w-r- Lampe laat meisjes zomermode kiezen. Italië op zijn smalst: de afstand man-vrouw tt iff? [UNIEK 1POPPENGALA 10P JOUDEN HANDEN Ciao bella Ciao (slot) (73) HINNENLAND/BUITENLAND NA" LEIDSE COURANT DINSDAG 28 MAART 1978 PAGINA 11 Onze correspondent Frans Wijnands verlaat na vijf jaar Italië en Rome om terug te keren naar Neder land. In een serie beschouwingen onder de tiel 'Dag liefje - Ciao bella, ciao' maakt hij de balans op van zijn verblijf. Vandaag het slotartikel. Rome Italië op z'n smalst en op z'n breedst Letterlijk en figuurlijk. Letterlijk op z'n smalst in het diepe zuiden, in de teen van de laars. Ietsje ten zuiden van Catanzaro, de stad van de drie Vs: de altijd waaiende "vento" (wind); het economisch belangrijke "velluto" (fluweel) en de vanzelfspre kende plaatselijke patroonheilige, in dit geval Vitiliano. In deze Calabrese landengte tussen de Jonische en de Tyrrheen- se zee, vlakbij het plaatsje Filadelfia, is Italië op z'n smalst. Nog geen dertig kilometer hemelsbreed. Op z'n breedst is dit land in het hoogste norden, langs de grenslijnen met de buurlanden. Van Triest tot Courmayeur bedraagt de afstand meer dan 500 km en het tussenliggende gebied toont een internationale staalkaart van Italianen: van de Frans-geörienteerde Val d'Aosta via het monarchistische Piemonte naar het Duitssprekende Bolzano of Bozen. Vervol gens het Oostenrijks getinte Friulie en tenslotte Gorizie, nèt zo Joegoslavisch als de aanraakbare buren aan de andere kant van de grens. Een baaierd van invloeden en culturen. Figuurlijk gesproken heb ik Italië het breedst ervaren in de nationale gastvrijheid, de bijbehorende keuken, de rijkgevulde wijnkelders en in de traditie, waarvan een deel voor nog méér beschaafde Westeuropeanen louter folkloristische fratsen zijn. Levende kerststallen en bloemencorso's, carnavalsoptochten en historische verkleedpartijen kennen we in Nederland óók wel. Maar onbekend bij ons zijn fenomenen als Goede Vrijdag-pro- cessies waarbij een barrevoetse Christusfiguur gebukt gaat onder een zwaar houten kruis; de hoofdfiguur in de bonte stoeten die ondermeer in Alatri door het avondlijk donker trekt. De Christus leeft zich helemaal uit in die rol. Hij voelt niet hoe hij zijn blote voeten openhaalt aan de rotsige straatstenen; hij is blind en doof voor de bonte kermis langs de route, de speelgoedkramen, de jengelende juke-boxen, de goktenten en de overvolle terrasjes, waar hele families de maaltijd alléén maar even onderbreken om de stoet gade te slaan. Onbekend bij ons zijn processies waarin de dorpsdapperen - onherkenbaar door een soort ku-klux-klanmuts - zich met ruwe puinsteen de hartstreek tot bloedens toe openschuren zoals dat vlakbij Benevento jaarlijks gebeurt, en de processie van Domini- cus in de Abruzzen waar het beeld van de heilige met levende slangen wordt omhangen en rondgedragen door het bergdorp Cocullo. De kinderen langs de route worden gedwongen die adders aan te raken, opdat ze tegen allerlei kwaad beschermd zullen zijn. Om maar niet te spreken van het vloeibaar worden van het bloed van de heilige Januarius, het hoogtepunt van het Napoli- taanse religieuze volksleven, en van de krankzinnige, maar fascinerend mooie palio van Siena, een race op ongezadelde paarden bereden door amateurs, die als dollemannen op het met een zandlaagje bedekte plein van de stad rennen. Gezegend volk waar de gemoedsuitingen niet doorlopend afge remd worden door een soort overbeschaving. Bij ons ben je een "harde" als je je tranen terugdringt wat er ook aan droevigs gebeurt Beheersing van primaire gevoelens is een teken van beschaving en karakter geworden. In dat opzicht zijn veel Italianen nog wilden; ze huilen en schreeuwen hun verdriet uit; ze kunnen nog lachen als ze plezier hebben. Hanen Op zijn smalst, in figuurlijke zin, is Italië in het steeds meer misplaatste superioriteitsgevoel van driekwart van de Italiaanse mannen en het helaas daarbij behorende onderdanigheidsgedrag van veel vrouwen. Italiaanse mannen zijn wonderen van hypocrysie. Ze zijn - dat moet worden toegegeven - onweerstaanbaar charmant, en ver zinnen het overgrote deel van hun amoureuze verhalen, want anders zou Italië minstens zo dicht bevolkt zijn als Nederland! De Palio van Siena is een van de vreemdste en meest opwindende paar- den-races ter wereld, waarvoor bij Italianen en buitenlanders een enorme belangstelling bestaat. 9 I Italiaanse mannen hebben de naam onweerstaanbare "latin-lovers" te zijn. Die mythe is de laatste tijd gedegen bestreden, maar Italiaanse mannen geven hun ogen doorgaans wèl goed de kost. De meeste mannen gedragen zich als hanen. Ze vinden het zondig om een vrouw teleur te stellen. Daarom is een Italiaan een eindeloze en openlijke bewonderaar van vrouwelijk schoon en hij geneert zich niet om te kijken. Tóch blijven ze bij dat alles doorgaans zéér traditioneel. Terwille van de goede naam en de eer van de familie is elke tè openlijke flirt uit den boze. Het belangrijkste van het spel is namelijk dat de schijn, de "bella figura" wordt opgehouden. In een voor ons huichelachtig aandoende naiviteit geloven ze werkelijk in hun eigen trouw en eerlijkheid, en ze bedreigen hun vrouw met moord en doodslag als die hetzelfde zou doen als de kennelijk van straf vrijgestelde overspelige man. Geen wonder dat in zo'n sfeer het feminisme in Italië thans snel van de grond komt, al slaan de Italiaanse dolle mina's de plank nog wel eens mis in hun begrijpelijke ijver meer aanzien voor de vrouw in de Italiaanse samenleving te verove ren. Na vijf jaar Italië blijken alom bestaande vooroordelen over de Italianen onwaar te zijn, in hun hardnekkigheid en algemeen heid bijna belasterend. Zo heb ik me in de afgelopen jaren vaak verbaasd over de inzet van veel Italianen een meer westers Europees peil te bereiken en over hun vaste geloof in de voordelen van een verenigd Europa. De EG in Brussel is niet langer een wegpromoveer-post voor tweederangs politici; de scholen nemen meer vreemde talen op het programma; het Italiaanse bedrijfsleven zoekt koortsachtig naar buitenlandse contacten. Juist de sleutelpositie tussen Europa en het Nabije Oosten en Afrika, juist de aanwezigheid van een machtige communistische partij en tegelijk óók het centrum van de katholieke kerk, dat alles maakt steeds meer Italianen ervan bewust dat hun land een veel belangrijker rol moet en kan spelen. Met alle afgrijzen voor de tot in de ministeries aanwezige corruptie, moet óók geconstateerd worden dat in Italië af en toe geprobeerd wordt orde op zaken te stellen, ook al worden politiek beladen processen jaren slepend gehouden en gaan nog de meest opzienbarende schandalen na korte tijd de doofpot in. Jammer genoeg is nog altijd een uitspraak van koning Victor Emanuel van kracht die honderd jaar geleden eens zei dat er maar twee manieren waren om de Italianen te regeren: "óf met de bajonet, óf met corruptie". Maar er is iets aan het veranderen. Er is meer strijd tegen de maffia, er is minder ontzag voor feodale tradities. Er is een vleug bewustzijnsbesef merkbaar, ook al leidt dat tot politieke tegenstellingen, tot uitbarstend geweld, tot rebellie aan de kerk, tot onverdraagzaamheid tussen bevolkingsgroepen. Ik weet dat ik Italië verlaat in een boeiende fase van de geschiedenis, met aanstaande verschuivingen in het politieke vlak, met veranderingen binnen de kerk. Vandaar het motto van deze reeks afscheids-ontboezemingen "Ciao bella" Meer dan dertig jaar geleden was het de titel van het meest gezongen en nog zeer populaire partisanenlied. Het is de afscheidsgroet van een vertrekkend soldaat aan zijn geliefde. Het "bella" slaat op dit land, op Italia, op het volk, dat in die vijf jaar - ondanks alle gebreken en kritiek - een overrompelende geliefde is geworden en zal blijven. Vandaar dat diepgemeende "ciao, bella", en het onverbrekelijk daarbij behorende: "arrivederci". Frans Wijnands 1 's-HEERENBERG - Meer dan vijftienhonderd poppen vormen het komend seizoen in het gebouw van de Stichting Gouden Handen in 's-Heerenberg een van nieuwste attracties. Het is het grootste „poppen- gala" dat ooit in Nederland is gehouden. Honderden creaties zijn door poppenmakers - praktisch allemaal amateurs - ingestuurd. De nooit eerder vertoonde expositie is ondergebracht in verscheidenen ruimtes van het voormalige klooster tegen de Duitse grens. Onder de poppen bevinden zich ook vijftien poppen die eigendom zijn van Koningin Juliana. Bijzonder zijn de poppen van Marianne Willemsen, de Zeeuwse huisvrouw die landelijk bekendheid kreeg door de Van Har- teactie van de VARA. Marianne Willemse is gehandi capt. Zij maakt therapeutische poppen, waarmee gehandicapte kinderen kunnen spelen en oefe nen. Marianne is ook de enige die dit werk verricht. De Stich ting Gouden Handen wil haar helpen om verder te gaan met het maken van poppen. Een ano nieme schenker heeft haar al tweeduizend gulden startkapi taal aangeboden. Op de eerste verdieping heeft zij haar poppen geëxposeerd. Nieuw voor dit seizoen is ook het levenswerk van de in 1973 overleden dr. W. G. L. Wieringa uit Haarlem. Van deze wiskunde leraar zijn in Gouden Handen tweeënvijftig door hem ge creëerde historische diorama's, met daarin honderden uit tin vervaardigden figuurtjes te zien. Deze indrukwekkende verzame ling laat een aantal veelbewogen tijdperken uit de geschiedenis zien. Deze collectie was eerder te zien in het Frans Halsmuseum in Haarlem en in het Museum, voor het Onderwijs in Den Haag. De Limburgse huisvrouw Truus Pickles overleden BRIGHTON - Wilfred Pickles, een halve eeuw lang een voor aanstaande radio- en televisie persoonlijkheid in Engeland, is gisteren op 73-jarige leeftijd in Brighton overleden. Pickles was begonnen als nieuwslezer bij de BBC, leidde later een radiokwis getiteld „Ha ve a go" die het 21 jaar uithield en speelde komedie op televisie en toneel en in de film, waarbij zijn karakteristiek vaak het ac cent van Yorkshire was. In 1950 was Pickles voor zijn radiowerk onderscheiden met het O.B.E., de Orde van het Britse Imperium. Coumans heett eveneens een aantal beelden afgestaan aan de Stichting in 's-Heerenberg. Truus Coumans boetseert hoofdzakelijk mensengezichten en vooral kinderhoofdjes. Een van haar werken staat momen teel in het Witte Huis in Was hington. Een bijzonder originele inzending komt dit jaar van mr. N. J. A. Oostwoud Wijdenes. Hij -as in het oude Indië ooit Landraad. Hij bouwde zelf een miniatuur toneel, schreef er ver halen voor en voerde die naast klassieke spelen op. temidden van door hem zelf bedacht en ge schilderde coulissen. Een aantal van deze tonelen zijn nu in Gou den Handen te zien. In Gouden Handen is verder het circus aangevuld met een mini- circus. Dit door Marinus Heys uit Kaatsheuvel op schaal ver vaardigde circus „Roberti" werkt met één druk op de knop twaalf verschillende program maonderdelen af. Frits Spies uit Leeuwarden die op Gouden Handen al een ..eigen'' zaal be zit toont dit jaar naast zijn vele andere sublieme creaties zijn al lerlaatste schepping; een twee meter hoge, rijk bebeeldhouwde kaars met aan de voet een 85 cm hoge afbeelding van Johannes de Doper. De Stichting heeft ten slotte voor het eerst een Gouden Hande nonderscheiding. Deze jaarlijkse prijs dient als eerbetoon aan die personen of groepen die zich bij uitstek verdienstig maken op het terrein, dat ook Gouden Handen bestreikt, namelijk het activeren en stimuleren tot een simpele vrijetijdsbesteding in de maat schappij, die dit voor gezonde en zieken als absoluut noodzakelijk moeten aanvaarden. De onder scheiding bestaat uit een houts nijwerk, naar eigen onderwerp uitgevoerd door Feitse Jenninga uit Arnhem, die met zyn werk op Gouden Handen vertegenwoor digd is. De prijs zal dit jaar sep tember worden uitgereikt in een speciale bijeenkomst. Fijne jas van glans- poplin met aangerimpelde pas en bloemversiering bij mouw en kapuchon. In beige/brique en marine/bleu It Effen katoenen bloes r met plooitjes. In écru, kaki, beige, camel en Velours sweater met V-hals in o.a. écru, brique, roze en bleu Mt. 166(19.-)t/m-|n 164 (23.-). Va. iy," brique. Mt. 116 (25.-) O C 1164 (31.-).V.a. At); Mt. 116 (69.-)t/m£Q 158 (90.-).V.a. OÏ7; 164 (23.-). Va. Prima broek met rechte pijpen. Fijncord. In o.a. beige, naturel, brique en olijf. Mt. 122 (49.-)t/m 164(59.-).V.a.^0a Romantisch geruit jurkje van katoen met kanten strook jes. In beige/brique en beige/ bleu. Mt. 92 (35.-) Q ET t/ml52(49.-).V.a.OO* Romantische crêpe bloes in o.a. pink, bleu, wit, en écru. Mt.92(13.-)t/m-|Q 164 (22.-). Va. JLO# Wijde rok met broderie- strook in de nieuwe specerij- tinten. Mt. 128 (39.-) QQ t/m 164 (48.-). Va. Ot/»"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11