ACCENT deTijd Laatste olie jAmoco Cadiz itroomt weg Giscard vraagt linkse oppositie om medewerking HP Lange ruimtevluchten zonder medische risico's mogelijk Natuurreservaat Men dode opgeschreven Ipnderzoek naar „>Vloro op nulpunt Acrobaat Wallenda valt dood Junta Argentinië reorganisatie gereed de|PlENE 3UITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 MAART 1978 PAGINA txanc chaaj aam inkijl de a« zoge :ou d c >rden j, >atiëi >k ko IHIPHOL Het zal vooral van de ervaringen van kosmonauten Joeri Romanenko en Georgi Gretsj- afhangen, wanneer er opnieuw een kosmonauten- un naar bet Russische ruimtelaboratorium Saljoet- zal worden gestuurd. Romanenko en Gretsjko erden onlangs op aarde terug na een recordverblijf de ruimte van 96 dagen. Wel is nu duidelijk .worden, dat in medisch-biologisch opzicht ruimte- luchten van een half jaar zonder risico's mogelijk Aldus de Russische kosmonaut Oleg Makarov Hjjn - gisteren tijdens een persconferentie op Schiphol. Makarov bracht in januari jongstleden een bezoek van bijna een week aan zijn collega's Gretsjko en Romanenko in de Saljoet-6 en wordt beschouwd als één van de meest ervaren Russische ruimtevaarders, die als werktuigbouwkundig ingenieur ook op het gebied van de ontwikkeling van ruimteschepen en de systemen voor deze toestellen een belangrijke rol heeft gespeeld. Geconfronteerd met een artikel in het gezaghebbende Amerikaanse weekblad „Aviation Week", verklaarde Makarov dat een Russische soort genoot van de Amerikaanse space shuttle, die na terugkeer van een ruimtevlucht ogenblikkelijk voor een nieuwe trip in gereedheid kan worden gebracht, de eerstkomende jaren geen enkele rol zal spelen. Wel noemde hij het Amerikaanse shuttle-projekt „een zeer interessant programma." Bemande ruimtevluchten naar de maan of naar Mars leken Makarov bijzonder belangwekkend, maar - zo voegde hij er in één adem aan toe - „ze zijn ook erg duur en dergelijke onderzoekingen kunnen met onbemande toestellen veel goedkoper worden gereali seerd." Makarov bevestigde nog eens dat er naar gestreefd wordt om in elk geval nog dit jaar zowel een Pool als een Oostduitser in de ruimte te brengen. Op de vraag of er misschien plannen zijn voor een gelijktijdige vlucht van twee Saljoet-ruimtelaborato- ria, die eventueel aan elkaar zouden kunnen worden gekoppeld, wilde hij niet serieus ingaan: „We hebben het al moeilijk genoeg om één Saljoet in de ruimte te brengen en daar te houden." Op de persconferentie werd tenslotte nog meegedeeld, dat er contact is tussen het Laboratorium voor Ruimte-onderzoek in Utrecht en het Lebedev-Instituut in Moskou over mogelijke samenwerking op het gebied van het ruimte-onderzoek. Het is niet uitgeslo ten dat deze contacten uiteindelijk zullen resulteren in de lancering van een Russische Kosmos-satelliet met een Utrechtse telescoop voor het meten van zachte röntgenstraling. ADVERTENTIE. tw (van onze correspondent) de oiREST Ook de laatste 50.000 ton ruwe olie, die nog was geeijvergebleven in de gebroken supertanker Amoco Cadiz begon als zéisteren bij de Franse stad Brest in zee te stromen. De laatste celleinks die nog intakt waren raakten geperforeerd doordat het schip ncludoor de zware storm op de riffen werd gebeukt. Er is nauwelijks ervenoop dat het nog mogelijk zal zijn voor het springtij van het d is «mende weekeinde nog iets van de olie over te pompen in andere Zijnknkers. Sir Eric Drake, oud-president van British Petroleum' richt leeft voorgesteld de tanker in brand te steken, zolang dit nog ig de jan, om verdere vervuiling te voorkomen. morttoe ernstig de toestand is, blijkt uit de volgende cijfers. Gisteren it al 150 kilometer van de Bretonse kust onder de olie, die zich :r een oppervlakte van 2000 vierkante kilometer heeft verspreid, olie drijft in de richting van Normandië, en alle tot nu toe roorkëtroffen maatregelen zijn ontoereikend tegenover de omvang van ingrijleze ramp. itomefe Franse ministerraad heeft gisteren 5 miljoen franc als eerste mejoodhulp beschikbaar gesteld voor degenen die het meest getroffen bij zijjn. De kustbevolking is verbeten bezig te redden wat nog te zijnrdden is. Als de stormvloed van volgende week de Franse kust ereikt, zal echter een niet te stuiten oliemassa landinwaarts van rijven en riviertjes (drinkwatervoorziening), oester- en kreeften- k de litten en zalmkwekerijen overspoelen. Ie offcn van de ernstige kanten van de ramp is de vrijwel zekere cans, hdergang van het natuurreservaat „Les sept iles" (de zeven natieiilanden) voor de noordkust van Bretagne, het belangrijkste zeevo- i Opelreservaat van Frankrijk. Volgens de beheerder van het reservaat het zil uiterlijk morgenavond de olievlek de eilanden bereiken en zal ngrijke massaslachting beginnen. „Wij zullen geen honderd vogels dat otdden". Er nestelen op de eilanden ruim 4000 paren Jan van ng w(enten, de enige kolonie in Frankrijk, verder drieteenmeeuwen s, pldormvogels, aalscholvers, drie soorten grote zeemeeuwen, maar ïdica'poral papegaaiduikers, waarvan er sinds de ramp met de tanker cat®rrey Canyon nog maar 700 paren over zijn. Verder nestelen er igedujnguins en zeekoeten. tievepor de bewoners van het getroffen gebied is de toestand ondrage- >euteri|k. In Portsall is de olielucht nauwelijks in te ademen en de len mraten zijn gevaarlijk glad door de overal doorgedrongen olie. lig geb X X (Van onze correspondent) ME Een week na de ontvoering van de christendemocrati- fhe leider Al do Moro, waarbij vijf begeleiders werden doodge- ,'hoten, is het grootscheepse onderzoek nog geen stap verder tkomen. Er is zelfs twijfel gerezen of de Rode Brigade wel bij t zaak betrokken is. d v.dJfsch°on de met de leiding van het onderzoek belaste politieofficier Liciano Infelisi zich optimistisch uitliet over de vorderingen van :t onderzoek, noteerde het blad ,11 Tempo' (De Tijd) uit de mond in een andere belangrijke politiefunctionaris de woorden: „Wij vinden ons op een nulpunt." »or wat Rome betreft concentreert het onderzoek zich nog altijd een deel van de woonwijk Monte Mario, dicht bij het huis van correspondent In de Via Licinio Calvi, waar op de dag van ontvoering reeds twee auto's werden gevonden die door de Rode igade waren gebruikt, zijn gisteren nog twee auto's gevonden, aronder die waarmee Aldo Moro naar alle waarschijnlijkheid ontvoerd. ÏRAPO claimt moord Haddad DRID De GRAPO (revo- geniswezen, heeft vermoord. Dit litionaire anti-fascistische groe- was gebeurd uit wraak voor de Jen van de eerste oktober), een dood van de Catalaanse an ar il te rst linkse organisatie, heeft chist Agustin Rueda, die 14 ekendgemaakt dat zij Jesus maart aan de gevolgen van een liguel Hadddad, algemeen di- verhoor in een Madrileense ge- an het Spaanse gevan- vangenis is bezweken SAN JUAN (AP) Karl Wallenda, de 73-jarige wereldvermaarde koorddanser is gisteren in de stad San Juan van het slappe koord geval len dat tussen twee ho tels was gespannen. Hij maakte een val van veertig meter en was op slag dood. Een gast van het hotel vlak erbij zei dat Wal lenda, zo leek het, ont dekt had dat de wind te sterk was. „Op een gege ven ogenblik zakte hij door de knieën. Toen zag ik hem wankelen en toen viel hij, met het hoofd naar beneden." Wallenda trad met zijn kleindochter Rietta re gelmatig op in een cir cus dat in San Juan staat van 1 maart tot en met 2 april. De vrouw van Karl Wallenda, He len, vertoeft ook in San Juan maar zij trad er niet op. De woonplaats van het echtpaar was Sarasota, in de Ameri kaanse staat Florida. Muziekfestijn op Lodewijk Makeblijde College Gisteravond vond op het Lode wijk Makeblijde College in Rijswijk een muziekfestijn vol variatie plaats, waaraan zeer velen van de leerlingen en lera ren hun bijdrage leverden. Het „Open Podium" stond vrij voor iedereen, die iets met muziek wilde doen, iets wilde spelen, zingen, wat dan ook. De organi satie was in handen van muzie klerares Pia Hurts-Crul, die hiermee een eerste voorberei dende manifestatie leverde voor het 25-jarig bestaansfeest van het LMC, dat in oktober van dit jaar met veel aktivitei- ten en feestelijkheden gevierd gaat worden, gedurende een fees tw eek, waarin leerling en leraar op allerlei manier zich zelf kunnen zijn. Het „Open Podium" van gister avond legde een soort grondslag voor de muzikale aktiviteiten van deze school. Leraren speel den piano, blokfluit, guitaar: Bach, Schubert, Handel en he dendaagse muziek. De instru menten van de meewerkende leerlingen waren ongeveer de zelfde, al stond daar de elektri sche guitaar iets vaker in het centrum. Fraaie bijdragen wa ren er van Ron Halkes, met een knappe guitaarsolo, van Pia Hurts-Crul met heel muzikaal gezongen liedjes, van Frits de Boer met een vioolsonate van Handel. Het eerste deel (voor de pauze) werd besloten met een erg komisch en warrig optreden van een groep 4 Havo-leerlin gen, die zich even manifesteer de, het slot van het programma was een alleraardigst optreden van Rudi Cornets de Groot, neerlandicus, die met een aantal onvervalste smartlappen (van Speenhof tot Sterreclame), het LMC-festijn uitluidde. PARUS (AFP/AP) - President Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft gisteren de linkse oppositie in zijn land gevraagd zich bij hem aan te sluiten in zijn poging „een nieuwe lente" voor Frankrijk te scheppen. In een televisietoespraak zei Giscard dat hij van plan is een sociaal-economisch beleid te voeren dat genade kan vinden in de ogen van zijn linkse tegenstanders en dat zou moeten leiden tot een „redelijke samenleving". De president gaf toe dat iedere politieke verandering tijd zou vergen na de lange, verdeeldheid zaaiende verkiezingscampagne. De president zal vanaf vandaag overleg gaan voeren met de vakbonden en de werkgevers en hij zal hun advies in overweging nemen bij de vorming van een nieuw kabinet. Gisteren heeft premier Barre het ontslag van de regering aangebo den. De president heeft de beslissing hierover aangehouden, waar uit afgeleid kan worden dat Barre voorlopig ook de nieuwe premier zal zijn. Medewerkers van de president achten het waarschijnlijk dat Giscard streeft naar een ka- lement Thans bekleedt oud-pre- binet van technocraten. De gaullistische oud-premier Chaban-Delmas, thans burge meester van Bordeaux, en de laatste tijd meermalen genoemd als mogelijk toekomstig pre mier, heeft bekend gemaakt dat hij gegadigde is voor het voor zitterschap van het nieuwe par- BUENOS AIRES (AFP) - Nu de militairen in Argentinië bijna twee jaar aan de macht zijn, hebben de leiders van de land macht, marine en luchtmacht een „programma voor een nieu we republiek" opgesteld dat juntaleider generaal Jorge Vi- dela maandag bekend zal ma ken. Verwacht wordt dat Videla de grote lijnen van de politiek, die de komende jaren gevoerd zal worden, zal bekendmaken. De Argentijnse junta is van mening dat de periode van .reorganisa tie en stilte" voorbij is, zo wordt uit welingelichte kringen in Buenos Aires vernomen. Sinds de militairen aan de macht zijn is er veel bloed ge vloeid. Volgens officiële cijfers zouden 1687 guerrillero's ge dood zijn en 229 militairen en agenten. Talrijke personen zijn verdwenen. De Amerikaanse re gering schat dat aantal op 7.500. Volgens Amnesty International zijn het er 20.000. De Argentijn se regering houdt het op 3.607. Nederland geeft half miljoen tegen apartheid DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse regering heeft een half miljoen gulden beschik baar gesteld voor humanitaire projecten die het „Pan Africa- nist Congress of Azania", een organisatie die de Zuidafri- kaanse apartheid bestrijdt, in diverse Afrikaanse landen uit voert. Dit heeft David Sibeko, de di recteur buitenlandse betrekkin gen van het PAC, in Den Haag meegedeeld na een gesprek met de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en De Ko ning (ontwikkelingssamenwerk ing). Nederland heeft bovendien de Verenigde Naties meegedeeld, dat het dit jaar 100.000 gulden méér beschikbaar zal stellen voor VN-activiteiten in Zuidelijk Afrika dan vorig jaar. JOHANNESBURG (DPA) - Tenminste 22 mensen zijn door het stijgende water van de kilo meters ver buiten haar oevers getreden rivier de Zambezi in Mozambique om het leven geko men. Radio-Maputo meldt vandaag dat 60.000 mensen dakloos zijn geworden. De autoriteiten in Maputo vre zen, dat het aantal slachtoffers van de watersnood nog aanzien lijk zal stijgen. Grote delen van de provincie hoofdstad Tet staan onder wa ter. Vrij Nederland blijft speuren naar belastingschandalen. Deze week brengt het blad op de voorpagina een verhaal over de vooralsnog uiterst moeizaam verlopende poging van de Am sterdamse adviseur en projec tontwikkelaar Walter Kraft om in Andorra een „medisch-re- creatief centrum" te doen verrij zen. Financieel draagkrachtige Nederlanders kunnen zich daar in een aandeel verwerven dat belastingtechnisch perspectief biedt op de zogenaamde super aftrek. De koper van een aan deel van 35 mille zou een belas tingvoordeel behalen van 17.000. Bibeb interviewt de schilder- bankier dr. J. van der Brink die afscheid neemt als president-di recteur van de AMRO-bank en Max Pam heeft een gesprek met de inmiddels ook al 65-jarige schrijver Ab Visser. Voorts een reportage over de problemen die bij de Vara spe len rond de functie Ombuds man. In de kleuren-bijlage wordt on- der de titel De Klassiekers uit de school van het prof-wiel-ren- nen geklapt. Behalve Vrij Nederland be steedt ook Elsevier aandacht aan het fenomeen belastingen. Uit een enquête die de redactie in samenwerking met het Nipo- instituut heeft laten houden blijkt dat niet alleen mensen met hogere inkomens tuk zijn op fiscale voordeeltjes. Maar liefst zeven op de tien Nederlan ders vinden handige construc ties om belasting te ontgaan geoorloofd en nagenoeg even veel zouden er zelf graag ge bruik van maken. Ruim 30 pro cent vindt dat regelrechte ont duiking van belastingen ook wel mag. Alice Oppenheim is voor Else vier op bezoek geweest bij Fa- rah Diba. Deze houdt zich welis waar niet zo intensief bezig met de mensenrechten, maar bij voorbeeld wel degelijk met filo sofie...: „We hebben een insti tuut opgericht voor Iraanse filo sofie.. Iran moet de fouten van het Westen niet maken..." Het omslagverhaal is gewijd aan de bekende theoloog Hans Kung, die onder meer naar vo-' ren brengt: „De atheist zegt: Omdat er zoveel leed is kan God niet bestaan. Ik zeg: Alleen als God bestaat, kan ik zoveel leed verdragen". Een schouderklopje van Her vormd Nederland voor dr. Jan Terlouw van D'66, die een com missariaat van vijftigduizend gulden per jaar bij de Algemene Bank Nederland heeft afgewe zen, omdat hij als Kamerlid vrij wil staan tegenover de samenle ving. En ook een voor de Raad van Kerken, vanwege zijn brief aan de omroepen over het misbruik van Gods naam in radio- en tv-uitzendingen. HN vindt voor al het slot voorbeeldig met on der meer de vraag aan de om roepen om de kerken zonder pardon op het misbruik van Gods naam te willen wijzen wanneer kerkelijk beleid men sen kwetst of onvrij maakt. Voorts in HN een uitgebreid interview met (ere)doctor C. Rijnsdorp (83), cultuurfilosoof en autodidact, die tot zijn zestig ste werkte in een ondergeschik te kantoorbaan: „Tot op zekere leeftijd heeft niemand iets in mij gezien. Dat brengt je een zekere bescheidenheid bij". Een artikel over het JAC con stateert, dat jongerenadviescen tra eindelijk hun plaats hebben gekregen. Voorts bevat HN enkele be schouwingen tegen de achter grond van Pasen. Accent ging kijken in het we reldje van de bouw om na te gaan hoe de Engelse vaklieden die sinds kort hun intrede heb ben gedaan het in Nederland vinden. Het blad meldt dat de Engelsen achteroverslaan van de Nederlandse werkmentaliteit. Voor hun is Nederland een so ciaal paradijs. Verder leest mr. G. B. J. Hilter- mann Nederlandse politici de les aan de hand van zijn Ameri kaanse ervaringen: een politiek met schone handen, zo meldt hij. Als enig opinieblad besteedt het aandacht aan de gijzeling in As sen in de vorm van een inter view met de burgervader van Assen, mr. Jan Masman. Zijn stad is er voor alle Assenaren en ondanks alle Molukse troebe len piekert hij er niet over om overplaatsing aan te vragen. De Haagse Post geeft een uit voerig portret van Rietkerks WD en stelt daarbij de vraag of de WD met deze nieuwe leider werkt aan een ander ima go. De stijl van Wiegel is duide lijk niet die van Rietkerk, maar verandert er nu veel? De toets steen voor de andere WD is de abortus. Het blad geeft verder een nabe schouwing over de Franse ver kiezingen: requiem voor een links program. De grote verlie zers, de socialisten kunnen be ginnen aan een groot zelfonder zoek, zo concludeert het blad. Een ander requiem signaleert het blad voor Amsterdam dat de strijd tegen de oppermachti ge auto heeft verloren. Verder weer veel boekennieuws en het laatste artikel van Hans van den Doel over de strijd tussen de opvattingen van de economen in de PvdA. De poli tiek is belangrijker voor het be leid dan de economie zelf, zo stelt econoom Van den Doel. In De Tijd van deze week veel katholieke onderwerpen. Hoof dredacteur Kuiper trekt ten strijde tegen een aantal critici die een bepaalde katholieke mentaliteit verantwoordelijk stellen voor de uitglijders van enkele CDA-politici. Vooral is hij gebelgd op CDA-voorzitter Steenkamp, die dat nog heeft toegegeven ook. Verder schrijft Jan van der Put ten over een nieuwe ster aan het bisschoppelijk firmament in Brazilië, kardinaal Arns en wraakt het blad de houding van het Vaticaan dat een andere prominente Braziliaanse pre laat, Helder Camara intoomt. P van der Eijk beschrijft de sfeer die er voor en na het politieke tv-debat hing tussen „de grootvorsten van het politie ke Driestromenland, Den Uyl, Van Agt en Wiegel". De deelne mers waren niet tevreden over hun aandeel. Er blijkt ook uit hoe behoedzaam de AVRO ma noeuvreert om geen kijkers van zich te vervreemden. Daniël Ellsberg, die in 1969 we reldfaam kreeg door het laten uitlekken van de Pentagon Pa pers, zegt in De Groene dat de neutronenbom niet bruikbaar zou zijn tegen de Russen, maar wel tegen revolutionaire groe pen, bijvoorbeeld in Zuid-Afri- ka, maar ook in West-Europa en Amerika. Het blad besteedt twee pagina's aan de komende verkiezingen, want op provinciaal' niveau wor den vaak verstrekkende beslis singen genomen in verband met milieu en werkgelegenheid. Op andere pagina's staat te le zen dat in Italië een sfeer van „grote historische gebeurtenis sen" hangt, dat wie met berufs- verbote omgaat er mee besmet wordt en dat De Jong in zijn geschiedenis van Nederland in de Tweede Wereldoorlog de ver volging van de homosexuelen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7