Joke van Beusekom laat prijsuitreiking schieten Dubbel succes Peter Herlings Drost: damkampioen en grootmeester Oxford wint, Cambridge zinkt NsHsbdslh'ldH INDONESISCHE TOP LAAT HET AFWETEN IN AHOY Drie grootmeesters in schaaktitelstrijd Terugval Herma van der Horst Van de Bunder gaat door met winnen LEIDSE COURANT PAGINA 23 ROTTERDAM Terwijl zo'n drieduizend toeschouwers delflanden tijdens de finales van het grote internationale badmintontoernooi in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy op elkaar brachten, zat de negenvoudige Nederlandse kampioene Joke van Beusekom al rustig thuis bij haar ouders in Noordwijk. Voor de 25-|arlge ex-Haagse, die woonachtig is in Kopenhagen was het badmintonseizoen al afgelopen. Ze kon geen shuttle meer zien. Haar gedeelde derde en vierde prijs in het damesenkel nam ze daardoor niet in ontvangst. Vader Ton van Beusekom: „Joke heett niet zo'n best seizoen achter de rug en heeft zelfs niet meer de illusie om nog verder te komen in haar sport. Daarnaast heeft ze het veel te druk met haar werk in Kopenhagen, waardoor ze niet vol doende kan trainen". Jan Vrijdag, de organisator van het tienjarige Metro, had er vrede mee dat Joke eerder huiswaarts was gegaan om wat te rusten. Erger was het dat vrijdag plotseling de Indonesische badmintontop uit Rotterdam vertrok, voordat men in Ahoy een shuttle had geslagen. Zeker tweeduizend van hun in Ne derland woonachtige ex-landgeno ten kwamen daardoor zaterdag en zondag voor niets naar Ahoy. Ze konden toen niets anders doen dan de sub-top uit Indonesië maar aanmoedigen. Deze groep is nog altijd een paar klassen beter dan de Nederlandse toppers Joke van Beusekom, Marjan en Rob Ridder, die niet verder kwamen dan de halve finale. Verkouden De grote trekpleisters waren er dus niet. Uem Swie King, met zijn parelwitte glimlach, was, zo de den de berichten de ronde, wat neusverkouden en ook zijn ande re vrienden waren niet helemaal fit om badminton te spelen in ons kikkerlandje. De 22-jarige King kon niet zo best tegen de kou en de kersverse All Engelandkam- pioen, die donderdag in de Inter land tegen Nederland in Amstel veen nog in actie was geweest koos daarvoor snel het hazenpad. Ook Rudy Hartono. de negenvou dige wereldkampioen en nationale held, voelde zich erg belabberd en vertrok evenals Johan Wahjudi en Tjun Tjun terug naar Djakarta. Jan Vrijdag van Metro: „Het is erg jammer. Eerst dachten wij nog: we proberen een schadevergoeding te krijgen van deze mensen. Hun ver blijf heeft ons een aardige cent gekost. Maar als je dat gaat doen, kan je het voor een volgende keer wel vergeten. Onze grote wens is, ook na deze gebeurtenissen, nog steeds om Rudy Hartono en Liem Swie King een keer hier in actie te krijgen. Dat moet mogelijk zijn. Wie had nu nog gedacht dat ze terug zouden gaan? Wat we ook probeerden ze bleven niet. Ze wa ren ziek?" Liem Swie King greep in de buurt van Jan Vrijdag inderdaad erg veel naar zijn zakdoek, maar dat was volgens velen toch niet echt de reden dat hij niet kon spelen. Dele gatieleider Peter Sumarsono wist zelfs te vertellen: „De jongens wil len niet tegen een nederlaag aan lopen. voordat ze voor hun presta ties op All Engeland in Djakarta een huldiging hebben ondergaan." Een ander verhaal dat de ronde deed was dat de wedstrijden in Rotterdam niet pasten in het trai nings- en wedstrijdprogramma dat nu helemaal is gericht op de kam pioenschappen van Azië. die ech- Kwaliteit Zonder de toppers uit Indonesië was er toch nog voldoende kwali teit in Ahoy in actie. In het dame senkel bereikte de 27-jarige Gillian Gilks de finale tegen Verawaty (IndDe laatste had in de halve finale gewonnen van Joke van Beusekom in drie games, met 71111—3 en 11—3. Gillian Gilks had gewonnen van de Nederlandse Marjan Ridder met 12-9 en 11-6. De dames enkelfinale viel tegen. Gillian Gilks had geen kind aan haar tegenstandster Verawaty. Gilks, die opnieuw All Engeland kampioene was geworden, speelde wat met haar en zegevierde met 11-5 en 11-2. De partij was binnen twintig minuten bekeken. Het was de tweede keer dit seizoen dat de niet altijd even vriendelijke vedette van Engeland en drievoudig Euro pees kampioene buiten Engeland in actie kwam. Van de Engelse badmintonbond moet ze steeds toestemming vragen om in het buitenland wedstrijden te gaan spelen. Dat was nu het geval en ook in februari tijdens de internationale kampioenschappen in Beverwijk. „Ze zeggen dat het onwil is dat ik niet voor Engeland in interlands uit wil komen. Dat is echter niet het geval. Ik heb het gewoon te druk met mijn sportzaak. Ik ben graag in Nederland (Tweede Paas dag ging Gillian Gilks richting Keu kenhof. red.) en daarom kom ik over. Tot september zal ik nu ech ter geen shuttle aanraken en mij helemaal gaan inzetten voor m'n sportzaak in Londen. Moeilijk Bij de heren ging de finale tussen Flemming Delfs, de wereldkam pioen van 1977 in het enkelspel en Prakash Padukone uit India. Het leek voor de laatste wel een thuis wedstrijd in Ahoy. Hij had duidelijk het publiek op zijn hand. De krachtsinspanning van Delfs in de ze finale was zeer gering. De eer ste game won hij met 15-7 en in de tweede game speelde hij onno dig met zijn tegenstander die toen met 15-6 won en tenslotte kreeg Delfs het in de derde game nog erg moeilijk. Hij won met 15-13 en daardoor ook de partij. Maar vraag niet hoe. Hij raakte het net bij het scoren van het beslissende punt. De scheidsrechter telde ondanks protest van het publiek de score Joke van Beusekom had er na haar uitschakeling in de halve finale geen zin tn om de eindstrijd te aanschouwen. Zij vertrok ijlings naar haar ouderlijk huis. Het eerste badmintontoernooi in het sportpaleis is succesvol verlopen. De wedstrijden in de arena waren uitstekend te vol gen en over de publieke be langstelling was men niet onte vreden. Over twee dagen kwa men er zo'n vierduizend toe schouwers. De organisatie had op vijfduizend gerekend. Voor lichter Jan Leupe: „Ik geloof toch dat we door moeten gaan met zo'n toernooi. Het geheel kost een ton. Metro en wij vinden dat het toernooi vol gend jaar terug moet komen. Ik hoop dat de sponsor het daar mee eens is. Vergeet niet dat toen wij hier met de zes daagse van start gingen het ook niet gelijk vol zat. Zoiets moet groeien Namen spreken nu eenmaal bij badminton niet zo aan als bij tennis. Iemand die niets van tennis weet. weet dat Borg een grote tennisser is. Dat is met de badminton ners niet het geval. Ik hoop dat het badminton terug komt in Ahoy en dan misschien met een Nederlander in de finale." ARTHUR VAN RUSWUK Zevenaar Frank Drost is damkampioen van Nederland. In de zaterdag gespeelde slotronde kwam hi| tot remise legen Johan Bastiaannet, hetgeen genoeg was om de ■itlonale titel op zijn naam te £hri|ven. De Frieze «derwijzer verwierf door dit re lUltaat de titel van vtionaal grootmeester. Drost ver: ekerde zich hiermee tok van een plaats met Wiersma en Clerc In het toernooi «n het wereldkampioenschap, dat in October aanstaan de in de Italiaanse plaats Arco zal worden gehouden. Wie de overige twee spelers zijn, die dit drietal mogen vergezellen, zal een nacompetitie moeten uit wijzen. Want Bastiaannet. De Boer en Boom behaalden elk dertien punten en deelden daarmee de tweede plaats. In ieder geval plaat sten zij zich met Drost voor de Het verrassende m de laatste ron de was de zege van Gerrit Boom op Sjoerd Visser, De Almeloër stond bepaald positioneel minder, toen Visser in tijdnood geraakte. In deze fase zette Visser enkele malen zwak voort, waar Boom kundig van profiteerde. Hij kwam eindstrijd om het kampioenschap ;vrij onverwacht aan beide punten. van Nederland 1979. wat een fraai resultaat is voor deze drie debute rende spelers. De nacompetitie start op donder dag 30 maart met de partij De Boer-Bastiaannet. vrijdag 31 maart speelt Boom tegen De Boer en de dag daarop volgt de partij Bas- tiaannet-De Boer. Mocht er geen beslissing vallen, dan wordt er op nieuw een enkelvoudige competi tie gespeeld. Indien één van de drie spelers zich plaatst, wordt tussen de overige twee een barra ge gehouden. Hiermee stelde hij zich op de val reep nog kandidaat voor uitzen ding naar Italië. Bastiaannet zag het met lede ogen aan. Voor hem was het toernooi eigenlijk ai be slist. In de derde ronde van de strijd om het Nederlands kampioen schap voor junioren heeft Knoopt zijn eerste plaats behouden. HIJ deelde het punt met titelhouder Harsma, die samen met de win nende Stokkel de tweede plaats bezet DEN HAAG Van maan dag 17 april tot en met woensdag 3 mei zal in Leeuwarden het jaarlijkse toernooi om het schaak kampioenschap van Neder- MEGÈVE De eerste we reldkampioenschappen kunstrijden voor junioren in Megève (Fra) zijn een succes geworden voor Ca nada. Met gouden medailles van Barbara Innerhil en Paul Martini bij het paarrijden, Dennis Coi bij de he ren. Kelly Johnson en Kris Barber bij het ijsdansen won Canada het 'andenklassement. Bij de meisjes ging de zege naar de talentvolle vijftienjarige Ameri kaanse Jill Sawyer. De Nederland se Rudina Pasveer, eveneens vijf tien, werd negende. Herma van der Horst viel door twee valpartijen lerun naar de 7PRtipndo pli-xtc land worden gehouden. Aan deze wedstrijd wordt door veertien spelers deel^ genomen. Titelhouder grootmeester Viktor Kortsjnoj, die verleden jaar onge slagen zegevierde, heeft de invita tie afgewezen. De veertien deelne mers zijn: grootmeesters: Jan Tim man. Genna Sosonko en Jan Hein Donner. Kandidaat-grootmeester Hans Ree. de internationale mees ters Hans Böhm, Kick Langeweg, Rob Hartoch. Frans Kuijpers en Gert Ligterink en kandidaat-mees ter Paul van der Sterren. Daarnaast de hoofdklassers Chris Baljon, Pe ter Scheeren, Leo Hofland en Fred van der Vlist. Sosonko was in 1973 titelhouders, hij speelde verleden jaar niet mee. Timman was in 1974, '75 en '76 kampioen van Nederland De strijd om de Nederlandse jeugdkampioenschappen schaken voor de jeugd, in de categoriën tot dertien jaar en tot zestien jaar is in Nijmegen begonne. De uitslagen uit de eerste ronde zijn: Tot 13 jaar: Jeroen Piket (Leiderdorpj- Gerben Gerrits (Markelo) 0-1, Derk Riet veld (Wassenaar)-Bart van Rhoon (Am sterdam) 1-0. Hans Alberts (Leek)-Tom Bottema (Baarn) 0-1. Marcel Piket (Lei- derdorp)-S]oerd Roebgers (Oostzaan7 1-0, Theo Berben (Halen)-Frank Lim (Nijmegen) 0-1, Paul van Asseldonk (Mierlo)-Nick Dubbeldam (Hoek) 1-0, Jan Kroon (Oenkerk)-Michel v.d. Meer (Lekkerkerk) 1-0. Tot 16 jaar: Wieb Zagema (Franeker)-Ti- mo Eibers (Grubbenvorst) 1-0. Helmut Cardon (Sas van Gent)-Arnold van 't Hol remise. Friso Nijboer (Nijmegen)- Rob Bertholee (Heemstede) 0-1, Manuel Bosboom (Zaandam)-Guido Imbens (Deurne) afgebroken. Anton van Arkel (Emmen)-Michiel Besseling (Delft) remi se. Erik Hoevers (Maarssen)-Erik Ooste- rom (Leiderdorp) remise. Arnoud Dok- kum (Amstelveen7-Dinand Webbink Een dramatisch moment voor de acht van Cambridge dat zijn hoop op de zege in het water zag verdwijnen. LONDEN De traditionele roeiwedstrijd tussen de universiteiten van Oxford en Cambridge, die zaterdag voor de 124e keer op de Theems werd gehouden, is gewonnen door Oxford. De boot van Cambridge maakte 800 meter voor de finish met twee lengten achterstand water en zonk. De negenkoppige bemanning werd door een volgboot uit het water opgepikt en de roeiers van Oxford konden ongestoord het karwei klaren. Het was de derde achter eenvolgende keer dat Oxford de wedstrijd won. Hoewel de winnende equipe bij de finish geen strijd hoefde te leveren, lag de tijd waarin de zeven kilometer werd afgelegd boven de middelmaat: 18 minuten en 58 seconden. De laatste keer dat één van de deelnemers, I in dit geval Oxford, in het water tussen Putney en Mortlake (twee voorsteden van Londen) verdween, was in 1951 Peter Herlings voert het peloton aan op weg naar zijn eindzege DEN HAAG Peter Herlings heeft een bijzonder succesvol Paasweek einde achter de rug. Niet alleen bleef de Maico-rijder in Best bij een Inter nationale 500 cc-motorcross de con currentie voor, ook in Eip was Her lings al zijn rivalen te snel af. Waar door er voor mannen als Gerrit Wol- sink of Frans Sigmans ditmaal weinig eer viel te behalen. De gebroeders Henk en Geert Knuiman uit voornamelijk hebben van de regelmaat. Alsof het van tevoren zo was uitgekiend, werden ze in de drie manches achtereenvolgens derde, tweede en eerste. De Britten Thomspon en Withers, alsmede het Deense duo Thompson/- Jensen moesten in de Nederlanders althans hun meerdere erkennen. De internationale speedwayraces in Geleen zijn beheerst door de buitenlanders. Hansa uit West- Duitsland werd eerste. Jan van de Brom uit Amersfoort is winnaar geworden van de eerste wedstrijd motorcross 125 cc. meetellend voor het nationaal kampioenschap. Deze wedstrijd werd verreden in Oldebroek. August Muller en Henk van Heek wonnen in Steve Baker won ruim de wedstrijd in de 500 Roden een zijspancross over twintig ronden cc-wegrace in het Italiaanse Misano. De Ameri- Het motorraceteam van Groot-Brittannië heeft kaan had aan de finish achttien seconden voor 50.000 toeschouwers de traditionele wed- voorsprong op Lansivuori uit Finland. De Italia- strljd in Chester tegen de Verenigde Staten nen Rossi. Chiselli en LucchinelM volgden op (Van onze sportredac tie) DEN HAAG De ne gentienjarige timmer man Mario van Vlim- meren. die dit jaar uit komt voor de gastren- nersploeg van De Markthof. zegevierde tijdens het Paasweek- eind in Achtmaal in een wedstrijd voor amateurs over tachtig kilometer in de tijd van 2.04,25 Het was voor Van Vlimmeren, van wie insiders erg veel verwachten en die het dit jaar voor De Markt- hofpioeg moet gaan maken, de eerste ovenwinning bij de amateurs. Gerrit Pronk, vorig jaar goed voor maar liefst twintig eerste prijzen bij de amateurs, heeft ook zijn eerste sei zoenoverwinning bin nen. Hij zegevierde in Helmond over honderd Mano van Vlimmeren boekte de eer- kiiometer in twee uur ste zege in zijn nog prille wielerloop- zevenentwintig minu- haan ten en negentien se conden. In zijn woonplaats Uzendijke ging de favoriet voor de Omloop van de Glazen Stad. Toine van de Bunder, rustig door met winnen. De toekomstige prof versloeg Wim Jeremiasse (Wemeldinge) en Silvaer Aerts die tweede en derde werden. Van de Bunder won ook nog een wedstrijd in Zelzate(België) over 110 kilometer Oud-prof Jimmy Krünenberg uit Hoofddorp heeft ook zijn vorm weer te pakken. In de buurt van zijn woonplaats Zwanenburg won hij de honderd kilometer in 2.04.10. Na Gerrit Pronk zorgde Martin Rietveld uit Rotterdam voor het tweede succes van de Batavusploeg door in twee uur. zeventien minuten en zevenendertig seconden als eerst over de eindstreep te gaan in Werkendam, voor de Amstelrenner Ton ter Harmsel. Jan van Houwelingen en Frits Pirard zorgden voor de successen van het Amstelteam Pirard won over zeventig kilometer in Meersen Van Houwelingen deed het zelfde in het Brabantse Zeeland over honderd kilometer. In Steenbergen kwam de Westlander Nico Toussant uit Naaldwijk ais tweede over de streep achter Johan van Meer uit Wouw in een wedstrijd over tachtig kilometer. In Breezand ook een tweede plaats voor Leo van der Berg uit Noordwijkertioot. Gerard Kamper won in 2.2019. Peer Maas zorgde voor een klassieke overwinning in de K.O.-race in Veendam. De 27-jarige Brabander ging in 3.47.10 over de 153 kilometer ai«: oorrto ovor de pindstreen voor Fotvrt Koersen en Frits Schür

Leidse Courant | 1978 | | pagina 23