Het aloude geslacht der Zwetsloten nam weer even bezit van Hoogmade Bibliotheek Noordwijkerhout in uitbreiding raadhuis hond zoekt huis Schapen liepen Trix in de weg mt TAP/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 MAART 1978 PAGINA 5 Hoogmade, kerkdorp van de gemeente Woubrugge, telde woensdagmiddag en avond ruim 300 zielen ex tra. De familie Zwetsloot was er neergestreken, voor een vrij spontane reünie in Huize Van der Ploeg. Eigenlijk waren het nummers, die de restau rantruimte overbevolkten. Als je naar een opgespeld naamkaartje keek las je bijvoorbeeld Louis G.84". Dat was geen de- linkwentenaanduiding, maar je moest het lezen als: Louis Zwetsloot van TAK G, te vinden op blad zijde 84". Die bladzijde NA 1982 NIEUWBOUW DE ZILK NOORDWIJKERHOUT - Burgemeester en Wethou ders van Noordwijkerhout willen de openbare bibliot heek aan de Kerkstraat in de periode van 1980-1982 ver vangen door een nieuw ge bouw dat aan de eisen vol doet die hiervoor landelijk zijn vastgelegd in de Wet op het Openbaar Bibliotheek werk. De gemeente streeft ernaar om na 1982 een bi- bliotheekfiliaal te realiseren in de woonkern De Zilk. Tot die tijd zal De Zilk het met een bibliobus als bibliot heekvoorziening moeten doen. Een eerdere realisatie van een bibliotheek voor de woonkern van 3.000 inwo ners, acht het gemeentebe stuur financieel niet haal baar. Daarbij komt dat tij dens de vorig jaar gehouden algemene beschouwingen, een bibliotheekvestiging in de kern van Noordwijker hout een hogere prioriteit kreeg. In de raadsvergade ring van donderdag 30 maart wordt een gemeentelijk bi bliotheekplan aan de raad ter vaststelling aangeboden. De Wet op het Openbaar Bi bliotheekwerk die in 1975 werd gelanceerd, opent de mogelijk heid om de personeelskosten van een bibliotheek te laten be kostigen door de rijksoverheid. Voor de overige kosten wil het Rijk 20% bijdragen. Bindende eis is dat de gemeente een drieja renplan opstelt. De Noordwij- kerhoutse Openbare Bibliotheek is in 1970 in gebruik genomen en blijkt in een behoefte te voorzien in het werkgebied van 12.000 in woners. De oppervlakte van het huidige gebouw bedraagt 260 mJ, terwijl de subsidiabele eis voor een gemeente als Noordwijker hout 875 m: is. In de huidige ac commodatie zijn geen uitbrei dingsmogelijkheden. Het ge meentebestuur wil de bibliot heek nu onderbrengen in de uit breiding van het Noordwijker- houtse raadhuis. Na de inge- bruik name van de nieuwe vesti ging moet het personeelsbestand worden uitgebreid. De Zilk In een volgend driejarenplan, na 1982 komt De Zilk in aanmerking voor een bibliotheekfiliaal. De Zilk is nu nog niet in het gemee ntelijk plan opgenomen omdat de daaruit volgende opname op het landelijk plan. uitvoering van de gewenste voorzieningen ver plicht. De stichtingskosten voor een vaste vestiging in De Zilk worden geraamd op 700.000 gul den. De jaarlijkse exploitatie kosten gaan 100.000 gulden be dragen. De behoefte aan een bi bliotheek voorziening in De Zilk blijkt uit het veelvuldig gebruik dat er thans van de bibliobus wordt gemaakt. De uitleenperiode en het boe kenbezit is gering. Dit terwijl de afstand tussen Noordwijkerhout en De Zilk niet uitnodigt tot het gebruik van de Noordwijker- houtseaccommodatie. Vooreen toekomstige vaste bibliotheek vestiging is inmiddels grond ge reserveerd bij het te bouwen Gemeenschapshuis aan de Zil- ker Sportlaan. Voor een werk gebied van 3.000 inwoners be draagt de minimale vloeropper vlakte 460 m:. r was dan te vinden in het kloeke boek „Zwetsloot, een oud Rijnlands ge slacht", voor deze gele genheid samengesteld en uitgegeven. Ik schreef er al eerder over. Precies 500 boeken waren er aange maakt, maar dit aantal schoot schromelijk tekort, want er gingen ruim 600 over de provisorische toonbank, in de hoek bij Van der Ploeg, waar Cor- rie Zwetsloot-Pinxter met man en secondanten zat om de honderden Zwetslo ten uit het hele land te verwelkomen en hen te voorzien van een boek over hun eigen geslacht. Niet als relatiegeschenk of diploma, maar als een al bum als „familiebijbel" en boter bij de vis. Corrie Zwetsloot incasseerde (als één van de aanstichters van deze Zwetslotenbijeenkomst en hoofdsamenstelster van het op zienbarend album, gevat in een delicate ringband) vier uur lang honderden handdrukken en bij gaande bankbiljetten om de kos ten der uitgave te kunnen dek ken. Haar energie werd gevoed door hooguit twee koppen kof fie. En dat terwijl ze zelf eigen lijk helemaal geen echte Zwets loot is, maar man Harry Zwets loot, die woensdag onmisbaar aan haar zijde zat en boeken uit reikte, bakt liever thuis z'n eigen brood (zoals ik al eerder ver meldde). Corrie draafde uit lou ter enthousiasme dus alleen op voor het standaardwerk over de Zwetsloten. Maar haar glorie was volkomen, haar jarenlange arbeid werd gehonoreerd met een ongekend familiebezoek en talloze bloemboeketten en inge- doosde paaseieren die achter haar rug werden opgestapeld. De zaal puilde uit van de Zwets loten, die uit de naaste omgeving Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan.tenzij het dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00—12.00 en 14.00—17.00 uur. Zaterdag van 10.00—12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in dezeurubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. tot uit het gehele land tot en met Maastricht (er kwam zelfs een religieuze Zwetsloot uit het Bel gische Turnhout) naar Hoog made stroomden, Hoogmade: eens een Heerlijkheid (door Huize Van der Ploeg in een re clamefolder in de Engelse tekst aangeduid met „Delight"), en in de diepe, bijna niet te peilen .oudheid, de voedingsbodem voor de stamboom der Zwetslo ten. Nou, het werd opnieuw een heerlijkheid. Daar stonden de honderden opeengepakt, de „echte Zwetsloottrekken" wa ren niet meer herkenbaar, omdat de eeuwen hun differentiërend werd hadden gedaan. Naam bordjes op revers, jurken of trui tjes vormden het enige houvast. Je kunt nu wel dezelfde naam dragen, maar in de meeste geval len blijf je door al die uiteengelo pen takken toch vreemden voor elkaar. Het begon om vier uur. De zaak liep meteen al vol. De eerste gang was naar Corrie uit Lisse, die ais een receptioniste de spil van de beweging was. De Zwets loten, voorzien van het geïllus treerde boekwerk, konden zich het eerste halfuur nog versprei den, bladerend en lezend. Maar tegen vijven was er al bijna geen speld meer tussen te krijgen. De ene Zwetsloot na de andere kwam met de nodige aanhang binnen. Van der Ploeg zat tjok vol. Ook het parkeerplaatsje vóór het etablissement, waar tal van Zwetslootauto's klemvast kwamen te zitten, ingebouwd door Kees van Piet, Dirk van Frans, Cornelis en Hendrik Zwetsloot. De meeste sprekers die tegen acht uur op een tafel klommen waren Zwetsloters die boven het rumoer uit trachtten te komen met het annonceren van kentekennummers van afgrende lende verre of nabije familiele den Inmiddels was het bar gezellig aan het worden. De stemming groeide van handes geven bij uit eengedreven loten van takken, tot kussen tussen zich nauwer verwant wetende telgen. De kussen namen rond de klok van achten toe, want het begeeste rend percentage alcohol dat Van der Ploeg tegen een redelijke vergoeding en met een begrijpe lijk genoegen ter beschikking stelde vaagde hier en daar on duidelijke grenzen weg en ik meende soms te bespeuren dat het licht vrijen is tussen neef en nicht: „ha, dat is vast oompje Jaap.Voor de vaste stam gasten was het maar een trieste bedoening. Ze voelden zich ont heemd en door de zijwaartse druk werden ze weldra buiten spel gezet. Tegen deze Zwetsloot-congestie, een zeld zame concentratie van puur en aangetrouwd, was waarlijk geen kruid gewassen. Een enkele Hoogmadese buitenstaander werd uitgeschakeld door leden van de B- en G-tak. En Van der Ploeg, in staat van horeca-beleg, lapte voort. Waarbij aanvankelijk koffie, ze ven ups en sapjes als suderans de boventoon voerden. Enkele bruisende types gaven zich toen al over aan bier, maar na een uur tje waren de „bessen", de .jon kies" en de sherry's nauwelijks meer te tellen. Ik heb 56 keer „nee, het spijt me", moeten zeggen, omdat me gevraagd werd of ik óók een Zwetsloot was. „Het geeft niet. hoor; het is tóch wel gezellig", kreeg ik dan te horen. Voor het „filmjournaal" met felle belichting zorgde A. G. Zwetsloot uit wassenaar. „Dat is onze rijke richting in de familie", aldus een verre neef. Een dame uit Utrecht bestelde koffie: „zet maar op de rekening van Zwets loot. Altijd goed..." Een Zwets- lootse uit de buurt van Schagen klampte een vermeend familielid aan: „o. pardon, u bent een ober. Geen Zwetsloot dus. Jammer, ik ben een beetje fami lieziek. ziel u". De duidelijk tus sen de wal en het schip vallende bedienende functionaris lachte breeduit, want de tips hoopten zich op. Het was één deinende Zwetslootzee, waarin zelfs een eenzame Helsloot belandde en roemloos ten onder ging. Het werd een groots evenement, waarbij de meeste Zwetsloten moesten blijven staan, want te gen zo'n overmacht valt niet op te boksen met een stuk of veertig stoelen. Keurig nette mensen overigens, die van huisuit oud Rijnlanders. Vier uur lang bijna geen onvertogen woord. Bij welke andere familie tref je zoiets aan? Werkelijk, de Zwets loten kunnen voortaan in Hoog made een potje breken. Ze bezit ten - in grote trekken - een lof waardige instelling, met hooguit bij een paar bepaalde takken enige uitschieters die steelse waardering konden opbrengen voor een Ploegse opgehangen zinspreuk: „Elke dag dronken, is ook een geregeld leven". Maar zoiets tekent beslist niet de roemrijke Zwetsloten ten voeten Trix komt oorspronkelijk uit Hazerswoude. Ze werd daar anderhalf jaar geleden geboren en heeft een geluk kige jeugd achter zich. Zij was een van die bevoor rechte honden waarvan de baas beroepshalve een bij zonder groot huis en vooral vreselijk veel land erom heen heeft. Doorgaans is het daar voor dieren goed toe ven. Eenzaam zaljejeerals huisdier beslist niet hoeven voelen. Als er toevallig geen mensen in de buurt zijn om je mee te amuseren dan maak je op je gemak een ommetje op de boerderij en gegarandeerd kom je dan iets interessants tegen. Trix verschilt wat dit betreft in niets van andere honden. Ook zij had het reuze naar haar zin op de boerderij. Als zc zin had in wat buitenlucht en lichaamsbeweging. dan kon ze vrijelijk in en uit lopen. Maar Trix kreeg, naarmate ze wat ouder werd, een niet al te plezie rige hobby. Als duidelijke kruising van een Buil Terriër met nog iets, had Trix een voorliefde voor schapen. Een erfelijke eigenschap die door haar baas nu niet zo erg gewaardeerd werd. Hetgeen goed te begrijpen is. Het begon heel onschuldig. Jong als Trix was, rende ze altijd vrolijk om de schapen heen en had dolle pret als de beesten zenuwachtig werden. Naarmate ze echter gro ter werd, nam haar jachtinstinct toe. De schapen werden bang van Trix en toen had men de poppen aan het dansen. Wat eens een spel letje was, werd nu bittere ernst. Herhaaldelijk ontstond er een ge vecht op leven en dood. Uiteraard had Trixy's baas geen keus. Het asiel bleek de enige oplossing. En in dit geval treft ook niemand schuld. Zeker Trix niet. Die volgde alleen haar instinct. Zo kwam het dat Trix op 25 januari aan het asiel werd afgestaan. Waarom ze er nu nog zit, is onbe- Handzaam middenmaatje Trix houdt niet van alleen-zijn. grijpelijk. Trix is een bijzonder aantrekkelijk hondje. Alleen al vanwege haar afmetingen. Een handzaam middenmaatje. 45 cm. hoog. Ook haar uiterlijk mag ge zien worden. Ze is gitzwart met op de borst een witte bef. Haar bouw doet nog sterk denken aan die van de Buil Terriër, maar is wat verder gestyleerd. Wel heeft Trix het zo karakteristieke „varkensstaartje" van de Terriër overgehouden, maar zelfs dat harmonieert nog volledig met de rest van Trix. Be slist niet verbazingwekkend zijn de spitse oortjes die bij honden van Trixy's soort nu eenmaal noodza kelijk schijnen te zijn. In haar karakter is misschien één klein smetje te vinden. Ze vindt het erg vervelend om alleen in huis te blijven. Dat is wel begrijpelijk. na het vrije leventje op de boer derij waar altijd wei iemand te vin den was. In een huis of flat zal dat misschien wat problemen opleve ren, maar met een beetje verstan dige aanpak is daar wel overheen te komen. Dit is dan ook het enige nadeel, tenzij men waaksheid als iets negatiefs opvat. Autorijden vindt Trix prachtig, met kinderen kan ze erg goed overweg zoals ook met eventuele andere huisdieren, schapen uitgezonderd Met Bianca is alles wel heel gladjes verlopen. Ze werd afgelopen za terdag vroeg in de middag al afge haald door een echtpaar uit Hoogmade, die voor Bianca een ruim huis met een tuin ter beschik king hebben. Tot slot nog een oproep aan die mensen die in deze rubriek nog geen hond van hun gading heb ben kunnen vinden. De in de rubriek beschreven hond is op het ogenblik beslist niet de enige hond die in het asiel ver blijft. Momenteel zijn alle hok ken vol. Op twee na... Volop keus uit vooral wat grotere honden, maar ook de midden maat is ruim vertegenwoor digd. Katten liefhebbers kun nen ook hun hart ophalen want de voor deze dieren gereser veerde afdeling is eveneens overvol. Ook hier zijn alle soorten en maten. Gaat U eens even langs de Besjeslaan. Al leen om even te kijken. Dat kost tenslotte niets BART SPIJKER

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5