Raas „stayerend" naar tweede zege in Goldrace Dubbele Nederlandse zege op Zandvoort SPORTTRIBUNE Van kilometer tot kilometer OORLOG TUSSEN PLOEGLEIDERS Cees Priem haalt zijn gram in België LEIDSE COURANT PAGINA 26 0.138 renners gestart in Heerlen. 37. Ontsnapping Duclos—Lasalle (Frankrijk) op slingerberg. Thaler. Piet van Katwijk. Braun. Havik en Thurau sluiten aan. 38. Peloton weer compleet. 42. Peloton in drie groepen uiteen: Amrein (Zwitserland), eerste uitvaller. 60. Piet van Katwijk leidt eerste beklimming van de Cauberg aan hoofd van gesloten peloton. 67. Peloton uiteen in verschillende groepen: De Vlaeminck leidt. 69. Thurau en Raas op kop bij Keuteberg; Moser. Braun, Dierickx en Laurent komen bij. Maximale voorsprong 100 meter. 73. De drie groepen weer bijeen. 83. Eerste beklimming Fromberg: kopgroep- je bestaande uit Leman, Bourreau, Knete- mann, Delcroix. 86. Hergroepering. 110. Dohmen slaat verkeerde weg in en staakt de strijd. 140. Drie man aan kop: Van Vliet, Delcroix. Malfait. 141. Hergroepering. 142. 26 Renners voorop: voorsprong loopt op tot 25 seconden. 152. Na Gulperberg elf man aangesloten: kopgroep bestaat nu uit 37 man. later uitge breid tot 50. 164. Hoofdgroep van 50 renners, vijf minuten voorsprong. 165. Demarage Moser. 167. Dertien man bij Moser. onder wie alle favorieten. Voorsprong van de dertien wordt 15 seconden. 178. Hergroepering 25 man. 55 seconden voor op tweede groep. 184. Ontsnapping Knetemann. Van Vliet, Bourreau en Goodefroot. 192. Voorsprong opgelopen tot 1 minuut en 5 seconden. 194. Achtervolging ingezet door Thureau, Moser. Zoetemelk. Raas, Kuiper, Maertens en Braun. Op top Keuteberg bedraagt ach- terstand 20 seconden. 199. Hergroepering koplopers en achtervol gers: elf coureurs aan de leiding. 201. Demarage Moser op Fromberg. Kuiper haalt hem terug. 202. Kopgroep van vijf man: Moser, Maer tens. Zoetemelk. Raas en Kuiper; op 55 seconden Knetemann, Thureau en Braun; op 1 minuut 10 seconden Van Vliet en Bour reau. 213. Demarage Kuiper, Moser stopt hem af. 214. Demarage Kuiper, weer tegenactie Mo ser; maximale voorsprong Kuiper 100 meter. Op Cauberg komen leiders weer samen. 216. Demarage Zoetemelk, Moser haalt hem terug, waarna Raas meteen ontsnapt. 225. Voorsprong Raas 50 seconden. 230. Jan Raas wint 13e goldrace, Moser wint sprint achtervolgers. MEERSSEN De sportlief hebbers, die denken dat alleen op de voetbalvelden oorlog wordt gevoerd, heb ben het mis. Ook tijdens de stad-tot-stad wielerwed strijden voor profs, de zo genaamde klassiekers meetellend voor de wereld-, beker voor merkenploe gen, spelen zich tonelen af, die een vergelijking met onbesuisde en ondoor dachte handelingen op de voetbalvelden ruimschoots kunnen doorstaan. Zelfs kan worden gesteld, dat het optreden van de ploeg leiders langzamerhand al les slaat. De vooral finan ciële belangen zijn zo groot geworden, dat alles voor het resultaat moet wijken. Zo ook in de zater dag gereden Goldrace waar Jan Raas na een tu multueus slot (er werd ook geprotesteerd) voor de tweede keer in successie als triomfator de finish be reikte. Een dik verdiende overwinning, want de weer voor Peter Post rijdende Zeeuw streed nagenoeg de hele dag in het voorste gelid en werd daarin voortreffelijk bijge staan door met name Gerrie Knete mann en Hennie Kuiper. Kort na dat Raas tijdens de beklimming van de Cauberg zich van de laatste concurrenten (Zoetemelk. Maer tens. Moser. Kuiper) had ontdaan, demonstreerden de ploegleiders bereid te zijn van een zwakke organisatie te willen profiteren. Bij zijn beslissende ontsnapping maakte Raas volgens de met Ar- gusg-ogen toekijkende ploeglei ders De Bruyne en Bartoluzzi (res pectievelijk van Maertens en we reldkampioen Moser) gebruik van de aanwezigheid van de motoren, waarop de fotografen meereden. Een kwestie van stayeren dus, het geen verboden is. Wedstrijdleider Jan Klip signaleer de het ook en snelde naar voren om Raas dit voordeel te ontnemen. Bartoluzzi was echter zo razend geworden, dat hij prompt het ini tiatief nam tot ongeoorloofde han delingen. Hij bracht zijn ploeglei derswagen voor Moser, zette de geweldig rijdende wereldkampioen uit de wind en dreigde de vier achtergebleven renners in record tijd naar Raas terug te brengen. Peter Post meende op zijn beurt de belangen van Raas en vooral van zijn sponsor te moeten be schermen en nam geheel volgens de regels van het overbekende wielerwetboek het recht in eigen hand. Bij afwezigheid van een jury wagen het was niet de enige blunder van de organisatie reed Post met zijn wagen langs die van zijn Italiaanse collega en trapte vervolgens zo hard op de rem. dat een botsing volgde. Het liep alle maal goed af, maar voor hetzelfde geld hadden ernstige ongelukken kunnen gebeuren. Peter Post. die later eerlijk toegaf niet geheel correct gehandeld te hebben, was na zijn coupe ge noodzaakt bij de vier achtergeble ven coureurs te blijven, omdat hij bang was dat de Italiaan (er was nog steeds geen jury aanwezig!) opnieuw pogingen zou onderne men vooral Moser aan de wagen te laten „aantikken". Voor Jan Raas liep dat goed af. Had hij namelijk tijdens zijn solo op de laatste kilometers pech gekregen, dan had Post hem niet tijdig kun nen helpen. Dat was het slot van een boeiende klassieker die in de zware omstandigheden hun tol ei sen, uiteindelijk reden slechts 32 van de ruim 150 gestarte coureurs de wedstrijd uit Maar al doende leert men. Misschien ook de ploeglei ders wel, die een tegen de handelwijze van Post ing- diend protest zagen verwor pen. Het incident wordt in het wedstrijdverslag opge nomen en verdwijnt vervol gens in het ICI-archief, waar dikke lagen stof het beeld bepalen. Veel zal er niet veranderen. Luister naar de uitstekend en aanvallend rijdende Joop Zoetemelk, die op de Fromberg de be slissende slag maakte: „Ik heb begrip voor het optre den van Bartoluzzi. Die man komt helemaal uit Italië. ADVERTENTIE De Gooier inirainin?. MOL Cees Priem heeft zijn gram gehaald. Vorig jaar won hij, nog lid van de Fri- sol-ploeg, de tweede etappe van de ronde van België. Wegens onregelmatigheden in de eindsprint werd de overwinning hem echter ont nomen. Hij werd teruggezet in de uitslag en de eerste plaats ging naar Jos Schip per. De 27-jarige Priem be waarde slechte herinnerin gen aan die dag, maar giste ren was er wederom de tweede etappe in de ronde van België en weer was het Priem, die in de eindsprint de snelste was. Deze keer van een kopgroepje van vijf -renners in Mol. Evenals vorig jaar waren er problemen in de laatste meters. Priem arriveer de met Van den Haute, Rosiers. Dierckx en Ludo Peeters in de straat waar de laatste meters moesten worden afgelegd. Nau welijks was de finale achter de- rug of de ploegleider van IJs- boerke, met twee man (Peeters en Dierckx) in de kopgroep ver tegenwoordigd. diende een pro test in tegen de gang van zaken in de laatste meters. Het verwijt gold echter deze keer niet Priem, maar Ferdi van den Haute, die de andere renners zou hebben gehinderd. Ook Priem had daar last van ondervonden-. „Van den Haute zette de sprint van ver in", zei de tevreden Zeeuw, „ik zat meteen aan zijn wiel. Plotseling week hij van zijn. lijn af. Door in mijn remmen te knijpen kon ik nog net voorko men dat ik de hekken in zou rijden. Ik moest toen aan de andere kant langs hem heen", aldus Priem, die toch nog ge makkelijk zegevierde. „Dat pro test kan mijn winst nooit in ge vaar brengen, ik had er net zo veel last van als de anderen". In de openingstijdrit, zondagmor gen, werd oud-wereldkampioen Maertens verslagen dóór Didi Thurau. De Westduitser legde het 7,2 kilometer lange parcours door de straten vol kasseien in Dénderleeuw vijf seconden snel ler af dan Maertens. Maakt veel kosten. Moser rijdt goed en dan gebeurt dat stayeren. Raas pakte die minuut voorsprong wel erg snel. Het zou goed zijn wanneer in Nederland het zelfde systeem wordt toege past als in de wedstrijden die door L'équipe worden georganiseerd. Daar mogen geen motoren in de buurt van de renners komen, laat staan vóór hen". PETER VAN PUTTEN Jan Raas stampt nog achter Didi Thurau één van de Limburgse heuvels op. Traint zich suf na vijven. Hij sprinten rent zich uit de naad. Moet ie zelf weten. Deze week heeft zijn vrouw'n écht trainingspak voor'm gekocht. Nou roept de hele buurt: "Kijk-, daar gaat onze Jan de Gooier!" Laat die jongen niet langer tobbeaTrainingspak. 45- Metkapuchon en kangeroe^ak. 55.- ZANDVOORT De triomf had nauwelijks completer kunnen zijn. De zege voor Jan tje Lammers van het herrezen Racing Team Holland in de openingswedstrijd van het Europees kampioenschap formule III- renwagens, een amper minder eervolle tweede plaats voor de Chevron-rijder Mi chael Bleekemolen. Tevoren hadden beide Nederlanders reeds de series, die aan de „finale" op het circuit van Zandvoort voor af gingen, gewonnen. Eén rijder slechts vormde lange tijd een bedreiging voor Jantje Lammers. Dat was de Fransman Patrick Gaillard. Hij volgde de kleine Nederlander op luttele meters. Halverwege de race over vierentwintig ronden was het verschil nog geen anderhalve seconde. De dertiende ronde zou Gaillard fataal worden. Te hard ging de Chevron de Gerlach-bocht in. De Fransman kwam in de hekken, de neus van zijn bolide werd beschadigd. Van de tweede plaats viel hij terug naar de vijfde, op negen seconden achter Lammers. Toch zou de ex-slipschool-instructeur zijn zege niet cadeau krijgen. Bleekemolen, met slechts vier seconden ach terstand tweede, zette acht ronden voor het einde de aanval in. Tienden van seconden pakte hij. Maar de aansluiting met Lammers bereikte hij niet. Bleekemo len haalde overigens de finish niet meer met een draaiende motor. Op vijftig meter voor de eindstreep blies hij de krachtbron van zijn Chevron op. Uitrijdend werd hij als tweede afgevlagd. Het was overigens wel een overtuigend debuut van het Racing Team Holland op eigen bodem. Arie Luyendijk slecht gestart die vierde in de serie werd, eiste de zesde plaats op. Huub Rothengatter werd negende. Cees Glansdorp, die dit seizoen in de merkenraces overstapte van de Renaults naar de „Golfjes", besloot zijn eerste optreden met een knappe zege. Op het natte circuit scheen anti-slipspecialist Tonny Zwaanenburg in eigen huis duidelijk in het voordeel. Hij voerde inderdaad vier ronden het achttal wagens aan. Ook hij maakte in de Gerlach-bocht een fout. Hij raakte van de baan, en dat kwam hem op een verlies van drie plaatsen te staan en dat is in een strijd waarin de deelnemers identiek materiaal hebben, teveel. Tijdens de slotrace voor produktietoerwa- gens, verloor de Chevrolet-Camaro van Rob Slotenmaker in de tweede ronde in het Scheivlak olie. Er deed zich een gecompli ceerd ongeval voor, waarbij de wagens van Cleutjens, Slotemaker, Fresco, Houthuysen en Schinkel betrokken waren. De materiële schade was groot, de rijders bleven onge deerd. Omstanders feliciteren Jan Lammers met zijn fraaie zege op Zandvoort.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 26