Gevuld paasei als lekkernij Eieren versieren op vele manieren OP (PAAS)VAKANTIE ZIJN EN TOCH BLOEMEN EN Krijgt huisvrouw wel ei van scharrelkip waar ze om vraagt? PLANTEN VADERLANDS CIRCUS NAM DE BENEN NAAR BUURLAND BELGIË ilNNENLAND Slechts eenmaal per jaar, rond Pasen, wordt in Nederland de kunst van het eierverven beoe fend. Jammer eigenlijk want het beschilderen van deze ki- plegsels met eierverf is slechts len van de vele mogelijkheden ?n ei te versieren. iet boekje „Eieren verven en rersieren" kan misschien de i anleiding vormen om de cunst meerdere keren per jaar e beoefenen. Een wereld van mogelijkheden gaat voor de eenvoudige eierverver open. In een eenvoudige en heldere taal wordt het versieren onder de loupe genomen. Om wat moge lijkheden te noemen: beplak ken met kant, confetti, folie, pailetten, wol, papier, zaden, grassoorten, kralen en stro. Een ei kan je batikken, mar meren en uiteraard verven met verschillende soorten verf. Wie van zijn ei een kunststuk je maakt wil het bewaren. Ook aan de bewaartechniek wordt n dit boekje niet voorbij ge gaan (extra hard koken of uit blazen, afhankelijk van de ge bruikte techniek). De vele il lustraties van het boekje zul len zeker een invitatie zijn om deze kunst, een volkskunst in sommige landen, te gaan beoe fenen. Eieren verven en versieren, Eva Schnellenbach, Cante- deer, 7,50. Tegen Pasen wordt bijna iede- een „eierengek". Men verft :n kleurt het product van de Kip. prikt er gaatjes in, holt iet uit. Men kan het ook vul- Een paar suggesties: Kook de eieren hard, pluk de looiers eruit, maak ze zacht net boter tot een plezierige nassa. Maak op smaak af met per en zout, spuit het zaakje in de uitgeholde eieren. Gar- teer met enige kappertjes. Vul de hardgekookte eieren net gezeefde dooiers, waarin 50 gram boter en anjovispas- ia. Garneer met ansjovisfilet en een beetje peterselie. Stop de overlangs doormidden ges neden hardgekookte en van dooier ontdane eitjes met een mengsel van 40 gram boter, 40 gram oude kaas, 3 eetlepels koffieroom, 1 theelepel kerrie, gevulde olijven. Op tafel zet ten met plakjes olijf. Ver meng de (hardgekookte dooiers, maar dit weet u nu wel) met 1 eetlepel boter, 2 theelepels mosterd, vleugje suiker en zout. Toefje toma tenketchup „on top". Behandel de „groene eieren" als gevulde dito's door een eetlepel mayonaise en een eet lepel fijngehakte - of geknipte tuinkruiden door de dooier te roeren. Waf anders doen met eieren Bladerdeeg maken van 100 gram bloem. Vervolgens eier- ragout componeren van 30 gram bloem, 30 gram boter, 2 dl. bouillon, 4 hardgekookte eieren (in stukjes gehakt), zout, peper, frituurvet, een bijzondere saus. Uit het bla derdeeg (2 mm dik) rondjes steken van 10 cm middellijn, randen met water bevochti gen. In het midden een schep je ragout laten druppelen. Rondje dubbelslaan en de ris soles in gloeiend heet frituur vet snel goudbruin bakken. Er mag „Sauce diable", Mango saus, Zigeunersaus, Grillsaus, Barbecuesaus bij. Alles wat pittig is! Dan heb je van die gezellige protestelingen, die bijvoorbeeld met Kerstmis zo nodig boerenkool met worst LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 23 MAART 1978 PAGINA 9 moeten eten, omdat iedereen zich op de kalkoen gooit. Deze lieden kunnen met Pasen geen eieren ZIEN. Voor hen dus een extreem, maar verrukke lijk gerecht uitde Hoekse Waard, dat in de verste verte niets met Pasen te maken heeft. Origineel en makkelijk etentje wordt als volgt ge maald: 15 tot 20 stoof peertjes (Gieser wildemannetjes of kleipeer- tjes) een half i een kilo pekel vlees of doorregen gezouten spek van de slager. Zet de ongeschilde peren, waarvan alleen het kroontje is afgehaald (en een stukje geplukt om van bovenaf het klokhuis te verwijderen) in water tot ze onderstaan. Voeg vlees of spek toe en laat alles 2 i 2,5 uur (of langer) sudde ren, met dien verstande dat de prut pruttelt Dien de pe ren en het vlees apart op en geef er aardappels bij. Het kooknat van de peren kan met wat aardappelmeel worden gebonden tot jus. Worden de peren niet goed rood, dat helpt een scheutje bessensap. Serveren met mosterd en au- jEen tussendoortje in onze bloemenrubriek omdat het zo {aardig is iets te vertellen van een gloednieuw systeem om eigenhandig te kweken! De ICI complete kweekbak met elektrische waterverwarming, die een constante binnentem- peratuur teweegbrengt van ca. 11° boven de temperatuur bui ten de bak, erg goed want een „kwekeling" heeft 't liefst een temperatuur van 27°. Het ge heel kan tevens dienst doen als semi-hydrocultuur, een au tomatisch watergeefsysteem, plezierig tijdens vroege (paas- pinkster)vakanties. Een tuinie rster) bij de gratie Gods wil graag zelf planten of bloemen kweken uit zaden of stekken. Vaak mislukt het. Met de nieu we kweekbak is er kans op Wateropzuigende staafjes zorgen voor de gewenste betere resultaten. Een van de watertoevoer kritische factoren is als gezegd de warmte van de grond. Tè grote temperatuursverschillen werken kiem en groei tegen. 'De nieuwe kweekbak heeft een transparant (ventileer- baar) deksel om voor de juiste hoeveelheid licht te zorgen. Verder is er een eenvoudig warmteëlement ingebouwd voor de juiste temperatuur en een waterreservoir om die warmte door te spelen. Voor binnenshuis, buitenshuis of garage, in ieder geval er gens waar een elekctriciteits- aansluiting is, voldoende licht en een vlakke grond. Vul de bakjes met potaarde van goe de kwaliteit, zorg dat de grond lekker nat wordt, leg het zaad erop zoals het staat op het zakje. Zet de bakjes in de kweekbak. Geen water meer toevoegen. (Als de zaailingen overgeplaatst moeten worden, eerst gelegenheid geven om af te harden. Wat gebeurt? Het verwar mingselement verwarmt het water in de groene bak tot genoemde 11°. Door condensa tie uit de grond zal de transpa rante kap van de bak beslaan en druppels op het kleingoed laten vallen. De ventilator naar behoefte openen of slui ten. Voor vakantie of vrij weekend de groene bak veran deren in een watergeefsysteem of waterreservoir. De zwarte onderplaat verwisselen voor een geperforeerde plaat. De kweekbak wordt geleverd met een aantal water opzuigende staafjes, die aan de ene kant gewoon onderin de pot van de plant moeten worden gestoken en aan de andere kant in het water. Dit wordt nu vanzelf opgezogen om de plant van water te voorzien. Dagen lang. Ideaal voor mensen die er vaak met de caravan op uit trekken. Controleer alleen het waterniveau in de onderbak wekelijks en vul het, zo nodig aan. Er gaat ca. 9 Liter in. Niet vergeten de stekker in het stopcontact te steken (denk aan elektriciteitsvoorzienin gen, u hebt met water te doen), anders krijgen uw plantjes toch niet de verwarming die ze nodig hebben. Prijs 129,75. Verkrijgbaar in alle tuincen tra. Niks gezelliger dan het Paasontbijt aan een met zorg gedekte tafel, waarop de lekkernijen staan uitgestald. Als de mogelijk heid zich voordoet zal de huisvrouw het zacht gekookte eitje van de zogenaamde „buitenkip" betrekken. Ze moet echter in dit verband „op haar sack" letten. De Actiegroep Rechten voor al wat leeft waarschuwt bij monde van mevrouw H. van Oosten-Poortman uit Raalte (Brabant), dat men bij aankoop moet kijken of op het ei is aangebracht het oranje embleem: Rechten voor al wat leeft. Dit is een speciaal voor het doel ontworpen garantiemerk, waardoor de huisvrouw kan weten wat ze op tafel brengt. De scharrelkippen hebben een „kipwaardig" bestaan en lopen rond in schuren. De vraag naar het produkt van deze kippen wordt hoe langer hoe groter. Eind 1976 was de produktie rond de 300.000 stuks per week. Nu worden er al anderhalf miljoen scharreleitjes verkocht. Begonnen werd met twee schuren; er zijn er nu al negentig. De consument moet echter zijn ogen goed de kost geven. Het vignet is bepalend waar het ei vandaan komt Er worden nog te veel eieren verkocht, die afkomstig I zijn van de legbatterijen, terwijl de mensen in de veronderstel- I ling verkeren dat ze van buitenkippen zijn. En dan zit de consument er goed naast. ESSEN De Nederlandse grens is vlakbij; negenhonderd meter hooguit en je passeert ai de post, waar douaniers niet eens meer de moeite nemen om naar buiten te komen en je pas te controleren. Zo lijkt de Benelux-gedachte op deze tochtige akkers voorspoedig wortel te hebben geschoten: petat en peen voor altijd onder één noemer gebracht. Maar zeg dat asjeblieft niet tegen Toni Boltini, want vóór hem gaapt er momenteel een onneem baar Niemandsland tussen Brabant en België. Hij kan bij gunstige wind uit het Noord-westen de vertrouwde spruitjeslucht ruiken, maar toch ligt Nederland nu voor zijn Nationaal Vader lands Circus verder weg dan de maan. TONI EN DICKY BOLTINI: ban nelingen in Bel gië. Tranen zoeken hun weg over zijn gelooide wangen, als hij zich opeens reali- j seert, dat hij vanavond voor het eerst in zijn leven de première van een nieuw programma buiten Neder land zal geven. Als banne ling zal hij op een Antwerp se wei onder de kleurige koepel van zijn tent staan; een gekooide zaagselko- ning, op de vlucht voor deurwaarders, dienders en duvelstoejagers van de Kroon, die hem verder rei zen in eigen land onmoge lijk hebben gemaakt. „Het is een schande", stot- j tert hij. „Het is een onge- I boord schandaal, zoals ik. Toni Boltini, door de over heid ben uitgebuit en leeg- gemolken. Ik schreeuw het de Nederlandse regering dan ook toe: „Hier staat een wanhopige, die zijn le venswerk niet in puin wil zien vallen. Ik had dit jaar mijn première op het Ma lieveld in Den Haag moeten geven. Zoals vroeger. Of in Utrecht desnoods. Met mi nisters en ambassadeurs in de loge en het rood, wit blauw in de top van de tent. Maar het kan niet meer Geen mens brengt zulke lasten meer in zijn eentje op". Kikker in keel Boltini in Essen bij Roosen daal. Dof grijzend in de bakkebaarden, diepe voren in zijn gezicht. Zojuist heeft hij zijn honderd wagens halt en front laten maken op een drassig grasland, waar de generatoren spon- taan tot aan hun assen wegzakten. Voor zijn eigen directiepaleis heeft hij, naast de fagade, een berm bij de weg uitgezocht. Van uit een leren crapeaud kan hij zo toezicht houden op de kassa, waar zijn vrouw Dicky de eerste zuurver diende centen sinds vele maanden telt. Ze is net even binnen geweest om met een duidelijke kikker in de keel te vertellen, dat ze voor het eerst in haar leven een verjaardag heeft gevierd als een koloniaal in den vreemde. Gelukkig hadden wat vrienden toch de moeite genomen om haar op te zoeken. Een handvol weliswaar, maar voor haar voldoende. Ze kon ze helaas niet meer aan mille per week kosten. Maar als ik in Nederland op reis was gegaan, had ik nog eens 7000 gulden aan sociale lasten en belastin gen extra mogen betalen. Geloof me toch. Ik ben geen slechterik. Ik zou ook graag goeie wagens voor mijn personeel willen ko pen, ik vind het ook een schande, dat ik mijn dieren in te nauwe hokken moet stoppen. Maar ik kan niet anders. In Italië krijgt elk circus een miljoen gulden subsidie per jaar. En ze behoeven geen staangeld te betalen en geen wegenbelasting. En in België heeft minister Ri ka de Backer van Cultuur het nu zo geregeld, dat de zes circussen, die hier rond reizen, drie keer per week voorstellingen geven voor scholen, bejaarden en ver enigingen, die door de staat betaald worden. Kijk, dat noem ik een positieve bena dering van de problemen. Ik heb nu via mijn advo caat een onderhoud aange vraagd met minister Garde niers van CRM. Want ik wil onder geen voorwaarde meeprofiteren van een re geling, die gemaakt is voor Belgische circussen. Ik heb een Nederlandse zaak en eis dus steun van de Neder landse overheid. Die moet nou maar eens over de brug komen. Ik ben vrij optimistisch, want ik heb vertrouwen in deze nieuwè- regering. Laatst vroegen ze nog aan Van Agt, wat hij dacht van subsidies aan circussen. En toen schijnt ie gezegd te hebben: Ik vind dat een zinvolle zaak". Helaas: voorlopig blijft To ni Boltini nog een ontheem de, een vluchteling, die met een krop vol woede en oog kassen vol waterlanders het Hoogeëerd Publiek m Antwerpen zal begroeten. „Het wordt het moeilijkste moment in mijn carrière", voorspelt hij somber, „maar ik zal me niet scha men voor mijn trauien. In de opperste nood leert een mens het beste vechten". LEO THURING De kweekbak in functie roffel op zijn zeemleren borst en ventileert een aan grijpende zucht. De bron bemaling in zijn mondholte functioneert al geruime tijd niet meer en van zijn lip pen spat nu overvloedig vuurwater op de dode leeuw, die in zijn wagen het perzisch vloerkleed ver vangt. „Feiten, mijn jongen", schreeuwt hij, „het gaat om de feiten. Als ik niks ver diend heb kan ik ook geen belasting betalen. De deur waarders waren vorig jaar kind aan huis in het circus, maar meestal gingen ze met vijftien cent of een kwartje naar huis. Je hoort van mij geen kwaad woord over deurwaarders, want 99 1/2 procent van hen vindt het ook rot, dat het niet best met ons gaat. To ny, riepen ze vaak, we wil len zo'n mooie zaak echt niet naar de bliksem hel pen. Maar ze werden ook gestuurd door een idioot in Den Haag! Ik eindigde vorig jaar met een financiële achterstand van drie weken. Ik kon mijn medewerkers niet uit betalen, ik kon geen eten voor de dieren kopen. Noem je dat belastingont- duiken? Is dat soms frau de? Kan ik het helpen, dat ik eerst aan mijn eigen mensen denk en dan pas aan de ambtenaren?" Zeventien mille de huisbar verwelkomen, want die is weggebroken. Er valt zo bitter weinig meer te vieren in de Bolti- ni-dynastie. „Na de tournee van vorig jaar", onthult Big Boss To ny, „ben ik half waanzinrug teruggekomen in onze win- terresidentie in Vught. Ik dacht er over om een pis tool te kopen en daarmee in het wilde weg te gaan schieten. Ik liep ook met serieuze zelfmoordplannen rond, want na jaren knok ken zag ik er zelfs geen gat meer in. Weet je, wat dat voor. ge voel is? Als je door je eigen regering vogelvrij wordt verklaard? Als de kranten schrijven, dat Boltini op grote schaal de belastingen Hij wijst met het besliste gebaar van de geboren veldheer naar zijn tent met 2500' zitplaatsen, naar de fris geverfde wagens en de kooien, waarin de roofdie ren hun kamerbrede gebit ten bloot geven. "Zoals het circus er nu voor staat kost het me 17 mille per dag. Dat moet dus eerst binnen komen, voordat ik mijn eerste frank verdien. Ik ben in België begonnen met schuld, ik heb alles moeten poffen en ik mag blij zijn, als ik aan het einde van de week de artiesten kan beta len. Momenteel is de Bul gaarse luchtgroep nog on derweg; die zit ergens in Spanje met pech. Dat ene nummer gaat me straks 7 TONI BOLTINI: „ik ben op een schandelijke manier door de Nederlandse regering uitgebuit en ieeggemolken" ontduikt? Terwijl je de be wijzen van het tegendeel vóór je neus hebt. Ik kan je laten zien, dat de Rijks accountants en de Fiscale Recherche mijn boeken in orde hebben bevonden Boltini heeft de laatste acht jaar niet één keer de belas tingen ontdoken. Maar als ik dat vertel zie je ze den ken: Vertel dat maar aan je grootje. Ze kunnen zich niet voorstellen, dat niet wij" een misdaad hebben ge pleegd, maar de Nederland se regering. „De regering fraudeert en eist van ons het onmogelijke". Bronbemaling Boltini geeft een wanhoops-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9