MOET DAT NOU ECHT, STEMMEN? Verkiezingen voor de Provinciale Staten vaak naar achtergrond verschoven door politiek gekrakeel" 1 CDA-LUSTTREKKEM N, W. -A. BRINK: Voor vrouwen taken te over in de J. ontplooiing STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 MAART 1978 PAGIN, TI LEIDEN Vélen hoor je de laatste dagen zeggen als hetoverde komende statenverkiezingen gaat: „stemmen, mij niet gezien. Waarvoor zou ik?" Welnu, er zijn heel wat redenen waarom het belangrijk is dat zoveel mogelijk mensen woensdag 29 maart van hun verworven democratisch recht om hun stem uit te brengen ge bruik maken. De aanstaande verkie zingen zijn alleen maar in schijn min der belangrijk dan de kamerverkie zingen van vorig jaar. In werkelijk heid zijn ze zeker zo belangrijk. Op 29 maart wordt er gestemd voor de leden die zitting nemen in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De staten, zoals ze in de wande ling genoemd worden, bestaan uit 83 volksver tegenwoordigers die uit hun midden zes zoge naamde gedeputeerde staten kiezen. Deze ge deputeerden vormen samen met de door de kroon benoemde commissaris van de konin gin in de provincie (in Zuid-Holland is dat mr. M. Vrolijk van de PvdA) het dagelijks bestuur van de provincie. Daar blijft het echter niet bij. Zowel provin ciale als gedeputeerde staten doen nog veel meer. Om wat te noemen: de provincie ver vult een heel belangrijke rol bij de tot stand- koming van bestemmingsplannen en streek plannen (de kranten hebben er de laatste we ken weer vol van gestaan). De provincie gaat een steeds grotere rol vervullen bij de zorg voor het milieu, zowel lokaal als regionaal. De huidige taak die de gemeenten daar nog in hebben (hinderwetzaken) komen meer en meer bii de provinciale overheid te liggen. Verder heeft de provincie het toezicht op het financieel handelen van de 151 gemeenten die Zuid-Holland rijk is. En last but not least is de provincie (gedeputeerde staten)de beroepsin stantie voor hen die om welke reden dan ook de kous op de kop gekregen hebben van het ge meentebestuur. Persoonlijke zaken zoals be schikkingen inzake de bijstandwet maken daar eenDelangrijk deel van uit. Ook regering Iedereen kan dus dagelijks met die provin ciale overheid te maken krijgen en dus is het ook zaak dat elke mondige burger in dat kader als er verkiezingen zijn zijn stem goed ge bruikt. Toch zijn de statenverkiezingen ook nog in ruimer verband erg belangrijk. Men ontkomt er met aan om aan deze verkiezingen een zeker landelijk gewicht toe te kennen. Dat komt niet in de laatste plaats voor het feit dat het de provinciale staten in de elf provincies van ons land de leden van de Eerste Kamer kiezen. Deze beslist net als de Tweede Kamer over alle wetsontwerpen die daar worden aangenomen, alleen ontbreekt hierdoorgaans de harde politieke confrontatie zoals in de Tweede Kamer vaak plaatsvindt. Hoe belang rijk die door de provinciale staten gekozer Eerste Kamer is werd vorig jaar duidelijk toen de senatoren, zoals ze vaan genoemd wor den, de door de Tweede Kamer al aanvaardt abortuswet alsnog verwierpen. Met de komst van het kabinet Van Agt is hier nog een extra dimensie aan toege voegd. Het zal weinigen ontgaan zijn dat de huidige christen-democratische-libe- rale regering steunt op een zeer geringe meerderheid in de Tweede Kamer. Geer wonder dus dat alle partijen in spanning afwachten wat 29 maart voor resultaat oplevert. Krijgt dit kabinet ook in de Eer ste Kamer via de provinciale staten een meerderheid dan zit dit kabinet voorlopig gebeiteld. Maar het kan natuurlijk ook anders uitpakken... LEIDEN/DEN HAAG „De belangrijkheid van de verkiezingen voor de provinciale sta ten komt niet goed tot haar recht, omdat de grote politieke partijen de verkiezingen aan grijpen als een moge lijkheid om met elkaar te debatteren over de landelijke politiek, waarbij het provinciaal belang naar de achter grond wordt verscho ven". Dit zijn de woor den van mr. Nicolaas Wilhelmus Antonius Brink, lijsttrekker van het CDA voor de kies kringen „Leiden", Rot terdam en Delft tijdens de statenverkiezingen van 29 maart. Mr. Brink beheert in het team van het zes-koppig College van Gedeputeerde Sta ten (3 x PvdA, 2 x CDA en 1 x VVD) de porte feuille van Cultuur en Volksgezondheid. „Duidelijk blijkt uit het ver loop van de campagne die we voeren, dat de burgers weinig weten van de provinciale pro blematiek en meer afgaan op de politieke partijen waar zij zien bij thuisvoelen, dan dat zij kijken naar de politieke Êrogramma's van de partijen, ie onbekendheid met de ver- kiezingen vloeit ook voort uit de weinige aandacht die de publiciteitsmedia aan deze problematiek geven. Met name bedoel ik in dit verband de landelijke pers. Laatst was ik op toernee in Alphen, waar ik samen met oud-minister Lubbers en mijn collega Buij- sert (lijsttrekker van het CDA in net oostelijk gedeelte van Zuid-Holland - red.) voor een voorlichtingsavond over de komende statenverkiezin gen kwam praten. Hoewel de zaal behoorlijk veel aandacht aan de problemen van de pro vincie schonk, stond er de vol gende dag in de landelijke Eers alleen een verslag over etgeen de heer Lubbers had gezegd en er werd zelfs niet vermeld dat er over de pro vincie gesproken was" „Kijk, aie mensen die op zo'n informatie-avond komen, die stemmen toch wel op ons. Maar het gaat ons juist om de thuisblijvers en daar moet de pers iets aan doen. Ongeïnte resseerdheid is een ernstige zaak, omdat de bevolking niet begrijpt, dat de rijksoverheid bij het decentraliseren van haar taken steeds meer taken aan de provincie delegeert. Dit is vooral het geval bij de milieuwetgeving en op het terreinvan de welzijnssec tor". „De mensen geloven nog steeds, zoals zij in de geschie denisboekjes van vroeger hebben geleerd, dat we zo tweemaal in het jaar een ver gadering bezoeken. Maar het ambt van gedeputeerde is méér dan een full-time job geworden. Behalve het aantal maandelijke commissies die we moeten bijwonen komen we ook nog eens tweemaal in de maand als lid van de Pro vinciale Staten bijeen. In de naaste toekomst zal het aantal gedeputeerden door de té drukke werkzaamheden van zes op acht worden gebracht. Daar ben ik erg blij mee". Streekplannen Neem bijvoorbeeld de kwes- N. W. A. Brink. tie van de streekplannen. Slechts weinie mensen besef fen welke invloed via de Pro vinciale Staten op deze plan nen wordt uitgeoefend. In feite bepalen de streekplan nen voor minstens een periode van tien jaar de cul turele opbouw en de leefbaar heid van Zuid-Holland. De 'ruimtelijke vertaling van het welzijnsbeleid voor de ko mende jaren vindt plaats via de vaststelling van de streek plannen. Het is duidelijk, dat dit voor iedere bewoner van deze provincie uitermate be langrijk is. Denk maar aan de spreiding de bejaarden- en verzorgingstehuizen. In Lei den valt dit allemaal nog wel mee, maar in andere steden blijkt een enorme behoefte aan dergelijke instellingen te .bestaan. Voorts hebben we erg veel invloed op de aanleg van het wegennet, de vaar routes enz. Ook aan het museabeleid en de spreiding van theaters zullen we de ko mende vier jaar heel wat iet moeten sleutelen. Ik vind dal de cultuur ook op het platte land beoefend moet kunner. worden. Ik ben een voorstan-, der van zoveel mogelijk| streekmusea en creativiteits centra, zoals ze die in Amster dam en Gouda in de vorm van werkschuiten kennen. Uitgangspunt De heer Brink antwoordt oj de vraag wat nu precies he verschil tussen het pro-ljj framma van het CDA en de vdA dan wel de VVD is, het volgende: „Er is geen enkele partij, die in haar programma iets slechts heeft staan. Afkraken daar houd ik niet van en ik) vind dat ook niet christelijk. Het wezensverschil tussen) het CDA en de anderen is; hierin gelegen, dat het CDA- programma als uitgangspunt net evangelie heeft. Hierin zijn de waardepunten „recht-! vaardigheid" en „naasten liefde" vervat. We moeten O' niet alleen streven naar de Li rechtvaardige verdeling van de financiën, maar ook naar het Li lenigen van lichamelijke en né geestelijke nood. Het is dan hc ook geen toeval, dat ik bijzon-|ve dere aandacht vraag voor al-ly^ cohol- en drugverslaafden. Mij gaat het erom hoe vang ik "i ze op en niet hoe voer ik ze af. Voor deze vorm van leven is^Jj eigenlijk maar weinig poli-'*' tiek benul nodig, omdat leven m en politiek in wezen hetzelfde P' uitgangspunt hebben". m OF LEIDEN „Veel meer vrouwen zouden zich in de politiek moeten storten. Vooral nietwerkende vrouwen hebben overdag voldoende uren over om zich te verdie pen in politieke zaken, waar hun manne lijke collega's met volledige banen vaak niet aan toe komen". Marietje van der Molen, (33) lijsttrekster van de PvdA voor de provinciale staten in het district Lei den is er van overtuigd dat met dein trede van meer vrouwen in de politiek een nieuwe kijk op de politiek zal ontstaan. Met name in de gemeentepolitiek is het voor fracties bijzonder zinvol wanneer deze over zogenaamde „full-time-poli- tici" kunnen beschikken. „In de tijd dat ik in de Leiderdorpse gemeenteraad zat, heb ik het als bijzonder zinvol ervaren dat ik er overdag tijd in kon steken. Met Riet (Uhlenbeck van D'66, waarmee de PvdA in Leiderdorp samenwerkte - red.) stapte ik naar het gemeentehuis om bij de amb tenaren achtergrondinformatie te verza melen. Vaak kwamen we aanzienlijk be ter beslagen ten ijs dan onze mannelijke collega's die aan het begin van de verga dering voor het eerst hun stukken beke ken", aldus de PvdA-lijsttrekster. Marietje van der Molen is bepaald niet op haar mondje gevallen. In de Leider- dorpse gemeenteraad ontpopte zij zich tot een volbloed politica, die felle discussies over brandende zaken bepaald niet schuwde. Het wekte dan ook enige ver wondering toen zij vier jaar geleden overstapte naar de Provinciale Staten, die toch nog vaak gezien worden als een wei nig actief gezelschap van oude heren. De PvdA-lijsttrekster moet toegeven dat het werk in de Provinciale Staten minder dy namisch is. „Uiteindelijk vallen de beslis singen in Gedeputeerde Staten. Wij kun nen in veel zaken alleen achteraf GS op de vingers tikken". Prioriteiten Op provinciaal niveau doen de politieke tegenstellingen zich ook veel minder dui delijk voelen. „Maar ze zijn er wel dege lijk", aldus Marietje van der Molen. „Pro grammatisch lopen de partijen niet zover uiteen, maar als het op net stellen van pri oriteiten aankomt, is het vechten gebla zen. Gezien de opbouw van het provinci aal bestuur is het voor ons heel belang rijk, dat er van de zes gedeputeerden drie van de PvdA zijn. Hierdoor hebben wij veel zaken kunnen verwezenlijken van Marietje van der Molen het feit dat in de afgelopen vier jaar geen wegen zijn aan gelegd in Zuid-Holland. „Er zijn alleen maar fietspadenplannen gemaakt. Te vens hebben wij net aantal uitbreidingen van milieuvervuilende industrieën in Zuid-Holland kunnen beperken". „Het is jammer dat we de ontwikkeling in Noord- wijk met de boulevardplannen niet heb- Marietje van der Molen. PVDA-L1JST- MA RIETJE VAN DER MOLEN: ben kunnen tegenhouden. De apparte menten en winkelgalerij die daar komen tasten het gehele dorpskarakter van Noordwijk aan", aldus de PvdA lijstaan- voerster. Evenals de andere partijen in de Provin ciale Staten beijvert de PvdA zich voor de handhaving van het groene hart van Zuid- Holland. „Vooral op dat punt blijkt dat het stellen van de prioriteiten een belang rijke rol speelt. Terwijl wij stellen dat ae dorpskernen echt niet meer mogen uit breiden, wil het CDA de dorpen toch een beetje laten groeien. Dat is wel begrijpe lijk omdat de christen-democraten op net platteland de grootste aanhang hebben. Centrumgemeente Als Leids ingezetene interesseert Ma rietje van der Molen zich in het bijzonder voor de financiële positie van de ge meente Leiden. „Nu Leiden weer een ar- tikel-12-gemeente is geworden (wat bete kent dat zij voor alle uitgaven goedkeu ring van Gedeputeerde Staten nodig heeft - red.) kun je je gaan afvragen of we niet moeten komen tot een andere verde ling van het gemeentefonds. Uiteindelijk is Leiden een centrumgemeente. Zij moet voor een groot aantal voorzieningen zor gen, waar de omliggende gemeenten van profiteren, zonder er één cent aan bij te noeven dragen. Terwijl Leiden aan GS overal toestemming voor moet vragen kan Leiderdorp een kostbaar nieuw ge meentehuis neerzetten. GS kijkt daaroij alleen of Leiderdorp er in de begroting geld voor heeft uitgetrokken", aldus Ma rietje van der Molen. De provincie Zuid-Holland met haar 151 gemeenten vindt de PvdA-lijsttrekster veel te groot. „Een opdelen in gewesten lijkt mij niet de gewenste oplossing. Dan creëer je een nieuwe vierde bestuurslaag, wat een en ander alleen nog maar onover zichtelijker maakt. Ik zie veel meer heil in een gemeentelijke herindeling. Met name de financiële positie van Leiden zou dit ten goede kunnen komen. Helaas vrees ik dat de bewoners van de omlig gende gemeenten geen Groot-Leiden zouden willen, vandaar ons standpunt dat er een andere verdeling van de financiële koek moet komen". Tweede Kamer Een Tweede Kamerlidmaatschap wordt vooralsnog niet door de PvdA-lijsttrek ster geambieerd. „Ik word soms bevan- fen door grote twijfels over mijn eigen undigheid. Om de Tweede Kamer in te gaan moet je wel echt gemotiveerd zijn.. Je bent minstens honderd uur per week bezig met het kamerwerk, als je het goed wil aoen. Je moet alle leuke dingen in het leven laten schieten, en ik ben bang dat ik daar niet ambitieus genoeg voor ben". ELISABETH VOGELS _,b< LEIDEN/DEN HAAG Agrariërs ne men een bijzonder plaatsje in het hart van de VVD-lijsttrekker bij de aan staande Statenverkiezingen in. Voor een deel komt dat omdat de liberale voorman, de 43-jarige Jan Noorland uit Nieuwer- kerk aan den IJssel, tot 1976 zelfstandig tuinder was. Maar ook om andere rede nen krijgen de boeren en tuinders van de VVD in Zuid-Holland bijzondere aan dacht. „Deze mensen leveren een grote bijdrage aan onze betalingsbalans. Er zijn er in deze provincie die in de agrariërs een be dreiging voor het landschap zien door me chanisatie en schaalvergroting en die maatregelen bepleiten. Als vVD-man duidelijke belangenafweging moet je tot het stellen van regels over gaan als dat absoluut noodzakelijk is", zo verdedigt Noorland zijn liberale principes. Noorland was ook de man aie als enige VVD-gedeputeerde in Zuid-Holland ae stelling huldigde „Handen af van Wate ringen toen het ging om de discussies over de bouwlokaties in de provincie. „Ik kom zelf uit 't glas. Dan weet je maar al te goed wat het betekent om tussen hoop en vrees geslingerd te worden. We moeten deze mensen de zekerheid van hun be staan niet ontnemen. Datzelfde geld t voor de omgeving van Voorhout. Ik ben van mening dat als de stadsvernieuwing niet voldoende vlot er nieuwe bouwlokaties onvermijdelijk zijn. Je kunt de mensen zoals nu niet in de stad laten wonen. Maar het bollengebied mag daardoor niet aan getast worden. Er zijn in de provincie toch wel stukken grond te vinden die minder kostbaar zijn", zegt VVD-lijst trekker J. Noorland. .Als we de duurste grond tot bouwlokatie bestemmen heb ben we ook nog eens lokatiesubsidies no dig om de woningen betaalbaar te laten zijn. Ik geloof dat we de belastinggelden toch wel beter kunnen besteden' Werkgelegenheid Zoals vrijwel elke partij in deze tijd maakt ook de VVD een belangrijk punt van de werkloosheidsbestrijding Ge vraagd naar de concrete maatregelen die hii daarbij in gedachten heeft zegt de libe rale lijsttrekker voor Zuid-Holland: „Al lereerst vind ik de relatie tussen overheid en bedrijfsleven op sommige punten voor verbetering vatbaar. Vergunningsproce dures moeten we zo kort mogelijk hou den. Verder moeten ze in Den Haag op het Binnenhof voortdurend duidelijk ge maakt krijgen dat de werkgelegenheids problemen niet alleen in het noorden van net land voorkomen, maar ook in deze provincie vlak bii het regeringscentrum nijpend zijn". Volgens de heer Noorland zou de provincie een taak toebedeeld moeten krijgen in het kader van een regi onaal economisch beleid: .Als de rijks overheid zo veel miljoen wil uitgeven ten behoeve van de werkloosheidsbestrijding zou er aan Gedeputeerde Staten ge- VVD~LUST- .r> vraagd moeten worden waaraan dat geld het beste besteed zou kunnen worden. Weni hebben nogal wat nodig ten behoeve van de verplaatsing van hinderlijke bedrij-V< ven, het activeren en stimuleren van ge-m meenten, het scheppen van nieuwe inau- la strieterreinen of het helpen bij de inrich-|de ting daarvan", stelt de heer Noorland. Ni „Met een beter instrumentarium ehoi meer rijksgeld zou er veel meer op dit ter-op rein te realiseren zijn". re tot Verschillen In een bestuursclub als het college van "1' Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollands is het vaak moeilijk politieke verschillend tussen de partijen haarscherp te omlij nen. Dat blijkt ook als de VVD-lijsttrek- ker wordt gevraagd naar de specifieke verschillen tussen zijn partij en de. groot ste concurrenten, de PvdA en het CDA.; „Het is meer een verschil in principes",, zegt Noorland. „In een liberale partij als) 'de mijne staat de vrijheid van net indi vidu hoog aangeschreven. Mensen moe ten zich naar eigen inzicht kunnen ont plooien. Pas als de nood daartoe dwingt moet je er toe over gaan zaken te regelen. De PvdA en in mindere mate ook het CDA zijn daar eerder toe geneigd dan mijn partij". Wensen Als belangrijke wens voor de directe be stuurlijke toekomst van Zuid-Holland heeft Jan Noorland de uitbreiding van het aantal leden in het college van Gede-U» puteerde Staten van zes naar acht. „Wijl nebben hier met z'n zessen (3 PvdA-le-l den, twee CDA-ers en één VVD-er) meer dan een volledige dagtaak. Het is voor ïe-f der van ons een slopend bestaan: je hebtl als gedeputeerde met zo'n 151 gemeenten' in aeze provincie te maken en dat is geen! kleinigheid. Zeker niet als je bedenkt dat daar ook nog eens twee van de grootste steden uit ons land bij zitten: Rotterdam en Den Haag" Een uitbreiding van het aantal gedeputeerden zou bovendien de verdeling van deze zetels onder de grote partijen gemakkelijker maken. Het CDA neeft nu nog twee zetels in de staten meer dan de VVD, maar heeft twee maal zoveel leden in GS. „Voor de VVD is er veel aan gelegen in het nieuwe college met twee gedeputeerden te komen", zegt Noorland. Daarvoor zal echter een voorsprong op het CDA in de nek-aan-nek-race noodza kelijk zijn Als het aan Noorland zelf ligt keert hij weer terug in het college. „Opae zelfde portefeuille (gemeentefinanciën.J waterschappen, bijstandwet. agrarische zaken, monumentenzorg) maar ik heb ook best interesse voor de portefeuille economische zaken en milieubeleid" (een van de belangrijkste items van de VVD). Deze portefeuille is in feite vakant omdat de huidige PvdA-gedeputeerde die deze zaken behartigt na 26 maart niet in de Sta ten terug zal keren. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4