,eegstandswet in plaats van anti-kraakwet Kiezer trekt zich weinig aan van politieke opiniepeiling ÊcidócSouimvt Werkgelegenheid veilig stellen Mgr. Gij sen breekt met landelijke Week voor Nederlandse missionaris Veel belangstelling voor hoorzitting Molukkersnota ïederlanders willen List bij recreatie Door verwisseling verkeerd kind op operatietafel 12JNENLAND, LEIDSE COURANT PAGINA 13 MTIATIEF-ONTWERP PvdA: (Van onze parlementaire redactie) J)EN HAAG De Tweede Kamerfractie van e Partij van de Arbeid heeft besloten binnen- een initiatief-wetsontwerp in te dienen, t het leegstaan van woningen reglementeert ongerechtvaardigde leegstand voor woonge- jenheid bestrijdt. Als dit wetsontwerp door Kamers wordt aanvaard kan de z.g. uti-kraakwet, die thans bij de Eerste Kamer |i behandeling is, vervallen, aldus oud-staats secretaris Schaefer, een van de indieners van het initiatiefontwerp. Schaefer vertelde gistermiddag dat.de hoofdre gel van het nieuwe ontwerp wordt dat de eigenaar van een leeggekomen woongelegen heid de leegstand onmiddellijk moet melden aan het gemeentebestuur. De gemeenten note ren dit in een openbaar leegstandregister. Woongelegenheden die hierin vermeld staan mogen maximaal zes maanden leeg staan als de noodzaak daartoe kan worden aangetoond. In uitzonderingsgevallen kan die termijn wor den verlengd. In alle gevallen waarin leegstaande woonruimte niet is aangemeld kan het college van B en W terstond tot vordering van die woonruimte overgaan. Bovendien geldt, in tegenstelling tot de anti-kraakwet, dat de eigenaar van een niet-gemelde en gekraakte woning naar de rechter moet stappen in plaats van met behulp van de sterke arm snel zijn pand te laten ontruimen In gevallen waarin een woning in het leegstan dregister is opgenomen en dus terecht leeg staat (anders zouden B en W gevorderd hebben) kan de eigenaar zonodig de hulp van de politie inroepen om zijn woning ontruimd te krijgen, maar ïh tegenstelling tot de anti-kraakwet is daf sprake van een overtreding en niet van een misdrijf. K(Van een onzer verslaggevers) LmSTERDAM Op de vraag of opinieonder- oeken invloed hebben op ons stemgedrag ptwoordt directeur Stapel van Nederlands udste en grootste opinieonderzoekinstituut, ^t NIPO, categorisch van nee. „Als daar al ie van is, dan is die invloed minimaal en luut niet na te gaan." Ter staving van zijn «wering haalt hij een onderzoek aan dat het 1IPO hield na de bekendmaking van de laat je VAR A-prognoses vlak voor de kamerver- lezingen. Die waren met uitzonderlijk veel publiciteit ingeven. Wij hebben toen aan 999 mensen de raag gesteld welke partij bij de verkiezingen let meest zou groeien en daarbij tevens gelet lp de politieke voorkeur die de beantwoorders f zelf op nahielden. De PvdA zou het meest roeien, zei 32 procent van de ondervraagden, fen minderheid van 21 procent meende dat het IDA de grootste zou worden en een even hoog jercentage geloofde dat dat voor de VVD het (eval zou zijn. En wat bleek toen we die cijfers lader bestudeerden? Dat die verwachting ten lauwste verbonden was met de eigen politieke joorkeur van de ondervraagden. De naaste joncurrenten scoorden in de ogen van de par- ijgebonden kiezers altijd lager. Alleen de D'66- Itemmers voelden zich minder sterk in hun ichoenen staan, maar dat kon moeilijk anders. Ket zou wel heel vreemd zijn geweest als zij un partij als overwinnaar hadden gekwalifi- «rd. Geheel in overeenstemming met deze hjfers was ook het eventuele verlies dat de ferschillende groepen partijgebonden kiezers por de verschillende partijen voorspelden. Als [et hun eigen partij betrof viel dat verlies altijd iger uit dan dat van haar naaste concurrenten. dat onderzoek hebben wij dan ook heel luidelijk gesteld dat hoop op een overwinning roor de eigen partij de verwachtingen bepaalt iie de kiezers koesteren ten aanzien van de litslagen van de verkiezingen. Het opinieonder- joek zelf heeft daar part noch deel aan." Stapel maakt zich dan ook kwaad over het r er bod in Frankrijk om een week voor de verkiezingen opiniepeilingen te publiceren, offi cieel ingegeven door de vrees voor manipulatie van de kiezer. „Het is zot en zeer aanvechtbaar. Ik noem het een ernstige aantasting van het grondrecht van publikatie, maar het is nu eenmaal zo. Ik kan u nog meer vertellen. Tot 1948 waren de critici van opinieonderzoeken de zogenaamde bandwagontheorie toegedaan: de kiezers gingen mee met de partij die zich als grootste aftekende. Maar in 1948 won niet Dewey, maar Truman de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, terwijl het tegendeel door Gallup en andere opinieonderzoekers was voor speld. Achteraf verklaarde men dat door te zeggen dat de kiezers partij hadden gekozen voor de underdog, voor Truman dus. Maar dat is natuurlijk grote onzin. Je kunt nu eenmaal bij het opstellen van een theorie niet van twee walletjes tegelijk eten, zoals men in dit geval deed. Gaat de ene theorie niet op, dan vullen we hem aan met een nieuwe, daar ga je natuurlijk de mist mee in." Dat het gevaar van manipulatie van de publie ke politieke opinie door opinieonderzoek niette min niet geheel en al op fantasie berust, bewijst het gerucht dat loskwam bij de lancering van de politieke enquêtes door Maurice de Hond in VARA's Rooie Haan. De eerste resultaten van die peilingen volgens een nog niet bekende methode waren ronduit schokkend. De kiezers zouden bij de Tweede-Kamerverkiezingen van mei 1977 de progressieve partijen wegvagen ten gunste van de WD. Niets is minder waar gebleken, maar, zo werd luidop gedacht, was er een betere manier te bedenken om de kiezers te mobiliseren voor de PvdA? Stapel: „Een mooi verhaal, maar het is natuurlijk volkomen uit de lucht gegrepen. Wel zag de PvdA het eerst het belang van opiniepeilingen in. Zij abonneerden zich op onze wekelijkse enquêtes. Ze lieten ons ook een tijd geleden een enquête instellen naar de weerklank die ze hadden in de traditioneel KVP-stemmende provincies Bra bant en Limburg. Na de PvdA zijn geleidelijk alle grote politieke partijen zich gaan abonne ren op onze onderzoekingen." De Franse opiniepeilers hebben er bij de afgelopen verkiezin gen flink naast gezeten. Geheel in strijd met de verwachting gingen niet de socialisten en communisten met de overwin ning strijken maar de rege ringspartijen. Frankrijk was maandenlang in rep en roer door voorspellingen die achter af maar een wankele basis be zaten. Deze week is het de beurt aan de Nederlandse opi niepeilers om vast te stellen wie gaat winnen en wie verlie zen in de Statenverkiezingen van aanstaande woensdag. Hoe wel niet zoals in Frankrijk door de voorspellers de afgrond in het vooruitzicht is gesteld, ne men ook hier hun peilingen in gewicht toe. De vraag ligt daar bij voor de hand of de opinie peilingen een eigen leven gaan leiden of de werkelijkheid zo getrouw mogelijk benaderen. Een enquêtrice aan het werk Geen beïnvloeding dus van de politiek door opinieonderzoeken is Stapels visie. Wel is van een heel andere invloed sprake. Stapel: „Wat het succes van een partij echter wel degelijk bepaalt is de wijze waarop haar kandidaten overkomen in de publiciteit. De komeetachtige opkomst van een partij als D'66 heeft niets uit te staan met het gunstige beeld dat de opinieon derzoeken over die partij gaven, maar alles met de wijze waarop Jan Terlouw in de publiciteit overkomt. De opkomst van D'66 is daar in hoge mate aan verbonden. Het wordt bevestigd in onze enquêtes naar het „overkomen" van be kende politici. Voor Terlouw geldt dat hij bij slechts zeer weinig mensen irritatie oproept. Hij komt dus vrijwel alleen maar positief over. Dat kan van Den Uyl en van Van Agt niet gezegd worden. Nog minder gaat het op voor Wiegel door wie bijna een even groot aantal mensen wordt aangetrokken als afgestoten. We hebben in de naoorlogse politiek wel vaker voorbeelden gehad van mensen die vrijwel uitsluitend goed overkwamen. Drees was zo iemand en ook Luns. Ze waren altijd wel goed voor een paar zetels extra door de voorkeurs stemmen die ze op hun naam brachten". Terug naar de politieke opinieonderzoeken. Een andere onderzoeker, de heer Van der Meer van de Nederlandse Stichting voor Statistiek vindt dat een breed politiek opinieonderzoek waarbij met diverse beïnvloedingen wordt rekening ge houden, niet van de grond kan komen door gebrek aan geld. „Een groots opgezet en gede tailleerd onderzoek dat werkelijk inzicht geeft in de opvattingen van de mensen kost vele duizenden guldens en de politiek is nu eenmaal een bedrijf zonder geld." Het onderzoek naar politieke en maatschappe lijke opvattingen levert bij de huidige stand van zaken dus maar zelden grote verrassingen op. Indirect geeft NIPO-directeur Stapel dat ook toe. Stapel: „Elsevier wilde rond de onafhanke lijkheid van Suriname een onderzoek van ons hebben hoeveel Surinamers op den duur weer terug zouden willen naar hun land. Dat aantal viel natuurlijk bar tegen, maar dat zat er toch dik in?" Toch is hij het er niet mee eens dat het nut van politieke opinieonderzoeken niet verder reikt dan de behoefte van politieke partijen en publiciteitsmedia om op de feiten vooruit te willen lopen. Stapel: „Ze maken de politieke verhoudingen op elk gewenst moment kwantifi ceerbaar. Opvattingen worden zo nauwkeurig vastgelegd waaruit bepaalde ontwikkelingen kunnen worden afgelezen. Er zijn steeds meer wetenschapsmensen die met onze onderzoeks resultaten aan de slag gaan. Daaruit blijkt toch het nut"? PAUL VAN VELTHOVEN HeT is een open vraag of de discussie over het miljard-gul den-plan tot steun aan de metaal en de scheepsbouw, waar de Tweede Kamer vanmiddag is begonnen, tot definitieve conclusies zal kunnen leiden. De omvang en ingewikkeld heid van de problematiek is reeds door verschillende politici sterk benadrukt, terwijl ook de vakbonden er goed aan zouden doen zich nader in de zaak te verdiepen. Met name in de scheepsbouw is de problematiek niet van vandaag of gisteren. Een nota over de zeer ernstige ontwik kelingen in deze bedrijfstak is meer dan een jaar geleden door het kabinet-Den Uyl uitgebracht. Daarbij was het een gelukkig teken, dat werkgevers, werknemers en overheid over de daarin voorgestelde maatregelen eenstemmig wa ren. Het is meer dan waarschijnlijk, dat juist de samenhang tussen de nu voorgestelde maatregelen en de toen uitge brachte* nota naar voren gehaald moet worden om een objectief oordeel over de steun aan de scheepsbouw te kunnen geven. Wat in ieder geval als een paal boven water vaststaat is, dat het kabinet-Van Agt niets anders beoogt dan zoveel mogelijk werkgelegenheid veilig te stellen. Die doelstelling had de grootste prioriteit, zowel in het regeerakkoord als in de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet. Een brief van de regering over de steunverlening was overigens gisteren nog niet eens bij de Kamer binnengeko men, zodat de gespreksbasis voor een debat uitermate smal is. Wel zijn de direct betrokken kamercommissies ingelicht, terwijl ook een overleg met de ministers heeft plaatsgevon den. NoG twee kanttekeningen: allereerst moet er van worden uitgegaan, dat bij onontkoombare afvloeiingsregelingen, de directe behartigers van de werknemersbelangen, de vakbon den, tijdig en in voldoende mate, inspraak zullen krijgen. Het in het demonstratieve stadium weren van grote bonafi de organisaties als CNV en BLHP door het NVV en NKV moet van een fors vraagteken worden voorzien. Ten tweede: in de provincie Zuid-Holland zullen ook grote klappen kunnen vallen. En deze provincie kent reeds 40.000 werklo zen. De argumenten vóór de spreiding van bestaande rijksdiensten, ontleend aan de werkgelegenheid in het west en des lands, hebben langzamerhand wel elke basis verlo- DEN HAAGDe bisschop van Roermond, dr. J. Gijsen doet niet meer mee met de lan delijke actie die jaarlijks rond Pinksteren wordt gehouden voor de ruim zevenduizend Ne derlandse missionarissen. Het curatorium van deze actie („Week voor de Nederlandse missionaris"), dat onder leiding staat van mgr. Bluyssen van Den Bosch, betreurt in een gis teren uitgegeven communiqué de gang van zaken, „omdat daardoor een langzaam gegroei de en vruchtbaar gebleken lan delijke en interdiocesane vorm van samenwerking gedeeltelij k verbroken wordt". Aanleiding tot het afhaken is het feit, dat de Pinksteractie in haar schriftelijke materiaal naast het missiebureau van het bisdom, ook het Bureau voor Internationale Solidariteit (BIS) - dat door mgr. Gijsen niet wordt erkend - blijft vermelden als een orgaan, dat bij de Pink steractie een bemiddelende rol kan spelen. Eerder brak de bis schop al met de Pauselijke Mis siewerken Nederland en met de Vastenactie. In Roermond wordt nu een afzondelijke actie georganiseerd voor de Limburg se missionarissen. I onze parlementaire redac- HAAG De Tweede-Ka- commissie voor de proble- iek van de Molukse minder- I houdt ter voorbereiding de parlementaire be hande van de regeringsnota over I problematiek op maandag pril een openbare hoorzit- die, indien nodig, op vrij- 7 april wordt voortgezet. I minder dan zeventien per- fn, instellingen en organisa- jhebben zich voor deze hoor ing aangemeld. i deze gelegenheid tot een Irek met de Tweede-Kamer missie maken onder meer fuik de wijkraad Assen, een imolukse groepen uit Vaas- de Vereniging ter beharti- van de belangen Zuidoost- ukken-Indonesia, een werk- groep gepensioneerde ex-KNIL- militairen uit Bovensmilde, de stichting ICCAN, de Zuidmo- lukse gemeenschap in Krimpen aan den IJssel, Pax Christi Ne derland en de werkgroep Indo nesië van de Raad van Kerken in Nederland. De Kamercommissie, die onder voorzitterschap staat van mr. Annelien Kappeyne van de Cop- pello (WD), heeft op donderdag 13 april een gesprek met het Inspraakorgaan Welzijn Moluk- kers dat, zoals gemeld, vorige week met eigen nota kwam. Auto in brand ALPHEN Bij een verkeerson geval is gisteravond om half negen de personenauto van een 27-jarige Haagse mevrouw in brand gevlogen. Zij verleende op het kruispunt Kennedylaan/- Bruins Slotsingel geen voor rang aan de auto "van een 31-ja- rige Alphenaar en botste tegen deze auto aan. Vervolgens reed zij tegen een lichtmast waarna haar auto vlam vatte. De vrouw moest met een hersen schudding in ziekenhuis Rij noord opgenomen worden. De Alphenaar mankeerde niets. MDERZOEK WIJST UIT: (Van onze parlementaire redactie) H HAAG Wanneer Nederlanders in hun vrije tijd buiten len zijn is de helft van hen liefst in een natuurlijke omgeving ir geen of weinig voorzieningen voor de recreatie zijn aange- I en zonder dat daar veel andere recreanten komen. Veel ider Nederlanders hebben een voorkeur voor dat type van teatieprojecten dat wordt gekenmerkt door een hoog voorzie- jenniveau en waar sprake is van een druk en intensief gebruik. iis een van de resultaten van een onderzoek dat het Instituut f toegepaste sociologie in Nijmegen verrichtte in opdracht van ninisterie van CRM. tweederde van de 2.000 ervraagde Nederlanders rust en stilte bij het re- ren op prijs, waarbij overi- de aanwezigheid van enke- indere mensen nog wel geac- eerd wordt; voor negen pro- gaat echter ook dit nog te iderde van de Nederlanders It enige drukte juist prettig, betekenis van de natuurlijke geving bij het recreëren is r de meeste ondervraagden ot. Als men daar voorzienin- wenst gaat de voorkeur uit ir eenvoudige, onopvallende en. Ongeveer 40 procent ziet liever helemaal niet. Een il- tratie hiervan is de beperkte loefte aan gemarkeerde rou- in de natuur; de meesten in liever hun eigen weg, on- cht of men nu wandelt, fietst auto rijdt. De geneigdheid om ir drukke recreatie-objecten veel aangelegde voorzienin- te gaan is niet groot. De t van de ondervraagden at er negatief tegenover en zou er niet of hooguit een enkele keer naar toe willen. Van de anderen die er wel (enigszins) positief tegenover staan zou slechts een beperkt deel er vaak naar toe willen. Velen (bijna tweederde van de ondervraagden) gaan regelmatig naar de bossen; afgaande op de cijfers is het zelfs zo dat het recreëren in de bossen de meest populaire vorm van openluch trecreatie is. Verder is op .te maken dat het recreëren in een landelijke om geving of in het polderland schap bij velen een belangrijker plaats inneemt dan verwacht werd. Ruim de helft van de onder vraagden zegt dat de afstand van huis naar een recreatiedoel niet zo belangrijk is als men moet beslissen waar men naar toe gaat om te recreëren. Het overbruggen van die afstand is voor een deel van de bevolking geen negatief aspect van het recreatiegedrag; een derde deel ervaart het ver van huis gaan bij het recreëren zelfs positief. Vreemd vaderland Van de Tibetaanse hoogvlakten naar de lage landen aan de Noord zee is geen eenvoudige stap, zelfs niet voor het Tibetaans hondenras in Mastiffs. Vier ervan hebben het gisteren gedaan. Zij voelden zich toch veiliger op schoot bij de KLM- dame, dan op de natte en kille grond van Nederland, dat zij nu als hun nieuwe vaderland moeten be schouwen. Geen bewaking meer van karavanen en/of Tibetaanse dorpen, maar nu meer als troetel dier van enkele Nederlanders: dat is hun nieuwe toekomst. Twee abortusklinieken bezet UTRECHT/BERGEN OP ZOOM (ANP) - Enkele tiental len medewerkers van pater Koopman hebben gistermorgen twee abortusklinieken bezet. De acties duurden ruim een kwartier en hadden plaats in de Vreelingkliniek in Utrecht en de kliniek van dr. P. Houdijke in Bergen op Zoom. In Utrecht verbeten de bezetters het pand uit eigen beweging na een gesprek met de poütie. In Bergen op Zoom zouden wat vernielingen zijn aangericht, maar volgens de pohtie daar viel de schade mee. Of er aan houdingen zijn verricht na de ontruiming wilde de pobtie in Bergen op Zoom nog niet kwijt. Volgens de organisatoren ging het in beide gevallen om „ge weldloze sit-down stakingen". Zij eisten sluiting van alle „abortusbedrijven" in Neder land De organisatie noemt zich „de müieugroep Nederland voor bescherming van de ongeboren kinderen en tegen het dood knuppelen van zeehondenba by's". (Van een onzer verslaggevers) OLDENZAAL In het Oldenzaalse ziekenhuis „Heil der Kran- ken" heeft per vergissing een verwisseling plaats gevonden van twee patiëntjes, die beiden een lichte, zij het verschillende operatieve ingreep moesten ondergaan. De oorzaak van de vergissing moet gezocht worden in het feit dat het in dit geval ging om twee vierjarige jongetjes, waarvan bovendien de namen erg veel op elkaar leken. Bij een van de kinderen moesten scheef staande oogjes worden recht gezet Van wege het feit, dat bij een narcose de ogen wegdraaien, kon de chirurg niet constateren dat hij in feite het verkeerde patiëntje onder handen had. De vergissing bleek, toen de operatie voltooid was en het tweede kind werd binnengebracht, dat in werkelijkheid aan de oogjes geopereerd moest worden. Omdat het geopereerde jongetje nog niet uit de narcose ontwaakt was, werd meteen een tegeningreep verricht om de verkeerde handeling ongedaan te maken. Volgens directeur-geneesheer B. A. Heesen zal het kind van de operatie geen nare gevolgen ondervinden. „Dit zijn zaken die natuurbjk niet mogen voorkomen, maar die sporadisch gebeuren". De ziekenhuisdirectie heeft de Inspectie van de Volksgezondheid van het gebeuren op de hoogte gesteld. Terwijl de ouders van het geopereerde kind bezocht werden om hen van het voorval op de te brengen speelde het kind zelf al weer vrohjk met zijn -d. Russische griep in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Bij de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst in Rotterdam zijn giste ren door huisartsen twee geval len van Russische griep gemeld. De symptomen (hoge koorts, hoesten, spierpijn) waarmee de ze griep gepaard gaat, wijken nauwelijks af van andere griep- soorten, maar de GGD heeft via laboratoriumproeven kun nen vaststellen dat de twee pa tiënten lijden aan Russische griep. Een woordvoerder van de GGD achtte de kans nog steeds aan wezig dat Nederland te maken krijgt met een griep-epidemie(- tje) met een „Russisch" karak ter. De GGD in Rotterdam wijst erop dat momenteel voldoende vaccin tegen de Russische griep beschikbaar is en dat mensen die een verhoogd risico lopen er verstandig aan doen zich te la ten inenten. Kamerlid wil einde ronselpraktijken vreemdelingen- DE.M HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Gualtherie van Weezei (CDA) heeft giste ren minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en staatssecretaris Haars van Jus titie schriftelijk gevraagd met de Franse regering in contact te treden om een eind te maken aan ronselpraktijken voor het Frans Vreemdelingenlegioen. Van Weezei baseert zijn vraag op recente krantenberichten over de lotgevallen van een Ne derlandse jongeman. Deze jon geman, een student uit Lim burg, dook begin deze maand in Nederland op, nadat hij sinds 3 mei vorig jaar vermist was ge weest. Gebleken is, aldus het kamerlid, dat de student tijdens zijn bezoek aan Parijs in om standigheden is geraakt waarin hij tegen zijn wil tekende voor het vreemdelingenlegioen. Gevraagd is of het waar is,, dat de Nederlander thans officieel bij de Franse politie te boek staat wegens desertie, waardoor hij de eerste 25 jaar niet zonder gevaar voor arrestatie naar Frankrijk zou kunnen gaan. Het kamerlid protesteerde in zijn vragen tegen de in beslagne ming door de Franse overheid van het paspoort van de Lim burger.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13