Storm op zee eist drie mensenlevens I Statenverkiezingen worden iek-aan-nekrace PvdA-CDA Statenverkiezingen opnieuw „genationaliseerd" OPKOMST KIEZERS BESUSSEND VAN AGT: REGERING WIL KWETSBAREN NIET TREFFEN Ajk gevonden Baseer nieuw kenteken op postcode ■■iiunmmiii rfBELANG PROVINCIE TEN ONRECHTE ONDERSCHAT IN INNENLAND. LEIDSE COURANT DINSDAG 28 MAART 1978 PAGINA 7 Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG —Afgaande op de opiniepeilingen ran NIPO-VARA's Rooie laan en Lagendijk- AVRO kunnen de staten verkiezingen morgen een iek-aan-nekrace worden ussen PvdA en CDA. Velke van de twee groe peringen morgenavond ie grootste zal blijken te :i jn zal in hoge mate van le opkomst afhangen. Vergeleken met de uit slag van de Tweede Ka merverkiezingen van 25 mei 1977 zullen de ver schuivingen niet groot rijn, zo wordt voorspeld. Volgens onderzoeker drs. Mau- ice de Hond (van het NIPO- ïooie Haan-onderzoek) zal een age opkomst met zich mee kun nen brengen dat het CDA als •tste groepering uit de bus imt, een hoge opkomst daar- itegen maakt de PvdA op- tot de grootste partij. De tond heeft dan ook prognoses ppgesteld op basis van twee mo- ijke opkomstpercentages (66 76 procent). VVD lijkt een resultaat te :n behalen dat vrijwel gelijk aan dat van vorig jaar. Ten ianzien van de resultaten van spreken de beide bureaus •lkaar tegen. NIPO-Rooie Haan rwacht verlies, Lagendijk :t. De Hond neemt aan dat iet als de PvdA ook D'66 te lijden zal hebben onder een intueel lagere opkomst. 'olgens De Hond lijken CPN, ~1P en SGP zich iets te zullen len van de teruggang van >rig jaar. DS'70, dat dit keer [echts in twee provincies mee- MAASTRICHT (ANP) - De bewering dat het huidige ka binet er op uit is de sociaal zwaks ten in de samenleving te raken, is onwaar. Dit zei premier Van Agt gistermid dag in Maastricht tijdens een groot opgezet CDA-familie» feest waaraan honderden kie zers deelnamen. Van Agt rea geerde op uitlatingen „van ha re majesteits oppositieleider Den Uyl elders in Maastricht gedaan". „Tot de sociaal zwakken behoren de werklo zen. In hun belang wil deze regering de economie van het land gezond maken om daar door ruimte te geven aan bet bedrijfsleven dat alleen werkgelegenheid kan behou den en tot stand brengen", aldus Van Agt Elders in Maa stricht zei Den Uyl dat het kabinet-Van Agt een grote be dreiging vormt voor het pro ces dat gericht is op afbraak van de traditionele machts structuren. Het vertegenwoor digt de van ouds bestaande machtsgroeperingen met uit sluiting van mensen uit de lagere inknmpnoklagq^H Hij noemde deze situatie gevaar lijk en ontmoedigend. Hij vond dat stemmen op zijn partij opkomen voor de mach- telozen ia. CDA-voonitter P. Steenkamp zei in Maastricht dat het programma van bet CDA niet gericht is tegen dat van de PvdA of VVD, maar dat het naast de programma's van die twee partijen worden geplaatst Op vragen antwoordde Stecakamp dat fractieleider Aantjes niet naar de PvdA lonkt, al leen duidelijk wil maken dat het CDA een eigen lijn volgt en aan de Nederlandse samen leving een ander gericht wil geven. De Hond vertelde zaterdag voor de radio dat uit het kiezerson derzoek in de periode 20 februa ri—20 maart blijkt dat gebeurte nissen als het aftreden van mi nister Kruisinga en de affaire- Lubbers geen opmerkelijke ver schuivingen in het kiezersge drag teweeggebracht hebben. Ook de start van de verkiezings campagnes in die periode heeft nog geen duidelijke sporen ach tergelaten. Maurice de Hond rekende zater dag ook uit hoe de samenstel ling van de Tweede Kamer eruit zou zien als er nu voor de Ka mer gekozen zou worden. De PvdA zou haar 53 zetels hand haven, het CDA zou op 50 51 zetels komen (nu 49), de WD zou op 28 zetels blijven, D'66 7 zetels (nu 8). PPR 2 (nu 3). OTTERDAM (ANP) - De lotterdamse rivierpolitie heeft aterdagmorgen in de buitenha ven in Maassluis het lijk van /leen onbekende man opgedregd. politie vermoedt dat de man drie maanden in het kter heeft gelegen. Naar zijn [entiteit wordt een onderzoek ;steld. idustriéle jroduktie sterk gedaald DEN HAAG (ANP) - De indus triële produktie in ons land is |n januari jongstleden sterk ge lid in vergelijking met de irgaande maand en in verge- ing met dezelfde maand van 't vorige jaar. •it blijkt uit de jongste index- jfers van het Centraal Bureau >r de Statistiek. Volgens deze idexcijfers is de industriële •roduktie in januari in vergelij- met december jongstleden •uim 4 procent en in verge- jking met januari van het vori ge jaar met bijna 4 procent [edaald. Het voor seizoenbewe- ig gecorrigeerde indexcijfer 'an de gemiddelde dagproduk- ie van de Nederlandse industrie pedraagt voor januari jongstle- W den 114 vergeleken met 119 voor december jongstleden en 118 Ivoor januari van het vorige jaar- Suggestie van Hagenaar: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Hagenaar A. van Baar heeft de ministers Tuynman (verkeer) en Wiegel (binnenlandse zaken) de sugge stie aan de hand gedaan om het nieuw in te voeren kenteken systeem voor auto's te baseren op de postcode. De Hagenaar beoogt hiermee de postcode een „persoonlijker" karakter te geven waardoor de ze eerder door iedereen ge bruikt zal worden. In een van daag verstuurde brief aan de ministers zet de heer Van Baar uiteen dat de nieuwe kentekens gelijkluidend aan de postcode van de kentekenhouders zouden kunnen zijn, met dien verstande dat aan het kenteken één letter extra zou moeten worden toege voegd. Een automobilist aan wie de postcode 25 85 EN is toege wezen zou volgens het voorge stelde systeem het kenteken 25 85 ENX kunnen krijgen. Conse quentie van dit idee is dat auto kentekens persoon-gebonden worden. Momenteel zijn ze gere lateerd aan een voertuig. Dit zou volgens de Hagenaar voor delen opleveren voor de opspo ringsorganen van politie en jus titie. Bovenkaak magnetisch vastgezet Een Amerikaanse tandarts, dr. Wil liam B. Smith, is erin geslaagd een 17-jarige landgenoot opnieuw te laten lachen en eten. Gregory Pie- karz, vorig jaar leerling van een middelbare school en nu muziek student, had vorig jaar een auto ongeluk gehad, waarbij vrijwel ie der bot in zijn gezicht was gebro ken. Nadat plastische chirurgen de gezichtsbeenderen en de onder kaak hadden hersteld, slaagde dr. Smith erin een driedelig gehemelte te bouwen, dat door uiterst krach tige kobalt-samariummagneten op zijn plaats wordt gehouden. Veer tien magneetjes, elk maar half zo groot als een asperientje, zorgen ervoor dat de drie delen verbon den blijven. Toch kan Gregory Pie- karz vrij eenvoudig het kaakge- deelte naar buiten schuiven om de tanden te poetsen. De magneetjes gaan mogelijk een mensenleven lang mee. Dr. Smith laat zijn pa tiënt hier zien hoe zijn ontwerp in elkaar zit. De Elba, die zondagochtend in de Noordzee is gezonken. (Van een onzer verslag geefsters) TEXEL De storm die de afgelopen dagen over ons land, maar vooral over zee raasde, heeft aan drie mensen het le ven gekost. Vier mijl ten noordwest en van het lichtschip Te xel raakte zondagochtend de Duitse kustvaarder El- ba in ernstige moeilijkhe den. Het schip had zeven man aan boord. Eén man, de 27-jarige Hans Döring uit Hamburg, wordt ver mist en is welhaast zeker verdronken. Twee andere opvarenden werden aan boord genomen door het Duitse bevoorradings schip Unter Weser 36. Hun gezondheidstoestand is ernstig. De vier ande ren zijn door een helicop ter van de marinelucht vaartdienst aan land ge bracht. Om tien uur zon dagochtend is de Elba ge zonken. Eerder die nacht was bij Vlie land de 75-jarige Zwitser A. Chasse uit Sandbankli over boord geslagen en verdronken. Hij was een van de drie opva renden van het Nederlandse huurjachtje Molly Mauk met als thuishaven Enkhuizen. De drie Zwitsers hadden het jachtje zaterdagavond gehuurd en waren op weg naar het Schotse Edinburg. 's Nachts om drie uur kwam het door de storm in moeilijkheden op drie mijl ten noorden van Vlieland. Daarbij sloeg de heer Chasse overboord. De reddingboot Prins Hendrik uit Terschelling heeft het scheepje op sleeptouw genomen en de twee overleven den op West-Terschelling aan land gezet. Zij maken het goed. Bij Westkapelle op Walcheren is zondagmiddag de 27-jarige Duit se sportvisser Robert Hutten uit Mönchengladbach verdronken. Hij zat met drie landgenoten te vissen op het paalhoofd (een Een van de gewonde opvarenden van de Duitse kust vaarder Elba wordt in veiligheid gebracht. golfbreker) bij Westkapelle. 's- Middags kwam het water zo snel op en de golven werden door de harde wind zo hoog opgezwicpt, dat het viertal be sloot naar de kant te gaan. Twee van hen slaagden daarin. De twee anderen werden van het paalhoofd geslagen. Een van hen wist zich alsnog in veilig heid te stellen. Robert Hutten echter niet en ook omstanders wisten hem niet meer te redden. Tegen de avond heeft de politie het lichaam van het slachtoffer geborgen. Hutten kampeerde met zijn vrouw en kind op een camping bij Westkapelle. Eveneens bij Westkapelle liep zaterdagavond de Engelse coas ter Cantium op een zandbank. De kapitein weigerde alle sleep boothulp. De twee te hulp ges nelde sleepboten uit Vlissingen keerden dan ook onverrichter- zake terug naar hun thuishaven. Bij hoog water 's'nachts is de Cantium vlot geraakt en kon het schip de reis naar Antwerpen voortzetten. Drie Westduitsers liepen zondag ter hoogte van het Scheveningse Kurhaus met hun zeiljacht vast op een golfbreker. De schip breukelingen wisten op eigen kracht het strand te bereiken waar ze door de Haagse politie met koffie en een warme dou che weer op verhaal werden gebracht De storm heeft ook nog iets goeds tot stand gebracht Door de springvloed is zondagoch tend de gestrande ponton Jakob Everts losgeslagen. Al sinds 4 januari zat deze vast op de zee dijk bij het Groningse Pieters- buren. Tot nog toe was het ber gers niet gelukt het gevaarte vlot te krijgen. (Van onze parlementaire redactie) |>en Haag Dat de landspolitiek zo'n «"langrijke rol heeft gespeeld in de cam- voor de morgen te houden staten verkiezingen is zeker niet onbegrijpelijk, jiederland heeft een uiterst roerig politiek r achter de rug: achtereenvolgens waren r de val van het kabinet-Den Uyl over de -ondpolitiek, de Tweede-Kamerverkiezin- i en de langdurigste kabinetsformatie in 'Se Nederlandse geschiedenis een forma tie die heel anders eindigde dan vele maan- i werd aangenomen. Het ligt dan ook voor de hand dat de [rootste Nederlandse partij, de PvdA, die üteindelijk buiten het kabinet bleef, de kie- ers op 29 maart wil laten uitspreken dat ij regeringspartij hoort te zijn. Ook kan nen alle begrip opbrengen voor het feit dat CDA en WD er veel aan gelegen is om norgen van de kiezers te vernemen dat zij ui na alles wat in de loop van het vorig jaar gebeurd is met goed recht de coalitie □jn gaan vormen. Maar terecht wordt er door provinciale poli tici van CDA en WD tegen geprotesteerd als landelijke politici beweren dat het kabi net-Van Agt de inzet van de statenverkiezin gen zou zijn. En evenzeer is het juist dat statenkandidaten van de PvdA het betreu ren als hun kamerleden op verkiezingsbij eenkomsten de show stelen met hun felle betogen tegen het beleid van het kabinet, hoezeer zij ook achter die betogen staan. Het kan niet ontkend worden dat „de pro vincie" in grote delen van het land nauwe lijks tot de fantasie van de kiezers spreekt. Dat geldt in het bijzonder voor provincies met grote steden, zoals Noord- en Zuid-Hol land. De provincie „leeft" het meest in Fries land. Limburg en Zeeland. Ook in provin cies als Drenthe, Overijssel en Gelderland is sprake van een redelijke belangstelling. Maar de provinciehuizen worden in het alge meen niet door de burgerij gefrequenteerd en in heel wat statenzalen zijn de publieke tribunes tijdens statenvergaderingen slecht bezet. Vroeger waren statenvergaderingen inder daad vaak zeer saaie bijeenkomsten. De provincies hadden een zeer beperkte taak, die vooral betrekking had op waterstaat en landbouw. Ook het toezicht op besturen van gemeenten en waterschappen is een oude taak van de provincie, maar daarmee be moeiden zich in feite alleen de leden van het college van Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Provin ciale Staten kwamen vroeger slechts twee maal per jaar bijeen; voor een derde verga dering moest zelfs „ontheffing" van de rijks overheid verkregen worden. De situatie is nu geheel anders. In.de afgelo pen tientallen jaren heeft de provincie aan zienlijk meer taken en bevoegdheden gekre gen. Ze speelt een wezenlijke rol in de ruimtelijke ordening (met name via de op en vaststelling van streekplannen), ze heeft forse bevoegdheden op het steeds belangrij ker wordende terrein van het milieubeheer en ook op het gebied van het maatschappe lijk welzijn is ze zeer actief geworden. Ver der is het werk van de natte en droge waterstaat (vaarwegen, dijken, bruggen, ve ren, wegen) veel meer dan vroeger in de belangstelling gekomen. De laatste tijd neemt ook de taak van de provincie op het gebied van het sociaal-economisch beleid (o.a. werkgelegenheid) sterk toe. De provin cies zullen eigen regionaal-economische plannen moeten maken en krijgen daarvoor ook een instrumentarium. Minister Van Aar- denne (Economische Zaken) is van plan op dit terrein tot een wezenlijke decentralisatie te komen. Was het werk van het provinciaal bestuur vroeger veelal technisch van aard, vandaag de dag moeten de staten tal van politieke beslissingen nemen. De staten komen vrij wel maandelijks bijeen. De politisering zal ook blijken wanneer de voorzitters van de nieuwe statenfracties na de statenverkiezin gen bijeenkomen om te trachten samen een provinciaal beleidsplan voor de komende vier jaren op te stellen. In dat overleg zullen onder meer prioriteiten gesteld moeten wor den. De fracties die het over de inhoud van het beleidsplan eens worden zullen de leden van de nieuwe colleges van Gedeputeerde Staten (GS) gaan „leveren" Een zó sterke politisering als in de lands- en gemeentepolitiek is in de provincies veel al nog niet aan de orde. De provincie Gro ningen was wat dat betreft in 1974 een uitzondering, toen daar een links meerder heidscollege werd gevormd. In datzelfde jaar werd in Noord-Holland de VVD van de collegesamenstelling uitgesloten. Het is nog de vraag of dit verschijnsel van de politise ring bij de collegevorming dit jaar in méér provincies zal optreden. Een belangrijke politieke taak van Provin ciale Staten is vanouds ook de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer. Zoals bekend vormen de statenleden het electoraat voor de verkiezing van de Senaat. De huidi ge wetgeving op dat gebied is verschrikke lijk verouderd, waardoor het kan voorko men dat de politieke samenstelling van de Eerste Kamer in het geheel niet overeen komt met de werkelijke politieke verhoudin gen in ons land. Een voorbeeld hiervan is dat D '66 nog tot 1980 njet in de Eerste Kamer zal zijn vertegenwoordigd als gevolg van de voor deze partij slechte verkiezings uitslag van.1974. Een in dit verband interessant aspect is dat de CDA-WD-coalitie in de Eerste Kamer-in- huidige-samenstelling over een zeer geringe meerderheid beschikt: 39 van de 75 zetels. Indien de verkiezingen van komende woens dag voor CDA en WD niet gunstig zouden aflopen zou dat over enkele jaren gevolgen kunnen hebben voor de steun voor deze coalitie (als die er in 1980 nog is) in de Eerste Kamer. De vreemde situatie doet zich voor dat een (klein) deel van de kiesgerechtigde Neder landers, hoe graag ze ook zouden willen, morgen niet bij de stembus verwacht wordt Dat zijn de inwoners van Oostelijk en Zuide lijk Flevoland; hun gebied is nog altijd met bij een provincie ingedeeld en de polders zijn ook niet de (beoogde) twaalfde provincie geworden. De politiek bewuste Flevolanders zijn terecht boos over de omstandigheid dat zij morgen niet kunnen stemmen, ook omdat ze hierdoor niet de (wettelijke) indirect in vloed op de verkiezing van de Eerste-Kamer leden kunnen uitoefenen. Al jarenlang wordt door bewindslieden van Binnenlandse Zaken beloofd dat ze „spoedig" aan deze situatie een eind zullen maken, maar tot dusver is dat niet gebeurd. Gezien het al geconstateerde feit dat de belangstelling voor het werk van de provincie niet zo groot is als de provincie verdient, is het geen wonder dat de opkomst bij statenverkiezingen geringer is dan die bij kamerverkiezingen. Ook de personen van de lijsttrekkers spreken de kiezers minder aan. Zeker in het Westen van het land zijn deze lijsttrekkers nogal eens volslagen onbekend. Het is opvallend hoe groot het aantal verkie zingsaffiches is waarop de naam van de lijsttrekker niet vermeld staat. Bij de statenverkiezingen van 1974 was de opkomst 75 procent (een al heel wat hoger percentage dan dat van 1970 dat 68 be droeg). Ter vergelijking: bij de kamerverkie zingen van 1977 was de opkomst 87,57 pro cent Aan de statenverkiezingen van morgen ne men alle bekende nationale groeperingen deel. In twee provincies gaat het ook om enkele provinciale partijen: in Groningen de Groninger Bond en in Friesland de Fries Nationale Partij en de „Lijst-Wartena". Van deze groeperingen is alleen de FNP op dit ogenblik (relatief vrij sterk) in de staten vertegenwoordigd Tenslotte dan toch nog de nationaal-politie- ke aspecten van deze statenverkiezingen. Ongetwijfeld zien de partijen, zoals al ge zegd, deze verkiezingen als een graadmeter voor de nationaal-politieke ontwikkelingen. In 1966 luidde de uitslag van de statenver kiezingen in zekere zin zelfs de val van het kabinet-Cals in. De ervaring leert dat een minder goede opkomst de uitslag voor de PvdA niet ten goede komt In dat licht is het begrijpelijk dat Den Uyl dezer dagen te kennen gaf al met een percentage van rond 30 procent (1977: 33,83 procent) redelijk tevreden te zijn. Interessant is de vraag of CDA en WD erin zullen slagen hun gezamenlijke percen tage van vorig jaar (rond 50 procent) te halen. Als dat omlaag zou gaan zou het psychologisch niet staatsrechtelijk en fei telijk een ongunstige invloed op de positie van het kabinet kunnen uitoefenen. Tot dusver wordt aangenomen dat er voor de grote partijen een stabilisatie plaatsvindt D '66 zal naar alle waarschijnlijkheid verder Vergelijking statenverkiezingen 1974 met kamerverkiezingen 1977 in percentages 1974 1977 PvdA 20,54 33,83 CDA 30,88 31,90 WD 19,00 17,94 D '66 1,05 5,44 SGP 2,42 2,13 PPR 5,29 1,69 CPN 3,53 1,72 GPU 1,70 0,95 PSP 1,35 0,94 BP 3,10 0,84 DS 70 1,48 0,72 RPF 0,64 Het opkomstpercentage was in 1974 74,54, in 1977 87,57. Bij de statenverkiezingen van 1974 was de opkomst het grootst in Friesland (80,4 procent) en Overijssel (80,5 procent) en het laagst in Limburg (66,8 procent). Na de statenverkiezingen van 1974 wer den door de staten 27 CDA-gedeputeer- den gekozen, 26 van de PvdA, 10 van de WD, 2 van de PPR en 1 van de CPN. groeien en de perspectieven voor kleine partijen als de PRR, de PSP, DS '70 en de BP zijn ronduit ongunstig. Unaniem zijn alle politici, landelijk en provinciaal, in hun wens dat alle kiesgerechtigde Nederlanders die een oproep ontvingen woensdag hun stem zullen uitbrengen (eventueel bjj vol macht). Daarmee dienen ze het belang van hun provincie en dat van de democratie. E. J. MATHIES

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7