BESTUURLIJKE CONTACTEN MET GEMEENTEN VERBETEREN" ALLE GELDZAKEN •Commissaris van de Koningin mr. Maarten Vrolijk: ■■■■Hl 'LEIDSE SPAARBANK Bewoners Koningstraat tegen vestiging van begrafenisonderneming in Koningskerk Lucifer in Vrijetijdscentrum Pieterswijk toch achter brief actiegroepen GIIpINSDAG 28 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vrienden van de Hortus „Vrienden van de Leidse Hortus" is een vereniging in oprichting. De vereniging stelt zich ten doel de bekendheid van de Leidse Hortus te vergroten, de Hortus te steunen in zijn streven naar een betere voorlichting aan het grotere publiek met gebruikmaking van moderne hulpmiddelen, het uitbrengen van adviezen die gericht zijn op de behartiging van de belangen van de Hortus al museum van levende planten en van het in de Hortus geïnteresseerde publiek. Leden van de Hortus krijgen een gratis jaarkaart toegezon den die hen toegang geeft tot elke botanische tuin in Nederland. Bovendien worden er jaarlijks enkele lezingen georganiseerd en krijgen de leden korting op publicaties over de Hortus. De minimum-contributie bedraagt 10 gulden per jaar (voor instellingen en dergelijke 25 gulden). Men kan zich opgeven bij de portier van de Hortus of door deze bedragen over te maken op postgironummer 3913813 ten name van mevrouw K. Begeer-Baatrup te Voorschoten. De Leidse Hortus Inbreker betrapt Een 22-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag op heterdaad betrapt bij een inbraak. Rond balf drie boorde een bewoner van de Oude Herengracht gerinkel van glas in een naburig pand. Hij alarmeerde de politie. De Hermandad was nog juist op tijd om de inbreker die zicb al in de woning bevond, te betrappen. De jongeman werd ingesloten en na verboor op zondag weer heengezonden. Benoeming Drs. C.C. Beelaerts van Emmichoven is per 1 april benoemd tot gemeentesecretaris van het Gelderse Epe. Drs. Beelaerts was tot op heden werkzaam bij de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie van Leiden. Op zijn naam staat onder meer de jongste nota over het drank- en horecabeleid van de gemeente. Voor zijn komst naar de gemeen tesecreta- rie was drs. Beelaerts werkzaam bij het inmiddels opgeheven gewest Leiden. De nieuwe gemeentesecretaris van Epe woont in Wassenaar en is lid van het CDA Rapenburg afgesloten Het stukje Rapenburg tussen Breestraat en Langebrug is vanaf vandaag afgesloten. Dit in verband met werkzaamhe den die tot doel bebben een berindeling van bet Rapenburg te krijgen. Er wordt een zogenaamde fietssuggestiestrook aangelegd van anderhalve meter breed. Er blijft daardoor één rijstrook over voor bet autoverkeer. Aan de kant van bet water zal een aantal parkeerplaatsen worden aangelegd. Er komt een laad- en losruimte en er worden dertig fietsklemmen geplaatst. De werkzaamheden nemen naar schatting drie weken in beslag. Paasvakantie Clubbuis In de Vrolijke Arke organiseert voor de jeugd een aantal paasvakantie-activiteiten. Vandaag kunnen de kinde ren paasbroodjes bakken, morgen is er een filmvoorstelling en donderdag en vrijdag worden er spelletjes gedaan. Een en ander vindt plaats in bet clubbuis aan de Pieterskerk- cboorsteeg 15. Het is opgezet voor kinderen tussen 4 en 12 jaar. Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en /verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN „De bestuurlijke contac ten tussen de leden van Gedeputeerde Staten en de 151 gemeenten die de provincie Zuid-Holland telt moeten aanzienlijk verbeterd worden. Daartoe zou het aantal leden van GS zo snel mogelijk uitgebreid moeten worden van zes tot acht". Dat is de mening van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk. „De leden van Gedeputeerde Staten zien zich nu dagelijks geplaatst voor een onmogelijke opgave. Contacten onderhouden met zoveel gemeenten is voor zes man niet te doen en werkt remmend op de verdere democratisering van het provinciale beleid", meent mr. Vrolijk. Morgen gaat Nederland weer naar de stembus voor de verkiezing van de leden der provinciale staten (in Zuid-Holland zijn dat er 83). Deze kiezen begin juni uit hun midden de leden van het college van Gedeputeerde Staten dat het dagelijks bestuur van de provincie vormt Er ligt bij de Tweede Kamer een wetsontwerp dat voorziet in de mogelij ke uitbreiding van het Zuid-Hollands college tot acht man, maar het is erg onwaarschijnlijk dat dit ontwerp begin juni al tot wet verheven is. Zuid-Holland zal het dus voorlopig nog met zes gedeputeerden moeten stellen. Op dit moment zijn dat drie leden van de PvdA, twee CDA-ers en één WD-er. Zij vergaderen onder leiding van commis saris Vrolijk die ook lid is van de Partij van de Arbeid. Voor deze partij was Vrolijk van 1956 tot 1963 lid van de Tweede Kamer. Twee jaar was hij in de Hofstad wethouder van onderwijs, kunst en sportzaken tot hij in 1965 minister werd in het rooms-rode kabinet Cals. Tot zijn benoeming tot commissaris van de koningin in Zuid-Holland was mr. Vrolijk ook tussen 1967 en 1972 kamerlid voor de PvdA. Vóór zijn politieke loopbaan begon was mr. Vrolijk jarenlang journalist, onder meer chef van de parlementaire redactie van Het Vrije Volk. Vergeten n,Zuid-Holland vindt met zijn problemen te weinig gehoor op het Binnenhof" De huidige commissaris van de Koningin behoort niet tot de kring van pessimisten die een grote onbekendheid bij de burger met het provinciaal politieke gebeuren menen te signaleren: „Die onbe kendheid met de provincie zitten we ons voor een deel aan te praten. De burger raakt steeds meer betrokken bij het provinciaal gebeuren naar mate de taken van de provincie zich uitbreiden. De provincie is ook belangrijk: dat spreekt alleen al uit haar bestaan en ontwikkeling in de laatste jaren".Dat desondanks bij de verkiezingen van morgen vooral landelijk politieke zaken een zwaar wegende rol zullen spelen vindt mr. Vrolijk heel begrijpelijk: „dat is onvermijdelijk. Wat bij lande lijke verkiezingen geldt aan politieke beginsels gaat ook in de provincie op. Wie zijn land volgens een bepaald beginsel bestuurd wil zien, wil dat natuurlijk ook van een provincie. Toch vind ik het gelukkig dat er steeds meer partijen met een provinciaal programma komen". e. 11 „En dat mag ook wel, want onze provincie heeft zo zijn problemen, waar tot verdriet van haar bestuurders maar weinig oog voor bestaat op het Haagse Binnenhof'. Die problemen spitsen zich volgens mr. Vrolijk toe op het welzijn in algemene zin. „Op dat terrein vertoont Zuid-Holland nogal wat achterstanden die uit de weg geruimd moeten worden", zegt de commissaris van de Koningin. Onder dat welzijn hoort naar zijn opvatting ook het werkgelegenheidsbeleid. De provincie Zuid-Holland telt 40.000 werklozen en juist op het terrein van de werkloosheidsbestrij ding is een grotere adviserende invloed van de provincie volgens haar commissaris gewenst. Ver der behoort ook het vraagstuk van de ruimtelijke ordening, planologie en het behoud van het groene landschap tot de voornaamste provinciale zorgen kindjes. De boventoon bij dit alles voert echter nog steeds het financiële probleem: Zuid-Holland is zonder twijfel een van de armlastigste provin cies en kan op dit punt volgens haar bestuurders zeker als een vergeten gebied worden beschouwd. Niet voor niets bracht de provincie een flinke delegatie in Zuid-Holland woonachtige kamerleden vooral deze nood zeer onlangs nog onder ogen tijdens een werkbezoek waarbij de stad Leiden als voorbeeld van provinciale armoede diende. Ook hier wordt de koek door de rijksoverheid niet rechtvaardig verdeeld. Kleine provincies als Zeel and en Drenthe hebben niet alleen weinig inwo ners, weinig gemeenten en weinig grote problemen die meer dan een dagtaak aan aandacht van haar bestuurders opeisen, maar zij zijn ook nog eens zo gelukkig in verhouding tot bijvoorbeeld Zuid- Holland veel meer geld toegestopt te krijgen. „Een aantal provinciale taken krijgt met name in Zuid-Holland hierdoor te weinig aandacht", zegt mr. Vrolijk. Om die taken wel de aandacht te geven die zij verdienen is meer geld en meer mankracht nodig, ook op bestuurlijk niveau en zo zijn we dan weer bij de noodzakelijke versterking van het aantal gedeputeerden. Gewesten In een vierde bestuurslaag tussen provincie en de gemeenten in (de zogenaamde gewesten) ziet mr. Vrolijk geen oplossing. „Gewesten zijn wel zinvol als gesprekspartner en als overlegorgaan tussen gemeenten in de regio, maar lossen dergelijke vraagstukken niet op", zegt de Zuid-Hollandse commissaris. Nu is in de Leidse agglomeratie een gewest al weer enige tijd ter ziele en gezien de regelmatige conflicten en misverstanden tussen Leiden en de omliggende forensendorpen laat zich dat toch wel als een gemis voelen. Mr. Vrolijk hierover: „Ik heb de indruk dat zich in de Leidse regio wel eens wat controverses afspelen waarin men ach distantieert van de grote centrumstad met zijn talrijke problemen. Ik heb voor een dergelijke houding geen uitermate grote bewon dering. Waar problemen niet ophouden bij ge meentegrenzen moet men voor elkaar open staan". ic kan quizLeiden „Het is geen prettig id. Ilgezicht, als je 's zomers buiten 8. nit en je ziet om het uur een l7.55rouwstoet met huilende mensen uws. voorbijkomen", zegt de heer AziatMhani uit de flat op de hoek oor /van de Willem de Zwijgerlaan kleuien de Koningstraat. Tegenover zijn huis wordt namelijk een begrafenisonderneming geves- en tigd en hier hebben de flatbe woners grote bezwaren tegen. OpDe heer Mhani is hun woord- jeivoerder. Op 1 april zal begrafenisonder- nemer Van der Luit zijn nieuwe I Gfvestiging in de voormalige her vormde kerk in gebruik nemen. Deze kerk heeft hij zo laten gramver bouwen dat het een geschik tste plaats geworden is om zijn "vak uit te oefenen. De grote jkerkzaal is verdeeld in een aan tal kleine ruimtes waar de licha- •n opgebaard zullen worden |en voor de belangstellende fami- "lekring heeft hij een koffieka- ier laten aanleggen. Zijn auto's moiiplaatst hij in een grote garage |die naast de kerk gebouwd is. De heer van der Luit, die al een 1 jRouwcentrum heeft aan de nstrdHaagweg, is tot uitbreiding Poplovergegaan omdat het aanbod in zijn branche steeds groter wordt. „Dit komt vooral door de kleine woonruimte van tegen woordig. In een gewone flatwo ning is geen ruimte meer om overledenen op te baren", aldus de heer Van der Luit. Rooster „Ziet u dat groene rooster daar?", vraagt de heer Mhani, „Dat is de airconditioning van de opbaringsruimte. Niet zo fris hè, als de wind onze kant op staat". Ook zijn vrouw heeft klachten. „Er wonen in de flat 17 kinderen, die vaak 's mid dags buiten spelen. Dat zal ook Wel tot problemen leiden als de rouwstoeten hier dagelijks voor bijtrekken. U weet hoe kinderen zijn", zegt zij. De bewoners zou den al heel wat tevredener zijn als de heer Van der Luit zijn uitrit aan de andere kant van de kerk zou aanleggen. „Dan hebben wij in de straat tenmin ste geen last van deze auto's en dan zien we ze ook niet meer", aldus de heer Mhani. Zijn vrouw begrijpt niet dat een bes grafenisonderneming nu juist in een woonbuurt gevestigd moet worden. „Het is toch abnormaal dat zoiets gebouwd wordt in een buurt waar mensen leven. Laten' ze het in een industriegebied of een verlaten polder neerzetten, en niet in een woonbuurt". De Zaandam se groep Lucifer treedt vrijdag 31 maart op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Na de bekende hits "House for sale", "Someone is waiting" en "Selfpity", is de groep bijna geheel vernieuwd. Alleen zangeres Margriet Eshuis is gebleven. De overige leden van Lucifer zijn: Jaap de Wit, gitaar. André Versluis, basgitaar en Wim Jongbloed, slagwerk. De muziek van Lucifer is vergeleken met een aantal jaren geleden duidelijk van een meer swingend karakter. Het optreden begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden voor leden van het Vrijetijdscentrum en zes gulden voor niet-leden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Pieters- en Aca- demiewijk blijkt zich bij nader inzien toch achter de brief van de Leidse wijkcomités aan mi nister Beelaerts van Blokland te hebben geschaard. Onlangs berichtten wij dat de wijken de Kooi en de Pieters- en Acade- miewijk zich openlijk wensten te distantiëren van het schrij ven van de wijkcomités inrake de problemen rond de uitkering van de interim-saldoregeling. Aanvankelijk is dit in werkelijk heid ook zo geweest In een later stadium blijkt een bestuursdele- gatie echter toch akkoord te zijn gegaan met een aangepaste tekst van de brief. De rest van het bestuur was hiervan echter niet tijdig op de hoogte gesteld, waardoor er een misverstand is ontstaan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3