0. In die fase van de wedstrijd bepaalde niet AZ'67, maar Ex celsior het spel. De Rotterdamse eerste divisieclub heerste op het middenveld. Met name Pattina ma speelde een uitstekende par tij en gaf zijn directe tegenstan der Kresten Nijgaard weinig mogelijkheden het spel naar zich toe te trekken. Waslander hield zich bezig met Jan Peters. Op zijn felle optreden had Pe ters geen antwoord. Door het overwicht op het middenveld kreeg Excelsior enkele kansen, maar deze werden slecht afge werkt. Pas in de tweede helft van het eerste bedrijf werd AZ '67 ge vaarlijker. Kees Kist kreeg een drietal mogelijkheden, maar goed keeperswerk van René Vermunt en enig geluk hielden Excelsior op de been. Zo werd een harde schuiver van Kist na een uitstekende actie van Loek Ursem, die door trainer Cor van der Hart gekozen werd boven Jan Verheijen, van de doellijn werd gehaald door Waslander. Tegenvaller Een geduchte tegenvaller voor Excelsior was het verlies van Pattinama, die door een blessu re in de tweede helft aan de kant moest blijven. Het mid denveld van Excelsior verloor vervolgens de grip op het spel. Het werd daardoor slechts een richtingsverkeer naar het doel van Excelsior. Het in de eerste helft bijzonder statische AZ'67 kwam na de hervatting meer in beweging. De Alkmaarse ploeg was vrij wel constant in balbezit, maar van echte pressie kon nog niet worden gesproken. De druk werd een halt toegeroepen rond de zestien meterlijn, die uit een tien man tellende gordel spe lers van Excelsior bestond. AZ'67 'vond nauwelijks openin gen, maar bleef het zo veel mo gelijk over de vleugels zoeken. Ursem en Bert van Marwijk de den soms nuttige dingen, of schoon zij in de rug onvoldoen de werden gesteund door Hugo Hovenkamp en Van Rijnsoever. Hovenkamp kwam slechts spo radisch op, terwijl de laatste pass van de wel goed doorko mende Van Rijnsoever telkens mislukte. In het centrum van de verdedi ging bleef Ronald Spelbos al leen achter, schoof Johnny Met god door naar het middenveld en assisteerde geregeld in het centrum van de aanval, maar Kist was vertrokken. De aan valsleider van AZ'67 werd door verschillende Rotterdamse te genstanders omringd en pro beerde daarom vanuit de twee de lijn gevaar te stichten. Pas een kwartier voor het einde doorbrak men eindelijk de le vende muur van Excelsior. Een hoekschop van Nijgaard werd door de bij de eerste paal vrijge laten Metgod ingekopt (1-1) Het teken van trainer Cor van der Hart aan de zijlijn was dui delijk. Zijn ploeg moest deze stand consolideren. Het veld werd groot gemaakt om meer ruimte te scheppen, om in bal bezit te blijven. Excelsior kwam iets meer uit de verdediging, maar de beweging bij AZ'67 ontbrak om het karwei te kla ren. Excelsior kwam tien minu ten voor tijd goed weg, toen een droge knal van Hovenkamp van de lijn werd gekopt door Meijer. AZ dankte zijn overwinning ten Excelsior gaat toch nog door de knieën. Johnny Metgod (tweede van links) zet AZ'67 drie minuten voor tijd in het kille stadion Feyenoord op winst: 2-1 slotte aan Metgod, die na een pass van Arntz goed doorzette en op het laatste moment be heerst intikte (22). Scoreverloop: 71. Metgod 1-1, 87. Metgod l-2.Toe- schouwers: 5145. Scheidsrechter: Van Ettekoven. tinama (Van Tour), Waslander. Nijs- sen; Ernst, Van Diggele, Swanen burg. AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever. Spelbos, Metgod, Hovenkamp; Amtz, Peters, Nygaard; Ursem, Kist. Van Marwijk. AMSTERDAM Een angstig en daardoor ner veus Ajax heeft de inhaalwedstrijd gisteravond tegen een laf Roda JC slechts met 2—0 gewonnen na een duel waarin beide ploegen een wanpresta tie leverden. Ajax mag dan nog als excuus voor de angstige vertoning kunnen aanvoeren dat er veel belangen op het spel stonden, maar voor Roda JC is geen enkele verontschuldiging te vinden. In de eerste helft was het niveau nog enigszins aanvaardbaar. Ajax dat vol enthousiasme uit de startblokken sprong, veroverde een klein over wicht maar kon vooral door het totaal faler^ van een zeer ongeïnspireerde Geels deze meer derheid niet op het scorebord tot uitdrukking brengen. Onbegrijpelijk, want het zwakke verdedi gen van de Limburgers, die praktisch geen bal goed plaatsten, had zeker uitgebuit moeten wor den. Eenmaal werd de nonchalance (of was het onkunde) van Roda JC afgestraft. In de 23e minuut soleerde Arnesen langs enkele Limburgers, maar zag zijn schot onderschept. De terugstuiten- de bal werd door Meijer opgevangen en met een droge knal werd Jongbloed gepasseerd: 1—0. Ajax kreeg daarna nog een handvol kansen, maar Geels was totaal uit vorm en werd in de tweede helft dan ook terecht vervangen door Ling. Na de rust zakte het peil naar een bedenkelijk niveau. Want ook Ajax ging dalen in de malaise en wilde blijkbaar met opzet iedere bal op de tegenstander plaatsen. Het denkbeeld het volgend seizoen mogelijk geen Europees voetbal te kunnen spelen, verlamde de Amsterdamse formatie. Tot dat in de 66e minuut Erkens eindelijk ingreep en de zoveelste misser in de Limburgse gelederen afstrafte met een tweede treffer: 2—0. Ajax werd nu iets rustiger maar bleef onmachtig en ook te slordig om een bredere marge te kunnen bewerk stelligen. Scoreverloop: 23. Meijer 1—0, 66. Erkens 2—0. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 4.500. Ajax: Schrijvers; Zuidema, Krol, Van Dord, Everse; Arnesen, Erkens, Schoenaker: Meijer, Geels (Ling), Taha- mata (Lerby). Roda JC: Jongbloed; Ehlen, Pfeiffer, Degens, Ziegler; Meuser, Lees, De Jong; Toonstra (Koster), Nanninga, Vermeulen (Kolding). BEDFORD De Nederlandse damesploeg heeft gisteren het vijflandentoernooi hockey in Bedford gewonnen. De eerste plaats werd een zekerheid middels een overwinning van 3-1 op Engeland. Al na drie minuten nam Nederland de leiding, toos Bax plaatste scherp voor waarop linksbuiten Sophie van Weiier behendig door ging. Na 28 minuten spelen werd deze voorsprong vergroot na een perfecte combinatie van het trio Van Weiler-Sevens-Boekhorst waaruit latstgenoemde scoorde: 2-0. Ook in de tweede helft bleef het duel boeien. Nederland kwam na negen minuten op 3-0 dankzij Margriet Bleijerveld. Engeland was verslagen. Sue Slocombe kon twaalf minuten voor tijd dan ook alleen nog maar de eer voor het gastland redden. LIMA Het nationale elftal van Peru, dat vanaf 1 april vijf weken lang langs Europese en Zuidamerikaanse velden zou toeren ter voorbereiding op de WK-eindronde in Argentinië, blijft thuis. Het nationale sportinstituut van Peru, waarvan de nationale voetbalbond een machtiging no dig had, weigerde deze uit te schrijven. De trip van Peru, dat met Ne derland in groep vier is inge deeld, hield onder meer wed strijden in tegen Polen, Tunesië en meerdere Europese topclubs. IIIIIIIIIIIIIIIII bruto bijna 300.000 gulden. In de toto waren drie deelnemers die de dertien kruisjes juist plaatsten. Hun beloning is bijna 40.000 gulden bruto per persoon. De resultaten van toto en lotto van het Paasweekeinde: Lotto 12 Er was, op een inleg van 3.583.472 gulden, een prijzenpot van 1.702.149,20 guldea Dit bedrag wordt als volgt verdeeld: eerste prijs, twee winnaars, bruto 297.876,10; tweede prijs, zeven winnaars, bruto 24.316.40; derde prijs, 279 winnaars, 915,10; vierde prijs, 12743 winnaars, 26,70; vijfde prijs, 13301 winnaars, 25,50.. 622.598 guldea de prijzen zijn als volgt; eerste prijs: drie winnaars, bruto 39.431,20; tweede prijs: 54 winnaars, bruto 1369,10; derde prijs: 724 winnaars, 142,90. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII FC Den Haag begint tegen Braunschweig (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op zaterdag 6 mei begint FC Den Haag de internationale zomercompetitie in poule 9 met een thuiswed strijd tegen het Westduitse Ein- tracht Braunschweig. De overige speeldata zijn: 10 mei Honved Boedapest - FC Den Haag, 13 of 19 mei: FC Den Haag - Olympique Marseille, 17 mei FC Den Haag - Honved Boedapest; 19 of 28 mei Olympique Marseil le - FC Den Haag, 24 mei Ein- tracht Braunschweig - FC Den Haag. Dames blijken in de autohandel niet altijd echte dames te zijn; soms zijn het onbetrouwbare handelaren. Vandaar dat je maar beter niet op de eerste de beste advertentie kunt afgaan. In „Shell helpt.deel 6" staat watje verder nog moet doen om bij de aanschaf van een tweedehands-auto de risiko's zo klein mogelijk te houden. Deze dame verwisselt kennelijk razendsnel van auto de advertenties verschenen steeds een dag na elkaar. Bij onderzoek bleek zich achter de dame "een niet erg betrouwbare handelaar te verschuilen. Meer informatie vindt u in „Shell helpt.deel6." BARRANQUILLA De wereld-boks associatie (WBA) heeft gister avond in Columbia zijn fiat verleend aan een nieuw titelgevecht tussen Leon Spinks en Mohammed Ali. De revanche-partij zal vrijwel zeker in september van dit jaar plaatsvinden. De concurrerende boks bond (WBC) heeft recentelijk Ken Norton tot wereldkampioen in het zwaargewicht gekroond nadat Spinks de titel ontnomen was omdat hij weigerde tegen hem in de ring te verschijnen. MILAAN Vitas Gerulaitis, Bob Lutz en Björn Borg hebben de kwartfinales bereikt van het internationale tennistoernooi in Mi laan. NICE - Seste San Giovanni heeft gisteravond de Europese basket balbeker voor landskampioenen gewonnen. De Italiaanse dames versloegen Spartak Praag uit Tsjechoslowakije met 7466. ZEVENAAR Johan de Boer en Johan Bastiaannet hebben remise gespeeld in de eerste partij uit de „verlenging" van het Nederlands damkampioenschap. De Boer, Bastiaannet en Gerrit Boom deelden na afloop van de nationale titelstrijd de tweede plaats achter kampioen Frank Drost en spelen nu om de twee nog beschikbare plaatsen voor het wereldkampioenschap. MOSKOU Olga Korbut, winnares van drie gouden medailles op de Olympische Spelen van München in 1974, heeft officieel aangekondigd met turnen te zullen stoppen. VLAARDINGEN Amateur derde klasser Fortuna VI. wil haar speelveld aan de Marathonweg in Vlaardingen met ingang van komend seizoen niet meer aan eerste divisieclüb FC Vlaardingen verhuren. ROTTERDAM Titelhouder Han Janssen heeft door een neder laag tegen De Boer in de zevende ronde van de strijd om het Nederlands jeugdkampioenschap schaken zijn kansen op prolonga tie vrijwel verspeeld. Van der Wiel leidt thans met een vol punt voorsprong op De Boer en anderhalf punt op Janssen. SAINT MAUR Na de eerste dag van de strijd om de Europese titel biljart artistiek oftewel het kunststoten heeft de Fransman Mouradian de leiding. Hij verzamelde drie punten meer dan de Belg Steylaerts. (Van onze sportredactie) UTRECHT Het venijn zat in de staart. De rond vraag van de algemene vergadering van de KNWU Utrecht veroorzaakte nog enige opwinding. Toen kwamen de sluimerende emoties rond het door Eddie Beugels samengestelde zwartboek, het aftreden van de samensteller en Piet van der Molen, alsmede het toewijzen van de organisatie van de wereldkampioen schappen aan Heineken even aan de orde. Opnieuw bleken de meningsverschillen levensgroot en hoewel duidelijk werd dat directeur Nico de Vries van Frisol terecht bezwaren had gemaakt tegen het feit dat zijn firma op dood spoor was gezet, veranderde er niets. Ook niet met betrekking tot het vraagstuk of het hoofdbestuur wel of niet met de heren Beugels en Van der Molen had, dan wel zou moeten praten. Het standpunt van de voorzitter, dat de breker moet lijmen, werd door de vergadering aanvaard. De agenda vertoonde verder weinig schokkende punten. Niet zo onverwacht, want gezien de bekende houding van de meeste districten, stond van tevoren al vast dat de tegenkan- didatuur voor de functie van voorzitter door De Vries geen kans van slagen had. Het verbaasde dan ook niemand, dat interim-voorzitter ir. Jan Hylkema (39) voor drie jaar tot praeses werd benoemd. Ook het voorstel om het hoofdbestuur met zes personen uit te breiden, werd zonder meer aangenomen. Bij enkele kandi daatstelling werden de heren A. Brouwer, J. van der Groen, P. Harings, M. Smits van Waesberghe en R. Veenstra, gekozen. Voor de zesde vacature zal door het zich terugtrek ken van de heer Bos nog een kandidaat worden gezocht De heer J. van Duim werd herkozen. Een poging, de heer Van der Molen alsnog in het bestuur te helpen, mislukte. De betrokkene had overigens eveneens blijk gegeven weinig interesse te hebben. Het feit dat de meeste aanwezigen - alleen Beugels voerde echte oppositie - om de hete brij heendraaiden, was mede van invloed. Voorts bleek onder meer dat de financiële positie van de KNWU beter is dan was verwacht Voorzitter ir. Jan Hylkema blijft drie jaar in deze functie bij de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Hij wordt hier gelukgewenst door tegenkandidaat Nico de Vries (links). Geert Meijer belaagt doelman Jan Jongbloed. Ditmaal zal de bejaarde doelman van Roda JC de situatie meester blijven. dcclb Nog geen boekje ontvangen? Vraag er even naar op een Shell station.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13