Baron Empain vrij zonder betaling losgeld Wrak Amoco Cadiz wordt opgeblazen Oproerpolitie ontruimt nieuwe vliegveld Tokio romance van prinses Margaret Storm aan hof over Onrust in Namibië na moord op Kapuuo m BUITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 Opening uitgesteld NARITA (Reuter) Meer dan duizend man op roerpolitie heeft gisteren een einde gemaakt aan de bezetting vah het nieuwe internationale vlieg veld bij Tokio door demonstranten. De bezetters hadden zich bij een eerdere actie van de politie teruggetrokken in een bij de luchthaven staande betonnen bunker van drie verdiepingen. De politie legde daarna een reusachtig net over het bouwwerk, zodat de ruim honderd bezetters geen gelegenheid meer hadden benzinebommen en ijzeren staven naar buiten te werpen. Via een tegen het dak geplaatste ladder drongen de politie mannen vervolgens de bunker binnen en dreven de bezetters naar buiten, waar zij werden gearres teerd. De eerder door demonstranten bezette splinter nieuwe verkeerstoren is door hen zwaar bescha digd. De regering heeft besloten de opening van de luchthaven, die meer dan vijf miljard gulden heeft gekost, uit te stellen. Hij zou donderdag geopend worden. In luchtvaartkringen vreest men dat de openstelling ongeveer een maand vertraagd is als gevolg van de vernielingen in de verkeersto ren van het zestig kilometer ten noordoosten van Tokio gelegen vliegveld. Het verzet tegen de aanleg van de luchthaven begon in 1966, toen radicalen en aanhangers van milieubeschermingsgroeperingen zich schaarden achter de boeren die protesteerden tegen de voor het vliegveld noodzakelijke landonteigening. De internationale federatie van bonden van ver keersvliegers heeft de Japanse regering verzocht het vliegveld nog niet open te stellen. Zij wil dat zulks pas gebeurt nadat volledig vaststaat dat het luchtverkeer dat deze luchthaven gaat gebruiken geen risico loopt. Rode Brigade "verhoort" Aldo Moro (Van onze correspondent) ROME Na een week van stil- zwijgen, volgend op een publi- katie van de foto van Aldo Moro in gevangenschap, heeft de Ro de Brigade laten weten, dat de op 16 maart ontvoerde leider van de Italiaanse christendemo craten, in een „gevangenis van het volk" wordt verhoord in af wachting van zijn berechting door een „volksrechtbank". De ze mededeling werd tegelijker tijd in Rome en Turijn gedaan aan plaatselijke kranten. Beide steden zijn brandpunten van de Rode Brigade, waarvan wordt aangenomen dat ze in heel Italië hooguit enkele honderden leden telt op 56 miljoen inwoners. (Van onze correspondent Jan Drum men) PARIJS 62 dagen na zijn opzienba rende ontvoering in Parijs is de Belgi sche groot-industrieel baron Eduard Jean Empain zondagavond door zijn ontvoerders vrijgelaten. Hij is onge deerd, er werd geen losprijs betaald, en de ontknoping van de affaire die tallozen weken in spanning hield, is een overwinning voor de Franse poli tie. Deze was de ontvoerders, vermoedelijk tien in aantal, sedert woensdag op het spoor, ondanks het feit, dat deze voort durend de grootste en nauwgezetste vei ligheidsmaatregelen in acht namen en elkander steeds aflosten, als zij kontakt met de familie of onderneming van Baron Empain opnamen. De familie heeft de politie voortdurend van de situatie op de hoogte gehouden en der halve kon vrijdag een val voor de ont voerders gespannen worden, die ui teindelijk tot de vrijlating van de baron geleid heeft. De gangsters wilden vrijdagavond eind elijk de losprijs in ontvangst nemen. Na langdurige en ingewikkelde onderhan delingen was men het eens geworden over een bedrag van 17 miljoen Zwitser se franks (19 miljoen gulden). Een lid van de direktie van het concern van de baron zou met een auto in de koffer waarvan het geld zich moest bevinden, vrijdagavond stoppen bij een alarmtele foon op de autosnelweg ten zuiden van Parijs en wel in de richting van Parijs. Hij zou daar verdere instrukties in ont vangst nemen. De bende had blijkbaar het paasweekeinde met het traditionele drukke verkeer gekozen, omdat daar van verwacht werd, dat een eventuele achtervolging zeer bemoeilijkt zou wor den. In overleg met de familie nam een poli tie-ins pekte ur in burger de plaats van de bestuurder in, terwijl de zak met losprijs in feite krantenpapier bevatte, hoewel aan de buitenkant inderdaad Zwitserse frankbiljetten waren verpakt. Toen de wagen op het afgesproken urn- bij de telefooncel stopte, sprongen twee gemaskerde mannen op de bestuurder af en gelastten hem uit de wagen te stappen, en verdwenen met de auto. Vijfhonderd meter verder stopten zij bij een stalen deur in een hoge betonnen geluidwerende muur, die ter plaatse van de voorstad L'Hayles-Roses opge trokken is om de daar liggende flats tegen het geraas van de autosnelweg te beschermen. Achter deze deur, düe open was, wachtten drie andere leden van de bende met een gereedstaande auto. Op het ogenblik waarop de gangsters de zak met de zogenaamde losprijs naar commissaris, zaten Caillol en de overige bendeleden in een impasse, en er was geen sprake dat ooit de losprijs betaald zou worden. Door de baron te doden, zou de zaak voor de betrokkenen alleen nog maar veel ernstiger kunnen wor den. Zondagavond gaf Caillol te kennen, dat hij het begrepen had. Hij vroeg of hij kon telefoneren, maar verzocht de com missaris hem zijn woord te geven niet te proberen het nummer dat hij zou draaien te achterhalen. Het woord werd gegeven, de commissaris draaide zich om en Caillol belde op. Drie keer kreeg hij geen antwoord, de vierde keer ant woordde iemand. Caillol verklaarde kort en op gebiedende toon, dat alles verkeken was, dat er geen kans was om ooit de losprijs te krijgen en dat de baron vrijgelaten moest worden. „Bin nen enkele uren is hij op vrije voeten", verklaarde hij tegenover de politieman. Inderdaad werd Empain kort voor tie nen in een stille straat van de zuidelijke voorstad Ivry uit een auto gezet, hij kreeg een handjevol kleingeld en de mededeling dat hij vrij was. Baron Em pain nam de metro tot bij de Opéra en daar ging hij naar een bekende drugsto re waar niemand hem herkende en telefoneerde naar zijn vrouw. Om 22.31. uur was deze ter plaatse, de politie enkele ogenblikken later. Baron Em pain was vermagerd en vermoeid en rustte maandag in het appartement, waarvoor hij op 23 januari ontvoerd De politie verklaarde dat hij niet kon zeggen, waar hij gegijzeld gehouden was. Hij was twee keer naar een andere plaats overgebracht Gedurende de twee maanden was hij bijna voortdu rend geketend geweest, en had bijna al die tijd een kap over zijn hoofd gehad. Geen enkele van zijn ontvoerders had hij ooit gezien. Er werd nimmer tot hem gesproken. Hij was ruw behandeld, er was inderdaad de eerste dagen een stuk van zijn pink afgesneden (het stuk dat de gangsters naar de familie zonden ten bewijze dat zij Empain in hun macht hadden), hij had weinig en slecht eten gekregen, hij had kou geleden. De meeste tijd was hij in een tent geweest, die blijkbaar in een flat opgezet was. Maandagmiddag had de politie nog twee leden van de bende geïdentifi ceerd, zodat in totaal met de vrijdag gedode Duchateau en de gearresteerde Caillol vier van de vermoedelijk uit tien leden bestaande bende bekend zijn. Het harde optreden van de politie en de besliste weigering om toe te geven aan de eis tot een losprijs had moeten voorkomen dat een golf van ontvoerin gen zou worden ontketend. Rond de nieuwe luchthaven Narita heeft ook met Pasen weer een ware veldslag plaats gevonden tussen betogers met benzinebommen en politiemannen. De apotheek „Opéra" waar Baron Empain met zijn vrouw en de politie telefoneerde. RESTANT OLIE MOET ER UIT X)odschap paus Paulus de andere kant wilden dragen, opende de politieman in burger het vuur. Het kwam tot een korte, maar hevige schiet partij waarbij twee politie-inspecteurs lichtgewond werden. Een van de gang sters, een zekere Daniel Duchateau (39), auteur van een roman die enig succes gehad heeft, namelijk „St. Anna bid voor ons", werd gedood. De ander, Al- lain Caillol (36) werd lichtgewond. Hij kon gearresteerd worden, maar de drie mannen die aan de anderë kant van de betonnen geluidsmuur waren, wisten te ontkomen. De zak met de zogenaamde losprijs kon de politie weer buit maken. Het verhoor van Caillol leverde aanvan kelijk niet het minste resultaat op. De 36-jarige gangster was geen onbekende van de politie maar stond in de stad Montpellier, waar hij een boekhandel drijft, te goeder naam en faam bekend. Hij had politieke en sociale wetenschap pen gestudeerd, leefde als een rustige burger, maar zijn uiterlijk is dat van de typische filmgangster. Hij bleef vol houden, dat hij maar een mindere handlanger van de bende was, dat hij belast was met het in ontvangst nemen van de losprijs en voor zijn hulp zou hij 500.000 Franse franks krijgen. Hij verklaarde dat de bende zeer goed geor ganiseerd moest zijn en hij zei noch de leider noch de andere kopstukken te kennen. De politie koesterde evenwel grote argwaan, omdat het niet de ge woonte van dergelijke gangsters is om aan een speciaal daarvoor aangeworven handlanger het in ontvangst nemen van een grote losprijs toe te vertrouwen. LONDEN (RH) De ro mance van prinses Mar garet, gravin Snow don, met „popzanger" Roddy Llewellyn, is vandaag in stormachtig vaarwater aanbeland met een in grote krantenkoppen ge melde paasontmoeting tussen Margaret en baar zuster, de koningin „Heart to heart" (van hart tot hart) luidde de kop die de Sun schreef boven het bericht over het gesprek tussen Elizabeth en Mar garet. De Daily Mirror schreef onder de foto van een somber kijkende ko ningin „The Queen's an guish" (de pijn van de koningin) en prinses Mar garet heette de „problem princess". De affaire was gisteren weer in alle hevigheid ontbrand, toen Llewellyn inging op de recente kri tiek op zijn vriendin. Bij terugkeer uit West-Indië in Londen zei hij dat het hem geen zier kon schelen wat men over zijn vriend schap met de prinses zei en dat hij Margaret zou blijven ontmoeten waar en wanneer hij wilde. Het hof wilde niet anders zeggen dan dat de 47-jari- ge zuster van de koningin tweede paasdag had door gebracht bij haar verwan ten op Windsor Castle. Maar twee Britse dagbla den schreven dat daar van paaseieren. „De romance tussen Mar garet en Roddy Llewellyn heeft het paasweekeinde van de koningin geruï neerd", schreef de Mirror. In een bericht ontleend aan „kringen in de nabij heid van de koninklijke familie", stond dat Eliza beth uitermate bezorgd was over de slechte publi citeit rond de vriend- Zij zou vooral de uitlatin gen van Llewellyn op Heathrow betreuren, „daar Roddy een van de gouden regels ten aanzien van het koningshuis heeft geschonden - nooit het middelpunt van openbare bekvechterij te worden", aldus de Mirror. Roddy Llewellyns opmer kingen volgden op aanval len op prinses Margaret in het Lagerhuis vorige week. Ze kwamen niet eens van de socialist Wil liam Hamilton - nu een maal anti-monarchist en vooral anti-Margaret - maar van een partijge noot. Hij noemde de prin ses een „parasiet" die haar wedde van 55.000 pond sterling per jaar over de balk gooit door geen linten door te knip pen, maar te gaan zwem men in de wateren rond Mustique in het Caraïbi- sche gebied. WINDHOEK (UPD - Er heerste gisteravond grote onrust onder boze leden van de Hererostam in het woonoord Katutura van Windhoek, (Namibië) naar aan leiding van de moord op hun leider, „chiefClemens Kapuuo. Kapuuo werd gedoodverfd als eerste zwarte president van een onafhankelijk Zuid-West-Afrika (Namibië). Tientallen gewapende politie mannen waaierden uit door Ka tutura, teneinde het uitbreken van gewelddadigheden in de kiem te smoren. Vanmorgen vroeg zei het Zuid- westafrikaanse politiehoofd, bri gade-generaal Victor Verster, dat er spanning heerste in het woonoord, maar dat alles, „on der controle" was. Zijn mannen waren snel opgeroepen toen rouwende Hereros in de buurt van Kapuuo's winkel een lid van de Ovambostam uit zijn auto hadden getrokken en de wagen in brand gestoken. Uit de Ovambostam komt de SWAPO, de Zuidwestafrikaanse volkere norganisatie, voort die Nambië" op geweldadige wijze aan Zuid afrikaans gezag wil onttrekken. De Hereros van Kapuuo zijn voor vreedzame machtsover dracht De raad van chiefs van de Here ros heeft SWAPO voor de moord op Kapuuo verantwoor delijk gesteld. De regering in Pretoria heeft verklaard dat zij „de tragische en schokkende gebeurtenis" alle aandacht zou geven. De Hereros, 56.000 in getal, staan bekend om hun felheid en vechtkwaliteiten. Zij zijn al lang de gezworen vijanden van de Ovambo's. Baron Empain. Enkele uren voordat de wettelijk toege stane periode voor politieverhoor zou verstrijken, wist commissaris Ottavioli aan Caillol duidelijk te maken dat hij voor zijn medeplichtigheid de doodstraf kon krijgen, maar zo verklaarde hij, als Caillol iets zou ondernemen om de ba ron ongedeerd te doen bevrijden zou het gerecht daar vermoedelijk rekening mee houden. In elk geval, aldus de VATICAANSTAD (ANP) Ruim tweehonderdduizend Biensen, meer dan vorig jaar, hebben de Paasmis bijgewoond, ie paus Paulus zondag heeft ecelebreerd. In zijn Paasbood- Ichap riep hij op om sterk te (aan in het geloof en tot volle dig vertrouwen op het woord yan God. lij vroeg de gelovigen om bo ren opinies, ideologieën be rus end op de mentaliteit van de nens en boven particuliere be- angen het geloof te stellen, Bals dat door het leergezag van Je kerk wordt vertolkt. Hij vroeg de geloofsbelijdenis, waarvoor de verrijzenis van Christus de garantie is, te ma ken tot een uiting van vertrou wen en zo de twijfel, de scepsis en de ontkenning te overstijgen die de mentaliteit beheersen van zoveel mensen „die zich enkel en alleen modern noemen, om- ze kinderen zijn van onze Om in vrede te leven en actief te kunnen zijn in de samenleving wees de paus op het woord van Christus: „U zult de waarheid kennen en de waarheid zal u vrij maken." Franse functionarissen ver wachten dat de kosten als ge volg van de ramp met de su pertanker Amoco Cadiz de overeengekomen milieuver vuilingsverzekering van 30 miljoen dollar „verre te bo ven" zullen gaan. Christian Gerondeau, de direc teur van de Franse bescher ming burgerbevolking, heeft verklaard er zeker van te zijn dat de regering „met de bevol king zal praten" over de kos ten van de schoonmaakopera- tie en een vergoeding voor de aangerichte schade. Langs de kust van Bretagne werd eok tijdens de Paasdagen hard gewerkt om de stranden van de olie te ontdoen. Honderden vrijwilligers proberen in Bretagne het leven van de duizenden door olie besmette vogels te redden. Slechts weinig vogels overleven de ramp. BREST (AFP-AP) - De Franse autoriteiten hebben besloten het wrak op te blazen van de bij Portsall vastzittende tan ker Amoco Cadiz. Doel is de laatste 20.000 ton olie te laten weglopen die nog in het wrak zit. Pas als deze olie is weggelopen dan wil men op grootscheepse wijze beginnen met de schoon maak van de kusten. Inmiddels had gisteren voor het gebouw van de prefecture in Brest een grote demonstra tie tegen de vervuiling plaats. Meer dan 2.000 betogers raak ten slaags met de politie. De betogers probeerden ver geefs het gebouw binnen te dringen. In de nacht van zaterdag op zondag is in de buurt van de Bretonse hoofdstad Hennes een bom ontploft in een ge bouw van de oliemaatschappij Shell, in opdracht waarvan de tanker Amoco Cadiz" voer. Een Bretonse „vrijheidsbewe ging" FLB-ARB heeft te ken nen gegeven, voor de aanslag verantwoordelijk te zijn. De bomexplosie heeft grote scha de aangericht, maar slachtof fers zijn niet gevallen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9