Oppositie en regering normaliseren betrekkingen Huldiging kardinaal Alfrink bij afscheid van internationale „pax Christi" Ned. Bank verzacht kredietbeperking Ontvoerde Rhodesische schoolkinderen mogen terug naar huis Rostropovitsj in geweer tegen ontnemen staatsburgerschap ONTSPANNING IN FRANSE POLITIEK „Kelten" terug naar 20ste eeuw. Meer kleine projecten bij Cebemo .BREED OVERLEG' EN FINANCIËN BISDOM IN PASTORALE RAAD 9, BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 MAART 1978 PAGINA 11 a Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS President Giscard d'Estaing heeft gisteren op bet presidentiële paleis van het Elysée achtereenvolgens ontvan gen de secretaris-generaal van de com munistische en van de radicale partij waarmee hij zijn serie politieke bespre kingen afsloot. Deze waren het gevolg van de recente verkiezingen. Het staats hoofd wilde met de leiders van de gTote politieke partijen van gedachten wisse len eveneens met de vakbondsleiders alvorens de nieuwe regering samen te stellen. Deze zal vermoedelijk maandag gevormd worden en zal waarschijnlijk een derde kabinet Barre worden. Zoals enkele dagen geleden bij het be zoek Francois Mitterand, secre taris-generaal van de socialistische partij verdrongen honderden journalisten zich op de binnenplaats van het paleis toen George Marsell en Robert Faber kwamen en vertrokken. Want het feit dat de lei ders van de oppositie met het staatshoofd spreken of zelfs maar met regeringsverte genwoordigers is voor Frankrijk totaal nieuw. Alleen Robert Faber, secretaris generaal van de radicale partij (in feite een liberale beweging met zekere linkse aspecten) had al eerder met de president van gedachten gewisseld. Toevallig was dat toen hij donderdag op het Elysée kwam precies op het uur en de dag af 30 maanden geleden. Terwijl de contac ten tussen oppositie en regeringsmeerder heid in vrijwel alle democratische landen volkomen normaal zijn betekenen deze in Frankrijk een soort revolutie waarvan het land nog niet helemaal bekomen is. Er is geen sprake van concreet samen werken tussen de meerderheid en de oppositie, nauwelijks van verdere voe- lingname. Mogelijk maar lang niet zeker zullen figuren uit de oppositie het voorzit terschap gaan waarnemen van zekere parlementaire commissies hoewel de neo- Gaulisten daar tegen zijn. Als gevolg van deze contacten die zich ertoe beperkt hebben dat de oppositieleiders aan Gis card hun wensen en punten van hun bekend programma uiteenzetten zonder dat dit nieuwe gezichtspunten opende, is een zekere ontspanning ontstaan. De bit tere vijandschap die in Frankrijk heerste tussen degenen die aan het bewind waren en de anderen die daartegen in oppositie stonden is zeker iets verminderd. Tot dusver was automatisch elk voorstel van een minister voor de oppositie verwerpe lijk omat het van een regeringsfiguur kwam, elk suggestie of kritiek van de oppositie was voor de regering bij voor baat veroordelenswaardig. Op dit punt zal er in de toekomst vermoedelijk iets veranderen, maar het lijkt nog onwaar schijnlijk, dat deze eerste toenadering veel verder zal kunnen gaan. Het feit, dat de leiders van de oppositie partijen en linkse vakbondsleiders de hand gedrukt hebben van de president, is al enorm en in zekere zin een maxima le mogelijkheid. Belangrijk is niettemin de ontspanning in het Franse politieke, leven en de daaruit voortvloeiende veran dering van mentaliteit en deze is zeker een grote overwinning voor president Giscard d'Estaing. De Britse avonturiers die een jaar geleden vrijwillig op een geheime plaats in het westen van Engeland een bestaan begonnen als de Kelten van drie eeuwen voor Christus, zijn gisteren in de 20ste eeuw teruggekeerd. Na een verblijf van twaalf maanden in zelfvervaardigde hutten, en levend van zelfverbouwde produkten, kregen de „Kelten" gisteren een feestmaal van kipsalade, gebak en champagne. De BBC heeft een twaalfdelige serie over het experiment gemaakt. Hier verlaat de groep zijn historische verblijfplaats op de terugweg naar de genoegens van de moderne tijd. Man overleeft val langs 27 verdiepingen SAN FRANCISCO (AFP) - De 22-jarige Amerikaan Harold Brown heeft niets anders dan knie-, dijbeen- en hielfracturen overgehouden van een val door een luchtverversingskanaal dat langs 27 verdiepingen loopt. De jongeman was het betrokken gebouw woensdagavond binnen gedrongen onder de uitroep: „Ik wil de man aan de top zien. Ik ben de afgezant Gods". Achter nagezeten door politie had hij zich in het luchtverversingska naal gestort, waarbij hij geleide lijk een snelheid ontwikkelde van 160 kilometer per uur. Of Brown ,high' was of op ande re wijze niet meer bij zinnen, heeft men nog niet kunnen vast stellen, maar het geeft te den ken dat hij bij aankomst aan een ziekenhuis zong: „O, de reis die ik maak". Aanhouding in -wurgerszaak Los Angeles LOS ANGELES - Bijna zeven maanden nadat het eerste ont klede en gewurgde slachtoffer was gevonden heeft de politie van Los Angeles gisteren de aanhouding bekendgemaakt van een man die de 'wurger van Hillside' zou kunnen zijn. Het is een man met een strafblad uit Massachusetts en er zijn sterke verdenkingen tegen hem in twee gevallen. Hoofdcommissaris van politie Daryl Gates die de 92 man die op het spoor van de wurger waren gezet heeft geleid, identi ficeerde de verdachte als de 27- jarige George Samshak, die meer zou afweten van de moord op de 18-jarige Jill Barcomb en de 17-jarige Kathleen Robinson, vijfde en zesde vermeende slachtoffer van de wurger. Partijen Italië buigen niet voor ontvoerders ROME (UPI) De Italiaanse regering heeft verklaard niet te willen ingaan op de eisen van de rode brigades, een organisa tie die zegt oud-premier Aldo Moro te hebben ontvoerd. De regerende christen-democrati sche partij zei gisteravond na urenlange besprekingen in een verklaring niet te kunnen toege ven aan de „chantage van de rode brigades". Ook de commu nistische partij stelde zich op dat standpunt. „Het is moeilijk maar simpel: het democratische regime mag zich niet overgeven aan het terrorisme", aldus de Italiaanse CP. De besprekingen van gisteren waren een reactie op een brief die woensdag werd verspreid door de rode brigades en die was geschreven door Moro zelf. In deze brief vraagt de oud-pre mier de Italiaanse regering in te gaan op de eisen van de ont voerders. GABERONE (AP - Reuter) Het merendeel van een groep van 432 zwarte Rhodesische schoolkin- n die onder bedreiging van vuurwapens naar Botswana zijn ontvoerd, zullen terugkeren naar Rhodesië, zo heeft een hoofdambtenaar van poli tie in Botswana medegedeeld. De waarnemende commissaris van politie van Botswana, David Mophuthing, zei dat 384 van de leerlingen die "door onbekende personen" ge dwongen waren de grens te overschrijden, van daag naar Rhodesië zullen terugkeren. De 48 die verkozen hebben om te blijven zeiden dat ze vanwege de oorlog gewacht hadden op een kans om Rhodesië te verlaten. Het militaire commando in Salisbury heeft de ontvoering in de buurt van Plumtree in het zuid westen van Rhodesië bevestigd en eraan toege voegd dat drie leden van de veiligheidsstrijdkrach ten tijdens een aktie waren gesneuveld. In diplomatieke kringen in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka is meegedeeld, dat vorige week een Rhodesische guerrilla-bevelhebber in Zambia bij een aanslag is gewond. Onbekende mannen losten schoten op hem. Het slachtoffer is Alfred 'Nikita' Mangena, die deel zou uitmaken van de legerleiding van Nkomo's ZAPU, de Afrikaanse volksunie van Zimbabwe. De baardige 30-jarige Mangena behoort tot dege nen die het langst gediend hebben in het leger van de ZAPU. Hij werd in Algerije opgeleid en werd staf-chef. Het leger van de ZAPU is uitgerust met Russische wapens en gedeeltelijk door Cuba nen opgeleid. LONDEN (Rtr.) De Russische cellist Rostropovitsj en zijn echtgenote, operazangeres Vis- nevskaya hebben gisteren op een persconferentie in Londen verklaard het besluit van de Sovjet-Russische regering de twee him Russisch staatsbur gerschap te ontnemen niet te zullen erkennen. Wij zijn van oordeel dat de Sov jetregering haar volk heeft be dot door het wijs te maken da\ wij hebben deelgenomen aan anti-Sovjet-activiteiten. De vrouw van de cellist zei dat woorden haar tekortschoten om haar verontwaardiging over de ze onmenselijke daad te uiten, want door ons van onze nationa liteit te beroven en bijgevolg onze kinderen toe te staan de hunne te behouden heeft de Russische regering gehandeld als een slaveneigenaar, zo zei zij. Rostropovitsj herhaalde dat de oorspronkelijk aanleiding tot hun in ongenade vallen bij de Sovjet-autoriteiten was geweest dat zij de dissidente schrijver Solzjenitsin in de gelegenheid hadden gesteld vier winters in hun Moskouse villa door te brengen. De Sovjet-regering vroeg ons hem eruit te zetten, maar dit weigerden wij. Voorts schreef hij een open brief ter verdedi ging van Solzjenitsin. „Dat is alles waarvan wij beschuldigd kunnen worden", zo zei hij. De cellist verliet de Sovjet-Unie ei gener beweging in 197,4 en sprak beweringen van het pers bureau Tass tegen, dat hem het Sovjet-staatsburgerschap was ontnomen nadat hij herhaalde waarschuwingen om naar Mos kou terug te keren had gene geerd. AMSTERDAM - De Nederland- sche Bank heeft met de repre sentatieve organisaties van het bankwezen en met de PTT overeenstemming bereikt over een voortgezette begrenzing van de monetaire expansie waarbij de verplichting tot het aanhouden van renteloze depo sito's voorshands is opgeschort. De begrenzing houdt in dat de groei van de korte kredieten aan de private sector en de lan ge uitzettingen voorzover niet gefinancierd met kapitaalmarkt- middelen, spaargelden en ande re lang aangetrokken middelen van het tweede kwartaal 1978 tot en met het eerste kwartal 1979 tot 8 pet. beperkt dient te blijven. Tot dusver gold een be perking van 12.5 pet In september zal met de repre sentatieve organisaties en de PTT worden overlegd over de vraag of alsdan de overeengeko men regeling moet worden ge handhaafd. De door de centrale bank in het voorjaar van 1977 getroffen maatregelen ter beteugeling van een overmatige monetaire ex pansie hebben er toe bijgedra gen dat de in de voorafgaande jaren opgetreden sterke verrui ming van de liquiditeitsverhou dingen in 1977 tot stilstand kon komen. De liquiditeitsquote heeft vorig jaar zelfs enige da ling ondergaan. Tegelijkertijd vertoonde het inflatietempo een verdere teruggang terwijl, in sa menhang met een wending in de inflatieverwachtingen, de rente op de kapitaalmarkt een daling te zien gaf. De bank acht het van groot belang dat deze ontwikkeling in 1978 wordt voortgezet. Zij zal daarom de monetaire expansie ook in 1978 blijven geleiden op dat de in 1977 opgetreden verbe tering van de liquiditeitsverhou dingen wordt behouden. Het be leid van de bank blijft erop gericht voldoende ruimte te la ten voor het wenselijke conjunc turele herstel. Daarom heeft de bank besloten tot de genoemde kredietbeperking en tegen deze achtergrond zullen de verplich tingen uit hoofde van de liquidi- teitsreserveregeling binnenkort worden verzacht. Om de naam van kardinaal Alfrink blij vend aan het werk van de internationale katholieke vredesbeweging Pax Christi te verbinden zullen „Kardinaal Alfrink-da- gen" worden ingesteld, tot doel hebbend mensen in Oost en West met elkaar in contact te brengen. De officiële instelling van deze dagen zal gebeuren tijdens het afscheid van de kardinaal als voorzitter van Pax Christi International op zaterdag 8 april in de Ridderzaal te Den Haag. in tegenwoordigheid, onder anderen, van prinses Beatrix en Prins Claus. Een speciaal fonds zal in het leven worden geroepen om genoemde ontmoetingen mo gelijk te maken Een overweging die tot het instellen heeft geleid is, dat de huidige moeilijkheden tussen Oost en West ovei ontspanning en de verschillende opvattin gen over de rechten van de mens binnen Europa duidelijk aantonen, dat mensen uit de verscheidenenlanden met andere poli tieke en sociale systemen en tegengestelde ideologische en culturele waarden elkaar met enige regelmaat dienen te ontmoeten. Aldus hoopt Pax Christi een beter politiek klimaat in Europa te scheppen. Het afscheid van kardinaal Alfrink als internationaal president vormt een onder deel van de jaarvergadering van de inter nationale bestuursraad van Pax Christi. Deze wordt dit jaar in Den Haag gehouden van 6 tot en met 9 april in het vergadercen trum „De Gouden Wieken" Tijdens deze internationale jaarvergade ring zal naar verwachting een nieuwe in ternationale president als opvolger van kardinaal Alfrink worden gekozen Er zijn twee kandidaten, namelijk bisschop L Bet- tazzi, bisschop van Ivrea in Italië en presi dent van de Italiaanse sectie van Pax Christi en mgr. Th. Gumbleton, hulpbis schop van Detroit (VS) en lid van het bestuur van de Amerikaanse Pax Christi- sectie. Ontwapening is het centrale thema van deze jaarvergadering. Aan de orde komen onder meer de afwijzing van de neutronen bom. de contacten tussen Oost en West. de komende ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties, vredesopvoeding en on derwijs. studieconferenties en basiscon gressen. Tijdens de afscheidsbijeenkomst van kar dinaal Alfrink in de Ridderzaal zal August Vanistendael, voorzitter van de Belgische commissie „Justitia et Pax" en lid van het curatorium „Vrienden van Pax Christi" het woord voeren. Behalve prinses Beatrix en prins Claus, zullen nog een groot aantal gasten uit binnen- en buitenland aanwezig zijn, zoals de pro-nuntius in Nederland, mgr J Gor don, ambassadeurs, ministers en Kamerle den, bisschoppen en vertegenwoordigers van andere kerken, alsmede van de Ver enigde Naties en de Raad van Europa Tijdens de bijeenkomst zal het koor van het Edith Steincollege uit Den Haag, onder leiding van Ruud van der Meer voor een muzikale omlijsting zorgen. Op zondag 9 april zal om half twaalf in de parochiekerk Sint-Antonius Abt aan de Scheveningseweg te Den Haag een plechti ge eucharistieviering worden gehouden De bisschop van Breda, president van Pax Christi Nederland, zal daarbij de preek houden. Medewerking wordt verleend door het koor van het Sint-Maartenscollege, on der leiding van de heer A. de Groot. Kardinaal Alfrink is sinds 1952 actief be trokken geweest bij het werk van Pax Christi. Van 1952 tot 1976 was hij president van de Nederlandse afdeling, in welke functie hij werd opgevolgd door mgr Ern st In februari 1965 volgde hij kardinaal Feltin van Parijs op als internationaal president Een accentverschuiving naar kleinere projecten kenmerkt het medefinancieringspro gramma over 1977 van de rk Cebemo, de Centrale voor Be middeling bij Medefinancie ring van Ontwikkelingspro gramma's. Dit zeer snel stij gende aandeel van de kleine projecten ten opzichte van de grote projecten, 278 kleine projecten en 47 grote, wordt door Cebemo-directeur mr. J. J. A. M. van Gennip "een ge lukkige ontwikkeling" ge noemd in zijn voorwoord tot het verslag 1977. Voordeel van die kleine pro jecten is dat zij gemakkelijker aangepast kunnen worden aan zich wijzigende omstandighe den in de ontwikkelingslan den. Ook kunnen zij gezien worden als een "symptoom van de gespreidheid en gewor teldheid van de contacten van Cebemo met de realiteit van de Derde Wereld". Voorts kun nen het experimentele karak ter en de participatiegedachte meer tot hun recht komen. Een verschuiving is eveneens waar te nemen in het sóórt projecten, dat de Cebemo fi nanciert. Zo is de nadruk, die in 1973 nog lag op onderwijs (62 procent) en gezondheid (16 procent), in 1977 komen te lig gen op gemeenschapsopbouw en -ontwikkeling (41 procent), landbouw (24 procent) en daarna op onderwijs (23 pro cent). De Cebemo financierde in 1977 voor bijna 19,5 miljoen gulden projecten in Afrika, ruim 15 miljoen ging naar Azië en ruim 15,5 miljoen naar Latijns-Amerika. Dat bete kent, dat hier het accent is verschoven naar het Afrikaan se continent. In voorgaande jaren lag de nadruk op La tijns-Amerika. Het totaal be stede bedrag komt ruim op vijftig miljoen gulden, waar van ruim 16,3 miljoen voor kleine projecten (minder dan 100.000 gulden), ruim 31,5 mil joen voor grote projecten en 2,3 miljoen als aanvulling op bestaande projecten. De Diocesane Pastorale Raad van het Bisdom Rot terdam zal op maandag 3 april, te beginnen om half acht, weer zijn vergadering houden op de gebruikelijke plaats: het Adelbertscen- trum aan de Röntgenweg 99 te Delft. De agenda vermeldt onder meer de behandeling van de financiële jaarstukken van' het bisdom. Hiertoe is al enig voorwerk verricht, onder meer door het formuleren van enkele discussievragen. Eén ervan is de vraag of het bisdom bij beslissingen over beleggingen rekening dient te houden met criteria van andere dan financieel-econo- mische aard en zo ja, welke dan de praktische conse quenties daarvan zijn. Een ander discussiepunt ligt in de vraag naar het verband tus sen de begroting van dit jaar en de Pastorale Beleids- schets van het bisdom. Ook is er een vraag betrekking hebbend op de zelfstandig heid en verantwoordelijkheid bij de kerkbesturen tegen de achtergrond van de huidige of de wenselijke centralisa- De Diocesane Pastorale Raad zal ook een rapportage voorgelegd krijgen uit de commissie "Breed Overleg", die zich bezig heeft gehouden met de ambtsopleiding. Twee leden van de DPR hebben deel uitgemaakt van deze commissie van alle betrokke nen bij de ambtsopleiding, die werd ingesteld naar aan leiding van de financiële steun van de bisschop aan het seminarie van Rolduc. Deze zaak is, zoals bekend, inmiddels afgerond met een standpuntbepaling van de bisschop. Bij het punt mededelingen vermeldt het dagelijks be stuur van de DPR nog, dat de besloten vergadering, ge wijd aan de problematiek van de gehuwde priester in de geloofsgemeenschap kan worden gehouden op maan dag 29 mei. "Waarheid over moedig bisschop" in brochurevorm In een oplage van 400.000 stuks is in het bisdom Roer mond de verspreiding begon nen van een brochure onder de titel "Waarheid over een moe dig bisschop". De schrijvers ervan zijn drie Maastrichtse Franciscanen: de paters R. Dieteren, G. Lohuis en C. Tes- ser. Zij dragen hun werk met "diep respect op aan bisschop Gijsen en zijn belasterd mis siebureau". De brochure handelt in hoofd zaak over de reeds bekende conflicten rond het Diocesaan Missiebureau van Roermond, begonnen met het ontslag in 1974 van het vroegere hoofd pater P. Nelen, en over de moeilijkheden tussen bisschop Gijsen en de landelijke Bis schoppelijke Vastenactie. Volgens de brochureschrijvers ontwikkelt de Bisschoppelijke Vastenactie zich steeds meer tot een niet te religieus gerichte onderneming, die meer geïnte resseerd is in verandering van politieke wereldstructuren dan in evangelische zuurdesempro jecten. Ze zijn van oordeel dat de katholieken van Nederland verdeeld zijn in twee kampen. Het ene wenst te behoren tot de rooms-katholieke kerk en het gezag van de paus en de bisschoppen te aanvaarden. Het andere wil voor alles een Nederlandse katholieke kerk met slechts oppervlakkige ban den met Rome. Verder voorspellen zij dat de strijd tegen mgr. Gijsen en zijn "echte katholieke geloofsvisie" nog moet beginnen. Die strijd wordt door de tegenstanders van de bisschop sluw voorbe reid en zal gestreden worden rond het thema katechese.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11