ohan ruijfff: „Ik speel tegen PSV mijn laatste officiële wedstrijd in Nederland" EES VAN IERSSEL: ALTIJD EEN ZEVEN C UITVERKOCHT „Op 8 mei begin ik aan een nieuwe periode in mijn leven zonder voetbal" &rr' egen Anderlechts sterspeler Rob Rensenbrink 'eg' DINSDAG 28 MAART 1978 UICELONA Twee lenten houden de wacht de groene sportwagen in Johan Cruijff op de irkeerplaats van het adion Nou Camp. Een ir na de wedstrijd staan er nog, stram in de guding. Op eerbiedige stand houden zich enige honderden supporters op. Ze hopen een glimp op te vangen van hun idool, Johan Cruijff, en zijn bereid daarvoor lang te wachten. Johan Cruijff laat die avond een uur op zich wachten. Dat doet hij altijd, niet omdat hij daarin behagen schept maar om het enthousiasme van zijn fans te laten afkoelen. Hij bereikt graag ongeschonden zijn kapitale bungalow even buiten Barcelona. In het uur dat Johan Cruijff als „afkoelingsperiode" gebruikt, laat hij zijn gedachten gaan over PSV—Barcelona, het eerste duel van de halve finales dat morgenavond in Eindhoven wordt gespeeld dat voor hem de laatste officiële wedstrijd in Nederland is. EINDHOVEN Voor het eerst in dit seizoen zal het stadion van PSV bij een wedstrijd voor het UEFA-Cuptoernooi zijn uitverkocht „Achter het getal dat de capaciteit van het stadion aangeeft (29.000) had gerust een „nul" mogen staan", aldus manager Ben van Gelder. „Dan hadden we morgen tegen Barcelona nog voor een vol huis gespeeld". Zaterdagmorgen om tien uur begon de verkoop van de vijfduizend vrije kaarten. „Vrijdagavond stonden de mensen er om half elf al", aldus Van Gelder. „In de kortste keren waren we door onze kaarten heen". inderdaad", reageert Johan Cruijff. „Offi- ieel speel ik woensdagavond de laatste wed- ijd in Nederland. Ik heb gehoord dat PSV gen Magdeburg een geweldige wedstrijd heeft speeld. PSV is en blijft een gevaarlijke tegen- ander, zeker als ik me realiseer dat wij op pier als favoriet te boek staan." han Cruijff beseft terdege dat hij voor zijn atste officiële optreden in Nederland staat, let verhaal gaat dat ik in het toernooi Am- erdam-703 afscheid neem van het Neder- publiek maar dat is een gerucht Mijn jntract met Barcelona loopt aan het eind van seizoen af en dan stop ik definitief met letballen. Laat ik eens en voor altijd zeggen mijn besluit vaststaat: niet naar Argentinië, •en voetbal meer na afloop van mijn contract Spanje." ertien jaar geleden begon Johan Cruijff aan n carrière, bij Ajax. „Ik heb in mijn tijd bij t veel aan mijn loopbaan kunnen bouwen, arvoor ben ik de spelers dankbaar. We vorm- i) het glorie-elftal van Ajax waarin ieder zijn gen taak en verantwoordelijkheid had. Ik heb iar geleerd mijn eigen verantwoordelijkheid te agen. Dat doe ik nog bij Barcelona, niet alleen wr de ploeg maar ook voor de tachtigduizend leschouwers die er elke keer zitten. Op 7 mei «el ik bij Barcelona mijn laatste wedstrijd, ijn afscheidswedstrijd. Wat de toekomst gaat rangen, weet ik niet. Ik wil nu aan mijn matschappelijke positie gaan denken. Niet de wtballer Cruijff moet voor zijn gezin blijven orgen maar Johan Cruijff zelf. Op 7 mei sluit i een periode in mijn leven af en ik begin op mei een nieuwe." liet iedereen is het met zijn beslissing eens. i mei zijn de verkiezingen voor de president nn Barcelona. In de straten van de Catalaanse hoofdstad hangen de affiches en verkiezings- ^ndoeken. Er zijn zes kandidaten voor het pradentschap van de roemruchte voetbalclub. i b zes hebben hun kiezers beloofd dat zal (orden geprobeerd Johan Cruijff toch nog een (ontract aan te bieden. en van de kandidaten zegt: „FC Barcelona ender Cruijff is als een krentenbrood zonder renten. Ik zal proberen Johan Cruijff voor het paanse voetbal te behouden. Ik heb begrip oor het standpunt van Cruijff. Hij heeft bezwaar" egen het vele reizen, het langdurig afwezig zijn an huis en de speelwijze van veel Spaanse lubs. In de uitwedstrijden speelt elke club op. ohan Cruijff en dat is een zware belasting, ook oor een topsporter." ieden presidentskandidaat, die ook nog met trai ler Rinus Michels moet praten over contract- lerlenging, vervolgde: „Misschien kunnen we ruijff een contract aanbieden waarin hij zich Heen verplicht de thuis- en bekerwedstrijden spelen. De fysieke en psychische belasting dan minder zwaar. Johan Cruijff blijft een ekpleister voor FC Barcelona. Een voorbeeld: UEFA-cupontmoeting met PSV op 12 april nu al uitverkocht. Deze wedstrijd levert de Johan Cruijff: „Tegen PSV mijn laatste officiële wedstrijd in Nederland, op 7 mef mijn afscheidswedstrijd bij Barcelona en dan geen voetbal meer". club een netto-opbrengst op van een miljoen na. We zijn bereid om over deze zaken te gulden. Wij kunnen Johan Cruijff darom ook praten, evenals over het contract met Rinus iets bieden." Michels. Cruijff betekent niet alleen publiciteit „Ik ben ervan overtuigd dat Cruijff een groot voor Barcelona, maar ook veel geld. Vriend voor ons een grote bron van inkomsten." bespeeld. Maar elke weldenkende supporter Het is een publiek geheim dat alle zes kandida- weet maar al te goed dat deze belofte een loze ten voor het presidentschap de supporters een kreet is geweest. Geen clubbestuur, waar ook Spaanse trainer hebben beloofd. De nationale ter wereld, kan zich veroorloven een succesvolle ven. FC Barcelona strijdt nog op drie fronten: finalist in de strijd om de Spaanse beker (tegen Las Palmas), op 19 april in Madrid teggen koploper Real Madrid, dat na de nederlaag van Barcelona, afgelopen zondag in Sevilla (2—1) 'drie punten voorsprong heeft en het UEFA-Cup- !toernooi. Een definitief afscheid van Michels en Johan Cruijff zou de slechtste start zijn, die een van de zes kandidaten zich zou kunnen wensen. Cruijff: „PSV—Barcelona had eigenlijk de finale moeten zijn. Beide clubs beschikken over inter nationale klasse. Bovendien zou mjn afscheids wedstrijd dan later in het seizoen worden ge speeld. Misschien dat ik met Barcelona toch in het Amsterdamse toernooi speel, maar dat is dan beslist geen afscheidswedstrijd." Eindpunt Ook Rinus Michels en ploeggenoot Johan Neeskens houden het erop dat Eindhoven het eindpunt van Cruijff is. Michels: „Wat Johan doet moet hij weten, ik heb mijn eigen zorgen. Voetbal is betrekkelijk. We zullen ons allemaal bezig moeten houden met de toekomst. Voorlopig moet ik de proble men bij FC Barcelona oplossen. De club staat voor beslissende weken: de Spaanse beker, het landskampioenschap en het UEFA-Cuptoernooi met daar vlak achteraan het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië." Michels verder: „Johan Cruijff is nog steeds één van de beste spelers van de wereld. Hij dirigeert het spel nog steeds. Toch is te merken dat hij een dagje ouder wordt. Naarmate de wedstrijd vordert en er te veel kracht en snelheid wordt gevraagd, valt Johan terug. Als hij fit is, blijft hij de ongenaakbare en grillige speler, die met listige voetbewegingen het spel kan bepalen. Ook tegen PSV zal hij weer schitteren. Vooral omdat het zijn laatste wedstrijd wordt." aandeel heeft in de populariteit van FC Barcelo- schappelijke wedstrijden met Johan Cruijff zijn trots van de Catalanen werd met deze belofte trainer als Rinus Michels aan de kant te schui- WIL VAN DER PLAS iNSCHEDE Twee weken geleden, toen FC Twente ombekommerd de laatste uren voor het tweede treffen met Vejle in de kwartfinales van het toernooi om de Europese Cup II doorbracht, ging Niels Overweg uitgebreid in op het wel en wee van de club, die hij als voorstopper dient. In zijn relaas verpakte hij evens een aantal opmerkingen over ploegge- loten. Sprekend over Cees van lerssel kwam hij tot de ontboezeming: „Hij valt eigenlijk nooit op maar hij is wel een jongen op wie e kunt bouwen, altijd. Hij schittert bijna nooit, (naar faalt ook nimmer. Een negen zullen ze niet geven maar ook geen vijf. Hij is er ïen die altijd een zeven haalt. In wezen is lij onvervangbaar voor het elftal. Twente zou hem best nog een paar jaar vast kunnen loggen, ondanks zijn leeftijd. Het gaat er toch in de eerste plaats om wat je presteert?" Waardering dus voor de 32-jarige vleugelverde diger. bezig aan zijn negende seizoen bij FC Twente. Na Epi Drost en Kick van der Vall leeftijdgenoten van Van lerssel heeft hij de langste staat van dienst bij de Twentse formatie. De bij het Bredase Baronie begonnen Van lerssel. bereikte via het UEFA-jeugdteam en Jong Oranje het Nederlands elftal waarin hij vijf heer speelde. Op zijn conduitestaat prijken voorts driëenveertig Europese bekerduels. Slechts een keer ontbrak hij op het Europese podium, zes jaar geleden in de return tegen OFK Belgrado voor de kwartfinales. Zijn grote ervaring zal Cees van lerssel mor genavond van pas komen. Dan komt hij, naar mag worden aangenomen, tegenover Rob Ren senbrink te staan, sterspeler van Anderlecht, de tweevoudige finalist in Europa Cup II en morgen tegenstander in de halve eindstrijd. ..Ik heb wel eens eerder tegenover hem gestaan, toen hij bij DWS speelde. Verder ken ik hem van het Nederlands elftal. Rensenbrink blijft een onberekenbare voetballer, van wie je alles kunt verwachten". Wat voor heel FC Twente in het algemeen geldt, gaat in het bijzonder op voor Cees van lerssel: moeilijker had de opgave niet kunnen zijn. Geen verdediger zal staan te springen om aan de grillige Rob Rensenbrink te worden gekoppeld. Cees van lerssel, van wie verscheidene ploegge noten zeggen dat hij de beste profmentaliteit heeft, heeft er echter geen slapeloze nachten van. „Nee hoor. Er wordt, geloof ik, over het duel Rensenbrink-Van lerssel meer gepraat dan ik er zelf aan denk. Zijn waarde voor Anderlecht is enorm groot. Hij scoort zelf of bereidt doel punten voor. Hij is een speler die een kwartier niets doet maar dan ineens de wedstrijd in het voordeel van zijn ploeg beslist. Hij is te vergelij ken met Piet Keizer, ook een speler met soms van die briljante acties". Hun klasse Oefenmeester Spitz Kohn heeft Anderlecht aan het werk gezien. Hij heeft ook Rensenbrink uitgebreid bestudeerd. Van lerssel: „We weten nog niet hoe we tegen Anderlecht zullen spelen. Misschien heeft de trainer nog wel een verrassing in petto". „Het spreekt vanzelf dat het zijn voordelen heeft als je weet wat je tegenstander kan gaan doen. Maar aan de andere kant: van Cruijff en Keizer wist je dat ook maar ze liepen je toch mooi voor. ledereen kende de schaarbeweging van Keizer en toch lukte die telkens weer. Cruijff kan zo verschrikkelijk versnellen. Je kunt je daarop instellen maar je weet nooit of hij het doet en wanneer. Dat is nou het grote van die voetballers, hun klasse". Het is mogelijk dat Cees van lerssel zijn offen sieve daden morgenavond moet inperken. „Als de trainer zegt dat ik bij Rensenbrink moet blijven, zal ik mijn aanvallende acties moeten beperken. Dat zou niet verwonderlijk zijn want het is genoegzaam bekend wanneer Anderlecht het gevaarlijkst is: in uitwedstrijden, veel man nen terug en dan counteren. Daarin is Ander lecht levensgevaarlijk. Dat hebben we in Ham burg kunnen zien. HSV maar drukken en toen, vlak voor het einde, ineens die tegenstoot van Anderlecht en het winnende doelpunt". Een voor een kinmiddels heeft FC Twente zich pas na de afgelopen zaterdag gespeelde wedstrijd tegen FC Den Haag volledig in het Europa Cupge- beuren gestort. Het is bij de club gebruikelijk dat de zaken een voor een worden afgewerkt en niet door elkaar worden aehaald. Zo wordt ook niet, zelfs niet voorzichtig, erover gepraat dat FC Twente de eerste Nederlandse ploeg zou kunnen zijn die de finale van het toernooi om Europa Cup II bereikt. Van lerssel: „Geen woord erover. Dat gaat pas spelen als we inderdaad in de finale zitten. Maar vergeten we niet dat Anderlecht de laatste jaren erg goede resultaten in Europees voetbal heeft bereikt, is uitgeschakeld voor de Belgische titel en de beker en zich dus geheel kan concentre ren op dit toernooi. Dat geldt overigens ook voor ons maar wij hebben toch minder routine. FC Twente is niet favoriet maar heeft daarente gen ook niets te verliezen. Anderlecht heeft al twee keer in een Europese eindstrijd gestaan. Daarom is het voor ons geen schande als we zouden verliezen". „Kansloos zijn we zeker niet. We hebben in de loop der jaren al meer moeilijke tegenstanders gehad; Ipswich Town, Juventus. Laat Anderlecht maar favoriet zijn, dat mag van ons. We zullen proberen die rol te ondergraven". Cees van lerssel zal dat op sportieve wijze doen. Hij liep nog nooit een schorsing op. KYO TEUSINK mmmm t -***»* W V i t .wt:' i rr%

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17