nHU KANS OP AANVULLENDE BIJDRAGE IS VERKEKEN EEN HELE CURSUS AUTORIJDEN, VOOR BIJNA GEEN GELB I Protest tegen bezuinigingeii stadsvernieuwing üöS bruna Vuile Handen niet meer actueel drama Verbittering na financieel ingrijpen provincie obelpri et Fest ank 18. I Poster Sesjun e Huge ;S) De Radio arhaal. ii. 15.45 16.00 19.02 (Si, (S) Te Nedei NCRV Elpeefoi Itparade Muurschildering in ere hersteld in aantal leden van het Chili-front en een srtegenwoordiger van de Bond voor Beel- ;5 ende Kunstenaars hebben gistermorgen e Chileense muurschildering aan de Lan- egracht (op een schutting naast de Gasfa- riek) weer in de oorspronkelijke staat ebracht. Een maand geleden werd de tuurschildering vervaardigd door de Chi leense muurschildergroep El Freinte van een horizontale witte baan voorzien, een wat misplaatste creatieve uiting van een aantal onbekend gebleven Leidenaars. De retoucherende werkzaamheden aan de muurschildering hebben twee uur in beslag genomen. 'ftLEUTER- EN BASISONDERWIJS VRAGEN VIEUW GESPREK OVER NOTA „MAAKT .EIDEN SCHOOL" loofden basisscholen boos 'jp voortgezet onderwijs I LEIDEN In een protestbrief aan het college van burgemeester |[in wethouders protesteren de schoolhoofden van alle Openbare Lagere Scholen in Leiden tegen de gang van zaken op de lijeenkomst die 14 februari door wethouder Tesselaar was georga- ïiseerd om zijn nota „Maakt Leiden school" toe te lichten. Jij verklaren hierin dat zij het in het geheel niet eens zijn met ie felle aanvallen van de kant van het Leidse voortgezet onderwijs. ,Wie schetst onze verbazing toen zij op een buitengewoon onplezie- lf ige en schokkende wijze het forum begonnen te attaqueren. Deze ■eakties hadden niets te maken met de nota", schrijven zij onder meer in hun brief. Zelf hebben de schoolhoofden een aantal positieve punten in de nota ontdekt, maar door „de verlammende werking" van het optreden van vertegenwoordigers van het middelbaar onderwijs ia cwamen zij niet toe aan een discussie hierover. Daarom verzoeken schoolhoofden of het gemeentebestuur op korte termijn nog :n discussiebijeenkomst over de nota van Tesselaar wil organise ren. Maar dan alleen voor mensen uit het kleuter- en lager inderwijs. TWEE WIJKCOMITES DOEN NIET MEE LEIDEN Ruim 20 Leidse actiegroepen en bewo nerscommissies hebben gisteren een protestbrief aan minister Beelaerts van Blokland ondertekend, waar in zij uiting geven aan hun ongenoegen over de miljoenenbezuiniging op de stadsvernieuwing. De ondertekenaars verwijten de minister, dat hij het verbeterings plan van Maredorp op de lange baan heeft geschoven en de stadsvernieuwing in de wijk de Kooi niet heeft laten doorgaan. „Vele lapge jaren zijn talloze wijken verwaarloosd en verpauperd. Meestal zijn dat wijken waarin lagerbetaalden zijn gehuisvest. Zij hebben het recht op een leefbare buurt, hun eigen gerenoveerde woning met betaalbare huren of goede en goedkope nieuwbouw. Wij vragen u dringend om de stadsvernieuwing waar nodig voortva rend aan te pakken en er niet op te bezuinigen. Voer de volledige plannen van Maredorp, de kooi en Noord uit, evenals van alle andere buurten", aldus de 20 ondertekenaars. Overigens hebben gisteren twee wijkcomités verklaard zich niet met de inhoud van de brief te kunnen verenigen. De Kooi heeft gesteld haar eigen boontjes te willen doppen. En de Pieters- en Academiewijk voelt er weinig voor zich „voor een politiek karretje te laten spannen". Hoewel het college van b en w van Leiden doet voorkomen alsof, de huidige minister van Volkshuisvesting het mes in de interim-sal doregeling heeft gezet, zou naar verluidt al in augustus van het vorig jaar door de voormalige minister Gruijters een vertrouwelijke brief naar het Stadhuis zijn gegaan, waarin deze de door staatsse cretaris Schaefer beloofde 52 miljoen gulden terugdraait. De Nieuwe Rijn, waar tijdelijk een aantal extra parkeerplaatsen zal worden gecreëerd. botermarkt krijgt tijdelijk parkeerplaatsen LEIDEN In het kader van de reconstructie van de Marktenroute krijgt de Botermarkt 40 parkeerplaatsen aan de kant van het water, op de plaats waar nu de fietsenrekken staan opgesteld. De fietsenrekken wor den overgeplaatst naar de Vismarkt, op de strook tussen Koornbrug en de fontein nabij het stadhuis. Op de Aalmarkt zal men tweezijdig kunnen parkeren, op het traject Waaggebouw Kippenbrug. Ook op de Nieuwe Rijn zal men kunnen parkeren. Alleen de Boommarkt blijft ongewijzigd. Over het hele gebied verspreid zullen parkeermeters worden geplaatst, (duur twee uur). Wethouder Waal gaf gisteren het Raadslid Beijen toe dat één en ander ten koste van de fiets gaat. Leiden zal op belangrijke plaatsen in de binnenstad voorzien gaan worden van parkeeraanwijzingsborden. Deze borden geven van tevoren aan waar men uiteind elijk zal kunnen parkeren. De maatregel is vooral bestemd voor degenen die in Leiden niet bekend zijn. lKB£A//VOU &EZ/G Msros Komplete map met methodiek voor theorie en praktijk van het autorijden. Met instruktieboekje. Vragen boek en kompleet proefexamen Normale verkoop prijs 37,50. Nu bij Bruna 12,50 z/o A /J. Boe ken-Tijdsch riften-Pa peterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 LEIDEN Het zou vooral de actualiteit van Sartres „Vuile Handen" zijn, die de huidige opvoering door het Publieks- theater (gisteravond in de Schouwburg) kan rechtvaardi gen. Per slot van rekening gaat „Vuile Handen" over een intel lectueel die uit naam van zijn interpretatie van het communis tisch ideaal een mede-strijder met een iets pragmatischer in stelling vermoordt. Maar de intelligentia die mo menteel de hand aan de wapens slaat om hun ideologieën en doelstellingen te verwezenlijken, lijkt het stadium dat Sartre in „Vuile Handen" beschrijft reeds ver achter zich te hebben. Voor hen speelt het morele probleem allang niet meer. Laat staan dat zij overhoop liggen met hun ei gen hersens zoals de hoofdper soon uit Sartres stuk, Hugo. Bovendien stelt Sartre met Hu- go het proleem niet helemaal zuiver, omdat hij - ook hij! - van Hugo wel een zeer verzwakt specimen van de bourgeois-in- tellectueel heeft gemaakt. Niet alleen moreel-menselijke zorgen kwellen deze jonge revolutio nair; in de loop van het stuk blijkt hij ook psychisch niet ge heel in orde. Wat is er niet prettiger om de twijfels en de daadkracht van een revolutio nair van/of ideologie geheel aan zijn psyche toe te schrijven en zijn omgeving uit te sluiten. Desondanks zitten in „Vuile Handen" zeer boeiende thema's, die evenwel in de voorstelling van het Publiekstheater op de achtergrond bleven (misschien bij de Franse filosoof ook op de achtergrond staan): de uiteenlo pende interpretaties die men aan een menselijke daad kan geven; de individuele aankle ding van een onpersoonlijke op dracht; politiek ideaal contra menselijke sympathie; onder werping aan de partij-discipline contra persoonlijke beslissing. Sartre (en ook Camus met zijn „Rechtvaardigen") schrijft met „Vuile Handen"een ideeendra ma. De personages zijn geen psychische realiteiten, maar ideeëndragers. Door het hele stuk komt bedoeling en proble matiek naar voren. Het Pu bliekstheater was mijns inziens gisteravond niet in staat dat ge raamte enigszins te verdoezelen of er juist nuttig gebruik van te maken. „Vuile Handen" bleef hangen tussen abstractie en rea lisme. Types bevolkten het to neel. Maar types van Nu. Daar voor is Sartre toch een te groot schrijver. Paul van der Plank Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45 - Tel. 01713-9008 Roelofarendaveen PAGINA 3 Kinderclub De kinderclub van buurthuis „Zevensprong" aan de Bern- hardkade 35 organiseert net als vorig jaar een aantal activiteiten voor kinderen van 4 tot 12 jaar, die in de paasvakantie gehouden zullen worden. Tot 31 maart kunnen de kinderen terecht in dit clubhuis, waar 's ochtends om tien uur en 's middags om twee uur de bezigheden beginnen. JPaasbeurs Ruim dertig standhouders zijn op zaterdag 25 maart en maandag 2e Paasdag van de partij op een antiekbeurs in de Pieterskerk. De beurs bevat voornamelijk voorwerpen uit het genre antiek en curiosa. De toegangsprijs is uiterst laag gehouden; namelijk 50 cent voor volwassenen en vrij-entree voor kinderen. De Bloemgroep brengt morgen een programma over seksua liteit in het LAK-theater aan bet Levendaal 150 onder de titel „D'r op d'r onder". De Bloemgroep stelt zich niet ten doel om seksuele voorlichting te geven, maar richt zich op de seksualiteit en de intimiteit als vorm van communicatie. Toegangsprijzen 6 en CJP/LAK/65+ 4. Paasmis Het Lodewijkkoor verzorgt de gezongen begeleiding m de Hoogmis die zondag 26 maart, lste paasdag, in de Sint Lodewijkkerk aan de Steenschuur gehouden zal worden. De mis begint om tien uur 's morgens en het Lodewijkkoor zal liederen zingen uit „Missa Brevis" van W. A. Mozart. Captain's club Captain's club is niet de naam van een nieuwe bar in Leiden, maar onder deze naam heeft een aantal christelijke jongeren zich georganiseerd om de evangelische boodschap uit te dragen. Het is een internationale organisatie die zich vooral richt op de jeugd. Deze club houdt zaterdag 25 maart een open avond in de Christelijk Scholengemeenschap Zuid- West aan de Schubertlaan 133. Jongeren vanaf 15 jaar kunnen hier komen praten over onderwerpen als „Waarom leef ik eigenlijk"? en „Wat moet ik van Christus denken"?. Tussen bet praten door wordt er een tekenfilm vertoont. De bijeenkomst eindigt om ongeveer 10 uur. Predikant Dominee Van 't Hof wordt de nieuwe predikant van het Diaconessenhuis. Hij zal rijn taak per 1 juli opnemen. De heer Van 't Hof wordt de opvolger van dominee H. W. Hemmes. Toestanden Het gesprekscentrum Leiden houdt dinsdag 28 maart om 8 uur 's avonds boor laatste lezing over Leven na de dood. LEIDSE COURANT Van Dam een enkele uren durend onderhoud gehad met minister drs. Beelaerts van Blokland (Volkshuisves ting). Het gemeentebestuur van Leiden had hierom verzocht nadat kort na he't optreden van het nieuwe kabinet een brief uit Den Haag was ontvangen die drastisch hel mes zette in de eerder toegezegde bedragen. Onder het be wind van Schaefer (PvdA) was Leiden maar liefst 52 miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld om de tekorten van de stadsvernieuwing op te vangen. Een brief van de nieuwe bewindsman bracht dit bedrag echter terug tot minder dan de helft: 23 miljoen. Door het nieuwe kabinet was onder meer drastisch gestreept in de stadsvernieu wingsplannen voor de Kooi en Noord erkwartier. Zowel het gebied ten noorden van de Javastraat als het stuk grond langs de Zijloever waar de gemeente een nieuwbouwproject wilde realiseren kon geen genade vinden in de ogen van de minister. Verder haal de hij een streep door het vernieu wingsplan voor Maredorp' Voor het gesprek van gistermiddag had het gemeentebestuur al schrifte lijk zijn ongenoegen over het gewijzig de rijksbeleid uitgesproken. Gister middag herhaalden de wethouders nog eens dat Leiden enorm boos was geworden door de plotselinge draai van het ministerie. „Wat is toegezegd kan niet zomaar straffeloos worden teruggedraaid", redeneerde wethouder Verboom. Begrip vMinister Beelaerts van Blokland toon de alle begrip voor het standpunt van Leiden. Hij zegde toe de genomen maatregelen weer ongedaan te maken, zodat Leiden weer kan rekenen op het grootste deel van de toegezegde 52 miljoen. Alleen voorzieningen in de welzijnssector (twee buurthuizen in de Kooi en Noord alsmede de vestiging van een bibliotheekfiliaal in het noordelijk stadsdeel) zijn en blijven vooralsnog buiten de kredieten in het kader van de interim saldoregeling. Wel deed minister Beelaerts de toezeg ging met zijn ambtgenote van CRM, mevrouw Gardeniers, te gaan praten over het opschroeven van de uit 1969 daterende normen voor welzijnsactivi- teiten in stadsvernieuwingsgebieden. Ook zal de minister van volkshuisves ting zich hard maken voor het finan cieren van de stadsvernieuwing mid dels een mogelijk in een later stadium toe te kennen aanvullende rijksbijdra ge aan de gemeente Leiden. Wat Maredorp betreft zijn de proble men weliswaar nog niet helemaal de wereld uit, maar volgens wethouder Verboom heeft de minister zich giste ren in bewoordingen uitgelaten die het alsnog afwijzen van het verbeterings plan voor dit stuk binnenstad haast onmogelijk maken. Volgens de Leidse wethouders zijn het de argumenten van het gemeentebe stuur geweest die uiteindelijk de weeg schaal weer in het voordeel van Lei den hebben doen doorslaan. „De mi nister stelde overtuigd te zijn geraakt door de argumenten die wij in onze brief hébben aangevoerd. Het nut van het schrijven van brieven en het vra gen om gesprekken in Den Haag is daarmee weer eens aangetoond", al dus de wethouders. Uit handen Het ziet er echter naar uit dat de heren Van Dam, Waal en Verboom de komende maanden nog wel ettelijke malen naar Den Haag zullen moeten gaan om over de financiële perikelen van Leiden te spreken. Want de ene serie miljoenen was nauwelijks binnen of een andere miljoenenreeks werd de stad Leiden al weer uit handen gesla gen: direct na de positieve mededeling van wethouder Verboom, kwam zijn collega Van Dam met de mededeling dat het eerder ingrijpen van het pro vinciaal bestuur (dat voor 19 miljoen aan door de gemeenteraad goedge keurde credieten schrapte) de kans op de voor Leiden zo belangrijke aanvul lende bijdrage voor 1978 is verkeken. „Noorland heeft er voor gezorgd dat Leiden geen aanvullende bijdrage meer kan krijgen, zodat wij dit jaar niet de voorgenomen uitgaven zuilen kunnen doen", was de sombere mede deling van de wethouder. Van Dam schoof onomwonden de zwarte Piet van een naderend financieel debacle ih Leiden naar het college van Gede puteerde Staten: „In feite werd ons een dubbele eis gesteld. We moesten eerst ons begrotingstekort terugdrin gen van 12 miljoen naar 9 miljoen, en toen dat was gebeurd moesten we nog eens een prioriteitenlijstje indie nen voor de 47 miljoen aan credieten die eind vorig jaar door de raad zijn goedgekeurd. Dat lijstje was volgens ons helemaal niet nodig, maar kenne lijk is Gedeputeerde Noorland er van uitgegaan dat er voor 1978 maar voor 2,5 miljoen maximaal aan dekking te vinden was, hetgeen overeenstemt met een totaal bedrag aan credieten van 25 miljoen, zodat we zo'n slordige 19 miljoen moesten inleveren. Op de ze wijze heeft Noorland er in feite voor gezorgd dat we wel kunnen flui ten naar onze aanvullende rijksbij drage voor de begroting van 1978", aldus een zichtbaar verbolgen wet houder Van Dam. Van Dam stelde de moeilijkheden al geruime tijd te hebben zien aanko men: „Al anderhalve maand gelèden kregen we de mededeling, dat het begrotingstekort voor 1978 (12 miljoe- n.red) veel te hoog was uitgevallen. Nadat dit tekort was teruggebracht werd ons door Gedeputeerde Staten uitdrukkelijk toegezegd dat met ons overleg gepleegd zou worden, maar zij hebben zich in feite niet aan deze afspraak gehouden", stelde Van Dam. .olgen Welke gevolgen het ingrijpen van de provincie voor Leiden concreet zal hebben is op dit moment niet duide lijk. Vast staat wel dat zij aanzienlijk zijr Wethouder Tesselaar (onderwijs) beioogde gisteravond al dat de bouw va i scholen in de Merenwijk die een d zer dagen had moeten aanvangen al d reet op de tocht komt te staan. En dat terwijl de gemeente er op gere- end heeft dat deze op 15 augustus de eerste leerlingen zouden ontvangen. De vraag of deze scholen nog ge bouwd zullen kunnen worden hangt nu af van de beslissingen die het ministerie van binnenlandse zaken gaat nemen op de credieten die dooi de gemeenteraad zijn. goedgekeurd. Want zoals bekend staat Leiden sinds 1 januari 1978 niet alleen meer onder curatele van de provincie (zoals elke gemeente), maar als bijzonder armlas- tige stad ook onder curatele van het rijk. De gemeenteraad zal zich binnenkort over de financiële en beleidsmatige gevolgen van de deze week bekend geworden beslissingen moeten bui gen. Volgens wethouder Van Dam staat het echter vrijwel vast dat een deel van de plannen waartoe de ge meente bij de begrotingsbehandeling voor dit jaar had besloten, niet zal kunnen worden uitgevoerd. „Wat in feite op dit moment gebeurt is niet veel anders dan dat het ministerie van Volkshuisvesting de miljoenen geeft die de provincie Zuid-Holland weer bij Leiden weghaalt. De provin cie zegt met de mond de stadsvernieu wing een warm hart toe te dragen, maar zij blijkt in de praktijk veel te bang dat ze bij de minister op het raatje geroepen wordt", aldus een cy nische wethouder Van Dam gister avond. ARJEN BROEKHUIZEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Verbittering heeft zich meester gemaakt van progressief Leiden na het drastisch hanteren van het ro de potlood in de miljoenen die de gemeente had uitgetrokken voor een hele serie projecten die dit jaar zouden worden uitgevoerd. Ondanks het feit dat de wethouders Van Dam (financiën), Waal (stadsont wikkeling) en Verboom (volkshuisvesting) gisteren weer voor enkele tientallen miljoenen aan geld uit de zo genaamde interim-saldorege ling binnen wisten te halen, overheerste gisteravond tij dens een vergadering van de PvdA-fractie een gevoel van onderdrukte woede over het provinciaal ingrijpen. Deze woede werd nog eens extra gevoed door de mededeling van wethouder Van Dam dat door het ingrijpen van Gede puteerde Staten (zie de Leidse Courant van gisteren en dins dag) de kans dat Leiden voor 1978 nog voor een aanvullen- "J™ de bijdrage in aanmerking Ola's rj komt js verspeeld, lent me Ie wasi Aan het begin van de fractievergade- irler. ring van de Leidse socialisten glunder de het gezicht van volkshuisvestings- q p wethouder Arie Verboom nog: het was hem gelukt samen met zijn collega's teke a'sn°g het vrijwel volledige door het i'omiqu vorige kabinet toegezegde bedrag van jeverso ^2 miljoen gulden in het kader van de i-Soir zogenaamde interim-saldoregeling in de wacht te slepen. Gistermiddag had :tualltei Verboom met zijn collega's Waal en

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3