Shell: ,,niet uer antwoordeli j fc uit zadel Carter wil Begin Franse oppositie praat met regeringspartijen 99 NIEUWE RIJKSDIENSTEN NAAR ZUID-LIMBURG Het geld is in Cambodja afgeschaft DOKVOORU WEIEENWOONIDEE EN ZD HEiFF PANDER Pander Buitenland VONNIS BHOETTO GEEN POLITIEKE Winst Philips gestegen Aftreden Puvogel haast zeker LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 MAART 1978 PAGINA 9 PARLJS Vier dagen na de aanzienlijke verkiezingsover winning van de Franse rege ringspartijen is het politieke portret van Frankrijk diep gaand veranderd doordat de drie leiders van de linkse op positie en de voornaamste linkse vakbondleiders zijn in gegaan op een uitnodiging van president Giscard d'Estaing om met hem van gedachten te wisselen. Dit is een geheel nieuw verschijnsel in de Fran se politiek, waar de oppositie zich doorgaans zeer vijandig betoont jegens de regering. De eerste die bekend liet ma ken dat hij inging op het voor stel van de president was Fran cois Mitterand, leider van de socialisten en de grote verliezer van de afgelopen verkiezingen. Daarop liet de leider van de radicalen Robert Fabre, weten dat hij hetzelfde zou doen. Als laatste ligt ook George Mar- chais (communisten) weten dat hij naar het Elysee zou gaan, grotendeels omdat het voor hem onder de gegeven omstan digheden zeer moeilijk, zoniet onmogelijk is geworden om zich nog verder afzijdig te hou- Een nieuwe regering is nog steeds niet gevormd. De minis tersploeg zal pas op 3 april bekend worden gemaakt. Dat is de dag waarop de nieuwe na tionale vergadering voor het eerst bijeenkomt. Voordien wil Giscard spreken met politieke en vakbondsleiders over de prioriteiten die in het beleid moeten worden gesteld. (REST (AFP) In Frankrijk is giste- en het comité „Shell moet betalen" pgericht. Dit is gebeurd op initiatief an de Franse milieubeschermingsorga- isatie SOS die Shell-produkten wil aan boycotten als deze maatschappij iet betaalt voor alle schade die wordt eroorzaakt door de olie uit de tanker jnoco Cadiz bij Brest. en woordvoerder van Shell heeft echter ver- laard dat de maatschappij „niet verantwoorde- jk" is voor de ramp en dat de schade moet lorden vergoed door de verzekering van de eige- aar van de tanker en door een speciaal fonds at de oliemaatschappijen gezamenlijk op basis an vrijwilligheid voor dit soort heeft opgericht. De schattingen omtrent het scha debedrag gaan de 65 miljoen gulden te boven. De Franse premier Barre heeft gisteren aangekon digd dat olietankers voortaan niet meer binnen een zone van zeven mijl van de Franse kust mogen varen. Er gaan geruchten dat de Franse overheid plannen bestudeert om de eventueel nog resteren de olie in de gebroken tanker in brand te steken. De omwonenden houden hun hart vast, want zij vrezen dat het in brand steken een grote wolk van vette, zwarte rook met zich meebrengt die olie druppels en roet tot in de wijde omgeving neer zou laten komen. In de tussentijd wordt de Amoco Cadiz nog steeds door storm geteisterd. De bergers van Smit-Inter nationale kunnen dan ook nog niet aan de slag. De gigantische olievlek beweegt zich nu naar de kusten van Normandië en bedreigt de Kanaaleilan den Guernsey en Jersey. Franse boeren, tot aan hun knieën in de olie. proberen zoveel mogelijk van de op het strand terecht gekomen inhoud van de gebroken tanker, weg te pompen. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Tussen 1981 en 1985 zal uid-Limburg er In het kader van de sprei- ing van rijksdiensten tenminste 2500 ar- eidsplaatsen bij krijgen. Deze arbeids- laatsen moeten bij voorkeur ontstaan door creatie van nieuwe rijksinstanties of JERUZALEM (AP) De regering- Carter voert een weloverwogen campagne om de Israëlische pre mier Begin uit het zadel te lichten. Dit wordt uit „welingelichte krin gen" die toegang zouden hebben tot de adviseurs van Begin, verno men. Volgens deze bronnen zou het Witte Huis de nieuwsmedia mani puleren met als doel dat de Israe- lishe openbare mening zich tegen Begin zal gaan keren. Zowel de woordvoerder van het Witte Huis als Begin ontkennen dat er dergelijke plan nen zouden zijn. Begin zei dat de vriend schap tussen Israël en Amerika zo diep is dat er reden is om aan te nemen dat de huidige problemen spoedig zullen zijn opge lost. Wel gaf hij gisteren toe dat de bespre kingen met president Carter over terugtrek king uit de door Israël bezette gebieden moeilijk zijn verlopen. Begin is niet van plan de Israëlische nederzetting in het bezette gebied op te geven. Wat betreft Zuid-Libanon wil Israël pas dan .de troepen terugtrekken wanneer het garan ties krijgt dat de Palestijnen niet meer in het Israëlisch-Libanese grensgebied mogen terugkeren. Inmiddels hebben eenheden van het VN-vre- desleger stellingen achter de Israëlische li nies betrokken. Franse en Iraanse VN-solda ten hadden moeite de hun toegewezen posi ties te bereiken. Leden van Libanese christe lijke milities schoten over hun hoofden Maar Israëlische officieren konden de Liba- nezen ertoe bewegen de VN-militairen door te laten. nieuwe afdelingen van bestaande diensten. Dit heeft het kabinet gisteren beloofd aan het college van Gedeputeerde Staten van Limburg tijdens een langdurige bespreking over een groot aantal maatregelen ter be strijding van de werkloosheid en uitbreiding van onderwijs- en welzijnsvoorzieningen in Zuid-Limburg. Het kabinet heeft het Provin ciebestuur van Limburg laten weten, dat zij voor 1 januari 1980 een schema zal opstellen met betrekking tot de fasen waarin de sprei ding van rijksdiensten naar Zuid-Limburg in 1981 gestalte zal krijgen. Een jaar later volgt dan een schema voor de verdere sprei ding tussen 1982 en 1985. ISLAMABAD (PAKISTAN) (AP) De Pakistaanse militai re leider generaal Moehammad Zia Oel-Hak heeft gezegd dat zijn regering niets te maken heeft gehad met de ter dood veroordeling van de oud-pre mier Bhoetto door een recht bank te Lahore. Bhoetto en vier andere perso nen zijn ter dood veroordeeld in verband met de moord op een politieke tegenstander in 1974. toen Bhoetto nog eerste minister was. Het doodvonnis werd jongstleden zaterdag uitgespro ken. Generaal Oel-Hak heeft zijn ver klaring afgelegd in een vraagge sprek met een Britse televisie maatschappij. „Niemand staat in dit land boven de wet", aldus de generaal. „Het geval-Bhoetto was niet politiek, het betrof een gewoon misdrijf. Omdat een po litieke persoonlijkheid ervan wordt beschuldigd wordt de zaak er nog geen politieke. door". Een verzoek om wijziging van het vonnis kan alleen maar door het regeringshoofd (de ge neraal) worden voorgelegd aan de president van het land, maar als het opperste gerechtshof een dergelijke petitie naast zich neerlegt dan zijn alle mogelijk heden uitgeput en is het indie nen van nieuwe verzoeken nut teloos. Geinig verkende nrouwen lid ran bond TRECHT (ANP) - op het ogen lik is ongeveer zestien procent an de nog werkende vrouwen d van een vakbond. Een paar tar geleden was dat nog maar vaalf d dertien procent. Toch er nog een groot verschil met mannen: van hen is ongeveer procent georganiseerd at staat in het rapport „Vrou- enzaken en vakbonden" van laarten van Klaveren, beleid- nedewerker van de FNV. Hij eeft in opdracht van de (toen- ïalige) stichting wetenschappe- jk onderzoek vakcentrales van IW, NKV en CNV en met nanciële steun van het ministe- ie van sociale zaken een onder- nek ingesteld naar slechte or- anisatiegraad onder vrouwen, lit zijn rapport blijkt, dat de eorganiseerde vrouwen maar oor een klein deel actief zijn i hun bond, ook als zij daarin ilatief sterk zijn vertegenwoor- igd. Bij de apothekersassisten- :n maken de vrouwen bijvoor- leeld 85 procent van het totaal it, terwijl er maar één vrouw het bestuur zit lij het onderwijs en de over bid is de organisatiegraad voor Touwen het hoogst De ABVA de afgelopen vier jaar 8.000 vrouwen als lid geno- eerd, op een totaal van 40.000. )pvallend vindt Van Klaveren iet, dat het percentage georga- liseerde vrouwen in ziekenhui- en, verpleeghuizen en in het naatschappelijk werk door- aans laag is. !r is sprake van specifiek vrou- velijke weerstanden tegen de 'akbeweging. Zo wordt volgens Van Klaveren het jargon dat in Ie vakbeweging wordt gebruikt 'ooral door arbeidersvrouwen liet begrepen. BELGRADO (AP) - Elke Cabodjun krijgt ieder jaar één kostuum, 312 kilo rijst, en 6 kilo zout van het nieuwe revolutionaire bewind in Cambodja. Dit heeft de corres pondent van het in Belgrado verschijnende dagblad Politika: Dragoslav Rancic, ge schreven in een verslag over een bezoek aan de coöperatie Leaj Bo in Zuid-C am bodja. Rancic heeft een twee weken durend bezoek aan de coöperatie gebracht Volgens Rancic beloopt het aantal mensen dat van de steden naar het platteland is gestuurd om daar in coöperatief verband de grond te bewerken tussen de 2,5 en 3 mil joen. De landbouw coöperatie is de sociaal- politieke uitdrukkingsvorm van de nieuwe wind die in Cambodja waait. In de coöperatie Leaj Bo wonen bijna 10.000 personen, die zijn georganiseerd in brigades. Zij zijn afkomstig uit de nu verlaten stad Takeo. Alle medewerkers van de coöperatie zijn eikaars gelijken en het monetaire rail systeem is afgeschaft. Het kostuum dat de Cambodjanen van de staat krijgen is zwart Rancic raadt zijn lezers aan om de vraag wat een Cam bod- ja an aan moet trekken als hij zijn enige pak in de was doet maar achterwege te laten. „Dat zou door de leiders (van de coöperatie) wel eens verkeerd opgevat kunnen worden." Rancic schrijft: „Wij hebben niet de indruk gekregen dat er voedseltekorten bestaan, er is genoeg rijst en het waterrijke land heeft een overvloed aan vis. Het klimaat is zo gunstig dat wat er ook gepland wordt vrucht draagt: en er is dus ruim voldoende groente voorhanden. De Joegoslavische journalist heeft een groepsgesprek met de leden van dë coöpera tie gevoerd waarbij mannen en vrouwen gescheiden, tegenover elkaar op de grond gezeten waren. „Verder hadden wij nogal wat problemen om aan de meisjes een glim lach te ontlokken voor de foto's." Tussen de coöperaties onderling heeft ruil handel in natura plaats tegen ruilvoeten die door de staat zijn vastgesteld. Geld bestaat alleen maar als rekeneenheid in de boeken van de boekhouder, aldus Rancic. Terwijl Rancic eerst te horen kreeg dat een kilo rijst 3 rie'l kostte, kwamen dè coopera- tie-leden na een lange discussie tot de uit spraak dat dat een halve riël moest zijn. De reden hiervan zocht Rancic in het feit dat „zelfs de leiders van de coöperatie niet precies op de hoogte zijn van de fictieve prijzen die op de niet bestaande markt gelden. Wij hebben op hun gezag aangeno men dat de staat, na de vernieting van het monetaire systeem, de prijzen vaststelt op grond van de oogstopbrengst" Rancic en zijn Joegoslavische perscollega's hebben een school bezocht waar de lerares hun toevertrouwde dat ze de vakken die ze gaf, aardrijkskunde en Khmer, de taal van Cambodja, zelf nooit had geleerd. Maar de partij had haar deze taak toevertrouwd. De kinderen zongen het lied „de rijke groene oogst in Campoetsjea". dat is de nieuwe naam van Cambodja. Particuliere huisbezoeken mochten de jour nalisten niet maken omdat „nog niet iede reen onder contróle is gebracht". Omdat geld is afgeschaft moet iedereen m Cambodja wel lid van een coöperatie wor den om aan voedsel te komen, zo schrijft Rancic. „Wij hadden de neiging om de ver klaring van onze gidsen als zou de klassevij and in campoetsjea betrekkelijk snel zijn geliquideerd, voor waar aan te nemen. Rene gaten kunnen niet bestaan zonder sympathi santen en sympathisanten kunnen niet leven zonder geld". Vooral de waterwerken in Cambodja bij de aanleg waarvan soms wel 20.000 personen ingeschakeld worden, hebben Rancic geïm poneerd. De journalisten kregen zes dam men te zien die in het beleid van de Cam bodjaanse machthebbers een belangrijke rol moeten vervullen. „Begrijpelijk, want de voornaamste leus in het land luidt dat de rijst produktie zo hoog mogelijk moet wor den opgevoerd." De dammen worden aangelegd door mobiele brigades die in geïmproviseerde woningen in de omgeving wonen. Zij worden vaak van het ene waterwerkproject naar het andere verplaatst. De Joegoslavische journalisten ontdekten onder de leden van de mobiele brigades voormalige studenten en boeddhis tische monniken. „De studenten hadden on dertussen hun Frans verleerd, maar hun kennis op andere terreinen was vooruitge gaan", aldus Rancic Op een van deze bouwterreinen zagen de Joegoslaven schoolkinderen die met spades deelnamen aan de constructie werkzaamhe den. „In feite hebben wij in de ochtenduren vaker kinderen met schoppen gezien dan met schooltassen", aldus Rancic. WK-Country, wandsysteem met kombinatiemogelijkheden Wat uw 'opbergwensen' ook zijn, Pander heeft wel een idee. Of u nu een wandsysteem zoekt of eên enkele kast. Of u nu klassiek ot tijdloos bent ingericht. Kijk ook bij Pander voordat u kiest Want Pander heeft alles in huis voor wie zich op woongebied wil oriënteren. KOM OOK EEN S KUKEN BU PANDER Leiden: Breestraat 146, Botermarkt 21-22 Den Haag-Amsterdam-Rotterdam-Eindhoven-Leiden-Groningen-Enschede EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 634 miljoen gulden tegen 562 miljoen in 1976. De omzet steeg met twee procent van 30,4 tot 31,2 miljard gulden. De effectenbeurs toonde zich te vreden over deze resultaten. „Een goed jaar", zo werd ge zegd. De verhoging van de divi dend (per aandeel van 10 gulden nominaal van 1,60 tot 1,70) betekent volgens de markt dat het concernbestuur vertrouwen in de toekomst heeft. In het nabeursverkeer trok de koers van Philips gistermiddag na het bekend worden van de cijfers iets aan tot 24,80. Maar ook daarvoor was de koers al tegen de algemene trend in gestegen van 24,40 tot 24,70 Ommezwaai bedrijfsbeleid Roemenie BOEKAREST (AP) - De Roe meense communistische partij heeft gisteren formeel zijo goedkeuring gehecht aan een nieuw economisch systeem dat moet leiden tot grotere finan ciële onafhankelijkheid van de ondernemingen en winstdeling onder de werknemers. Tijdens een plenaire vergade ring van het centraal comité onder voorzitterschap van presi dent Ceaucescoe, werd besloten ondernemingen meer financieel en economisch zelfbestuur toe te staan en de collectieve be stuursorganen grotere bevoegd heid te geven. De ondernemingen zullen bun activiteiten beter moeten gaan richten op de marktomstandig heden en meer aandacht moeten schenken aan de consumenten- vraag. De activiteiten moeten gebaseeerd worden op concep ten als produktiviteit, effectivi teit en profijt. Officiële waarschuwing voor Saeharov MOSKOU (AP) - De bekende Sowjet-dissident dr. Andrej Sa eharov heeft gisteren meege deeld die dag door een openba re aanklager kort en krachtig te zijn gewaarschuwd dat, als hij doorgaat met „activiteiten grenzend aan straatschenderij", hij „de hoogste straf die de Russische wet kent" kan oplo pen. Saeharov heeft op 12 maart deelgenomen aan een kleine protestoptocht in Moskou naar aanleiding van de Palestijnse terreuraanval bij Tel Aviv. De demonstranten waren behalve de heer en mevrouw Saeharov, 20 joodse landgenoten. De politie heeft het groepje ver spreid er werden geen aanhou dingen verricht. Enige voorbij gangers, burgers, hadden zich ook met de zaak bemoeid en de politie bijgestaan. Mislukte bomaanslag MADRID (UPI) - Onbekenden hebben gisteren gepoogd een omaanslag te plegen op het hoofdkwartier van het Spaanse anarchistische vakverbond (CNT) in Madrid. Een voorbijganger ontdekte een brandende lont die verbonden was met 30 staven dynamiet. Hij trapte de lont uit en maakte deze los van de springstof, alvo rens de politie te waarschuwen. Volgens de politie was de aan slag waarschijnlijk bedoeld als represaille voor de moord op de directeur-generaal van het Spaanse gevangeniswezen, Had- dad Blanco, die woensdag door drie jongelui voor zijn woning werd dood geschoten. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het is vrijwel zeker dat de minister van justitie in> de Duitse deelstaat Nedersak- sen. Hans Puvogel (CDU), bin nenkort zijn functie zal moeten neerleggen, nu deze week aan het licht is gekomen dat hij in 1936 is gepromoveerd op een proefschrift waarin hij zich on verhuld opstelt achter de ras- sentheoriën van de nazi's. Een aantal studenten van de technische hogeschool in Hann over heeft het proefschrift op de kop weten te tikken en passages eruit laten publiceren. Zowel de oppositiepartij SPD (socialisten) als de liberale FPD vinden dat Puvogel moet aftre den als blijkt dat de passages werkelijk uit het proefschrift van de minister van justitie af komstig zijn. Minister-president Albrecht heeft een exemplaar besteld en Puvogel na lezing ervan voor een onderhoud ont boden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9