Dp weg naar stunttrilogie Lesje voor FC Den Haag SPARTA „MAAKT" EERSTE DEEL HALVE FINALE UEFA REGELMATIGE ZEGE TWENTE straft fors Bulgaarse turnsters verongelukt (PORT DONDERDAG 23 MAART 1978 PAGINA 15 23 OTTERDAM Hoe moet in Nederland worden voetbald om een fors aantal toeschouwers te m ikken? Sparta versloeg afgelopen zondag AZ'67, raj tmoette gisteravond in de eerste wedstrijd van halve bekerfinales het toch ook hooggenoteer- Ajax, speelde een heerlijke wedstrijd maar er len toch slechts achtduizend kijkers op de bunes. Sparta is een van de attractiefst spelen- teams, zo niet de ploeg die geeft waarom het bliek vraagt: aanvallend voetbal. Dat cons tan- aanvallen werd beloond met een zege van 2-1, k verdiend na een duel dat dan wel niet de nken deed opspatten die gemeenlijk aan een kerstrijd worden toegedicht maar een uiterst ntrekkelijk kijkspel was, ondanks de drenzende pikante van het duel was dat Cor Brom ^•■flgend seizoen de trainer van Ajax wordt. Hij In zijn disipelen dan bijbrengn wat aanvaüend el is, want hoewel Ajax zeker niet louter verde lgt gend te werk ging, is het toch een teken aan Lff wand dat veelal tussen aanval en verdediging 111 n niemandsland gaapte omdat de middenvelders |p aaf assisteerden om de Rotterdamse aanvallen •fel ontregelen of tot staan te brengen. |f| rnon Tahamata, met het onwaarschijnlijke loop- - rmogen, moest op het middenveld de munitie indragen Hij deed dat. De spring-in-het-veld had fel balbezit maar ook veel balverlies. Trainer j-om: „Ik had verwacht dat Tahamata op links M u staan in het middenveld. Nu kregen we veel IP imte op rechts maar daar hebben we toch niet }sl et maximale rendement uitgehaald". Bert Jansen in veel opkomen maar durfde kennelijk het Ifxè iico van de counter van Ajac niet aan. Hij frbleef liever in de ijzersterke defensie van Spar- I, waarin Marijt zich had belast met de bewaking lm Geels die dan ook weining gevaarlijk was, jlfs niet in de lucht. Pirn van Dord was de ewaking toevertrouwd van Ray Clarke die, zo fllen de geruchten, volgend seizoen in het shirt m Ajax zal spelen. Ook Clarke kon zich zelden jïtworstelen aan de greep van Van Dord maar eef loeren op de kans. En die kwam, ver in de reede helft. jet onstuimig gestarte Sparta, dat een enorm jmpo op het steeds spekgladder wordende veld ntwikkelde, had al een kans geschapen voor Van best, ditmaal de minste van de Spartanen, wiens ppbal door de in prima vorm stekende Schrijvers £rd verwerkt. Een vrije trap „verlakte" Ajax. jeutstege, een briljante wedstrijd spelend en met Michel Valke de exponant van een sterk Sparta, bracht de bal voor het doel en Van Staveren kopte feiloos raak. Drie minuten later een idntieke situa tie aan de zijde van Ajax. Krol nam de vrije trap en Amesen kopte in. Waarde Een doelpunt van grote waarde omdat in deze dubbele halve finales de treffers in uitwedstrij den voor twee tellen indien de stand na twee duels gelijk mocht zijn. Teleurstelling of terugval na zulk een snelle gelijk maker zijn Sparta onbekend. Toen Van Dord even niet op Clarke „zat", volgde onmiddellijk een omhaal waaruit de bal op de lat belandde. Ajax wist niet goed raad met het „giftige" spel van Sparta dat zich in het hoofd heeft gezet in één week een voetbaltrilogie te voltooien door drie hoger geplaatste teams te verslaan. Zaterdag moet de kroon op dat stuntwerk worden gezet tegen PSV. „Maar drie zware wedstrijden in zeven dagen zijn toch wel erg veel voor semi-profs zoals wij", miniseerde Cor Brom het optimisme van zijn spelers. Maar zijn discipelen weten dat zij in blakende vorm verkeren en betreuren het dat die vorm niet van het begin af aanwezig is geweest. „Dan waren we kampioen geworden", gaf ook Cor Brom toe. Onbevangen spelend, beter combinerend, sneller in de perloonlijke duels zette Sparta de halve finale na de rust voort. Een faire strijd, die scheidsrechter Weerink nauwelijks moeite heeft gekost. Dat bij Ajax vlak na de rust de licht geblesseerde Zuidema werd vervangen door Ajax' vaste „alter natieveling" bracht weining meer leven in de aanval. Wel werd Geels voor de eerste keer gevaar lijk, maar zijn schot vloog hoog over. Het was een „incident" dat Sparta, blijvend aanvaüend, achte loos terzijde schoof. Nochtans was het een heidens karwei het scherm, dat onmiddeüijk werd neerge laten voor Schrijvers te doorbreken. Clarke zou dat lukken. Kansloos Eerst greep Schrijvers nog zijn kopbal die van richting werd veranderd doordat Van Dord zijn hoofd ook tegen de bal zette maar hij was kansloos op een snelle aanval van Van Staveren- Henson-Clarke die van dichtbij scoorde. Henson, een hoofdstuk apart bij Sparta. Deze nóg wordt beweerd dat zij het van inzet en ijver moeten hebben. AZ èn Ajax - om die twee uit de top dan maar te noemen hebben aan den lijve ondervonden dat dit bparta uitstekend en Ajax: Schrijvers, Zuidema (Ling), Krol, Van Dord, Ever- aantrekkelijk voetbal speelt. se; Erkens, Amesen, Schoenaker, Tahamata; Meijer, HERMAN VAN BERGEM Sparta op 1-0. Snelle Arie van Staveren is na een vrije trap langs Krol en Zuidema geglipt en kopt feilloos in. an Leeuwen (10) en de half verscholen Goemans zijn ansloos tegen een overmacht van verdedigers van FC NSCHEDE Een ploeg zoals Telstar, die zich heeft verzoend |et degradatie en daardoor vrijuit kan spelen, kan voor een errassing zorgen. Dat heeft PSV (1-1) ondervonden. Maar FC wente, dat aast op de tweede plaats in de competitie, besefte .jat terdege. wente hoefde echter geenszins tot de bodem te gaan, wendde mpelweg de grotere routine en techniek aan en behaalde een igelmatige zege van 3-0. Telstar toonde weliswaar een bewonde- tnswaardige ijver maar kon die niet in daden omzetten. De [elsense ploeg kreeg ook nog een strafschop tegen om voor nand anders dan de zwak leidende Van Dijken bekende rede- coreverloop: 34. Thijssen 1-0, 65. Van der Vall 2-0," 85. Mühren (strafschop) 1. Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschouwers: 3500. 3 Twente: Van Gerven; Van Ierssel, Overweg. Drost, Wildschut; Thijssen, in der Vall, Mühren; Bos, Gritter, Thoresen. (elstar: Nederburg; Driessen, Medik, Van Essen, Bischot; Massa (Hegeman), n Gaal, Jonker; Staats, Stam, Hendriks. Stand eredivisie PSV 28 19 9 0 47 67-15 FC Twente 28 17 7 4 41 57-21 Ajax 27 15 7 5 37 65-30 AZ'67 27 15 7 5 37 59-25 Sparta 27 12 10 5 34 42-26 Roda JC 27 9 11 7 29 33-29 Feyenoord 27 9 10 8 28 44-37 NEC 27 10 6 11 26 33-41 Volendam 28 10 6 12 26 40-52 FC Den Haag 28 11 4 13 26 44-49 NAC 27 9 7 11 25 30-41 Vitesse 27 7 10 10 24 40-53 FC Utrecht 27 7 9 11 23 32-40 FC VW 28 7 8 13 22 36-57 Haarlem 27 6 9 12 21 32-45 FC Amsterdam 27 7 6 14 20 32-61 G. A. Eagles 27 7 3 17 17 38-50 Telstar 28 2 5 21 9 20-72 DEN HAAG FC Den Haag heeft gisteren een lesje gekregen, FC VW, behoorlijk in degradatie- zorgen met slechts drie punten voorsprong op nummer voorlaatst Go Ahead Eagles voor aan vang van het duel in het Zuiderpark, schotelde de ploeg van Malatinsky een spelconcept voor dat identiek was aan de taktiek die de Hagenaars in hun „succesperiode" hanteerden: twee spitsen en bijgevolg een versterkt middenveld. Nadat de Venlonaars met deze strijdwijze een redelijk ver rassende voorsprong van 2-0 hadden genomen trokken de pupillen van Rob Baan zich terug in de egelstelling, van waaruit de Limburgers zelfs nauwelijks loerden op mogelijkheden de aantrek kelijke uitgangsstelling een nog beter aanzien te geven. Dat nam aanvoerder Lex Schoenmaker van FC Den Haag zijn tegenstander zeer kwalijk. „Dit is toch geen voetballen", klaagde hij na afloop van het uiteindelijk in 1-2 geëindigde duel. „Als wij zo spelen worden we compleet wegge schreven, maar FC VW oogst waarschijnlijk zelfs nog waardering met zo'n strijdwijze". Lex Schoenmaker verloor in zijn teleurstelling de realiteit echter uit het oog. De Hagenaar, die nogal afgaf op de presentatie van FC VW, vergat dat de Venlose ploeg in deze fase van de competitie evenals trouwens FC Den Haag aan het begin van de reeks van tien punten opleverende duels in een kritieke situatie verkeert en bijgevolg de punten hard nodig heeft Niemand kan van een degradatiekandidaat verwachten dat die met open vizier ten strijde trekt. Maar Schoenmaker vergat gemakshalve die omstandigheden en ging louter af op de verrichtingen van de Limburgers in het veld. Nu gebiedt de eerlijkheid te zeggen dat FC VVV het behoudende uitgangspunt knap omboog in een winstgevende positie, want zelfs al voordat de Limburgers in het Zuiderpark op voorsprong kwamen, hadden ze het beste van hef spel. De ploeg schoof als een harmonica in en uit elkaar en daartegenover kon FC Den Haag nauwelijks iets constructiefs steüen. Dat bleek al in de openingsminuten van de de ontmoeting. Spits Jansen kon al in de eerste minuut vanuit kansrijke positie aanleggen, maar een door Zondervan uitgestoken been voorkwam erger. Het had een waarschuwing voor FC Den Haag kunnen zijn. Want hoewel de Venlose defen sie een aüesbehalve zekere indruk maakte Rob Baan: „Het was de eerste keer dat Francken als ausputzer fungeerde en bovendien Oostrom als voorstopper voor zich had" bleek de equipe uit het Zuiden aanvaüend wel degelijk tot opvallende daden in staat Schoten van Van der Weide en Hilkes onderstreepten dat. De offensieve mogelijkheden van FC VW lever den in de zeventiende minuut een bekroning op. Een handig overstapje van Hilkes gepaard gaand met een duwtje tegen Van Vüet bracht Kurcinac ineens in een voüedig open ruimte. De Joegoslaaf kon enige tientaüen meters vanaf eigen helft doorlopen alvorens hij de uit zijn doel geko men Hans Gal jé met een boogbal passeerde: 0-1. FC Den Haag kon ook na deze tegenslag tot weinig opzienbarende daden komen. In een te laag tempo, waarbij bovendien van te weinig beweging op het middenveld sprake was, trachtten de Hagenaars de tegenstander te overmeesteren. Dat lukte nau welijks. Veel verder dan een afstandschot van Zondervan en een theatrale valpartij van Van Vüet kwam FC Den Haag niet Kansrijker De Venlonaars manoeuvreerden zich zelfs in een nog kansrijker positie door drie minuten voor de pauze naar 0-2 uit te lopen. Scheidsrechter Beek, die zijn nogal zwakke leiding illustreerde met drie notities (Van der Weide, Advocaat, doelman Sobczak) kende FC VW een indirecte vrije trap toe op de rand van het zestienmetergebied na een slechts door hem waargenomen overtreding van één van de Hagenaars. Uit die positie knalde Van der Weide lukraak op doel, maar FC Den Haag had de pech dat Martin Jol (die gisteravond nog eenmaal door Bayem München werd geobserveerd) het leer langs zijn been üet schampen. De inzet werd zodoende een doelpunt. FC VVV zat op rozen. De ploeg kwam nauweüjks meer tot offensieve daden, maar trok zich terug in eigen stellingen. FC Den Haag kon zodoende een geweldig overwicht opbouwen, maar had voor zijn aansluitingstreffer de hulp van Francken nodig. Deze üet de bal uit een verre trap over het hoofd en daardoor langs zijn uit het doel gekomen doelman Sobczak scheren: 1-2. De mas sale pogingen van FC Den Haag om alsnog een remise te forceren leidden tot niets door het voortdurende spitsuur in het Venlose doelgebied. Waarmee FC Den Haag een lesje had gekregen in het uitvoeren van een taktische opdracht FRANK WERKMAN Scoreverloop: 17. Kurcinac 0-1; 42. v.d. Weide 0-2; 80. Francken 1-2 (eigen doel). Scheidsrechter: Beek; toeschouwers: 2500. FC Den Haag: Galjé; Jol. Perazic, Van Vliet, Zondervan; Tempelaar (Korevaar), Schoenmaker, Albertsen; Hoeke- ma, Van Leeuwen, Goemans (Kila). FC VW: Sobczak; Nijssen, Francken, Oostrom, Van Rosmalen; Advocaat, v.d. Weide, Pala (Schreurs), Jansen; Hilkes, Kurcinac. BRUSSEL De tuchtcommis- sie van de UEFA heeft in Brus sel een forse straf uitgedeeld aan Tsjota Kintsjagasjvili van Dinamo Tiflis. De speler van de Russische ploeg werd voor vijf wedstrijden geschorst. Hij had in de wedstrijd tegen Grasshop pers onder meer naar de scheidsrechter gespuwd toen hij het veld werd uigezonden. Zijn club kreeg bovendien een boete van 1000 Zwitserse franc (1200 gulden) wegens onsportief gedrag. Onder de bestrafte clubs is ook Ajax. De Amsterdamse vereni ging werd gewaarschuwd omdat na afloop van het duel tegen Juventus de toeschouwers met zitkussentjes hadden gegooid. Juventus werd beboet met 5000 Zwitserse franc omdat er tij dens de return in Turijn vuur werk was cifgestoken. Lentelotto DEN HAAG De Lentelotto heeft zich niet in een overmati ge belangstelling kunnen ver heugen. Het aantal deelnemers lag op ongeveer driekwart van normaal. De inleg was, in weer wil van de extra-prijzen, maar iets meer dan de helft van een normale lotto. De winnende getaüen van de Lentelotto zijn; 9—17—19—22—28—29—reserve getal 27. Er waren 614.829 deelnemers, die zorgden voor een inleg van 1.998.036 gulden. Het prijzenbe- drag is 949.067 gulden. De prij- zenpot is als volgt verdeeld: eerste prijs 332.173, tweede prijs: 94.907, derde prijs: 142.360, vierde en vijfde prijs: 189.813. Er waren vier rubrieken met extra-prijzen: 50,- wanneer de laatste drie cijfers op het formuüer zijn: 706, 100,- voor de laatste vier cij fers: 0982, 1000,- voor de laatste vijf cij fers: 94122, 20.000,- voor de laatste zes cijfers: 085827. Oostenrijk noch Polen imponerend CHARLEROI/LUXEMBURG Het Belgische elftal heeft gis teravond in Charleroi een oe fenwedstrijd tegen Oostenrijk, dat naar Argentinië gaat, met 1-0 gewonnen. In Luxemburg oefende Polen (ook naar w.k.), dat met 3-1 zegevierde. Bij België-Oostenrijk waren de Belgen in de eerste helft sterker maar van de talrijke kansen benutte aüeen Geurts (40e mi nuut) er één. Na de rust domi neerde Oostenrijk, dat echter niet in staat bleek te scoren. Er waren 2000 toeschouwers. Polen stond na zeven minuten tegen de amateurs van Luxem burg met 2-0 voor dankzij Lu- banski en Szarmach. Tien minu ten voor het einde werd het 3-0 door Szarmnach en Rei ter bracht de eindstand op 3-1. De Poolse defensie maakt een zwakke indruk. Middenvelder Deyna was de grote uitblinker. Er waren 2500 toeschouwers. Omstreden beker Nottingham Forest MANCHESTER Nottingham Forest is een omstreden win naar geworden van de League- Cup. Een dubieuze strafschop stelde John Robertson in staat Liverpool naar een nederlaag van 1-0 te schieten. John O'Hare werd volgens de scheidsrechter door Phil Thompson binnen de beruchte lijnen neergelegd. Liverpool protesteerde en de televisiebeel den later op de avond leken de verüezer in het geüjk te steüen. DEN HAAG Bij een vliegtuigongeluk tussen Sofia en Poznan zijn een aantal bekende sportlieden om het leven gekomen. Twee talentvolle Bulgaarse turnsters Titiova en Kirilova, die op weg waren naar het internationale invita- tietoemooi in Poznan, vonden de dood, evenais het lid van de technische commissie van de wereld turnbond, Julietta Chickmanova, de wereldberoemde tra ins ter Stefanova en. het internationaal befaamde jurylid Popova. In het toestel zat ook de voüedige Poolse amateurwielerploeg, bestaande uit zestien wielrenners, die de selectie vormden voor de Olympische Spelen van Moskou. Geen van hen heeft de ramp overleefd. Turnsters en voetballers naar China UTRECHT Een Nederlandse tumploeg zal deelnemen aan het Shanghai vriendschapstoer- nooi, dat van 16 tot 22 juni wordt gehouden. Het is het eerste contact van het KNGV met China. Andere deel nemende landen zijn onder an dere Japan, Roemenië en Itaüë. De Nederlandse ploeg zal be staan uit zeven turnsters, die nog geselecteerd moeten wor den Connie Zwarthoed, Moni que en Ingrid Boüeboom zijn echter vrijwel zeker van uitzen ding. Ook het nationale amateur-voet balteam zal een trip naar China maken. Het is althans zo goed als zeker, dat de formatie van Arie de Vroet op 22 augustus afreist. Ajax wil Frans Hoek VOLENDAM De belangstel ling van Ajax voor FRans Hoek groeit Afgelopen maandag heeft Ajax-voorritter Jaap van Praag de Volendamse doelman benaderd voor een gesprek, dat begin april zal moeten plaats vinden. Al eerder heeft Ajax naar Frans Hoek geïnformeerd, maar had zich tot afgelopen maandag nog niet persoonlijk gericht tot de Volendammer. Leo Beenhakker zal het volgend seizoen zo goed als zeker de jeugdopleidinhg bij Ajax onder zijn hoede nemen als opvolger van de vertrekkende Van DaaL Momenteel vervult Beenhakker dezelfde functie bij Feyenoord. SPANNING BLIJFT IN DAMSTRUD ZEVENAAR De spanning büjft in het toernooi om de na tionale damtitel. Na de achtste ronde heeft ook Geert van Aal ten zich door een verrassende zege op Hans Jansen bij de leiders gevoegd. Het kopgroepje bestaat nu uit vier spelers, met daarachter een groep van vijf waarin Hans Jan sen, de favoriet voor de titel. De uitslagen zijn: 2-0. Stand na de achtste ronde: 1. Drost, Van Harten, Bastiaannet en De Boer 10 punten. 5. Scholma, Vis ser, Jansen. Boom, Van de Borst 8. 10. Van der Wal en Van Harten 6, 12 Van Til borg 4. Sportwereld DEN HAAG Karateka Ottie Roethof heeft de WCS ge vraagd om persoonüjke begelei ding. De vakbond heeft hem inmiddels een toezegging ge daan. AMSTERDAM - Eddy Merckx zal niet uitkomen in de Amstel Gold Race. Op advies van zijn dokter houdt de Belg voorlopig rust BARCELONA FC Barcelona heeft zich geplaatst voor de fi nale om de Spaanse beker. De ploeg versloeg Sociedad met 2—1. Tegenstander in de eind strijd is Gijon, dat Las Palmas met 3—2 de baas bleef. DEN HAAG - Uitslagen vriendschappeüjk voetbal: Grie kenland—Tsjechoslowakije 0—1, Turkije—Roemenië 1—1. BELGRADO In de strijd om het wereldkampioenschap ijs hockey in de B-groep heeft Ja pan met 5-2 gewonnen van Roe menië. De setstanden waren 1-0, 1-1, en 3-1. LEIDEN Melbi Ra boen, trai ner van de Leidse tweedeklasser LFC heeft een tweejarig con tract getekend bij DSZ (De Zwarte Schapen), dat uitkomst in de eerste klasse van de Haag se voetbalbond.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15