een nieuwe Impulsen an toerisme Al ruim achtduizend gulden voor hulp aan Boven-Volta Veel werk voor UW-Leidschendam in jubileumjaar Zoeterwoude verzandde in apartheid „Pvd A-leiders loopjongens van hun partij LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 MAART 1978 LARDINOIS BU OPENING r' EUKENHOF: >E „De Keukenhof is het knooppunt van tuinbouw toerisme in Holland. Zowel tuinbouw als toerisme 'uit een grote rol op de Nederlandse deviezenmarkt. Janks het feit dat de bollenexport is achtergebleven de geldontwaarding, heeft de bloembollenteelt een ngrijk aandeel in de groei van de bloemenexport. In bedrijfstak zijn niet minder dan 60.000 mensen werk- i. De toenemende investeringslust staat garant voor moderne aanpak van de zaken. Aan de andere kant t het toerisme voor grote problemen. We kunnen niet m toezien hoe het toerisme in Nederland stagneert, we impulsen zijn hard nodig om de toeristen weer Nederland te krijgen [luidde het betoog van de voormalig minister van Landbouw risserij, Ir. P. J. L. Lardinois, tijdens de officiële opening van tionale bloementuin „De Keukenhof'. De Keukenhof zelf int zich van deze conjuncturele praatjes niet al te veel aan •kken. Vorig jaar telde men ruim 870.000 bezoekers die in totaal van 11.514 automobielen de Bollenstreek aandeden, dit seizoen moeten de wisselende variëteiten en de verschillen- tloeiperioden zorg dragen voor een kleurrijk gezicht van het loemenpark. De bloeiende bomen en heesters, de waterpartijen zwanen en eenden en de molen vormen een achtergrond voor iloeiende voorjaarsbloemen. Met medewerking van de Limmen- [Hortus Bulborum" zijn dit jaar voor het eerst ook 60 soorten tulpen geplant. Dit zijn soorten die enkele eeuwen geleden rederland werden geïntroduceerd. Het oude Amarylliskasje hei Koningin Julianapaviljoen is vervangen door een nieuwe [die qua architectuur aansluit bij het paviljoen. In het paviljoen de traditionele diashow een modern tintje gekregen door de ra en montage van fotograaf Jan Gitz. Ook zijn er exposities \richt van het „Diamant Informatie centrum", de stichting „De De bloemen en gastvrouwen in De Keukenhof zijn weer terug van weggeweest. Tul pi en Gelijktijdig met de opening van Keukenhof vond de presentatie plaats van „het boek van de Tulp" van Tom Lodewijk. Het boek van de Tulp beschrijft de fascinerende geschiedenis van de bloem die een ontwikkeling doormaakte van haremversiering van sultans tot een allemansvriend in en om het huis. De schrijver gaat uitvoerig in op de mogelijkheden die de tulp biedt voor de consument en de plaats die hij in Nederland inneemt. LEIDSCHENDAM De Leidschendamse afdeling van de Unie Van Vrijwilligers (want ook in Leidschendam is het woord „vrouwelijke" uit de titel verdwenen) telde aan het eind van het vorig jaar waarin het 25-jarig jubileum werd gevierd 155 (vrouwe lijke en mannelijke) medewerkers. In het deze week verschenen jaarverslag over 1977 wordt over de vele aktiviteiten onder meer vermeld dat door de „Tafeltje-dek-je"-dienst bijna vierduizend diepvriesmaaltijden werden rondgebracht, voornamelijk bij zelf standig wonende ouderen. De UW heeft het afgelopen jaar uitermate veel werk verzet in het Verpleeghuis Prinsenhof en het ziekenhuis Antoniushove. Veer tig UW-ers, echter ook uit Voorburg, Voorschoten en Wassenaar, hielpen in Prinsenhof op de afdelingen voor demente en somatische patiépten. Bij wandelen, winkelen en bezoeken afleggen maar ook bij de al onmisbaar geworden rolstoelbus. In Antoniushove werd, evenals andere jaren, fruit verzorgd waarbij vooral, door een vriendelijk praatje, het persoonlijke kontakt met de patiënt een rol speelt. Op de kinderafdeling zijn bovendien elke dag UW-ers aanwezig voor o.m. spelletjes doen en voorlezen. Tom Lodewijk (67) werd in Haarlem geboren en kwam min of meer toevallig als journalist in de bloemensector terecht. Hij werd medewerker van een aantal vakbladen en redacteur van een nieuwsblad. Ook als gepensioneerde is hij nog altijd actief werk zaam voor de vakbladen „Bloembollenexport". Boer en tuinder" en Ons Platteland". Het boek dat vanaf vandaag in de winkels ligt. is tot 31 mei te koop voor f 29,50 gulden. Vanaf vandaag is De Keukenhof van 's morgens acht tot 's avonds acht uur geopend tot ingeveer 21 mei. De toegangsprijs bedraagt f 6,- gulden, kinderen en 65-plussers betalen 3 gulden. Volgens de prognoses begint de narcissenbloei op 1 april. Omstreeks half april worden de hyacinten en tulpen geacht in volle bloei te zijn. ZOETERWOUDE Ondanks de zeer redelijke publieke be langstelling is de informatie bijeenkomst over apartheid, gisteravond georganiseerd door de Amnesty-International groep Zoeterwoude, geen groot succes geworden. De opvattin gen van de forumleden, de he ren J. J. C. Boot en R. Gosker enerzijds en de heren Esau du Plessis en H. Oosterhuis ander zijds, bleken te ver uit elkaar te liggen om tot een goede dis cussie te komen. De heer Boot, oud-burgermees ter van Hilversum en voorstan der vanf de apartheidpolitiek in Zuid-Afrika, bracht als belang rijkste argument naar voren de bescherming van de blanke minderheid in Zuid-Afrika. Waarop de heer Plessis ant woordde dat er al niet eens meer van een klassenstrijd ge sproken kan worden, en dat Zuid-Afrika een regelrechte po litiestaat is. „Elke dag dat Vor- ster aan het bewind blijft maakt de positie voor de blanken on mogelijker". Ook het publiek, merendeels op hand van de te genstanders, liet zich niet onbe tuigd in de discussie. Vaak bleef het echter bij primaire reacties die niet verder verduidelijkt werden. Op de spaarzame zinni ge opmerkingen werd dan weer niet door het forum ingegaan. De kern van de zaak bleef ei genlijk onaangeroerd, iets dat een volgende keer misschien voorkomen kan worden door een andere opzet. Va»miTiissie akkoord nds. I ie ku «Jpt onderzoek i uteri ënï)ar leefbaarheid irm. DERDORP De begelei- icommissie „Oude Dorp" ).D.) besloot gisteravond tot samenstellen van een tus- ■apport over de leefbaar- Isaspecten van het oude aanvankelijke voornemen voor de installatie van de iwe raad het eindrapport op d te hebben werd als een niet Ibare kaart beschouwd. De itter van de commissie louder C. Gordijn (CDA) iond daaraan de voorwaar- !at het tussenrapport in ie- geval de visie van de com- iie zou bevatten ten aanzien toekomst van het raad- i het Winkelhof is de di- ianleiding tot het in het oepen van de commissie t. Bij de tot dusver ge- werkwijze (vaststelling doelstellingen) is de be- j, uitgezonderd de bur- leden, nog niet veel aan bod werfeest. De commissie was het nt, zipver eens, dat bij de vaststel- 1 van de projecten de bewo- (s van het oude centrum moe- ■*^worden betrokken. DANKZIJ INSPANNING NOORDWIJKSE SCHOLIEREN NOORDWIJK „Namens de Willibrord-Mavo overhandigen wij u een chéque van 8104,12 gulden voor Boven-Volta", zei Tom Hoonhorst gistermiddag in de burgemeesterskamer, waar hij met Jacqueline Muilwijk en Josefine Langendijk het resultaat kwam presenteren van een spontaan door de leerlingen gevoerde aktie. Onder het toeziend oog van directeur Oostermeyer, leraar Smit en hoofd welzijnszorg Bonnema van de gemeentesecretarie nam burgemeester mr. Bonnike het kostbare document in ontvangst. „Die eerste klap van jullie is veel meer dan een daalder waard", merkte de burgemeester enthousiast op. Met hun aktie hebben de Willi-, brord-jongeren de spits afgebe ten van alles wat er in Noord- wijk staat te gebeuren om de noodlijdende bevolking van Bo ven-Volta te helpen. Toen zij van hun leraren hoorden onder welke armzalige omstandighe den de mensen in dit Afrikaan se land leven, gingen zij meteen aan de slag. Er verscheen een zelfgemaakte informatiekrant en om geld bij elkaar te krijgen organiseerden de jongelui een loopaktie. Ieder kreeg tien kilo meter voor zijn of haar portie en daarbij ging het er om spon sors te werven, die een bedrag per kilometer beschikbaar stel den. De Willibrord-vertegenwoordi- gers vertelden van hun ervarin gen. Er waren wel eens negatie ve reacties geweest in de geest van: „Ik geef al zoveel", „Daar heb ik niks voor over" of „Ze zijn al geweest", maar over het algemeen viel het best mee. Het reultaat overtrof alle verwach tingen. Op een thermometer in de aula van de school kon men dagelijks de stand aflezen en aan rivaliteit tussen de klassen ontbrak het niet. „Die thermo meter is tweemaal gesprongen" deelde directeur Oostermeyer nog mee. Men deed zo enthou siast mee dat van stoppen geen sprake was. Tijdens het onderhoud met de Willibrord-jongeren deed burge meester mr. Bonnike een en an der uit de doeken over de ge meentelijke aktiviteiten voor Boven-Volta. Een paar jaar ge leden had de gemeenteraad 50.000,- beschikbaar gesteld om een ontwikkelingsland te helpen, maar Gedeputeerde Sta ten willen aan deze post alleen hun goedkeuring hechten als er een adoptie volgt door de Noordwijkse bevolking. dit houdt in dat er ook uit de bur gerij minstens, ene halve ton moet komen. Het vinden van een geschikt ontwikkelingsland was geen gemakkelijke zaak ge weest. Het mocht geen politiek omstreden en ook geen corrupte staat zijn, maar een democra tisch geregeerd land. Aan deze voorwaarden voldoet Boven- Volta, dat in samenwerking met het Instituut voor de Tropen en het Ministerie voor Ontwikke lingssamenwerking was uitgeko zen. Het ligt in de bedoeling een project op het gebied van het landbouwonderwijs te gaan steunen. Men denkt in oktober een groot scheepse aktie te houden om de benodigde gelden bijeen te Een afvaardiging van de Willibrord-mavo kon burgemeester Bonnike gisteren een bedrag van ruim 8100 gulden voor hulp aan Boven-Volta overhandigen. brengen. Deze actie zal niet al- een feestmarkt en de verkoop leen bestaan uit het organiseren van kunstvoorwerpen uit Bo- van een bazar, het houden van ven-Volta. Een stuurgroep en een aantal werkgroepen zijn be zig een en ander voor te berei- mflvOORSCHOTEN - De KVP ^^■edenvergadering heeft de HHCDA-lijst van de aanstaande I ^gemeenteraadsverkiezingen I Mvastgesteld: 1 L. L. Marselis. ^H2 Ir. J. C. M. Franken, 3. Drs. ■He. J. M. Meershoek, 4. Drs. H J. van Bemmel, 5. Mevr. M. A Th. de Vries-van Maren. 6. J 'C. Hendriks, 7. Mevr. S. A Dekker-Starrenburg, 8. Mr. A G. J. M. Rombouts. De huidige fractievoorzitter de heer Esse laar komt niet meer op de kandidatenlijst voor na 12 ja ren als wethouder en fractie- voorzitter werkzaam te zijn ge weest voor de KVP afdeling k Voorschoten. >eeldSASSENHEIM - Het Comité Jeugdwacht houdt het komen de seizoen diverse excursies naar bijvoorbeeld het War- monderbos, de Amsterdamse Waterleidingduinen en de Hor tus Botanicus in Leiden. Ver der wordt het dierenasyl be zocht en zal aandacht worden geschonken aan het werk van de plantsoenendienst, waarbij geholpen wordt met het bo- menplanten. Er bestaan ver der plannen om in Sassenheim een afdeling van een Jeugd bond voor Natuurstudie en Natuurbescherming in het le ven te roepen. Oud- jeugd- 'achters en andere jongeren tot 25 jaar kunnen dan hun natuurkennis verbreden en veldiepen. De voorzitter van het Comité Jeugdnatuurwacht de heer Witteman, Narcissen- laan 55 telefoon 10218, zal als voorlopig contactpersoon op treden. WASSENAAR - Rudi Nieu- wenhoven, de voorzitter van de afdeling Wassenaar van en oud gemeenteraadslid voor D'66 van de gemeente Maassluis, is tot lijsttrekker gekozen voor D'66 in Wasse naar. De tweede plaats wordt bezet door Eddy Schuyker die sinds 1970 in de gemeenteraad van Wassenaar zitting heeft. Op de derde plaats staat me vrouw Marijke Pieters-Ho- fland die ondermeer een actie ve rol speelt in het plaatselijke sociale werk. D'66 zal geheel onafhankelijk de komende verkiezingen ingaan met een eigen programma. OEGSTGEEST - De win naars van de onlangs gehou den tekenwedstrijd. „De hol- landse molen" door de Rabo- banken van Leiden en omge ving zullen op 29 maart in het Camphuys te Oegstgeest tij dens een feestelijke middag bekend gemaakt worden. Bui ten het landelijke prijzenpak ket hebben de gezamenlijke Rabobanken in dit gebied 200 extra prijzen beschikbaar ge steld. De hoofdprijzen in Lei den en omgeving zijn een rondvlucht boven de Neder landse molens, een cassettere corder, een tent, een radio, een fototoestel en een verrekijker. Tevens dingen de prijswin naars mee naar de landelijke prijzen. WASSENAAR - De tuin- bouwvereniging organiseert weer twee bloemschikcursus sen. Voor beginners bestaat de cursus uit tien lessen. Vier in het voorjaar, vier in het najaar en twee vlak voor Kerstmis De deelnemers moeten zelf bloembakjes of vaasjes en groen meenemen. De kosten voor de lessen bedragen 35,- voor leden en 45,- voor niet- leden. Voor degene die al eer der aan bloemschikken heb ben gedaan, bestaat er de ver volgcursus, die eveneens uit tien lessen bestaat. Voor beide cursussen kan men zich mel den bij mevrouw Westgeest. Van Polanenpark 133 in Was senaar, telefoonnummer 14259. NOORDWIJK - De Vereni ging van Natuur- én Vogelbe scherming houdt maandag (2e paasdag) een voorjaarsduin- wandelig. Deelnemers kunnen zich verzamelen op het par keerterrein aan de Duindam- seslag. Deelname aan de tocht die öm twee uur begint is ge heel gratis. RUNSBURG/LISSE - De Re formatorische Politieke Fede ratie komt ook in de Bollen streek van de grond. In Rijns burg is er al een kiesvereni ging. Het gevormde RPF-comi- té Bollenstreek, bestaande uit de heren J. Bos, A. D. Ever aars, F. G. Faas, G. J. Riet kerk en G. de Wit heeft op dinsdag 28 maart een openba re avond belegd, waarop de RPF zich in de Bollenstreek zal presenteren. Deze avond wordt gehouden in de Paulus- kerk aan de Ruyshornlaan te Lisse. Spreker is Mr. H. van Veelen, eerste secretaris van de RPF, die hoopt te spreken over „het bestaansrecht van de RPF". WASSENAAR - De heer A. G. van Tol, die gedurende tien jaar het voorziterschap heeft bekleed van de Pluimvee- en Vogelsportvereniging „Wasse naar", zal vanavond tijdens de algemene ledenvergadering af treden. Hij heeft zich wel her kiesbaar gesteld als bestuur slid. In zijn plaats wordt voor het voorzitterschap voorge steld de heer C. Óverdevest, die al zitting had in het be stuur. WASSENAAR Vice-voorzit- ter de heer C. G. J. Taal en de commissaris mevrouw T. Wolters-Dienaar van de wijk- gemeenschap „Groot Deyle- roord" werden onlangs op de jaarlijkse algemene vergade ring herkozen. In de plaats van tweede secretaris de heer W. Zandvliet, die zich niet her kiesbaar had gesteld, werd de heer M. C. van der Mey geko zen. Zij zullen zich speciaal met de ledenadministratie en het contact met de buurtcom- missarissen bezig houden. WASSENAAR - De heer C. J. van der Plas uit Katwijk is met ingang van 1 april aange steld als aspirant bij het Was- senaarse politiekorps. Hoofda gent B. J. M. Hoogkamer, die sedert juli 1971 werkzaam was bij de afdeling Vreemdelingen zaken is bevorderd tot briga dier. Hoofdagent H. Merx werd aangewezen als wacht commandant en met terugwer kende kracht tot 1 februari bevorderd tot brigadier. OEGSTGEEST - Het bejaar dencomplex aan de Oegst- geestse M. H. Tromplaan wordt vrijdag 31 maart offi cieel geopend. Het complex bestaat uit 43 bejaardenwonin gen die gebouwd zijn op het terrein waar vroeger het Rijn lands Lyceum stond. Het idee om hier bejaardenwoningen te bouwen is destijds in de ge meenteraad gelanceerd door drs. P. van Veen, de huidige fractievoorzitter van het ,CDA. GOUDEN TROUW IN SASSENHEIM Het echtpaar Van der Lans-Hoogkamer 74 en 70 jaar uit de Hein Baderstraat in Sassenheim herdenkt morgen het feit dat op de kop af vijftig jaar geleden het op 12 april te vieren gouden huwelijk ten gemeentehuize werd aangekondigd. De heer Van der Lans (74) startte zijn loopbaan hoe kan het ook anders, bij een bollenbedrijf. Later stapte hij over naar Fred de Meulder. Het gouden echtpaar, dat tien kinderen en 24 kleinkinderen rijk is, viert de huwelijkse mijlpaal 12 april met een receptie van vier tot vijf in een zaal bij „Cees en Ineke". MINISTER J. DE KONING IN VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN Minis ter J. de Koning noemde de PvdA-leiders de loopjon gens van partij tijdens een CD A-verkiezingsbijeen komst in Voorschoten. Tot de zeer vele toehoorders zet te hij uiteen dat er gemak kelijk een andere regering had gevormd kunnen wor den, indien er maar geen „onzalige gevoeligheid" bij de PvdA was geweest met de eigen achterban. Het par tijbelang heeft het landsbe lang voorbijgestreefd. De minister ging niet in op zijn moeilijkheden in zijn eigen portefeuille voor ontwikke lingshulp omdat zijn voor ganger vragen heeft gesteld en het een normaal gebruik van fatsoen is om eerst de officiële vragensteller te beantwoorden. In het huidige kabinet is een duidelijke CDA-lijn te vinden. De bestrijding van de inflatie kan alleen tot stand komen in dien er offers gebracht worden. De hogere inkomens krijgen de zwaarste lasten. Nederland is op dit moment een soort subsidie maatschappij aan het worden. Er zal ook op dat punt bezui nigd moeten worden. Tot voor enkele jaren was een subsidie verlening van 60% een normale zaak, thans wil men in vele ge vallen een subsidie tot 90%. Ten aanzien van de Derde Wereld moet Europa beseffen dat de opkomende golf van protectio nisme ten opzichte van die Der de Wereld funest is. Bescher ming van de eigen produkten en industrie mag nooit de ontwik keling remmen in het arme deel van de wereld. Het is een ernsti ge zaak dat ook thans nog steeds rijke landen rijker en arme landen armer wórden. De Europeaan wil nog steeds te veel prfiteren en ook in Neder land zijn er nog mensen die alleen willen „kamperen" in de samenleving en weigeren zich voor een goede samenleving in te zetten. Voor de toespraak van minister J. de Koning sprak het Statenlid P. Bakker. Hij begon zijn ver- kiezingsspeech met het afleggen van een verklaring van be zwaar. Het bezwaar dat de Sta tenfractie van het CDA heeft tegen het misbruik om de ko mende verkiezingen te laten zijn een graadmeter voor de huidige regering. De provincie heeft een eigen taak, die vooral ligt op het terrein van de planologie, de verdeling van de ruimte.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5